Markamama.com

Cevap Yaz
Eski 30-09-12, 10:03   #1

KaanCivrizoglu üyesinin avatarı

Beylikdüzü
KaanCivrizoglu Çevrimdışı
Smile Köpek Eğitimi

Merhabalar öncelikle arkadaşlar. Şimdi şunu belirterek yazıya başlamak istiyorum ki okuduğunuza pişman olmayın veya boşuna zamanınızı çalmış olmayayım. Bu metinde anlatacağım eğitimler sertlik içerir.
Bakın şu konuya kesinlik getirmeliyim. Köpeğinizi çok fazla şımartmayın. Ben size sevmeyin, onunla oyunlar oynamayın demiyorum. Sadece bunları yaparken otorite sahibi olun ve bunu koruyun. Bizzat yaşamış biriyim ben bunu. Hera'yı aldığımda 1,5 yaşındaydı. Yaklaşık 3 ay kadar Hera evde bi' köpek değil sanki insandı. Öyle davrandım ve şimdi çok pişmanım. Size bunu söylüyorum, ileride pişmanlık çekmenizi istemiyorum. Unutmayın o bir köpek ve siz onun sahibisiniz. Onun kuralları olmalı, yapmayacağı şeyler olmalı.
Sakın hakkımda yanlış bi' yanılgıya kapılmayın. Ben burda köpeğinizi dövün, ona işkence edin demeyeceğim ve bunu yapmayın da zaten. Burada anlatacaklarımla aslında biraz da olsa sizi de bilinçlendireceğim.
Öncelikle şunu belirteceğim. Birçok arkadaşımız alfa kelimesini biliyor. Yine de bilmeyenler için kısaca değineceğim. Alfa kişisi liderliği sembolize eder. Köpeklerde sürü psikolojisi vardır. Tabii ki bu günlük hayatta kullanılan anlamından faklı. Köpekler liderlik kurmak isterler. Bu şekilde alfa olurlar ve bu bi' köpek sahibinin izin vereceği en son şeylerden biri olmalıdır. Çünkü alfa kişisi demek; sürüyü yönetmek demektir ve en önemlisi yanlış bi' durumla karşılaşırsa onu uyarmak amaçlı hırlama veya saldırı demektir. Alfa kişisi nasıl mı olacaksınız?

Yürüyüş

Köpeğinizle uzun yürüyüşler yapmak onu mutlu edecektir. Ama bu yürüyüş öyle köpeğiniz önde, siz arkada falan değil. Bu aslında her şeyden önce rahatsız edici bi' durum. Köpeğiniz nereye isterse değil, siz nereye isterseniz oraya gidersiniz bunu aklınızdan çıkartmayın. Şimdi gelelim eğitime. Bakın tekrarlıyorum anlatacağım konular sertlik içeriyor.
Liderliğinizi köpeğinize benimsetmek için önde yürüyen kişi siz olmalısınız. Köpeğiniz adımlarınızdan biraz daha arkada yürümeli. Arkadaşlar açık olacağım. Bu konuda çok şey okudum. Yok efendim bi' sopa alın geçtikçe önüne tutun falan filan. Kimse alınmasın da boş işler bunlar. Boş değil de en azından garantisi yok. Örneğin Hera'da işe yaramadı. Eğer kesin çözüm istiyorsanız iki yol var;
1- Kalçaya darbe ile uyarı (Bakın kelimelerim sakın sizde dövmek gibi anlamlar uyandırmasın.)
Kalçaya darbe ile uyarı aslında biraz zor bi' yöntem. Yani en azından ben beceremedim. Eğer bu konuda eğitim verecekseniz Sezar Millan'ın videolarını izleyin.
2- Tasma çekme
Şahsen Hera'da bu eğitimi kullandım ve çok hızlı bir şekilde cevap aldım eğitimime. Kesinlikle öneririm.
Yürüyüşe çıkıyoruz arkadaşlar. Tabii köpeğimizde eskiden gelme alışkanlık sizi çekiştire çekiştire gidiyor. Burda siz devreye giriyorsunuz. Bakın şunu asla unutmayın TASMASI GERGIN OLAN BI' KÖPEKTE SORUN VAR DEMEKTIR. Köpeğinizle yürüyüş yaparken tasmanız gevşek olmalıdır. Yani siz tuttuğunuzda o tasma sarkacak, köpeğiniz çekiştirmeyecek. Neyse, köpek en son bizi çekiştire çekiştire gidiyordu. O anda köpeğinizi bi' anda tasmasından çekin. Bu ne çok sert, ne çok yumuşak olmalı. Ama köpeğiniz hani "N'oluyor lan?" demeli. Dediğim gibi ne çok sert ne çok yumuşak. Yalnızca sert. Yanınıza doğru sert bi' çekiş yaptığınızda en başta anlamaz. 3. 4. deneyişte yavaş yavaş alışacaktır.
Ayrıca buna başladığınızda eğitimleri kısa tutun ki köpeğiniz sıkılmasın. Eğitim süreçlerini yavaş yavaş uzatın ve yürümeyi öğrendiği zaman yürüyüşlere çıkın.

Tasmasız Yürüyüş

Tasmasız eğitim vermek isteyen arkadaşlar, bu uzun bi' eğitim süreci. Sakın 3 gün eğitime çıkartayım 4. gün tasmasız gezsin gibi bi' düşünceniz olmasın. Bu eğitimi verecekseniz öncelikle sonuçlarını bilmeniz gerekli. Hiçbir köpek özel bi' eğitim almadığı zaman kediye hayır demez. Tasmasız gezerken kedi veya diğer unsurları göz önünde bulundurun ve ona göre eğitime başlayın.
Eğer hala diyorsanız ki ben vermek istiyorum kardeşim anlatmaya başlayayım. Tasmasız eğitim önce yürümeyi öğrenmekle başlar. Yukarıdaki konu başlığı altındaki yazıları önce uygulamak zorundasınız. Ve bu eğitimde şöyle bir sıralama olacak
1- Yürüyüş
2- Bir yer koklamama
3- İpli eğitim
Bakmayın 3 etaptan oluşuyor ama bu rahat 6-7 ayınızı alacak. Eğer hızlı tutmaya çalışırsanız eğitime cevap alamazsınız.
Şimdi yürüyüşü bi' güzel öğreniyor köpeğimiz. Tamamen yanımızda, çekiştirme 0. Arada bi' orayı burayı koklamak isteyecek köpeğimiz. Ona ilk 1 ay izin verin. Ardından o olayı kesin. 2. aydan itibaren köpeğiniz yürüyüşteyken kesinlikle bi' yer koklayamaz. Bunu okul gibi düşünün. Ders saatinde ders, tenefüsü gelince ne yapmak isterse yapsın. Ve normal yürüyüşte olduğu gibi. Koklatmaları kesme etabına geçtiğimiz zaman yine başta kısa süreli yürüyüşler yapacağız. Yavaş yavaş zamanı uzatacağız. Şimdi, köpeğimiz asla önümüze geçmiyor ve asla bi' yer koklamıyor. Ve asla kelimesine dikkat edin. Siz izin vermediğiniz sürece bi' yer koklayamaz. Bunların yanında siz yürüme hızınızı düşürdüğünüz zaman eğer köpeğinizde yavaşlıyor ve siz durunca duruyor ise sıkıntı kalmamış demektir.
Şimdi geçelim ipli eğitime. Bunun içinde BURAYA GEL! komutunu da anlatacağım. Her şeyden önce köpeğiniz "Gel!" komutunu biliyordur mutlaka diye düşünerek anlatıyorum. Zira siz komut verdiğinizde boynunda iple şapşal şapşal bakmasın size. Şimdi tasma biçiminde ip buluyoruz. Flexi'leri bilirsiniz onun içindeki tarzda bi' ip. Bu çok fazla maddi bir harcama gerektirmez. Eğer isterseniz ipin bi' ucunu ayağınıza bağlayabilirsiniz ama bu pek sağlıklı bi' yöntem değil zira atıyorum 10 metrenin sonunda "Buraya gel!" diyebilirsiniz. Ama ben senin yolundan gideceğim kardeşim derseniz en başta 10 metre iple başlayabiliriz. Köpeğinize bunu bağlıyorsunuz ve salıyorsunuz. İpin bi' ucun köpeğinizin tasmasına bağlı bi' ucu salık. Köpek gidiyor. Direk yürüyüşle başlamayın önce bi' tasma yokken gelmeyi öğretin. Köpeğiniz gidiyor diyelim. (Kendi köpeğimin ismiyle anlatacağım) "Hera, buraya gel!" diyorsunuz. Tabii köpeğiniz bunu pek sallamayacak zira serbest kalmış. Ne kadar yaramazlık varsa yapmaya gidecek. Ama yok öyle bi' şey. Tasmaya bi' anda basıyorsunuz ve köpeğiniz bi' duraksıyor. Bu duraksamanın şiddeti (Aşırıya kaçmadan!) fazla olursa o kadar iyi cevap alırsınız. Duraksadıktan sonra tekrarlayın. "Hera buraya gel!". Gelmiyor mu? Sert bi' şekilde ipi çekin. Ama bakın "Gel!" komutunu bilmeli hayvan. Yoksa boşuna uğraşırsınız. "Buraya gel!" komutunun özeti böyle.
Gelelim yürümeye. En başlarda, yani 1-2 ay iple dolaşmalısınız. Ben bunu yaptığımda insanlar dalga geçtiler, ama şimdi tasma kullanmadan gezebiliyorum. Neyse, aynı şekilde ip tasmada yürümeye başlayın. Eğer bi' şekilde kaçmaya çalışırsa bunun için koşarsa bi' anda ipe basıp sert bi' şekilde uyarıya sebep olmalısınız. Hani "Kaçmak yanlış bir şey olmalı ki sahibim beni uyarıyor" bilinci uyandırsın. Bu şekilde 2 ay sonunda eğer her şey normalse köpeğinizle tasmasız gezebilirsiniz.
Arkadaşlar bakın dediğim gibi bu iş sabır işi. Eğer hızlandırırsanız sonucunda kötü şeylerle karşılaşırsınız.

Eğer anlamadığınız veya yardıma ihtiyaç duyarsanız;
Kaan Berat Civrizoğlu

Bu konu en son " 30-09-12 " tarihinde saat 10:06 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-09-12, 13:57   #2

Ankara
Yakumusho Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Köpek Eğitimi

Bu bir çok köpekte olan bir sorun. Daha doğrusu bir çok sahipte olan bir sorun. Çekiştirerek gezmeyi sorun olarak görmüyorlar. Sonra köpek evde liderliği almaya başlayınca ancak dank ediyor kafalarına ve herşey daha zorlaşmışken eğitmeye çalışıyorlar. Bu seferde köpek direniyor bu liderliği alma çabasına olanlar oluyor ondan sonra. Isırmalar, havlamalar, hırlamalar, mekan-oyuncak-yemek sahiplenmeler vs. Sahipde bakıyor köpek ısırıyor. Hadi dışarı diyor ve atıyor sokaklara... İnsanın BİLİNÇSİZLİĞİ yüzünden bir canlı evinden oluyor, acı çekiyor...

Köpek eve geldiği anda eğitimi başlamalı. Ayrıca birazıcık sertlik olacak. Ona da sertlik demeyelim de yol gösterme, uyarma diyelim. Sonuçta ona zarar vermiyoruz...

Güzel bir yazı olmuş. Tebrik ederim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-10-12, 05:53   #3

KaanCivrizoglu üyesinin avatarı

Beylikdüzü
KaanCivrizoglu Çevrimdışı

Bu yazıyı yazarken benim yaptığım hatayı diğer köpek sahipleri de yapmasın diye yazdım. Zira Hera'nın elinden liderliği almam çok ama çok zor oldu. Hatta hala tam olarak alabilmiş değilim.
Hera eve ilk geldiğinde ona bebek gibi davrandım. Sanki o bi' köpek değil insandı. Yaklaşık 3 ay bu şekilde geçtim. Zaman geçerken anlamıyoruz da sonra bir baktım ki ne sözümü dinliyor ne saygı gösteriyor... Çok şükür şimdi daha iyiyiz..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-10-12, 07:29   #4

Vişne999 üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
Vişne999 Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1

Cookie ' dede bu sorunları yaşadık . Gitmek istediği yere götürmeyince tasmasından ısırıp çekiyordu hatta
Şimdi yürürken bazen beni geçecek gibi oluyor ancak izin vermiyorum .
Bir çok şeyi çözdük ancak şu ikisini çözemedik : Bacağımıza çiftleşme hareketi yapıyor ve kıyafetlerimizi ısırıyor bu sırada .
Birde sadece dışarıda ağzına aldığı şeyleri ( Genelde peçete ve bezler olur ) almamıza izin vermiyor bizi hırlayarak uyarıyor ancak almayıncada ağzındaki şeyi yiyor .

Bu iki sorun için bir öneriniz var mı ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-10-12, 16:29   #5

Ankara
Yakumusho Çevrimdışı

O bezleri, peçeteleri yemesini şöyle engelleyebilirsiniz:

Cookie'yi karşınıza alın peçeteyi de alın. Tasmayla yaparsanız bunu daha kolay olacaktır işiniz. Gösterin peçeteyi, almaya çalışırsa engel olup oturtun. Oturttuktan sonra yine aynısını yapın. Gerekirse 15-20 defa yapın bunu. Sonra göreceksiniz ki yavaş yavaş peçeteyi görünce kafasını çevirecek. Ama yine de arada sırada yaramazlık yapabilir
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-10-12, 19:17   #6

Vişne999 Çevrimdışı

Yakumusho tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
O bezleri, peçeteleri yemesini şöyle engelleyebilirsiniz:

Cookie'yi karşınıza alın peçeteyi de alın. Tasmayla yaparsanız bunu daha kolay olacaktır işiniz. Gösterin peçeteyi, almaya çalışırsa engel olup oturtun. Oturttuktan sonra yine aynısını yapın. Gerekirse 15-20 defa yapın bunu. Sonra göreceksiniz ki yavaş yavaş peçeteyi görünce kafasını çevirecek. Ama yine de arada sırada yaramazlık yapabilir
Yemeğini önüne koyar koymaz yemiyor ''Ye!'' komutunu vermem ve işaret etmem gerekiyor .
Ben varken suyu içmek içinde aynı şekilde
Bunun gibi ben izin vermeden yapmamasını mı sağlamalıyım ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-10-12, 22:10   #7

Ankara
Yakumusho Çevrimdışı

Hayır. Hiç yememeli. Su içerken sizden izin almasına gerek yok zaten. O biraz garip olmuş. Siz önüne koysanız bile yapmaması gerektiğini bildiği için yapmayacaktır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-10-12, 06:58   #8

Vişne999 Çevrimdışı

Yakumusho tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Hayır. Hiç yememeli. Su içerken sizden izin almasına gerek yok zaten. O biraz garip olmuş. Siz önüne koysanız bile yapmaması gerektiğini bildiği için yapmayacaktır.
Teşekkürler deneyeceğim
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları