Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Köpek Forumları > Köpek Sağlığı


Cevap Yaz
Eski 13-07-08, 07:57   #1
 
Üyelik Tarihi: Haz 2008
Mesajlar: 1.301
Mihav Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 10
Lightbulb Parazit Nedir ? Merak Edilenler

Parazit Nedir ?
Parazit, bir başka canlıdan faydalanarak yaşayan ve faydalandığı canlıya bağımlı olarak yaşayan organizmadır. Genellikle bu ikili ilişkide ödün veren konakçıdır.

Kaç Çeşit Parazit Vardır ?

Temel olarak ikiye ayrılırlar :


İç Parazitler : Kalp kurtları, kancalı kurtlar, halkalı kurtlar, yassı kurtlar; vücudun içinde yaşarlar ve temelde hayvanın kanından beslenirler. Beslenme eksiklikleri, zehirlenmeler, anemiler gibi pek çok fizyolojik bozukluğa ve hastalığa yol açarlar.
Dış parazitler : Pire, bit, kene, uyuz etkenleri gibi parazitler vücudun dış kısmında yaşarlar. Hayvanın kanı, derisi ve kılları ile beslenirler. Kaşıntı, allerji, anemi gibi pek çok rahatsızlığa neden olurlar.

Parazitlerin Evcil Hayvanım İçin Oluşturduğu Tehlikeler Nelerdir ?
Kaşıntıdan ölüme kadar gidebilen riskler oluştururlar. Kalp kurtları, tedavi edilmezlerse kalp yetmezliğine ve ölüme yol açarlar. Dış parazitler genellikle kaşıntılara, allerjilere ve anemilere (kansızlık) neden olurlarken; kimi viral hastalıkların bulaşmasına sebebiyet vererek ölüme neden oldukları da bilimsel bir gerçektir. Bu hastalıklar yine aynı dış parazitler vasıtasıyla insanların da yaşamlarını tehdit ederler. Yakın geçmişte yaşanan Kırım Kongo Kanamalı Humması vakaları bu konuya çok iyi bir örnek teşkil etmektedir.

Pire Isırıkları Zararlı mıdır ? Yoksa Sadece Kaşıntı mı Yapar ?
Kedi ve köpeklerde en sık görülen deri allerjilerinin başını pire ısırığı allerjisi adı verilen bir hastalık çeker ve pirelerin hayvanınızı ısırmaları sonucu oluşur.

Parazitler Ailem İçin Tehlike Teşkil Eder mi ?
Hayvanınızın parazitlere karşı tedavisini kontol ve takip etmek hem sizin hem onun sağlığı için elzemdir. Kontrol dışı durumlarda, parazitler pek çok hastalığa kapı aralayacaktır. Kedilere köpeklere ve onlardan insanlar bulaşabilen prazitler, ZOONOTİK HASTALIKLAR olarak adlandırılan duruma neden olurlar.

Köpeğiniz İçin Sorun Teşkil Edebilecek Olan Parazitler
Sıklıkla karşılaşılan yanlış bilgilerden birisi de; bit, pire gibi dış parazitlerin kışın sorun yaratmayacağıdır. Aksine hayvanınız yıl içerisinde pek çok kez bu parazitlerle karşılaşır. Konaklarına ulaşmak için şaşkınlık verici yollara başvuran dış parazitler, kontol ve tedavi edilmeyen hayvanlara sıklıkla ulaşır ve zarar verirler.

Sivri sineklerin ılıman bölgelerde hemen her mevsimde görülmesi, evlerde ücra köşelerde parazitlerin barınması, aşırı soğuk havalarda dahi parazit yumurtalarının canlılıklarını koruması gibi sebeplerden ötürü, dış parazit kontolü mutlaka her mevsim akılda tutulmalıdır.
Hayvanınız kışın dahi parazitlere karşı koruma altında tutulmalıdır. Tüm mevsimlerin tadını çıkarın, ancak hayvanınızın da aynı keyifi aldığına emin olun...

Pireler
Bir iki tane pire, vücut üzerinde çok çabuk zamanda üreyecek ve ciddi sağlık problemlerine neden olacaktır. Pire kontolünün en iyi yöntemi, enfestasyonun (bulaşmanın) hiç oluşmayacağından emin olmaktır.

İşte size bazı ip uçları :-
Eğer pirelere karşı hayvanınızı koruyorsanız, bu korumayı mutlaka yıl boyu uygulayınız. Pire saldırısının nezaman başlayacağını tahmin etmek imkansızdır. Bu nedenle korunmanın önemi çok büyüktür.
- Evde yaşayan tüm hayvanların eş zamanlı olarak pire tedavisinin yıl boyu yapıldığından emin olunuz. Hayvanlar arasında kolaylıkla seyahat eden pirelerle (çok iyi zıplarlar...) savaşta bu nokta sıklıkla atlanır ve durum baş edilmez bir hal alır.
- Eğer ilaçlamayı siz yapcaksanız mutlaka ürün prospektüsünü okuyunuz ve ailenizi (kendinizi ve özellikle çocuklarınız) korumak adına dikkatli olunuz. Kullanım kurallarına harfiyen uyunuz ve kesinlikle doz aşımı yapmayınız.
- Pirelerden kurtulmanın tek yolu, pireleri her daim uzak tutmaktır. Korunma yöntemleri tedavi seçeneklerinden daha ucuzdur ve hayvanın sağlığı üzerine olan etkileri çok daha düşüktür.

Keneler
Keneler memeli hayvanlarda sıklıkla görülen ve nispeten daha sıradan kabul edilebilecek parazitlerdir. Dünyanın hemen her bölgesinde farklı türleri bulunmaktadır. Yılın belirli dönemlerinde enfestasyonları ciddi oranda artış gösterir. Kenenin üç adet yaşam formu vardır; larva, nimf, erişkin dönem. Bu üç yaşam formu da hem hayvan hem de insan için belirli riskler taşır.

Keneler; Lyme Hastalığı (sinir felçleri ile karakterize tedavisi oldukça güç olan bir hastalık), Kırım Kongo Kanamalı Humması, Ehrlichiosis, Tularemi... vs. gibi pek çok ciddi hastalıkta ara konakçı ve vektör(hastalık etkeninin son konakçıya ulaşmasını sağlayan canlı) rolü oynarlar. Bu hastalıkların görüllme sıklıkları ve çeşitleri bölgelere göre değişiklik gösterir.

Ülkemizin de içinde yer aldığı subtropik bölgelerde bu gibi ölümcül hastalıklara nadiren rastlanmış olsa da, Kırım Kongo Kanamalı Humması örneğinde olduğu gibi, tedbiri elden bırakmamanın faydalı olacağı görüşündeyiz. Bu konuda lütfen Veteriner Hekiminize danışınız.

Kene ısırıklarının risklerini arttıran faktörler:-
Bölgenizde keneler ile bulaştığı kanıtlanmış hastalıkların varlığı
- Köpeğinizi; kampa, ava, yürüyüşe, kısaca kenelerin bulunduğu bölgelere çıkarmanız
- Köpeğinizin üzerinden son bir ay içerisinde kene temizlediyseniz
- Köpeğinizin kene taşıyan at, çiftlik hayvanları, vs gibi hayvanlar ile teması varsa
- Bahçenizde yoğun çalılıklarının, uzun otların, kenelerin barınmalarını sağlayan bölgelerin olması

Sivri Sinekler
Nem ve sıcağın olduğu hemen heryerde üreyen ve ciddi hastalıkları yayan sivri sinekler genellikle hasta sahiplerinin önemsemedikleri konulardandır. Ancak Köpeğiniz de sizler gibi sivri sinekleri sevmez ve ısırılması durumunda rahatsızlık yaşar. Pek çok virüs, protozoon (tek hücreli parazitler) benzeri hastalık etkinine vektörlük yaparak bu hastalıkların görülme sıklığını etkilerler.

Köpek bakıyorsanız sivri sinekler ile bilmeniz gereken birkaç nokta :-
- Isırılmak köpeğinizin de hoşuna gitmez
- Isırıklara bağlı stres, allerjik reaksiyonlar, yaralar ve kaşınma görülebilir
- Sivri sinekler Batı Nil Virüsü, sıtma gibi etkenleri taşıyabilirler. Daha pek çok hastalık sivri sinekler aracılığı ile taşınmaktadır.

Kalp Kurdu
En ölümcül parazitlerdendir. Köpeğin kalbine yerleşerek uzun zamanda kalp kasında zayıflamalara, kalp yetmezliğine ve ölüme neden olurlar. Sivri sinekler aracılığı ile bulaşır, kan yolu ile kalbe ulaşır ve yerleşir. Tedavisi olmasına karşın ehveni şer bir yöntemdir ve çok ciddi riskler taşır.

Zira parazitleri öldürmek damarlar içerisinde tıkanmalara yol açar. Öldürülmeyen parazitler ise kalbe zarar vermeye devam ederler. Bu durumda karar hasta sahibine bırakılır. Birleşik devletlerde ve avrupa ülkelerinde, pek çok vakada ötenazi kararı alınmaktadır. Bu durumla karşılaşmamak için dış parazitlere karşı sürekli korunma çok büyük önem taşır.

Kancalı Kurtlar

Kanca benzeri dişleri ile hayvanın bağırsaklarına tutunurlar ve duvarlarını parçalayarak iç kanamaya neden olurlar. 50-100 arası kancalı kurt, rahatlıkla bir yavruyu kan kaybından ölüme sürükleyebilir. Yurdumuzda da sıklıkla görülen bu parazitlere karşı mücadele hekiminiz tarafından mutlaka yapılmalıdır.

Köpeğiniz kusuyorsa, ishalse, iştahsızsa, karnı şişkinse, dışkısında kan veya sümük benzeri akıntılar varsa; acilen hekiminizi arayınız ve tedaviye erkenden başlanmasını sağlayınız. Hekiminize giderken incelenmesi için bir miktar dışkı götürmeniz, teşhisi ve tedaviyi kolaylaştıracaktır.

Yuvarlak Kurtlar
Yurdumuzda pek çok köpekte bulunan bu parazitler, köpeklerin bağırsaklarında yaşarlar ve enfestasyonun şiddetine bağlı olarak ölüme sebebiyet verebilirler. Kusma, ishal, karında şişkinlik gibi belirtilere neden olabilirler.Neredeyse her yavruda anne sütünden ötürü yuvarlak kurtlar mevcuttur. Bu nedenle ilk aşılamalardan önce mutlaka bu parazitler vücuttan uzaklaştırılmalıdır.

Köpeğiniz kusuyorsa, ishalse, iştahsızsa, karnı şişkinse, dışkısında kan veya sümük benzeri akıntılar varsa; acilen hekiminizi arayınız ve tedaviye erkenden başlanmasını sağlayınız. Hekiminize giderken incelenmesi için bir miktar dışkı götürmeniz, teşhisi ve tedaviyi kolaylaştıracaktır.

Yassı Kurtar
Larvaları ve yumurtaları soğuk havaya ve çevre koşullarına son derece dirençlidir. Bu duruma bir de sokak hayvanları eklenince; sokaklar köpeğiniz için sağlıksız ortamlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Köpeğiniz kusuyorsa, ishalse, iştahsızsa, karnı şişkinse, dışkısında kan veya sümük benzeri akıntılar varsa; acilen hekiminizi arayınız ve tedaviye erkenden başlanmasını sağlayınız. Hekiminize giderken incelenmesi için bir miktar dışkı götürmeniz, teşhisi ve tedaviyi kolaylaştıracaktır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-07-08, 18:54   #2
 
Üyelik Tarihi: Tem 2008
Mesajlar: 57
Küçük Cezve Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Parazit Nedir ? Merak Edilenler

Arkadaşlar naçizane küçücük bir şey eklemek istiyorum, hayvanlardaki parazit daha çok sahipli olanlarda oluyormuş sokakta olanlardan ziyade. Bu bilimsel bir araştırma sonucu kanıtlanmış bir bilgidir. Hocamız özellikle bunu belirtmişti ve evde besliyorsak daha özenli olmamız gerektiğine dikkat çekmişti. Aman ha, evde, evcil diye gözünüzden kaçırmayın. Ben bunu şu duruma benzetiyorum, hani köyde yaşayan, toprakla bağla bahçeyle haşır neşir olan insan daha az hasta olur, daha dayanıklıdır. Ama şehir hayatındaki insan onca konfora, rahatlığa rağmen daha sık hasta olur. İşte bunun gibi, belki de evcil hayvanlar daha az mikroba maruz kaldığı için immun sistemleri alışık olmuyor bu duruma ve daha dayanıksız hale geliyor olabilirler. Bu da benim kendi tezim, doğruluğu sonuna kadar tartışmaya açıktır (: Bu arada verdiğin bilgi tüm evcil hayvan sahipleri için çok çok önemli djpink (:
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-12-13, 23:32   #3
 
Köpek Eğitmeni üyesinin avatarı
 
Avcılar - istanbul
Üyelik Tarihi: Eyl 2008
Mesajlar: 473
Köpek Eğitmeni Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Parazit Nedir ? Merak Edilenler

Bana sorarsanız bu fikrinize katılmıyorum şöyle yanlış bir düşünce var sokak ta yaşayan köpeklere hiç bir şey olmuyor sokakta yaşayan bir hayvanı takip edin aynı hayvanı kaç sene sokakta görebiliyorsunuz hayvan zaten hastalıgını belli etmiyor sokaktaki hayvanı sadece arada bir göz ucuyla görüyorsunuz içinde ne hastalıklar var götürün veterinere tedavi ettirin bakalım sokaktaki hayvanların hastalıkları çok ancak hayvanlar hastalıklarını pek belli etmiyorlar 15 sene yaşayacaksa 3 senede ömrünü bitiriyorlar
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Toksoplazma inissiye Kediler 12 18-07-17 01:25
Guineapigler Hakkında Merak Edilenler Mihav Kemirgen Türleri 6 28-07-13 03:33
Van Kedileri , Yavru Van Kedisi Hakkında Merak Edilenler Mihav Kedi Irkları 10 14-11-11 20:08
Timsahların Yuvaları Nasıldır ? Merak edilenler.: Mihav Sürüngenler Genel 0 09-03-09 16:41
Papağanlar ve Bakımları Hakkında Merak edilenler.. Mihav Kuş Bakımı 1 07-03-09 23:43Saat 04:48.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203