Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Köpek Forumları > Köpekler

Cevap Yaz
Eski 08-01-12, 23:59   #1

alanya
ksk-ksk Çevrimdışı
Question Asosyal köpeğim

merhaba arkadaşlar benim 2 tane terier köpeğim var biri dişi(2yaşında) biri erkek(8aylık) erkek köpeğim her gün evin içini işaretleme niyetiyle tuvaletini yapıyor bu arada tamamen a sosyal köpeğim dışarıdakii her şeyden korkuyor bu konuda bigisi olan herkesten desteğini rica ediyorum köpeğimi nasıl sosyal ve tuvalet sorununu çözebilirim şimdiden teşekkürler...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-01-12, 00:35   #2

İstanbul (Anadolu Yakası)
çığman Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: acil yardım

oofff çok zorr, benimkide 8 aylık 3 ay sonunda tam öğretmiştimki gazete eğitimini, bir anda tersine döndü, bir anda hereyere yapmaya başladı velet. Bu işin Sonunu hiç iyi görmüyorum:s ne laftan ne sözden anlıyor. Halbuki çok zeki ama inatçı... bir kaç kişiye danıştıgımda bana eğitmen önerdiler. Ama güvenmiyoruum, köpeğim küçük cins döver mi söver mi ben ne bileyim :/ biz onu düşünüyoruz ama o bizi hiç düşünmüyor umarım sanada banada yardımcı olacak birileri çıkar... o korku sebebi belki tasmadır, benimkiside tasmayı taktgm anda kuyruk bacak arasına sıkışıveriyor, yürümüyor sonra zamanla alıştı, sık çıkarmak ve biraz kendi haline bırakmak gerekiyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-01-12, 00:47   #3

alanya
ksk-ksk Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: acil yardım

çığman tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
oofff çok zorr, benimkide 8 aylık 3 ay sonunda tam öğretmiştimki gazete eğitimini, bir anda tersine döndü, bir anda hereyere yapmaya başladı velet. Bu işin Sonunu hiç iyi görmüyorum:s ne laftan ne sözden anlıyor. Halbuki çok zeki ama inatçı... bir kaç kişiye danıştıgımda bana eğitmen önerdiler. Ama güvenmiyoruum, köpeğim küçük cins döver mi söver mi ben ne bileyim :/ biz onu düşünüyoruz ama o bizi hiç düşünmüyor umarım sanada banada yardımcı olacak birileri çıkar... o korku sebebi belki tasmadır, benimkiside tasmayı taktgm anda kuyruk bacak arasına sıkışıveriyor, yürümüyor sonra zamanla alıştı, sık çıkarmak ve biraz kendi haline bırakmak gerekiyor.

walla ne olacak bilmiyorum bende eğitmenlere güvenemediğim için veremedim ztn ne diyelim 2mizede sabır sadace..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-01-12, 03:34   #4

çığman Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Asosyal köpeğim

köpeğin bir yeri işaretlemesi, oranın onun bölgesi olduğunu gösterir ama. Sanırım evde aitlik hissi yaratmaya çalışıyor. Uzaklaştırıcı spreyler varmış, istersen onu dene. Ben alıştırma damlası kullandım işe yaramadı ama bir dene istersen:/ Birde bana eeğitmen, köpeğin farklı yerlere tuvalet yapmasını ilgi çekmek için olabilceğini söyledi. Üzeinde ilgi tutmak için. ben şu an çıldırmak üzereyim mesela boş bulduğu ilk anda bırakıveriyor. ne yapacağımı şaşırdım. Aynen yaa sabır ya sabır...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-01-12, 13:03   #5

alanya
ksk-ksk Çevrimdışı

çığman tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
köpeğin bir yeri işaretlemesi, oranın onun bölgesi olduğunu gösterir ama. Sanırım evde aitlik hissi yaratmaya çalışıyor. Uzaklaştırıcı spreyler varmış, istersen onu dene. Ben alıştırma damlası kullandım işe yaramadı ama bir dene istersen:/ Birde bana eeğitmen, köpeğin farklı yerlere tuvalet yapmasını ilgi çekmek için olabilceğini söyledi. Üzeinde ilgi tutmak için. ben şu an çıldırmak üzereyim mesela boş bulduğu ilk anda bırakıveriyor. ne yapacağımı şaşırdım. Aynen yaa sabır ya sabır...
aslında a sosyal lğini üzerinden atabilse köpeğim bence dışarıya alışacak ama dışarı çıkardığım zmn köpek resmen kalp krizi gecirecek kadar titriyor korkudan kıpırdamıyor bile walla çok uğraşıyorum nasıl olacak bilmiyorum genede herşey için çok saol..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-01-12, 17:57   #6

elven üyesinin avatarı

Dalaman
elven Çevrimdışı

Arkadaşlar sizin dediğiniz bütün özellikler benim köpeğimde de vardı. Köpeği satın aldığım kişi " Dışarı çıkmak istemiyorsa çıkmasın sonra dışarıdan korkar " dedi ve buna uydum. Bir ay geçti üstünden köpeğim dışarı çıkarken tir tir titriyordu. Sonra dedim olmayacak ve zorla dışarı çıkardım.
Dışarıda titremekten yürüyemiyordu. (Tasması zaten her daim boynunda) ipini taktım ve yürümediği zaman boynundan çektim. Gelmedi yine ve şunu yaptım. Köpeğimi kucağıma aldım ve evden uzaklaştırdım. Sokağın ortasına koydum ve ipini elime aldım (Tabi arabalar falan geçmiyorken). Tanımadığı bir ortam ve tek şey size güvenmek. İpi elime aldım ve yürümeye başladım ve beni takip etmeye başladı. Önce ufak ufak evin etrafında gezdirmeye başladım ve ikinci günde meyvesini verdi. Artık ipi elime aldığım zaman oda geliyor benle ama ilk başta tabi böyle olmadı. Mesela ipi görünce tir tir titriyordu ve kaçıyordu ipi gördüğü an. Bu nedenle sevmesede ipi takın ve eğer kaçarsa kaçamayacağı şekilde kapıları falan kapatın. Neyse işte dolaşma faslı ufak ufak başladı ve sonra çarşıya falan çıkardım. İnsan görünce kaçıyor falandı ama şimdi gayet iyi. Ha bu arada ipi taktığınız zaman gelmek istemeyebilir. O nedenle alın kucağınıza ve dışarı götürün. Korkulacak bir şey olmadığını zamanla anlayacak. Ben köpeğimi böyle alıştırdım. Gelmediği zamanlar ipini çektim ve boynunu zorladı ama böyle olması gerek. Sonradan zorluk çıkartır. Benim tarak olayımda da böyleydi. Tarağı gördüğü an kaçıyordu ama kapıları kapattığım zaman tarıyordum. Taradığım zaman titriyordu ama korkulacak bir şey olmadığını anladığı zaman zaten zorluk çıkarmıyor. İnanın her şey sabırdan geçiyor.
Tuvalet meselesine gelince. Bende onu çözemedim. O nedenle köpeğimi balkona koydum. Köpeğim kesinlikle bir yere bağlanıp gidilmesinden nefret ediyor. O nedenle köpeğimi dışarda saldım ve zaten kaçmıyor. O nedenle köpeğinizi deneyin. Eğer bahçeniz açık ve dışarı çıkılabiliyor ise köpeğinizi bir gözlemleyin siz onu bıraktığında kaçacak mı kaçmayacak mı diye. Eğer kaçmazsa sorun yoktur. Çişini kakasını da zaten dışarı yapıyor bu arada. Köpeğimiz kulübesi olmasına rağmen kulübede değil balkonda yatıyor. O nedenle altına çift kat karton ve çift kat battaniye serdim ve orada yatıyor. Yağmurdan ve rüzgardan korunması içinde balkona şu rüzgar-yağmur geçirmeyen perdelerden geçirdim ve gayet rahat.
Eğer evin içinde eğitecekseniz her sabah kalktığınızda, her yemek yedikten sonra, akşam ve gece yatmadan önce çişe çıkar. Ama ben çişine alıştıramadım ve dışarda besliyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-01-12, 11:35   #7

alanya
ksk-ksk Çevrimdışı

elven tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Arkadaşlar sizin dediğiniz bütün özellikler benim köpeğimde de vardı. Köpeği satın aldığım kişi " Dışarı çıkmak istemiyorsa çıkmasın sonra dışarıdan korkar " dedi ve buna uydum. Bir ay geçti üstünden köpeğim dışarı çıkarken tir tir titriyordu. Sonra dedim olmayacak ve zorla dışarı çıkardım.
Dışarıda titremekten yürüyemiyordu. (Tasması zaten her daim boynunda) ipini taktım ve yürümediği zaman boynundan çektim. Gelmedi yine ve şunu yaptım. Köpeğimi kucağıma aldım ve evden uzaklaştırdım. Sokağın ortasına koydum ve ipini elime aldım (Tabi arabalar falan geçmiyorken). Tanımadığı bir ortam ve tek şey size güvenmek. İpi elime aldım ve yürümeye başladım ve beni takip etmeye başladı. Önce ufak ufak evin etrafında gezdirmeye başladım ve ikinci günde meyvesini verdi. Artık ipi elime aldığım zaman oda geliyor benle ama ilk başta tabi böyle olmadı. Mesela ipi görünce tir tir titriyordu ve kaçıyordu ipi gördüğü an. Bu nedenle sevmesede ipi takın ve eğer kaçarsa kaçamayacağı şekilde kapıları falan kapatın. Neyse işte dolaşma faslı ufak ufak başladı ve sonra çarşıya falan çıkardım. İnsan görünce kaçıyor falandı ama şimdi gayet iyi. Ha bu arada ipi taktığınız zaman gelmek istemeyebilir. O nedenle alın kucağınıza ve dışarı götürün. Korkulacak bir şey olmadığını zamanla anlayacak. Ben köpeğimi böyle alıştırdım. Gelmediği zamanlar ipini çektim ve boynunu zorladı ama böyle olması gerek. Sonradan zorluk çıkartır. Benim tarak olayımda da böyleydi. Tarağı gördüğü an kaçıyordu ama kapıları kapattığım zaman tarıyordum. Taradığım zaman titriyordu ama korkulacak bir şey olmadığını anladığı zaman zaten zorluk çıkarmıyor. İnanın her şey sabırdan geçiyor.
Tuvalet meselesine gelince. Bende onu çözemedim. O nedenle köpeğimi balkona koydum. Köpeğim kesinlikle bir yere bağlanıp gidilmesinden nefret ediyor. O nedenle köpeğimi dışarda saldım ve zaten kaçmıyor. O nedenle köpeğinizi deneyin. Eğer bahçeniz açık ve dışarı çıkılabiliyor ise köpeğinizi bir gözlemleyin siz onu bıraktığında kaçacak mı kaçmayacak mı diye. Eğer kaçmazsa sorun yoktur. Çişini kakasını da zaten dışarı yapıyor bu arada. Köpeğimiz kulübesi olmasına rağmen kulübede değil balkonda yatıyor. O nedenle altına çift kat karton ve çift kat battaniye serdim ve orada yatıyor. Yağmurdan ve rüzgardan korunması içinde balkona şu rüzgar-yağmur geçirmeyen perdelerden geçirdim ve gayet rahat.
Eğer evin içinde eğitecekseniz her sabah kalktığınızda, her yemek yedikten sonra, akşam ve gece yatmadan önce çişe çıkar. Ama ben çişine alıştıramadım ve dışarda besliyorum.
verdiğin bilgi için teşekkür ederim deniyeceğim çok saolun..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-01-12, 03:28   #8

çığman Çevrimdışı

eve elven çok çok doğru konuşmuş, tuvalet alışkanlığı değil ama bende dışarı çıkamama durumunu tecrübe ettim. Bütün köpekler ayn ı sanırım benimkiside, tasmayı takacağım an kaçıyor, aşığa indirdiğimde kaskatı kesilip öylece duruyordu. Şiddetli bir biçimde titriyor ve bir süre sonra ağlıordu, sonra bende çözümü tasmayı çıkarıp on özgür bıırakmakta düşündüm. Tabi bu özgürlük kapalı bir alanda olmalı, ben otoparkımızda denedim. Yerden kalktı, hafif kokladı sağı solu sonra yürümeye başladı, tasmayı hala takmadım yine korkar diye. oyuncağıyla oynatmaya başladım, bi süre sonra tazı gibi koşmaya başladı otorparkta, dedim alıştı sanırım artık. Sonra tasmayı takıp elimden yere bıraktım ve yine kasıldı. Anladım ki tasmadan çekiniyordu, tasmayı olabildiğine uzatıp özgürlük alanını geniş tuttum. Yine ufak ufak yürüdü etti derken, elime aldım ve bir şekilde küçük küçük yürümeye başladı. Fırsat bu fırsat diyip otoparktn dışarı çıkardım, yine korktu oturdu ve anladım ki köpek aslında tanımadığı mekandan ve objelerden korkuyordu. Arabalar, insanlar, sesler vs. ço zorlamadan kucağıma alıp eve çıkardım. Günde günde böyle alştırdım ben. Sonra çişi kakası için çıkarmaya başladım sadece apartmanın aynı yerine götürdüm sürekli, asla farklı mekanlara götürmedim. Aklında bulunsun, önce mekana alışması ve güvenmesi lazım, buda zaamanla oluyor. Köpeğim çişini yaptrdgm mekanada alştktan sonra zaten tutamıordum bile artık bahcenin dışına çıkıyor, koşuyor vs. ) elindede ödül bulunsun muhakak bu onu mutlu ederek daha çok rahatlatacaktır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-01-12, 18:32   #9

alanya
ksk-ksk Çevrimdışı

verdiğin bilgi için teşekkür ederin deniyeceğim çok saol.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-01-12, 21:39   #10

ada zülal üyesinin avatarı

Kayseri
ada zülal Çevrimdışı

bir insan nasıl korkularıyla yüzleşirse sizde köpeğinize karşı bunu uygulayın ona bi şans verip korkularıyla yüzleşmesini sağlayın ilk olarak arkadaşlarınızın köpekleriş varsa onları eve çağırın köpekler birbirleriyle oynasın daha sonra onu seslere alıştırın ( araba korna vb. )evinizin bir bahçesi varsa ççitlerden dışarı çıkmama şartıyla orada tasmasıyla gezdirin sonra tasmasını açıp gezdirin onların hepsinden sizden pekiyi alırsa en son olarak dışarıda gezdirin umarım işe yarar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-01-12, 21:44   #11

ada zülal üyesinin avatarı

Kayseri
ada zülal Çevrimdışı

ayrıca birkaç şey daha söyleyeyim
- siz yanındayken 5 - 10 dakika kadar elektrik süpürgesi, saç kurutma makinesi, yüksek sesli müzik açabilirsin ancak elin daima onun sırtını veya kafasını okşasın o senin varlığını hissetsin
belki bunlarda işe yarar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-01-12, 14:50   #12

alanya
ksk-ksk Çevrimdışı

ada zülal tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
ayrıca birkaç şey daha söyleyeyim
- siz yanındayken 5 - 10 dakika kadar elektrik süpürgesi, saç kurutma makinesi, yüksek sesli müzik açabilirsin ancak elin daima onun sırtını veya kafasını okşasın o senin varlığını hissetsin
belki bunlarda işe yarar
inanınki köpeğim elektirk süpürgesinden fönden korkmuyor fakat dışardaki en ufak bi sesten ödü kopuyor dediklerinizi deniyeceğim teşekkürler.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-01-12, 15:31   #13

leon_usta Çevrimdışı

kendini seninle iken güvende hissedeceği kadar zaman geçirdiniz mi? ilk olarak tuvalet konusuna gelelim eger evi böyle işaretlemeye devam ederse basa cıkamazsın.gazete kağıdı ile bir dene eger denemediysen.irarını yaptıgında onu takip et ve yaptıktan hemen sonra oradan uzaklasmasını beklemedenonu orada tut.daha sonra kafasını hafifçe kendi idrarına bastırarak ona bira yuksek sesle hayır kelimesini tekrarla hemen ardından idrarı gazeteye sür ve nereye yapmasını istıyorsan oraya götür köpeğini.ve oraya gaeteyi koyup tekrar koklatarak oraya yapması gerektiğini söyle ona .ilk olarak birkaç gazete yay sonra gazeteleri yavaş yavaş azalt en sonunda istediğin yere yapar.ama sorun dişi bir köpeğinin olması bence.dışkı bırakmasının nedeni dişiye işaret bırakması.bir evde hem dişi hem erkek varsa bu zor bir durumdur.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-01-12, 15:35   #14

leon_usta Çevrimdışı

sosyalleşme olayına gelince bu cins köpekler zaten fazla sosyal olmuyorlar cünkü çogunlukla herkes bu köpeği evinden pek çıkartmıyor.dışarıdaki hayatı görmemiş bir köpekten bahsediyoruz burada yani başta kolay değil elbet.bulundugun yerde bahçe park gibi bir yer varsa sunu dene.eğer dısarıdan korkuyorsa ve sana güveniyorsa onu kucagında çıkartıp yere bırak.ilk olarak muhtemelen paspas gibi yapısır yere sonra ona seselen ve gelmesini sagla yavas yavas ve sabırla.zamanla alışır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-01-12, 14:22   #15

alanya
ksk-ksk Çevrimdışı

leon_usta tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
sosyalleşme olayına gelince bu cins köpekler zaten fazla sosyal olmuyorlar cünkü çogunlukla herkes bu köpeği evinden pek çıkartmıyor.dışarıdaki hayatı görmemiş bir köpekten bahsediyoruz burada yani başta kolay değil elbet.bulundugun yerde bahçe park gibi bir yer varsa sunu dene.eğer dısarıdan korkuyorsa ve sana güveniyorsa onu kucagında çıkartıp yere bırak.ilk olarak muhtemelen paspas gibi yapısır yere sonra ona seselen ve gelmesini sagla yavas yavas ve sabırla.zamanla alışır.
walla dişi olan köpeğim çok sosyal dışarısı sanki onun eviymiş gibi rahat gezer hatta tasmasını bile takmıyorum ama erkek olan tam tersi şimdi bahçelerde filan yavaş yavaş alıştırmaya çalışıyorum inş. yaşı ilerlemeden düzelir verdiğin bilgi için teşekkür ederim..
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları