Markamama.com

Cevap Yaz
Eski 19-04-09, 09:13   #1

atesesra üyesinin avatarı

Kırıkkale
atesesra Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1
Exclamation cok cok acil

arkadaslar kopegim kakasini yior,daha eve gazeteye yapior 2 gun once kaka yaptiktan bi 5 dk sonra teizlemeye gttm
kakanin yarisi yoktu
ama ben boyle bi ihtimal vermedigim icin yanlis gordum heralde diye kendi kendime temizleyip ciktim,bu sabah kaka yapti ben temizlemek icin banyodan bi seyler almaya gttim kaka ortada yoktu hemen agzini acip baktim dislerinin arasinda kahverengi bi seyler vardi yani kesin yior,bu neden kaynaklanio bi fikri olan var mi.yarin ilk isim vet e goturmek olcak ama bu gun bu sikintiyi atmam lazim nolur biri yardim etsiiiin
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-04-09, 12:06   #2

meneldur üyesinin avatarı

meneldur Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: cok cok acil

atesesra tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
arkadaslar kopegim kakasini yior,daha eve gazeteye yapior 2 gun once kaka yaptiktan bi 5 dk sonra teizlemeye gttm
kakanin yarisi yoktu
ama ben boyle bi ihtimal vermedigim icin yanlis gordum heralde diye kendi kendime temizleyip ciktim,bu sabah kaka yapti ben temizlemek icin banyodan bi seyler almaya gttim kaka ortada yoktu hemen agzini acip baktim dislerinin arasinda kahverengi bi seyler vardi yani kesin yior,bu neden kaynaklanio bi fikri olan var mi.yarin ilk isim vet e goturmek olcak ama bu gun bu sikintiyi atmam lazim nolur biri yardim etsiiiin
bence başına gelebilecek en kötüolay gelmiş bu bi rahatsızlık bi dk bekle bende belkgeleri olucaktı
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-04-09, 12:07   #3

meneldur Çevrimdışı

Kaprofaji, veya dışkı yeme köpeklerde sık rastlanılan bir sorundur. Birçok köpek sadece kendi dışkılarını değil, kedi, at gibi diğer hayvanların dışkılarını da yemektedir. Yavrularını besleyen köpeklerde bu davranış normal sayılmaktadır. Anne köpek yavrularının dışkılarını barınağını temiz tutmak için yiyebilir. Ayrıca vahşi yaşamda da sınırlı besin kaynağı olduğundan köpekler bu ortamda diğer hayvanların dışkılarını yemeyi de öğrenmişlerdir. Bu dışkılar çoğu zaman onlar için besin kaynağı olmuş ve köpeklerin hayatta kalmalarını sağlamıştır. Kaprofajinin tıbbi nedenleri ise ekzokrin pankreas yetmezliği, cushing sendromu (hyperadrenucortisizm), steroid uygulamaları, intestinal parazitler, hypertiroidizm (kedilerde), diabetes mellitus (şeker hastalığı), beslenme noksanlıklarıdır(nadiren). Köpeklerdeki bu davranışın nedenleri üzerine birkaç teori vardır. Bunlardan bazıları, annenin barınağını temizlemek için yavrularının dışkılarını yemesi alışkanlığının devamı olduğu, uygun olmayan dışkılamalar için geçmişte verilmiş cezalara tepki olduğu, çevresel faktörlerdeki değişikliğin yarattığı stres durumu gibi sıralanabilir. Bazı veterinerler ise köpeklerin bu tadı sevdiklerini savunmaktadırlar. Dışkı yiyen köpeklerde sürekli veya tekrarlayan parazit enfeksiyonları, gastroenterit (kusma, diare) görülebilmektedir.
Eğer köpeğinizde kaprofaji var ise bunlara dikkat edin.
kilo kaybı
dışkı kusma
diare (ishal)
halitosis (kötü kokan nefes)
su tüketiminde değişiklik
idrar miktarında artış
Petiniz kaprofajik ise veterinerinize başvurmalısınız. Veterineriniz kaprofajinin altında yatan nedeni teşhis etmek için birtakım testler yapabilir. Köpeğinizin mamasının besin değerini ölçebilir ve tıbbi bir nedeni olup olmadığını araştırır, gerekli tedavi yöntemlerini size açıklar.
Teşhis
Anamnez ve muayene
Petinizin diyeti hakkındaki sorular dışında veterineriniz kusma, kilo kaybı, diare ve dışkıda parazit görüp görmediğinizi de araştıracaktır.
Petinizin diyetinin incelenmesi
Petinizin mamasının içeriğini yazan kısmını yanınızda götürün.
Dışkı muayenesi
Bir parça dışkıyı veterinerinizin parazit muayenesi yapması için yanınızda götürün.
Biyokimyasal testler Genel bakış kısmında bahsedilen hastalıkları ortaya çıkarmak için yapılmalıdır.
Kan testleri
Pankreas enzim fonksiyonunun ve ekzokrin pankreas yetmezliğinin tanısı için.
Hyperadrenokortisizmi (cushing sendromu) araştırmak için adrenal fonksiyon testleri
Kedilerde tiroid seviyesine hypertiroidizm için bakılabilir.
Tedavi
Tedavi sorunun tıbbi veya davranış bozukluğu kaynaklı oluşuna göre değişir. Gıdasal eksikliklerden kaynaklı durumlarda dengeli bir diyet ile sorun giderilebilir. Problem davranış kaynaklı ise çeşitli yollardan bu durumun önüne geçilebilir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir.
Köpeğinizi sürekli tasma ile dolaştırın. Böylece dışkı yemesini engelleyebilirsiniz. En geçerli yöntemlerden biridir. Köpeğinizi dışkı yaptığında mükafatlandırabilirsiniz. Böylece dışkıladıktan sonra, dışkısı yerine sizin vereceğiniz ödülü yemeyi tercih edecektir. Diyetinin değiştirilmesi de bir çözüm olabilir. Böylece dışkısının tadı da değişeceğinden kendi dışkısını yemekten vazgeçebilir. Köpeğiniz dışkıya yöneldiğinde onu cezalandırabilirsiniz.
Köpeğin dışkısını yemesini önlemek için dışkının tadını değiştirme yoluna da başvurabilirsiniz. Bunu kötü, acı tadı olan maddeleri dışkıya karıştırarak yapabilirsiniz. Acı biber sosu enjekte ederek az da olsa başarı sağlanabilmektedir. Dışkının tadını değiştiren, daha az çekici kılan başka ürünler de bulunmaktadır. Ancak bu, köpeğinizin başka hayvanların dışkısını yemesini engelleyemez. Bir başka çözüm de dışkıya kusturucu ilaç uygulamaktır. Böylece dışkı yedikten sonra hayvanınız kusacaktır. Bir zaman sonra dışkı yememeyi kendisi öğrenecektir.
Evde Bakım
Veterinerinizin tavsiyelerini uygulayın. Köpeğinizin olumlu davranışlarını ödüllendirin. Uygun egzersizler yaptırın. Dışkıları günlük olarak uzaklaştırın. Paraziter veya diğer hastalıkları tedavi ettirin. Petinizin dışkısını rutin olarak parazit açısından kontrol ettirin. Koruyucu bakım Köpeğinizi gezdirirken tasma kullanın ve onu serbest bırakmayın. En etkili koruma yöntemi budur. Yüksek kaliteli bir diyet kullanın.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-04-09, 12:11   #4

pisicik üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
pisicik Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 13

Çok geçmiş olsun, çok üzüldük
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-04-09, 12:18   #5

meneldur Çevrimdışı

Dışkı yemenin (coprophagia) kesin sebebi bilinmiyor. Bu konuda pek çok teori var.
Kendi dışkısını yiyen pek çok köpekte beslenme yetersizliğine rastlanmamıştır.Ancak bazı sağlık sorunları, örneğin pankreas yetmezliği, iç parazitlere bağlı beslenme bozukluğu veya açlık, koprofajiyi şiddetlendirir.

Bazen, pansiyonlarda kalan köpekler can sıkıntısı veya stresten kendi dışkılarını yerler. Bir araştırmacıya göre, sahipleri tarafından yanlış yere tuvalet yaptğı için cezalandırılan köpekler, "kanıtı" ortadan kaldırmak için kendi dışkılarını yerler.

Bir başka teoriye göre koprofaji, büyümeyle geçen bir özelliktir. Köpeklerin akrabası olan kurt ve çakallar da kendi dışkılarını yerler. Otçul hayvanların dışkılarını yedikleri de görülmüştür. Bunun sebebinin, otçul hayvan dışkılarının bol miktarda B vitaminlerini içermesi olduğu sanılmaktadır.

Bazı durumlarda koprofaji, diğer hayvanlardan seyretmek suretiyle öğrenilen bir davranıştır. Bazen de yavru köpekler herşeyin tadına bakmak isterler.

Dişi köpekler normal olarak kendi yavrularının dışkılarını yerler. Bu, düşmanlardan korunmaya yönelik tamamen içgüdüsel bir davranıştır.

Son olarak, bazı köpekler kendilerine lezzetli geldiği için dışkılarını yerler.

Bu sorunun önüne geçmenin en iyi yolu hayvan dışkılarını ortadan kaldırmaktır.

Köpeğin yemeğine, dışkının tadını değiştiren bir madde (ülkemizde mevcut değil) ilave etmek bir çözüm olabilir. Ya da dışkının üzerine biber, karabiber vs. serpmek denenebilir. Bu yöntemler, eğer koprofaji alışkanlığı çok yeniyse işe yarayabilir. Ama bu bir alışkanlığa dönüştüyse, bu alışkanlığı kırmak çok zordur.

Yürüyüş esnasında köpekler tasmalı olmalıdır. Çok gerekirse bir ağızlık takılabilir. Ancak, köpeğinizi ağızlık takılı halde asla başıboş bırakmayın.

Köpeğinizin bol bol oyun oynamasını sağlamak ve arasıra ona yeni oyuncaklar almak onun ilgisini dağıtır ve rahatlamasını sağlar.

Koprofajinin stresten kaynaklandığı durumlarda, stresin sebebini ortadan kaldırmak veya en azından azaltmak gerekir. Bunun yanısıra köpeğinizin gıdasında yeterli B vitamini olduğuna ve aşırı karbonhirat bulunmadığına emin olmalısınız.

Bazı köpekler, beslenme saatleri sıklaştırılarak düzelmiştir. Ancak günlük verilen yemek miktarı aynı kalmalıdır.

Bazı hayvan sahipleri Prozyme (ülkemizde mevcut değil) adlı bir ürünü yemeklere katarak koprofajinin önüne geçebilmiştir.

Köpeğinizi kendi dışkısını yiyor diye asla cezalandırmayın. Bu, koprofajiyi şiddetlendirebilir.

Unutulmaması gereken en önemli şey, koprofaji bir alışkanlık veya takıntı haline gelmeden, farkına varılır varılmaz, mümkün olan en kısa sürede önüne geçmeye çalışmalıdır. Böylece başarı şansı artar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-04-09, 12:20   #6

meneldur Çevrimdışı

Prozyme denen bir maddeden bahsediyorlar ama nedir bilmiyorum zaten türkiyedede yokmuş sanırım. dışkının tadını değiştirdiği için problemi ortadan kaldırıyormuş. neyse tekrar geçmiş olsun. bende uyuzlandım şimdi çıkıp atlasın tuvaletini yaptığı yerler bi bakıyım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-04-09, 13:28   #7

Kırıkkale
atesesra Çevrimdışı

ya bi kac gundur agzida cok kotu kokuyordu ama ben bu son olanlara kadar bole bi seye ihtimal vermedim ama cok canim sikildi yhaa:S
en iyi mamayi kullaniyoruz onun disinda takviyeleri de var yani besin konusunda bi sikinti oldugunu sanmiyorum.zaten isimi gucumu biraktim hep evdeyim.kirikkalede veteriner de bulmak imkansiz pazar gunu zaten hepsi buyuk basla ilgilenior.ancak yarin fakulteye goturebilirm.ayy delircem yaa.simdi surekli cis kaka takip ediorum,evde o kacio ben kovaliorum resmen.umarim duzelir,bir de int te okudum biraz kakaya aci biber dokun diolar onu da ben yapmak istemiorum cok tesekku ederim bilgiler icin de.off off
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-04-09, 13:57   #8

Kırıkkale
atesesra Çevrimdışı

ya delircem walla az once benim odami roma ozel oda yaptim icindeki bosalttim bende oturma odasina yerlestirdim esyalirimi bi tek yatak mama kabi var odada bi de oyuncaklari belki kendini ozel hisseder dedim bazen ilgisizlikten de yapabiliolarmis gerci butun gunumuz birlikte gecio ama
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-04-09, 14:23   #9

İstanbul (Avrupa Yakası)
sahandayumurta Çevrimdışı

Arkadaslar belki daha farkli fikirler sunmus olabilirler, hepsini okumadim fakat psikolojig olabilir. Yani hani kopekler topraga yapiyor ya diskisini. Gazetenin ustune yapmak belki onu utandirmis olabilir vs gibi birseyler geliyor aklima ama kopek beslemedigim icin hic bir fikrim yok
Gecmis olsun,
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-04-09, 14:32   #10

Kırıkkale
atesesra Çevrimdışı

ben surekli mama sonralari cikariorum disari ama yapmiyor yaparsada kesinlikle topraga yapmio hep caddeye yapio hep caddenin ortasindan yurumek istio mesela.eve gelince gazeteye yapior hemen
bi de gercekten utaniyo olabilir cunku bi haftadir kaka yaptiktan sonra hemn geliyo yanima ezik buzuk.ya ben bi sokak kedisini alcaktim eve simdi sutten kesilene kadar yardimsever bi bayan bakio hani sosyallesir diye bi de bi kedimiz olsun istiodum ama simdi onun diskisina da yer diye almasam mi diyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-04-09, 13:15   #11

Kırıkkale
atesesra Çevrimdışı

arkadaslar oncelikle hepinize cok tesekkur ederim tekar.bu gun bu sorunu ortadan kaldrdk sanirim yani oyle gorunuyor,ama yaptigim bi kac yanlisi sizlere de soylym en azindan benim hatalarimi yapmasin pet sahiplenenler,rom gazeteye yapiordu fakat gazete yattigmz odayla ayni yerdeydi,vet e gttik beslenmede bi problem yok ama bunun psikolojik oldugu ve yattigi yeri temiz tutma cabasindan kaynaklandigini dusunuyoruz su anda,ve resmen bu sbah disari tuvalet egitimi aldi desem inanmazsiniz herhalde,disariya alistrmak icin kalkar kalkmaz hemen disari ciktik ve disari yapti tabi hemen odullendirdim 15 dk sonra eve geldik mama yedi ve bi daha cikardim yine yapti disari.odadan gazeteyi kaldrdim,oglen yine mamasini verdim ve tuvaleti geldigi icin kapiya gidip havladi yine ciktik ve disari yapti,yani su anda eve yapmio sabah itibariyle ilginc ama romun benden daha zeki oldugunu dusunmeye basladm ve disarda yaptigindada hic yemek istemedi hemen yaptigi yerden uzaklasti,sonuc olarak yeni egitime baslayan arkadaslar yattigi odaya gazete koymayin,yoksa boyle sorunlar olabiliyor maalesef
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-04-09, 22:47   #12

meneldur Çevrimdışı

gerçekten sevindim ve bir şey saha öğrenmiş oldum. demekki kaldıkları yeri temiz istiyorlar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-04-09, 10:50   #13

Kırıkkale
atesesra Çevrimdışı

sanirimdunden beri yemior gerci ben pesinde dolaniorum ama artik disari yapior bu gun sabah kalktiimda gazeteleri kaldirmis olmama ragmen ayni yere yapmisti yetisemedim ama yememis
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-04-09, 15:18   #14

harakirist üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
harakirist Çevrimdışı

aynı psikolojik sorunla karşılamış bir pet bakıcısı olarak veterinerimin bana söyledi
sahibinden korkma
dayak yemekten korkma
kızacağınızdan korktuğu için dışkısını sizin görmemenizi sağlamak ve saklama yöntemi olarak da en kolay yöntem olan yemek olduğu söylenmişti

mümkün olduğunca tuvaletini yaptıktan sonra yüksek ses yada herhangi bir el hareketi yapmamaya çalışmak gerekiyormuş. çünkü yaptığı şeyin kötü olduğunu bildiği için sizin onu cezalandırdığınızı düşünmesine yol açarmı..

(sanırım sorun çözülmüş ama yine de yazmak istedim)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-04-09, 15:36   #15

Kırıkkale
atesesra Çevrimdışı

aslinda ben kakasini gazete yerine haliya yaptiginda gordugum an hayir diye yuksek sesle soluodum.saniirm bu da sebep olabilirgerci simdi bi sikinti yok surekli takipteyim zaten disariya daha cok cikioruz ama sonuc olarak bu sikintinin benim yanlis tavrim yuzunden oldugu kesin.ama bizde dayak yok
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları