Petkod ile En iyi dostunu kaybetme!
Geri Git   Mihav.com > Köpek Forumları > Köpek Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 29-04-13, 08:52   #1

Ankara
alpay91 Çevrimdışı
Varsayılan Erkek Kedi Kısırlaştırma

Merhaba. Benim partneri yeni doğum yapmış, yaklaşık bir yaşında bir erkek kedim var. Dişi kedimin tekrar hamile kalmaması için erkek kedimi kısırlaştırmak istiyorum. İnternette çok fazla bilgi kirliliği var bu konuda. Ben ciddi anlamda kedimi öz çocuğum gibi görüyorum. Bu yüzden ona en ufak bir zarar gelmesini kaldıramam. Hal böyle olunca kısırlaştırma çok büyük bir riskmiş gibi geliyor gözüme. Kısırlaştırmanın herhangi olumsuz bir etkisi var mı? Bu konudaki endişelerim sizce gereksiz mi? Sonradan pişman olma olasılığım nedir? Bu arada eğer olumlu karar verirsem seçimim Ankara Üniversitesi Vet. Fak. olacak. Tavsiye eder misiniz?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-04-13, 09:42   #2

nörüye üyesinin avatarı

Ankara
nörüye Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Erkek Kedi Kısırlaştırma

her ameliyat gibi kısırlaştırma ameliyatının da riskleri vardır,ama bu riskler sadece operasyonla ilgilidir. (anestezi vs) benim de 6 yaşında bir erkek kedim var,1 yaşındayken kısırlaştırdım. biz hiç sorun yaşamadık. gayet rahatladı,artık mart aylarında strese girmiyor,evden kaçmaya çalışmıyor,daha sakin ve uyumlu bir kedi oldu. tabi ki bu sizin tercihiniz. ama benim bir kedim daha olsa onu da kısırlaştırırım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-04-13, 09:43   #3

Ankara
alpay91 Çevrimdışı

Bu arada benim için çiftleşmeleri sorun değil, hatta onların doğası gereği de gerekli bir şey. Benim tek sorunum yavru olması. Çiftleşmelerini istiyorum, ama yavrulamasını istemiyorum. Bildiğimiz klasik kısırlaştırmadan sonra kediler çiftleşmiyor diye biliyorum. Alternatif yollar varmış, kanalları bağlamak ya da yavru yatağının alınması gibi. Asya Veteriner Klinik Kedi Köpek Kısırlaştırma - ASYA VETERINER adresinde bahsediyor. Tavsiye eder misiniz?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-04-13, 10:10   #4

nörüye üyesinin avatarı

Ankara
nörüye Çevrimdışı

çok bir bilgim yok ama duyduklarıma göre bu işlemler normal ksıırlaştırma işlemine göre daha riskli diye biliyorum. kanser riski yüksek diyor veterinerler. ama uzman değilim bu konuda,araştırmakta fayda var.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-04-13, 10:30   #5

ilayda35 üyesinin avatarı

İzmir
ilayda35 Çevrimdışı

kısırlaştırma ile yavru yatağının alınması arasındaki farkı anlayamadım..ikiside ameliyat ikisinde de risk var.. hem çiftleşsin hem yavru olmasının mantığı nedir? sonuçta sadece içgüdüsel olarak üremek için çiftleşen canlılardan bahsediyoruz..onları insanlar gibi düşünmeyin..o yüzden yavru yatağının alınması gibi bir operasyon yerine, daha sık yapılan bir ameliyat olsan kısırlaştırmayı seçmek bana göre daha doğru.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-04-13, 11:02   #6

Pıtırsonic üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
Pıtırsonic Çevrimdışı

erkek kediler kısırlaştırıldıktan sonra da çiftleşebiliyor. genelde tercihen çiftleşmiyorlar ama özellikle yanlarında kızgınlığa girmiş bir dişi varsa çiftleşiyorlar. ayrıca yukarıda da yazıldığı gibi onları zevk için çiftleşen canlılar olarak düşünmemek gerekir. tercihen çiftleşiyor olsalardı; kafalarına göre kızgınlık gösterirlerdi, sadece belirli dönemlerde belirli aralıklarla değil. erkek kedilerin kısırlaştırma operasyonları oldukça kolay. anestezinin etkisini atlattıktan sonra hemen ayaklanıp eski hallerine dönüyorlar. ben de kısırlaştırmanızı tavsiye ederim, çünkü çok sık uygulanıyor. veteriner hekimlerinin tecrübesi fazla olduğu için de risk azalmış oluyor. ankara üni. vet. fak. ile ilgili bir kaç olumsuz şey duydum ama bizzat gözlemlediğim kadarıyla ilgili ve tecrübeliler. hayvanlara da gayet iyi davranıyorlar. köpek tarafından zarar gören bir kedi getirildi ben oradayken, sahibi defalarca "acı çekecekse uyutalım" dedi. ilgilenen veterinerler defalarca tedavi ederiz, bir şeyi kalmaz dediği halde adam ısrar edince en sonunda azarladılar adamı bu isteğinden dolayı ve bu da olumlu düşünmeme yetti. ayrıca benim götürdüğüm kedinin ameliyatını da oldukça başarılı şekilde yaptılar. kısırlaştırma gibi konularda özel vet.ler en son tercih olmalıdır "bana göre". operasyon sonrası sıkıntılar forumlarda gördüğüm kadarıyla hep onlarda çıkıyor. bu konuda fakültelere ve bazı belediyelere daha çok güveniyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-04-13, 12:09   #7

Ankara
alpay91 Çevrimdışı

ilayda35 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
kısırlaştırma ile yavru yatağının alınması arasındaki farkı anlayamadım..ikiside ameliyat ikisinde de risk var.. hem çiftleşsin hem yavru olmasının mantığı nedir? sonuçta sadece içgüdüsel olarak üremek için çiftleşen canlılardan bahsediyoruz..onları insanlar gibi düşünmeyin..o yüzden yavru yatağının alınması gibi bir operasyon yerine, daha sık yapılan bir ameliyat olsan kısırlaştırmayı seçmek bana göre daha doğru.
Hem çiftleşip hem yavru olmasın dememin sebebi dişi kedimi kısırlaştırmayı düşünmüyorum. Çünkü onlarınki çok zor bi ameliyat. Ankara üniversitesi ile görüştüm, yetkili olmadığı için tekrar arayacağım. Ama canayakın davrandı telefondaki operator. Yenimahalle belediyesi gibi kaba bi tavırla hiç bi soruma ilgi göstermeden direk getir demeyeceklerine eminim. Ankara Üniversitesi şimdilik ilk tercihim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-04-13, 14:15   #8

Ankara
alpay91 Çevrimdışı

Ankara Üni. Vet. Fak. ile görüştüm ve hiç bir tehlikesi olmadığını söylediler. Ameliyat ücreti 100 tl ve ilaçlar bana ait. Onlar da sanırım 30 tl civarı tutuyormuş. Kurtuluş Parkındaki Başkent Evcil Hayvan Hastanesi ile de görüştüm. 50 tl istediler. Fakat güvenemedim. 50 tl için yavrumu riske atmak istemem. Ankara Üni. de işlemi yaptıracağım gibi görünüyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-05-13, 12:04   #9

Ankara
alpay91 Çevrimdışı

Arkadaşlar yeni karşılaştığım bir bilgiye göre erkek kedilerde kısırlaştırma sonrası idrar yollarında kristalleşme çok sık görülen ve ciddi bir rahatsızlıkmış. Bu benim kafamı karıştırdı :s Bilgisi olan var mı acaba?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-05-13, 12:31   #10

Pıtırsonic Çevrimdışı

benim erkek kedimde olmadı böyle bir durum (6 yıldır kısır). beslenmesine dikkat edip gözlemlerseniz karşılaşmazsınız. bir de aslında bu hastalık yanlış biliniyor. bu sorun sadece kısırlaştırılmış kedilerde görülmüyor. kısırlaştırma sonrası kedilerin hareketleri yavaşladığı, kilo aldığı için daha sık görülüyor. yani kısır olmayan ama yüksek kilolu kedilerde ve yaşı ilerlemiş kedilerde de görülme ihtimali yüksek. eğer beslenmesine dikkat eder (sadece özel mama kullanmanız gerekmiyor, dengeli ve gerektiği kadar beslenmesi yeterli) ve egzersiz amaçlı günde en azından yarım saat oyun oynatıp koşturursanız sıkıntı yaşamazsınız. ek olarak, kedilerin erken kısırlaştırılması da hastalığın oluşma ihtimalini arttırıyor.
bilgi edinebileceğiniz güzel bir yazı: GAZETE KADIKÖY
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-05-13, 13:41   #11

Ankara
alpay91 Çevrimdışı

Pıtırsonic tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
benim erkek kedimde olmadı böyle bir durum (6 yıldır kısır). beslenmesine dikkat edip gözlemlerseniz karşılaşmazsınız. bir de aslında bu hastalık yanlış biliniyor. bu sorun sadece kısırlaştırılmış kedilerde görülmüyor. kısırlaştırma sonrası kedilerin hareketleri yavaşladığı, kilo aldığı için daha sık görülüyor. yani kısır olmayan ama yüksek kilolu kedilerde ve yaşı ilerlemiş kedilerde de görülme ihtimali yüksek. eğer beslenmesine dikkat eder (sadece özel mama kullanmanız gerekmiyor, dengeli ve gerektiği kadar beslenmesi yeterli) ve egzersiz amaçlı günde en azından yarım saat oyun oynatıp koşturursanız sıkıntı yaşamazsınız. ek olarak, kedilerin erken kısırlaştırılması da hastalığın oluşma ihtimalini arttırıyor.
bilgi edinebileceğiniz güzel bir yazı: GAZETE KADIKÖY
Hızlı cevabınız için çok teşekkür ederim. Yazı gerçekten faydalıymış. Bir yerde daha karşılaşmıştım söylediklerinizle. Yani kısırlaştırmayla alakalı olmadığını, kısırlaştırma sonrası fazla kilo alımıyla alakalı olduğu yazıyordu. Erken kısırlaştırmanın sınırı nedir peki? Kedim şu an yaklaşık 1 yaşında. Uygun bir zaman mı bu sizce?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-05-13, 14:11   #12

Pıtırsonic Çevrimdışı

1 yaşını doldurduysa kısırlaştırın. erkek kediler için 1 yaşından önce yapılan kısırlaştırmalardan sonra problemlerle karşılaşılabiliyormuş. benimki 1 yaşını doldurmuştu kısırlaştırdığımızda ve erkek kedimde kilo alma dışında sıkıntı yaşamadık. tabii yaşıyla da ilgili, kısırlaştırıldıktan hemen sonra kilo almıyorlar, yaş ilerledikçe artıyor. dengeli beslenme ve bol oyunla çözersiniz o sorunu da.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-05-13, 11:56   #13

Bilecik
genç Çevrimdışı
Unhappy Cvp: Erkek Kedi Kısırlaştırma

DİKKAT..........!
Sarı tekir erkek kedim vardı. son derece sağlıklıydı. Bir kaç kızışma dönemi atlattık, kısırlaştırmaya karşı hep direndim. Hayvanın anatomisini vücudun dengesini bozmamak adına böyle bir düşünceye sahiptim.
Ama gerek eşim gerekse çevrenin de tesiriyle kısırlaştırmayı yaptırdık. Hayvanın kısırlaştırmadan iki gün sonra testis bölgesinde damlalar halinde kanama başladı. Hekime her telefon açtığımda normal olduğunu söyledi. Dayanamadım hayvanı götürdüm. Enfeksiyon olduğunu söylediler. 5. gün kalsın dediler hayvana antibiyotik yüklemesi yaptılar. 3. gün iyileşiyor dendi. 4. gün hayvanın diline enfeksiyon sıçradı. Kedilerde bilenler bilir dil enfeksiyonun bulaşabileceği en son nokta, biyolojik açıdan belki de en güçlü bölge. Dilde şiddetli kanama bşladı bunu müteakip hayvanın ensesinde yaralar çıkmaya başladı.

Gittiğimiz Veteriner E S K İ Ş E H İ R S E M P A T İ H A Y V A N HA S T A N E S İydi.
Eskişehirin imkan bakımından en iyi hastanesi diye bilirdik.
Kanamayı devam 4. gün araştırmalarımız sonucu Bursa uludağ ün. hayvan hastanesine götürdük fakat malesef kedimizi kurtaramadık.
Sonuç olarak söyleceğim şu: Her anestesi ve ameliyat risktir. Bunu nu konuda en üst düzey uzmanlardan bizzat dinledim. Her amileyat az ya da çok risk taşır, Dişi kedide zor erkek kedi de kolay bu KLİŞEDİR İNANMAYIN... Eğer Kediniz ile aranızda güçlü bir bağ var ve hayatını önemsiyor iseniz böyle bir işlem öncesi çok iyi araştırın. Bu işlemi yaptıracağınız kişilerin uzmanlık, yeterlilik, hastane koşullarının hijyen ortamına dikkat edin. Gidin görün ameliyat öncesi hijyen temizliğinde gerekirse başında bekleyin.
MÜMKÜNSE EĞER ÜNİVERSİTE HASTANELERİNE GÖTÜRÜN. Özellikle BURSA ANKARA ve İSTANBULDA çok ciddi bu işi profesyonelce yapanlar var. Kısırlaştırma sonrası olası beklenmedik durumda hızlı müüdahale çok önemli.
Profesyonel ekip Profesyonel çalışıyor o şeklilde yönlendiriyor.
E S K İ Ş E H İ R S E M P A T İ H A Y V A N HA S T A N E S İ
Bu konuda son derece canımızı yaktı. Teşhis koyamadılar. Hastanenin adına güvendik, itibar ettik. Bize 4 gün kaybettirdiler. 4 gün boyunca teşhis KOYMADAN ANTİBİYOTİK YÜKLEDİLER. Hayvan 4 gün boyunca kan püskürdü. kanamanın 4. günü bursaya götürdük. hayvana hızlı müdahale yapıldI KAN TAHLİLLERİ HIZLI BİR ŞEKİLDE ÇIKTI.
KAN DEĞERİ 300-500 OLMASI GEREKEN KAN UNSURLARI 9'A KADAR DÜŞMÜŞ.
HAYVAN SON GÜN BEMBEYAZ KESİLDİ. BURSADA O GECEYİ ATLATAMADI O GECE ÖLDÜ...

SONUÇ:
1) Kısırlaşştırma her zaman risktir. Her ameliyat risktir.
2) Eğer bu konuda kararlı iseniz iyi araştırın. en sağlıklı yer ve kişiye götürün. hijyen sağlanış şeklini görün. Gerekirse ameliyatta başında bekleyin.
3) E S K İ Ş E H İ R S E M P A T İ H A Y V A N HA S T A N E S İ KESİNLİKLE iyi bir kuruluş değildir. Yeterlilikleri yoktur. Bunu hayvanı ilk günden itibaren çektiğim fotoğraf, bilgi ve belgelerle göstermem mümkün.
4) E S K İ Ş E H İ R S E M P A T İ H A Y V A N HA S T A N E S İ'ne kesinlikle hayvanlarınızı emanet etmeyin...
5) Bu konuda bilen de yorum yapıyor bilmeyen de, İnternetten araştırıldığında bu işi özel kliniklerde yapan doçentler profesörler dahi var. ücret açısından endişe etmeyin arada afaki bir fark yok.
6) ESKİŞEHİR SEMPATİ HAYVAN HASTANESİ bizim canımızı yaktı. Çok üzgünüz sizler dikkat edin canınız yanmasın....
7) Son olarak çiftleştirme yapmak isteyen kedi sahipleri için şunu söylemeliyim. Irk SAPLANTISINDAN vazgeçin bedelini ağır ödeyebilirsiniz...
Hayvan için iran olmuş, van olmuş çok mu önemli. Hem genetik karışım muazzam farklılıklarda yavrular DOĞUYORRR...

M. GENÇ
5558658411
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-05-13, 13:31   #14

Ankara
alpay91 Çevrimdışı

genç tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
DİKKAT..........!
Sarı tekir erkek kedim vardı. son derece sağlıklıydı. Bir kaç kızışma dönemi atlattık, kısırlaştırmaya karşı hep direndim. Hayvanın anatomisini vücudun dengesini bozmamak adına böyle bir düşünceye sahiptim.
Ama gerek eşim gerekse çevrenin de tesiriyle kısırlaştırmayı yaptırdık. Hayvanın kısırlaştırmadan iki gün sonra testis bölgesinde damlalar halinde kanama başladı. Hekime her telefon açtığımda normal olduğunu söyledi. Dayanamadım hayvanı götürdüm. Enfeksiyon olduğunu söylediler. 5. gün kalsın dediler hayvana antibiyotik yüklemesi yaptılar. 3. gün iyileşiyor dendi. 4. gün hayvanın diline enfeksiyon sıçradı. Kedilerde bilenler bilir dil enfeksiyonun bulaşabileceği en son nokta, biyolojik açıdan belki de en güçlü bölge. Dilde şiddetli kanama bşladı bunu müteakip hayvanın ensesinde yaralar çıkmaya başladı.

Gittiğimiz Veteriner E S K İ Ş E H İ R S E M P A T İ H A Y V A N HA S T A N E S İydi.
Eskişehirin imkan bakımından en iyi hastanesi diye bilirdik.
Kanamayı devam 4. gün araştırmalarımız sonucu Bursa uludağ ün. hayvan hastanesine götürdük fakat malesef kedimizi kurtaramadık.
Sonuç olarak söyleceğim şu: Her anestesi ve ameliyat risktir. Bunu nu konuda en üst düzey uzmanlardan bizzat dinledim. Her amileyat az ya da çok risk taşır, Dişi kedide zor erkek kedi de kolay bu KLİŞEDİR İNANMAYIN... Eğer Kediniz ile aranızda güçlü bir bağ var ve hayatını önemsiyor iseniz böyle bir işlem öncesi çok iyi araştırın. Bu işlemi yaptıracağınız kişilerin uzmanlık, yeterlilik, hastane koşullarının hijyen ortamına dikkat edin. Gidin görün ameliyat öncesi hijyen temizliğinde gerekirse başında bekleyin.
MÜMKÜNSE EĞER ÜNİVERSİTE HASTANELERİNE GÖTÜRÜN. Özellikle BURSA ANKARA ve İSTANBULDA çok ciddi bu işi profesyonelce yapanlar var. Kısırlaştırma sonrası olası beklenmedik durumda hızlı müüdahale çok önemli.
Profesyonel ekip Profesyonel çalışıyor o şeklilde yönlendiriyor.
E S K İ Ş E H İ R S E M P A T İ H A Y V A N HA S T A N E S İ
Bu konuda son derece canımızı yaktı. Teşhis koyamadılar. Hastanenin adına güvendik, itibar ettik. Bize 4 gün kaybettirdiler. 4 gün boyunca teşhis KOYMADAN ANTİBİYOTİK YÜKLEDİLER. Hayvan 4 gün boyunca kan püskürdü. kanamanın 4. günü bursaya götürdük. hayvana hızlı müdahale yapıldI KAN TAHLİLLERİ HIZLI BİR ŞEKİLDE ÇIKTI.
KAN DEĞERİ 300-500 OLMASI GEREKEN KAN UNSURLARI 9'A KADAR DÜŞMÜŞ.
HAYVAN SON GÜN BEMBEYAZ KESİLDİ. BURSADA O GECEYİ ATLATAMADI O GECE ÖLDÜ...

SONUÇ:
1) Kısırlaşştırma her zaman risktir. Her ameliyat risktir.
2) Eğer bu konuda kararlı iseniz iyi araştırın. en sağlıklı yer ve kişiye götürün. hijyen sağlanış şeklini görün. Gerekirse ameliyatta başında bekleyin.
3) E S K İ Ş E H İ R S E M P A T İ H A Y V A N HA S T A N E S İ KESİNLİKLE iyi bir kuruluş değildir. Yeterlilikleri yoktur. Bunu hayvanı ilk günden itibaren çektiğim fotoğraf, bilgi ve belgelerle göstermem mümkün.
4) E S K İ Ş E H İ R S E M P A T İ H A Y V A N HA S T A N E S İ'ne kesinlikle hayvanlarınızı emanet etmeyin...
5) Bu konuda bilen de yorum yapıyor bilmeyen de, İnternetten araştırıldığında bu işi özel kliniklerde yapan doçentler profesörler dahi var. ücret açısından endişe etmeyin arada afaki bir fark yok.
6) ESKİŞEHİR SEMPATİ HAYVAN HASTANESİ bizim canımızı yaktı. Çok üzgünüz sizler dikkat edin canınız yanmasın....
7) Son olarak çiftleştirme yapmak isteyen kedi sahipleri için şunu söylemeliyim. Irk SAPLANTISINDAN vazgeçin bedelini ağır ödeyebilirsiniz...
Hayvan için iran olmuş, van olmuş çok mu önemli. Hem genetik karışım muazzam farklılıklarda yavrular DOĞUYORRR...

M. GENÇ
5558658411
Söyledikleriniz iyice kafamı karıştırdı. Kedilerim benim için çok önemli. Hiç birinden vazgeçemem. E sürekli de doğum yaptıramam ki! Bu dişi kedimin sağlığı için de büyük risk olabilir. Sanırım en iyi tercih Ankara Üniversitesi olacaktır. Şu an dişi kedim doğum yapalı 1 ay olduğu ve kızgınlıkta olmadığı için erteleyip duruyorum. Bakalım ne olacak.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-06-13, 00:33   #15

İzmir
y-u-m-a-k Çevrimdışı

Tabiki her operasyonda bir risk vardır.Bu operasyondada her operasyonda olduğu gibi anestezi riski vardır.ama bu risk %2 dir. Ben dde kedimi daha yeni kısırlaştırdım.Hala veterinerde.Kısırlaştırdıktan neyseki hiç bir sorun çıkmadı.Uyandı.Yarın sabah eve gelicek.Benimde yumağım evde olmadığımdan gözüme uyku girmiyor.aklıma hep şu sorular geliyor : ya birşey olursa,ya yarası açılırsa,ya acıya dayanamassa vs... 3 gündür gözüme uyku girmiyor.Ama kısırlaştırmanızı fazlasıyla öneriyorum.Hem uysallaşıyor,hem çiftleşmek için kaçmıyor,eş bulmak için balkonda dolaşırken camdan aşağı düşüp veterinerlere gidenleri de çok duydum.iyisi mi siz çiftleştirin.boşu boşuna sokağa yeni yavrular atmayın
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları