Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Köpek Forumları > Köpek Eğitimi ve Psikolojisi


Cevap Yaz
Eski 22-07-11, 00:49   #1
 
Ninamm üyesinin avatarı
 
Bursa
Üyelik Tarihi: Tem 2011
Mesajlar: 40
Ninamm Çevrimdışı
Varsayılan Nina yürürken beni sürüklüyor :(

Merhabalar..
4 Aylık dişi bir cockerım var.. Aşılar bittiğinden beri park bahçe geziyoruz .Tabi buna gezmek denilirse.Çünkü nina tasma ile yürümek istemiyor..Koşuyor zıplıyor yolun ortasına yatıp kalkmıyor yani demek istediğim şu ki biz yürüyemiyoruz sadece sürükleniyoruz.. Bunun için sizden bilgi almak istiyorum..Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-08-11, 13:03   #2
 
Üyelik Tarihi: Tem 2011
Mesajlar: 21
pelkok Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Nina yürürken beni sürüklüyor :(

merhaba. pozitifkopek.com sitesinde yazılmış olan şu yazıyı okumalısınız:

TASMAYI ÇEKMEDEN YÜRÜMEK

Köpek sahiplerinin en çok şikayetci olduğu köpeklerinin tasmayı çekerek yürümeleridir.
Köpek iri ve güçlü bir ırksa bu köpekle dolaşmak, bir yerden bir yere götürmek çok yorucu olmakdadır. Köpeğine tasmayı çekmeden yürütmesini öğretemeyen köpek sahipleri de dikenli veya boğma tasmalar kullanarak köpeklerinin tasmayı çekmemesini sağlamaya çalışmakda ve çoğuda başaramamakdadır. Köpeklerin büyük çoğunluğu boynundaki acıyla tasmayı çekmeye devam eder çünkü bu köpeklere sahibleri tasmayı çekmemelerini öğretemez. Bu köpekler öğrenilmiş çaresizlik içindedirler. (bkz. öğrenilmiş çaresizlik.)

Köpeğin tasmayı çekmesini önlemek için neden çektiğini bilmek gerekir. Köpek tasmayı çekerek bir yerden diğerine gitmekdedir. İlk başta bir yere gitmek için tasmayı çeken köpekle beraber arkasından giden sahibi ile köpek bir yerden diğerine tasma çekilerek gidileceğini öğrenmiş olur. Tasmanın çekilmesi ile köpek istediği yöne gittiği zaman arkasından tasmaya asılan sahibinin bu engelleme çalışmaları köpeğin istediği yere gitmesi için bir pekiştireç durumuna gelmekdedir. Tasmanın gergin tutulması ve çekilmesi köpeğin istediği yere gitmesini pekiştirir. Köpeğin boynuna dikenli tasma takıldığında ise bu pekiştirece birde acı katılmış olunur. Köpeğiniz parkda oynamasını seviyorsa siz parka doğru yöneldiğinizde oraya bir an önce varmak için daha da şiddetli çekecekdir. Siz o çektikce parka doğru yürürseniz bu çekme sonucunda ödülünü alacak yani parka ulaşacakdır. Fakat siz bunun aksini yapar köpek tasmayı çekmediği zamanlar yürür, çekdiği zaman durursanız köpek ödülü olan parka tasmayı çekmeden ulaşacak dolayısı ile tasmayı çekmeden sevk kayışını bol tutmak onun için pekiştirici durumuna geçecekdir.

Köpeğe tasmayı çekmeden yürümesini öğretmenin çeşitli yöntemleri vardır. Bunlardan iki tanesini aşağıda açıklamaya çalışacağım.

Köpeğinizin tasmayı çekmemesi için ilk deneyeceğiniz yöntem köpek tasmayı çektikce yürümeden durmak olmalıdır. Köpek tasmayı çekip sevk kayışını gerdiği zaman durun ve bekleyin. ne zaman köpek sakinleşip durursa yavaşca ilerlemeye başlayın, köpek tasmayı çektiği an gene dururn ve bekleyin. Bu şekilde çok ilerleyemesenizde bıkmadan, usanmadan bunu yapmanız gerekmekdedir. Köpek bir müddet sonra tasmayı çektiğinde bir yerden diğerine gidemeyeceğini kavrayacak ve sevk kayışını bol tutmaya gayret edecekir.
Sabırsız köpek sahipleri bir kaç günlük deneme ile bunu başaramayıp bu sistem olmuyor diyebilmekdedirler. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bu şekilde çalışmaya başladıkdan sonra artık köpek tasmayı çektiği sürece yürünmemesidir. Örneğin köpek sahibi bu şekilde köpeğiyle 10 - 15 dakika çalışıp daha sonra köpek gezsin diyerek çekmesine aldırmadan dolaşmaya devam etmekde ve ertesi günlerde de aynı şekilde davranmakda ve köpekleri hiç bir zaman tasmayı çekmeden yürümeyi öğrenememekdedir.
Köpek ile sadece ders yapar gibi 10 - 15 dakika çalışıp daha sonra köpek gezsin diyerek tasmayı çekerek dolaşmak köpeğin kafasını iyice karıştırır ve bu şekilde köpek hiç birşey öğrenemez. Bu şekilde çalışmaya başladınızsa artık bundan sonra köpeğiniz çektiği sürece hiç yürümemeniz gerekmekdedir. Belki 1 saat içinde 50 metre yol alacaksınız ama sabredip bunu yapmanız gerekmekdedir.

Diğer bir yöntemde köpeği yiyecekle yönlendirip tasmayı çekmeden yürütmeye çalışmakdır.
Yukarıda bulunan videoda bunun nasıl yapıldığını görmekdesiniz.

Köpeğinize ödül olarak hergün yediği yiyeceği olan kuru mamasını vermeyin. Bu etkili olmaz. Köpeğin çok seveceği bir yiyeceği ödül olarak kullanın. Örneğin karaciğeri kuşbaşı gibi kesip haşlayın ve soğuyunca 3-4 parçaya bölüp daha da küçültün. Biftek, bonfile gibi ezilmiş, inceltilmiş eti alıp teflon tavada kanı, suyu gidene kadar pişirin çokda fazla pişirmeyin. Soğuyunca şeritler halinde keserek bezelye veya nohut büyüklüğünde parçalar yapın.

Videoda görüldüğü gibi bir çanta alıp belinize bağlayın. Çanta köpeğin yürüdüğü tarafda değil öbür yanınızda olsun.

Çalışmaya başlamadan önce köpeğiniz aç olsun. Normal günlük öğününü yedikden sonra çalışmayın.

Sevk kayışı olarak videodaki gibi bir sevk kayışı kullanın hafif ve yumuşak. Flexi veya zincir kullanmayın. Boynuna da yumuşak deri veya sentetik tasma takın.

Videodaki gibi köpeği tasmayla yanınıza getirin ve beraber yürümeye başlayın. Köpek sizi geçip çekmeye başladığında videodaki gibi geri çekilerek gene yanınıza getirin. Köpek yanınızda iken bir kaç adım attığınız zaman köpeğe gene videodaki gibi çantadan yiyecek verin. Köpek sizi geçtiğinde durun ve köpeği gene yanınıza getirin ve yürümeye başlayın yanınızda bir kaç adım atınca gene yiyeceği verin sizi geçince durun.

Köpek sizi geçince videodaki gibi köpeği yanınıza getiremiyorsanız tam geri sitikametine doğru yürüyün yani geri dönün köpek yanınıza gelecekdir sizle aynı hizada birkaç adım atınca yiyeceği verin. Köpek sizi geçinde durun ve tekrar geri dönün köpek yanınıza gelince birkaç adım beraber yürüyünce yiyecek verin.

Köpek geri dönüp sizin bacağınızın hizasına yaklaşınca "yanıma" diyerek komut verin ve köpek tam bacağınızın yanına gelince yiyecek verin. Sonra yukarda anlatıldığı gibi adımları atarak yiyecek vermeye devam edin. Artık her yanda yürümeye başlamadan önce "yanıma" diyerek başlatın. "Yanıma" komutunu sadece köpek sizdan geri kaldığında yanınıza gelirken kullanın.

Köpek yanınızda birkaç adım attıkca yiyecek verdiğiniz mesafeyi giderek arttırın. Yani ilk önceleri 2-3 adımda yiecek verirken 5-6, 7-8, 9-10 adımlara kadar uzatın. Bunu ilerleyen günlerde arttırarak devam edin. Sabırlı olun bu işlemi günlere, haftalara, aylara yayın.

Bu çalışmaları hergün yavaş yavaş bıkmadan yapın. Birkaç günde sonuç alınmaz sabırlı olun.

Bu çalışmaya başladıktan sonra artık köpeğiniz tasmayı çektiği sürece yürümeyin. Köpek sahipleri bu çalışmayı yaptıkdan sonra örneğin 5 - 10 dakika çalışıp daha sonra çalışmaya devam ederim diyerek köpekle tasmayı çektiği halde yürümeye devam etmekdedirler. Eğer böyle yaparsanız köpek ile yaptığınız bütün çalışma boşa gitmiş olur. Bu çalışmaya başladığınız andan itibaren artık köpekle tasmayı çektiği sürece yürümemelisiniz.

Eğer bu çalışmaları istikrarlı bir şekilde yaparsanız köpek tasmayı çektiği sürece yürüyemeyeceğini anlayacak ve ilerleyen zamanlarda tasmayı çekmeyi bırakacakdır.

Köpekler serbest olarak koşmak, enerjilerini harcamak ihtiyacı duyarlar. Bir köpeği devamlı ayağınızın dibinde sizle beraber yürütemezsiniz. Köpek etrafı koklamak, merak ettiği yerlere bakmak ve koşmak ister. Köpeğinize bunu sağlamak zorundasınız. Köpek sahibinin olanakları ve köpek ırkının gereksinimleri köpeklerin enerji ihtiyaclarını karşılamada bazı engeller çıkarabilmekdedir. Eğer etrafınızda köpeğinizi serbestce koşturabileceğiniz yeşil alanlar yoksa, yaşınız ve fizksel gücünüz yeterki değilse çok enerji harcaması gereken sportif köpekler yerine bunun aksine ev içinde dahi koşarak enerjisini harcayabilen oyuncak ırklardan birine sahip olmanız gerekmekdedir.
bu siteye girin ve videoyu da izleyin: http://www.pozitifkopek.com/tasmacek.html
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-08-11, 13:51   #3
 
Ninamm üyesinin avatarı
 
Bursa
Üyelik Tarihi: Tem 2011
Mesajlar: 40
Ninamm Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Nina yürürken beni sürüklüyor :(

Çok teşekkür ederim deneyeceğim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-08-11, 14:06   #4
 
Üyelik Tarihi: Tem 2011
Mesajlar: 21
pelkok Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Nina yürürken beni sürüklüyor :(

rica ederim, aynı sorun bende de olduğu için bu aralar ben de bu konuyu araştırıyordum, bu yazıya rasgeldim, umarım ikimiz de yol kat ederiz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-08-11, 14:14   #5
 
Ninamm üyesinin avatarı
 
Bursa
Üyelik Tarihi: Tem 2011
Mesajlar: 40
Ninamm Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Nina yürürken beni sürüklüyor :(

İnşallah , birde yabancılar gidip kendini sevdirmeye çalışmasa bayılacağım ama sonra bu sorunuda araştıracağım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-08-11, 15:10   #6
 
Üyelik Tarihi: Tem 2011
Mesajlar: 21
pelkok Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Nina yürürken beni sürüklüyor :(

kendini sevdirmesi iyi bir şey. yani yabancılara havlayıp hırlamasından kesinlikle çok çok iyi. tabii ki koşa koşa onlara gitmemesi daha iyi sadece onlar yaklaştığında sevdirmesi daha doğru. böylelikle sosyal bir çocuk olur. insan ilişkileri iyi olur. bir arkadaşım var küçüklükten beri kızını soyutlamış insanlardan, köpek 1 buçuk yaşında hala kalabalıkta çıldırıyor, sevdirmiyor. başka köpeklerle ise hiçç anlaşamıyor. yani bu sorun daha büyük. bırakın sevdirsin, zamanla sadece yanına yaklaşanlarla sınırlı olacaktır bu
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-08-11, 02:18   #7
 
Ninamm üyesinin avatarı
 
Bursa
Üyelik Tarihi: Tem 2011
Mesajlar: 40
Ninamm Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Nina yürürken beni sürüklüyor :(

Kalabılıkla baska köpeklerle sorunumuz yok da herkese gitmesını ıstemıyorum.. tasmayla cekıyorum ılla gıdıcek seven var sevmeyen var kotu bır goruntu oluyor umarım atlatırız
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-08-11, 08:49   #8
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Haz 2011
Mesajlar: 327
zippo Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Nina yürürken beni sürüklüyor :(

zippoda herkesin peşinde hatta eve misafir gelemez oldu biri gelirse tasmasıyla bağlıyoruz asla rahat vermiyor çünkü ama dışarda ıslığa alıştırdık ve hayır a hayır diiyince donup kalıyor istemsiz bide ıslık çalınca birine giidyosa bile geri dönüyor şartlandığı için
bide eğer başkalarıda sevmek için hamle yapıyorsa çok etkili bir yöntemdir o kişilere seslenin üstünde pire ilacı var sevmeyin diye onlarda dokunmaz böylce
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-08-11, 13:12   #9
 
Busecim üyesinin avatarı
 
Samsun
Üyelik Tarihi: Ağu 2011
Mesajlar: 41
Busecim Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Nina yürürken beni sürüklüyor :(

Kızım Daisy'de dişi bir American Cocker Spaniel, kızımdan öncede Cocker'ım vardı.. Avcılık doğalarından dolayı, burunları daima koku peşinde, bu durumda da her yere çekiştiriyorlar..
Zaten görmüşsünüzdür, tasmasız gezinen Cocker'ların burunları yerde, gezinip dururlar, bağımsızlar..
Kızlarımda, küçüklüklerinde bu sorun vardı, evde eğitim yapmaya başladım, ödül mamalarıyla, yüzüme baka baka yürütmeyi öğretmekti hedefim, tabii bu mamasız gerçekleşmiyor ama.. =)
Uzun tasmalar kullanmayın, yürümeyi öğrenene kadar, kısa tasmalar olsun, solunuzda hemen yanınızda tasması kavranmış şekilde yürüme eğitimi yapın.. =)
Bir köpeğe, kediye, yani ilgisini çekecek bir şeye gitme çabasında hayır diyerek kızın..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-08-11, 14:07   #10
 
Ninamm üyesinin avatarı
 
Bursa
Üyelik Tarihi: Tem 2011
Mesajlar: 40
Ninamm Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Nina yürürken beni sürüklüyor :(

Pire ilacı yöntemine bayıldım kimse sevemez böylece ninada gidemez ) Evet buse hanım haklısınız burnunu yerden kaldırmak çook zor ninanın peşinden sürükleniyoruz bakalım ne zamana kadar böyle olcak Hayır kelimesine pek alışmadığı için böyle oldu sanırım .. Alışacağız umarım..Yanıtlarınız için teşekkürler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-08-11, 14:25   #11
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Haz 2011
Mesajlar: 327
zippo Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Nina yürürken beni sürüklüyor :(

banada rottu olan bir arkadaşım önermişti bebkken çok güzel oluyolar biliyosunuz o da sert yetiştirmek istiyordu kimse sevmez o zman hatta ayy deyip çekiyolar ellerini
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-08-11, 14:35   #12
 
Ninamm üyesinin avatarı
 
Bursa
Üyelik Tarihi: Tem 2011
Mesajlar: 40
Ninamm Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Nina yürürken beni sürüklüyor :(

Harika valla Herkesin sevmesinden dolayı böyle oldu bebişim zaten ama artık bitti )
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-08-11, 19:28   #13
 
Busecim üyesinin avatarı
 
Samsun
Üyelik Tarihi: Ağu 2011
Mesajlar: 41
Busecim Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Nina yürürken beni sürüklüyor :(

Ninamm tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Pire ilacı yöntemine bayıldım kimse sevemez böylece ninada gidemez ) Evet buse hanım haklısınız burnunu yerden kaldırmak çook zor ninanın peşinden sürükleniyoruz bakalım ne zamana kadar böyle olcak Hayır kelimesine pek alışmadığı için böyle oldu sanırım .. Alışacağız umarım..Yanıtlarınız için teşekkürler
Ah, ne demek.. =)
Cocker sonuçta, hele de bir koku bulduysa -ki kesin bulur, tamamdır artık peşindesinizdir..
Disiplini elden bırakmayın, yoksa git gide bağımsızlaşacaktır.. =)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-08-11, 21:43   #14
 
Busraa.. üyesinin avatarı
 
İzmir
Üyelik Tarihi: Ağu 2011
Mesajlar: 48
Busraa.. Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Nina yürürken beni sürüklüyor :(

Aynı şeyi köpeğim bana da yapıyordu Hala yapıyor aslında Tasmasını çekmeyince de deliler gibi koşuyor ve etrafndakileri ısırmaya çalışıyor. Bazen hafifçe kızıyorum duruyor ama etrafında birileri varken ona bakıp ayy çok şeker dediklerinde beni dinlemiyor ve onların peşinden gitmeye çalışıyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-08-11, 15:32   #15
 
Melbourne
Üyelik Tarihi: Mayıs 2011
Mesajlar: 78
bluestaffy Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Nina yürürken beni sürüklüyor :(

Bende de ayni sorun vardi sizler yine sanslisiniz bende 2 tane daha ilk yuruyuslerimizde peslerinden surukleniyordum gorenler 'sen mi kopek gezdiriyorsun yoksa onla mi seni gezdiriyor' diye takiliyorlardi: ) hatta bezen paten alayim bari boylece onlar cektikce bende kollarimin uzamasindan kurtulurum diye dusunmustum:P ancak Pelkok'un verdigi yontemlerden 1.sini uygulayarak cok sukur atlattik bende biraz daha uzun surdu tabi, ikisine ayni anda ogretmedim biri yanimda yururken oburu kosturuyordu (genelde kizim egitim konusunda cok inatci) teker teker 15dklik disaiya cikarak egzersizlerini yaptik,(100metrelik mesafeyi hic bu kadar uzun soluklu yurumemistim) sonra hepbirlikte ayni yontemi pekistirdik ancaakkk karsimizdan tanidigimiz birisi 'ayy benim miniklerimmm nasilda buyumussunuz siizz!' diyerek geldiginde heyecandan yine arka ayaklarimiz popomuza degerek yanlarinda solugu almaya devam ediyoruz tabi bende bu guba dahilim
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ben Ne Katilim Nede Canavar Herşey Onun Suçu merveminnoss Köpekler 56 06-09-13 22:21
Nina mama yemiyor .. Ninamm Köpek Sorunları 2 16-07-11 19:57
beni bilgilendirirmisiniz lütfen mebb Eğitmenimize Sorun 1 28-06-11 11:26
Horozum Beni Bahçede Istemiyor beste su Kuşlar Genel 7 08-09-10 15:21
kedisi için şiir mutlaka okuyun ağlıcaksınız elvinacık Kediler 15 09-10-09 12:07Saat 09:26.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203