Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Köpek Forumları > Köpekler


Cevap Yaz
Eski 18-02-09, 15:53   #1
 
harakirist üyesinin avatarı
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Tem 2008
Yaş: 32
Mesajlar: 195
harakirist Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1
Talking Apartmanda Köpek Beslenmesiyle İlgili Kanun Örnek Açıklamalı

Apartman Dairesinde Köpek besleyemediğiniz için huzursuzmusunuz o zaman aşşağıdaki örnek mahkeme kararını bir kez daha okuyun öyle karar verin Petlerimiz eivimizin içinde bizlerle rahatlıkla ikamet edebilirler dolduruşa gelmeyin

ÖRNEK MAHKEME

Mersin'de ikamet eden Veteriner Hekim Tandan Emek, 2001 senesinde köpeğinin havlaması yüzünden mahkemeye verildiği halde davayı kazanmıştır. Bu veteriner hekimle yapılan kişisel görüşme sonucu, evdeki hayvandan şikayetçi birisi tarafından mahkemeye verilme durumunda uygulanabilecek savunma metotları ile ilgili bilgiler aşağıdadır:

Adana 2. idare mahkemesi
Dosya no: 2001/761 E.


Kurgu: Şikayetçi apartman sakini köpeğinin çok havladığını bahane ederek köpek sahibini Cevre İl Müdürlüğü'ne şikayet eder. Köpek sahibine köpeği uzaklaştırması için uyarı gelir. Köpek uzaklaştırılmazsa para cezası gelir. Ancak eğer ses ölçümü yapılmamışsa bu cezanın hiçbir geçerliliği yoktur, sakın ÖDEMEYİN.

**Öncelikle apartman yönetim planı iyi okunmalı. "Apartman yönetim planı" apartmanın inşası bittikten sonra yapılan ilk toplantıda yapılır. Yani apartman kaç yıl önce inşa edildiyse, o ilk toplantıda "evcil hayvan beslenemez" diye bir karar yönetim planına konulmuş ve kat sahipleri tarafından imzalanmışsa yapılabilecek fazla bir şey yoktur. Sonradan konulan kararların (şikayet öncesi-sonrası) hükmü yoktur.

**Ancak bu karar şikayetçi olunduktan sonra kondu ise şikayetin hiçbir geçerliliği yoktur, dava ilk celsede usul aykırılığı sebebiyle ret olunur. Bu durumda şikayetçi olanın yeniden dava açması gerekir (eğer yeniden para ödemeyi göze alıyorsa).


Aşağıda sıralananlar, apartman yönetim planında böyle yazılı bir madde olmaması halinde yapılacaklardır. Buradaki en önemli nokta, şikayet sahibinin şikayetinin tamamen SÜBJEKTİF olduğunun ispatına çalışmaktır:

(1) Temel itaat eğitimi aldığına dair rapor alınır (veterinerler verebilir belki). Köpeğin temel komutlara uyduğunu ve başına buyruk hareket etmediğini ispat etme amaçlı.

(2) Köpekten rahatsız olmayan apartman sakinlerinin beyanları alınır. Örnek:
Su apartmanın su no'lu dairesinde oturan Falanca Dedik'in köpeğinin bu apartmanda oturması bizi hiçbir şekilde rahatsız etmemektedir. Şikayetçi değiliz.
Toplu imza Muhtardan imza sahiplerinin o apartmanda oturduklarına dair onay.

(3) Mahkemede Savunma: Eğer o apartmanda köpekle beraber eskiden beri oturuluyor ve şikayet son zamanlarda yapılıyorsa, o zaman niye simdi şikayet ediyor? Şikayet sahibinin köpeği bir şekilde taciz ederek havlamasına sebep olduğu söylenebilir. Mesela o dairenin önünden geçerken kapıya vurma, veya üst kattan ayağını yere vurarak gurultu yapma yoluyla köpeğin havlamasını sağlama. Bunların elle tutulur bir kanıtla belgelenmesi gerekmiyor, "ben şahidim" demek bile savunma sayılıyor.

(4) Cevre İl Müdürlüğünden gurultu seviyesinin tespiti (fiyatı 20-25 milyon civarı). Yani kendi evindeki köpeğin çıkardığı sesin kamuyu rahatsız edip etmediğinin tespiti. Ses tespiti "desibel" olarak yapılıyor. Bumda birkaç önemli nokta var:


a) Ses tespiti mikrofonu köpeğin ağzına dayayarak yapılmaz. Şikayetçi olan kişinin evinden, yani başka bir daireden yapılır. Ayrıca tek bir kere köpeğin yüksek sesle "hav" demesi, ölçüm için yeterli değildir. Bu isin usulü, MÜHÜRLÜ bir teyp kullanılarak şikayetçi kişinin evinden en az bir gün boyunca sürekli ölçüm yapılmasıdır. Çünkü gurultu kirliliği, "SÜREKLİ ve belli bir düzeyin üzerinde olduğunun tespiti" demektir. Bu konuda ısrar etme
hakkına sahipsiniz.

b) Genel çevrenin ses düzeyini de muhakkak ölçtürüyorsunuz.Eğer genel çevrenin ses düzeyi köpeğinkine çok yakınsa köpeği savunma hakkınız doğuyor. Örneğin genel çevrenin sesi 70 desibel çıktı, köpeğinki 75 çıktıysa şu şekilde bir savunma yapılabilir: 'Arada çok az fark var, veya hiç yok, nasıl oluyor da köpeğin sesi bu genel ses düzeyi içinde rahatsız edici boyutlara ulaşabiliyor?' İsin asli, hemen hemen hiçbir köpek gün boyunca yüksek sesle havlamaz, dolayısıyla hayvanin sesi çoğunlukla cevre ses düzeyinin altında kalır. Rahatsız edici ses siniri, kanunlara göre 120 desibelden baslar, bu da yaklaşık 3-4 otomatik yer kazma aletinin ayni anda çıkardığı sese denk gelir ki hiçbir köpek bu sesi çıkaramaz. Yani kanunlar gereği, gurultu sebebiyle hiçbir köpek evden atılamaz.


c) Diğer bir savunma yöntemi: Eğer apartmanda başka havlayan köpek varsa haliyle köpekler haberleşmek için havlayacaklardır. Bundan doğal birsek yoktur, bu köpeğin içgüdüsel bir davranışıdır. Bu durumda neden benim köpeğim şikayet konusu oluyor da diğeri olmuyor? (Bu savunma tamamen şikayet sahibinin taraflı davrandığının ispatına yönelik kullanılabilir).

d) Köpeğin sesi ciddi boyutlardaysa, ama ses tespiti yapılmamışsa eğer, şikayet sahibinin elinde hiçbir delil yok demektir. O zaman savunmada "Neden ses tespiti yapılmadan şikayet ediyor? Gürültülü olduğu nereden belli?" denilebilir.

(5) Köpek sahibinin kusuru olmadığının ispati da gerekli. Yani köpek sahibi olarak ben köpeğimi balkona mi kıtlıyorum? Ya da aç mi bırakıyorum? Köpeğimin havlaması için herhangi bir neden yaratmadığımı ispat edersem eğer, bu durumda tek ihtimal (köpek temel itaat eğitimi de aldığına göre) bir başkasının köpeğin havlamasına sebep olduğudur. Mesela kapıya vurup taciz ederek (3), veya apartmanda başka köpek varsa (4c). Bu beyanı da veteriner hekim ya da yakın bir komşu rahatlıkla verebilir.

Tandan beyin ısrarla üzerinde durduğu üç nokta:

**Şikayet sahibinin SÜBJEKTİF olduğunun ispatına yönelik her turlu savunma ise yarar.
**Yasal belge olmadan (mahkeme emri) hiç kimsenin eve gelip hayvanin sesini ölçemez. Bunun için de sık ayet sahibinin dava açmış olması gerekir.
**Eğer bilimsel bir ses olcumu yapılmamışsa verilen para cezasının hiçbir anlamı yoktur, tamamen geçersizdir.

Simdi bir de veteriner hekimin (Tandan bey) başından gecen olayı tam olarak anlatalım:

Köpeği çok havladığı için şikayet edilmiş. Ses ölçümcüler gelmiş, hayvanin sesini ağzına mikrofonu dayayarak ölçmüşler (ki bu tamamen yasa dışı, mahkeme emri olmadan kimse evinize girme hakkına sahip değildir, bunu kesinlikle unutmayın!). Hayvan da havlamış tabii garip alete. Tandan Bey hiç sesini çıkarmamış. Ama tutanağa hayvanin sesinin ölçüldüğü mesafeyi (10-20 cm gibi) isletmiş!.. Ayrıca cevre ses düzeyini de oracıkta ölçtürerek tutanağa isletmiş. Daha sonra mahkemede gerektiği gibi olcum yapılmadığını
kolayca ispat edebilmiş.
Tekrar ölçmeye geldiklerinde ise şikayet sahibinin evine mühürlü teyp koydurup gün boyunca hayvanin sesini ölçtürmüş. Ayrıca yukarıdaki maddelerin de çoğunu yapmış. Ve sonuçta hayvanin gurultu kirliliği yaratmadığı ortaya çıkmış. Davayı kazanmış. Simdi havlayan, ama yeterince yüksek havlamayan, uslu köpeğini istediği gibi apartmanda besleyebilecek.. Apartmandaki herkes köpeği sevdiğinden ve "şikayetçi değilim" dilekçesi verdiğinden asla yönetim planında "köpek beslenemez" diye bir maddeyi imzalamayacaklar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-03-09, 16:04   #2
 
harakirist üyesinin avatarı
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Tem 2008
Yaş: 32
Mesajlar: 195
harakirist Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1
Varsayılan Cvp: Apartmanda Köpek Beslenmesiyle İlgili Kanun Örnek Açıklamalı

güncel.....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-05-09, 18:11   #3
 
shadoww üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Haz 2008
Yaş: 37
Mesajlar: 60
shadoww Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Apartmanda Köpek Beslenmesiyle İlgili Kanun Örnek Açıklamalı

güncel dsem mi

demeseem mi ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-06-09, 14:59   #4
 
ZeYtO üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2008
Yaş: 22
Mesajlar: 236
ZeYtO Çevrimdışı
Wink Cvp: Apartmanda Köpek Beslenmesiyle İlgili Kanun Örnek Açıklamalı

shadoww tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
güncel dsem mi

demeseem mi ?
Zaten demişsin Ama bu konuya güncel denilmeli
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-06-11, 19:11   #5
 
Üyelik Tarihi: Haz 2011
Mesajlar: 6
Cizmeli Kedi Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Apartmanda Köpek Beslenmesiyle İlgili Kanun Örnek Açıklamalı

Harika bilgiler teşekkürler.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-06-11, 19:18   #6
 
Betül.Yumak üyesinin avatarı
 
Uşak
Üyelik Tarihi: Haz 2011
Yaş: 19
Mesajlar: 41
Betül.Yumak Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Apartmanda Köpek Beslenmesiyle İlgili Kanun Örnek Açıklamalı

Bencede , teşekkürleeer
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-07-11, 00:40   #7
 
Üyelik Tarihi: Tem 2011
Yaş: 37
Mesajlar: 2
ibrahimt_79 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Apartmanda Köpek Beslenmesiyle İlgili Kanun Örnek Açıklamalı

merhabalar
Benim müstakil evimin bahçesinde 4 tane köpeğim var .
Evmin arkasında bir site var ve sesten rahatsız olup toplu şikayette bulunacaklarmış.
köpeklerim, biri geçtiği zaman içgüdüsel olarak tepki veriip havlıyorlar,2 tanesi dişi ve anlaşamıyorlar bazen birbirlerinede havlıyorlar.
benim haklarım nelerdir köpeklerimi çok seviyorum ve elimden alınmasını istemiyorum
(bir hanede 2 den fazla köpek beslemek yasakmı ? )
yardımcı olursanız sevinirim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-07-11, 02:43   #8
Siteden Uzaklaştırıldı
 
Üyelik Tarihi: Tem 2011
Mesajlar: 595
No[t]hinG Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Apartmanda Köpek Beslenmesiyle İlgili Kanun Örnek Açıklamalı

"Ooleeyy" denilicek bir durum. Çünkü bize de şikâyetler gelmişti.
2 kez havladığı için.
Ve sonrasında, bizim köpek çok göze batar, hiperaktiftir, eğlencelidir, ilgi delisidir; bu nedenle sitemizde 8 apartman var ve her apartmandan en az 1 kişiye kendini sevdirmeyi başarmış, tanınmış ve de göze batmıştır.
Bundan sonrasında da yönetici "yasak" çıkardı.. Uğraşamadık. Daha doğrusu aile bireyleri uğraşamadı.
Bunları öğrendiğim iyi oldu.. " Saygılarımla"..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-07-11, 15:36   #9
 
mugii üyesinin avatarı
 
İstanbul (Anadolu Yakası)
Üyelik Tarihi: Haz 2011
Yaş: 30
Mesajlar: 191
mugii Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Apartmanda Köpek Beslenmesiyle İlgili Kanun Örnek Açıklamalı

ya ondan çok direk o kanunun dökümanını verseniz =)
5199 no'lu karar'ı
http://www.dohayko.org/5199-sayili-kanun.html burda varmışda bulamamıştım ben =)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-08-11, 13:21   #10
 
harakirist üyesinin avatarı
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Tem 2008
Yaş: 32
Mesajlar: 195
harakirist Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1
Varsayılan Cvp: Apartmanda Köpek Beslenmesiyle İlgili Kanun Örnek Açıklamalı

No[t]hinG tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
"Ooleeyy" denilicek bir durum. Çünkü bize de şikâyetler gelmişti.
2 kez havladığı için.
Ve sonrasında, bizim köpek çok göze batar, hiperaktiftir, eğlencelidir, ilgi delisidir; bu nedenle sitemizde 8 apartman var ve her apartmandan en az 1 kişiye kendini sevdirmeyi başarmış, tanınmış ve de göze batmıştır.
Bundan sonrasında da yönetici "yasak" çıkardı.. Uğraşamadık. Daha doğrusu aile bireyleri uğraşamadı.
Bunları öğrendiğim iyi oldu.. " Saygılarımla"..
valla yönetici istediiği kadar karar kanun çıkartmış olsun. o binada yada yerleşim yerinde canlı beslenmesindeki son durumu bina yapılırken düzenlenen yönetici kanunu onun dışında düzenlenen yada değiştirilenhiç bir yönetici kanunu beslemeye engel değildir
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Apartmanda köpek besleyenlerin dikkatine!!! BlueL Köpekler 24 05-01-18 21:26
Köpeklerle İlgili Sık Sorulan 14 Soru: beyzosh Köpek Eğitimi ve Psikolojisi 12 06-01-15 00:24
Apartmanda Köpek Beslenmesi Kutay Köpekler 0 13-01-11 10:55
Kimler Köpek Eğitebilir?.. İpuçları Burada.. Mihav Köpek Eğitimi ve Psikolojisi 25 07-09-10 18:19
Köpek Klüpleri Neden Gerekli? >Ferik ve Bulut< Köpekler 0 17-12-08 04:09Saat 20:12.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203