Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Köpek Forumları > Köpek Irkları

Cevap Yaz
Eski 13-07-10, 22:31   #16

cavailer üyesinin avatarı

Bursa
cavailer Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Köpegımın cınsı nedir acaba?? yardım ltfnn

bence de kesinlikle husky kanından geliyor ama ailenin diğer üyesi kkarmaşıklık yaratıyor hudky gibi görünen bu köpecik biraz da olsa alman kurdunu andırıyor aynı sayın yöneticimizin dediği gibi yani özelliklerini de şu an bulunduğumuz siteden görebilirsiniz veya ;

HuskY;
Sibiryalı Husky güçlü yapılı bir köpektir. Yüzü ve vücudunun altı kısmı beyaz kalan kısımlar kurt grisinden gümüşi griye ya da kum sarısından siyaha değişiklik gösterir. Kahverengi ya da mavi gözlü olabilir. Bir çoğu birbirinden farklı göz rengi ile dikkati çeker. Buz mavisi gözleri ile çok korkutucu ve vahşi bir görünüm sergilesede gayet yumuşak huyludur. Büyük kar ayakkabılarını andıran tüyler patilerini keskin buzlu zemine karşı korur. Kulaklar dik ve yukardan konumludur. Sibiryalı Husky sık, yünsü alt kürk ile yumuşak bir dış kürke sahiptir. -50 / - 60 C 'ye dayanabililir.

Karakteri

Husky'ler kibar, oyuncu, ancak inatçı ve haylazdır. Bu neşeli köpekler kendi ailelerine çok bağlıdırlar. Zeki, sosyal, sakin ve geçinmesi kolay köpeklerdir. Çocuklara karşı sabırlıdırlar. Herkesi sevdiklerinden ve az havladıklarından iyi bir bekçi köpeği değillerdir. Kolay eğitilseler de sadece kendi açılarından bir amacı olan komutlara uyarlar. Eğitim; sabır, tutarlılık ve Arktik bir köpek karakterinin anlaşılması ile mümkündür. Bu köpek fırsatçı olabilir. Hava sıcak olmadığı sürece mükemmel bir koşu arkadaşıdır. Husky tuvalet eğitiminde güçlük çıkarabilir. Bu ırk ulumaya bayılır ve kolay sıkılır. Yanlız kalmaktan nefret ettiğinden eğer bu ırkın sizin için doğru seçim olduğunu düşünüyorsanız iki tane besleyebilirsiniz. Yanlız yaşayan Husky büyük ihtimalle etrafı kemirecektir. Onların kızak köpeği olduğu unutulmamalıdır. Birlikte yetiştirilirse diğer ev hayvanları ile arası iyidir, ancak küçük hayvanları avlayabilir. Husky göründüğünden fazla beslenmeye ihtiyaç duyabilir. Başıboş dolaşma eğilimi vardır.

Yaşam Ortamı

Apartman hayatına uygun değildirler. Husky ev içinde oldukça hareketlidir. Sık kürkleri nedeniyle sıcak iklimlere uygun bir ırk değildir. Bu ırk sürü halinde yaşamayı sever.

Egzersiz İhtiyacı

Husky oldukça fazla egzersize gereksinim duyar, ancak sıcak havada egzersiz yaptırılmamalıdır.

Bakımı

Yılda iki kez olan tüy dökme mevsimi dışında çok yoğun bir bakım gerektirmez. Düzenli taranması yeterlidir.

Kökeni

Sibirya yerlisi olan Husky, Alaska'ya 1909'da getirildi. Yüzyıllar boyunca Sibiryadaki Chukchi halkı tarafından kızak çekimi, ren geyiği güdümü ve bekçi köpeği olarak kullanıldı. Sert Sibirya şartları için mükemmel iş köpekleridir. Dayanıklıdır ve küçük sürüler halinde saatlarce ve uyum içinde çalışmaya bayılır. Husky dayanıklılığı yüksek, hafif yapılı bir kızak köpeğidir. Süratleri nedeniyle arktik yarışlar için Malamute'taki kürk avcıları tarafından Kuzey Amerika'ya getirilmiştir. 1925 'de Alaska, Nome'da difteri salgını baş göstermiş ve pek çok kızak köpeğinden oluşan kızak takımı ilaçları hastalığın olduğu şehirlere ulaştırmayı başarmıştır. Bu başarı ulusal ilgiyi birden Husky'lere çekmiştir. Husky ayrıca Amiral Byrd'in Antartika Gezilerinde de kullanılmıştır. Mükemmel bir sürü köpeği olan Husky iş arkadaşları ile iyi anlaşır. Husky ev köpeği olarak oldukça popülar olsa da kızak köpeği olarak da hala başarılı bir ırktır.

Alman Kurdu;

Alman Çoban Köpeği, Alsatian diye de tanınır. Gösterişli, dengeli ve çok güçlü bir köpektir. Pas rengi ve kahve rengi ile siyah ya da tamamen siyah olabilir. Burun her zaman siyahtır. Hafif fakat güçlü bir kemik yapısıyla sağlam, adeleli ve hafif dikdörtgen bir vücut yapısı vardır. Başı vücudu ile orantılı olmalıdır. Hafif konveks bir alnı vardır. Güçlü makas ısırışı ile kapanan dişleri, vücutla birleşen yeri geniş ve uca doğru sivrileşen dik ve öne bakan kulakları vardır (Altı aydan küçük yavrularda hafif öne kıvrık olabilir) Gözler badem şeklinde, koyu renkli ve zeki ifadelidir. Tüylü kuyruğu neredeyse yere kadar iner. Ön bacaklar ve omuzlar adeleli, baldırlar güçlü ve sağlamdır. Yuvarlak ayakları sert tabanlıdır. Uzun veya kısa tüylü olabilirler.

Karakteri

Çoğunlukla iş köpeği olarak kullanılan Alman çoban köpeği korkusuz, dikkatli ve zekidir. Cesur, neşeli, itaatkar ve öğrenmeye heveslidir. İnanılmaz sadakati ve cesareti ile tanınır. Kendinden emin bir sukünete sahiptir; ancak asla düşmanca değildir. Çok yüksek öğrenme kapasitesi vardır. Alman Çoban köpekleri aileleri ile birlikte olmaktan büyük keyif alırlar; ancak yabancılara karşı mesafelidirler. Bu ırk ailesiyle olmaya gereksinim duyar ve uzun süre yanlız bırakılmak istemez. Sadece gerektiğinde havlar. Alman çoban köpeklerinin oldukça gelişmiş koruma güdüleri vardır, bu nedenle aşırı korumacı olmaması için dikkatle ve özenle diğer insan ve hayvanlarla genç yaşta sosyalleştirilmelidir. İnsana karşı sergilenen saldırganlık dikkatsiz üretim ve eğitim nedeniyledir. Dikkatli üretilmiş ve eğitilmiş dengeli bir köpek diğer ev hayvanları, çocuklarla ve ailesiyle güvenilirdir. Erken yaşta itaat eğitimine başlanmalıdır. Alman çoban köpeğini doğru üreticiden almak çok önemlidir. Bazıları çekingen ve huysuzdur. Bu karakterdeki köpeklerin korku nedenli ısırmaya eğilimi vardır. Yavrunun ailesini iyi incelemek gerekir. Cezaya dayalı bir eğitim bu köpeklerde başarıya ulaşmaz. Irk o kadar zeki ve eğitilebilirliği öylesine yüksektir ki çoban köpekliği, koruma köpeği, polis ve asker köpeği, körler için rehber köpek, arama ve kurtarma köpekliğinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Alman çoban köpeği popüler bir aile ve show köpeğidir.

Yaşam Ortamı

Alman çoban köpeği yeterli egzersiz imkanı sağlanırsa apartmanda da yaşayabilir.

Egzersiz İhtiyacı

Alman çoban köpeği eğitim egzersizleri ile birleştirilmiş yoğun aktiviteden hoşlanır.

Bakımı

Bu ırk, az da olsa sürekli tüy döker ve mevsimsel tüy dökümü oldukça yoğun olabilir. Eve dökülen tüyler problemse günlük fırçalama tavsiye edilir. Deri yağ dengesini bozmamak için yılda en fazla bir iki kez yıkanmalıdır.

Kökeni

Wurtemberg, Thurginia ve Bavaria'dan uzun tüylü, kısa tüylü ve tel tüylü yöresel çoban köpeklerini toplayan Max von Stephanitz ve diğer üreticiler eğitilebilirliği yüksek, itaatkar ve güzel Alman çoban köpeğini yarattılar. Nisan 1899'da Max von Stephanitz, Horan adındaki bir köpeği ilk Alman çoban köpeği olarak kayıt etti. 1915'e kadar hem uzun tüylü hem de tel tüylü tipi yarışmalara sokuluyordu. Bu gün çoğu ülkede sadece kısa tüylü olanları yarışma amaçlı sergilenmektedir.

Sanırsam sizinm köpeğiniz de hem hareketli hem sıcaktan hoşlanmayan hem de sıcak kanlı bir köpektir umarım hem o hem siz sağlıklı ve mutlu olursunuz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-07-10, 10:31   #17

semih01 üyesinin avatarı

Adana
semih01 Çevrimdışı

aslında içgudusel olarak bırseylerı cekme huyu var ve kolay sıkılıyor ve nerdeyse hıc havlamamıyor alaska malamute kırması oldugu dogru fakat annesı sıbırya bozkurt kırması galiba yinede hepiinize tskkur ederim ve son olarak adana cevresinde bi eş arıyorum ogluma sıbırya kurdu olabilir ama benımkı erkek oldugu ıcın kız tarafı cıns seciyo biz polemige gırmioz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-07-10, 12:38   #18

perevod_chick üyesinin avatarı

perevod_chick Çevrimdışı

Küçükken bir çoğumuzun okuduğu bir Jack London romanı vardır: Beyaz Diş... Onun resimli basımı vardı, bilmem hiç gördünüz mü.. Bu köpek o romandaki köpeğin aynısı Ne güzel bir hikayeydi o yaw.. Şimdi olsa yine okurum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-07-10, 18:30   #19

Bursa
cavailer Çevrimdışı

okurken kaç kere ağladımm
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-08-10, 09:24   #20

Bursa
cavailer Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Şu anda okuduğunuz kitap?

söyle söyle

Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-08-10, 14:18   #21

perevod_chick üyesinin avatarı

perevod_chick Çevrimdışı

cavailer tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
okurken kaç kere ağladımm
ben de ağlamıştım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-08-10, 14:22   #22

THEONE üyesinin avatarı

Kaunas
THEONE Çevrimdışı

Guzel bir kopek gercekten .. Kirmaligi konusunda yorum yurutmek ancak baba annesini gordu iseniz olabilir..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-08-10, 15:51   #23

Bursa
cavailer Çevrimdışı

ağlamak
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-10-10, 22:02   #24

THEONE üyesinin avatarı

Kaunas
THEONE Çevrimdışı

semih01 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
mahhaledekı dusmanlarım alman kurdu sıbırya kurdu kırması dıyor veterıner ıse saf alaska kurdu dıyor
Sanirim sizin veteriner biraz ickili idi )) Sibirya kurdu.. o nerden cikti ..Kopeginizde Siberian Husky geni oldugu.. mavi gozlerinden belli ancak kafa yapisi ve tuy renkleri onun genlerinde kirma baska bir kopegin oldugunu gosteriyor..

Ama ne olursa olsun guzel bir kopeginz var .. Fakat su veterinerinize soyleyin hic bir alaska malamute ( alaska kurdu) Mavi gozlu olamaz mavi goz sadece siberian huskylere aittir.. )
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-10-10, 22:06   #25
KARŞIYAKALI
Misafir

arkadaşlar anlamıyorum insanımızı ne olduğunu bilmeden alıyor köpeği sonrada burda bilmiyrum cinsini sizce ne diye pat bir konu açılıyor ondan sonra herkeste bir şey diyor ama kimse gerçeği bilmiyor alan bilmiyorsa resimden kimse ne olduğunu tahmin edebilirmi edemez tabi ondan sonrada bazı dengesiz kendini bilmişlere malzeme çıkıyor ve demogoji yapmaya başlıyorlar ....arkadaşlar bence cinsi ırkı ne olursa olsun hepsi en azından dürüst varlıklardır size içten severler...böyle ayrıntılara takılmayın derim mesela benim paşamda açk kangal kırması
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-10-10, 22:27   #26

THEONE üyesinin avatarı

Kaunas
THEONE Çevrimdışı

KARŞIYAKALI tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
arkadaşlar anlamıyorum insanımızı ne olduğunu bilmeden alıyor köpeği sonrada burda bilmiyrum cinsini sizce ne diye pat bir konu açılıyor ondan sonra herkeste bir şey diyor ama kimse gerçeği bilmiyor alan bilmiyorsa resimden kimse ne olduğunu tahmin edebilirmi edemez tabi ondan sonrada bazı dengesiz kendini bilmişlere malzeme çıkıyor ve demogoji yapmaya başlıyorlar ....arkadaşlar bence cinsi ırkı ne olursa olsun hepsi en azından dürüst varlıklardır size içten severler...böyle ayrıntılara takılmayın derim mesela benim paşamda açk kangal kırması

Her kopek sahibi kopeginin irkini sormakta haklidir ve forumlarda zaten bunun icin vardir.. Yoksa insanlar sadece forumlarda aman neguzel kopegim var diye soru sormaz .. Sormak cok dogal onemli olan dogru bilgiyi dogru kisilerden almaktir.. Dengesizlik bilgisizlikten gelir.. gerisi bos..

Kirma kopek demek o kopek bes para etmez demek degildir. Kirma kopegin hangi cinsin karakter ve ozelliklerini gosterecegi belli olmaz.. ve ileride psikolojik biyolojik sorunlar yasarsiniz.. Ornek HD ve ED problemleri kopeginizde olmasa bile ondan alacaginz yavrularda bas gosterebilir. Boylece o kirmalik devam eder gider bu kopek kalitesini bozar.. Kirma kopeklerin kesinlikle kisirlastirilip bakilmasi gerekir..

Unutmadan kirmalik kucuk bir ayrinti degil basli basina sorundur..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-10-10, 15:08   #27

yumak üyesinin avatarı

ataşehir
yumak Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1

benim tahminim:babanın babası husky,anne alman kurdu,baba alasaka kurdu.bikere cokker kulaklı,göğüs bölümü beyaz,vücudud siyah köpek gördüm ailesindeki kanlar şuydu gördğüm köpğin:labrador,golden ve cokker.eminim bu köpekte öyle 3 farklı kandan
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-02-12, 21:18   #28

..Merve.. üyesinin avatarı

İnegöl
..Merve.. Çevrimdışı

Husky kırması
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-02-12, 14:39   #29

Köpeklerimvebenn üyesinin avatarı

Köpeklerimvebenn Çevrimdışı

bir husky'lik var ama alman kurdu ile mi yoksa alaskan malamute ile mi bilmiyorum...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-05-12, 13:13   #30

Balıkesir
selinay_tarçın Çevrimdışı

Kesinlikle Alaskan Malamute tıpatıp aynı
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları