Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Köpek Forumları > Köpek Sağlığı


Cevap Yaz
Eski 31-10-08, 02:09   #1
 
>Ferik ve Bulut< üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2008
Yaş: 37
Mesajlar: 1.532
>Ferik ve Bulut< Çevrimdışı
Varsayılan Dişi Köpeklerde üreme

Dişi Köpeklerde üreme ile İlgili Olarak Aklımıza Gelebilecek Belirgin Sorular ve Cevapları

Dişi köpeklerin ilk seksüel olgunluk yaşı?
Dişi köpeklerin ergenlik çağı (seksüel olgunluk) ---cög---unlukla 7-12 ay arasındadır (bazı köpeklerde bu sürenin 20-22 aya kadar uzadığı gözlenmiştir). Bu sürenin uzamasına etki eden faktörler şu şekilde sıralanabilir;
Hastalık, beslenme, ırk farklılığı, iklimsel farklılıklar, genetik faktörler.

Dişi köpeklerin en uygun çiftleşme yaşı ne zamandır?
Bizim bu konudaki tavsiyemiz sağlıklı bir erişkinliğe ulaşmış köpekte genellikle 3 öestrüs dönemi yada 18 ay civarıdır.

Dişi köpeklerin oestrus (Kızgınlık) dönemini nasıl anlarım?
Hareketlilik ve oyunculuk artar. Dışarı çıkma isteği fazladır. Sürekli yalanma ve temizlenme isteği vardır. Vulva ---sıs---kin ve kızarıktır. İlk bir iki gün sarımsı beyaz daha sonra gittikçe koyulaşan kırmızı bir akıntı görülür. Her oturup kalktığı yerde kırmızı bir leke bırakır veya yürürken yerlere kan damladığını görürsünüz. Nadir olarak çok titiz köpeklerde sürekli temizlenme nedeni ile bu tür bir akıntı görmeyebilirsiniz.
Sokağa çıkıldığında çevredeki erkek köpeklerin sürekli takip etmesinden.

Dişi köpeklerin oestrus (Kızgınlık) döneminin süresi ne kadardır?
Dişi köpeklerin oestrus (kızgınlık) süresi ortalama 21 gündür.
İki oestrus dönemi arasındaki süre ortalama 6 aydır. Zaman zaman hormonal bozukluklar, hastalıklar, stres, iklimsel faktörler gibi sebeplerden dolayı bu süre artabilir veya azalabilir.

Dişi köpeklerin en uygun çiftleşme günü ne zamandır?
En uygun çiftleşme günü köpeğin genel yapısına göre de---gıs---mekle birlikte oestrus döneminin 9-13 günleri arasıdır.

Köpeklerde gebelik süresi ne kadardır?
Köpeklerde gebelik süresi ırklara göre de---gıs---iklik göstermekle birlikte ortalama 58-63 gündür.

Köpeklerde bir doğumda yavru sayısı ne kadardır?
Büyük ırklarda 6-14
Orta ırklarda 5-10
Küçük ırklarda 1-4

Köpeğinizi çiftleştirmeyi düşünüyorsanız neleri göz önünde tutmalısınız?
Unutmayın ki, köpeklerde bir doğumda ortalama yavru sayısı 3-14 arasındadır. Bu nedenle köpeğinizin fazla sayıda yavru doğurabileceğini düşünmeli ve evinizin ortamının buna uygun olup olmadığını göz önünde bulundurmalısınız.
Fazla sayıda yavrunun bakımınında çok fazla zaman alacağını unutmayın.
Eğer anne yavruları ile ilgilenmezse tüm yavruların bakımının size kalabileceğini (mamalarını vermek,---cıs--- ve kakalarını yaptırmak,ısınma sorununu çözmek gibi) bilmelisiniz.
Güç doğum ve benzerleri gibi anneyi ve yavruları etkileyebilecek bazı doğum problemleri ile karşılaşabileceğinizi göz önünde bulundurmalısınız.
çiftleşme ile bulaşabilecek bazı hastalıkların olduğunuda aklınızda tutmalısınız.
Yavruları sahiplendirmenin büyük bir sorun olduğunu sakın aklınızdan çıkarmayın.
Yavruları sahiplendirene kadar onların bakımı için yapacağınız harcamalarıda göz önünde bulundurmalısınız.

Köpeğinizi çiftleştirmeye karar verdiyseniz nelere dikkat etmelisiniz?
Her şeyden önce veteriner hekiminizle görüşerek köpeğinizin doğumuna engel bir şey olup olmadığını öğrenin ve genel bir kontrolden geçirtin.
Köpeğinizle çiftleştirmeyi düşündüğünüz erkek köpeğin sağlık durumunu,mizacını ve genetik bir probleminin olup olmadığını öğrenin.
Erkek köpeğin boyutlarının kendi köpeğinizin boyutlarına uygun olmasına özen gösterin.
çiftleştirmenin nerede yapılacağına karar verin. Genelde dişinin daha rahat ve huzurlu olabilmesi kendi mekanında olması uygundur.
Erkek köpek sahibi ile görüşerek yavruların ne şekilde paylaşılacağını kararlaştırın. Bu daha sonra yaşanabilecek tatsız durumların önüne geçecektir.
çiftleştirme sırasında, köpeğiniz erkek köpeğe izin vermeyebilir veya erkek köpek çiftleşmek istemeyebilir. Bu durumda veteriner hekiminizden ne yapabileceğiniz konusunda yardım alınız.
Sakın ve sakın çiftleştirme sırasında her iki köpeği de aşırı zorlamayınız. İstenmeyen durumlar yaşayabilirsiniz.

Köpeğinizin hamileliğinde nelere dikkat etmelisiniz?
Gebelik sırasında en önemli konu beslenmedir. Bu dönemde annenin ihtiyaçları çok fazla artacağından dolayı ona verilecek gıdanın özenle seçilmesi ve hekiminiz gerekli görürse vitamin, mineral takviyesi yapılması gerekir. Bu konuda en büyük yardımcınız veteriner hekiminiz olacaktır.
Kilo almasına engel olun.
Bazı köpeklerde hamilelik sırasında mizaç de---gıs---ikliği olabileceğinden bu tür durumlara karşı hazırlıklı olun ve gerektiğinde veteriner hekiminizden yardım almakta tereddüt etmeyin.
Hamilelik sırasında aşırı egzersizlerden (uzun yürüyüşler, atlama, koşturma gibi) kaçınmalı ancak tamamen haraketsizde bırakmamalısınız.
Hamileliğin seyri sırasında (30- 45- 55. günlerde)veteriner hekiminize götürerek hamilelik sürecinin normal olup olmadığını teyit ettirin.
Ultrason bakısı ile yavruların sağlıklı gelişip gelişmediğini ve sayısını öğrenebilirsiniz. Bunun için çiftleşmenin üzerinden en az 27 gün geçmelidir.
Hamilelik sırasında eğer zorunlu bir neden yoksa röntgen ışınlarına maruz bırakmayın. Eğer kullanmak zorunluysa bu, yavrular 50 günlük olduktan sonra olabilir.
Köpeğinizin doğum yapacağı yeri önceden belirleyerek oraya alışmasını sağlayınız. Aksi taktirde bir çok örnekte olduğu gibi yerini o seçer ve bu yerde genellikle sizin yatağınız olur.
Köpeğinize hamilelik sırasında çok daha fazla ilgi ve alaka gösterin.
Eğer yavru sayısını öğrenebildiyseniz şimdiden onlara bir yuva aramaya başlayın. İnanın asla erken sayılmaz.

Doğumun yaklaştığını nasıl anlayabilirim?
Doğumun son günlerinde memeler artık iyice büyümüştür ve hafifce dokunduğunuzda uclarından sütün sızdığını görebilirsiniz.
çok çabuk yorulur.
Karnı iyice gerilmiş ve yavru sayısına bağlı olarak oldukça büyümüştür.
Vulva dışarıya doğru büyümüştür ve sürekli yalanma isteği vardır.
Doğum için sürekli yer arama eğilimindedir. Huzursuzdur ve devamlı eşelenme halindedir. Doğum iyice yaklaştığında sancılı hali çok belirginleşir.
Doğuma 1 veya 2 saat kala vulvadan bir miktar sıvı akar. Bu doğumun başlayacağının en önemli belirtisidir.

Doğum saati geldi çattı. şimdi ne yapacağım?
öncelikle köpeğinizin başında kalabalığın oluşmasını önleyin. Unutmayınki doğum onun için oldukça zor olacaktır ve buna birde çevredeki insanların varlığından oluşacak tedirginliği eklemeyin. Onu mümkün olduğu kadar sezsiz ve sakin bir yerde tutun

Yavrular doğduklarında bir kese içindedirler ve göbek kordonuyla anneye bağlıdırlar. Genelde doğum sırasında anne yavruların göbek kordonlarını keser ve üzerlerindeki zar tabakasını temizler. Ancak bazı durumlarda bunu sizin yapmanız gerekebilir. Bu nedenle elinizin altında keskin bir makas, biraz dikiş ipliği ve birazda antiseptik olarak biokadin veya tendürdiyot bulundurmalısınız. Yavru doğduğunda üzerindeki zar tabakasını elinizle yırtın ve yavrunun üzerinden alın. Göbek kordonunu göbeğin yaklaşık 2 cm ilerisinden bağlayın. Sonra bolca antiseptik sürün ve bağladığınız yerin 1 cm ilerisinden kordonu kesin. Eğer yavruyu anne yalayıp temizlemiyorsa temiz ve kuru bir havlu ile siz yavruyu kurulayın.

Normal bir doğumda her yavrunun doğum aralığı 15-30 dakika kadardır. (Bazı doğumlarda bu sürenin 7-8 saate kadar uzadığı görülmüştür) doğum sırasında eğer yavrunun bir kısmı doğum kanalından çıkmışşa ve o şekilde sıkışıp kalmışşa siz yardım edebilirsiniz. Bunun için annenin her ıkınması sırasında yavrunun geliş pozisyonuna göre arka veya ön bacaklarından dikkatlice çekerek dışarı almaya çalışın. Burdaki en önemli konu çekme işleminin annenin ıkınmalarıyla eş güdümlü olmasını sağlamaktır.

Eğer anne sık sık ıkındığı halde yavruyu doğuramıyorsa bir terslik olabilir (yavru çok büyüktür veya geliş pozisyonu terstir). Bu durumda en fazla 30 dakika bekleyip (bazı durumlarda iki yavru arası doğum süresinin daha uzun olabileceğinin görülmesine rağmen siz yinede riske girmemeye çalışın) hemen veteriner hekiminizden yardım isteyin. Eğer bir tecrübeniz yoksa sakın anneye yardım etmeye kalkmayın.

Doğum sırasında dikkat edilmesi gereken şeylerden biriside her yavru ile birlikte düşmesi gereken plesanta artığıdır. Bunun takibi önemlidir çünkü herhangi bir plesanta artığının içerise kalması daha sonra ciddi sorunlara yol açabilir.

Doğum sırasında veya doğumdan sonra annenin doğum artıklarını yemesine izin vermeyin. Gerçi anne için bir zararı yoktur ama bu onun kusmasına sebep olabilir.

Doğum sırasında bazı köpeklerin aşırı yorgunluk, stres yada kıskançlıktan sahiplerini bile kabul etmeyebileceğini düşünerek dikkatli olun.

Doğum bitti. şimdi ne yapacağım?
Doğum bittikten sonra ilk iş annenin temizliğini yaparak yavrularla ilgilenmesini sağlamaktır.
Normalde doğum yapan köpekler yavrularıyla aşırı ilgilidirler. Bazı acemi anneler yavrularından uzaklaşabilir veya üstüne basmak yada ısırmak gibi yavruya zarar verecek kasıtlı davranışlarda bulunabilir. Böyle bir duruma hazırlıklı olup anneye engel olmalı gerekirse yavruları uzaklaştırmalısınız.

Eğer yavru sayısı çok fazla ise hepsinin birden anne tarafından beslenmesi çok zor olacaktır. Bu nedenle yavruların bir kısmını da siz biberonla besleyerek anneye yardımcı olmalısınız. Aksi takdirde beslenemeyerek zayıf kalan yavruları anne içgüdüsel olarak iyice kendinden uzaklaştıracaktır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-10-08, 02:10   #2
 
>Ferik ve Bulut< üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2008
Yaş: 37
Mesajlar: 1.532
>Ferik ve Bulut< Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Dişi Köpeklerde üreme

Annenin memelerini sık sık yavrulara zarar vermeyecek bir antiseptik ile temizleyin ve kontrol edin. çünkü yavruların tırnakları çıkmaya başladıktan sonra memeler ve civarı tahriş olmaya başlayacaktır. Bu durumdada anne canı yanacağından yavrularını emzirmek istemeyecektir. Bunu önlemenin en iyi yolu memeleri biokadin (1/3 oranında sulandırarak) ile temizlemek ve bepanthol losyon vb. bir yumuşatıcı ve doku besleyici kullanmaktır.

Annenin beslenmesi normal beslenme dönemine göre çok daha zengin olmak zorundadır. Bunun için veteriner hekiminize danışarak bilgi alınız. Hekiminiz köpenizin durumuna ve yavru sayısına göre karar vererek onun için en uygun beslenme şeklini belirleyecektir.

Eğer anne doğumdan sonra yerinden kalkmakta zorlanıyor veya hiç kalkamıyorsa, halsizlik ve bitkinlik artarak devam ediyorsa hiç zaman yitirmeden veteriner hekiminizi arayın. Bu durum çok ciddi sonuçlar doğurabilir hatta anneyi kaybedebilirsiniz.

Doğum bittikten sonrada anneden bir müddet daha akıntıların olması normaldir. Ancak bu süre çok uzarsa (20-30 gün) veteriner hekiminizle görüşmeyi ihmal etmeyin.


alıntı
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-04-09, 11:49   #3
 
Ankara
Üyelik Tarihi: Nis 2009
Yaş: 35
Mesajlar: 3
boris Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Dişi Köpeklerde üreme

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim, bek çok yerde aradım ama bulamadım, belkide yeterince dikkat etmediğimden ama direk sormak daha kolayıma geldi, köpeklerin kızgınlık dönemleri haricinde hamile kalma şansları var mıdır? parkda kızmla gezerken en büyük problemimiz pek çok sokak köpeğinden uzak durmak için uğraşmamız, oldu ya farketmediğimiz bi anda sokakda sex yaptı yavrucak peki sonuç ne olacak? kızgınlık dönemi için sormuyorum tabiki, bilgisi olan birileri lütfen yanıtlayabilir mi?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-04-09, 22:17   #4
 
>Ferik ve Bulut< üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2008
Yaş: 37
Mesajlar: 1.532
>Ferik ve Bulut< Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Dişi Köpeklerde üreme

Sevgili Boris veterinerimize soru sorulan bir kısım var bu sorunu oraya yazarsan eminim uygun bir zamanda cevaplanır.
Ve rica ederim ben bir şey yapmadım sadece hazır bilgileri buraya kopyalayıp yapıştırdım.
İyi forumlar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-02-11, 00:19   #5
 
Çanakkale
Üyelik Tarihi: Oca 2011
Mesajlar: 102
beylemnehir Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Dişi Köpeklerde üreme

acaba dişiler illa çiftleşmek zorundamıdır? ben daisynin çiftleşmesini istemiom!!! ACİL YARDIM LÜTFEN
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-01-12, 04:16   #6
 
Üyelik Tarihi: Oca 2012
Mesajlar: 2
Artesh Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Dişi Köpeklerde üreme

Mrb Hocam Benim Bir Dişi Kangal Köpegim Var Kızaqa GeLdi Yanlız 3 Erkek Veya Sanırım 4 Aynı Irktan OLan Sadece Biri Erkek Köpek Bir Yaşını Yeni DoLdurdu Bu 4 Erkek Köpek Benim Dişi Köpegime TakıLı KaLdı Bu 4 Erkek Köpeqin DöLü Tutacakmı Yoksa İlk TakıLanmı Bu Konuda BiLqiniz Varsa Beni BiLqiLendirirseniz Beni Çok MutLu Etmiş OLursunuz SayqıLar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-02-12, 18:59   #7
Yönetici
 
ASRIN üyesinin avatarı
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Nis 2009
Mesajlar: 678
ASRIN Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Dişi Köpeklerde üreme


Artesh, Veterinerimize sorun bölümünden yardım alabilirsin... Veterinerimize Sorun

  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

LinkBacks (?)
LinkBack to this Thread: http://www.mihav.com/forum/kopek-sagligi/disi-kopeklerde-ureme-11416/
Gönderen For Type Tarih
Untitled document This thread Refback 13-11-10 14:50

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Dişi Köpeklerde Kızgınlık Dönemi... Mihav Köpek Sağlığı 13 11-04-15 02:08
Erkek Köpeklerde Üreme >Ferik ve Bulut< Köpek Sağlığı 1 30-01-12 04:19
Köpeklerde gençlik hastalığı ve tedavi yöntemleri Kutay Köpek Sağlığı 1 02-02-11 12:58
Kedilerde Üreme Davranışları >Ferik ve Bulut< Kedi Sağlığı 0 09-12-08 06:29
Dişi Köpeklerde üreme Problemleri кöקüк Köpek Sağlığı 4 29-06-08 22:45Saat 23:02.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203