Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Köpek Forumları > Köpek Eğitimi ve Psikolojisi

Cevap Yaz
Eski 26-12-08, 17:30   #1

Mihav Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 10
Wink Köpeklerde Tuvalet Eğitimi ( Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi )

Yavru köpeğin tuvalet alışkanlığını kazanması zaman alır. İki, üç aylık yavrudan tuvalet alışkanlığını kazanmasını kimse bekleyemez. Köpeğin tuvaletini nereye yapacağını öğrenmesi bazen altı aylık olana kadar, bazı ırklarda bundan da fazla sürebilir. Bazı kişiler İki, üç aylık yavruyu eve getirdikten sonra üç, beş günde tuvaletini öğrenmesini beklemektedirler. Bu imkansızdır. Köpeğin kasları güçlenmediğinden istese de tuvaletini tutamaz ve geldiği zaman yapmak zorundadır.

Bebeklerin de yürümeye başladıktan sonra altları bezlenmektedir, onlarında tuvalet alışkanlığını kazanmaları için belli bir süreye ihtiyaçları vardır. Bana çok sayıda e-posta ile bu konuda soru gelmekte ve yeni yavru alanlar köpeğin tuvaletini öğrenemediğinden ve evdeki pislikden şikayetci olmaktadırlar. Yavru büyütürken bu pisliğe katlanılması gerekmektedir. Eğer köpeğin tuvaletini öğrenene kadar geçecek olan üç, beş ay içinde bunlara dayanamayacaksanız yavru köpek almamalısınız.

Tuvalet eğitimine başlanmadan önce köpek sahibinin bilmesi ve daima göz önünde bulundurması gereken, köpek davranışlarını doğru olarak anlamak ve olayı köpeğin bakış açısından görmekdir. Köpek doğru ve yanlışı sadece tehlikeyi ve emniyeti öğrendiği zaman algılayabilir. Bir yerde köpek için doğru yada yanlış yoktur. Köpek kendisi için tehlikeli olarak bildiği şeylerden kendini sakınır, emniyetli olarak gördüklerini ise uygular. Köpeğe verilen ödüller, pozitif pekiştirmeler ona emniyeti; pozitif cezalandırmalar, negatif pekiştirmeler sakınması gerekenleri öğretir.

Tuvalet eğitimi sırasında köpeğin tuvaletini yaptığı yer istenmeyen bir yer ise ve buraya tuvaletini yaparken yakalanmış ve cezalandırılmışsa bu yer onun için tehlikeli olarak algılanır. Bunun aksine tuvaletini yaptığı yer istenilen bir yer ise ve yaptığı anda ödüllendirilirse veya hiçbir ceza görmezse burası da onun için emniyetli bir yer olarak algılanır. Bunun yanında cezayı ve ödülü veren sahibin köpeğin tuvaletini yaptığı an yanında ve ona görünür olması veya olmaması köpeğin, sahibinin yokluğunda veya varlığında durumu emniyetli veya tehlikeli olarak algılamasına da yol açar.

Bir kaç örnek vermek gerekirse köpek oda da tuvaletini yaparken yakalanıp cezalandırılırsa sahibinin yanında odaya tuvaletini yapmayı tehlikeli olarak algılayacaktır. Fakat sahibi oda da yokken yaparsa doğal olarak anında cezalandırılamayacağı için oda da sahibinin yokluğunda tuvaletini yapmayı emniyetli olarak algılayacak ve sahibinin yokluğunda tuvaletini yapmaya devam edecektir. Oda da sahibi varken gidip masanın altına veya koltuğun arkasına tuvaletini yapatığında ise sahibi tarafından görülmeyeceği için anında cezalandırılamıyacak, bu durumda da köpek oda da sahibi olsa bile masa altına ve koltuk arkasına tuvaletini yapmayı emniyetli olarak algılayacak ve yapmaya devam edecektir. Köpeğin tuvaletini yapmasını istediğimiz yer evin dışında ise her tuvaletini yaptığında ödüllendirilmesi ve bu davranışının pekiştirilmesi köpeğin dışarısını emniyetli olarak algılamasına neden olacaktır.

Tuvalet eğitiminde başarılı olmanın şartı köpeği devamlı gözetim altında tutmak ve tuvaletini yapacağı an anında müdahale etmektir.

Köpeğinizi tuvaletini yapmak için dışarı çıkardığınız zaman onunla oynamamanız, gezmeye başlamamanız gerekmektedir. Köpeğin çişini ve kakasını yapana kadar bekledikten ve yaptığı anda ödüllendirdikten sonra oyuna ve gezmeye başlamanız köpeğin yaptığı bu davranışın arkasından ödül, oyun ve gezinti geleceğini bilmesi, evin dışına yaptığı tuvaletinin pekiştirilmesine neden olacaktır. Eğer köpeği dışarı çıkardığınızda önce gezdirir ve oynar tuvaletini yaptıktan sonra da alıp eve götürürseniz, köpek dışarı tuvaletini yapmasını oyunun bittiği ve eve girilme zamanının geldiği olarak algılayacağından dışarıda yapılan bu davranış pozitif pekiştirilemiyecek, hatta negatif cezalandırmaya dönüşecek ve dolayısıyla her dışarı çıktığında tuvaletini yapmakta gecikecek belkide sizin bu süreyi beklemeyip köpeği içeri almanıza neden olacaktır.

Yukarıda anlatılanlardan da anlaşılacağı gibi köpeğe tuvalet eğitimi verilirken her eğitimde olduğu gibi istenen davranışlar ödüllendirilip pekiştirilecek ve istenmeyen davranışlarda daha yapılmadan önlenecek veya görmezlikten gelinecektir.

Köpeğin tuvaletini istenilen yerde yaptığı zaman ödüllendirilmez ise bu tuvalet eğitimi olmaktan çıkıp köpeği kendi başına bırakmak olur. Eğitimde mutlaka ödüllendirme (pekiştirme) olmalıdır.

Köpeğe vereceğiniz tuvalet eğitiminde uyulması ve uygulanması gereken bazı yöntemler ve araçlar vardır. Bunların başında kafes eğitimi gelmektedir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-12-08, 17:34   #2

Mihav Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 10
Varsayılan Cvp: Köpeklerde Tuvalet Eğitimi ( Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi )

KAFES EĞİTİMİ
Kafes yöntemi tuvalet eğitiminde en etkililerinden biridir. Kafesin boyu köpeğin ırkına göre büyüdüğü zaman bile içinde rahatca yatabileceği bir boyda olmalıdır.

Kafes ile tuvalet eğitiminde kafes köpeğe pozitif pekiştirme ile tanıtılmalı, köpeğin kafesi sevmesi sağlanmalı ve içine girmeye istekli hale getirilmelidir. Kafesin içine yumuşak bir bez, battaniye konulmalı ve köpeğin yatarken rahat etmesi sağlanmalıdır. Köpek ilk olarak kafesin yanına getirildiğinde kapısı açık bırakılmalı ve köpek kesinlikle içeri sahibi tarafından konulmamalıdır.

Köpeğin sevdiği bir oyuncak köpeğe gösterilmeli ve sonrada bu oyuncak kafesten içeri atılarak köpeğin girip alması beklenmelidir. Köpek kafesten ürkebilir ve girmeyebilir. Bu durumda oyuncak sadece kafesin hemen kapısı önüne atılmalı ve oradan köpeğin alması beklenilmelidir. Daha sonra oyuncak yavaş yavaş daha içerilere atılıp köpeğin almasına olanak tanınmalıdır. Köpek oyuncağı almak için kafesin içine girmeye başladığı zaman köpeğin alışmış olduğu cesaretlendirici sözler söylenmeli, el içeri sokulup köpek sevilmelidir bu esnada köpek içeri girdiği zaman içeri atılacak ödül mamaları ile köpeğin içeri girmesi pekiştirilmelidir. Kafesin kapısı kesinlikle köpeğin üstüne kapatılmamalı ve bu işlemler köpek devamlı olarak kendi isteği ile kafesin içine girip çıkarak oynamaya devam edene kadar devam edilmelidir. Köpeğin mama vakti geldiğinde köpek gene bir oyuncak atılarak kafesin içersine gönderilmeli arkasından mama tası kafesin içersine, kapının yanına konmalı ve köpeğin kafes içindeyken mamasını yemesi sağlanmalıdır. Yemeğini bitiren köpek çağrılmalı ve dışarı çıktığında tuvaletini yapacağı yere götürülmelidir. Köpeğin yemeğini yedikten sonra içerde kalmasına ve buraya tuvaletini yapmasına kesinlikle müsade edilmemelidir.

Bu şekilde köpek kafesi iyice tanıdıktan ve alıştıktan sonra kapısı köpek içeride iken kapatılabilir. Kafesin kapısı kapatılırken köpeğin gene içeri kendinin girmesi sağlanmalı ve yanında oyuncağının bulunması gerekmektedir. Köpeğin kapısı kapalı kafeste ilk defalar fazla kalmasına müsaade edilmemelidir. Sahibi kafesin yanında bulunmalı ve 3-5 dakika sonra kapıyı açmalıdır. Köpek dışarı çıkarsa bir müddet dışarıda oynayıp sonra tekrar köpeğin içeri girmesi sağlanmalı ve kapı tekrar kapanmalıdır. Bu işlemlere sık sık devam edilmeli ve köpeğin içeride kalma süresi yavaş yavaş arttırılmalıdır. Köpeği kafesin kapısı kapalı iken içerde kalmaya alıştırırken sahibi kafesin yanından ayrılmamalıdır. Köpeğin yaşı ne kadar küçükse, kafeste kalma süresi de ona göre az olmalıdır. Eğer 2 aylık kadar bir köpeğiniz varsa en fazla yarım saat kafeste bırakabilir ve zamanla bir saate kadar çıkarabilirsiniz. Önceleri her yarım saatte bir köpek dışarı çıkarılmalı ve tuvaletini yapmasına, oynamasına izin verilmelidir. Kafes gün içerisinde sahibinin devamlı görebileceği evin uygun bir yerinde olmalıdır. Örneğin mutfağa veya sık oturduğunuz bir odaya konabilir. Mutfak ve bu gibi bir odaya gün içinde sıklıkla gireceğiniz için köpeği kafes içinde izlemek rahat olacaktır. Kafesin geceleri sahibinin yattığı odaya alınması faydalıdır. Kafes içinde kalma sürelerine gecede uyulmalıdır. Fakat geceleri süreler daha uzun tutulabilir. Sabaha karşı erken uyanan köpek kafeste izlenmeli ufak seslerle mızmızlanmaya başladığı zaman kafesin yanına gidilmeli fakat hemen kapısı açılmamalıdır. Bir süre beklenmeli köpeğin sesini kestiği an kafes dışına alınmalıdır. İleride her ağladığı zaman kafesten alındığının farkına varan köpek bunu kafesten çıkmak için kullanabilir ve dışarı çıkmak istediğinde devamlı kafes içinde bağırabilir.

Yavru köpek kafesine alışıp kendi kendine girip çıkmaya başladıktan sonra kafesin kapısı artık kapanmayıp kafesin etrafı çevrilerek kafes de içinde olmak şartı ile köpeğe bir alan bırakılmalıdır. Bu alan içersine de kafese en uzak olan yere gazete kağıdı konmalı, kafese yakın yere ise köpeğin mama ve su kabı konmalıdır. Köpek bir müddet sonra gazete kağıdına kaka ve çişini yaparken kafesi sadece yatmak için kullanmaya başlıyacaktır. Bu yöntem özellikle köpeği fazla izleyemeyenler için daha iyi bir yol olacaktır. Eğer kafesi çevreleyecek çit gibi bir şey bulmazsanız evdeki küçük bir odayı da kullanabilirsiniz. Bu odaya yukarıda tarif ettiğim gibi kafesi yere sereceğiniz gazeteden uzak bir yere koymanız gerekir ki yavru yattığı yer ile tuvaletin yapılacğı yeri ayırt edebilsin. Oda da yerlerde halı, kilim gibi herhangi birşey olmamalıdır. Köpekler genelde tuvaletini yumuşak bir yere yapmak ihtiyacındadırlar. Onun için yerde gazeteden başka birşey olmazsa gidip onun üzerine yapmak isteyecektir. Yurtdışında evcilhayvan mağazalarında bu iş için çimlendirilmiş topraklar satılmaktadır. Bu çim tuvalet eğitimi için daha elverişlidir. Eğer imkanınız varsa sizde bulacağınız uygun bir kaba çim ekip kullanabilirsiniz.

KAFES ANNE YANINDAN AYRILMIŞ 2 AYLIK KÖPEKLER İÇİN UYGUNDUR. BAZI KÖPEK SAHİPLERİ 2 - 3 YAŞINDA DAHİ EVE TUVALETİNİ YAPAN KÖPEKLERİ KAFESE KOYARAK TUVALETİNİ TUTMASINI ÖĞRENECEĞİNİ SANMAKTADIR. BU KÖPEKLERİN BAŞKA SORUNLARI VARDIR. KAFES KÖPEKLERE TUVALET EĞİTİMİ VEREN SİHİRLİ BİR ARAÇ DEĞİLDİR. EĞER KAFESİN NASIL KULLANILACAĞINI ANLAMAMIŞSANIZ KULLANMAYINIZ. KÖPEĞİNİZİN DAHA DA KÖTÜ DURUMA GELMESİNE NEDEN OLURSUNUZ. EVDE GÜN BOYUNCA YALNIZ KALAN KÖPEKLER İÇİN KAFES KULLANMAYINIZ. KAFES İLE TUVALET EĞİTİMİ SAHİBİ GÜN BOYUNCA BAŞINDA DURAN KÖPEKLER İÇİN UYGUNDUR.

KAFES EĞİTİMİNE ALTERNATİFLER
Kafesin mümkün olmadığı zamanlar başka alternatif metodlarda uygulanabilir. Bu durumda köpeğe kafes gibi içinde bulunduğu sürece rahat edeceği, içinde bulunmaktan hoşlanacağı kısıtlı bir alan hazırlanır. Bu kısıtlı alan kafes eğitiminde olduğu gibi bir işlev görecektir. Bu alanı evde yaratmak bir yerde sizin yaratıcılığınızada kalmıştır. Örneğin evde bulunan ve köpeğin üzerinden atlayıp geçemeyeceği büyüklükteki bavul ve çantalarla bu kısıtlı alanı yaratabilirsiniz. Köpeğin rahatca yatıp kalkabileceği, dönebileceği bir alan bırakacak şekilde bavulları duvarın kenarına bir dörtgen olacak şekilde yerleştirin. Altına aynı kafeste yaptığınız gibi rahat bir şeyler hazırlayın. Bu alanın bir köşesini sanki kapı gibi aralık bırakın. Bütün bu hazırlıklardan sonra uygulayacağınız işlemler yukarıda kafes metodunda anlattığımın aynısı olacaktır sadece kafes yerine bu hazırladığınız yeri kullanacaksınız. Ben bahçede bakacağım bir köpeğime tuvalet eğtimini evin giriş holünde odunlarla hazırladığım ve önüne de kontrplak bir plakadan kapı koyduğum bir alanda vermiştim.

Kafes eğitiminde bebekler(insanlar) için olan parklarıda kullanabilirsiniz. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken parkın parmaklık aralarının fazla geniş olup köpeğin çıkmak için boynunu bu parmaklıklara kıstırmamasıdır. Ayrıca bu park ahşap ise ağacı kemirmemesine de dikkat edilmelidir. Bebek parklarının yapısında köpekler için yapılmış büyük üstü açık tel kafeslerde vardır bunlarıda kullanmak başka bir seçenek olabilir.

Bunlardan hiç birini yapmanız mümkün değilse mutfak veya banyo gibi bir yeride kafes niyetine kullanabilirsiniz. Bu iş için mutfak en uygunlarından biridir. Mutfağın veya banyonun bir kısmına yukarıda anlattığım gibi köpeğin rahatca yatacağı yumuşak bir yer hazırlayın bu yer mutfak veya banyonun bir köşesinde az gidilen bir yerde olursa ve önüde bir dolap veya yukarıda anlattığım gibi bir çanta vs. ile köpeğin geçmemesi için kapatılabilirse daha iyi olur. Köpek bu alanlara yukarıda kafes metodunda anlatıldığı şekilde alıştırılmalıdır. Bu gibi yerlerde köpeğin yattığı yere yakın bir gazete açılarak serilirse ve köpek tuvaletini yapacağı zaman alınıp bu gazetenin üzerine konulursa kısa zamanda tuvaletini buraya yapmasını öğrenir. Gazete köpeğin yattığı yere çok yakın olmamalı, bu nedenle tuvaletini yattığı yere yapıyormuş gibi algılamamalıdır.

Köpek kafeste veya sonradan hazırlanmış bu tür alanlarda geçirdiği süre içinde kendini oyalayabilmeli ve bu yerlere kendi isteğiyle, hoşlandığı için girmelidir. Bunu sağlamakda sizin sabrınız ve pozitif pekiştirme ile olabilir.

-alıntıdır-
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-01-09, 02:25   #3

meda üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
meda Çevrimdışı

meda bir yaşını geçti ve doğal olarak tuvalet eğitimi var fakat son bi haftadır bizi utandıryo
hafta içi misafirliğe gittiğimiz evde halının üstüne çişini yaptı va birkaç gün sonra evimize misafirler geldi gene aynı şeyi yaptı
gittiğimiz yer ve evemize gelenler her daim görüştüğümüz gelp gittiğmiz insanlar ama son bi haftadır neden böyle davranıyo anlayamadık?
yaşantımızda veya evimizde herhangi bi değişiklikte yok
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-02-09, 21:55   #4

köpek Çevrimdışı

bu arada hangi siteden aldığınuı biliyorummmmmm bişi olmaz affetttim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-03-09, 02:16   #5

Antalya
zeytincik Çevrimdışı

Benim 8 Haftalık Yavru Terrierim Var Eve Geleli 10 Gün Oluor Bir Türlü Kakasını Istediğimiz Yere Yapmıyor Petshoptan Damla Aldım Yemeklerden Sonra Koklatıyorum Gazetenin üzerine Döküp Ama Olmuyor.çişini Gazetennin üzerine Yapmayı öğrendi Ama Son 2 Gündür Halıya Yapıyor Kakasını Yanlış Yere Yapınca Başına Hafifçe Vuruyorum Sizce Hatamı Yapıorm
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-04-11, 14:52   #6

Balıkesir
melikearkis Çevrimdışı

iyi günler.şuan 5 aylık anne sokak köpeği baba tazı olan bir melez bakıyorum dişi. 3 aydır bakıyorum ve günde 3 kez dışarı çıkarıyorum mutlaka.normalde tuvaletini eve yapmıyor fakat yemeğini verirken yada dışarı çıkıcaksak tasmasını takarken evde değilsem eve gelirsem beni görür görmez yada eve farklı bi insan geldiğinde çişini yapıyor.koklatıyorum ceza veriyorum fakat işe yaramıyor evin her yerine işiyor normal zamanlarda hiç bi şekilde tuvaletini eve yapmıyor ve en ufak bi sesten bile çok korkuyor çevremdekiler sevmeye yanına geldiğinde ağlıyor resmen, işiyor hemen ve işinin üzerine basıyor oturuyor hatta bazen yalıyor bile .çok korkak kuyruğunu hiç havada görmedim böle giderse eşim barınağa vereceğini söylüyor onu bırakmak istemiyorum lütfen yardımcı olun yapabileceğim bişi var mı ?.neden olabilir?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-05-11, 00:01   #7

Tunca Yalçın üyesinin avatarı

Levent
Tunca Yalçın Çevrimdışı

melikearkis tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
iyi günler.şuan 5 aylık anne sokak köpeği baba tazı olan bir melez bakıyorum dişi. 3 aydır bakıyorum ve günde 3 kez dışarı çıkarıyorum mutlaka.normalde tuvaletini eve yapmıyor fakat yemeğini verirken yada dışarı çıkıcaksak tasmasını takarken evde değilsem eve gelirsem beni görür görmez yada eve farklı bi insan geldiğinde çişini yapıyor.koklatıyorum ceza veriyorum fakat işe yaramıyor evin her yerine işiyor normal zamanlarda hiç bi şekilde tuvaletini eve yapmıyor ve en ufak bi sesten bile çok korkuyor çevremdekiler sevmeye yanına geldiğinde ağlıyor resmen, işiyor hemen ve işinin üzerine basıyor oturuyor hatta bazen yalıyor bile .çok korkak kuyruğunu hiç havada görmedim böle giderse eşim barınağa vereceğini söylüyor onu bırakmak istemiyorum lütfen yardımcı olun yapabileceğim bişi var mı ?.neden olabilir?
Ben de aynı problemi yaşıyordum Barutla. Sizinki tuvalet problemi değil bence. Güvensizlik ve korku. Zaman bu durumun düzelmesinde etkili olur. Ayrıca insanlardan korkmamasını öğretmek durumundasınız. Geçmişte insanlarla kötü anılar yaşamış veya yeterince insanla zaman geçirmemiş olma olasılığı yüksek. Şu dönemde yapılacak en iyi şey yeni insanlarla doğru biçimde tanışması köpeğinizin. Bu durumda da kural şu; dokunmak, konuşmak, göz teması kurmak yok. Yeni gelen insanı kendisi koklayacak köpek. Son olarak, köpeğinizin bulunduğu odayı ona sevdirmeniz de önemli. Sevildiği, beslendiği yerin orası olması lazım. O odada kendini güvende hissetmeli.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-05-11, 12:28   #8

Balıkesir
melikearkis Çevrimdışı

Tunca Yalçın tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ben de aynı problemi yaşıyordum Barutla. Sizinki tuvalet problemi değil bence. Güvensizlik ve korku. Zaman bu durumun düzelmesinde etkili olur. Ayrıca insanlardan korkmamasını öğretmek durumundasınız. Geçmişte insanlarla kötü anılar yaşamış veya yeterince insanla zaman geçirmemiş olma olasılığı yüksek. Şu dönemde yapılacak en iyi şey yeni insanlarla doğru biçimde tanışması köpeğinizin. Bu durumda da kural şu; dokunmak, konuşmak, göz teması kurmak yok. Yeni gelen insanı kendisi koklayacak köpek. Son olarak, köpeğinizin bulunduğu odayı ona sevdirmeniz de önemli. Sevildiği, beslendiği yerin orası olması lazım. O odada kendini güvende hissetmeli.
antalyada bi bayan bakamadığı için yavrulara yuva aranıyordu bende şilayı kabul ettim ve antalyadan malesefki berbat bi taşıma şirketiyle yollamış yavru bana 2 haftada yol çekip geldi ve hiç kafesten çıkartmamışlar artık nasıl bakıldıysa hayvan inanılmaz korkak .eşimle daha önceden de av köpeği bakmıştık bi süre onda hiç böle problemler yaşamamıştık.eşim hayvanın işemesinden ziyade korkak olmasına deli oluyo hayvana hiç vurmuyorum her zaman yanımızda hatta beraber uyuyoruz bile ama yinede sevmek için elimizi uzattığımızda hemen işiyo ve ağlıyo.az bi zaman değil 3 aydan fazla olacak yani alışması gerekiyordu çoktan.kuyruğu sürekli bacaklarının arasında beli falan bükülmüüş ezik ezik duruyo.eşimde de dayanamıyo nasıl köpek bu düyüp duruyor.artık bende aralarında kalmaktan sıkıldım.yavrumun üzerinde ki ezikliği atmak için ne yapabilirim?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-05-11, 12:37   #9

Tunca Yalçın üyesinin avatarı

Levent
Tunca Yalçın Çevrimdışı

Aslında korkaklık düzeltilmesi en zor olan problemlerden biri. Bol bol sosyalleştirilmesi, başka köpeklerle ark olması gerekir. Sizinle olan ilişkisinde ise sakin ve özgüven dolu kalmalısınız. Onun korkmakta ısrar ettiği kadar sizin de bu durumu çözmek konusunda ısrarcı olmanız gerekir. Mesela korksada yanında kendi kendine sakinleşmesini beklemek bir çözüm olabilir. Pek spesifik konuşamıyorum tabiki de. Her köpek farklıdır.

Bu konu en son " 03-05-11 " tarihinde saat 21:56 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-05-12, 10:43   #10

Kocaeli (İzmit)
Metyus Çevrimdışı

melikearkis tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Köpeğine daha fazla vakit ayırmanı tercih ederim.Bu konu ile alakası olmayabilir ama hareketlerde durgunluk varsa kesinlikle süt verme dün veteriner hekimine danıştım metyusun(köpeğimin) süt bağırsakları tıkarmış. Alabilirsen multivitamin al. Eminim sana alışınca hiç korkmayacaktır. Benim köpeğime daha 2 gündür bakıyorum yavru ve kangal-çoban karması. Multivitamin vermelisin.Yukarda yazılanları uygulamayı dene. Yardımcı olabilmişsem ne mutlu bana.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-09-13, 10:03   #11

catpisi Çevrimdışı

ben köpeğime tualet eğitimi vremiyorm ne yapmalıyım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-10-13, 20:05   #12

Darıca
Turşu Çevrimdışı

catpisi tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba. Benimde şuanda 53 günlük bull terrier bi yavrum ve bize geldiği üçüncü gün tuvalet eğitimini aldı tabiki çok küçük olduğu için arada kaçırmaları saymazsak. Öncelikle çişini nereye yapmasını istiyorsanız çişli bir peçeteyi istediğimiz yere koyun ve mümkünse sizin kontrol edebileceğiniz bir alanda tutun. Mesela biz petpatk kullanıyoruz ve çok memnun kaldık. Üzeri suni çimli ve altında çişlerin toplandığı bir alan var ve temizlemeside çok kolay. Eğer yavrunuz sizi istediğiniz yere çişini yapmazsa sert şekilde ikaz edin. Biz HAYIR olarak ikaz ediyoruz. Zaten köpekler çiç yapmadan önce koklamaya ve olduğu yerde dönmeye başlar böyle bir hareket gördüğünüzde tetikle olun ve doğru yeri bulması içinyardımcı olun. Bilginiz varmı bilmiyorum ama yavrularımız uyandıktan sonra çiş yaparlar yada yemek yedikten ortalam on onbeş dk sonra kakassını yaparlar. Mesela biz uyandıktan hemen sonra petparka götürdük ve çişini yaptıktan sonra ödül krakeri verdim ve şimdi kraker yemek için çişini petparka yapıyor ve moşarak yanımıza geliyor aynı şey kakasını yapıncada geçerli. Biraz zaman ve dikkat istiyor. Eminim ki sabırla bunun üstesinden gelebilirsiniz. Kolay gelsin
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-10-13, 01:25   #13

muratyagci üyesinin avatarı

Kocaeli (İzmit)
muratyagci Çevrimdışı

catpisi tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Benim whisky de(kendisi 3 aylık beagledır) nazar değmesin kendi kendine öğrendi. Bana geleli yaklaşık 35-40 gün falan oldu ama tuvalet problemimiz %99 halloldu. Üstelik oğlumun idmanlarından dolayı ctesi - pazar günde en az 4-5 saat yalnız bırakmak zorunda kalıyorum ve yine de geldiğimde bir pislik bulmuyorum. Yalnız bırakıyorum derken oğlumun odası ve banyohariç evde her yere girmesi serbest. Banyoda temizlik malzemeleri olduğu için, oğlumun odasında da fazla oyuncak olduğu için whisky'nin iyiliği için yasakladık. Kapıları devamlı kapalı tutuyoruz. Ben ona Turşu'nun dediği gibi yapay çim aldım.(petzoom petpark) 2 günde bir çimi yıkıyorum ondan başka bir yere yapmıyor. Ayrıca patisini bulaştırıp etrafa da bulaştırma derdi tamamen bitti. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Gazete ile uğraşmak adamı delirtiyordu, whisky hep gazeteye gidiyordu ama sonra onunla oynama isteği bizi mahvetmişti. Bu yapay çim işi sorunu tamamen çözdü. Tek ufak bir sorunumuz vardı. Çimin üstüne ben gece uyurken eğer kakasını yaparsa çişini yapmıyordu. Gidip banyonun önüne yapıyordu devamlı. Benden 1-2 zılgıt yedikten sonra şimdi onu da düzeltti. Önce çişini yapıyor sonra kakasını yapıyor. Sadece dediğim gibi ctesi- pazar uzun süreli yalnız bırakınca eğer 2. kez kakasını yapması gerekiyorsa asıl büyüğünü çime yaptığı için ufak parçayı banyo önüne yapıyor. En azından çiş silme derdinden kurtulduk. Kuru mama ile beslendiği için ufak kakası pek sorun olmuyor. Zaten 30 ekimde aşıları bitiyor, ondan sonra dışarı yapmaya başlayacağı için bu sorundan da kurtulacağız umarım. Yapay çime yaptığı için önceden kullananlar dışarıda çime yapmaya çok rahat alıştığını söylüyor. Bakalım, biz de yakında göreceğiz. Uzun lafın kısası bu yapay çimi sorun yaşayan herkese ISRARLA tavsiye ediyorum....

Bu konu en son " 10-10-13 " tarihinde saat 01:29 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları

LinkBacks (?)
LinkBack to this Thread: http://www.mihav.com/forum/kopek-egitimi-ve-psikolojisi/kopeklerde-tuvalet-egitimi-yavru-kopeklerde-tuvalet-12358/
Gönderen For Type Tarih
Untitled document This thread Refback 14-09-10 13:41