Markamama.com


Cevap Yaz
Eski 27-02-11, 11:18   #1
Yönetici
 
Kutay üyesinin avatarı
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Mayıs 2008
Mesajlar: 27
Kutay Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 2
Varsayılan İtaat Eğitimi

İtaat Eğitimi KÖPEK NASIL EĞİTİLİR

Eğitimlere başlamadan önce köpeğin eğiticisinin yanında pozisyonu aşağıdaki gibidir.


A) HAYIR: Bu eğitim diğer eğitimlerin temelini oluşturmaktadır. Bu komut köpeğe küçük yaşta sözlü olarak öğretilir. Köpek bu komutu t sahibinin sesi ve mimiklerinden anlar.

Komutla birlikte işaret parmağı köpeğe gösterilerek ikaz edilir, böylece köpek işaret olarak komutu öğrenmiş olur. Köpek büyüdüğü zaman bu sözlü komut yanında eğitim veya boğma zinciri kullanılarak fiziksel olarak da desteklenmiş olur. Ancak bu tasmaların kullanımı sırasında dikkat edilecek nokta tasmanın çekme şiddetini ayarlayarak bir anda çekilip bırakılmasıdır. Ayrıca bu komutu fazla kullanmamaya özen göstermek lazım aksi takdirde önemini kaybeder.

B) iZLE: Genellikle küçük yaştan itibaren köpekler dışarıya çıktıklarında sahiplerini takip ederler. Bu tür alışkanlığı olan köpekleri n eğitimleri daha rahat olur. Bu amaçla küçük yaşta dışarı çıkartıldığında köpeğin adı ve izle komutu birlikte söylenerek köpeğin dikkatini toplaması ve sahibinin peşinden gitmesi sağlanır. Köpek yaşı ilerledikçe bu sözlü komutun yanında tasmadan yararlanılarak bu eğitimin tam yapılması sağlanır. Bunun için köpeğin üzerine eğitim veya boğma tasması takılarak köpek sol tarafta yedeğe alınır ve yürüyüşe başlanır.Köpeğin yürüyüş sı!asında başı eğitmenin dizi hizasında olmalıdır.

Yürüyüş esnasında komut tekrarlanarak köpeğin alışması sağlanır. Köpek istenmeyen bir harekette bulunuyorsa tasma çekilerek HAYIR komutu yanında iZLE komutu tekrarlanır. Köpek yaptığı doğru hareketler için ödüllendirilir.Tasmanın gevşek olmasına dikkat edilmelidir. Bu tasmalı eğitimde başarı sağlandıktan sonra ara sıra tasma köpeğe farkettirmeden açılarak köpek serbest olarak izle komutuna alıştırılır.

C) DUR: Yavru köpeklerin bu eğitimi almaları için en etkin yol karşıdan avuç içinin köpeğe dönük olarak DUR komutunun tekrarlanmasıdır. Kimi köpek bu komutu anlamayarak eğiticiye doğru hareket etmektedir. Bunu engellemek amacıyla işaret parmağı gösterilerek HAYIRkomutu ile birlikte DURkomutu verilir. Zamanla DURkomutu fiziksel olarak desteklenmelidir. Bu amaçla iZLEkomutundayken ara ara eğitici duraksar, sol elin avuç içi köpeğin burnuna doğru uzatılarak köpeğin ilerlemesi engellenir ve DURkomutu bu hareketle birlikte verilerek köpeğin bu komuta alışması sağlanır. Köpek ilerlemek is- terse HAYIR komutuyla birlikte DUR komutu tekrarlanarak köpeğin durması sağlanır. Serbest olarak bu komuta alıştırmak için köpek durduktan sonra avuç içi köpeğe doğru dönük olarak ve komut tekrarlanarak köpekten bir iki adım uzaklaşılır ve geri dönülür. Köpek hareket etmezse ödüllendilirilir. Bu durumda köpek ilerlemek isterse HAYIR-DUR komutu tekrarlanarak köpeğin durması sağlanır. Daha sonra köpeğe doğru dönük olarak sağ elin avuç içi köpeğe doğru uzatılır ve dur komutu verilirek köpekten uzaklaşılır. Dikkat edilmesi gereken bir konu, bu mesafenin yavaş yavaş açılması ve her defasında geri gelinmesidir.

D) OTUR: Yavru köpeklere yemek verirken oturmaları sağlanarak komuta alıştırılırlar. Kimi yavru i köpekler yemeğin hazırlanması esnasında sessiz sakin bir şekilde oturarak yemeği beklerler. Bu durumda köpeğin adı söylenerek dikkati çekilir ardından OTUR komutu tekrarlanarak köpeğin bu komuta alışması sağlanır. Köpeğin yaşı ilerledikçe sözlü komutun yanında fiziki yaptırım gerekmektedir. Bu amaçla köpeğe DUR komutu verildikten sonra sağ el ile tasma yukarıya doğru çekilerek köpeğin kalça kısmını sol elle bastırarak köpeğin oturması sağlanır. Bu sırada köpeğe sürekli olarak OTUR komutu tekrarlanarak verilir. Köpek istenilen pozisyonu aldığında köpeğin sırtı omuzdan kalça- ya doğru okşanarak kalça kısmına gelindiğinde el ile bastırılarak OTUR komutu tekrarlanır. Daha sonra norma yürüyüş sırasında DUR komutundan sonra avuç içi yere doğru köpeğin görebileceği bir şekilde tutularak komut verilir.Böylece köpek OTUR komutunu yedekte öğrenmiş olur. (ŞEKİL)

Serbest haldeyken DUR komutu verilerek bir kaç adım geri gidilir, avuç içi yere doğru çevrilerek OTUR komutu verilir. istenmeyen bir hareket yaptığında işaret parmağı köpeğe doğru tutularak HAYIR-OTURkomutu verilirek köpeğin oturması sağlanır. Doğru hareket yapıldığında köpek ödüllendirilir.

Bu komut özellikle yürüyüşlerde kaldırımın bittiği yerlerde, karşıdan karşıya geçişlerde tam olarak uygulanmalıdır. Bu yerlerde tekrara bağlı olarak köpek daha sonra aynı yere geldiğinde kendiliğinden komut verilmeksizin oturur. Eğer köpek istenmeyen bir davranışta bulunuyorsa öncelikle bu davranışın nedeni araştırılmalı ve giderilmeye çalışılmalıdır. Şımarıklık yaparsa veya nedensiz bir harekette bulunduysa ceza olarak köpeğe en büyük ceza verilmelidir. Bunun nedeni bu tür yerlerde en küçük hatanın köpeğin kaza geçirmesine neden olmasıdır.Bu komut genellikle DUR komutuyla birlikte kullanıldığı için köpek bu iki komutu birlikte algılar.

E) BEKLE: Bu komutun temelini DUR komutu oluşturur. Köpek DUR komutunu aldıktan sonra eğitici köpeğe doğru döner ve DUR komutu işaretini vererek BEKLE komutunu verir. Köpekten uzaklaşmaya çalışır. Köpeğin herhangi bir yanlış hareketi karşısında HAYIRkomutuyla köpek ikaz edilir. Yanlış hareket yapmadıysa köpek ödüllendirilir. BEKLE komutunda köpekten uzaklaşıldığında, kö- peğe seslenerek çağırılmamalıdır. Her zaman köpeğin yanına geri dönülmelidir. Böylece köpek sahibinin onu terk ettiği yerde beklemeye alışır. Aksi taktirde köpek belirli bir süre bekledikten sonra sahibinin peşinden gitmek ister. Bu yöntemle her zaman sahibinin geri geleceği düşüncesi köpeğe kazandırılır. Bu bekleme süresi köpeklere göre değişir.

F) GEL: Küçük yaştan itibaren yavru köpekler oyun,yemek vb. durumlarda çağrılmalarıyla sözlü olarak alıştırılır.Bu yaşta köpeğin adı söylenilerek köpeğin dikkati çekildikten sonra GEL sözcüğü söylenmelidir.Tasma eğitiminde ise köpeğe DUR komutu söylenilerek köpeğin önüne geçilir ve GEL komutu eşliğinde köpeğin tasması çekilir,gelen köpek ödüllendirilir.Bazen köpeğin bu komutu yerine getirmesi için güç sarfetmek gerekebilir.Serbest komutta ise yukarıda anlatıldığı gibi köpek dur komutu ile durdurulur ve köpeğin karşısına geçilip yere çökülerek el dıştan içe doğru hareket ettirilerek GEL komutu verilir.Dikkat edilmesi gereken bir konu bu komut esnasında köpekten oldukça fazla uzaklaşıldığı için çevrenin kontrol altında tutulmasıdır.Yanı sıra köpek yanlış bir harekette bulunduğunda GEL komutu ile çağrılarak cezalandırılmamalıdır.

G) TOPUK: Bu eğitimde amaç çağrıldığında köpeğin eğiticinin sol tarafında yerini almasıdır. Bu eğitimin temelini GEL komutu oluşturur. Eğitici köpeğin karşısında yerini aldıktan sonra sol eliyle bacağına vurarak TOPUK komutunu verir ve sağ elinde bulunan köpeğin tasmasını çekerek köpeğin eğiticinin sağ tarafından dolaşarak sol bacağının yanında yerini alması sağlanır. Köpeğin herhangi bir hatası karşısında HAYIR komutu ile ikaz edilir.

H) YAT: Kimileri tarafından gereksiz bir komut olarak değerlendirilir. Bazen köpekler bu komutu anlamakta zorluk çekerler ve hatta direnirler. Bu eğitim için en basit yol, köpek OTUR komutundayken bacaklarını tutarak oturması için omuz bölgesinden basınç uygulayıp YAT komutu tekrarlayarak köpeğin pozisyonunu almasının sağlanmasıdır. Köpeğin direndiği durumlarda HAYIR, YAT komutuyla köpek ikaz edilir.

Serbest eğitimde ise eğitici köpeğin karşısında yerini alır OTUR pozisyonundaki köpeğe YAT komutuyla birlikte sağ kolunu arkadan dolaştırarak omuz hizasına kadar yere paralel biçimde indirir. Böylece köpeğin yatması sağlanır, komuta uyulmadığı taktirde eğitici köpeğe doğru yaklaşır ve köpeğin ön ayaklarını ileriye doğru çekerek yatma durumuna gelmesini sağlar

I) ATLA: a) Yüksek atlama: Bu eğitim için köpek öncelikle atlayabileceği engeller üzerinde tasmada ve yedekte çalıştırılır, Engelden korkmaması için köpek engel etrafında dolaştırılır ve koklamasına izin verilir Eğer köpek atlamamakta direnirse, sahibi veya eğiticisi de köpekle birlikte atlamalıdır ve atası olay köpeğin sevebileceği eğlenceli bir hale getirilmelidir. Daha sonra engellerin yüksekliği artırılarak, köpek daha yüksek engellerden atlamaya alıştırılır.

Zaman içerisinde tasma açılarak eğitici engelin karşı tarafına geçer ve köpeği karşıdan çağırır. Köpek engele geldiği sırada ATLA komutuyla köpek aktive edilir, Köpek engelin yanından geçmeye çalışılırsa HAYIR komutuyla ikaz edilerek doğru atlaması sağlanmaya çalışılır.

Köpek her atlayışından sonra AFERiN denilerek ve sevilerek ödüllendirilir.

b) Uzun atlama: Temel yukarıda tanımlandığı gibidir, Öncelikle iki engel arasında hayvanın atlayabileceği kadar mesafe bırakılır, zamanla bu ara açılarak hayvanın uzun atlayışlar yapması sağlanır, bu eğitim özellikle av köpeklerinde önemlidir.

* Bu eğitim gereksiz olarak değerlendirilirse de köpeklerin park vb. geniş alanlarda serbest bırakıldıklarında rahat ve güvenli hareket edebilmeleri (süratli hareketlerde yanlış adım atarak incinmemeleri) açısından önem taşır.

BOL BOL TEKRAR VE OYUN
Köpeğin eğitiminde çok önemli rol oynar. Köpeğin yaşı ilerledikçe eğitim zorlaşacaktır.

Duygu Meriç
Eklenmiş Resimler
İtaat Eğitimi-durusjpg  
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-05-12, 11:45   #2
 
pera üyesinin avatarı
 
İstanbul (Anadolu Yakası)
Üyelik Tarihi: Haz 2011
Yaş: 37
Mesajlar: 15
pera Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: İtaat Eğitimi

çok güzel anlatmışsınız. ben de bekle komutunu neden öğretemiyorum diyordum. bekle deyip sonra gel diyordum sürekli gerçi otur ve yat'ı da çok karıştırıyor. işine gelirse oturup işine gelirse yatıyor ama profesyonel eğitici ile çalışmayınca ancak bu kadar oluyor galiba
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-08-12, 12:23   #3
 
kopeksever.5 üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Haz 2012
Yaş: 18
Mesajlar: 1.050
kopeksever.5 Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1
Varsayılan Cvp: İtaat Eğitimi

Cok guzel anlatilmis
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-08-12, 12:27   #4
 
Ankara
Üyelik Tarihi: Nis 2012
Yaş: 23
Mesajlar: 625
Yakumusho Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: İtaat Eğitimi

Çok fazla pozitif eğitime göre değil ama iş görür.
Pozitif eğitim için biraz kitap okuyup, araştırma yapmak gerekiyor..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-08-12, 12:28   #5
 
kopeksever.5 üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Haz 2012
Yaş: 18
Mesajlar: 1.050
kopeksever.5 Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1
Varsayılan Cvp: İtaat Eğitimi

Ben kitap almayi dusunuyorum herhangi bir kitap onerebilir misiniz bana kopek egitimi icin (pozitif)?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-08-12, 12:33   #6
 
Ankara
Üyelik Tarihi: Nis 2012
Yaş: 23
Mesajlar: 625
Yakumusho Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: İtaat Eğitimi

Bu en son yolladığım biraz daha üst düzey. İşin içine eğlence de katmışlar. Püf noktaları güzel
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-08-12, 12:43   #7
 
Vişne999 üyesinin avatarı
 
İstanbul (Anadolu Yakası)
Üyelik Tarihi: Tem 2012
Mesajlar: 547
Vişne999 Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1
Varsayılan Cvp: İtaat Eğitimi

Ben hiç bir kitapçıda bulamadım
İnternetten almam gerekecek sanırım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-08-12, 12:47   #8
 
Ankara
Üyelik Tarihi: Nis 2012
Yaş: 23
Mesajlar: 625
Yakumusho Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: İtaat Eğitimi

D&R - Kitap | Gerilyn J.Bielakiewicz | Her Yönüyle Köpek EÄ376;itimi | 13.99 TL | Hayvan Bakımı

D&R - Kitap | Wendy Volhard | Köpek EÄ376;itimi For Dummıes Meraklısına | 12.49 TL | Hayvan Bakımı

D&R - Kitap | Dr.Bruce Fogle | Köpek Sahibinin El Kitabı | 18.49 TL | Hayvan Bakımı

D&R - Kitap | Kyra Sundance | KöpeÄ376;iniz İçin 101 Beceri - Adım Adım Aktiviteler | 16.49 TL | Hayvan Bakımı

hepsi de okunabilir. Güzel bilgiler var.

Bu sonuncusu Cesar Millan hayranları için birazda

http://www.dr.com.tr/Kitap/Ailenin-B...=0000000367218
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-08-12, 12:49   #9
 
Vişne999 üyesinin avatarı
 
İstanbul (Anadolu Yakası)
Üyelik Tarihi: Tem 2012
Mesajlar: 547
Vişne999 Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1
Varsayılan Cvp: İtaat Eğitimi

Büyük ihtimalle ''Köpeğiniz için 101 beceri''yi alacağım aklıma öğretecek komut gelmiyor
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-08-12, 15:12   #10
 
kopeksever.5 üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Haz 2012
Yaş: 18
Mesajlar: 1.050
kopeksever.5 Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1
Varsayılan Cvp: İtaat Eğitimi

101 aliyim da nerden alcagim kitapci da yok : D
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-08-12, 15:19   #11
 
Ankara
Üyelik Tarihi: Nis 2012
Yaş: 23
Mesajlar: 625
Yakumusho Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: İtaat Eğitimi

Kitapçılarda vardır elbet diye düşünüyorum. Ama yoksa D&R linki verdim. İnternetten alabilirsiniz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-08-12, 15:47   #12
 
kopeksever.5 üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Haz 2012
Yaş: 18
Mesajlar: 1.050
kopeksever.5 Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1
Varsayılan Cvp: İtaat Eğitimi

Tamam kitapciya bakarim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-08-12, 15:47   #13
 
kopeksever.5 üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Haz 2012
Yaş: 18
Mesajlar: 1.050
kopeksever.5 Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1
Varsayılan Cvp: İtaat Eğitimi

Baska kitapcilara bakarim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-08-12, 14:27   #14
 
tickler üyesinin avatarı
 
İstanbul (Anadolu Yakası)
Üyelik Tarihi: Tem 2011
Mesajlar: 50
tickler Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: İtaat Eğitimi

Bu bilgi
Köpek Eğitimi | Fatih Belediyesi Yedikule Hayvan Barınağı
adresten alınmıştır.
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Köpeklerimizin eğitimiyle ilgili sorunlar... KARŞIYAKALI Köpek Eğitimi ve Psikolojisi 37 10-01-15 12:27
Köpeklerle İlgili Sık Sorulan 14 Soru: beyzosh Köpek Eğitimi ve Psikolojisi 12 06-01-15 00:24
Yavru köpek bakımı ve eğitimi... ASRIN Köpek Eğitimi ve Psikolojisi 6 22-07-14 21:29
En Akıllı Köpek Irkları Kutay Köpek Irkları 18 05-04-11 19:27
Temel itaat ile ileri itaat eğitimi arasında ne fark vardır? Mihav Köpek Eğitimi ve Psikolojisi 0 23-06-08 00:01Saat 01:18.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203