Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Köpek Forumları > Köpek Eğitimi ve Psikolojisi


Cevap Yaz
Eski 24-12-08, 16:44   #1
 
beyzosh üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2008
Mesajlar: 42
beyzosh Çevrimdışı
Varsayılan Köpeklerle İlgili Sık Sorulan 14 Soru:

1) Köpeğimi eğitimi bittikten sonra tasmada bağlı olmadan gezdirebilir miyim?

Hiç bir köpek ne kadar iyi eğitilmiş olursa olsun güvenli olmayan yerlerde tasması açılarak dolaştırılmamalıdır. Size hiç bir eğitimci köpeğiniz her çağrıldığında geleceğine dair bir garanti veremez. Köpeğiniz iyi eğitildiği takdirde yüzde seksen veya doksan komutlarınıza uyabilir fakat bir aciliyet durumunda geri kalan yüzde onluk bölümde komutunuza uymayabilir ve çağrıldığında gelmeyebilir ve bu esnada da istenmeyecek bir olaya maruz kalınabilir. Bazı köpek sahipleri köpeklerinin eğitimli olduğunu, onun için de gezdirirken bağlamaya gerek duymadıklarını söylerler. Köpeğinizin eğitimli olup olmadığını etrafınızdaki insanlara göstermek zorunda değilsiniz, eğer böyle bir isteğiniz varsa bunu kapalı yerlerde ve ilgili müsabakalarda yapabilirsiniz. Toplum içinde etrafınızdaki insanları düşünmek, köpek sevmeyenlerin olacağını bilmek zorundasınızdır. Köpeğiniz insanları rahatsız etmese de köpekden korkan bir insan için etrafında başıboş gezen bir köpek görmek onu tedirgin edebilir. Sokaklar başıboş sokak köpekleri ile doluyken sizin köpeğinizin neden bağlanacağını söyleyebilseniz de sizin köpeğiniz bir rotweiler, doberman, alman çobanı veya daha başka iri bir ırksa ve sokaklardaki başıboş köpeklere benzemiyorsa insanlar için çok daha tedirgin ve rahatsız edici olurlar.

2) Köpeğimin eğitimi bittikten sonra ömür boyu bu eğitimini kullanabilecekmi? Eğitimci tarafından verilen eğitim garantili midir?

Hiçbir köpek eğitimi garantili değildir. Köpeğiniz çok iyi eğitilmiş olabilir fakat köpek sahibi bu eğitimi devam ettirmek zorundadır. Köpeğin öğrendiği davranışlar onun ömrü boyunca pekiştirilmelidir. Bunu yaparken de eğitimin kuralları bilinmeli ve köpeğe ona göre davranılmalıdır. Eğer köpeğinizi bir eğitmen eğitmişse size eğitimin nasıl olduğunu göstermeli ve sizin ileride köpeğinize nasıl davranacağınızı, köpeğinizin öğrendiği davranışları devam ettirebilmesi için nasıl pekiştireceğinizi öğretmelidir.

3) Temel itaat ile ileri itaat eğitimi arasında ne fark vardır? Sadece temel itaat eğitimi köpeğe yeterli değil midir?

Klasik köpek eğitimi negatif pekiştirme ile tasmalarla köpek zorlanarak yapılır. Negatif pekiştirmeyi uygulayabilmeniz için tasma kullanmak zorundasınızdır. Köpeğe öğretilen davranışlar tasma bağlı iken yapılır ve köpek davranışları yapmayı öğrenir, yapmadığı zaman tasma ile uyarılır, negatif pekiştirme kullanılır. Türkiye'de klasik eğitmcilerin çoğu köpeğin bu davranışları ilk öğrendiği ve tasması takılı olarak uyguladığı zamana temel itaat eğitimi demekdedir. Daha sonra köpeğin öğrendiği davranışların tasmasız olarak yapılması istenir, buna da ileri itaat eğitimi demekdedirler. Köpek sahibi isterse ileri itaat eğitimini aldırmayabilir. Çünkü klasik yöntemle köpek eğitenler eğitimi temel ve ileri olarak ikiye ayırmakda ve her birini ayrı olarak ücretlendirmektedirler.
İleri seviye itaat eğitiminde köpek temel itaat eğitminde öğrendiği davranışlar dışında da bazı istenilen davranışları uyguladığı gibi temel itaat eğitimde öğrendiği davranışları da her koşulda uygulamalıdır. Temel itaat eğitimi sadece tasmalı ve tasmasız olarak yapılan eğitim diyerek ayrılmaz.

4) Pozitif köpek eğitimi operant şartlandırma kullanılarak yapıldığından köpek öğretilmek istenilen davranışı yapması için fiziksel olarak zorlanmaz ve onun için de herhangi bir tasma kullanılmaz, böyle olunca yukarıda belirtildiği üzere klasik eğitim sistemindeki gibi tasmalı ve tasmasız olarak ikiye ayrılan temel ve ileri itaat eğitimi pozitif köpek eğitiminde yoktur.

5) Köpek eğitimini mutlaka profesyonel eğitimcinin mi yapması gereklidir?

Negatif pekiştirme ile yapılan köpek eğitiminde boğma ve türevi hertürlü tasma kullanılabileceği için bu eğitimi tecrübesiz birinin yapması köpeğe zarar verebilir. Bu tür eğitim, bu işi bilen tecrübeli kişiler tarafından yapılmalıdır. Pozitif köpek eğtimi ise köpeği zorlamadığından, herhangi bir tasma kullanılmadığından tecrübesiz kişilerinde bunu uygulamaya çalışmalarının köpeğe zararı olmaz. Olabilecek tek şey eğitimin başarısız olmasıdır.

6) Köpek eğitimine ne kadar para ödemeliyim? Alınan paralar gerçekten verilen hizmetin karşılığı mıdır?

Köpek eğitim ücretleri hizmeti verene göre değişmektedir. Eğitim için yüksek ücretler istenilebilmektedir. Eğitim hizmeti için ödediğiniz ücretin aldığınız hizmetin karşılığı olup olmadığını köpeğinz ile yaşamaya başladığınız zaman ne kadar uygulanabilir olduğu ile anlayabilirsiniz. Köpek eğitimi sadece bazı kişilerin uygulayabileceği özel yetenek isteyen birşey değildir. Köpeği gerçekten seven, sabırlı herkes yapabilir. Bunun için köpek eğitim ücretlerinin yüksek olması için herhangi bir sebep yoktur. Köpek eğitim ücreti günlük yaşamda sürücülük eğitimi, herhangi bir ingilizce, matematik dersi ve benzer hizmetlerin ücretleri ile aynı olabilir. Köpeğinizin eğitimi için herhangi bir hizmet almadan bu gibi hizmetlerin fiyatlarını öğrenip bir karşılaştırma yapabilirsiniz.

7 )Pozitif köpek eğitimi yaptığını söyleyen herkes gerçekten pozitifi köpek eğitimi yapmakta mıdır?

Hayır. Her pozitif köpek eğitimi yaptığını söyleyen pozitif köpek eğitimi yapmamaktadır. Bir kimsenin pozitifi köpek eğitimi yaptığından emin olabilmeniz için sizin de bu eğitimi bilmeniz gerekir. Pozitif pekiştirme ile yapılan pozitif köpek eğitimi hakkında bilgi sahibi olabilmeniz için bu konuyla ilgili kitapları okumanız yeterli olabilir. Bu konuda Türkçe kaynak bulmanız şu an için olanaksızdır. İngilizce olarak sitenin linkler bölümünde belirtilen kitaplar yardımcı olabilir. Pozitif köpek eğitimi yaptığını söyleyen birinin tasma kullanıp kullanmadığına bakabilirsiniz. Eğitimde köpek herhangi bir tasma veya daha başka yollarla öğretilmek istenen davranışı yapması için zorlanıyorsa yapılan bu eğitim pozitif pekiştirme kullanılarak yapılan pozitif köpek eğitimi değildir.

8) Pozitif köpek eğitiminde hiç ceza yok mudur?

Pozitif köpek eğitiminde ceza yoktur. Fakat pozitif köpek eğitimi ile ceza uygulanamaz diye de birşey yoktur. Ceza istenmeyen davranışların durdurulması ve tamamen bırakılması için uygulanır. Fakat ceza istenmeyen davranışı yok etmez. İstenmeyen davranışı; davranışa neden olan pekiştiricinin kaldırılması ile sönümleme (extinction) dediğimiz davranışın pekiştirilmemesi sonucu yavaş yavaş unutulması ve yapılmaması yok eder. Ceza istenmeyen bir davranış için uygulandığı zaman geçici bir süre için o davranışı durdurur fakat uzun süreli bir etkisi yoktur. Uzun süreli etkisinin devam etmesi için cezanın devamlı uygulanması gerekir. Ceza uygulanması durdurulduğunda istenmeyen davranış geri gelir. (trafik cezaları uygulamadan kaldırılırsa trafik suçlarında artış olur onun içindir ki cezalar kalkmaz ve devamlı uygulanabilir şekilde kalırlar.) Ceza uygulayarak istenmeyen bir davranışı durdurmak daha kolay olduğu zannedildiği için insanlar tarafından tercih edilir. Köpeklerdeki istenmeyen davranışlar için ceza uygulanacaksa bu mutlaka insanca olmalıdır ve köpeğe zarar vermemelidir. Fakat köpeğe ceza uygulayan bir kimsenin pozitif köpek eğitimi yaptığı söylenemez.

9) Köpeğe ceza vermeden onun yapmamasını istediğimiz davranışlarını durdurmamız, onu istediğimiz gibi eğitmemiz mümkün müdür?

Pozitif köpek eğitmi hakkında bilgi sahibi olmayanlar için dışarıdan bakıldığında köpeğe ceza vermeden istenmeyen davranışların durdurulması imkansız olarak görülebilir. Yeterli bilgiye sahip olmayanlar için pozitif köpek eğitimi devamlı ödül vererek, clicker kullanarak köpek eğitmek olarak görülür. Pozitif köpek eğitimi = clicker + ödül değildir.
Clicker ve yiyecek kullanılmadan da pozitif köpek eğitimi yapılır. Pozitif köpek eğitiminin nasıl olduğunu anlamak için öncelikle 1- Operant ve klasik şartlanma 2- İkincil pekiştiriciler ve köprü olarak kullanılmaları 3- Pekiştirme türleri ve programlaması (sabit aralarla, değişen aralarla, sabit oranlı, değişken oranlı gibi) 4- Ödül Olmayan işaret (No Reward Mark NRM) 4- Karşıt şartlanma 5- Sönümleme(extinction) 6- Biçimleme(shaping) 7- zayıflatma(fading) 8- Mola(timeout) 9- Davranış zincirleri 10- hedef çalışması (targeting) 11-Sistematik duyarsızlaştırma 12-uyarıcı kontrol gibi. Bunlar nedir, nerelerde ve nasıl kullanılmalı bilinmesi gerekmektedir. Pozitif köpek eğitiminde bütün bunlar yerine göre kullanılır ve köpek eğitilir. Pozitif eğitim gerektiği gibi kullanılırsa köpeği ceza verilmeden eğitmek mümkündür. Bunlar hakkında teorik bilgiye ulaşmak için sitenin linkler bölümünde tavsiye edilen kitaplardan faydalanabilirsiniz.

10) Elektrik şok tasmalar köpekler üzerinde hiç bir zaman kullanılmamalı mıdır?

Elektrik şoku veren tasmalar bazen davranış düzeltme için kullanılmaktadır. Örneğin avcı saldırganlığının önlenmesi için bu tasmalar bazen kullanılmaktadır. Fakat burada üzerinde durulması gereken ise davranış düzeltmenin bu işin uzmanı tarafından yapılmasıdır. Davranış düzeltmelerde genellikle uygulamalar davranışcı tıpta kullanılan ilaçlarla beraber yapılır. Onun için davranış düzeltme ile uğraşan kişinin bu ilaçları kullanmaya yetkisi olmalıdır. Özel reçete ile verilen bu ilaçları her veteriner hekim de verememektedir.
Bu tasmalar pozitif pekiştirme ile yapılan pozitif köpek eğitiminde kullanılmazlar. Davranış düzeltme köpek eğitimi değildir. Davranış düzeltme de köpeğin istenmeyen davranışlarını bırakması için çalışılmaktadır. Bu istenmeyen davranışlar köpeğin doğal davranışları olabileceği gibi sonradan kazandığı, ona karşı yapılan yanlış davranışlar veya bulunduğu ortamdan da kaynaklanıyor olabilir. Köpeklerde eğitim için elektrik şok tasmaların kullanılması insanca bir davranış değildir ve köpekde pek çok yan etkileri vardır. Bazı ülkelerde bu tasmalrın kullanılması yasaklanmıştır.

11) Eğitimli bir köpek her ne koşulda olursa olsun her komuta uyar mı?

Hayır uymaz. Köpek eğitiminde yüzde yüz garanti diye birşey yoktur. Köpeğiniz iler her an onun yabancı olduğu bir yere girebilirsiniz, köpeğinizin dikkati etrafındaki çeşitli şeylere yönelebilir. Bir an için sizin komutunuzdan daha fazla onu etkileyecek birşey dikkatini çekebilir ve komutunuz ikinci plana düşebilir. Komutlarınıza yüzde seksen doksan uyan bir köpeğe iyi eğitilmiş bir köpek denilebilir.

12) Köpeğim eğitmenine sevgi gösterilerinde bulunuyor bu o eğitimcinin köpeğime iyi davrandığı, eğitimde köpeğimin canını yakmadığına delil midir?

Hayır değildir. Köpeğinizin eğitimciye sevgi gösterilerinde bulunması onun o kişiden kötü muamele görmediği anlamına gelmez. Köpekler birisi tarafından sevilip bakılıyorlarsa ve gene aynı kişi tarafından canları yakılıp cezalandırılıyor, dövülüyor olsalar da o kişiye küsmezler, terketmezler ve gene aynı sevgi gösterilerinde bulunurlar.

13) Bir eğitmenin APDT'ye üye olması o eğitmenin güvenirliliğinin, iyi eğitmen olduğunun göstergesi midir?

Hayır değildir. The Association of Pet Dog Trainers (APDT) ve benzeri köpek eğitmenleri derneklerinin çoğu üyelerini denetlemezler, ne yaptıklarını takip etmezler. Üyelik ücretini ödeyen herkes bu derneklere üye olabilir.

14) Köpek eğitmeninden aldığım hizmet beklentilerimi karşılamadı, köpeğimin gerektiği gibi eğitilmediğine inanıyorum, ödediğim ücreti geri alabilir miyim? Ya da köpek eğitmeni ile ilgili herhangi bir sorunum olduğunda şikayet edebileceğim merci neresidir?

Köpeğinizi eğitime vermeden önce veya bir eğitmenle çalışmaya başlamadan önce eğitmen tarafından size vaat edilenlerin yerine getirilmediğini düşünüyorsanız yapacağınız birşey yoktur. Türkiye'de köpek eğitmenleri dernekleri bulunmamaktadır.
Böyle bir durumla karşılaşmamak ve kendinizi koruyabilmeniz için köpek eğitim ücretinin ödenmesi konusunda bir pazarlık yapabilir ve ücreti ders başına ödeyebilirsiniz. Eğer bir iki dersden sonra verilen hizmet isteklerinizi karşılamıyorsa eğitime devam etmeyebilirsiniz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-02-09, 21:57   #2
 
Üyelik Tarihi: Ara 2008
Mesajlar: 2
köpek Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Köpeklerle İlgili Sık Sorulan 14 Soru:

sağol cnm çok tşk
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-08-11, 15:16   #3
Profesyonel Köpek Eğitmeni
 
kopekegitimservisi üyesinin avatarı
 
Afyon-Bilecik-Uşak-Urfa
Üyelik Tarihi: Mayıs 2011
Mesajlar: 211
kopekegitimservisi Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Köpeklerle İlgili Sık Sorulan 14 Soru:

Bravo Gerçekten bir site kurup, içerik hakkında bu kadar açıklayıcı olabiliyorsanız siz yaptığınız işte uzmansınız demektir.
Tebrikler
__________________
Pozitif Köpek Eğitmeni Jale Üntürk 5074469126
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-08-11, 06:54   #4
 
Melbourne
Üyelik Tarihi: Mayıs 2011
Mesajlar: 78
bluestaffy Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Köpeklerle İlgili Sık Sorulan 14 Soru:

Harika olmus ellerine, emegine saglik
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-08-11, 16:14   #5
 
Melbourne
Üyelik Tarihi: Mayıs 2011
Mesajlar: 78
bluestaffy Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Köpeklerle İlgili Sık Sorulan 14 Soru:

yaa bak simdi girdun mu! dedim sana ben di mi ben sayfa kullanimini daha bir ogrenemedim diye, yaslaniyorum tamam teknolojiyi yakalayamiyorum tamam
Ama yine de cok guzel olmus tamam
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-08-11, 16:14   #6
Siteden Uzaklaştırıldı
 
Üyelik Tarihi: Tem 2011
Mesajlar: 595
No[t]hinG Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Köpeklerle İlgili Sık Sorulan 14 Soru:

Estağfurullah, biz de yaptık bunu.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-08-11, 15:03   #7
 
Ankara
Üyelik Tarihi: Ağu 2011
Mesajlar: 6
ipek678 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Köpeklerle İlgili Sık Sorulan 14 Soru:

çok tşk güzel bilgilerr
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-03-12, 21:49   #8
 
Köpeğim üyesinin avatarı
 
Bursa
Üyelik Tarihi: Mar 2012
Yaş: 19
Mesajlar: 59
Köpeğim Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Köpeklerle İlgili Sık Sorulan 14 Soru:

köpekler evde yalnız kalınca ne yapar.yalnız bırakırken neler yapmalıyız?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-05-12, 12:02   #9
 
..Merve.. üyesinin avatarı
 
İnegöl
Üyelik Tarihi: Şub 2012
Yaş: 18
Mesajlar: 146
..Merve.. Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Köpeklerle İlgili Sık Sorulan 14 Soru:

Ben köpeğimi çok fazla eğitmedim fakat eğitirken de hiç tasma kullanmadım mesela oturu biraz anlıyordu anlamdığı zaman oturması için hafifçe itliyorum oturacağı sırada otur Lady diyorum. Oturunca afrein diyip ödül veriyoırum.. Böylece de peiştiriyorum hem de el harketlerimle gösteriyorum ki alışsın diye artık otur demesemde elimi havaya kaldırıp ona bakarak indirdiğimde oturuyor.. Kalkı yapamıyorum sadece onu da otururken ödülü aşağı indiriyorum gelirken kalk diyip ödülü veriyorum sadece böyle oluyor kalkı anlamıyor.. Otur diyince kalk diyip hareket ediyorum otur dediğim için ben durunca karşıma gelip oturuyor. Kalk öğretmem lazım.. =) Birde ingilizce anlıyor... =D
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-06-12, 21:31   #10
Yönetici
 
ASRIN üyesinin avatarı
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Nis 2009
Mesajlar: 678
ASRIN Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Köpeklerle İlgili Sık Sorulan 14 Soru:


Oldukça yararlı bi konuymuş...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-06-12, 11:26   #11
 
Bursa
Üyelik Tarihi: Haz 2012
Mesajlar: 1
RaQuen9 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Köpeklerle İlgili Sık Sorulan 14 Soru:

Böyle Güzel Bir Yazı Yazdığınız İçin Teşekkürler.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-08-14, 11:32   #12
 
türkiye üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Ağu 2014
Mesajlar: 2
türkiye Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Köpeklerle İlgili Sık Sorulan 14 Soru:

1 yaşında dişi rotwieler ım var .20 günlükken aldım onu hep ben ilgileniyorum her konuda. beni ısırmaya başladı son günlerde. ne yapmalıyım . çok zarar veriyor bana.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-01-15, 00:24   #13
 
dumiş üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Tem 2014
Mesajlar: 2.099
dumiş Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Köpeklerle İlgili Sık Sorulan 14 Soru:

Merhabalar, hep siz ilgilendiğinize göre kendini en çok size yakın hissediyor. Eğer böyle yaptığında ciddi bir şekilde hayır derseniz, canınızın yandığını belirtirseniz, ortamdan uzaklaşırsanız çok küçük bir ihtimal az da olsa eğitmeye çalışabilirsiniz. Çünkü bir YAŞ çok fazla bu yaştan sonra pek eğitilebileceğini sanmıyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

LinkBacks (?)
LinkBack to this Thread: http://www.mihav.com/forum/kopek-egitimi-ve-psikolojisi/kopeklerle-ilgili-sik-sorulan-14-soru-12316/
Gönderen For Type Tarih
Untitled document This thread Refback 24-10-10 17:03

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Çok acil yardım!.. Yavru köpeklerle ilgili!. Bu Okul Bitmez Köpek Beslenmesi 28 06-08-14 21:56
Kedilerle İlgili Bazı Soru Ve Cevaplar.. Mihav Kediler 10 14-04-14 01:22
kedilerle ilgili en çok merak edilen on soru ! ! burak1764 Kediler 23 09-03-14 16:57
Bir Sokak Kedisiyle İlgili Soru... *özlem* Kediler 1 25-04-10 17:55
Köpeklerle İlgili Kitaplar :) >Ferik ve Bulut< Köpekler 6 31-10-08 17:33Saat 13:27.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203