Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Köpek Forumları > Köpek Eğitimi ve Psikolojisi

Cevap Yaz
Eski 08-08-15, 15:43   #1

Aksaray
anadoluaslanı Çevrimdışı
Varsayılan 4 aylık yavrunun psikolojisini düzeltmek...

Herkese merhaba,

Konu; muhtemelen daha yavru iken kötü muamele görmüş, yaklaşık 4 aylık ve çalışanlar Malaklı kırması dese de bana göre bir SK. Bu yavrunun çevreye adaptasyonu lazım. Aksaray'da bir barınaktan alınıp, fabrikada barındırılan Bıdıbıdı ben geldiğimde kulübesinden çıkmıyordu... Çıksa da uzaktan seyrediyordu insanları.

15 gün önce ben beslemeye başladım. Çalışanlar tarafından besliyordu ama ben devraldıktan sonra alışmaya başladı bana ve şuan gece gündüz idari binanın yanından ayrılmıyor.(ben fabrikada ikamet etmekteyim hafta içi)

Arkadaşlar Ziraat Mühendisi, Zooteknistim ve rasyoncuyum, pet veterinerleri bilemem ama ben hayvanların doyana kadar beslenmesi taraftarıyımdır.

1- Beslenme konusunda;
a-yabancı literatürleride karıştırmaya başladım ve yaşına uygun protein ve kaloriyi tutturacak rasyonu hazırlayana kadar mevcutta bulunan dondurucudaki ''et'' ile idare ediyoruz... ne kadar yerse; gerisini döküyorum diğer öğüne kadar bitmemişse...
b- Alışması için yemek artıkları da vermeye başladım.
c- Doymak bilmiyor... yada gündüz diğer köpekler kulübedeki yemeği çalıyor...
(NOT:BURASI BİR YEM FABRİKASI

2- Komutları öğretmeye başladım yeşil elma ve ödül bisküvisi ile... Bahçeden kopardığım elmayı yerde yuvarlayıp dikkatini çekip, getir dedikten sonra hemen elime bıraktığı anda veriyorum bisküviyi ve GETİR komutunu öğrendi sanırım.

Ancak benim istediğim insanlardan korkmaması. Belliki geçmişinde epey korkmuş... Şu sıralar sadece bana ve benden önce kendisini besleyen arkadaşımıza yaklaşıyor... Sorun şu, idari binaya alamam, bahçede (10.000 metrekare) yaşayacak. Ama fabrikanın değil benim olduğunu kendisine nasıl izah edeceğim...

3- Oyun oynamak isteğini belli etmiyor gibi. Ben koşunca başlıyor ama kendisi başlatmıyor yada ben anlamıyorum...

4- Gece uzun havladığında (pardon 'hev-hev'' dediğinde) bahçeye yabancı köpek girmiş oluyor ve bende bazen kalkıp sopa ile onları kovalıyormuş gibi yapıyorum ve bu hoşuna gidiyor... Nerdeler diye sorunca oldukları iskikamete yöneliyor sanki konuşur gibi kısık sesle uzun bir hır-hav arası ses çıkarıyor ve ben isabet etmeyecek şekilde bikaç taş atıp AFERİN dediğimde neşeleniyor... Köpeklerl kovalamaya çalışma sebebim gelenlerin çoğunun Çoban köpeği olması, yani gereğinden fazla yaklaşırsa paramparça olur mazallah... Bağlamalımıyım veya diğer köpeklerle arasına girmemelimiyim?

5- Son olarak, eve taşınırsam onun eve alışma yada alışmama ihtimali nedir?

Saygılarımla,
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-08-15, 17:56   #2

Trabzon
Zeynep_965 Çevrimdışı
Smile Cvp: 4 aylık yavrunun psikolojisini düzeltmek...

Bu konularda profosyonel olmasamda kendi fikrimi soyleyebilirim. Oncelikle kopegine sakin ev yemegi verme ev yemekleri kopeklerin besin ihtiyacini karsilamaz bunun yerine yavru kopek mamasi al ve 6 ogun seklinde ve ogunlerin fazla olmamasina dikkat ederek kopegine ver ogunlerin saatleri olsun bu saatler disinda ona yiyecek verme ki kopegin bir duzeni olsun ve saglikli Olsun. Kopeginin seni sahibi olarak kabul etmesi biraz zaman alir bu zamani kisaltmak icin bol bol birlikte vakit gecirin oyun oynayin yemegini suyunu sen ver bu sayede seni sevecek ve sahibi olarak gorecektir insanlara alismasi icin Onu parklara gotur isteyenlerin onu sevmesine izin ver bu sayede insanlari ona kotu muamele yapan canlilar olarak degil onu seven canlilar olarak gorur bunun disinda onu coban kopeklerinden korumaya devam et bu hem seni daha cok sevmesine olanak saglar hemde zarar gormez. Vahsi kopeklerden korusanda onu evcil hayvanlarla sosyallestir yoksa buyudugunde diger hayvanlara karsi agrasif olur ve sorun yasarsin. Ayrica bence onu evine almalisin bu sayede hem tehlikelere karsi korunmus olur hemde seni daha cabuk kabullenmesini saglar zaten zamanla eve alisir sorun olmaz. Ama egzersizlerini aksatma. Yuruyeslerini yaptir ki saglikli ve mutlu bir kopegin olsun. Umarim yardimci olabilmişimdir

Bu konu en son " 20-08-15 " tarihinde saat 17:59 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-08-15, 07:55   #3

Aksaray
anadoluaslanı Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: 4 aylık yavrunun psikolojisini düzeltmek...

Zeynep_965 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bu konularda profosyonel olmasamda kendi fikrimi soyleyebilirim. ... Ayrica bence onu evine almalisin bu sayede hem tehlikelere karsi korunmus olur hemde seni daha cabuk kabullenmesini saglar zaten zamanla eve alisir sorun olmaz. Ama egzersizlerini aksatma. Yuruyeslerini yaptir ki saglikli ve mutlu bir kopegin olsun. Umarim yardimci o lab inmis I'm sorry.
Sayın Zeynep_965 öncelikle teşekkürler verdiğiniz bilgiler ve görüşleriniz için... Söylediklerinizin bir kısmını yapmak için pazartesi günü önce veteriner hekime gittik ve 2. aşılarını yaptırdık.

Eğer dün gece saat 4'te kalkmamış olsaydım sanırım bu yazıya cevap veriyor olmayacaktım... Bıdıbıdı'nın büyük bir köpeğin üstüne yürürken havlama ve sonrada tırsma sesini duyduğum an yalınayak fabrikanın en karanlık çalılığına daldım elimde sopayla.... Boynunda bir iz buldum sabah ama uyuz mu diş izi mi anlamadım oksijenli suyla temizledim orayı...

Dün gece yaşadığım olay sebebi ile binanın boş odalarından ikisini hazırlıyorum hem onun hem de minik kedi ve köpek için... (birde gariban ama Bıdıbıdı ile diğer köpeklere amansızca saldıran cesur bir yavru kedimiz var). 1 yavru köpeğimiz daha oldu bu arada... (Konu mankeni olarak hayvan besleyenler, Yavruları atacaksanız bari yol kenarındaki ıssız bi tarlaya atmayınki Biçerdöğer tarlaya girince onu da biçmesin)

Soru: Kedicik Kontes ile araları iyiydi alıştırdım birbirlerine ama 2 gündür ensesinden tutup götürme teşebbüsünde bulunuyır, bu davranış hayra alamet mi analık dürtüleri mi dışa vuruyor yoksa ayırmalımıyım ikisini? Oyun mu oynuyor Kontesle yoksa yemeye mi çalışıyor

Onada KAÇ komutunu öğrettim, direk kantarın altına giriyor bazen

Soru 2: Bugün bahçede bulduğu bir ölü güvercini yemeye çalışırken yakaladım bizimkini ve zorla ağzından aldım tam yemek vaktiydi... Bu gibi durumlarda müdahale etmek doğrumu değil mi?

Soru 3: Lastik top yerine önereceğiniz oyuncak nedir? Habire parçalıyor topları... Alışveriş sitelerindeki cafcaflı oyuncaklardan hangileri dayanıklı ve daha sağlıklı?

Soru 4: Kendini sık yalamaya ve hatta kemirmeye başladı; pire ve uyuz ile iç parazit uygulaması yapmaya başladım, veterinerin verdiği hapı suyla içirttim parazit için ve pire için de kaynar suya atıp bir gece beklettiğim limonlu suyla spreyledim özellikle sırt bölgesini. Yarın da karın bölgesine tatbik edeceğim; uygulama süresi hakkında bilgisi olan var mı bloğunda yazan kişi süre belirtmemiş... Pire tasması yolda, uyuz ve kurumuş yara içinde dirseklerde kemirdiği yere zeytinyağı sürüyorum, başka ne yapmak lazım?

Kusura bakmayın , hayatımda ilk defa aynı anda 3 hayvan sahibi oldum, sorular size belki basit gelebilir ama enson 35 sene önce ilkokuldayken kedi beslemiştim 3. gün kaçınca birdaha hiçbir hayvana bakmamıştım...
Eklenmiş Resimler
4 aylık yavrunun psikolojisini düzeltmek...-p1070582jpg  4 aylık yavrunun psikolojisini düzeltmek...-p1070589jpg  4 aylık yavrunun psikolojisini düzeltmek...-p1070576jpg  4 aylık yavrunun psikolojisini düzeltmek...-p1070609jpg  
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-08-15, 22:02   #4

Trabzon
Zeynep_965 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: 4 aylık yavrunun psikolojisini düzeltmek...

Oncelikle kopek ve kedinizin kavga edip etmedigini anlamak icin bazi davranislari gozlemlememiz lazim mesela kopek kediyi ensesinden tutunca kedi tisliyor mu tirmiklamaya calisiyor mu bu gibi davranislar varsa kopek kediye zarar vermeye calisiyor olabilir ama ben sanmiyorum cunku sanilanin aksine kopek kediyi yemez bogarak ya da isirarak oldurur ve oylece birakir kopeginizin boyle bir amaci olsa fark ederdiniz diye dusunuyorum zaten kopecigin oyle bir amaci olsa ensesinden tutmaz direk oldurur ama siz her ihtimale karsi dilkat edin arada kediyi kontrol edin bir yarasi var mi herhangi biryer kabuk baglamismi bu enseden tutma olaylarinda hemen ayirmayin biraz gozlemleyin eger zarar vermeye calisirsa kedicigi kurtarin ve kopegi sert bir sesle uyarin. Ikinci soruya gelirsek herhangi bir olu canliyi yemesine izin vermeyin mesela guvercini ele alalim sonucta neden oldugunu bilmiyoruz hastalik tasiyabilir ve bu hastalik kopeginize bulasabilir yedigi canlinin kemikleri nefes borusuna batabilir ya da hayvan uzun zaman once olduyse etin ustunde bakteriler ureyebilir ve kopeginizi zehirleyebilir. Ucuncu sorunuza gelirsek kopeklerin isirmasi icin yapilmis halatlar var hem kalin hemde saglikli plastik gibi zararli maddeler icermiyor Ferplast Köpekler için Pamuklu Üç Düğümlü Oyuncak Kemirme İpi 6522 33x2,5cm - 20,61 TL - DİŞ BAKIMI bakin buradaki gibi ben bunlari oneririm. Son sorunuza gelirsek zaten gerekenleri yapiyorsunuz bu yaptiginiz uygulamalari bir hafta uygulayin sonra ara verin ve kopeginiz davranislarini devam ettiriyo mu bakin ve arada sirada kopeginizin tuylerini tarayin tuy aralarinda beyaz beyaz minik birseyler varsa pire yumurtasi olabilir dedigim gibi bir haftalik surelerle uygulayin sonra ara verin ve gozlemleyin zaten yumurtalar varsa bile eninde sonunda cikacaklar yumurtadan ve pire tedavisi uygulamaya devam ederseniz olurler . kasinmayi birakinca uygulamalari kesin eger uzun sure kasinmaya devam ettiyse bir veterinere gosterin pire tasmasida geliyormus zaten ustundeki pireler disinda baska pire gelmez. Ama tabi bulunduklari ortamida iyice bir ilaclatin derim . Tabi bu konuda en bilgililer veterinerler pire,bit, parazit tedavisi bittiginde yasadigi ortam ilaclandiginda ve pire tasmasi takildiginda hala kasinirsa veterinere gidin zaten tedavi bittiginde kasinmiyorsa bir sorun yoktur isterseniz tedavi surecinide burdan ayri bir konu acip paylasin bu sayede bizde oneriler verebilir ve anormal bir durum olup olmadigini yazariz .

Umarim yardimci olabilmisimdir. Profosyonel degilim ama elimden geldigince arastirip burda paylasiyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-11-15, 03:30   #5

Aksaray
anadoluaslanı Çevrimdışı
Exclamation Cvp: 4 aylık yavrunun psikolojisini düzeltmek...

Zeynep_965 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Umarim yardimci olabilmisimdir. Profosyonel degilim ama elimden geldigince arastirip burda paylasiyorum
Sayın Zeynep_965 öncelikle çok geç cevap için özür... Söylediklerinizin tatbik edildi. Ancak Kontes artık aramızda değil maalesef Ve bizimki günlerce aradı resmen onu... Bu yüzden buraya giremedim bugüne kadar....

Bizimki şuan gayet iyi, söylediğiniz gibi diş ipi ve kemikleri mevcut ama o hala süt kutusu ve pet şişe kemirmeye bayılıyor Zeytinyağı olumlu sonuç verdi ve şuan o bölgeler tamamen eski durumuna kavuştu.

Şimdiki sorunumuz ise bambaşka... 3 adet klübenin hiçbirine girmiyor; geliyor ya giriş kapısının önüne yatıyor veya mutfak kapısının önündeki çimenliğe (benim odanın tam altı). İçeriye zaten hiçbirşekilde girmedi ve girmiyor. Yani tam bir bahçe köpeği oldu.

Soğuktan etkilenmemesi için ekstra yemleme yapıyorum gece; kuru mama ve sevdiği için tavuk veriyorum. Meyve yemiyor sadece bahçede bulunan İğdelerden atıştırıyor arada.

Klübeye bağlamaya çalıştığımda KÜSÜYOR ve yattığı yere yakın bir yer daha yaptım ama oraya da girmiyor! Yaptığı şu: örneğin sahada ayçiçeği yığılı, üzeri brandalı, gidiyor tepesine uyumaya veya ilk klübesinin yanını yönünü kendim temizledim ve biriken otu v.s yana tarafa yığmıştım attırmak için ama 3-5 büyük öbek çalı-çırpı hala duruyor çünkü gidiyor oraya yatıyor bazen. Hatta bahçenin uzak bi tarafında plastik palet şeritleri var onun içine bile giriyor...

Zorla bağlamalı mıyım? Yada bu soğuğa dayanabilir mi? Burdakiler ''Hiçbişe olmaz'' diyor... Hava buz gibi gece Aksarayda. Ama şuan bile çimenlerin ortasında sereserpe yatmış vaziyette... Herhangibir kapalı mekana sığınma ihtiyacı bile hissetmiyor gibi...
Eklenmiş Resimler
4 aylık yavrunun psikolojisini düzeltmek...-p1070935jpg  4 aylık yavrunun psikolojisini düzeltmek...-p1070917jpg  4 aylık yavrunun psikolojisini düzeltmek...-p1070915jpg  

Bu konu en son " 05-11-15 " tarihinde saat 03:34 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları