Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Köpek Forumları > Köpek Eğitimi ve Psikolojisi

Cevap Yaz
Eski 13-08-10, 23:52   #1
KARŞIYAKALI
Misafir

Thumbs up Köpeklerimizin eğitimiyle ilgili sorunlar...

merhaba arkadaşlar genel konular için çok sayıda başlık vardır biliyorum ama canlarımızla ilgi eğitim sorunlarımızı burada belirtelim ve karşılıklı olarak çözüm arayalım.arayalım diyorum kimse yanlış anlamasın sabit fikirlerde takılmak istemiyorum köpek eğitimi tamamen düşünce ve beceri işidir ...

Bu konu en son " 22-09-10 " tarihinde saat 22:11 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-08-10, 09:55   #2

cavailer üyesinin avatarı

Bursa
cavailer Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Köpeklerimizin eğitimiyle ilgili sorunlar...

Evinizde Köpek Eğitimi

Köpekler artık birçoğumuzun hayatına girdi.
Peki bizim onlarla rahat ve sorunsuz yaşayabilmemiz için neler yapmamız gerekir?
İşte size birkaç ipucu:
Diyelimki evinize bir köpek alacaksınız.Bu kararı vermeden önce çok iyi düşünmeniz gerekir.
Zira yapacağınız bir yanlış hayatınızı altüst edebilir.

Örneğin ;
Köpek bahçedemi yoksa evdemi yaşayacak?
Alacak olduğunuz köpekten beklentileriniz nelerdir?
Onu sadece evinizi koruması içinmi yoksa size arkadaşlık etmesi içinmi alacaksınız?
Hangi cins köpek almalısınız?
Bu soruların cevaplarını doğru bir şekilde bulabilmeniz için köpek almadan önce mutlaka bu konuda uzman kişilerle konuşmalısınız.
Bir uzmana danıştınız ve karar verdiğiniz ve sevdiğiniz cins bir köpek aldınız.
Buraya kadar çok iyi.
Köpeklerde diğer tüm canlılar gibi öğrenmeye meyillidirler ve aynı cinsten olsalar bile iyi bir eğitim almış köpek ile eğitim almamış yada eksik,yanlış eğitim almış bir köpek arasında çok büyük farklar vardır.

Köpeklerimizin itaat eğitimlerine ideal başlama yaşı 5 nci ayıdır. 5 aylık olmuş bir yavru köpeğin insan yaşı ve zekası ile, 12 yaşındaki bir çocuğun yaşına eşit bulunmaktadır (whiteley 1996). Toplumda 1 köpek yaşının 7 insan yaşına eşit olduğu bilinmekte, Lakin bu kıyaslama genel anlamdadır. Köpekler 1 yaşına kadar çok hızlı büyüme ve gelişme sürecindedir. Aşağıdaki tabloyu incelediğinizde köpeğin ilk dönemlerinin insana oranla çok yüksek olduğunu göreceksiniz. Bazı yanlış bilgilendirme ve yönlendirmeler ile köpek sahibini, köpeğin itaat eğitimine başlaması veya eğitim görmesi için kennels'a bırakması için 1 veya 1,5 yaşın en doğru olduğu iddia edilir. Eğitimin isminden de anlaşılacağı gibi itaat eğitimine 5 aydan itibaren başlanmalıdır. İnsan ile kıyasladığımız zaman 1 veya 1,5 yaşına ulaşmış köpek 15 veya 20 insan yaşına eşit olduğundan, 20 yaşındaki bir çocuğun ilk öğretime başlaması gibi bir olay ortaya çıkmaktadır

Peki iyi bir eğitim nasıl ve nerede verilebilir?
Sizlerinde bildiği gibi birçok köpek çiftlikleri var ama siz köpeğinizi çiftliğe göndermek istemiyorsanız, bu konuda sizlere yardımcı olmaya hazırız.Eğer köpeğinize yerinizde ve gözünüzün önünde eğitim verilmesini istiyorsanız bizi arayınız.Unutmayın;evde sizin yanınızda eğitim almış bir köpek sizi daima daha iyi dinleyecek ve itaat edecektir.

Hangi Eğitimler?

Bir köpeğin eğitimine başlanması için en az altı aylık olması gerekir.Öncelikle tuvalet eğitiminden başlıyoruz.Daha sonra köpeğinizin düzenli olarak dışarıya alışmasını sağlıyoruz.Köpeğinizin evinizdeki eşyalara zarar vermemesi,yerden yada başkasının elinden herhangi birşey yememesi, siz evde yokken evde yalnız kalmaya alışması verecek olduğumuz öncelikli eğitimlerden.

Bunların yanında,TEMEL İTAAT eğitiminde,köpeğinizin sizi çekmeden sol tarafınızda yürümesi, OTUR, YAT, BEKLE, BIRAK, GEL, GETİR, GİT, KOŞ, ÇABUK, YAVAŞ, HAYIR, AFERİN, SUS gibi temel komutları öğrenmesi sağlanır.Bu dönem bittikten sonra İLERİ İTAAT eğitimine geçilir ve bu komutları tasmasız olarak yerine getirmesi için gereken eğitim verilir.

Köpeğinizle sorunsuz ,rahat ve zevkli bir yaşam sürdürmek istiyorsanız köpeğinizin bu eğitimleri alması şarttır.Bizce sadece köpeğin eğitilmesi tek başına yeterli olmayıp,köpek sahibininde birçok konuda doğru bilgilendirilmesi gerekir.Güzel bir silah hediye edilen kişinin onu kullanmak hakkında yeterince bilgi sahibi olması gerektiği gibi, hangi cins olursa olsun bir köpek sahibininde bu konuda yeterince ve doğru bilgi sahibi olması icap eder.

EVDEKİ LİDERLİK
Bir çoğumuzun yavru köpeğin bizlerle ve birlikte yaşayacağımız ev ortamı ile tanışma döneminde yaptığımız hatalardan dolayı köpeğimizin karakter yapılanması döneminde egosentizm olarak adlandırılan baskın olma arzusu ve 1 yaşına doğru dominant agresyon özelliklerini malesef görmeye başlarız. Yavru köpekler sevimli ve şirin olmalarından dolayı, bizler ve çevremizdekiler tarafından yoğun ilgi ve sevgi görürler. Yaptıkları bazı hataları, sevimli olmalarından dolayı affetmemiz onların kendilerini dünyanın merkezi olarak görmelerine neden olur (Ör.: Yerde duran bir çorabı alıp kaçması ve O nun ağzından bu çorabı almaya çalıştığımızda, bize hırlaması ve havlamasını sevimli olmalarından dolayı affetmemiz gibi...). İlerleyen dönemde aile içi liderlik (alfalık) çakışmasına girecektir. Kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken konu, Onlar büyüdüklerinde ısırmaları halinde 1 cm'e 50 kg. ile 3 ton arasında basınç uygulayabilecek bir çene yapısına sahip olacaklardır. Ama şu dabir gerçektir ki hiç bir köpek sahibini isteyerek ısırmaz.Bu nedenlerden dolayı, yavru köpeğimizin bize ve ailemize motivasyın döneminde, sözlü ceza ve ödül programları ile doğru ve yanlışı ailenin liderine onlara, saygı ve güvenlerini kaybetmeden Onlar olmadığını öğretmek gerekir. Korkudan dolayı öğretilen bilgiler, Köpeğin korkmasına neden olan kişinin, öğrendiklerini uygulayacağı bölgede olmaması halinde, korku ortadan kalktığı için köpek öğrendiği doğru bilgileri yansıtmak istemeyecektir. Saygıya dayalı ve doğru ödül programları ile yoğrulmuş bir bilgi birikimi ise, köpeğin her zaman öğrendiklerini rahatlıkla uygulamasını sağlayacaktır (Ör.: Evin lideri olan baba evde yokken, korkuya dayalı bir eğitim verilmiş olan bilgisini yerine getirmeyecek, Baba evde iken çıkması yasak olan tv. koltuğunun üzerine rahatlıkla çıkacaktır.). Ataerkil bir toplumda yaşamamızdan dolayı bu olumsuzlukları çocuklarımız üzerinde de yaşarız. Çocuğun yaptığı hata karşısında, evin annesinin "-akşam babana söylerim..." tehdidi ile çocuğa, korkuya dayalı bir ödül-ceza proğramı uyguladığını görürüz.

ÖĞRETİM YÖNTEMLERİ

Öğretim yöntemlerini anlatmaya başlamadan önce, özellikle tekrar vurgulamak istediğim bir konu var. Köpek eğitimine başlamadan önce, eğitmeyi düşündüğünüz köpeğinizin ırk, karakter ve cinsiyet özelliklerini iyi bilmeniz ve bu bilginizi, köpek eğitim bilginiz ile sabır, hoşgörü ve çare buluculuk yetenekleriniz ile birleştirerek köpeğinize eğitimi sistemli bir şekilde yüklemeniz gerekmektedir. Bu konulara azami dikkat gösterdiğiniz takdirde, mükemmel derecede eğitilmiş bir köpeğiniz olacaktır.

ÖDÜL PROGRAMLARI :

1.Sözlü Ödül : Köpeğimizin doğru yaptığı hareketler karşısında O'nun anlayacağı yumuşak ve teşvik edici söylenecek söz (ÖR.: aferin oğlum, güzel, good girl...gibi).

2.Fiziki Ödül : Yine köpeğimizin yaptığı doğru bir hareket veya verilen komuta uyması durumunda, köpeğimizin sevilmesinden hoşlanacağı bir bölgesine elimizle kısa süreli sevmek (ÖR.:Boyun altı...).

3.Yiyecek Ödülü : Köpeğimizin doğru bir hareketi yapması durumunda verilebilecek bir yiyecek maddesi. Bu ödül programı ihtisas eğitimlerinde (ağır görev köpekleri eğitimi) yaşlı ve inatçı köpeklerin eğitiminde kullanılmalıdır. Köpeğimizin ileriye dönük yemeğe olan hassasiyetini artıracağından ve dilenme huyunu alışkanlık haline getirebileceğinden normal eğitimlerde kesinlikle uygulanmamalıdır.

Ödül programlarının doğru zamanda uygulanması, köpeğin eğitiminde ki başarısında hayati önem taşır. Köpeklerimizin ırk ve karakter özelliklerine göre uygulamamız gereken ödül programlarının zamanlaması ile ilgili uygulanacak ödül zamanlamalarının (değişken aralıklı, sabit aralıklı...gibi), mantıklı bir şekilde ayarlamamız gerekir.

TUVALET EĞİTİMİ :
Yavru Köpek sahiplerinin abartısız % 95 inin karşılaştığı bir problem olmasından dolayı tuvalet eğitimi biraz daha geniş anlatmak istiyorum...

Ailenize katılan yavru köpeğin genelde 7-8 haftalık olması, temel alışkanlıklarını edinmesi için ideal bir dönemdir. Yeter ki siz öğretmeye kararlı olun, tuvalet eğitiminde göz ardı edilmemesi gereken konu yavru köpeğin sinirsel ve fiziki yapılanmasını tamamlayamamış olmasıdır. Köpeğiniz için evde tuvalet yeri tahsis ederken, kendi ihtiyaçlarımız doğrultusunda değil, köpeğinizin ihtiyaçları ön planda tutulmalıdır. Yavru Köpekler yemekten sonra, uykudan sonra, oyundan sonra tuvalet ihtiyacı hissederler. Bu da şunu göstermektedir ki köpeğimiz için evimizde uygun istirahat yeri belirlerken ilk dönemler için tuvalet ihtiyacını da rahatlıkla karşılayacağı bölge, istirahat yerine yakın olmalıdır. Buradaki hedefimiz sinirsel yapılanması tamamlanmamış yavrunun uykudan uyanır uyanmaz tuvalet ihtiyacını karşılayabilmesi için hazırlanacak yerin kendine en yakın bölge olmalıdır. İlerleyen haftalar da bu bölge kendi isteklerimiz ve evimizin kullanım koşullarına göre uygun bir bölgeye kademeli olarak taşınabilir. Köpeğimizin tuvaletini yapmasını istediğimiz zemin, gazete, toprak olabilir. Özellikle gazete ile yapılan eğitimde, aynı bölgeye yakın ev içerisinde başka gazete yere bırakılmamalıdır. Köpeğin tuvaletini yaptığı gazetenin yenilenmesi durumunda en üstte bulunan (kirli) gazete sayfası (büyük pisliğini yapmış ise ikinci sayfa) aynı yerde durmak şartı ile altındaki sayfalar değiştirilmelidir. Böylece köpek hem görsel olarak, hem de koku (olfaktorik) yöntemiyle hedefini rahatlıkla bulacaktır. Yanlış yere tuvaletini yapan tekrar o bölgeye pisliğini yapmaması için bölgenin sirkeli su ile temizlenmesi gerekir. Amonyak içeren temizlik maddeleri kesinlikle kullanılmamalıdır. Köpeğin yanlış yere tuvaletini yapmasında kesinlikle sert ceza uygulanmamalıdır. Yavru köpek bu verilen cezanın çişini yapmakta olduğu bölge ile değil, çişini yapmakta olduğu için cezalandırıldığını düşünecek Bundan sonra tuvalet ihtiyacı geldiğinde, sahibini kızdırmamak için ya sizlerden gizli olarak yada sizin göremeyeceğiniz bir bölgeye tuvaletini yapacaktır.Tuvalet eğitiminde ev içinde önemli problemlerden bir tanesi de, eşlerin çalışıyor olmasıdır. Bu durumda köpeğinizin eğitim süresi 1-2 aya kadar maalesef uzayabilmektedir. Hiç bir zaman unutmayalım ki o bir bebek. O kesinlikle sizi üzmek istemiyor, şartlar Onun bu dönemde, bu şekilde davranmasını gerektiriyor. Her zaman O na karşı hoş görülü olalım. Göreceksiniz ki sinirsel ve fiziki yapılanmasını tamamlamaya başladığında O sizi daha iyi anlayacak ve sizde Onun daha iyi anladığını göreceksiniz...Eğitim esnasında karşılaşacağımız problemler karşısında kesinlikle sabırlı davranarak, çare buluculuk yeteneğimizi devreye sokmalıyız. Burada şu konuyu önemle belirtmek istiyorum ki; duymak farklı bir olay, Dinlemek daha farklı bir olaydır, bu konuyu "Köpeğim ve Problemleri" bölümünde örnekleri ile açıklayacağım. Bu eğitimde yegane başarısızlık köpek sahibinindir.

TEMEL İTAAT : Köpek ile sahibinin birbirlerini anlamalarını ve belli bir mantık çerçevesinde köpeğin tasmalı olarak itaat etmesini sağlayan eğitim düzeyine temel itaat eğitimi ismi verilir. Bu eğitimin sonunda köpek tasmalı olarak otur, yat, kalk, yürü, topuk, bekle, dur, sürün, öl, aferin ve hayır komutlarını sesli ve işaretli olarak, sahibinden gelecek komutlara göre yerine getirmesini öğrenir. Hepimizin köpekleri bu komutları bir şekilde uygulamaktadırlar, Ama buradaki hedef, köpeğin komutları tekrarlatmadan düzenli ve seri bir şekilde yerine getirmesidir. Eğitim süresi köpeğin ırk, karakter ve yaş özelliğine göre 20 ila 25 gün arasındadır.

İLERİ İTAAT : Şekil olarak Temel itaat eğitimindeki komutlar ile aynıdır. Bu eğitimin farkı, köpek ile sahibi arasında her hangi bir tasma, flexi gibi köpeğin bağlı olduğu bir cisim bulunmamasıdır. Tasmasız eğitim olarak ta adlandırılan bu eğitim sisteminin hedefi, köpek uzak mesafelerden komuta edilebilmesini ve tasmasız olarak sahibi yanında rahatlıkla kontrollü bir şekilde hareket etmesini sağlamaktır. Eğitim süresi, köpeğin ırk, karakter ve yaş özelliğinin yanında sahibinin de eğitimdeki performansına bağlı olarak 20 ila 25 gün arasında sürmektedir

İHTİSAS EĞİTİMLERİ :

İhtisas eğitimlerinin temelinde kesinlikle sağlam temeller üzerine oluşturulmuş bir itaat eğitimi olmalıdır. Köpek; hafif görev eğitimine (Alan Koruma) veya ağır görev eğitimine (Narkotik, Arama kurtarma, Kör eğt. Vs) tabii tutulmadan önce, mutlaka ki belli testlere tabii tutulmalıdır. Bir çok köpek sahibi ihtisas eğitimi ile ilgili ön görüşmede, (köpek her hangi bir teste tabii tutulmadan önce) köpeğinin ısrarla eğitim süresini ve bu eğitimin sonunda eğitim derecesini öğrenmek isterler. Genellikle şu örneği kendilerine veririm Anne ve babası fakülte eğitimi almış, ilköğretimde okuyan bir çocuğun, fakülte dönemine geldiğinde hangi fakülteyi kazanabileceğini ve fakültedeki başarı derecesinin ne şekilde olacağını ve bu fakülteyi kaç yıl içerisinde bitirebileceğini söylemek kesinlikle afaki olur ve yanıltır.

ALAN KORUMA EĞİTİMİ : Köpeğin bulunduğu bölgeyi yabancılara karşı kontrollü bir şekilde korumasını sağlayan eğitim sistemidir

BODYGUARD EĞİTİMİ : Köpeğin sahibini yakın koruma eğitimidir.Eğitimin isminden de anlaşılacağı gibi köpek sahibinin yakın koruma görevlisidir. Bu eğitime sahibinin talebi üzerine yours ve silah eğitimi de dahil edilebilir. Alan Koruma ve Bodyguard eğitimleri için fazlaca detaya girmek istemiyorum, Toplumumuzda köpek kültürü henüz olgunlaşma aşamasında olmasından dolayı, bu tür eğitimler yanlış ve farklı yorumlanabilmektedir. Örnek : 1. Gayri meşru iş ile uğraşan bir köpek sahibi köpeğinin polis ve asker üniformalarına karşı 1. derece saldırı eğitimi alması talebinde bulunmuştur. 2. Aile çay bahçesi işleten işletme sahibi, çay bahçesinin giriş kapısı yanında devamlı olarak bağlı bulunan köpeğinin Alan Koruma eğitimi almasını istemiştir.

*Alıntı*
Kaynaklar farklı farklıdır veremem

Bu konu en son " 31-08-10 " tarihinde saat 09:15 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-08-10, 01:57   #3

wolf1 üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
wolf1 Çevrimdışı

valla ilginç bir metin kim yazmış acaba merak ettim..
alıntı yapıldığı zamanda kaynak belirtilirse daha doğru olur..
her alıntıda kaynak belirtmek gerekir alıntı diye yazmak olmaz yanlızca
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-08-10, 09:16   #4

Bursa
cavailer Çevrimdışı

ben yazdım varmı kaynaklar değişik değişiktir. faydalı bulduğum bilgileri aldum...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-08-10, 09:29   #5

perevod_chick üyesinin avatarı

perevod_chick Çevrimdışı

3 köpeğim oldu şimdiye kadar. Birisi tamamen idiot ( ) olup diğer ikisi çok zeki köpeklerdi ama ne yazık ki benim gibi onlara liderlik yapamayan, onlarla aşırı yüz-göz olan, bi "hşşt" demeye bile kıyamayan bir sahipleri vardı Buna rağmen çok şükür terlik-ayakkabı yürütmek dışında bi kötü huyları yoktu. Hani yine bir köpeğim olursa diye soruyorum, bu köpeklerin terlik-ayakkabı merakını nasıl halledecez? Etkili bir yöntem bilen ya da bu konuda tecrübesi olan var mı?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-08-10, 09:33   #6

Bursa
cavailer Çevrimdışı

benimkiler çok eğitime gitti birlikte 1 köpek eğitim kitabı bitirdik ama terlik sorununu çözemedik profilimde sadece 3 köpeğimin oyu var
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-08-10, 09:37   #7

perevod_chick Çevrimdışı

cavailer tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
benimkiler çok eğitime gitti birlikte 1 köpek eğitim kitabı bitirdik ama terlik sorununu çözemedik
hadi ya off bir yolunu bulmalı bunun.. hatırlıyorum da, hep tekini götürdükleri için sabah okula ya da işe giderken ayakkabımızın tekini bulabilmek için kalan diğer tekini de verirdik ve takip ederdik köpeği nereye götürüyo diye
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-08-10, 09:47   #8

Bursa
cavailer Çevrimdışı

benim ki ne yaptı sorma ya bir gün balo ya gidecektim çok güzel topuklu bir ayakkabı aldım siyah taşlı ve topuğu 10 cm filan olan...Herneyse bir gün kalktım ve artık hazırlanıcağım sabahtan elbisemi giydim kuaföre gideceğim gittim ayakkabıları almaya açtım kutuyu ve bir baktım ki birinin topuğu birinin de taşları ifla olmuş
Ama çaktırmamak için kutuya koymuşlar :/ neyse aynı ayakkabıyı yine gittim aldım ya şaka gibiydi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-08-10, 09:54   #9

perevod_chick Çevrimdışı

ahahaha akıllıya bak bi de kutuya geri koymuş
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-08-10, 09:56   #10

Bursa
cavailer Çevrimdışı

kutuya koymasa ne yapardım kim bilir
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-09-10, 05:12   #11

Harika İnce üyesinin avatarı

Adana
Harika İnce Çevrimdışı

Bence Hayır ögrenirse Etkili Olacaktır Yani Terlik Vs Almasını Istemediginiz şeyleri önüne Koyun Ve Agzına Aldıgında Sertçe Hayır Deyin Eger Tınlamıyorsa Sizi, Elinden Alın Ve Kızdıgınızı Belli Edin Ona Ceza Verin Bir Yere Baglayın ....gibi Sonra Tekrar Aynı şeyi Yapın Ve Hayır Kelimesini Kullanın Zaten Hayır Kelimesini Ve Bırak Gibi Yan Komutları ögrenirse Pek Zorluk çıkmaz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-09-10, 09:36   #12

perevod_chick Çevrimdışı

Hayır komutunu öğretmen sanırım en temel olanı... Peki ya bu yaramazlar biz yanlarında yokken terlik aşırmaya devam ediyorsa, sadece biz yanlarındayken kurala uyuyorsa? Onu nasıl engelleriz? Çünkü benimkiler gece çalıyolardı, kimsecikler etrafta yokken
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-09-10, 10:28   #13

Bursa
cavailer Çevrimdışı

işte benimkiler ne desem yapsalarda terlikleri yememe sorununu çözemediler ben de onlar için şık bir ayakkabı alacağım artık onu kemirsinler ....

diyorum ben...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-09-10, 17:00   #14

Harika İnce üyesinin avatarı

Adana
Harika İnce Çevrimdışı

sizde evde yokken yada geceleri onların ulaşamayacagı yüksek yerlere kaldırın
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-09-10, 21:16   #15

Bursa
cavailer Çevrimdışı

hee hergün gardırobu taşıyormuşum
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları