Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Köpek Forumları > Köpek Eğitimi ve Psikolojisi

Cevap Yaz
Eski 22-01-14, 16:29   #1

Cross üyesinin avatarı

Tekirdağ
Cross Çevrimdışı
Varsayılan Eğitim tasmamız bile bizi durduramıyorr.. :)

Oğlum 4 yaşında bir Golden... 2 yaşına geldiğinde beni çok fazla zorlamaya başladığı için artık göğüs tasmasını bırakıp eğitim tasması almaya karar verdim ama sadece ilk takışta işe yaradı... birden çektiğinde boğazına değen dikenlerden korkup birden duraksadı ama bu korku sadece o günkü gezinti boyunca sürdü.. 2 yıldır eğitim tasması kullanıyoruz ama sanki göğüs tasması varmış gibi inanılmaz çekiştiriyor... Kızdığımda biraz duraksıyor ama 1-2 adım sonra tekrar çekiştirmeye başlıyor... Bu yaştan sonra belki biraz zor olabilir ama yürürken bana ayak uydurabilmesinin bir yolu var mıdır acaba? İlla dibimden yürümese de olur ama bu kadar zorlaması beni de çok zor durumlara sokabiliyor bazen. Malumunuz Golden'ların ne kadar hareketli ırklar olduğunu hepimiz biliriz...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-01-14, 16:58   #2

zındık üyesinin avatarı

Manisa
zındık Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Eğitim tasmamız bile bizi durduramıyorr.. :)

Uzun bir süre ve kararlı bir şekilde çalışmanız gerekiyor.
Köpeğiniz şunu öğrenmiş... Çekiştirerek sahibimi istediğim yere götürebilirim.

Öncelikle şunu göze almanızı gerekiyor, gerekirse 100 metrelik bir yolu 10 dk'da yürümelisiniz.
Köpeğiniz her çekiştirmeye başladığı an tamamen durmanız, ve hareket etmesini tasmadan çekerek önlemeniz gerekiyor, dolayısıyla köpeğiniz sizi çekiştirmesinin onu gitmek istediği yere daha kolay ulaştırmayacağını tam aksine daha da zorlaştıracağını anlamalı.

Yavaş yürüme ödülü mama!

Köpeğinizi geniş bir alanda çalıştırabilme şansınız var ise örneğin 100 metre mesafeli düz bir yere ihtiyacınız var.

Belirlediğiniz bir noktaya köpek mamasını bolca dökünüz, ufak bir tepecik haline gelene kadar olabilir.

Köpeğinizin bu mama tepesini gördükten sonra 100 metre kadar geri bir noktadan yavaş yavaş yürüyerek mamaya doğru gidin, fakat köpeğiniz çekiştirmeye başladığında tasmadan hızlıca çekip "hayır-otur" komutunu vermeniz gerekiyor (4 yaşında bir köpeğin bu komutları bildiğini umuyorum).

Bu şekilde en az 10 veya 20 duraklama yaparak eğitimin ilk aşamasını tamamlayabilirsiniz, ve bu eğitimi 1 hafta gibi bir süre ile günde 1 veya 2 kez tekrarlamanız durumunda olumlu bir sonuç alacağınıza inanıyorum.

Ayrıca taktığınız tasmanın ne olduğundan çok tasmayı nereye taktığınız önemli, tabi ki köpeğinizin boynuna taktığınıza eminim fakat tasmayı boyunda değil de çene altına yakın tutmanız daha iyi sonuçlar verebilir, yine de dikenli tasmanın hayvanınızın boynuna vereceği zararı göze aldığınızı görüyorum.

Ayrıca eğitim tasmalarında diğer önemli bir konu ise uyarıcıyı nasıl verdiğinizdir. Hayvanınızın boynunu gerili şekilde tutmamalı, tasmayı sertçe çekip gerekli uyarıcıyı verdikten sonra tasmayı serbest bırakmanızı öneriyorum. Köpek sürekli olarak tasmayı gererek tasmanın verdiği acıya bile alışmış oluyor.

Eğitim tasmasından gelen darbe; kısa - sert ve net olmalıdır.

Uzun oldu fakat umarım yararlı olur.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-01-14, 17:26   #3

Cross üyesinin avatarı

Tekirdağ
Cross Çevrimdışı

Uzun olması gayet iyi olmuş teşekkür ederim dikkate alarak bu kadar şey yazdığınız için... Aslında Cross dışarda tasmasızken bile yanımdan fazla uzaklaşmayan hatta biraz uzaklaştığı zaman adını söyleyerek seslenmeme veya bağırmama bile gerek kalmadan bi "şşşşşt" dememle hoooppp direk geri dönüp yanıma gelen bir köpek ve çok fazla komit biliyor... Dışarda da hiçbir zaman beni çekiştirerek götürmek istediği yere henüz gidebilmiş değil ama hala bıkmadan usanmadan bir umut çekiştiriyor işte...
Şu uyarıcı olayını da arada yapıyorum evet bazen çok fazlaya kaçırıp beni gerebiliyor çünkü... Ama o uyarıcı da benim ona kızmama eş değer.. Sadece o anlık korkup 1-2 adım yavaşladıktan sonra yine kaptırıyor kendini...
Mesela bu söylediğiniz ödül mamalı egzersizi tasmasızken yapsam bana hiç sorun çıkarmadan yavaş yavaş yürür hızlanmaz otur dediğimde dinler hatta istemesem mamanın yanına bile gitmez.. ama işin içine tasma girince her şeye karşı gelme isteği doğuyor bunu anlamadım gitti.. Ve bu söylediğiniz yolu kesinlikle deniycem gerçekten çok işe yarar görünüyor.. Tekrar teşekkürler...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-01-14, 17:37   #4

zındık üyesinin avatarı

Manisa
zındık Çevrimdışı

Tasmaya direnç gelişmiş belki de bunu bir oyun olarak görüyordur.
Kolaylıklar dilerim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-01-14, 22:13   #5

Köpek Eğitmeni üyesinin avatarı

Fatih Semti
Köpek Eğitmeni Çevrimdışı

merhaba köpeğe söz geçirmenin en etkili yolu acısız yolu yemek eğitimidir tüm eğitimlerin ilk adımı verilecek ilk ve etkili eğitimin başı yemek eğitiminden geçer köpeğinize bir yemek saati seçiniz o saat dışında asla bir adet mama tanesi bile vermeyiniz yemek saati geldiğinde kendi yemeginizi hazırlayın masanız köpeğin uzanacağı şekilde olmalı yüksek olmamalı aç olan köpeğiniz yemeginizi paylaşmak için yanınıza geldiğinde sert bir hayır komutu ile tasmasından tutup en az 3 adım geriye götürün yemekten uzaklaştırın otur bekle komutu verin yemeginiz bitene kadar bu komutu sürekli tekrarlayın kendi yemeginiz bittiğinde köpeğin yemegini hazırlayın yumuşak bir ses tonu ile ye komutu verin 3 saniye sonra sert bir ses tonu ile hayır bekle komutu verin yemekle arasına girin yemesine izin vermeyin önce bir dakka daha sonraları 2 dakka ve 3 dakkaya kadar bekle komutunu uzatabilirsiniz yemek bitene kadar ye bekle komutunu sürekli çalışın 3 günde köpek size saygı duymayı ögrenecektir yürüyüş eğitiminde hayır bekle komutu çok işinize yarayacaktır.yürüyüş eğitiminde asla mama ve yemek ödülleri kullanmayınız şartlandırma sistemi uygulamış oluyorsunuz . eğitim tasmasınızı takın 3 adımda bir hayır bekle komutu verin en az 20 saniye bekleyin her 3 adımda bir tasmayı geriye çekerek hayır bekle komutu veriniz tasmayı köpeğin kuyruk kısmına dogru sert bir şekilde çekin ve anında tasmayı gevşek bırakın tasma gergin olmamalı tasmayı asla havaya dogru çekmeyin mutlaka kuyruk tarafına ve geriye dogru çekmiş olacaksınız her gün 15 dakka çalışın bekle komutlarında tasmayı gevşek bırakırsanız köpek hata yapar hata yapan köpek daha çabuk eğitilir.aynı komutları birde göz kararı yuvarlak geniş cember varmış gibi düşünün kendi etrafınızda 10 dakka köpeği sol tarafınıza alıp köpeği sürekli kendinize çekin her çekmede takip komutu verin anında tasmayı gevşek bırakın tasma gergin olmasın tasma gevşek olunca köpek hata yapar hata yapan köpek daha kolay eğitilir. bu eğitimi toplam 8 saatlik bir eğitimden sonra tasmasız yola devam edebilirsiniz artık köpeğiniz tasma kullanmadan yanınızda sizi geçmeden yürüyecektir köpek her zaman sol tarafınızda olsun. burdan ne kadar yazsamda köpek sahipleri uygulamada hata yapabiliyorlar profosyonel yardım için köpek eğitim okulu 0536 785 07 43 köpek yıkama köpek kuaförü köpek oteli 0536 785 07 43 dileyene kendi yerinde özel eğitim verilir istanbul

Bu konu en son " 28-01-14 " tarihinde saat 22:19 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-02-14, 17:03   #6

Cross üyesinin avatarı

Tekirdağ
Cross Çevrimdışı

Teşekkür ederim bilgileriniz için... Fakat Crossun zaten belirli bir mama ve tuvalet düzeni var ve hiç bir zaman saat düzeninin dışına çıkmıyoruz... Ek olarak yemek konusunda bir sıkıntımız yok evde kim yemek yerse yesin yanına bile yaklaşmaz çünkü bunun kötü bişey olduğunu biliyor ve ortada duran bişey, ki bu en sevdiği şey de olsa hayatta gidip yemez ayrıca her konuda olduğu gibi hayır komutunu yemek konusunda da dinler yani elimle ona bişey uzattığımda bırakın hayır dememi elimle uzatıp burnunun dibine sokmuş olsam bile ben ye demeden yemez, yemeye yeltense bile hayır dediğimde durur ve dokunmaz...
Neyse fazla uzatmak istemiyorum zaten yemek konusuyla ne tür bir ilgisi olduğunu anlayamadım ama eğer bir ilgisi varsa da göründüğü gibi o konuda kusursuzuz...
Bekle komutuna gelince, o konuda da gayet beni dinliyor oturup beklemesini söylediğimde ben dönene kadar yerinden kalkmadan bekliyor veya yürürken bekle dediğimde durup bekliyor o konuda da sorun yok ama beklemeyi kestiği anda büyük bir şiddetle yürümeye başlıyorr.. Evdeyken "yavaş" komutunu dinlediği halde dışarda tasma varken dinlemiyor... Sağa sola saldırma, dükkanlara girmeye çalışma veya insanları rahatsız etme sorunumuz da yok tek sorun sürekli koşar vaziyette yürümeye çalışması...
Yine de teşekkür ederim tekrar ilginiz için..
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları