Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Köpek Forumları > Köpek Sağlığı


Cevap Yaz
Eski 12-11-08, 18:53   #1
 
Üyelik Tarihi: Haz 2008
Mesajlar: 1.301
Mihav Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 10
Lightbulb Dişi Köpeklerde Kızgınlık Dönemi...

Köpekler diğer tüm memeli canlılarda olduğu gibi türlerinin devamını üreyerek sağlarlar. Hayvanlarda kızgınlık dönemleri insanlara kıyaslanırsa oldukça büyük farklılıklar gösterebilmektedir. Dişi köpek sahibi olarak sizin bu evre hakkında yeterli bilgiye sahip olmanız, "kızgınlık" (çiftleşme) siklusunda oluşan olayların işleyişi ve bu dönemlerin özelliklerini bilmeniz, onun hayatını sizinle beraber daha rahat bir şekilde geçirmesinde büyük yararlar sağlayacaktır. Unutmamanız gereken diğer bir konu da dişi köpeklerin kızgınlık dönemlerindeki davranışlarının normalden farklılıklar gösterebileceğidir. Bu dönemlerde ona yaklaşamınız daha anlayışlı, sevecen ve dikkatli olmalıdır.

PUBERTAS (ERGENLİK ÇAĞI)

Beslediğiniz anne adayı bir dişi köpeğin cinsel hayatı (ergenlik çağı) doğduktan sonraki 6 - 12 aylık dönemde gözlemlenen ilk kızgınlık belirtileri ile başlamaktadır. Köpeğin ırkı ilk östrus siklusunun görülme zamanı üzerine etki etmektedir. Ergenlik çağına erişilen dönem; ırk, çevre koşulları ve beslenme gibi faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

ÇİFTLEŞME MEVSİMİ

Dişi köpekler genelde ilkbaharda ve sonbaharda olmak üzere yılda iki kez kızgınlık gösterir. Bu dönemler mevsimsel monoöstrik (bir kızgınlık döneminde tek bir kızgınlık gösterme) olarak değerlendirilmektedir. Ancak yapılan bazı çalışmalar sonucunda çevresel etkilerin kontrol altında tutulduğu ortamda yetiştirilen köpeklerin mevsime bağlı olmaktan çıkabildikleri gözlenmiştir. Örnek vermek gerekirse Basenjii ırkı köpekler senede yalnız bir kez (Sonbaharda) kızgınlık gösterirler.

Genelde Proöstrus (kızgınlık öncesi) dönemi en çok Şubat ayında görülmektedir. Bu aydan sonra yoğun olarak görüldüğü aylar Mart, Nisan, Mayıs, Haziran ve Ekim'dir. Ekim - Ocak arasındaki aktivite Haziran - Eylül arasındaki aktiviteden daha fazladır. Şubat - Mayıs ayları arasında kızgınlıkların yoğunlaşması hipotalamus 8211; hipofiz - ovaryumlar üzerinde çevresel stimülasyonun olduğunu göstermektedir. Özet olarak dişi köpekler yıl boyu östrus gösterebilir, çiftleşebilir ve yavrulayabilir. Ancak yoğun olan dönemler kış sonu ve ilkbahar başındadır. Çiftleşme için en ideal yaş 2 - 6. yıllar olup reprodüktif (üreme) performans 6. yaştan itibaren düşmeye başlar. Köpeklerin büyük çoğunluğunda 8. Yaştan itibaren kızgınlık gösterme durmaktadır (bakım, beslenme ve çevresel faktörlere göre değişkenlik gösterir). İlk çiftleştirmenin ikinci ya da üçüncü östrusta yapılması tavsiye edilmektedir.

KIZGINLIK SİKLUSU

Evcil dişi köpekler çiftleşme mevsiminde yalnızca bir kez kızgınlık gösterirler ve eğer gebelik oluşmaz ise 6 ay ya da daha uzun bir süre tekrarlanmaz. Genellikle Östrus siklusu (kızgınlık dönemi);

1. Proöstrus (kızgınlık öncesi dönem),

2. Östrus (kızgınlık),

3. Diöstrus (kızgınlık sonrası dönem)

4. Anöstrus (Sakin dönem), olmak üzere 4 evrede oluşur.

1. PROÖSTRUS

Bu evre ortalama 9 gün sürmekte olup bazı köpeklerde bu süre 10 - 17 güne kadar uzayabilmektedir. Erken proöstrus döneminde dişi erkeği belirgin olarak reddeder ve üzerine aşım yapmaya çalışan erkeğe hırlar ve havlayarak onu korkutmaya çalışır. Bu sırada; ısırma, dişlerini saldıracakmış gibi gösterme, erkekten kaçarak kuyruğunu iki bacağının arasına sıkıştırıp genital organını (vulva) kapatma gibi davranışsal belirtiler gösterir. Erken dönemde gözlenen bu davranışlar gün geçtikçe yavaş yavaş değişerek, saldırgan davranışların yerini daha yumuşak davranışlar alır. Erkeğin kendisine yaklaşmasına gösterdiği reaksiyon giderek azalır ve erkeğin atlama teşebbüslerinden korunmak için yere oturur ve karın üstü yatar. Bu dönemde vajinadan kanlı bir akıntı gelir. Vajinal kanama, intrauterin - hemorajinin (rahim içi kanama), serviks'in hafif açılması ile vajinal boşluğa dökülmesidir. Vajinal kanama köpekten köpeğe değişkenlik arzeder. Bu akıntıyı çoğu köpek, vulvasını yalayarak temizler ve proöstrus'un (kızgınlık öncesi) belirlenmesini güçleştirir. Kısa tüylü köpek ırklarında (Doberman vs.) uzun tüylü köpek ırklarına nazaran (Golden Retriever, vs.) kanamanın tespiti daha kolaydır. Bazı köpeklerde kanlı akıntı proöstrusdan östrusa geçişte kesilir. Kanlı akıntı bazı köpeklerde proöstrus - östrus boyunca görülürken, bazılarında ise sadece proöstrus başında gözlemlenebilir. Vulva dudakları açıldığında mukaza hiperemik (kırmızı renkte) olup, vulva dudakları oldukça ödemli (şiş) bir hal almıştır. Ödemli vulva erkeğin aşım yapması sırasında dişide tepkiye yol açan en önemli nedendir. Bu dönemde dişi sık sık işeme pozisyonu alır. Erkek dişinin perineal bölgesini yalar.

2. ÖSTRUS

Östrus, "ateşli davranışlar" anlamında Yunanca bir kelimedir. Bu dönem, dişi köpeğin erkek köpeği çiftleşmek için kabul ettiği dönem olarak tanımlanabilir. Bu dönem 3 ile 21 gün arasında sürmekte olup ortalama 9 gündür. Dişinin erkeği kabul ettiği ilk gün östrus'un başlangıcıdır. Erkeği reddetme ile bu dönem sona erer. Dişi köpek, erkek köpeği gördüğünde, arka kısmını alçaltır, bu bölgeye (perineum) elle basınç uygulandığında kuyruğunu bir yana çekip yukarı kaldırır ve erkeğe destek vermek için arka bacaklarını gergin tutar. Dişideki güçlü seks feromenlerinin (östrojen hormonunun etkisi) etkisi ile çok uzak mesafelerdeki erkek köpeklerin dahi ilgisini çekebilmektedir. Vulvadaki ödem (şişlik) gevşek ve yumuşak bir hal alır ve erkeğin aşımı sırasında kenetlenme için engel oluşturmaz. Vajinadan gelen akıntı sarımsı veya pembe renklidir ve belirgin bir kanama yoktur. Bu dönemdeki dişi köpek erkeği kabul ederken ona karşı tepkisiz kalabilir ya da ilgisini çekebilmek için yanından ayrılmayabilir.

3. DİÖSTRUS

Vajinal akıntıda bulunan feromenlerin erkeği uyaran etkisi bu dönemde azalır ve giderek yok olur. Dişi erkeğin tüm çabalarına karşın aşıma müsaade etmez. Erkek bıkar ve dişiyi bırakır. Ortalama 50 - 80 gün sürer. Seksüel siklusun kızgınlık evresinde (2. Evresi olan Östrus) eğerdişi hayvan çiftleşmemiş ise bunu takip eden siklus döneminde (metostrus) Yalancı Gebelik adını verdiğimiz durum gelişir. Bu fizyolojik olarak seksüel siklusun akışında yaşanan doğal bir süreçtir. Bunun sebebi kan prolaktin seviyesinin yükselmesidir. Bu artış bazen daha yüksek seviyelere ulaşmakta ve buna bağlı olarak ta dış klinik semptomlar ortaya çıkmaktadır. Bazen de bu seviyedeki (prolaktin) artış fizyolojik sınırlar içerisinde kaldığından dış klinik semptomlar gözlenmez. Başlıca klinik semptomlar; memelerin büyümesi, sıkıldığında süt veya sekret gelmesi, köpeğin memelerini yalaması, bazen memelerde kızarıklık ve ağrı. Karanlık yerlere saklanma, evdeki çeşitli taşınabilir eşyaları sahiplenme ve saklama, sinirlilik hali, iştahta azalma veya tam tersi artış gibi dış klinik semptomlar gözlenebilir. Mevcut bu olgu fizyolojik bir seyir izliyorsa müdahale edilmeden kendiliğinden 10 8211; 15 gün içerisinde düzelir. Ancak memelerde kızarıklık, şişkinlik, ağrı, ateş, genel durumda bozulma (iştahsızlık, durgunluk, vucut ısısında artış) gibi genel semptomlar oluştuğunda Veteriner Hekim tarafından müdahale edilmesi gerekir.

4. ANÖSTRUS

Anöstrusda klinik belirti görülmez. Tüm genital organlar tam olarak dinlenme dönemine girmiştir.

EN UYGUN ÇİFTLEŞME ZAMANI

Proöstrus ve östrus evrelerinin uzun sürmesinden dolayı, dişi köpeklerin ne zaman çiftleştirilmesi gerektiği konusu çok büyük önem arz etmektedir. Pratikte, dişi köpeklerde en uygun çiftleşme zamanı kanamanın görüldüğü andan itibaren 7 8211; 12. günler arasındadır (östrus'un (kızgınlık) başlamasından 2 - 3 gün sonra ya da proöstrus kanamasının görülmesinden 10 - 14 gün sonra olmaktadır). Başarılı bir gebelik elde etmek için ise dişi köpeğin erkeği kabul ettiği ilk gün çiftleştirilmesi ve 3 gün sonra tekrar aşıma alınması önerilmektedir. Bazı durumlarda dişi köpek kızgınlık belirtilerini size yansıtamayabilir. Bu tip durumlarda "Vajinal Smear Testi" Veteriner Hekiminizin tarafından yapılıp size uygun çiftleşme dönemi hakkında bilgi verebilir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-09-10, 18:58   #2
 
Ankara
Üyelik Tarihi: Ağu 2010
Mesajlar: 7
cenova Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Dişi Köpeklerde Kızgınlık Dönemi...

ben yavru jack russell almak ıstıyorum ama kacıncı ayında kızgınlık yaşar kestiremıyorum bide ben köpeğimin çiftleşmesini istemesem hiç bir erkek köpekle yakınlaştırmasam bana kızar ya da küser mı cunkı evde o kadar yavru köpekle başetmek benım eğitim hayatımı mahveder...şimdiden teşekkürler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-12-10, 10:40   #3
 
Üyelik Tarihi: Ara 2010
Yaş: 22
Mesajlar: 1
omerinceer Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Dişi Köpeklerde Kızgınlık Dönemi...

Benim 3 Yaşında Bir Huskym Var Ben 3 gun önceden bir dişi ile çiftleştirmeye çalıştım ilk zamanlarda dişi arkasına geçince ısırıordu ama beraber 10 saat fln kaldılar ve kilitlendiler Dünde Birdaha Denedim Çiftleştirmeyi Bu Sefer Daha Kolay Oldu Ve Gene Bu Sefer daha fazla kitli kaldılar Köpek Hamile Kalmışmıdır Yoksa Hala Çiftleştirmeyi denemekde fayda varmıdır
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-12-10, 14:33   #4
 
anti_biyotik üyesinin avatarı
 
İstanbul (Anadolu Yakası)
Üyelik Tarihi: Ağu 2008
Mesajlar: 205
anti_biyotik Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Dişi Köpeklerde Kızgınlık Dönemi...

Dısı kopegı olan herkezın (BENDE DAHIL) MERAK ETTIGI bır konuydı detayını bılmıyorduk paylaşım ıcın teşekkurler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-12-10, 22:14   #5
 
yumak üyesinin avatarı
 
ataşehir
Üyelik Tarihi: Tem 2010
Mesajlar: 301
yumak Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1
Varsayılan Cvp: Dişi Köpeklerde Kızgınlık Dönemi...

benm bi sorum vr irma 5 aylık ve pubertas ı anlatırken
6 - 12 aylık dönemde gözlemlenen ilk kızgınlık belirtileri ile başlamaktadır.
demissin anlamadığğım ise 1 ay sonra fln irma ilk kızgınlığınımı geçircek?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-06-11, 12:15   #6
 
Köpek Eğitmeni üyesinin avatarı
 
Avcılar - istanbul
Üyelik Tarihi: Eyl 2008
Mesajlar: 473
Köpek Eğitmeni Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Dişi Köpeklerde Kızgınlık Dönemi...

Köpeklerde Kızgınlık Dönemi Altı Aylık İkende Görülmüştür
Dişi Köpekleri 2 Yaşından önce çiftleştirirseniz Zaten İç Organları Tam Gelişmemiş Olan Küçük Köpeklerin Hem Yavruları Kaliteli Olmaz Hem de Doğum Esnasında Anne Köpeğin ölme İhtimali çok yüksektir.

Çifleşme ve Kızgınlık Belirtileri: Vajina Kabarır Büyür .. ... Vajinadan Damlalar şeklinde Ara Ara Kan Damlar, Bu Dönem 10 Gün Kadar Sürebilir. Bu Dönem de En Az 15 Gün Diğer Erkek Köpeklerden Uzakta Tutun Ayrı Kafeslere Koyun çifleştirme Dönemi En Uygun 2 Yaşındadır 2 Yaşından Itibaren Sağlıklı Ve Kaliteli Yavrular alınır. 5 Yaşından Itibaren de çiftleştirilmemelidir. Beş Yaşına Gelmiş Bir Köpek Yaşlı Bir Kadın Gibidir çifleşmiş Olsa Bile Yavruları Daha Sütten Kesilmeden ölecektir. Belki Anne Köpekte Doğumda ölebilir.

Her Köpeğin ömrüde Bir Defa Doğurması gereklidir. Ömründe Bir Defa Doğurmayan Dişi Köpekler 12 Yaşlarına Geldiğinde Süt Bezeleri Kansere Dönüşüyor Ameliyat Olsa Bile Altı Ay Sonra Kesin ölüm kaçınılmaz olacaktır.

Diğer Bir Konuda Daha Iyi Bir ırk Yaratmak Için Köpekleri Değişik Bir ırk Köpeği Ile çifleştirmeye Kalkmayın Artık Dünyada Tüm Deneyler Yapılmış En Iyi ırklar Son Halini Almıştır Boşuna Uğraşmayın Zaten Sokaklar da Yeterince Kırma Bozuk ırklar Var , Köpeğinizi Mutlaka Aynı Kendi ırkından Bir Köpekle çiftleştirin özel ırk Köpekler Daha çabuk Sahip Bulur Ve Sokakta Daha Az Sahipsiz Kalır özel ırk Köpekler Kolay Kolay Sokaklara Düşmez Biri Mutlaka Sahiplenir.

Farklı Cinsler'den Köpek üretmeye Kaltığınızda Bir Anneden 11 Tane Yavru Dünya ya Geldiğini Düşünürseniz Bu Yavrularında Sokakta En az Bir Yıl Sonra çifleştiğini Düşünün Yılda Bir Anneden En Az 111 Tane Gibi Sokak Hayvanı üretmiş Olacaksınız Sokaklar Ve Barınaklar Sahipsiz Bir Sürü Sefil Aç Hayvanlarla Dolacaktır .Her Bir Köpeğin 17 Yıl Yaşadığını Düşünürseniz 17 Yılda Binlerce Sokak Hayvanı üretilmesine Sebep Olacaksınız Bu çok Kötü Bir Durum,

Doğacak Yavru Köpekler 30 Gün Olduğunda Mutlaka Eczaneye Gidin Ve Kontil Parazit şurubu Alın Tüm Yavruları Ağız Yolu ile ilaçlayın Kurtlarını Döksün Anne Köpeği ilaçlamayı Unutmayın Yoksa Köpekleriniz Parazit Zehirlenmesinden ölecektir . Bu Kesindir Köpek Eğitmeni Olarak Yaşadığımız Olaylardan Sadece Bir Tanesidir Sonra Diğer Aşılarını Bir şey Olmaz Deyipte Boş Vermeyin Bir Veterinere Baş Vurun Daha Bir çok ölümcül Hastalıklara Yakalanma Riski Vardır.

KÖPEK EĞİTİM UZMANI
GSM: 0536 785 07 43
KÖPEK EĞİTİMİ ALTI AYLIK İKEN BAŞLAR
KÖPEĞİNİZ KENDİ YERİNİZDE SİZİN GÖZETİMİNİZDE EĞİTİLİR.
Kopeknet.Com - Köpeknet - Köpek
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-10-11, 23:17   #7
 
Kocaeli (İzmit)
Üyelik Tarihi: Eki 2011
Yaş: 50
Mesajlar: 1
ŞİLA Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Dişi Köpeklerde Kızgınlık Dönemi...

merhaba.izin verirseniz size sorum olacak.şila geçen hafta sonu yani 23 eylülde kanamaya başladı.bu hafta sonu erkek ile çiftleştirmek istedim.fakat şila hep red etti.zamanımı gelmedi acaba sizce .şimdiden teşekkürler.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-05-12, 14:33   #8
 
Eskişehir
Üyelik Tarihi: Oca 2012
Mesajlar: 20
fusun Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Dişi Köpeklerde Kızgınlık Dönemi...

Merhaba size bir sorum olacak.Köpeğim melez pointer erkek 9 aylık çiftleşmek istiyor. veterinerle beraber
eş arıyoruz ama bulamadık.park bahçede genelde golden köpekler oluyor.aşılarımız tam ama cins olmadığımız için köpeğime yaklaşmiıyorlar sahipleri istemiyor. yastıklara ,ayısına sürtünüyor köpeğim :/
ben ne yapabilirim? yardımcı olursanız sevinirim.ameliyat ettirmeyi düşünmüyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-05-12, 19:08   #9
 
Köpek Eğitmeni üyesinin avatarı
 
Avcılar - istanbul
Üyelik Tarihi: Eyl 2008
Mesajlar: 473
Köpek Eğitmeni Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Dişi Köpeklerde Kızgınlık Dönemi...

köpeğinizin resmini bulundugunuz ili ve telefonu yazın Kopeknet.Com - Köpeknet - Köpek adresinde eş arayanlar bölümünde yayınlayalım daha kolay eş bulacaksınız e:mail namatu38@gmail.com
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-06-12, 13:28   #10
 
Üyelik Tarihi: Mayıs 2012
Mesajlar: 30
ogulcan53 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Dişi Köpeklerde Kızgınlık Dönemi...

17 aylık alman kurdum var dişi kızgınlık geçirdi ama kaçırdık çiftleşirmi 1 ay geçti kızgınlıktan
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-10-13, 21:11   #11
 
Üyelik Tarihi: Haz 2013
Mesajlar: 7
ashly Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Dişi Köpeklerde Kızgınlık Dönemi...

benim köpeğim 6 aylık ve bugün kırmızı renk akıntısını gördüm ve genital organında ödem var.kızgınlık dönemi gelmiş olduğunu anladım diğer köpeklerden uzak tutuyorum 15 gün uzaklaştırmak yeterli mi? aslında ben köpeğimi kısırlaştırmak istiyordum ama ameliyat filan biraz zor bi durum.kızgınlık döneminden sonra yapılan bir iğne varmış 8 aydan 8 aya yapıldığında bi sorun olmuyormuş köpeği koruyormuş.bu bilgi doğru mu eğer doğruysa her hangi bir zararı var mı
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-08-14, 00:44   #12
 
Üyelik Tarihi: Ağu 2014
Mesajlar: 2
golden-retriever Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Dişi Köpeklerde Kızgınlık Dönemi...

3 aylık bir golden retriever ım var regl oldu bu yaşta normal mı lütfen yardımcı olurmusunuz

Bu konu en son " 28-08-14 " tarihinde saat 00:46 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-09-14, 23:30   #13
 
esenler
Üyelik Tarihi: Eyl 2014
Mesajlar: 2
zehrayavuz Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Dişi Köpeklerde Kızgınlık Dönemi...

Ya bu konu hakkında bilgi almak icin okudum ve şuan içim rahatladi golden retriever köpeğim 5 yasinda 2 gündüraaralıklarla kan geldi ve çok korktum megersem kizginlik donemiymis ama ben ciftlestirme konusunda tereddutluyum ama şuan gerçekten çok mutlu oldum hasta biseyi var sanmistim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-04-15, 02:08   #14
 
Kocaeli (İzmit)
Üyelik Tarihi: Nis 2015
Yaş: 22
Mesajlar: 3
sima candır Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Dişi Köpeklerde Kızgınlık Dönemi...

benim kızımdan geldi kan bugun gördüm 7 aylık suan acaba kızgınlık dönemimi oluyor korktum acıkcası yakında veteriner yok arabayla gidiyoruz ancak pazar oda
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

LinkBacks (?)
LinkBack to this Thread: http://www.mihav.com/forum/kopek-sagligi/disi-kopeklerde-kizginlik-donemi-11533/
Gönderen For Type Tarih
Untitled document This thread Refback 13-11-10 21:29
Untitled document This thread Refback 17-04-10 11:40

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Dişi Köpeklerde üreme >Ferik ve Bulut< Köpek Sağlığı 6 01-02-12 18:59
Köpeklerde gençlik hastalığı ve tedavi yöntemleri Kutay Köpek Sağlığı 1 02-02-11 12:58
Kızgınlık Dönemi Mihav Kedi Sağlığı 2 09-12-08 04:07
Dişi Kediler ve Regl DÖnemi semram94 Kedi Eğitimi ve Psikolojisi 0 02-09-08 18:52
Dişi Köpeklerde üreme Problemleri кöקüк Köpek Sağlığı 4 29-06-08 22:45Saat 18:33.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203