Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Köpek Forumları > Köpek Makaleleri


Cevap Yaz
Eski 06-09-13, 00:48   #1
Yönetici
 
ASRIN üyesinin avatarı
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Nis 2009
Mesajlar: 678
ASRIN Çevrimdışı
Varsayılan Köpekleri Mutlu Etmenin 40 Yolu...

1- Köpeğinizin tüylerini sık sık tarayın: Köpeğinizi düzenli bir şekilde taramanız ve ona mesaj yapmanız köpeğinizi memnun edecektir. Bu aynı zamanda onu deri ve tüy hastalıklarından koruyacak, kan dolaşımını canlandıracak ve aranızdaki sevgi bağınızı güçlendirecektir. Köpeğiniz için en uygun Köpek taraklarını seçmeye dikkat edin!

2- Köpeğinizi bir padişah gibi besleyin: Köpeğinizin iyi beslenmesi hem fiziksel sağlığı açısından hem de fiziksel rahatlığı açısından onu oldukça memnun edecektir. Fakat köpeğinizi beslerken dikkat etmeniz gereken bir kaç konuda var. Örneğin köpeğiniz sırf çok seviyor diye veteriner hekiminizin onaylamadığı köpeğinize zararlı olabilecek marka mamalardan ve ödül mamalarından uzak durmanız gerekir. Bu türden bazı ürünlerde yoğun gıda boyası ve kimyasal tatlandırıcılar köpeğinizin sağlığını tehdit edecektir.

3- Köpeğinizi pire ve kenelerden koruyun : Bu konuda kesinlikle hassas davranın. Onu sürekli rahatsız eden pire ve kenelerden kurtulması onu oldukça mutlu edecektir. Son dönemde pet shoplarda ya da veteriner klinikleri dışında marketlerde satılan kene ve pire ilaç damlaları köpeklerinize zarar verebilir. Hangi ilaçı nasıl kullanacağınızı mutlaka veteriner hekiminize danışın. Köpeğinizin sağlığı ve sizin sağlığınız açısından bu önemli ayrıntıdır.

4- Onunla hergün oynayın: Onunla oyun oynamanız onun gelişimi için oldukça önemlidir. Köpeğinize vakit ayırın ve onunla oynayacağınız oyunları öğretin. Onunla geçirdiğiniz vakit sizinde hem fiziksel hem psikolojik sağlığınızı onun kadar olumlu etkileyecektir.

5- Cinsine ve yaşına uygun Köpek Maması seçimi yapın: Nasıl ki köpeğinizi kedi mamasıyla beslemiyorsanız, yavru köpeğinizi de yetişkin köpek mamasıyla beslemeyin. O’nun ihtiyaçlarına uygun köpek mamasıseçimi yapınız.

6- Bol bol taze su içmesini için suyunu yenileyin: Özellikle sıcak yaz aylarında köpeğinizin bol bol su içmesini sağlayın. Önünde sık sık suyunu değiştirdiğiniz, büyükçe bir kap bulundurun. Köpekler sıcaktan çok etkilenir, özellikle soğuk iklim şartlarına göre genetiği şekillenmiş köpekler için yaz sıcaklarından korunmak hayati öneme sahiptir.

7- O’nu ödüllerin: O’nu sık sık takdir edin. Bunun için köpek ödüllerini, köpek bisküvilerini ve ödül mamalarını kullanabilirsiniz.

8- O’nu sık sık gezintiye çıkarın: Köpeğinizle sık sık kısa gezintilere çıkın. Bu evinizin önündeki küçük bir park bile olabilir. Yeter ki sizinle vakit geçirebileceği evden farklı açık hava olsun. Gezdirdiğiniz yerde onun ilgisini çekebilecek obje ve nesnelerin olması onun için bu gezintiyi daha keyifli bir hale sokar. Onun bu sevincine ve merak eşlik etmeniz onu mutlu edecektir. Ayrıca arkadaşlarınızın köpekleri varsa kendi köpeğinizle tanıştırıp onun daha da sosyalleşmesi sağlayabilirsiniz.

9- Doktorculuk oynamayın: Unutmayın ki siz veteriner hekim değilsiniz. Siz sadece bir evcil hayvan sahibisiniz. Bu yüzden köpeğinizi kendiniz tedavi etmek yerine bilgili, tecrübeli ve emin ellere teslim edin. Daha önce bilmem kaç köpeğe bakmış olmanız sizin onu tedavi edebileceğiniz anlamına gelmez. Bu konu uzmanlık gerektiren bir konudur. Kendi kendinize köpeğinize ilaç uygulamak yerine eğer veteriner hekiminize güvenmiyorsanız çevrenizin önerilerine göre güvenebileceğiniz bir veteriner hekim danışın.

10- Evinizde O’nun için güvenlik önlemleri alın: Artık yalnız değilsiniz, bu sebeple yaşadığınız mekana O’nu da dahil edecek ve ona göre önlemler almalısınız. Örneğin O’nun için tehlikeli olabilecek deterjan vb maddeleri O’nun ulaşabileceği yerden kaldırmalısınız. Yavru köpekler özellikle etrafta dolaşan kabloları kemirmeyi çok severler. Ortalıkta kablo bırakmayın. Eğer bırakmak zorundaysanızda mutlaka onun yaklaşmasını engelleyen köpek uzaklaştırıcı spreyleri kullanın..

11- Veteriner Hekiminizin telefon numarasını herzaman ulaşabileceğiniz bir yere kaydedin: Köpeğiniz sizinle oldukça unutmayın ki her an Veteriner hekiminize ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu yüzden telefon numarasını her an ulaşabileceğiniz bir yere kaydedin ki acil durumlarda zaman kaybetmeyin. Başka güvenebileceğiniz veteriner hekimlerin adreslerini de mutlaka bir kenara not edin. Çünkü acil bir durumda kendi veteriner hekiminize ulaşamayabilirsiniz.

12- Yürüyün, yürüyün ve yine yürüyün: Köpeğiniz için ve tabi ki sizin için yürümek olmazsa olmaz olmalı. Yürümek en az sizin köpeğiniz kadar size de oldukça yararlı olacaktır. Gün içerisinde biriken enerjiyi ve kaloriyi her ikinizinde atması gerekir. Bu köpeğinizin hem direncini arttırır hem kilosunu dengeller hem de psikolojisine faydalıdır.

13- O’nu kısırlaştırın : Kısırlaştırılmış köpekler daha sağlıklı ve daha uzun yaşarlar. Aynı zamanda kısırlaştırma beklenmeyen gebeliklerin sizin için de istenmeyen durumlara yol açmaması için şarttır. Köpeğinizin kısırlaştırıldıktan sonra nasıl besleneceğine dikkat etmeniz ve bu konuda veteriner hekimizden yardım almanız gereklidir. Ama kabaca buna uygun light köpek mamalarını ya da kısırlaştırılmış köpekler için üretilmiş olan mamaları kullanmanızı önerebiliriz.

14- Fit olmasını sağlayın: Köpeğinizi beslediğiniz köpek maması onun genel sağlık durumuna uygun olmalı. Örneğin eğer köpeğiniz kiloluysa ona uygun bir diyet köpek maması kullanmalı ve aynı şekilde çok zayıfsa ona göre bir mamayla beslemelisiniz. Çünkü iyi beslenmiş bir köpek mutlu bir köpektir.

15- Köpeklerinizin tırnaklarını kesin : Uzun tırnaklar köpeğinizi çok rahatsız eder, bu yüzden veteriner hekiminize düzenli olarak tırnaklarını kestirin veya siz yapabiliyorsanız köpeğiniz için bir köpek tırnak makası edinip, kesimini siz yapın. Köpeklerimiz bizimle aynı evde yaşamaya başladığından beri tırnaklarını dışarı çıkmadıkları için törpüleyemezler. Bu yüzden tırnakları uzar. Doğal hayatta köpek böyle bir şeye ihtiyaç duymazken bizimle birlikte evcil hayata uyum sağlamış evcil köpeklerimizde bu bir sorun haline gelmektedir. Köpekte tırnak bakımı ihmal edilmemesi gereken bir detaydır.

16- Oyuncakları konusunda dikkatli olun: köpeğinizin fiziksel ve psikolojik gelişimi için oyun çok önemlidir. Fakat köpeğiniz için oyuncak seçerken ona zarar verebilecek materyalden yapılmış oyuncaklardan kaçının. Köpeklerinizi yalnız başına evde bıraktığınızda bazen size öfkelenebilirler. Bu öfkelerini de onlar için aldığınız köpek oyuncaklarından çıkarır ve hatta bazen yerler. Köpeğiniz evdeyken onun oynaması için yanında bırakacağınız oyuncakların çabuk parçalanabilir ve yendiğinde zarar verir nitelikte olmamasına dikkat edin. Eğer parçalanır bir oyuncağı varsa ve onu seviyorsa sizin gözetiminizde hatta sizinle oynamasında fayda vardır.

17- Bırakın koklasın: Köpekler koklamayı, etrafını koklayarak keşfetmeyi çok severler. Bu yüzden onu sık sık dışarı çıkarın ve etrafını koklayarak tanımasına olanak verin. Koklamak onların etrafı tanıması ve kendine olan güvenini pekiştirmesi için çok önemlidir.

18- Git getir! : Köpeğinizle oyun oynayın. Özellikle git getir oyununu köpekler çok sever. Bu oyun için köpek frisbeeleri veya köpek oyuncak topları kullanabilirsiniz.

19- O’nu anlamaya çalışın: Köpekler bizim gibi kendilerini ifade edemeseler de onların da kendine has kendini ifade etme yolları vardır. Örneğin kuyruk şekilleri onu anlamanıza çok yardımcı olur. Köpeğinizin kuyruk hareketlerini gözlemleyin. Kuyruğu aşağıya doğru sarkıksa kokmuş veya endişeli demektir; deli gibi sallıyorsa elbette ki çok mutlu. Onu mutlu etmek için onu anlamak için çaba gösterin.

20- Kulak temizliğine dikkat edin, önem verin: Köpeğinizin kulaklarını ona özel köpek kulak temizleme solusyonlarıyla olarak temizleyin. Köpeğinizin sık sık kulaklarının kontrol edin. Yaz aylarında pisi pisi otlarının olduğu yerlerde gezdirirdikten mutlaka kulaklarının içine bakın. Unutmayın ki temiz köpek mutlu köpektir.

21- Islak Mama sürprizleri yapın: Köpekler genelde ıslak mamayı çok severler. Genel beslenmesi için değil fakat arada sırada konserve yaş mamayla onu mutlu edin. Eğer markanız kaliteliyse sürekli onunla da besleyebilirsiniz. Köpeğiniz eğer az su tüketiyorsa beslenmesindeki konserve yaş mama oranını arttırmalısınız.

22- Onu okşayın: Köpeğinize sık sık dokunun, onu okşayın. Bu onu oldukça mutlu edecektir. Köpeğinizle sizin aranızdaki elektirik alışverişi her ikinizi de mutlu edecek ve rahatlatacaktır.

23- İsimlik kullanın: ilk olarak onun güvenliği için köpeğinizin tasmasında üzerinde telefonunuzun yazdığı bir köpek isim künyesi takın. Böylece olası tehlikeli durumlarda size daha kolay ulaşılabilir.

24- Kemirebileceği oyuncaklar alın: Birşeyleri kemirmek, gevelemek köpeklerin stresini azaltır. Bu sebeple onlara kemirebilecekleri, dişlerini kaşıyabilecekleri köpek oyuncakları ve kemikler alın.

25- O’nu suya sokun: Hemen hemen her köpek ırkı suyu sever. Hatta bazıları çok iyi yüzücüdürler. O’nu suya alıştırın. Alışınca göreceksiniz ki bundan çok keyif alacak. Özellikle yaz aylarında her gün köpeğinize suya sokmanız ve yüzdürmeniz gereklidir. Fakat eğer köpeğinizi denize sokuyorsanız sonrasında mutlaka durulamalısınız. Aksi taktirde biriken tuz köpeğinizin deri ve tüylerine zarar verir. Ayrıca tüylerin renklerini de değiştirecektir.

26- Hadi bul oyunu oynayın: Köpeğinize oturmasını söyleyin. O’na bir ödül maması gösterin ve saklayın. Örneğin kapının arkası, bir peçetenin altı gibi. O’nu bulmasını isteyin ve bulduğu zaman O’nu kutlayıp, ödüllendirin.

27- Yemek artıklarıyla beslemeyin: Bizim için yememizde hiçbir sakınca olmayan yiyecekler köpeklerde bir çok sağlık problemine yol açabilir. Bu sebeple köpeğinizi O’na uygun bir köpek mamasıyla besleyin, masada kalan artıklarla değil. Köpeklerin yememesi gereken yemek artıklarını bilmekte fayda var. Eğer ille de yemekle beslemek istiyorsanızda onun için ayrı yemek yapmanız gerekir.

28- Köpeğinizin fotoğrafını çekin: Bir çok köpek fotoğraf çekilmeyi, poz vermeyi çok sever. Bu sizin için de çok keyifli olacak.

29- O’nunla konuşun: Köpeğinizi önemseyin ve O’nunla konuşun. Sizi anlayıp dinleyecektir. Sizin sözlerinizi anlaması gerekmiyor. Ruh durumununuz ve kelimeler üzerindeki vurgularınız sayesinde sizi bir arkadaşınız kadar iyi anlayacak ve ruh durumunuza ortak olacaktır. Bu iletişimi inatla sürdürmeniz durumunda zamanla sizde onu daha iyi anladığınızı farkedeceksiniz.

30- Köpeğinizi aşırı sıcaktan koruyun: Özellikle sıcak yaz aylarında köpeğinizi aşırı sıcaklardan koruyun. O’nu günün serin zamanlarında örneğin sabah erken veya akşam üstü serinde dışarı çıkarın. Ayrıca gün için aşırı sıcak zamanda köpeğinizi suyla ıslatın fakat her zaman köpek şampuanı kullanmayın.

31- Düzenli olarak Veteriner Hekiminize götürün: Bir sağlık problemi olmasa bile köpeğinizi düzenli olarak veteriner hekiminize kontrol ettirin. Aşı zamanları aynı zamanda bir muayene imkanı verecektir size. Veteriner hekiminize aşı sırasında aklınızda soruları sorabilir ve onun muayenesine yardımcı olabilirsiniz.

32-Dişlerini fırçalayın: Köpeğinizin dişlerini düzenli olarak fırçalamak için O’na uygun bir köpek diş fırçası ve diş macunu edinin.

33-Köpeğinizi Yıkayın: Köpeğinizin deri ve tüylerine uygun bir şampuanla köpeğinizi düzenli olarak yıkayın ve herzaman mis gibi kokmasını sağlayın. 15 günde bir mutlaka yıkamanızda fayda var. Çünkü gün içerisinde havadaki tozlar köpeğinizin tüyleri arasında girerek neminde etkisiyle derisine yapışır. Havasız kalan deri enfeksiyonlara açık hale gelir. Yaz aylarında bir çok köpeğin çeşitli yerlerinde yaraların çıkmasın bir sebebi de budur.

34- Şekerden uzak tutun: Şekerli yiyecekler özellikle çikolata köpeğiniz için zehirleyici olabilir. Köpeğinizi kesinlikle şekerden uzak tutun.

35- Köpeğinize karşı kibar olun: Köpeğinize karşı her zaman nazik olun. O’na asla vurmayın. Hata yapsa da asla şiddet uygulamayın. Bu size karşı olan güvenini zedelemekten başka bir işe yaramayacaktır.

36- Yatağından ayırmayın: Bir yolculuğa çıkacaksınız ve Köpeğinizi bir kaç günlüğüne bir arkadaşınıza bırakıyorsunuz. Köpeğinizi devamlı uyuduğu, kokusuna alışkın olduğu yatağından sakın ayırmayın. Beraberinde yatağını da götürmeyi unutmayın. Köpek için köpek yatakları önemli bir nesnedir.

37- Aşılarını ihmal etmeyin: Köpeğinizin kesinlikle bir karnesi olmalı. Bu karneden aşılarını kolayca takip edebilrsiniz. Veteriner hekiminizin önerdiği aşıları önerdiği zamanlarda yaptırmaya özen gösterin. Aşılama için sabit bir aşı programı yoktur. Her veteriner hekim aşı programını kendi bölgesindeki hastalıkların görülme sıklığına ve derecesine göre belirler. Bu konuda her veteriner hekimin farklı uygulama içinde olabilmesi normaldir.

38- Köpeğinizle dans edin: Müziği açın ve O’nunla dans edin. Köpekle dans mı edilirmiş demeyin. Bunu küçümsemeyin sadece deneyin ve görün!..

39- En iyi arkadaşı siz olun: Köpeğinizle konuşun, dertleşin. Birbirinizin en iyi arkadaşı olun. O sizi dinleyecektir. Dinlemek konusunda köpeğinizden daha iyi dost bulamazsınız. Sıkça göz teması kurun. İçinizdekileri gözleriniz aracılığıyla onunla paylaşabilirsiniz. Sizi anlayacaktır. Aynı yöntemle sizde onu anlamaya onunla arkadaşlığınızı pekiştirmeye çalışın.

40- Hakkını verin: Siz bir can sahiplendiniz. O’nun sorumluluklarını yerine getirin, Dostunuzun hakkını verin. O haksızlığı da hakkını aldığını da hisseder.

kopeklerhakkindahersey
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kedilerin viral solunum yolu enfeksiyonu Kontesss Kedi Sağlığı 0 06-02-12 20:46
İstanbul'un Sokak Köpekleri... Donjuu Güncel 1 21-06-09 02:46
Köpekleri kıskanıyorum merve çağrı Köpekler 0 13-04-09 11:35
köpekleri uyutmanın bi yolu varmıı?? =) oslem_ Köpekler 7 05-10-08 17:57
Sahibini Mutlu Etmek İçin Çalışan Köpek Var Mıdır? Küçük Cezve Köpek Eğitimi ve Psikolojisi 0 02-09-08 01:59Saat 19:04.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203