Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Köpek Forumları > Köpekler

Cevap Yaz
Eski 24-06-13, 19:48   #1

EmrSrc Çevrimdışı
Varsayılan Husky acil yardım!!

Merhaba arkadaşlar forum kurallarını pek bilmiyorum o yüzden gelişigüzel konu açtım ayrıca uslubumdan dolayıda kusura bakmayınız.Acil yardıma ihtiyacım var.
Dün gece bi akrabamız aracılığı ile sokağa terk edilmek üzere olan bi huskyi aldım sahipleri tasınıyorlardı bakamıyacaklardı vs ben bakarım dedim aldım ama köpeğe doğru düzgün bakılmamış köy yerinde bi ağaca bağlanmış duruyordu ben gittiğimde.yaşını sordum 1 yaşında felandır dedi teyze ama hiç 1 yaşında gibi değil sanki.daha büyükmüş gibi duruyor.Anlamak için bi yolu varmıdır?Aşıları yapılımı dedim bilmiyorum oğlum arasıra biyerlere götürürdü ama yaptırıyormuydu bilmiyorum dedi.
İşin en garip tarafı çok arkadaşımın köpekleri oldu pitbull boxer golden vs ama husky ile karsılasmadım hiç.Ben bukadar hareketli bi köpek görmedim kardeşim.daha beni ilk defa görmesine rağmen sanki sahibi benmişim gibi gelip atlıyo zıplıyo yalıyo bu güzel bişey belki ama bi yorul bi nefes al durmuyoki şerefsiz hiç yerinde.tasması elimde kapıda oturuyorum sürekli bi taraflara çekiştiriyor beni.1 saate yakın yürüyüş yapıp koştuktan sonra yapıyor bunları.internetten biraz araştırdım enerjilerini atmak istemeleri normal iş köpekleri olduklarından birazda hareketli bi ırk olduğundan bunlar olabilirmiş ama benimki biraz fazla abartılı bence.yaklasık 3 saat kadar onunla ilgilendim koştuk oynadık ben yoruldum oturdum o hala oturmuyor bi taraflara çekiyor beni.yani kısaca bu aşırı hareketlilik normal mi arkadaşlar ?Aşırı hareketlilik diyorum çünkü gerçekten normal bişey değil ondaki.daha öncede bi çok köpeği gezdirdim.oyun oynadım ama böyle bişey görmedim ben.oturursun oda gelir yanında oturur yada oturmasa bile yanında durur en azından.bunda öyle bişey yok durmuyor hayvan.sürekli bi taraflara gitme çabası içinde.Olduğu yeri çözmeye çalışıyor desem,değil almaya gittiğimde teyze köpeği bağlı olduğu ağaçtan çözemedi 10 dakikada.üstüne atlıyor kadının.sağa sola koşuşturuyor tam çözdü tamam derken kadının etrafında koşuşturmaya başladı.uzun bi iple bağlandığından daha sonra kadını biz çözdük ayırdık köpekten.yani ordada sakin bi köpek değilmiş.ortam farklılığı faktörü yoktur diye düşünüyorum.bu en önemli konu.önce bunu çözmem lazım.Umarım doğru olarak anlatabilmişimdir.Eğerki normalse bu işimiz var beyfendiyle
Daha sonra beslenme konusuna gelince yaşını tam net olarak bilmediğimi söylemiştim.Köy yerinde olduğundan sanmıyorum mama ile beslenildiğini ne yedirmişler napmışlar hiç bi fikrim yok.Merak ettiğim konu ben artık mama ilemi devam etmeliyim yoksa şimdiye kadar bakıldığı gibi ev yemekleri ile mi ? Yani bi sürü problemim var şuan aslında problemde değil belkide huyunu suyunu bilmediğimden.bakım olarak ilk köpeğim çünkü ama pişman değilim onu aldığım için rotweiler almayı düşünüyordum ben bu sürpriz oldu en azından sokağa terkedilmesini önledik. Elimden geldiğince yazmaya çalıştım yardımcı olursanız sevinirim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-06-13, 11:38   #2

EmrSrc Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Husky acil yardım!!

Arkadaslar şuraya bilen birinin bi kaç cümle yazması bukadar mı zor ? Bu arada herkes kendi aleminde ama yinede belirtiyim belki yardım edecek olan olursa,yemek sorununu çözdüm mama aldım dün deneme amaçlı adam farklı farklı veriyim dene yemeyebilir dedi ama karıstırdım verdim hepsinden yedi.onda sorun yok.Aşılarıda yapılmış onuda öğrendim.Yalnız bu hareketlilik durumu iyice rahatsız etmeye başladı.Sadece bunun hakkında bilgi edinirsem yeterli benim için.Çünkü çok rahatsız etmeye başladı daha ilk günler olmasına rağmen.İstediğiniz kadar oyun oynayın dolaştırın hiç önemli değil.Düşünününki evin bahçesinde tasma elinizde duruyorsunuz aslında duramıyorsunuz o durmuyo çünkü.sürekli bi taraflara sürükleniyorsunuz,amaçsız tuhaf hareketlerle birlikte.oyun isteği enerji atma isteği felan değil bu.böyle düşünüyorum artık.Acaba diyorum bıraksam ne yapacak belki bi fikir sahibi olurum diye ama onada güvenemiyorum ne yapacağı belli değil.Bağlı kaldığı yer kapalı depo gibi içerde geçici bi yer yaptık şimdilik.kapısı açık dışarı felan çıkabiliyor.bugün 3. gün oldu köpeği daha yatarken otururken görmedim nerdeyse.sürekli köy yerinde bakılan sürekli bağlı kalan bi köpektide acaba birden ortam değişti dolaştırıldı ilgilenildi demi böyle oldu anlamadım ama ciddi yardıma ihtiyacım var lütfen

Bu konu en son " 25-06-13 " tarihinde saat 11:40 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-06-13, 11:54   #3

Sans Valeur üyesinin avatarı

Bursa
Sans Valeur Çevrimdışı

size bildiğim kadarını söyleyebilirim. husky ler çok bağımsız hayvanlardır mesela alman kurdu ve sibirya kurdu derler ama hiç benzer yönleri yoktur. alman kurdu kolay eğitilebilinen bir ırktır ama husky i eğitmek çok güçtür. genelde kızak hayvanlarıdırlar ve bu yüzden çok enerjileri vardır. bağlı kalmak onu etkilemiş olmalı ki şuan o günlerin acısını çıkartıyor gibi geldi bana. husky besleyen-beslemiş birinin sizi bilgilendirmesi daha iyi olur açıkçası. ayrıca ben sabır etmeye çalışın derim, sonrasında bu hayatına alışınca düzelir diye umuyorum. ama belkide çözümü ona arkadaş almak olabilir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-06-13, 13:33   #4

EmrSrc Çevrimdışı

Dediğim gibi huskyler hakkında hiç bilgim yoktu şimdiye kadar.bi kaç gündür internet aracılığı ile araştırmalarım sonucu,kökenleri sibiryaya dayanır soğuk iklim köpekleridir iş köpekleridirler vs herkesin bildiği şeyleri öğrendim.enerjilerini atmaları gerek tamam onada okey ama bu enerjinin biyerde bitmese bile azalması lazım.nasıl anlatmam gerek bilmiyorum ama yine söylediğim gibi ondaki normal bi enerji değil.oyun oynamak isteyen köpeğin hareketleri hiç değil.sanki tasmadan kurtulup özgür kalmak istiyormuş gibi bi hali var.onuda artık sizde söylediniz eğerki bakıldığı yerde sürekli bağlı kaldıysa ilgilenilmediyse onun sancıları mı acaba diye düşünüyorum artık.Bi yandanda zaten bulunduğum yer sakin tasmayı çıkarsam acaba ne yapacak diye merak ediyorum istediği ne? belki bu şekildede fikir sahibi olabilirim diye düşündüm ama ne yapacağı hakkında bi fikrim olmadığından güvenemedim açıkcası.eğitim desen zaten bi hadi koş oğlum deyince anlıyo bide tuvalet konusunda hassas beyfendi ondada hakkını yemiyim ama gerisi koyver gitsin husky sahibi olanların en azından fikirlerini alırsam benim için gerçekten iyi olacak.teşekkür ederim.
Bu arada yazmayı unutmuşum sabır konusunda şuan için problem yok ama bu böyle devam ederse ne kadar dayanabilirim bilmiyorum açıkcası.Arkadaş konusu ise şuan için imkansız şuana kadar gördüğü insan haric hiç bi canlıyı sevecen karşılayamadı inek kedi köpek tavuk vs o yüzden o problemide var malesef.

Bu konu en son " 25-06-13 " tarihinde saat 13:39 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-06-13, 15:18   #5

Bursa
Sans Valeur Çevrimdışı

zamanında sosyalleştirilmemiş :ı terapi uygulayabilirler mi diye düşünüyorum, belki araştırıp onu terapi edecek birini bulabilirsiniz. eğer istanbul'da yaşıyorsanız öyle birini bulma ihtimaliniz daha çok. sizi anlamaya çalışıyorum ama söylediğinize göre zaten hayatı boyunca sevgisiz kalmış, birde siz ondan ayrılırsanız yaşayacağı acıyı düşünün. bursa'da benim gördüğüm bir bölgede vahşi ya da sosyal olmayan köpekleri toplayıp rehabilite ediyorlar sonra da insanların olduğu bölgeye salıyorlar. rehabilite edilmiş köpeklerden birinin fotoğrafı albümlerimde var, ne tesadüf ki o husky kırması o köpeklerin hiç biri insanlara hırlamaz, ya da biri onların üstüne gittiğinde kıpırdamazlar. ama o kişinin güvenilir olması çok önemli. Allah korusun bazı adı insan olanlar döverek yapıyor o işleri. benim tek önerebileceğim bu. veterinere daha götürmediyseniz mutlaka gittiğinizde kontrolden geçirin ve (oda görecektir zaten) bu hareketliliğini sorun. sizi bilgilendirmek isterdim ama elimden bu kadarı geliyor. umarım düzelir...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-06-13, 15:45   #6

EmrSrc Çevrimdışı

Sans Valeur tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
zamanında sosyalleştirilmemiş :ı terapi uygulayabilirler mi diye düşünüyorum, belki araştırıp onu terapi edecek birini bulabilirsiniz. eğer istanbul'da yaşıyorsanız öyle birini bulma ihtimaliniz daha çok. sizi anlamaya çalışıyorum ama söylediğinize göre zaten hayatı boyunca sevgisiz kalmış, birde siz ondan ayrılırsanız yaşayacağı acıyı düşünün. bursa'da benim gördüğüm bir bölgede vahşi ya da sosyal olmayan köpekleri toplayıp rehabilite ediyorlar sonra da insanların olduğu bölgeye salıyorlar. rehabilite edilmiş köpeklerden birinin fotoğrafı albümlerimde var, ne tesadüf ki o husky kırması o köpeklerin hiç biri insanlara hırlamaz, ya da biri onların üstüne gittiğinde kıpırdamazlar. ama o kişinin güvenilir olması çok önemli. Allah korusun bazı adı insan olanlar döverek yapıyor o işleri. benim tek önerebileceğim bu. veterinere daha götürmediyseniz mutlaka gittiğinizde kontrolden geçirin ve (oda görecektir zaten) bu hareketliliğini sorun. sizi bilgilendirmek isterdim ama elimden bu kadarı geliyor. umarım düzelir...
Malesef istanbulda yaşamıyorum Trabzondayım ben buradaki veteriner sayısı bile araştırdığım kadarıyla toplam 6-7 adet felandı sanırım internette adresleri bulunan.terapi iyi fikir olabilir ama veteriner sayısı bile çok az iken sanmıyorum buralarda bu işi yapabilecek birinin olduğunu.Yinede araştırırım saolun.Sizce bugün bisüre tasmasını çıkarsam ne yapacağını izlesem belki fikir sahibi olabilirim diye düşünüyorum.Ama bi yandanda eğerki bu köpek hiç böyle bişey yaşamamıssa bi anda bukadar değişim okadar özgürlük verilmesi psikolojisini bozmayalım.Bi zararı olur mu acaba?Öyle saldırgan bi köpek değil kendinden başka hayvan sevmiyo sadece Biyerlere bi zarar vermez diye düşünüyorum.bunun hakkında bi fikriniz var mı ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-06-13, 16:07   #7

Bursa
Sans Valeur Çevrimdışı

eğer salacağınız alan arabaların olmadığı, kaçamayacağı bir yer ise, daha doğrusu yeşillik, kapalı bir yer bulursanız salın biraz özgürlüğün tadını çıkarsın. o alanda sopayla oynayabilirsiniz, kovalamaca oynayabilirsiniz.. çok eğlenceli olur onun için hele ki Trabzon'da yaşıyorsunuz, tam huzurun olduğu bir yer, hep yeşillik alanlar var veterinere mutlaka gidin, aşılarını yaptırın. yine size mantıklı bir cevap ve çözüm söyleyebilirler enerjisi için. sabahları işiniz yoksa onunla o alanlarda yürüyüşe çıkın (öyle enerjik bir köpek için yürüyüş demek doğru olmaz . onun enerjisinden daha fazla enerjiniz olmasa bile ondan daha yüksekte olduğunuzu kanıtlayın.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-06-13, 16:39   #8

Denizli
Yumiş Çevrimdışı

benimde husky var mama veriyorum.sabahları çiy yumurtayı çok seviyo.her sabah buzdolabının önünü bekliyo.tavıuk kemikleride veriyorum ama zararlı diyolar.sadece mama yeterli sanırım.küçükken ev yemeği ne alıştırmadık bilseydim yapardım.çok kibar hayvan.ama çok feleket tüy döküyo.havalar sıcak klimayı açıyorum .yaşam yeri buralar değil ama hatamı yaptık diye düşünüyorum.2 yaşına girdi.çok akıllı.evde her konuşmamaızı anlıyo ama dışarı çıkınca unutuyo.tasmasız asla bırakmıyoruz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-06-13, 16:40   #9

Denizli
Yumiş Çevrimdışı

denizlideyseniz incilipınarda hayvanlar için parktan yer ayırmışlar oraya götürebilirsiniz orda daha çok köpekler var özgürce kendisi koşturuyor.tavsiye ederim.evde su havuzu aldım ayaklarını suya sokar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-06-13, 17:07   #10

EmrSrc Çevrimdışı

eğer salacağınız alan arabaların olmadığı, kaçamayacağı bir yer ise, daha doğrusu yeşillik, kapalı bir yer bulursanız salın biraz özgürlüğün tadını çıkarsın. o alanda sopayla oynayabilirsiniz, kovalamaca oynayabilirsiniz.. çok eğlenceli olur onun için hele ki Trabzon'da yaşıyorsunuz, tam huzurun olduğu bir yer, hep yeşillik alanlar var veterinere mutlaka gidin, aşılarını yaptırın. yine size mantıklı bir cevap ve çözüm söyleyebilirler enerjisi için. sabahları işiniz yoksa onunla o alanlarda yürüyüşe çıkın (öyle enerjik bir köpek için yürüyüş demek doğru olmaz . onun enerjisinden daha fazla enerjiniz olmasa bile ondan daha yüksekte olduğunuzu kanıtlayın.
Yok arabaların oldugu bi alan değil sakin genelde.Dediğiniz gibi yeşillik şehirden uzaktayım çevre faktörü ile ilgili sorun olmaz.zaten arabalarla arası çok iyi nasıl oluyorsa anlamış değilim. almaya gittiğimde arabaya nasıl bindiririm vs diye düşünürken kapıyı açtım hiç bişey söylemeden geldi sanki biliyomuş gibi içeri girdi oturdu sıpa Bi orda gördüm işte oturduğunu etrafı izledi eve gelene kadar.Ondan sonrasını biliyosunuz işte Birazdan gidince bi deniyelim bakalım önce bi dolaştıriyim ona gidebileceği yerleri sonra evin önüne gelip çıkariyim tasmayı bakalım ne tepki verecek. Veteriner konusunada düşünüyorum yakın zamanda bide onların fikrini almış olurum.sağlığı konusunda ters bi durum yok şuanlık gördüğüm kadarıyla.biraz sakinleştiriciye ihtiyacı var Yinede bi veterinere götürmekte fayda var tabiki.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-06-13, 17:15   #11

Bursa
Sans Valeur Çevrimdışı

aman sakin falan demeyin kaçar uzaklara siz kaçamayacağı yerlerde salın size kolay gelsin, zor ama değer. yaptıklarınızın karşılığını alırsınız inşallah... bu arada fotoğraflarınıda bekliyoruz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-06-13, 23:35   #12

EmrSrc Çevrimdışı

aman sakin falan demeyin kaçar uzaklara siz kaçamayacağı yerlerde salın size kolay gelsin, zor ama değer. yaptıklarınızın karşılığını alırsınız inşallah... bu arada fotoğraflarınıda bekliyoruz
hayret vericiki bugün işten geldikten sonra yanına indim ilkönce.yatıyodu delirdi yine bi görünce.atladı zıpladı basını oksadım üstüme atlamaya kalktı.rahat dur dedim.durdu bi baktı bana koydu ön ayaklarını iki ayağımın arasına başınıda ayaklarının üstüne koydu bi masum hale büründü bi anda.şoka girdim bu acaba başka bi köpekmi ben yanlıs evemi geldim diye sonra bişeyler yedim indim.yemeğini vermemişler mamasını verdim.yedi suyunu içti yine oturdu gayet sakin hadi dolaşalım dedim yürüdük baya biraz çekiştirdi ama sonra gayet normal yürüdü yanımda.sonra eve yaklasırken önden yürüyodu dur oğlum dedim durdu geri baktı bi bana yanına geldim benle beraber yürüdü.nasıl oldu ne oldu anlamadım bilmiyorum ama çok güzel oldu böyle şimdide uyuyo kerata.sanırım düşündüğümüz gibi bi anlık ortam değişikliği ilgi alaka ne yapacağını bilememekten kaynaklı bi sorundu atlattık gibi görünüyor şuanda bugünden sonra gün geçtikce dahada uysal olacağı hakkında fikirlerim yok değil fotoğraflarıda en yakın zamanda çekerim geçen gün yıkadık ama tekrar bi ykınıp temizlenmesi gerek bide tüy döküyo acayip bi taraf uzun bi taraf kısa tüylerin onuda halledelimde yakısıklı çıksın şerefsiz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-06-13, 23:54   #13

EmrSrc Çevrimdışı

Yumiş tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
benimde husky var mama veriyorum.sabahları çiy yumurtayı çok seviyo.her sabah buzdolabının önünü bekliyo.tavıuk kemikleride veriyorum ama zararlı diyolar.sadece mama yeterli sanırım.küçükken ev yemeği ne alıştırmadık bilseydim yapardım.çok kibar hayvan.ama çok feleket tüy döküyo.havalar sıcak klimayı açıyorum .yaşam yeri buralar değil ama hatamı yaptık diye düşünüyorum.2 yaşına girdi.çok akıllı.evde her konuşmamaızı anlıyo ama dışarı çıkınca unutuyo.tasmasız asla bırakmıyoruz.
Bizim yemek konusunda bi sorunumuz yok zaten mama almıştım hiç problem çıkarmadan yedi yemek felanda yemeye başlamış bugün az biraz vermişler.diğer sorunlarıda yazdım zaten çözdük bugün nasıl çözdük bilmiyorum açıkcası ama çözdük şuanlık bi sorunumuz yok sizinde söylediğiniz gibi tüy döküyor çok fena tüy dökmesi pek önemli değil ama bi taraf dökülmüş kısacık diğer tarafı uzun görüntüsü kötü sadece onuda çözeceğiz inşallah güzel bi fırçalanması lazım bide veteriner kontrolünü yaptıkmı tamamdır
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-06-13, 00:14   #14

Bursa
Sans Valeur Çevrimdışı

inanın çook sevindim ortam değişikliği bir insanı bile etkilerken onları etkilememesi mümkün değil neredeyse. tüyleri için mamasını özenle seçin, çoğu mama ne kadar iyi olsada tüy dökmesine sebep bile olur. sitelerden, özellikle de husky sahiplerinin kullandığı mamaları öğrenin derim. inşallah bir ömür boyu mutlu yaşarsınız
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-06-13, 00:16   #15

Bursa
Sans Valeur Çevrimdışı

ayrıca veterinerde tıraşta ettirebilirsiniz, kuyruk ucunda da bir top tüy bırakırsanız daha sempatik olur hatta
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları