Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Köpek Forumları > Köpek Eğitimi ve Psikolojisi

Cevap Yaz
Eski 19-02-11, 01:26   #1

atredis üyesinin avatarı

Muğla
atredis Çevrimdışı
Varsayılan ilk köpeğim 3 aylık her şey çok iyi ama kafamda sorular var

herkese selamlar
evime köpek almak istedim.tecrübem olmadığı için yavru olsun dedim.hiç bir bilgim yoktu.internetten bulduğum bir çiftlikten 59 günlük yavru kurt aldım.otobüsle yollandı.o zaman hiç bir bilgim yoktu.yavru geldi.çok şirin bir şeydi.hiç unutmuyorum.koliden çıkar çıkmaz çişini yapmıştı.garibim acaba ne kadar tutmuştu çişini.
ama daha sonra internette kurt yavrularının fotolarını incelediğimde benimkinin çok zayıf olduğunu anladım.kemikleri çıkmıştı garibimin.ön patileri falan incecikti.hatta ben alman kurt olup olmadığından bile şüpheleniyorum.
tabi biz önce balkona aldık.çünkü çok halsizdi.biraz evde biraz balkonda bir iki gün geçti.aşısınıda vurdurduk.veteriner aşının ağır gelebileceğini zayıf olduğunu söyledi.hatta ben hissettimki veteriner onun sağlıklı olduğunada kurt olduğunada inanmıyor.ama aşısını vurdurduk.biraz daha halsizleşti.kucağımızda inledi.ama ertesi güne iyileşti.sonrada bahçeye koyduk.
şimdi anlayamadığım bazı şeyler var.mesela öyle meraklı bir şey değil.mesela oyuncaklara falan pek ilgi göstermiyor.öyle tut çek falan hiç yapmıyor hemen bırakıveriyor.ama inanılmaz derecede eğitime hazır.tasmaya hiç itiraz etmedi.bir iki günlük eğitimle sevk tasmasıyla düzgün bir şekilde yürüyor.ödül kurabiyesine kuduruyor.komutları hemen anlıyor.yapıyor.yürü otur el ver hemen yapıyor.bahçe kapısından tanımadığı biri girsin yeri gögü yıkıyor.geçen bir kediye felaket hırlıyordu.anlık yüksek bir ses duyduğunda hiç korkmuyor kulakları dikip hareketsiz sesin geldiği tarafa bakıyor.
onunla oynarken dişiyle elimi kesti.hayır dedim.sonrada ısıracağı zamanlar hayır dedim.hiç ısırmıyor.biliyorum oynarken içi gidiyor ama kendini tutuyor ısırmıyor.6 yaşındaki oğlum dahil kimseyi ısırmıyor.ama anlamıyorum.hiç öyle koşa koşa oynamıyor.oyuncaklarına falan bakmıyor.favorisi terlik zaten.ama oda öyle çok değil.biraz kaçırır falan değilmi.yok öyle bir şey.ver diyorsun tık veriyor.forumlarda ağlamalardan bahsediyor.ben bunu 65.gününde falan bahçeye koydum.tık yok.hiç ağlamadı.
ama hala üzüldüğüm bir konu var.tasmasına değil ama sevk tasmasını ilk taktığımda acayip bozulduğunu hissettim.bana küstü.oysa sertte davranmadım.belki biraz çekiştirdim.sonra hiç çekiştirmemem gerektiğini tasmanın hep gevşek kalması gerektiğini anladım.çekiştirdiğinde durdum dakikalarca durdum.oda durdu hiç çekiştirmedi kendini yerlere atmadı.garibim hep yere bakıyordu içim çok acıyordu ama belli etmedim.bekleyişlerin her seferinde ters taraftan yanaşıp altıma girdi. o zaman onu sevip ödül kurabiyesi verdim.
şimdi anlamadığım şey şu.sultan hanıma çokmu sert davranıyorum.zaten hep bahçede duruyor.hiç abartılı sevmiyoruz içimizden gelsede sevmiyoruz.fazlamı sert davranıyorum.ya bazen sevk tasmasını taktığım ilk günleri gözümün önüne geliyor içim parçalanıyor.böyle evin duvarına sırtını dayar yere bakardı ( bunu daha az olsada hala yapıyor).sanki benim sana karşı gücüm yok çaremde yok ama bu tasmanın anlamından ölesiye nefret ediyorum derdi.ben bu duruma gelince onunla hiç ilgilenmeyip konuşmayıpta hafif yan dönerek öylece durdum.ufacık köpek dedim ne kadar öyle durabilir bayağıda duruyor ya anlamıyorum.kendini yere atsa yuvarlansa havlasa bırak beni dese kendimi daha iyi hissedeceğim ama yok tık yok.öyle durur durur sonra altıma girer.sevdikten kurabiyeyi aldıktan sonra yürür.benim yine içim parçalanır hiç belli etmem yumuşak ama otoriter sesle onu severim.
zayıf olduğu için yemek kabını sürekli mamayla dolu tutuyorum oda inanılmaz yiyor.5 kiloluk şey nasıl o kadar yer anlamıyorum.boşalmışsa mesela hemen dolduruyorum sesi duyunca nasıl koşa koşa geliyor.oysa aç olması imkansız.iç parazitinide yaptım.kurt sorunu olduğunu sanmıyorum.ama biraz toplandı ön patiler doldu.omuzlar biraz daha dolgunlaştı.
resmen mama dayandıramıyorum.kilo ile alıyordum 15 kiloluk torbaya geçtim.bir kaşar vereyim dedim süt ürünü olduğu için tedirginim.resmen delirdi nasıl üzerime atılanıyor.komutu yapmaya bile sabredemiyor.hep yemek istiyor.ödül kurabiyesinden falan fazla delirdi kaşara.
sizce doğru yoldamıyım.yardımcı olursanız sevinirim şimdi eve ilk geldiği zamanki fotosunu koyuyorum.benim için önemli değil ama alman kurt olup olmadığını söylerseniz sevinirim.birde melankolik bir hali var.tamam melankolikse ben öylede onu kabul ederim nasıl bu kadar cesur davranıyor.teşekkür ederim.
Eklenmiş Resimler
ilk köpeğim 3 aylık her şey çok iyi ama kafamda sorular var-020711100729-00jpg  ilk köpeğim 3 aylık her şey çok iyi ama kafamda sorular var-020211200147-00jpg  ilk köpeğim 3 aylık her şey çok iyi ama kafamda sorular var-020211195909-00jpg  ilk köpeğim 3 aylık her şey çok iyi ama kafamda sorular var-020711100740-00jpg  
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-02-11, 00:32   #2

İzmir
mervebernie Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: ilk köpeğim 3 aylık her şey çok iyi ama kafamda sorular var

Öncelikle merhabalar...
Bu güzel dostunuz safkan bir alman kurdu değil ..Alman kurdu kırması olabilir.. Davranışları anneden çok erken ayrıldığı için olabilir..Yada yavruların arasında en güçsüz kalmış bakımsız kalmış olanıda olabilir... Bu davranışlar çokta anormal değil..Sadece size alışıyor Bense sizde ileride iyi bir itaat köpeği olmasını isteyen biri görüyorum ... Ama biraz erken başladınız Köpeğinizi sevmenin bir zararı yoktur... İçimiz gitsede sevmiyoruz lafınıza çok üzüldüm... köpeğinizi canınız istedikçe sevin...Sevmenin dozunu korudukça hiç bir sorun olmaz... Küçüklükten liderliği kaybetmek istmediğiniz için böyle davranmaya başlamışsınız..Liderlik az sevmekle değil aradaki mesafeyi her seferinde köpeğinize hatırlatmakla olacaktır ... Köpeğinizle yürüyüşlere çıktığınızda 1 buçuk metre uzunluklarında kayış kullanın ve önünüze geçmeden ve bu kayışı gerdirmeden yürüdükçe onu durdurmayın yada çekiştirmeyin... Belliki çok akıllı bir yavru...Oda bu rahatlığa alışınca asılmayacağını düşünüyorum...

Köpeğinizin daha içten oynaması için onun gibilerle olmaya ihtiyacı var... Yaşıtlarıyla ve kendinden büyük köpeklerle oynatın...Kendinden büyük köpeklerle oynaması onlardan tecrübe kazandırır... Yani büyük köpeklerle oynamak diğer köpeklere nasıl yanaşacağı konusunda ona bilgi verir...

Köpeğinize daima otoriter olmak hep sert konuşmak anlamına gelmez..Açıkçası köpekler söylediklerinize değilde sizin zihninize bakarlar..vucut dilinizden sizi yorumlarlar... Köpeğinizi iyi izlereniz aslında sizi yansıttığını göreceksiniz... Çekinmeleri sizinde onu sevmeye çekinmenize benziyor ...Köpeğinizi iyi gözlemleyin..Onun davranışlarını bir insan gibi düşünürseniz nedenleri ne olabilir bir düşünün...

eğer National Geographic Channel izleme lüksüne sahipseniz hafta içi her gün saat 4 te "köpeklere fısıldayan adan Cesar Milan'"ın programı var...Ayrıca Salı geceleri saat 9 dan 11 e kadarda veriliyor... Bu programı izleyin..Elbet sizinde sorunlarınızı içeren noktalar olacaktır..Kendisi bu konuda neredeyse dünyanın en öndekilerindendir.. Köpek psikolojisi ve liderlik hakkında bir çok bilgiyi ve davranış önerisini oradan öğrenebilirsiniz Siz yazdıkça eğer uygun görürseniz bende buradan yardımcı olmaya çalışırım

Saygılar Merve
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-02-11, 03:21   #3

atredis üyesinin avatarı

Muğla
atredis Çevrimdışı

detaylı cevabınız için çok teşekkür ederim.bende saf olmadığını tahmin ediyordum.zekasını gördükten sonra benim için önemli değil ama köpekler hakkında hiç bilgim yoktu ve parayla aldım.miktarıda önemli değil ama kandırılmış olmak insanın canını sıkıyor.dediğiniz gibi sanırım bu son yavruydu.adam bana tüm yavrular gitti bu son kaldı dedi.11 kardeşmiş galiba.webcamden gösterdi.son kaldığına göre en zayıf yavru buydu tahminimce ama ben yavrular arsında son yavrunun zayıf kaldığını bilmiyordum.size anladığımı söyleyim siz yanlışımı düzeltin lütfen.yavrular içinde en zayıf olan yavru yeterince süt ememiyor çünkü itişip memeyi kazanamıyor.buda onu dışlanmış yapıyor.başarı kazanamadığı için mücadeleciliği kayboluyor. fizyolojik olarak zaten zayıf birde psikolojik olarak yıpranıp çekinik pısmış bir karakter kazanıyor.hım benimkinin hemen küsmesi mücadele etmemesi bundan kaynaklanıyor olabilir.fazla yemesi yiyeceğe fazla ilgi duyması da bundan kaynaklanabilirmi bilmiyorum.ya bazen kesin melankolik bu diyorum.o zaman bu fazlasıyla sevgiye muhtaç olabilirmi.başarı kazanması gerekli.tasmayı çekiştirmemesi sadece sabit durması onun süte ulaşamamasından kardeşleri tarafından hep itilip kakılmasının sonucu olabilir.çekiştirmiyor çünkü psikolojik olarak mücadeleye hazır değil.o zaman çekiştiren sabit durandan daha iyi.
itaat köpeği isteyip istemediğimi bilmiyorum istediğim sadece dengeli bir köpek olması.yolda yürürken kimseyi rahatsız etmesin insanları korkutmasın eve gidip gelenleri tedirgin etmesin yeter.agresif tavır geliştirmesinden çok korkuyorum.sosyal bir köpek olmasını agresif köpek olmasına kesinlikle tercih ederim.ama sanırım sorun çıkarmayacak.
bugünkü sevk kayışı yürüyüşlerimiz harikaydı.artık problemsiz tıkır tıkır yürüyor.oturda oturuyor.el verde eli uzatıyor.koş diyince koşmaya başlıyoruz.sadece ters dönüşlerde biraz karıştırıyoruz ama sanırım acemilik benden kaynaklanıyor.ama her komutu bugün aniden yerine getirmesi ilginçti.sanırım sebebini anladım.dün gün boyu çok yağmur yağdı.sırılsıklam oldu.onu bir kaç kez saç kurutma makinasıyla kapının önünde kuruttuk.saç kurutma makinsaını çok seviyor.neyse akşamda yağmur devam etti.ama çok korktu yağmurdan .yağmurdan korkuyor.
kapıyı tırmaladığında açmıyorum.tırmalamayı bıraktığında çıkıp onu çağırıp seviyoruz.ama gece 11 de falan bu tırmalamayı abarttı.kapıyı açtım.ok gibi içeri fırladı.tutmak mümkün değil.bizim en önemli kuralımız eve girmemesi.tuttum burnuna parmağımla vurdum bunu ilk kez yaptım ve inşallah bir daha yapmam.ciyakladı bir an gerileyip deli gibi kendini altıma attı.ben hareketinden şunu anladım.ne yaparsan yap döversen döv.ama beni birazcık sev.içerye al.bende insanım işte.beni fethetti.dışarı çıkarmadım.sevdim, iyice kuruladım ve hatamı yaptım kucağıma aldım.nasıl mutlu oldu.bayağı bir sevdim kucağımda .sonra bırakıp içeri girdim.sonrası kabus.yaklaşık yarım saat sonra bizimki ağlayıp inliyor ama ciyak ciyak susar diye bekliyoruz yok susmuyor kapıyı deli gibi tımalıyor sonra balkon demirlerini tırmalayıp balkona grmeye çelışıyor.yok olmuyor.gece gece komşuları düşünüyorum kendime kızıyorum kucağıma aldığım için sonra bayağı bir düşündüm.sevk tasmasını aldım.yanına indim.tabi deli gibi atlıyor hiç yüz vermedim taktım tasmayı yürü dedim nasıl zevkle yürüyor götürdüm kulubesine gir dedim, tık girdi ,bende zaten girerken arkasındansert sayılabilecek şekilde iterek soktum onu.amacım kızgın olduğumu anlaması.sonra sırtımı döndüm.kulübeden hiç çıkmadı çok kısık sesle ciyakladı hiç bakmadım.sezar milanı bende seyrediyorum bu arada, onun dediği gibi kasım kasım kasıldım ki hiç sevmem öyle durmayı.yaklaşık yarım saat öyle kasıldım.tecrübem yokki çokmu duruyorum azmı duruyorum.sonra yeter herhalde deyip içeri girdim.sonra hiç ses yok.sonra sabah baktım bana pas vermiyor hiç yaklaşmadım.sonra yine geldi oynamak istiyor.tamam dedim oğlumla beraber çıkıp sevdik.sonra oğlumla top oynamaya başladık buda topa atlıyor.bayağı bir oynadık.gerçi bazen topu bırakıp başka şeylere takıldı ama enerjisi nisbeten yüksekti.sonra sevk tasmasını tekrar taktım oda ne, sanki kırk yıllık eğitimli olmuş hanfendi her şeyi yapıyor tıkır tıkır yürüyor.oturuyor.koşuyor.sonra tasmayı çıkarıp tekrar top tekrar tasma.ya dedim komutları tasmasız vereyim.yine yapıyor.solumda tıkır tıkır yürüyor.
bu kadar uzun neden anlattım.sanırım bundan önce beni sahip olarak görmüyordu.zaten eşime daha yakın davranıyordu.ama dün kucağıma alıp sevince, sonrada otorite koyunca beni kabullendi.bugünkü sevmem ve oynamamla buda pekişti.o yüzden böyle tıkır tıkır yapıyor herşeyi .bu durumda artık daha rahat bir döneme girdim galiba.şunuda hissettim.her komutu yapıp ödül kurabiyesini alıp aferin diye sevince sanki başardığı için çok mutlu oldu.onu başarı mutlu etti.sanırım zor bir dönemeci geçtik.bundan sonra daha kolay olacak.ama bazı sorularım var.ben başka köpeklerle nasıl tanıştıracağım.ben bilmiyorumki onu tanıştırayım.daha çok küçük ufak tefek zaten garibimin mücadeleci değil hırpalamalarından korkarım. sorularımdan biri bu.
biride madem benimki son yavru olduğu için güvensiz cesareti nerden geliyor.ben hiç ödüllendirmedim ama gelenlere felaket havlıyor.bunu hissediyorum kesinlikle korkak değil.daha üç aylık değil bu, ben forumda okuyorum bu aylarda havlaması bile daha beklenmiyor herhalde.benimki şimdiden resmen bekçi oldu.bekçi olmadıysa bile canlı alarm oldu.neyse çok uzattım yazdıklarımı, internette insanlar uzun mesajdan hoşlanmaz biliyorum.sabrınız için çok teşekkür ederim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-02-11, 15:14   #4

İzmir
mervebernie Çevrimdışı

Köpeğinizin sosyalleşmesindeki en önemli an en küçük olduğu anlardır.. Başka köpeklerle tanıştırmaya korkmayın.. Ceasar'ında dediği gibi temiz düşünün ve anı yaşayın... Köpeğinin saldırgan olmadığından emin olduğunuz biri ile buluşun, hiç korkmayın ters bir hareket olmadıktan sonra bir köpek yavruya saldırmaz.Tanışmak istemiyorsa yavrunuz en uygun tanışma şekli onu kucağınıza alın, ve arkasını döndürün.diğer köpeklerin onu koklamasına izin verin..Köpeğiniz tepinsede aldırmayın önce korkar sonrada zarar görmediğini anlayınca oda bu etkinliğe katılacaktır...Tasmayı hiç bir köpekle tanıştırırken gergin tutmayın. Tasmayı gergin tutmak karşıdan gelen köpeğe şu işareti verir " bu köpek saldırgan bende o saldırmasın diye böyle onu gergin tutuyorum" böyle bir mesaj görür ise karşıdaki köpek o da gerilir..tasmada sizde gayet rahat olmalısınız..Benim köpeğim sorunsuz ve sakin diye düşünerek yürümeli ve tanıştırmalısınız.
Bahçede efelik yapmasının nedeni bahçeye kimsenin girmeyeceği içindir..Birkaç haftalık tecrübesine göre bahçesine kimse giremediği için rahat rahat efelik yapabiliyor.Eğer bahçede böyle havlayan bir köpek istemiyorsanız bunu durdurabilirsiniz.
Eve almanız onun için büyük bir değişiklik. Köpeğinize vurmak onu akıllandırmaz sadece sizden uzaklaştırır.. Fakat yavru bir köpek olmadığı için küsmeleri yada kızmaları yüksek olmuyor tabiki.. Köpeğinizi daima yerde sevin... Böylece mesafe korunmuş olur..
köpeğinizin yüzünde fark ettiğiniz mutluluk aslında sizin mutluluğunuz..O sizin bir aynanız.. Siz karışık ve ne yapacağınızı bilmez durumlara girdiğinizde o da bir ağlar bir susar, bir küser... Siz eğitimi yaptı diye mutlu olduğunuz için köpeğiniz mutlu.. Dengeli bir köpek her zaman herkezin sahip olması gereken köpektir..Bunun en başında sosyal bir köpek olması esastır. Ceasar genelde yaşı ileri köpeklerle çalıştığı için her kuralı sizin köpekte geçmeyebilir fakat çok yardımı dokunur o programı izlemenin... İzlemeye devam..Liderliğe devam

Takıldığınız yerlerde yardıma hazırım Gelişmeler gözle görülür şekilde ..

Kolay gelsin ... Her işin başı sabır....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-02-11, 17:46   #5

atredis üyesinin avatarı

Muğla
atredis Çevrimdışı

merhaba cevabınız için teşekkürler.sizin dediğiniz gibi sosyalleştirmem gerektiğini düşünüyorum.dün ilk gezimizi yaptık.uzunca bir yürüyüş oldu sorunsuzdu ama öğreneceği çok şey var.il kez gördüğü ilk kez duyduğu kokular var.bunları anlıyorum.ama bazen öylece kafayı yere eğip durmasını anlayamıyorum.yürümüyoruzda tasmayıda çekiştirmiyor.sanırım güven eksikliği ciddi boyutta.bir köpekle karşılatık.yay çizerek yaklaştık.gariban bir sokak köpeğiydi.bizimki önce hırlayıp havlayıp atılandı ne yapacaksa minicik haliyle hayır dedim.bana bir bakışı vardı ki çok hoştu.ama saldırmalıyım der gibiydi.sonra elime alıp poposunu öbür köpeğe koklattım.benimki inanılmaz şaşırdı.sonra aşağı indirdim.ne yapacağını şaşırdı.sonra öbür köpek çekti gitti.bugünde bahçe kapısı açık kalmış bir sokak köpeği girmiş.ben çıktığımda durum şuydu kocaman bir köpek sırtını bizimkine dönmüş bizimkide deli gibi havlayıp hırlıyor.hayır dedim elime aldım.düşündüm bahçeye giren köpeklerlede kavga edip havlamasın dedim.elime alıp poposunu koklattım.öbür köpek poposunu ve her yerini kokladı.ama gelen vatandaşın niyeti bozukmuş galiba doğrudan bizimkinin kulübesine girmek istedi bizimki nasıl havlıyor.ben sokmadım.bizimkinin mamasına sulandı onuda yedirtmedim.bizimki bas bas havlıyor yine köpeğe dışarı çıkardım.bizimki sürekli havladı yani köpekle tanıştıramadık.ama şöle bişi oldu bizimki şimdi her geçen köpeğe havlıyor.bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.şimdiden teşekkür ederim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-02-11, 12:41   #6

İzmir
mervebernie Çevrimdışı

Sokak köpekleriyle değilde oyunu seven, sahibi ve karakteri belli bir köpekle deneyin... Köpeğiniz yerine olan tehditi farkedip havlamıştır ona Ama tanıştırma şekliniz gayet olumlu cevap verir.... Böyle devam edin... Tanıştırdığınız köpeklere havlarsa hemen şşşşşttt diyerek oturtun...Sonrada yan yatırın...Ellerinizle onu yatırır pozisyonda iyice duruluncaya kadar bekletin..Diğer köpeklerin yaklaşmasına izin verin...Sonrada sakinleşince sevin okşayın ve yavaşça bırakın.....Diğer köpeklerinde sakin olması çok önemli...Küçük havlamalar hırlamalar her zaman tehdit değildir... Oyun içindede çok olur..Her sesten korkmayın..Diş gösterme bile oyunun parçasıdır....Tetikte olun ama rahat olun... Köpeğinize endişeli olduğunuzu göstermeyin...Denemeye devam....Köpeklerle yaşarken en çok ihtiyacımız olan şey sabırdır
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları