Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Köpek Forumları > Köpek Makaleleri


Cevap Yaz
Eski 01-07-13, 11:02   #1
Yönetici
 
ASRIN üyesinin avatarı
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Nis 2009
Mesajlar: 678
ASRIN Çevrimdışı
Varsayılan Kedi ve Köpeklerde BESLENME HATALARI ve Bundan Kaynaklanan HASTALIKLAR

Kedi ve Köpeklerde BESLENME HATALARI ve Bundan Kaynaklanan HASTALIKLAR

Kedi ve köpek beslenmesi bilinçli bir şekilde yapılmamaktadır.Genellikle
daha önce köpek yetiştirmiş bir tanıdığın tavsiyesiyle veya kulaktan dolma şeklinde beslemektedir.Çizgi filmlerde,karikatürlerde köpek; köpek kulübesiyle birlikte kocaman bir KEMİK ile çizilir.İnsanlara sanki köpeklerinin kemik ile beslenmesi gerekli gibi gelir.

Kediler de ciğercinin önünde yalanarak beklerler.Bunun yanında bilinçli,araştırmacı evcil hayvan sahipleri de vardır. Azınlıkta kalan bilinçli grup,veteriner hekimlerine danışarak yada araştırarak kedi-köpeklerini beslemektedir.

Balık yemi, kuş yemi (kanarya yemi ,muhabbet kuşu yemi,güvercin yemi),kobay yemi,tavşan yemi gibi farklı yemler bulunmaktadır.Farklı hayvanlar, onlara uygun yemlerle beslenmektedir.Köpek ve kediye gelince ne bulunursa, o verilmektedir.Yanlış ve hatalı bir beslemedir bu. Onlarda yaşına,cinsine ve fizyolojik durumuna göre uygun yem-mamalarla beslenme hakkına sahiplerdir.

Karın doyurma mantığı ile yapılan beslenme,beslenme değildir.

Hayvanın karnının doyacağı kesindir. Ancak,yanlış ve yetersiz beslenmesinden kaynaklanan hastalıklara,rahatsızlara maruz kalacaktır.

Kedi-köpeğin 14-16 yıl arası ömrü vardır.Önemli olan yaşamını kaliteli ve sağlıklı geçirmesidir.

BESLENME HATALARI

Ev Yemeklerinin Verilmesi

Kedi-köpeğin ev yemekleriyle beslenmesi kolay, ucuz olarak düşünülebilir. Yemek artıklarını değerlendirmek, çöpe dökülmesi yerine evcil hayvana verilmesi yüzeysel bakıldığında mantıklı bile gelebilir. Bu mantık evcil hayvanınıza bakış açınızla ilgilidir. Onların tercihlerini biz belirleriz. Kedi-köpeğin seçme şansı yoktur. Bu bizim sorumluluğumuzdur.

İnsanlar yemekleri yaparken,damak lezzetini düşünürler.Y emeğin içerisine tuz ve baharatlar (biber,kimyon gibi..) katarlar. Bunlar evcil hayvanların midesine zarar verir. Bu zarar kendini mide yanması, gastrit, ilerlerse ülser, kusma ve iştahsızlık olarak gösterir. Hazırlanan yemekler protein,enerji olarak yeterli ve dengeli olmayacaktır. Bunun yanı sıra,yeterince mineral (kalsiyum,fosfor, magnezyum gibi) ve vitamin (a-d-e-k- b kompleksi gibi) içermeyecektir.

Doku, kemik ve diş gelişimi yeterli olmayacaktır. Bunların eksikliğine bağlı metabolizma hastalıkları, raşitizm, osteomalasi gibi kemik hastalıkları görülebilecektir. Aşırı tüy dökme sorununun da görülecektir.

Kemik ve Balık Kılçığı Verilmesi

Genel olarak, köpeklere kemik verilmesinin doğru olduğu düşünülür. İzlediğimiz çizgi filmlerin,karikatür ve gazete vinyetlerinin bunda etkisi çoktur. Köpek düşünüldüğünde yanında kocaman bir kemikte çizilir. Köpekler kemiği severler. Özellikle diş değiştirme dönemlerinde kemiği kemirme, ısırma dayanılmazdır,onlar için..

İçgüdüsel olarak da kalsiyum gereksinimini karşılamaya çalışırlar.

Olumlu yanlarının dışında, kedi ve köpek için kemik son derece tehlikelidir. Ağız, damak, diş, yemek borusu, mide, bağırsaklara her an zarar verebilir. Yıllarca kemik verirsiniz, sorun yaşamazsınız. Bir anda kedi-köpeğinizi kaybedebilirsiniz. Ölümcül yırtılmalara ve tıkanmalara neden olurlar. Tüm kemiğin parçalanmasıyla mızrak ucu biçiminde parçalar oluşur.Tavuk göğüs kemiği ve balık kılçığı saplanmaya, batmaya hazırdır. Parça kemikler ,küt uçlu olanlar batmaz, ancak bağırsakları tıkayabilir. Ağız,damak ve diş etlerine batarak veya yırtarak enfeksiyona sebep olurlar. Dişlerin çürümesine ve diş eti enfeksiyonuna da(gingivitis) rastlanır. Kemik parçası yutak veya yemek borusuna takılıp, tıkanmalara (obstruksiyon) sebebiyet vermekte ve kusma refleksi oluşturmaktadır.
Kemik parçası ve balık kılçığı mide,bağırsaklara batmaktadır. Yırtılma, delinme veya ülseratif lezyonlar oluşturmaktadır. Midede gastritis,ülser ve kanama meydana getirmektedir.

Köpeğin kemirme gereksinimini plastikten yada yenebilir özellikteki yapay kemiklerden karşılanmalıdır.


Çiğ Et Verilmesi

Kedi ve köpeğe çiğ et verilmesinin ,hayvana daha yararlı olduğu sanılır. Etin çiğ şekilde verilmesi sindirimini zorlaştırır,ishale sebep olabilir. Ette bulunması olası iç parazitler hayvana bulaşır. Kist hidatid , toxoplasma gibi zoonozların yanı sıra, kıl kurdu,solucan,kancalı kurt görülür. Etin pişirilip,kediye,köpeğe verilmesi gereklidir.

Sakatat Verilmesi

Sakatat olarak bilinen karaciğer, akciğer, mide, böbrekler, bağırsaklar gibi hayvanın iç organlarını yedirmek zararlıdır.Özellikle akciğer tüberküloz (verem) hastalığını taşıyabilir ve besin değeri olarak oldukça düşüktür.

Parazitlerin çoğunluğunun iç organlarda yaşadıkları düşünülürse, bulaşma riski o denli yüksektir.Dünya’da kedi ve köpeklerin hayvan artıklarıyla beslenmesi yasaklanmıştır. Öncelikle biz insanların sakatat yemeği terk etmemiz gereklidir.

Çürümüş-Kokuşmuş Gıda Verilmesi

Bozulmuş gıdaların verilmesi önce karaciğeri zarar verir. Hayvanın zehirlenmesine ,ishal olmasına ve ölümüne neden olabilir. Yemek ve su kaplarının temiz tutulması önemlidir. Mama kaplarındaki eski kalan mama artığının dökülmeli. Bir gün önceden kalan mama ıslanarak,mayalanmaya başlayabilir. Mikroorganizma üremesi görülebilir.

Şarküteri Tipi İnsan Yiyeceklerinin Verilmesi

Salam,sosis ve sucuk gibi insan yiyecekleri içerdikleri koruyucu maddeler, tuz ve baharatlar kedi-köpeğe zararlıdır. Sindirim sistemindesorunlara (kusma,mide ekşimesi,kusma gibi) sebep olurlar. Köpekler ve kediler için özel olarak hazırlanmış salam ve sosisleri verebilirsiniz.

Şekerli Yiyeceklerin Verilmesi

Şekerli gıdalar dişlerde çürüme yaparlar. Uzun zaman ve sıklıkla şeker verildiğinde yağlanma,aşırı şişmanlık (obezite) oluşur. Şişmanlıktan kaynaklanan kalp yetmezliği, hareketsizlik,dışkı yapmada zorluk yaşanır. Pankreas bezinin yoran etmenlerden şişmanlık neticesinde şeker hastalığına zemin hazırlanmış olur. Hayvanın körlüğüne kadar giden sorunlar yaşanır.


Et Ürünleriyle Beslenme

Ani , aşırı ve sürekli et ürünleriyle beslenen kedi-köpekte All-Meat-Sendromu görülür. Kalsiyum yetmezliğinden iskelette bozukluk, deride
kepeklenme, cıvık, kötü kokulu dışkı gözlenir. Genellikle aşırı tüy dökme, kaşınma gibi belirtilerde et ürünlerinden vazgeçilmeli. Dengeli (protein ve enerji )bir beslenmeye başlanmalıdır.

Taş,Toprak, Dışkı Yeme

Zevk sapıklığı olarak da bilinir. Bazen iyi beslenen hayvanlarda da görülür. Genellikle mineral, vitamin yetmezliği, dengesiz beslenme,i ç parazitlerden kaynaklandığı bilinir. Kedi-köpek iç parazitlerinden temizlenmeli. Vitamin ( A,D,E.K) ve mineral (kalsiyum,fosfor,magnezyum) takviyesi yapılmalıdır. Tabi ki veteriner hekiminizin kontrolünde.

Aşırı Kalorili Yiyecekle Beslenme

Köpeğimin-kedimin bakışlarına dayanamıyorum, sanki doymamış deyip her fırsatta bir şeyler vermek yanlıştır. Köpek-kediler insanlar gibi doyduklarını anlayamadıkları için ne verilse yerler. 3-12 ay arası günde 3-4 kez mama verilebilir. 1 yaşını doldurduktan sonra günde yalnızca 1 kez mama vermek yeterli olacaktır.

Sonuçta; Ev yemekleri,kemik,sakatat gibi yiyeceklerle dengeli ve sağlıklı beslenme söz konusu olamayacaktır. Yapılması gereken hayvanın gereksinimine göre uzmanlar tarafından hazırlanmış kuru-yaş mamaların yedirilmesidir.Böylece kedi-köpeğinizi sağlıklı,pratik,ekonomik ve çağdaş bir şekilde besleyeceksiniz.


İ.SERDAR SAYAR
Veteriner hekim
Tavsiyeediyorum.com
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-07-13, 14:14   #2
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Tem 2013
Mesajlar: 81
ggulsahh Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi ve Köpeklerde BESLENME HATALARI ve Bundan Kaynaklanan HASTALIKLAR

Meraba arkadaşlar bişi sormak istiyorum hani normalde derler ya balıkla süt ayran yoğurt filan yenmez zehirlenirsin diye bu kediler içinde gecerlimi merak ediyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-07-13, 14:58   #3
 
FATİH VOLKAN YENİTÜRK üyesinin avatarı
 
TUZLA-İSTANBUL
Üyelik Tarihi: Tem 2013
Yaş: 50
Mesajlar: 159
FATİH VOLKAN YENİTÜRK Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1
Varsayılan Cvp: Kedi ve Köpeklerde BESLENME HATALARI ve Bundan Kaynaklanan HASTALIKLAR

vermeyin bence..balığıda pişirip, kılçığını ayıklayınız. yoğurtta az miktarda light tercih edilir.bazısı -yahu ne şanslı kedilermiş biz kendimize bu kadar özen göstermiyoruz..diyor,bende diyorum ki eeee bu iş böyle onlar bizim sevdiklerimiz kadar değerli varlıklarımız..bu arada pıtırsonic arkadaşım görüşün için:BRAVO çok haklısın.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-08-13, 17:44   #4
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Tem 2013
Mesajlar: 81
ggulsahh Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi ve Köpeklerde BESLENME HATALARI ve Bundan Kaynaklanan HASTALIKLAR

tabi balıgı ızgara yada buglama yapıorum kendime hayatta yapmam aynı tepkileri ben inanılmaz alıorum kendine yapmazsın bana bi kere yapmadın benle bu kadra ilgilen miosun vs vs vs .. yogurdumuz sütümüz hep lıght zaten benim lokumum daha cok küçük
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-08-15, 21:01   #5
 
Üyelik Tarihi: Ağu 2015
Mesajlar: 21
Badırbol Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi ve Köpeklerde BESLENME HATALARI ve Bundan Kaynaklanan HASTALIKLAR

eskiden köyde kuzenimin baktığı köpek 20 yıl kadar yaşamış dahada yaşayacaktı ama balık kılçığı yutmuş, boğazında kalmıış bu yüzden öldü. :'( şimdi abim köpek aldı ona bakıyoruz. 4 yaşında
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-11-15, 22:33   #6
 
Köpek Eğitmeni üyesinin avatarı
 
Avcılar - istanbul
Üyelik Tarihi: Eyl 2008
Mesajlar: 473
Köpek Eğitmeni Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi ve Köpeklerde BESLENME HATALARI ve Bundan Kaynaklanan HASTALIKLAR

balık bayat olursa zehirler karadeniz bölgesinde lokantalarda balık yanında yoğurt ve ayran verirler balık bayat olmadığı sürece sorun olmaz
tasmalı ve tasmasız eğitim köpek altı aylık iken başlar normal ev içi sorunları için köpek eve geldiği gün başlar köpeğiniz kendi yerinizde eğitilebilir köpek eğitim uzmanı İstanbul 0536 785 07 43 köpek kuaförü / köpek yıkama / köpek oteli İstanbul 0536 785 07 43
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kedi buldum,bakımını nasıl yapıcam ? ASPARTAM Kayıp Kedi Buldum 74 03-09-15 03:47
Kedi Bakımı, Hastalıkları ve Tedavilerinde Veteriner Tavsiyeleri (Soru - Cevap) ASRIN Kediler 11 08-08-15 13:52
Kedi ve Köpek: Doğum Acil Durumları... ASRIN Köpek Makaleleri 0 06-05-13 17:24
Zoonoz Hastalıklar >Ferik ve Bulut< Güncel 1 12-05-12 14:33
Köpeklerde gençlik hastalığı ve tedavi yöntemleri Kutay Köpek Sağlığı 1 02-02-11 12:58Saat 06:06.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203