Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Köpek Forumları > Köpek Makaleleri

Cevap Yaz
Eski 10-01-14, 05:26   #1
Yönetici

ASRIN üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
ASRIN Çevrimdışı
Varsayılan Bu Yemeklerin Hepsi Köpeklere Yasak!..

Çikolata

Çikolata ne mi yapıyor? Öldürüyor. Hele ki siyah çikolata kesinlikle çok tehlikeli. Bundan çok yiyen bir köpek kalpte ritim bozukluğu, ishal, aşırı su tüketme ve ardından da ölüm yaşayabiliyor.

Alkol

Her türlü alkollü içecekten de uzak durmaları gerekiyor dostlarımızın. Küçücük bir bardak bile kusma, sinirsel bir takım koordinasyon etkisi ve beyne hasar verebilir.

Maya

Mayalanmış ve pişmemiş bir hamur parçası köpeğinizi midesinde şişer ve ciddi hazımsızlık problemleri yaşar. Dahası zehirleyebilir.

İlaçlar

İlaçların insanlarda olan yan etkileri köpeklerde ölüm sebebidir. Zaten bir köpeğe veteriner hekimin önerisini dışında ilaç vermemelisiniz. Dahası onların ulaşabileceği yerlerde asla ilaç bırakmamalısınız.

Çiğ Yumurta

Pişmemiş bir yumurta verdiğiniz takdirde iki olasılık var. Birincisi yumurtanın içinde bulunan Salmonella virüsü, ikincisi de yumurtanın içinde bulunan enzimlerin B vitaminin vücutta kullanılmasını engellemesi. Her iki şekilde de bilin ki çiğ yumurta yedirdiğiniz köpeğinize ciddi zarar verirsiniz.

Kafein

Yüksek düzeyde kafein köpeklerde ölümle sonuçlanır ve çaresi de yoktur. Bu nedenle sakın ama sakın kafeinli (kahve, kola, redbull gibi) içecekler vermeyin.

Sütlü ürünler

Dondurmanızı köpeğinizle paylaşmak keyifli bir oyun gibi gelebilir ama aslında süt ve sütlü ürünler köpeklerin bağırsakları için tehlikelidir ve ciddi ishal durumları yaşayabilirsiniz...

Kiler (Mutfak)

Köpeklerinizi kilere girmesi kesinlikle yasak olmalı. Biliyor musunuz ki kilerde bulunan bir kabartma tozu bile köpeğiniz için ölümcül bir malzemedir.

Avokado

Avokado, köpeklerinize vermemeniz gereken bir yiyecek. Hele sos halini asla, çünkü büyük ölçüde alınırsa alerjik hatta toksik etkileri oluyor.

Tuz

Cips gibi tuzu çok olan yiyeceklerinizi köpeklerinizle paylaşmak hiç de akıllı bir tutum olmaz. Çok tuz almış bir köpekte kusma, ishal, depresyon, çarpıntı, ateşlenme ve hatta baygınlık olabilir. Bunların devamı ise ölüm ile sonuçlanabilir.

Şeker

Şeker köpeklere insanlara yaptığını yapar. Bu da obezite, diabet ve diş problemleri demektir.

Sarımsak ve Soğan

Sarımsak ve soğanın her türlüsü. Hele çiğ hali köpeklerde kırmızı alyuvarları yok eder ve anemiye neden olur.

Makademia fındığı

Makademia fındığı, fındık, fıstık bunlar köpekler için zehir sayılıyor. Hele ki makademia fındığı tam bir kabus. Bunlardan yiyen köpeklerde kusma, kas atmaları, hareketlerde uyumsuzluk hatta kalp hızının artışı ve ateş gibi belirtiler ortaya çıkıyor.

Yapay tatlandırıcılar

Xylitol yani yapaytatlandırıcılı olan tüm yiyecekler köpeklerimiz için kesinlikle yasak! Ani insülin salgılanmasına, ardından şekerde düşüşe ve karaciğer fonksiyonlarına çok zarar veren bu yiyecekleri onlardan uzak tutun.

Üzüm

Üzüm, kuru üzüm köpeklerin karaciğerleri için bir felakkettir ve devamlı yedikleri durumlarda ölümlerine neden olur.

Alıntıdır...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-01-14, 16:04   #2

sinan26 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Bu Yemeklerin Hepsi Köpeklere Yasak!..

benim örendiyim iyi oldu enazından yedirmem teşekkürler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-02-14, 01:22   #3

Köpek Eğitmeni üyesinin avatarı

Fatih Semti
Köpek Eğitmeni Çevrimdışı

Köpek Eğitimi Altı Aylık İken Başlar İstemeniz Durumunda Köpeğiniz Kendi Yerinde de Eğitilir
Köpeğinizin Sorunları Yaşadıgı Ortama Uygun Eğitimle Çözülür. Yerinde Yapılan Eğitimle Daha Kalıcı Çözüme Ulaşırsınız Profosyonel Yardım Almadan Yapmaya Çalışacagınız Eğitimler Köpek Üzerinde Telavisi Mümkün Olmayan Davranış Bozukluklarına Neden Olacaktır.
İYİ EĞİTİMLİ BİR DOST
Sizinle Daha İyi İletişim Kurar
Size Bir Neşe Kaynagıdır
Kaza Geçirme Riski Azalır
Daha Serbest Kalabilir
Daha Güvenilir Mutludur.
Eğitmen 0536 785 07 43 çapa semti fatih / istanbul
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-03-14, 19:42   #4

İstanbul (Avrupa Yakası)
kontaleyna Çevrimdışı

çok yararlı bir paylaşım olmuş teşekkürler..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-08-14, 14:39   #5

Lindoş üyesinin avatarı

Kocaeli (İzmit)
Lindoş Çevrimdışı

ben dondurmamı paylaşıyordum bir kerede kola içmişti ama artık dikkat edeceğim.çok yararlı bir konu.sağolun.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-08-14, 14:56   #6

gülhanım Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 8

tüm köpeklerin doğuştan şeker hastası olduğunu,o yüzden şekerli besinlerin çok tehlkeli olduğunu biliyordum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-08-14, 16:49   #7

zibres üyesinin avatarı

İzmir
zibres Çevrimdışı

Bizimki yavru mama dışında bir şeyle beslenmiyor zaten ama yumurtanın iyi olduğunu sanıyordum, ileride veririm diye düşünmüştüm. Erken öğrendiğim iyi oldu..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-09-17, 10:03   #8

Sibelandralf Çevrimdışı

Teşekkürler...
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları