Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Köpek Forumları > Köpek Irkları

Cevap Yaz
Eski 28-02-12, 18:30   #1

Jorell üyesinin avatarı

KARŞIYAKA
Jorell Çevrimdışı
Varsayılan Bir köpek sahibi olmak istiyorum ama...

Öncelikle iyi günler. Foruma henüz üye oldum. Önce bu bölümde 11.sayfaya kadar inceledim bazı başlıkları. Yani yardım isteyen üyelerin başlıklarını okudum. Yorumları, yanıtları, önerileri vb. Yardımcı olabileceğinizi düşünmekteyim. Gelelim asıl konuya:

Üniversite öğrencisiyim ve Karşıyaka (İzmir) semtinde -insanların bolca köpek sahibi olduğu güzel yerlerden biri- bir apartman dairesinde yalnız yaşıyorum. Köpekleri çok seviyorum ve bir süredir de aklımda bir köpek sahibi olma düşüncesi var. İlk zamanlar biraz havada bir düşünceydi ancak son zamanlarda detaylı araştırmalarım sonucu iyice odaklandım. Ben kısaca kendi durumumdan ve istediğim özelliklerden bahsedeyim ve sizin yardımlarınızı bekleyeyim:

1-) Öğrenci olduğum için sabahtan okula gidiyorum yani evden 7'de çıkıyorum. Eve geliş saatim bir sorumluluğum olmadığı için 4'ü 5'i bulabiliyor. Ancak bir köpeğim olursa bu saati 2'ye çekebilirim dersim bittikten sonra eve gelebilirim. Yaklaşık 7 saat köpeğim evde yalnız kalmak zorunda olacak.

2-) Küçük ya da orta ırk bir köpek istiyorum, şehiriçi ya da şehirler arası yolculuklarda daha rahatça bir yolculuk geçirebileyim diye. Ki evimin büyüklüğü de buna neden olan bir etken.

3-) Çok tüylü olmasını veya çok tüy dökmesini istemem ancak bu benim için çok da önemli bir sorun teşkil etmiyor. Zaten düzenli ve titiz bir insanım, temizlik konusunda sıkıntı yaşamam.

4-) Büyük bir sorun, havlama sorunu. Muhakkak her köpek havlar, ağlar, ses çıkarır. Ancak ben bu durumu en az seviyeye çekmek istiyorum.

Aklımda yatan köpek cinsini de belirteyim, özellikle bu tür hakkında yorum bekliyorum sizlerden; Amerikan Cocker. Bu saydığım 4 duruma göre önerebileceğiniz bir tür müdür sizce ? Ve ek olarak başka türler de önerebilirsiniz tabi.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-02-12, 19:24   #2

Afak üyesinin avatarı

Afak Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Bir köpek sahibi olmak istiyorum ama...

merhabalar ben amerikan cocker sahibiyim size yardım edebilirim tüyleri çok uzun olduğu için düzenli fırçalanmalı kulakları uzun olduğu için temizlenmeli çok neşeliler hiperaktifler bu yüzden sabah akşam uzun yürüyüşlere çıkarılmalılar çok fazla havlamıyorlar kızdılmadıkları sürece apartman hayatına uygunlar ama bahçeli bir ev daha iyi mesela benim evim bahçeli yürüyüşlerden sonra bakım yapılmalı düzenli traş olmalılar ilgi arsızı bir köpekler bu yüzden ben evde bırakmıyorum evde bırakacaksanız 2 tane alabilirsiniz başka sorularınız olursa bana sorabilirsiniz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-02-12, 20:48   #3

Jorell üyesinin avatarı

KARŞIYAKA
Jorell Çevrimdışı

Yanıtınız için teşekkürler ilk olarak. Sabah akşam yürüyüşe çıkarabilecek uygunluktayım yani yarım saat daha erken uyanabilirim köpeğim için. Hem ona yararlı olur hem bana, sabah sporu yaparız birlikte

Kızmadıkça havlamamaları yani uysal bi yapıda olmaları çok güzel benim için. Çünkü mecburen evde yalnız kalacak. Ve düşünüyorum ki, yavruyken bu yalnızlığa alışırsa ilerisi için sorun olmaz sanırım, siz ne düşünüyorsunuz bu konuda ? Muhakkak ki henüz yeni almışken onu evde yalnız bırakmam ama örneğin bir hafta iki hafta artık neyse süresi bir müddet sonra evde yalnız bırakmaya başlarım ve buna alışır diye düşünüyorum. Bilmem doğru mu bu düşüncem ama...

2 tane almam mümkün değil ne yazık ki. Ekonomik anlamda beni çok zorlar. Yoksa imkanım olsa yani 5 tane bile alabilirim

Bu arada, yürüyüşlerden sonra bakım demişsiniz. Ne gibi bir bakım olması gerekir ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-02-12, 21:04   #4

Afak üyesinin avatarı

Afak Çevrimdışı

öncelikle yürüyüşlerden sonra bakım şu : tüyleri çok uzun bu yüzden bazı böcekler keneler otlar tüylerine takılıyor onları temizlemeniz lazım yoksa hassas oldukları için deri hastalığı oluşabilir evet haklısınız 2 tane alamıyabilirsiniz ama ilgi arsızılar bu yüzden sahipleriyle vakit geçirmek onların kendileriyle ilgilenmelerini istiyorlar öğrenciymişsiniz hafta sonları vakit geçirebilirsiniz çok sosyal bir köpekler yavruyken alıştırılması olabilir evde yokken onu oyalayacak şeyler yapabilirsiniz köpeğinizi yanlızlığa yavaş yavaş alıştırın pat diye olursa terkedilme korkusu filan olabilir evde bırakmak için önce size güvenmesi lazım düzenli egzersiz olursa enerjisini atabilirse bir sorun çıkmaz köpeği aldıktan sonra da size yardımcı olabilirim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-02-12, 22:00   #5

Jorell üyesinin avatarı

KARŞIYAKA
Jorell Çevrimdışı

Anlıyorum, bakımı konusunda bir sıkıntı yaşayacağımı düşünmüyorum yani hemen hemen her gün ya da gün aşırı tarayabilirim köpeğimi bu hem beni rahatlatır hem onun sağlığı için de iyi olur tabi.

Bu arada söylemeden geçemeyeceğim, evim 2+1 , geçen yıl bir ev arkadaşım vardı o ayrıldı da, arka oda boş, şu an orayı kiler niyetine kullanıyorum, eğer ki köpeğim olursa yani alırsam, o oda tamamen onun olacak. Yani onun olacaktan kastım şu, ben evde olmayacağım zamanlar, onu o odaya bırakacağım orada istediğini yapsın Dediğiniz gibi onu oyalayacak şeyler almayı düşünüyorum ben de zaman içerisinde, o odayı ona göre düzenleyip rahat etmesini sağlayacağım, böyle bir düşüncem var. Salonda bulunan bir yer minderim var, o da onun yatağı olacak

Ayrıca, öğrenciliğin yanı sıra sporcu olduğum için, köpeğimle yapacağım yürüyüşlerin bana da yararı olacak Sezonumuz bittiği için bu dönem idman yapmıyorum sadece kendi aramızda maçlar ile fakülte ve bölümler arası maçlar yapıyorum, dolayısıyla o egzersiz yaptığı kadar ben de yapmış olacağım.

Köpeği kısa süre içerisinde alabilecek durumda değilim tabi, biraz daha araştırmak istiyorum bilgi almak istiyorum ve en önemlisi ekonomik yönden kendimi hazırlamam gerek. 1 2 ay içerisinde umuyorum ki alabilirim hem havaların da düzeldiği zamana denk gelir, daha rahat ederiz ikimiz de, köpeğim ve ben

Peki biraz anlatabilir misiniz ilk aldığınız zamandan şimdiye kadarki sürecinizi ? Gerek eğitimi olsun gerek bakımı olsun gerek egzersizler olsun ya da ev içinde neler yaptıklarınız, size alışma dönemi gibi konulardan bahsedebilir misiniz ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-02-12, 19:32   #6

Afak üyesinin avatarı

Afak Çevrimdışı

evde ona zarar verebilecek eşyaları kaldırın örneğin kıralabilecek ve ona zarar verecek şeyler eğitimde ise kolay eğitiliyorlar ama çok fazla yüz veririseniz dikkatleri dağılıyor ve başlarına buyruk davranıyorlar leydi eve ilk geldiğinde çekingendi ona çekingen olmaması için oyuncaklar verip sevebilirsiniz ben de böyle yapmıştım zamanla alışıyorlar güveniyorlar sizi seviyorlar aranızda özel bir bağ oluşuyor eve ilk geldiğin de ona evin bütün yerlerini göstermeyin sadece ona ait olacak yeri gösterin çünkü evin ona göre büyük olduğunu görürse güvensizliğe kapılır sürekli onunla ilgilenin ona sevgi dolu sözler söyleyin böylece kendine olan güveni artacaktır sizin onu gerçekten sevdiğinizi anlaması lazım egzersizler de bebek oldukları için bilip bilmedikleri şeyler yiyorlar bu yüzden ne yediğine dikkat edin ev için de sürekli oynuyoruz biz koltukların tepesin de hanımefendi egzersizlerde oyun oynuyoruz keşfediyoruz bakımları köpeği kaç aylık alıcağınıza göre değişiyor tavsiyem 45-50 günlükten önce almayın hem sizin için hem köpeğiniz için zor olur köpeği alırken anne ve babasını görün mümkünse çünkü yavrunun özelliklerini ve huylarını yarısını annne ve babasından alıyor gerisi ise yetiştirmenize ve karekterine bağlı amerikan cockerler çok sosyaller dediğim gibi başka köpeklerle yada hayvanlarla tanıştırın eğitimi siz vermek istiyorsanız özel mesaj atın yardım ederim yada profösyenel birisinden de alabilirsiniz aşı oluncaya kadar dışarı çıkarmayın bir odanın ona ait olması güzel bu onun için uygun olacaktır köpeğiniz sizi severse zaten sizin için herşeye katlanacaktır ilk aldığım zamandan bu yana çok şey değişti artık can dostuyuz birlikte uyuyoruz sağlık konusunda veterineriz yardım edecektir zaten egzersizler çok eğlenceli koşturacaksınız oynicaksınız ilk aldığınız zamanda bebek olduğu için yemek oynamak uyumak isteyecektir siz okuldayken uyuyacak belki de bir iki ay sonra sizi eğlendirmek için şaklabanlıklar yapacaktır gerçekten muhteşem bir duygu biz de izmir de olsaydık buluşturabilirdik köpekleri yani bir süre sonra artık ona köpek bile demiceksiniz bebeğim oğluşum yada kızım vs. diyeceksiniz emin olun
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-02-12, 19:37   #7

İzmir
123_kasandra_321 Çevrimdışı

konu nasıl açılıyo acil !!!
ben de yazın köpek alcam haziranda beagle almayı düşünüyorum ama çok gürültülü uluyorlarmış nasıl engellerim engellenirmi en azından biraz kısık ses mümkünmü ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-02-12, 19:48   #8

Afak üyesinin avatarı

Afak Çevrimdışı

Forumda Köpek Sorunlarına Gir En üstte Yeni Konu Yazıyor Oradan Açabilirsin
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-02-12, 21:01   #9

Jorell üyesinin avatarı

KARŞIYAKA
Jorell Çevrimdışı

Teşekkür ederim yanıtların için Gerçekten beni daha da çok heveslendiriyor bu tür yorumlar. Dün biraz köpek eğitimleri hakkında yazılar okudum, ilk olarak tuvalet eğitimi baya zorlu bir süreçmiş sanırım. Çeşitli taktikler var o eğitim üzerine. Tabi ilk olarak tuvalet eğitimi konusunda çok daha fazla bilgiye ihtiyacım olacak. Bunu da gerek yüzyüze yapacağım görüşmelerle, gerekse bu forum ve internet üzerinden alacağım bilgilerle nasıl bir yol çizeceğimi belirlemem lazım.

Ancak paylaştığın bilgiler için çok sağol yani insanın kafasında biraz daha şekilleniyor bazı şeyler. Profilimde tanıtma yazımda bahsettim ben henüz ortaokula giderken, ilkokul da olabilir, evde kısa bir süreliğine yavru köpek bakmıştık ama tabi sorumlu olan kişi ben olmadığım için yani tuvaletini takip eden, temizleyen, yemek veren vb gibi şeyleri yapan kişi ben olmadığım için çok da bir deneyimim yok. Hele ki şimdi tamamen sorumluluk sahibi olacağım için bu tür bilgileri detaylı almam gerekiyor. Zaman içerisinde sizi tekrar rahatsız edebilirim eğer bu forumda sürekli olacaksanız. Aksi takdirde size bir e-posta adresi ya da ulaşabilmenizi sağlayacak Facebook hesabımı, MSN adresimi vb verebilirim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-03-12, 14:04   #10

İzmir
123_kasandra_321 Çevrimdışı

tşkkrlr
yardımlarınıza
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-03-12, 11:52   #11

Jorell üyesinin avatarı

KARŞIYAKA
Jorell Çevrimdışı

Cocker cins köpeği olan üyelerden bilgi istiyorum yok mu bilgi verebilecek üyeler ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-03-12, 12:26   #12

Marley üyesinin avatarı

Antalya
Marley Çevrimdışı

Sana Dostum Marleyin Cinsini Bilsem Yardımcı Olurdum (Veterinerin Söylediğine Göre Rus Finosu - Forumda Denildiğine Göre Norfolk Terrier) Ama Tam Emin Değilim! Bilen Arkadaşlar Varsa Yardımcı Olsunlar Bende Öğrenmiş Olayım Bu Vesile İle! Bu Arada Tam Aradığın Bir Arkadaş Marleyin Irkı! Havlama Hiç Yok (Bunda Ciddiyim Sadece Kucak ve Oyun İstediğinde İniltili İstek Sesi Çıkarıyor O Kadar) Gezme Meraklısı Değil (Öyleki Dışarı Çıkardığımda 20 - 30 Mt Yürürüz Hemen Kucak İster Ha Umursamazsam Yanımda Benimle Yürür Tasmasız Şekilde Katiyen Yanımdan Ayrılmaz Dikkati Dağılmaz=)) Çok Sessiz ve Uysal Yemekten Sonra Oyunculuğu Tutar 15 - 20 Dakika Süren Oyundan Sonra Dinlenmeye Çekiliyor! Aman Ellere ve Kollara Dikkat (Biz Ailecek Kevgire Döndük =)) Tuvalet Eğitimi Kolay Fakat Sadece İdrar Yönünden (Ben Marleyin Dışkısını Duvarlardan Yatağımdan ve Halılardan Topluyorum =)) Sese Karşı Başlarda Duyarlı ( Bu Özelliği Uykudan Uyanması İle Alakalı Havlaması İle Değil) Sonraları Alışıyor! Mama Konusunda Ben Şahsen Sıkıntılıyım Fakat Ev Yapımı Köpek Yemeği Yapar ve Gerekli Besin Değerlerini Karşılarsan Sorun Yaşamazsın! Yada Mamaya Alıştırırsanki Umarım Başarırsın =) Başlarda Bir Oda Benimsetir Oyuncak Alırsan Zannedersem Okul Dönüşü Saatine Uyum Sağlar Gibi Geliyor Bana (Çünkü Ben ve Ailem Katiyen Marleyi Yanlız Bırakmadık Bu Nedenle Tecrübem Yok) Unutmadan Başta Yatağını Paylaşırsan Bir Daha Ordan Çıkmaz ! (Ben Peluş Ev Aldım Orayı Depoya Çevirdi Bunun Bir Faydasıda Var Marley Çok Düzenli Eşyalarını Peluş Deposuna Koyuyor) Kısacası Marleyimin Irkını Tavsiye Eder Marley ve Şahsım Adına Kucak Dolusu Sevgiler Saygılar Sunarım!

Bu konu en son " 03-03-12 " tarihinde saat 12:39 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-03-12, 15:33   #13

Jorell üyesinin avatarı

KARŞIYAKA
Jorell Çevrimdışı

Güzel bi yorum olmuş deneyimlerinizi paylaşmışsınız, bunun için teşekkür ederim. Marley'in cinsini öğrendiğiniz vakit bana bilgi verirseniz çok sevinirim, şayet o cins hakkında da detaylı bi araştırma yapabileyim.

Bir ara zaten İzmir Karşıyaka'da Örnekköy Hayvan Barınağı'na gideceğim, isteğim oradan bir köpek sahiplenmek aslında ama biraz tedirginim. Oraya götürülen hayvanlar hakkında bir bilgim yok. Oradan sahiplenilecek bir köpek ile satın alınacak bir köpek arasında huy ve davranış farkı görülür mü bilmiyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-03-12, 15:34   #14

Jorell üyesinin avatarı

KARŞIYAKA
Jorell Çevrimdışı

Güzel bi yorum olmuş deneyimlerinizi paylaşmışsınız, bunun için teşekkür ederim. Marley'in cinsini öğrendiğiniz vakit bana bilgi verirseniz çok sevinirim, şayet o cins hakkında da detaylı bi araştırma yapabileyim.

Bir ara zaten İzmir Karşıyaka'da Örnekköy Hayvan Barınağı'na gideceğim, isteğim oradan bir köpek sahiplenmek aslında ama biraz tedirginim. Oraya götürülen hayvanlar hakkında bir bilgim yok. Oradan sahiplenilecek bir köpek ile satın alınacak bir köpek arasında huy ve davranış farkı görülür mü bilmiyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-03-12, 22:18   #15

brky0 Çevrimdışı

Marleye Norfolk Terrier demiştim.Şöyle birşey eklemek istiyorum.Marley ve onun gibi köpek Irkları Türkiyede Pek bulunmayan Terrier ırklarıdır.O yüzden kesinlikle şu diyemiyorum.İlla bi bilen çıkar ama Kesinlikle Rus finosu diyip geçemezsiniz Rus finosu diye bir ırk yoktur.Gerçek adı Yanlış hatırlamıyorsam Papillon dur.Yani Papillon ırkına rus finosu diyorlar Ki Bu ırk Fransadan çıkmış bi ırktır ruslarla ne alaka onu anlayamadım Zaten bu ırkın fotoğraflarına baktığınızda sizin köpeğinizle hiçbir alakası olmadığını görürsünüz.Dediğim gibi Köpeğiniz bi çeşit terrier cinsi olup(Norfolk,West highland white terrier) gibi Irklardan bir tanesi olduğu kanısındayım.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları