Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Köpek Forumları > Köpek Sağlığı


Cevap Yaz
Eski 04-02-12, 22:30   #1
Yönetici
 
ASRIN üyesinin avatarı
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Nis 2009
Mesajlar: 678
ASRIN Çevrimdışı
Varsayılan Dışkı yeme Problemi ( Coprophagia / Koprofaji )

Dışkı yeme Problemi ( Coprophagia / Koprofaji )

Hiç hoş bir konu değil ancak karşılaştığım köpek dostlarından gelen sorular, telefon ve e-posta yolu ile yöneltilen yakınmalar bu konuya değinmemi gerektiriyordu.

Koprofaji dışkı yeme anlamında kullanılan teknik bir terimdir. Bir köpek sahibinin görmek istemediği en uygunsuz durumdur. Sadece köpeklerde görülmez, otobur canlılar olarak tanımlanan tavşan, rat, fare, kobayda olduğu gibi domuz, at ve insanda da koprofaji bildirilmiştir. Hayvanların birçok faktör nedeniyle gösterdikleri kötü davranışlardan birisidir.

Nedenleri araştırılmışsa da tam olarak şundandır diyemiyoruz. Köpeklerde bu kötü alışkanlığa sahip olmanın olası nedenleri:

I. Besin yetersizliği,
II. Can sıkıntısı,
III. Dar bir alana hapsedilme,
IV. Besinlerdeki lif miktarının azlığı,
V. Stres,
VI. Takıntı
II, III, V.ve VI. nedenler birbirlerinin içinde olsalar da tıpkı korku ile fobinin birbirinden ince farklarla ayrıldığı gibi ayrılırlar. Bir kez bu kötü alışkanlık baş gösterdi mi vazgeçirmek zordur. Bu faktörlerin bir kaçı bir araya geldi mi olgu daha da şiddetlenir. En iyisi siz ondan iğrenmeden o dışkı yemekten iğrensin...

Köpeklerdeki dışkı yemenin arkasında besin kökenli nedenlerin bulunup bulunmadığı henüz açıklığa kavuşmamıştır. Sırtlanların, yabani köpeklerin dışkılarını herhangi bir neden olmaksızın yedikleri görülmüştür. Köpek bağırsaklarında bakterilerin oluşturduğu mayalanmanın yetersiz oluşu köpeklerin dışkı yeme yoluyla besin maddeleri gereksinimlerini karşıladığı tezini ortadan kaldırmaktadır. Köpeklerin yalnızca kendi dışkılarını değil tavşan ve insan dışkılarını da yedikleri bilinmektedir. Böylelikle dışarıdan alınması zorunlu besin bileşenlerinin bakteriyel mayalanma sonucu bağırsaklarda sentezlenme / üretilme yoluyla sağlandığı bunun için köpekgillerin dışkı yediğine yönelik düşünce geçerliliğini kaybetmektedir.

Diğer bir düşünce de ise; dışkı yemenin özellikle besin bileşenlerinden olan protein ve nişastanın sindirilmelerine yönelik eritici enzimlerini saklama eğilimlerinden kaynaklandığı yönündedir (köpeğin bu enzimleri dışkıyla alıp tekrar kullanabilmesi için). Bunun yanı sıra köpek dışkısındaki sindirim enzimlerinin seviyeleri hakkındaki bilgiler çok az olduğundan dışkı yemenin bu enzimleri saklamadaki yardımı konusu ispatlanamamıştır.

Yavru köpeklerin dışkı yemeye 3 haftalık yaşta başladıkları ve bu davranışı yetişkinlik dönemine kadar sürdüğü bildirilmiştir. Dışkı yemenin dar, kısıtlı alanda yaşamak zorunda bırakılan köpeklerde can sıkıntısı sonucu olarak da gelişebildiği gözlemlenmiştir. Özellikle bir balkona, yada kulübesi ile birlikte 3 - 4 metrekare dar bir yerde yaşamaya mahkum edilen köpeklerde bu kötü alışkanlığa kapılma daha sık karşılaşılan olumsuz bir olgudur. Birde zemin temizliği düzenli ve sık yapılmıyorsa çok daha çabuk bu olumsuzluk gelişecektir.


Dışkı yeme ile ilgili kesin bilgiler çok az olduğundan doğru bir tedavinin yapılması konusunda öneride bulunmak zordur. İlk önce tam ve dengeli bir mama ile serbest beslemeyi öneriyoruz. Normalde biz ay yaşına ve beden ağırlığına göre kontrollü ve kısıtlı beslemeyi öneririz ancak bu durum düzelinceye kadar kısıtlamaları kaldırın. Biraz daha açayım, ben bir köpek dostu ile konuşurken; köpeğinin yaşını, ırkını ve şu anki ağırlığını sorarım aldığım cevaplara göre verilmesi gereken günlük mama miktarını, öğün sayısını söylerim. En sonunda da, 15 dakika içinde mama kabındaki mamayı bitirdi, bitirmedi mama tabağını kaldırın derim. Ama dışkı yeme problemi olan köpeklerde tersine günlük mama miktarını 100 8211;150 gram geçtiğim gibi her zaman önünde mama bulunsun derim. Önerdiğim bir başka yöntemde köpeklerin kemirmesine yönelik muhtelif malzemeler var, örnek olarak; kurutulmuş dana kulağı, penisi, füme kemik, kurutulmuş işkembe, pres kemikler vb. bu tür malzemeleri yalnız kaldığı zaman oyalanması için verin derim. Önerdiğim başka bir yöntemde; dışkıyı görür görmez temizlemeyin tersine bırakın ortada kalsın, üstüne bir enjektörle sulandırılmış acı biber, acı sos püskürtün bir ya da birkaç defa ağzı yansın, vazgeçsin. Bazı köpekler acıya çok dayanıklıdır hatta hoşlarına bile gider, buna karşıda çözüm var: Tuzlu su evet tuzlu su, bir bardak suya 1-2 tatlı kaşığı tuz atın bu karışımı dışkının üzerine püskürtün ve bu olayı 3-4 defa tekrarlayın ki şartlı refleks gelişsin ( -tuzlu dışkıyı yiyince midem bulanıyor, kusmak istiyorum, en iyisi ben bunu yemeyeyim). Bu da kâr etmedi ne zaman parka çıksak gidiyor başka köpeklerin dışkılarını yiyor diyorsanız, ağızlık takın (müzilyer / mazıl) 1 ay böyle çıkınca, gördüğü, kokladığı dışkıya uzanamayınca bu alışkanlığından vazgeçecektir.

Can sıkıntısı gibi, problemin ilerlemesine yardımcı olan diğer faktörleri ortadan kaldırmak için köpeğinizi dikkatlice gözlem altında tutmak ve bu arada yeterli egzersizi sağlamak gerekir.

Bahçeniz varsa dışkıdan temiz olmasına özen gösterilmelidir.
Kaliteli, sindirilebilirliği yüksek, lif miktarı ayarlı bir kuru mama ile besliyorsunuz, temizliğe önem veriyorsunuz ve hiç yalnız kalmıyor yine de huylu huyundan vazgeçmiyorsa! Köpeğinizin pankreasında bir sorun olabilir. Gideceğiniz yeri biliyorsunuz.

Umarım köpeğinizin böyle kötü bir alışkanlığı yoktur ve hiç de böyle bir şeye başlamaz.

Hep sağlıklı, hep mutlu ve hep köpekle kalın.

Saygılarımla,

Veteriner Hekim M. Hakan Boyar
Global Gıda Ltd. Ürün Müdürü - İzmir
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-02-12, 22:31   #2
Yönetici
 
ASRIN üyesinin avatarı
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Nis 2009
Mesajlar: 678
ASRIN Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Dışkı yeme Problemi ( Coprophagia / Koprofaji )

Köpeklerde Dışkı Yeme


Kaprofaji, veya dışkı yeme köpeklerde sık rastlanılan bir sorundur. Birçok köpek sadece kendi dışkılarını değil, kedi, at gibi diğer hayvanların dışkılarını da yemektedir. Yavrularını besleyen köpeklerde bu davranış normal sayılmaktadır. Anne köpek yavrularının dışkılarını barınağını temiz tutmak için yiyebilir. Ayrıca vahşi yaşamda da sınırlı besin kaynağı olduğundan köpekler bu ortamda diğer hayvanların dışkılarını yemeyi de öğrenmişlerdir. Bu dışkılar çoğu zaman onlar için besin kaynağı olmuş ve köpeklerin hayatta kalmalarını sağlamıştır. Kaprofajinin tıbbi nedenleri ise ekzokrin pankreas yetmezliği, cushing sendromu (hyperadrenucortisizm), steroid uygulamaları, intestinal parazitler, hypertiroidizm (kedilerde), diabetes mellitus (şeker hastalığı), beslenme noksanlıklarıdır(nadiren). Köpeklerdeki bu davranışın nedenleri üzerine birkaç teori vardır. Bunlardan bazıları, annenin barınağını temizlemek için yavrularının dışkılarını yemesi alışkanlığının devamı olduğu, uygun olmayan dışkılamalar için geçmişte verilmiş cezalara tepki olduğu, çevresel faktörlerdeki değişikliğin yarattığı stres durumu gibi sıralanabilir. Bazı veterinerler ise köpeklerin bu tadı sevdiklerini savunmaktadırlar. Dışkı yiyen köpeklerde sürekli veya tekrarlayan parazit enfeksiyonları, gastroenterit (kusma, diare) görülebilmektedir.
Eğer köpeğinizde kaprofaji var ise bunlara dikkat edin.

kilo kaybı
dışkı kusma
diare (ishal)
halitosis (kötü kokan nefes)
su tüketiminde değişiklik
idrar miktarında artış

Petiniz kaprofajik ise veterinerinize başvurmalısınız. Veterineriniz kaprofajinin altında yatan nedeni teşhis etmek için birtakım testler yapabilir. Köpeğinizin mamasının besin değerini ölçebilir ve tıbbi bir nedeni olup olmadığını araştırır, gerekli tedavi yöntemlerini size açıklar.

Teşhis


Anamnez ve muayene
Petinizin diyeti hakkındaki sorular dışında veterineriniz kusma, kilo kaybı, diare ve dışkıda parazit görüp görmediğinizi de araştıracaktır. Petinizin diyetinin incelenmesi
Petinizin mamasının içeriğini yazan kısmını yanınızda götürün.

Dışkı muayenesi

Bir parça dışkıyı veterinerinizin parazit muayenesi yapması için yanınızda götürün.
Biyokimyasal testler Genel bakış kısmında bahsedilen hastalıkları ortaya çıkarmak için yapılmalıdır.

Kan testleri


Pankreas enzim fonksiyonunun ve ekzokrin pankreas yetmezliğinin tanısı için.
Hyperadrenokortisizmi (cushing sendromu) araştırmak için adrenal fonksiyon testleri
Kedilerde tiroid seviyesine hypertiroidizm için bakılabilir.

Tedavi

Tedavi sorunun tıbbi veya davranış bozukluğu kaynaklı oluşuna göre değişir. Gıdasal eksikliklerden kaynaklı durumlarda dengeli bir diyet ile sorun giderilebilir. Problem davranış kaynaklı ise çeşitli yollardan bu durumun önüne geçilebilir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir.

Köpeğinizi sürekli tasma ile dolaştırın. Böylece dışkı yemesini engelleyebilirsiniz. En geçerli yöntemlerden biridir. Köpeğinizi dışkı yaptığında mükafatlandırabilirsiniz. Böylece dışkıladıktan sonra, dışkısı yerine sizin vereceğiniz ödülü yemeyi tercih edecektir. Diyetinin değiştirilmesi de bir çözüm olabilir. Böylece dışkısının tadı da değişeceğinden kendi dışkısını yemekten vazgeçebilir. Köpeğiniz dışkıya yöneldiğinde onu cezalandırabilirsiniz.

Köpeğin dışkısını yemesini önlemek için dışkının tadını değiştirme yoluna da başvurabilirsiniz. Bunu kötü, acı tadı olan maddeleri dışkıya karıştırarak yapabilirsiniz. Acı biber sosu enjekte ederek az da olsa başarı sağlanabilmektedir. Dışkının tadını değiştiren, daha az çekici kılan başka ürünler de bulunmaktadır. Ancak bu, köpeğinizin başka hayvanların dışkısını yemesini engelleyemez. Bir başka çözüm de dışkıya kusturucu ilaç uygulamaktır. Böylece dışkı yedikten sonra hayvanınız kusacaktır. Bir zaman sonra dışkı yememeyi kendisi öğrenecektir.

Evde Bakım


Veterinerinizin tavsiyelerini uygulayın. Köpeğinizin olumlu davranışlarını ödüllendirin. Uygun egzersizler yaptırın. Dışkıları günlük olarak uzaklaştırın. Paraziter veya diğer hastalıkları tedavi ettirin. Petinizin dışkısını rutin olarak parazit açısından kontrol ettirin. Koruyucu bakım Köpeğinizi gezdirirken tasma kullanın ve onu serbest bırakmayın. En etkili koruma yöntemi budur. Yüksek kaliteli bir diyet kullanın...

Alıntıdır
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
yavru kedi ve dışkı problemi BeratPaşa Kedi Sorunları 1 02-08-11 13:53
Dışkı yeme problemi sem.izmir Köpek Sorunları 2 25-01-11 23:39
kedimin dışkı problemi!!!!! mirnavportakal Kediler 1 16-10-10 08:47Saat 20:52.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203