Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Köpek Forumları > Köpek Eğitimi ve Psikolojisi

Cevap Yaz
Eski 06-10-08, 21:11   #1

Beaut_35 üyesinin avatarı

Beaut_35 Çevrimdışı
Unhappy 3 aylık rottweiler ım war yardımcı olursanız sewinirim

merhabalar.benim henüz 3 aylık dişi bir rottum war.sorun şu,dışarı çıktığımızda kimi görse peşine takılıp kendini sewdirmek istiyor.yani tanıdık yabancı fln ayırmıyor ilgi gösteriyor.ben yabancılara karşı mesafeli olsun istiyorum.henüz çok küçük biliyorum ama bu huyunun ileride alışkanlık haline gelmesinden çok korkuyorum.onu bu huyundan nasıl wasgeçirebilirm ? lütfen yardım edin
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-10-08, 22:06   #2

Mihav Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 10
Varsayılan Cvp: 3 aylık rottweiler ım war yardımcı olursanız sewinirim

Öncelikle, ısırma nedir ve yavrular neden yaparlar bunu çok iyi bilmeniz gerekiyor. Köpeğinizi lütfen iyice inceleyin. Birşey fark ettiniz mi? Evet, bizim gibi parmakları yok. Bu da, yavrunuzun tutup taşımak istediği ya da sadece tutmak istediği herşeyi ağzı ile yapması gerektiğini gösteriyor. Yani yavrunuz, zannettiğiniz gibi çoğu zaman ısırmıyor. Sadece tutuyor. Tutmak ile ısırmak arasında ince bir fark vardır. Bu nedenle, konuyu detaylıca inceliyoruz.

Yavrunuz, tutma haricinde ısırma ve çiğneme ihtiyacı da olan bir köpektir. Isırma ve çiğneme, onun için çene kaslarını geliştirme, ağız sağlığı ve diş sağlığı açısından önemlidir. Ayrıca diş değiştirme döneminde de, yoğun olarak kaşınan dişlerini rahatlatmak için bir şeyleri ısıracak ve çiğnemeye çalışacaktır. Bunun önüne asla geçemeyeceğiniz için, yapmanız gereken bu davranışı kontrol altına almaktır. Öncelikle, yavrunuza ısıracağı ve çiğneyebileceği, diş kaşıma minelerine sahip bir ya da iki tane oyuncak alalım. Yavru Rottweiler' ınızı, bu oyuncak ile tanıştırın. Sonra bir kenara koyun. Yavrunuz elip paçanızdan tuttuğu anda, hiç hareketsiz kalarak 15 saniye bekleyin. Halen asılmaya devam ediyorsa, sert bir ses tonu ile 'Hayır' komutu verin. Yavrunuz, bıraktığı anda, oyuncağı alarak ağzına verin ve onunla oynamaya başlayınca, severek ödüllendirin. Bunu birkaç defa yaptıktan sonra, yavrunuz dişini nasıl kaşıyacağını öğrenecektir.

Bunun haricinde, yavru Rottweiler' ınızın mutlaka 'Bırak' komutunu da öğrenmiş olması gerekiyor. Bu komutu öğrenmesi, onun için hayati derecede bir önem taşıyor. Bunu ona öğretebilmek için, ufak ödül çubuklarından bir kutu alın. Bu çubukların her bir tanesini 3 ya da 5 parçaya ( yavrunuzun ağız boyutuna göre ) bölün ve cebinize yerleştirin. Bir tane de, yavrunuzun ısırabileceği boyut da, uzun ve ince bir sopa bulun.

Yavru Rottweiler' ınızın karnı tokken ve oyun ihtiyacı karşılanmış bir zamanda, onu alıp sessiz bir yere götürün. Dikkatinin dağılmayacağından emin olduktan sonra, sopayı çıkartın ve yavaş hareketler ile yavrunuzun patilerine, boynuna, sırtına ve bacaklarına değdirin. Bunu bir süre yaptıktan sonra, yavru köpeğiniz bu sopa ile ona zarar vermeyeceğinize emin olacak ve kendini rahat hissedecektir.

Şimdi sopayı yavrunuzun ağzına verin. Onu ısırınca çok hafif olarak çekin. Bırakmak istemeyecek ve bunu hemen bir liderlik oyununa çevirmeye çalışacaktır. Sert ve yüksek bir ton ile 'Bırak' komutunu verin ve sopayı ağzından yanlamasına çekip alarak ( incitmeyecek şekilde ) yanınıza koyun ve hemen ödüllendirin. Ödülünü aldıktan sonra, aynı şeyi tekrar yapın. En fazla tekrar yapışınızda, yavrunuz 'Bırak' komutunu duyduğu anda sopayı ağzından bırakacak ve size bakacaktır. Bu defa iki çubuk ile ödüllendirin.

Bu eğitimi, ertesi gün ve ertesi günü tekrar tekrar yapın. Eğitim süresinin 20 dakikayı geçmemesine özen gösterin. Sonraki günlerde yaptığınız eğitim de, artık her bıraktığında sevin. Arada da, ödül çubuğu verin. Bunu öyle bir sıralamaya alın ki, yavrunuz ne tamamen rüşvetçi olsun ne de tamamen sadece seveceğinizi düşünsün. Unutmayın ki, Rottweiler' ınız henüz bir bebek ve tekrar etmediği davranışlarını çok çabuk unutabilir. Bu nedenle, eğitimi tamamen bitirdikten sonra bile, Bırak komutunu hep aynı şekilde uygulayın ve onu mutlaka en azından severek ödüllendirin.

Sopa ile vereceğiniz bu eğitimin bir sonraki ayağı, ısırma eğitimidir. Bu eğitim ile de, köpeğiniz sopadan korkmamayı, ne zaman ısırıp, ne zaman bırakacağını öğrenebilir. Daha ileri giderek bir kukla ile, nereyi ne kadar ısıracağını da öğrenebilir. Koruma eğitimi böyle başlar. Fakat bu konuda hiç birşey yapmamanızı ve bu eğitimi vermeye asla çalışmamanızı dikkatle hatırlatıyoruz. Çünkü ehliyetsiz bir kişinin, kendi kafasına göre vermeye çalıştığı bu eğitim çok tehlikelidir. Bu eğitim sırasında köpeğinizin öğreneceği en ufak bir yanlış hareket ya da sizin eğitim sırasında yapabileceğiniz en önemsiz bir yanlış dahi, köpeğinizin ve dolayısıyla da sizin hayatınızın mahvolmasına sebep olabilir. Bu nedenle lütfen, koruma eğitimlerini sadece ehliyetli ve güvenilir insanlara verdirtin. Asla kendinize ya da bu işi bildiğini iddia eden arkadaşlarınıza güvenmeyin...

Çek - Bırak oyunu,:

1. Yavru köpeğe, bırak komutunu öğretir.

2. Oyunu kontrol eden sizi lider olarak tanıtır.

3. Sizin iyi ve adil bir lider olduğunuzu düşündürtür.

4. Oyunlarını nasıl oynamasını gerektiğini ve oyun zamanlarını sizin belirleyeceğinizi öğretir.

Bu oyun için yumuşak ve çiğnemeye müsait bir oyuncak, iyi bir seçim olacaktır. Oyuncağı alıp, zemine oturunuz. Ardından yavru köpeğinizi, oyun için yanınıza çağırın. Ardınan yavrunun, oyuncağı kapması için onu kandırın.

Yavru oyuncağı ağzına aldıktan sonra, çok hafif bir şekilde oyuncağı çekiştirin. Oda kendine doğru çekmeye çalışacaktır. Bu arada eğer yavrunuz, korkar ve oyuncağını bırakırsa, ona gülümseyin ve tekrar oyuncağı elinize alıp sallayın. Gelip, tekrar oyuna katılacaktır.

Bu şekilde oynarken, sert ve kısa bir ses tonu ile 'Bırak' komutunu verin. Eğer yavru oyuncağı bırakmıyorsa, hafifçe burnuna üfleyin. Bu durumda yavru otomatik olarak ağzını açacaktır. Ağzını açar açmaz oyuncağı alın ve yere koyarak müdahale etmesine engel olun.

Bu oyunu, beşer dakikalık süreler ile, günde birkaç kez oynayın. Oyun bittiğinde ise iki şey yapabilirsiniz:

1. Oyun bitti diye bir komut verir ve oyuncağı alıp, güvenli bir yere koyabilirsiniz.

2. Ya da yavruyu bir süre daha oyuncak ile tek başına bırakabilirsiniz. Ama sizin kesinlikle artık oyunda müdahil olmamanız gerekiyor.

Bu oyunu oynadığınız süre içerisinde, yavru oyunun ne zaman başladığına ve bittiğine sizin tarafınızdan karar verildiğini öğrenecek ve istemediğiniz zamanlar oyun için diretmeyecektir.

Isırma

Yavrular, özellikle diş değiştirme dönemlerinde ciddi boyutta ısırma ihtiyacı hissederler. Genellikle yakın gördükleri herkesin, ayakkabılarına ya da paçalarına hücum ederek ısırmaya çalışırlar. Yavru Rottweiler' ınız böyle bir eylem içerisine girdiği anda, birkaç yöntem deneyerek, ona bu davranışının hoş olmadığını anlatabilirsiniz. Örneğin acımış gibi bağırabilirsiniz. Yavru hayrete düşecek ve muhtemelen geri çekilecektir. Eğer bu davranışı sergilemiyorsa, doğru vücut dili kullanamadığınız için sizi anlamamış demektir. Bu durumda, kısa ve tok bir ses tonu ile 'Bırak' komutunu verin. Tamamen hareketsiz kalın. Sizin hareketsiz kalmanız, yavru köpeğiniz tarafından algılanacak ve kısa bir süre içerisinde yapmakta olduğu davranışı sonlandıracaktır. Paçanızı bıraktıktan sonra oyuncağını alıp ağzına verin ve onu severek, oyuncağı ile oynaması için teşvik edin.

Birçok bilinçsiz köpek sahibi, yavrular onları ısırdığı ya da çekiştirdiği zaman yavrudan kaçmaya çalışır ya da ayaklarını hareket ettirerek, onları kovmaya çalışırlar. Oysa bu, yavru köpek tarafından, oyuna devam etme isteği olarak algılanır ve köpeğin sahibi ne kadar hareket ederse, yavru da oyunu o kadar abartacaktır. Bu nedenle, lütfen köpeğiniz ile düzgün iletişim kurun ve yaptığı birşey canınızı sıkıyorsa, bunu ona hareketsiz kalarak ve sert ses tonları ile kızarak belli edin. Asla ama asla, yumuşak dahi olsa ona vurmaya kalkışmayın. Sizin canınızın istemediği bir şeyi, zaten köpeğiniz de sürdürmeyecektir. Önemli olan, bunu ona anlatabilmektir...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-10-08, 22:10   #3

Mihav Çevrimdışı

Kendini sevdirmeye çalışması kadar normal bişey olmaz elbette ancak bu sizi korkutmasın diyebiliyorum siz verdiğiniz eğitime güvenirseniz ve dostunuz da size bunları dikkate alırsanız korkacak birşey kalmayacaktır diye düşünüyorum,kolay gelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-10-08, 22:13   #4

Beaut_35 Çevrimdışı

teşekkür ederim ama bunu nasıl yapıcam
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-10-08, 22:13   #5

Mihav Çevrimdışı

Köpekler doğdukları andan itibaren insanlara karşı sevgi duyarlar. Bu şekilde dünyaya gelen tek hayvan türü köpektir. Bu nedenle siz köpeklere yakınlık göstermeseniz de onlar sizi çoktan benimsemiştir. Yeni aldığınız köpeğiniz sahibi olduğunuzu hissettiği andan itibaren kokunuzu benimsemiştir.

Bulunduğu mekanlarda özellikle sizin eşyalarınızın üzerine uyumayı tercih eder. Sizin kokunuz onu rahatlatır. Annesinden yeni ayrılmış olan köpek sahibini en yakın dostu olarak görmektedir. Köpeklere davranışlarını kontrol edebilmeleri için yardım ettiğiniz taktirde sizin sadık dostunuz olmamaları için hiç bir neden kalmayacaktır. Köpek pedagojisi artık bu aşamada size yardımcı olmaya başlıyor. Pedagoji uzmanları köpeklerin gelişim sürecini takip altına alarak köpeklerin yönlendirmeye çalışırlar Köpeğinizin kendi kontrolünü sağlayabilmesi adına eğitilmesini istiyorsanız eğiticinin ciddi bir eğitim almış olmasına dikkat etmelisiniz. Eğiticiler her köpek ırkına ve cinsiyetine göre farklı bir eğitim yöntemi seçerler. Ayrıca verdikleri eğitimde köpeğin sahibinin kişiliği de rol oynamaktadır. Köpekler 2- 3 günlük oldukları günden yaşamlarını devam ettirdikleri güne kadar öğrenmek için hazırdırlar. Uzmanlar ise köpeklerin 6 ve 8. haftalarında eğitilmeye başlanmalarının daha iyi olacağı düşüncesindedirler. Çünkü araştırmalar köpeklerin 6 ve 8. haftaları arasında olgunlaşma dönemine girdikleri ortaya çıkmıştır.

Fiziksel olarak gelişen köpeğe yeterli ilgi gösterildiğinde zekası da o derece gelişecektir. Henüz yavru olan bu köpeklere ciddi anlamda bir eğitim verilemez. Bu dönemde verilen eğitimin amacı gelecekte alacağı eğitime hazırlanmasıdır. Sürekli kapalı mekanlarda kalan ve dış çevreyle yakın ilişkilere giremeyen köpekler ise eğitim almış köpeklerle kıyaslanamazlar. Evde yapılan eğitimlerde köpeklere sürekli söylenilen komutlara uyması gerektiğini öğretmeye çalışmak asıl yapılması istenilen değildir.

İstenilen köpeğin insanların yaşayış biçimine alıştırmak ve öğrenme sınırını aşmasını sağlamaktır. Bu dönemde verilen eğitim köpeğin gelecekte karşısına çıkacak zor eğitimlerin üstesinden gelmesini sağlayacaktır. Köpeğinizin size göstermiş olduğu yakınlığın, sizde ona aynı yakınlığı göstererek davranışlarınızla karşılık verin. Memnun kaldığınız durumlarda ise köpeğinizi ödüllendirmeniz oldukça faydalı olacaktır. Köpeğinizi cezalandırmanız da onu ödüllendirmeniz kadar önem kazanmaktadır.

Gerektiği yerlerde onun hata yapmasına izin vermeli ve onu cezalandırmalısınız. Köpeğinizi ödüllendirirken ya da cezalandırırken bunu hak ettiğine emin olun. Bu şekilde köpeğiniz hani durumlarda ödül ya da ceza alacağını bilecektir.

Köpeğinizi sürekli cezalarla eğitmeyin. Ceza alacak davranışlar sergilediğinde, onu ödül alacağı davranışları sergilemesine yönlendirin. Böylelikle köpeğiniz motive olacaktır. Köpeğinizi cezalandırırken ona asla vurmayın. Vurarak onu cezalandırmanız köpeğin şiddeti örnek almasına neden olabilir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-10-08, 22:19   #6

Mihav Çevrimdışı

Yavruyu izleyerek davranışlarının ne anlama geldiğini, size ve komutlara nasıl cevap verdiğini anlamaya çalışın,köpeğiniz için doğru olan ödülü bulmaya çalışın.Bazı yavrular sizin sevginizi lezzetli bir yiyeceğe tercih ederler,bazıları ise yiyeceğe karşı iyi cevap verebilirler.En iyisi yiyeceği fazla kullanmadan ikisini birden uygulamaktır.Eğitim anında yavruyu kontrol altında tutmaya çalışır iken,eğitim sonrasında sözcüklerinize ve hareketlerinize dikkat edin.eğitimin ilk zamanlarında köpeğinizin kontrol edemediğiniz hareketleri için komut vermekten kaçınınız.Eğitim anı boyunca köpeğiniz yanlış bir hareket yaptı ve siz yavruyu o an için yatıştıramıyor iseniz yavruya hiçbir komut vermeyiniz,bunun yerine yavruya yaklaşarak hareketi durdurun ancak köpeğin peşinden koşmayın,onu yakalamak için girişimde bulunmayın.Köpeğinize asla vurmayın ve bağırmayın,davranışlarımızı kontrol ederken,ileriki zamanlarda eğitimi modifiye edeceğiz ve köpeği kontrol altına almak için zaman zaman sesimizi yükselteceğiz.

Eğitim anlarını kısa tutmalısınız.Köpekler özellikle yavrular eğitime gösterdikleri dikkatlerini uzun süre koruyamamakta ve kısa süre içinde sıkılmaktadırlar bu an içerisinde dikkatlerini başka bir olay için yoğunlaştırır ve komutlarınıza cevap vermek istemez.

Doğal ve özgür hayatında bile bir kelebeği beş dakika veya daha az bir zaman içerisinde takip eder,sonra bu oyundan sıkılarak dikkatini başka bir yöne örneğin bir kuşa yönelterek onu takip etmeye başlar.Eğitim için şu kural geçerlidir "Köpek çabuk ateşlenir ama hızla ilgisini kaybeder". Unutmayın eğitim köpek için herzaman heyacanlı ve eğlenceli olmalıdır.Bu yüzden eğitim süreleriniz ilk başlarda 5 dakika iken ileriki günlerde 10-15 dakika sınırını aşmamalıdır.10-15 dakikalık eğitim erişkin köpekler içinde sınırdır.Bu süreyi aşar ve köpeğinizi sıkıntıya sokar iseniz köpeği eğitimden soğutur ve komutların geriye yürümesine sebep oabilirsiniz ve gelecekteki eğitim dönemleri için de köpeğe yanlış ipuçları verebilirsiniz.En iyisi köpeği günde 10 dakika çalıştırmak ve haftada 60 dakikalık süreyi aşmamak.Eğitim döneminin başlangıcı içinde yavruyu gürültülü ve yavrunun ilgisini dağıtacak diğer ortamlardan minimum uzak tutarak eğitmelisiniz ki yavrunun ilgisi üzerinizde olsun.Yavru komutlara cavap vermeye başlayınca onu ilgisini dağıtacak yerlere götüreceğiz ve burada eğitime devam edeceğiz.

Bazı zamanlar dönemlerinden farklı olarak köpeğinizin kendini rahat hissetiği anda ek olarak eğitime zaman ayırabilirsiniz.Ayrıca gün içinde olan fırsatlar içinde de komutları tekrarlamalısınız.bu fırsatlar özellikle yavruyu besleyeceğiniz anlar olacaktır.Aç olan yavru köpeğiniz mama kabına koyulan mamanın sesini duyunca size doğu gelecektir,bu anda sizde "gel" komutunu kullanabilirsiniz,yavruya yemeğini sunmadan önce mama kabını biraz yüksekte tutar iseniz yavru oturacaktır bu an içinde de "otur" komutunu kullanabilirsiniz.Gün içinde köpeğin iç güdüsünü kullanarak yaptığı hareketleri de takip ederek,o an içinde seçtiğiniz sözcükleri kullanarak yavrunun yeni sözcükler öğrenmesine olanak tanıyabilirsiniz.Örneğin yavru tuvaletini yaparken,seçtiğiniz bir sözcüğü yavru ile göz temasını korurken tekrarlarsanız yavru köpeğiniz ileride, kullandığınız sözcüğü duyunca tuvaletini yapacaktır,tabii ihtiyacı olduğu zamanlarda.

Ödül ise oldukça önemlidir.Yalnız eğitim anında köpeğe fazla ödül vermekten kaçınmalısınız.Ödül eğitimde köpeği teşvik etmek ve hareketlerinin doğru olduğunu anlatmak için verilir.Yukarı da da değindiğim gibi köpeğimize çeşitli şekillerde ödül verebiliriz.Bazılarımız sadece yiyecek veririz,bazen "Aferin" ve "Güzel köpek" sözcüklerini kullanırız,bazı zamanlar ise ki en çok kullandığımız olanı köpeğimize dokunduğumuz ve onu sevdiğimiz anlardır.Bu yöntemlerin hepsi de iyi çalışır çünkü hepsi o an yavruya iyi yolda olduğunu anlatır ve sevimli yavrumuz hareket ile ödül arasında bağlantı kurarak birdaha ki sefere ödül almak için ne yapacağını anlamaya başlar.Burada önemli olan yavrunun yalnızca doğru hereketleri karşılığında ödül aldığını farketmesidir.Köpeğimize aşılamamız gereken "Sen şimdi doğru şeyler yapıyorsun ve bundan oldukça mutluyum bu yüzden seni seviyorum ve ödüllendiriyorum" olmalıdır.

Köpeği severek ödüllendirmemiz onun için en büyük ödüldür,ama yavrunun sevgiyi ödül olarak alması için her zaman köpeğimizi sevmememiz gerekir..Köpeğiniz doğru bir hereket yaptı ve siz onu vakit geçirmeden ödüllendirmek istiyorsunuz hemen köpeğinizle övgü dolu ses tonu ve sözcükler ile konuşun ve onun kulak arkasını,sırtının kalçaya yakın kısmını,çene altını ve göğsünü kaşırmış gibi sevmeye başlayın.Bu noktalara dokunmamızın bir anlamı var elbette.Köpek bu noktalara ulaşamamakta ve sevdiği bir kişinin bu noktalara dokunmasından ve kaşımasından memnun olmaktadır.Yavru veya erişkin köpeğiniz bu tipte bir ödül için bazen yanınıza gelir ve sizden biraz kendisini kaşımanızı isteyebilir.

Her eğitim dönemi köpeğin eğitime hala istekli olduğu an ve en iyi yaptığı hareket ve ödül ile bitirilmeli ki yavru diğer bir seansa yine mutlu başlasın ve eğitimin eğlenceli olduğunu düşünsün.Eğer yavruya kızarak eğitimi sonlandırır isek yavru eğitime karşı cephe alabilir ve bu anlardan hoşlanmaz ayrıca sahibinin isteğini yapamadığı için üzülür.

Köpek, sahibinin neşeli olduğu ve kendisine sevgi, ilgi gösterdiği zamanlar mutlu olur.Eğitim anında ve sonundaki ruh halimiz onun için çok önemlidir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-10-08, 22:21   #7

Mihav Çevrimdışı

Sevk Tasması İle Yürüme

Yavru tamamiyle boyun tasmasına alıştıktan sonra.Sevk tasmasını kullanarak birlikte yürüyebilirsiniz.Yine yavrunun alışması için ona zaman vermelisiniz.Yavru geride kaldığı veya yürümek istemediği zamanlarda onu çekiştirmeyin.Elinizde köpeğinizin sevdiği yiyeceklerden ve oyuncaklardan bulundurarak köpeğinizi size gelmesi için teşvik edin,yavru yanınıza geldiği anda bolca ödüllendirin.Kısa bir zaman sonra sevk tasmasını çıkararak oyun oynayın ve daha sonra tekrar tasmasını takın.

Dikkat edeceğiniz nokta hiçbirzaman yavrunun tasmayı oyun oynamak için ısırmasına izin vermemek.Sevk tasmasını köpeğinizin hayatı boyunca kullanacaksınız.Ayrıca temel itaat eğitiminde köpek tasma ile eğitimine başlayacak ve hataları tasma ile düzeltilecek.bu yüzden sevk tasması onun için bir oyun aracı değil tam aksine itaat anlamı taşımalı.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-10-08, 22:22   #8

Mihav Çevrimdışı

Umarım bu bilgiler işinizi biraz olsun kolaylaştırır,yeniden kolay gelsin diyor sevimli dostunuz ile sağlıklı yıllar diliyorum...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-10-08, 23:17   #9

Beaut_35 Çevrimdışı

werdiğiniz bu değerli bilgiler için gerçekten çok teşekkür ederim.gelişmeleri paylaşıcam
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-10-08, 23:30   #10

Mihav Çevrimdışı

Rica ederim,göründüğü yada düşündüğünüz kadar zor olmadığını göreceksiniz biraz ilgi ve zaten karşılıksız sevginiz size büyük destek olacaktır. Gelişmeleri merakla bekliyor olacağız,umarım herşey yolunda gider ve gönlünüzce olur...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-10-08, 02:57   #11

schiMaRique Çevrimdışı

bırak istediğiyle oynasın, istediğine sevdirsin kendini bunda bir sıkıntı yok, o daha bebek. ilersi içinse aldırış etme, korkutmasın bu seni. sonuç itibariyle şehir hayatında yaşıyoruz. gezdiğimiz, oynadığımız, oturduğumuz her yerde insan var. insanlara karşı asosyal yetiştirirsen kızını, ilerde yetişkin bir rott olduğunda zaptetmekte zorlanabilir, istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsin. anladığım kadarıyla korkun birazda ilerde sizi korumazsa durumuyla ilgili. iki tane rottum var, insan aşığı, okşansınlar, sevilsinler sürekli istiyolar. bebekliklerinden beridir... ama işler tersine döndüğünde, bir zarar, tehlike sezdiklerinde karşımızdakini 5 metre yakınıma sokmazlar. sesimi yükseltipte birisiyle tartışıyo pozisyonuna düştüğümde gözlerini kırpmadan kendilerini benim önüme atarlar. o yüzden bir sıkıntın olmasın, bırak isteyen sevsin, korkan kaçsın
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-10-08, 20:25   #12

Beaut_35 Çevrimdışı

gerçekten beni çok iyi anlamışsın saldırgan olsun istemiyorum saten ama rott denince şöyle bi ağırlığı olsun,geçtiği yeri titretsin istiorum ewet henüz bebek sürekli oyun istior yerinde duramıor bu yaşlarda kendini sewdirmeside güsel ama benim korkum sadece ileride bunu alışkanlık edinirse die
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-10-08, 02:56   #13

kraliche üyesinin avatarı

Adana
kraliche Çevrimdışı

bildigim ufak ama etkili birseyi paylaşmak istiyorum arkadasım kopeginizin sadece sizin elinizden beslenmesine dikkat edin sizden baskasından yiyecek veya herhangi birsey yedirmesine vermesine izin vermeyin ona sahibinin siz oldugunu bu sekilde daha iyi hissettirebilirsiniz....umarım sizin için yararlı bir bilgi olur ....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-10-08, 22:04   #14

ZeYtO üyesinin avatarı

ZeYtO Çevrimdışı

Çok yardım etmişler zaten yardıma pek gerek kalmamış ama benim sana söyliyebileceğim yabancılarla mesafeli durmasını istiyorsan yabancılara sevdirme yaklaştırma ve yaklaştığı zaman kızdığını belirt. Ama vur demiyorum suratına bakıp ona hııı filan diyip parmak sallayınca bunu anlar. Ama suratına bakmayabilir tanabilir. Ona bu yüzden kızma utanması kontrolunde dildir. Böylece yabancılarla mesafeli olur bence
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-10-08, 08:54   #15

barkın-besli Çevrimdışı

eceyi ilk aldığımda benimde başıma geldi herkesin peşinden gidiyor ve sewilmek istiyordu
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları