Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Köpek Forumları > Köpek Irkları

Cevap Yaz
Eski 16-08-10, 08:05   #1

THEONE üyesinin avatarı

Kaunas
THEONE Çevrimdışı
Exclamation Kirmalar ile onemli bir konu!!

Merhaba cok ince ve ayrintili bir konu ancak tartisilmasi gereken bir konu..

Oncelikle konuya baska bir yonden bakilmali diye dusunuyorum

Dunya uzerinde %90 kirma kopek populasyonunun oldugu tek ulke maalesef ulkemiz tabiiki bunu kimse bilincli olarak desteklemiyor.. Destekleyen faktorler..

1- Petshoplar

Genelde bu isletmeler seceresiz kopek ithal ettikleri icin.. Ornek Husky.. Normalde yurtdisinda secereli bir husky 1000 8364; iken petshop bulgar ve romanyadan merdiven alti ureticilerinden kirma huskyleri 100 8364; maalesef 1000 8364; satiyor . Bizlerde kopegin kaynagini bilmedigimiz icin elimizde secere olmadigindan maalesef petshoptaki saticiyi uzman sayarak dogrudur abi psikolojisinde istedigi parayi veriyoruz.. Kopegin kirma olasiligi %90 cok nadir belki ekonomik problemi olan bulgar safkan gonderebilir..Bu da %10 luk bir pay riske deger degmez alici degerlendirmeli.
2- Bilincsiz Kopek sahipleri

Bu kisiler sadece kendi egolarini tatmin etmek icin.. Bellik irklar uzerinde deneme yapiyorlar.. tabiiki cikan yavrular kesinlikle kirma.. yavru iken huskye benziyen kopek maalesef 1,5 yasinda uzun ayaklari ile kucuk bas yapisi yuzunden kirma bu kardesim adi altinda sokaga birakiliyor..
3- Sokak kopeklerinin cogalmasi..

En buyuk tehlike sokakta dolasan kopeklerin yeni sokaga atilanlar ile cogalmasi.. Gecen yil izmir'e gitmistim.. Kemeraltinda kulaklarinda bazi seyler takilmis kopekler gordum.. 7 kopek hepside birbirinden farkli oturmus sohbet ediyorlardi.. ve onlarin yanindanda binlerce insan geciyor..Bir ara dedim herhalde belediye bunlari aliyor asilarini yapiyor.. sokaga birakiyor..

Kirma kopeklerin zarari ne onlarda can birakin dolassinlar..sahiplensinler..

Asagidakiler benim dusuncelerim.. karsi olan arkadaslar olabilir..

Soyle dusunelim

A irki ile B Irki .. bu kopegin yavrularinin karakterinin hangisi olmasini beklemeliyiz.

A 'mi ? B mi ? yoksa AB mi?

Oysa A ile A ciftlese idi yine A olacakti.. Simdi karsimizda hic bilmedigimiz bir sey var.. AB

Arti AB yi hic tanimiyoruz..

Ortaya cikan bu kopegin sokaga birakilma riski % 80 oysa A nin %20 bu % 20 de kopek sahibinin problemi..

Dunyada insanlar kopek almadan once 2 ay dusunuyor arastiriyor ciftlikleri geziyor bilgiler topluyor kendine uygun irki seciyor.. Peki ya biz.. % 80 nimiz.. Petshop cemakaninda gordugumuz yavruya aman tanrim sen ne kadar tatlisin psikolojisi ile alip evimize getiriyor.. Zaten gercek tuzak onu vitrinde gormeniz....Kopek hakkinda hic bir bilginiz yok sadece vitrinin ustunde Husky 1500TL yaziyor manav da domates gibi Domates 1kg 5TL..

Domatese elinizi uzatmak istiyorsunuz manav izin vermiyor Petshoptaki kopekte oyle elinize alma sansiniz yok.. cunku kopek ile aranizda cam var

Bazi sorular sormak istiyorum belki ilgi olabilir..

1- Safkan kopek istemeyen varmi?

Bu soruya sanirim isterim diyen pek fazla olmaz..

Asagidaki Tablodaki olaylari aciklamaya calisirsak .. Sonucta zarari yine kopek sahipleri goruyor
Bu tabloda safkan olmayan kopegi aldiniz bir sure sonra sokaga biraktiniz zaten alirken bir cok para odemistiniz. .Sonra dediniz ya ben bununla ugrasamiyacagim.. sokaga veya barinaga terkettiniz. ama maalesef kurtulamadiniz ondan cunku o barinaklarin gelirleri yine sizin ve bizim odemis oldugumuz vergilerden oluyor.. Bu durumda hepimizi o kopegin sahibi olduk

Cozum...

Petshoptan seceresi olmayan kopegi kesinlikle almayiniz..Ki onlarda artik bu konularin bazi platformlarda benim tarafimdan tartisildigini biliyorlar.. Onun icin sahte secereler cikmaya basladi ortaya.. Merdiven alti ureticilerinden kopek almayin.. Anne babayi gormeden kopek kesinlikle almayin.. Kisacasi kopegi domates gibi almayin.. Peki mevcut barinaklardaki veya sokaklardaki icin cozum ??

Acilen kisirlastirilmalari.. elinde kirma kopek olanlarin ise kesinlikle kisirlastirilmalari.. cunku bu populasyonu baska turlu durdurmanin yolu yok.. Onlarin can oldugunu bende biliyorum onlara bakilmali sahiplenmeli ama uretilmemeli.. Zaten o hayvani barinaktan aldiniz kurtardiniz onun dogacak yavrularinida baskalarimi kurtarsin hep beraber vergimi odeyelim..

Not: Benim derdim ne ?

Kaliteli bir kopek kulturu butun canlilarin birlikte sahipleri ile yasayabilecekleri.. guzel bir dunya.. copluk degil.. Saygilarimla ...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-08-10, 09:58   #2

İzmir
Brocked Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kirmalar ile onemli bir konu!!

Siteye çok saglıklı bilgiler sunuyorsunuz teşekkürler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-08-10, 10:02   #3

THEONE üyesinin avatarı

Kaunas
THEONE Çevrimdışı

Bilgiler paylasilmak icindir.. Bilgi paylasildikca zenginlesir ve degerlenir..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-08-10, 10:18   #4
KARŞIYAKALI
Misafir

Arkadaşlar belki düşünceleriniz güzel ancak bu şekilde insanlara empoze etmeye çalışmak kesinlikle yanlıştır. ve ben şahsen bu düşüncede olan insanlara hayvansever gözüyle bakmam.Bakın kırma köpek almayın kırma köpek a gurubu has olan b gurubu diye bir şey olmaz onlarda can bunun yerine bütün ırkların kontrol altına alınmasına yönelik çalışmalara destek vermek tir hayvanseverlik .öyle yada böyle sizin kırma gözüyle baktığınız milyonlarca köpek var insanoğlyla birlikte yaşayan bundan sonrası için önlem alınmalı ancak bu şekilde insanları soğutucu açıklamalar insanları bu canlılardan soğutur ve sonları ya acı bir ölüm yada barınak olur ki buda bana göre ölüm...secere olayı bana görede çok önemli ancak çiftliklerin verdikleri secerelere ben şahsen hiç güvenmiyorum.benim baba oğul iki alman çoban köpeğim var ve secereli yüzlerce köpekten daha has olduklarından süphem yok....sonuç olarak kendi şahsi düşüncemi söylemem gerekirse ben çiftliklerde veya petshoplarda 1000 lerce lira yada euro verilerek köpek alınasına kesinlikle karşıyım gerçek hayvanseverlerin sokaktan yada barınaklardan candostu edinmesini isterim...kırma olduklarına dış güzelliklerine bakılmaksızın halihazırda bu acımasız dünyada hayatta tutunmaya çalışan o canları kurtarmak kadar güzel bir duygu olacağını sanmıyorum tabi show yapmak isteyen bu kirli ticarete ortak olmak isteyen secereli has dedikleri canlarıda alma özgürlüğüne sahiptir.SONUÇTA BİZ BÜTÜN CANLARI SEVİYORUZ....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-08-10, 10:24   #5

THEONE üyesinin avatarı

Kaunas
THEONE Çevrimdışı

Sn. Karsiyakali size bazi konularda katiliyorum tabiiki hepsi can hepsi sevilmeli ama Dunyada yapilan istatistikler sokak kopegi ve kirma olarak beslenen en cok kopek turkiyede bunun sebebi nedir. Insanlarin bilincsizce kopek sahiplenmeleri..

Su an FCI Dunya Irk Organizasyonuna kayitli saf irk 397 cesit. Her Irk sadece dis guzelligi degil yapacagi islere ve karaktere gore ayrilmistir.. Yani kopekler sadece dis guzelliklerine gore degil karakterlerine gore ayrilir..

Ornek Rot ile Pitbull kirmasi kopekten biz hangisini bekleyelim rot mu pitbull mu.. Kopek hangi irkin temsilcisi bunlar cok onemli konular.. Yoksa her canli can'dir ucan sinek bile bir can.. Ama olaya diger yandan bakiniz.. Ben bir Alman Kurdu alacagim alman kurdu karakteri beklemek zorundayim o kopekten.. Bunu bekler ikende onun soyagaci konusunda bilgiye sahip olmam gerekir.

Ben kopekleri sadece o irka benzedigi icin degil.. O irkin ozellikleri tasidigi icin alirim .. Alir ikende sadece kopegin giysisine degil.. Onun soyagacina bakarim.. Annesi , Babasi dedelerindeki kalca cikikligi degerlerine bakarim.. Cunku 12 yil yasayacagim dostu sadece kopek oldugu icin degil.. O irkta gormek istediklerim ozellikleri bana verecegi icin isterim..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-08-10, 10:34   #6
KARŞIYAKALI
Misafir

İşte benimde özellikle belirtmek istediğim şey BEKLENTİLER insanlar beklentilerine göre hareket etmeli benim sevmekten başka hiç bir beklentim yoktu paşayı aldım şu an 2,5 yaşnda halada ve yaşadığı sürece onunla mutlu olmaktan başka bir beklentim yok kral doğduktan sonra onunla neden yarışmalara katilmiyim dedim ve bir hata yaptım kralı ırk standartları yarışmasına soktum beklentim köpeğim dereceye girsin onunla gurur duyayım ancak yarışmaya girdiğimde benimle aynı düşüncede olan hiç bir insan göremedim meğerse insanlar köpekleri yarışmaya sokup dereceler aldırıyorlarmışki yavrularını satarken işte falan yarışmada birinci olan şu köpeğin yavrusu diye bilmek içinmiş her şey ringte gözü gibi baktığını çevresine yansıtmaya çalışan kişinin yarışmadan sonra köpeğin ensesinden tutarak kamyonet arkasına attığınıda gördüm ve işte o zaman döndüm krala özür dilerim oğlum seni bu ortama soktuğum için dedim...yapmayın bu kadar acımasız bu kadar paracı olmaya gerek para her şey değildir şu an karşımda kral tam dizimin dibinde paşa yatıyor belki kimse inanmayacak ama karsımda ve dizimin dibinde 2 çanta dolusu para olsa bana paşa ve kralın verdiği mutluluğu veremezdi...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-08-10, 10:39   #7

THEONE üyesinin avatarı

Kaunas
THEONE Çevrimdışı

Yarismalara ve irk standartlarina herkes katilmali bu katilma amaci sadece yavrularin daha pahaliya satilmasi ile ilgili olmamali .. Bizim bulundugumuz ulkede her hafta sonu yarisma olur.. Bu yarismalara senlik havasinda gelisir. Insanlar yeni kopeklerini gosterir bilgi alisverisi yapilir.. Tabiiki insanin kopeginin derece almasi guzel bir sey.. Ben bundan mutluluk duyuyorum.. Olayin para ile bagi yok aslinda sanirim Ulkemizde her sey para ile olculdugu icin bu boyle..

Kopek beslemek ve kopek sahibi olmak herkese nasip olmamali Kopek sahibi insan ayni zamanda doga sever demektir.. Kopek kalite insanlar ile birlikte olmali.. Yoksa sadece benim kopegim dereceye girsin.. Para yapsin diyenler.. bu kulturun icinde zaten olmamalilar..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-08-10, 10:47   #8
KARŞIYAKALI
Misafir

THEONE tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Yarismalara ve irk standartlarina herkes katilmali bu katilma amaci sadece yavrularin daha pahaliya satilmasi ile ilgili olmamali .. Bizim bulundugumuz ulkede her hafta sonu yarisma olur.. Bu yarismalara senlik havasinda gelisir. Insanlar yeni kopeklerini gosterir bilgi alisverisi yapilir.. Tabiiki insanin kopeginin derece almasi guzel bir sey.. Ben bundan mutluluk duyuyorum.. Olayin para ile bagi yok aslinda sanirim Ulkemizde her sey para ile olculdugu icin bu boyle..

Kopek beslemek ve kopek sahibi olmak herkese nasip olmamali Kopek sahibi insan ayni zamanda doga sever demektir.. Kopek kalite insanlar ile birlikte olmali.. Yoksa sadece benim kopegim dereceye girsin.. Para yapsin diyenler.. bu kulturun icinde zaten olmamalilar..
bakın yanlış anlamayın (kalite insan ) cümlesi oldum olası beni delirten bir şey kaliteli insan yorumu bana göre insanlığı küçümsemek demektir.bütün insanlar yer yüzündeki en kutsal varlıklardır zengin fakir zenci beyaz türk ingiliz v.s v.s ayrımı gözetilmeksızın tabiki.... ancak yaşnılan ortam şehir ülke koşullar insanlar arasında farklılıklar varmış gibi gösterebilir siz çiftlik sahisiniz koşullarınız uygundur internetiniz var istediğiniz zaman kopyala yapıştır yapıp bilg edinip bilgi sunabilirsiniz ancak karşı tarafta tamamen kısıtlı koşullarda yaşayan bir insanda köpek beslemek hakkına sahiptir ancak sizin yaptığınız şeyleri yapma olanağına sahip olmayabilir bu o kişinin kalitesiz olduğu anlamına gelmez....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-08-10, 11:13   #9

THEONE üyesinin avatarı

Kaunas
THEONE Çevrimdışı

Kaliteli insan ne demek ,, Kaliteli insan pet dunyasinda hosgorulu, hayvanseven dogayi ve cevreyi seven demektir. Kaliteli insan cebinde 100.000 dolari olan gogsunde 1 kg altin tasiyan demek degildir.. Kaliteli insan dagda cobanda olabilir Kangal ile yasayan veya sehirde memurde olabilir.. veya cok zengin biride.. Iste kaliteli insan bu demek benim gozumde.. Zenci Cinli falan filan olmasi onemli degil Dunyanin 4 kitasinda tanidigim kopek sever ureten dostlarim var.. Ayrimcilik benim gozumde zaten olamaz Turkte insan Afrikalida..

Arti zaten burda vermis oldugum bilgileri insanlar kendi suzgeclerinden gecirip karar vermeliler.. Kopyala yapistir dediginiz seyler benim kendi tecrubelerim ve aldigim egitim. Eger sizde bunu yapabiliyorsaniz yapin Kopyala yapistir.. Burdaki uyelerin tumunde internet imkani varki burda kayitlilar.. Keske ben dagdaki cobanada koydeki yasli teyzeyede ulasabilsemde bu bilgileri verebilsem
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-08-10, 11:26   #10

THEONE üyesinin avatarı

Kaunas
THEONE Çevrimdışı

Ben size avrupadaki ornekleri vereyim sanirim daha aydinlatici olacak..

1- Herkes kopek sahibi olamaz. ( Ozellikle Agresif kopekler listesinde Rot,Pitbull,Dogo ,Kafkas coban) bu irklari almak isteyen sahislar 3 aylik kurstan sonra eger kursu basari ile bitirirlerse sahiplendirilirler.
2- Diger irklara sahip olmak isteyenler ciftlik sahibi tarafindan teste tutulduktan sonra evin metrekaresi kisinin gelirine gore sahiplendirilir.. ( Yapilan satis sozlesmesinde ciftlik sahibi aksi bir durumda kopegini geri almaya yetkilidir..
3- Petshoplarda kopek satilmaz domates gibi..
4- Herkes Uretici olamaz.. ureticiler tarim bakanligina bagli ve denetimdedirler.

Sonuc goruldugu gibi parayi basan kopegi alamaz..

Ben kendim uzun yillar bu isin icimde olmama ragmen.. Fransadan bir ciftlikten ingiliz mastiff almak istedim.. bana denilen su .. Once aile resminizi gorelim.. arti telefon ile bizi arayin.. aylik gelir belgenizi vergi dairesinden alin.. ve bizde gonderin..Bu konustugumuz kopek 3000 8364; .. Bunlarin tumunu sagladim ve gonderdim belgeleri.. Pekala dediler simdi avans gonderin.. 1000 8364; gonderdim avansida ..

Daha sonra kopegi ne zaman gondereceksiniz dedim.. Dedikleri ne gondermesi .. Siz gelip alacaksiniz.. dedim neden 2500km. yok ucak masrafi otel masrafi .. dedikleri bizi hic ilgilendirmez bu bir mal degil size ucak ile kopek gonderemeyiz burda sizi misafir edecegiz sohbet edecegiz.. Aklimiz yatar ise kopegi veririz. veya avansi iade ederiz..

Olayi bir dusunun 3000 8364; bir kopek istiyorum avansini yatiriyorum istedikleri belgeleri gonderiyorum. adamlar ucak ile kopek gondermiyor gelin diyor.. hala daha belli degil kopegi alacagim.. cunku diyor gelin sizinle tanisalim.. Yani yolculuk yapacagim 600 8364; para harcayacagim hala adamlar diyor belkide vermeyiz..

Neyse gittim hemde ailem ile cunku aile bireylerinide istiyor 3 gun kaldim.. konustuk sohbet ettik egitim aldik o irk hakkinda .. ve kopegimizi geri aldik geldik.. Arada ki farki gorebiliyormusunuz kimler kopek satiyor..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-08-10, 14:46   #11
KARŞIYAKALI
Misafir

Domates Petshopta değil manavda satılıyor kardeşim türkiyede
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-08-10, 16:18   #12

THEONE üyesinin avatarı

Kaunas
THEONE Çevrimdışı

Yazdiklarimi okurmusunuz kopekler diyorum petshoplarda domates gibi satilmamali !!

Neyse aslinda konuya diger arkadaslarin katiliminin olmamasi bizi kisira donguye surukler.. Sonucta insanlar bu konulara etkisiz oldukca bizim tartismalarimizin hic bir yarari olmaz.. Cunku katilim yok sitede problem bu.. 100 kisi online (cevrim ici) Ama bu kisiler sanirim sadece kitap gibi okuyorlar yazilanlari.. Katilim olmadikca bizim ikimizin tartismasi anlamsiz.

Bu konu en son " 16-08-10 " tarihinde saat 17:10 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-08-10, 17:07   #13

THEONE üyesinin avatarı

Kaunas
THEONE Çevrimdışı

[quote=KARŞIYAKALI; ben çiftliklerde veya petshoplarda 1000 lerce lira yada euro verilerek köpek alınasına kesinlikle karşıyım gerçek hayvanseverlerin sokaktan yada barınaklardan candostu edinmesini isterim...kırma olduklarına dış güzelliklerine bakılmaksızın halihazırda bu acımasız dünyada hayatta tutunmaya çalışan o canları kurtarmak kadar güzel bir duygu olacağını sanmıyorum tabi show yapmak isteyen bu kirli ticarete ortak olmak isteyen secereli has dedikleri canlarıda alma özgürlüğüne sahiptir.SONUÇTA BİZ BÜTÜN CANLARI SEVİYORUZ....[/QUOTE]

Buna takildim ) duramamda ben ))

Gordugum kadar ile sizde 2 alman kurdu var bunlari barinaktanmi sahiplendiniz. ??? Maden bu kadar onemli barinaktaki kopekler neden ack sectiniz .. Sokak kopegide besleyebilirdiniz...

Bu konu en son " 16-08-10 " tarihinde saat 17:11 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-08-10, 18:02   #14

Karışık İndigo üyesinin avatarı

Karışık İndigo Çevrimdışı

Arkadaşlar ancak gelip konuyu okuyabiliyorum. Malum nöbet ertesiydim ve yine nöbete geldim. Yazılanları bir gözden geçireyim eğer bir katkım olursa seve seve paylaşırım. Ve umarım sitedeki diğer arkadaşlar da katılım gösterir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-08-10, 18:28   #15

Karışık İndigo üyesinin avatarı

Karışık İndigo Çevrimdışı

Bütün yazılanları okudum. Söze nerden başlasam bilemiyorum. Ama ilk söyleyeceğim şu sanırım, elbette kırma köpekler de can onların da sahiplenilip bakılması gerekiyor. Ama üretimlerinin durdurulup kısırlaştırılması gerektikleri konusuna ben de katılıyorum.

Ve Fatih Bey'in de söylediği gibi en fazla melez ırkın bizim ülkemizde olması insanımızın 'insansızlığı 'hakkında' önemli bir ip ucu veriyor sanırım. Ben de seviyorum sokak köpeklerini ve hatta sevmekten öte gördüğüm sokak köpekleri benim moralimi hemen bozar. Üzülürüm. Ama uzaktan sevmekle, üzülmekle olmuyor.

Uzaktan duygusallık bu problemin çözümü değil. Ve problem yine Fatih Bey'in söylediği üzre ülkemizde evcil hayvan sahibi olmanın bir gösteriş unsuru olmasıyla yakından ilgili sanırım. 'Hak eden' de hak etmeyen de evcil hayvan beslemeye kalkıyor. Evet, 'hak etmek'ten bahsettim. Zira bu kıyafet, ev, araba; yani mal mülk ve saire değil. Ki bizzat 'hak ettiğinize' karar verip ''aman canım alıveririm n'olacak kim karışır?' düşüncesiyle hareket etmeyesiniz. Başka türe ait bir canla bir yaşam paylaşacaksınız ve bunun çok kolay olmaması gerekiyor.

Yukarıda okuduklarım kadarıyla Avrupa'da bu işin bu denli ince elenip sık dokunularak yapılıyor olması o canlara hak ettiği saygıyı göstermekten başka bir şey değil. Keşke aynı şartlar bizim ülkemizde de olsa da sokaklarda daha fazla masum telef olmasa.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları