Petkod ile En iyi dostunu kaybetme!
Geri Git   Mihav.com > Köpek Forumları > Köpek Beslenmesi

Cevap Yaz
Eski 15-06-13, 17:21   #1

Litminov Çevrimdışı
Varsayılan Veterinerlerin önerdiği mamalara kanmayın

Ülkemizdeki veterinerler Proplan, Hill's, Royal Canin, Dog Chow, Chicopee gibi markalar önermektedir. Peki bunlar ne kadar kaliteli? Veterinerler, kuru mamalar hakkında ne kadar bilgili?

Bildiğiniz gibi veterinerler de kuru mama satmakta ve hepsi genel olarak aynı markaları bulundurmakta... Eğer denk geldiyseniz bazı veterinerler sizin kullandığınız mamanın kalitesiz ya da yetersiz olduğunu ve kendi sattığı mamanın çok daha iyi olduğunu defalarca dile getirir. Aslında bu reklamı çok yapılan ve veterinerlerde satılan mamaların fiyatını haketmediği ve öyle ahım şahım mamalar olmadığını belirtmek isterim.

Bunlar genelde içeriğinde etten çok tahıl bulunan, maliyeti kısmak açısından gereksiz ve zararlı ürünlerle doldurulan mamalardır. Mama alırken öncelikle kimsenin tavsiyesini dinlememeniz gerekmektedir. Çünkü bu işten ticari rant sağlayan kimseler bulunmakta ve kendi sattığı mamaları övmekte ya da reklamı çok yapılan, pahalı mamaları en iyisi olarak kabul ederek bilgisi olmadığı halde herkese önerenler bulunmaktadır. Mama seçerken önceliğiniz kendiniz olmalısınız. Sağdan soldan değil internetten araştırmalı ve en doğrusunu bulmaya çalışmalısınız. Marka, reklam ya da tavsiyelere kulak asmamalısınız. X mamasını tavsiye eden bir kişi kendi kullandığı mamayı önerecek; Y mamasını tavsiye eden kişi de satmakta olduğu mamayı önerecektir.

Veterinerlerin çoğu evcil beslenmesi hakkında çok az bilgiye sahiplerdir. Çünkü veterinerlik bölümünde beslenme ile ilgili detaylı ders verilmemektedir. En fazla 1 ya da 2 ders verilmekte ve bunlar da seçmeli olarak verilmektedir. Yani bu derslerin bir önemi yoktur ve size sattığı mamayı öneren veterinerin bu derslere girip girmediğini de bilemezsiniz. Veterinerlik bölümünde seminerler düzenleyen ve sponsor olan firmaların veterinerlerde bulunan mamaların firmaları olduğunu biliyor muydunuz? 3 kilogramı 60-70 TL'ye satılan mamaların fiyatından dolayı çok mu kaliteli olduğunu düşünüyorsunuz? Peki hiç içeriğine bakma şansı buldunuz mu?

Veterinerlerin, mama üreten şirketlerden gelen finansal kaynaklar sayesinde yaşamını sürdüren meslek birlikleri ve üniversite fakülteleri tarafından etki altında bırakılmaktadırlar. Örneğin, Science Diet markasının yaratıcısı ve reçeteyle dağıtılan diğer pek çok yiyeceğin baş üreticisi Hill's Pet Nutrition, Amerikan Veterinerler Birliği'nin en büyük sponsorudur. Veterinerlik eğitimi alan öğrenciler sık sık, sponsorluğu ticari mama üreticileri tarafından yapılan besin eğitimlerine tabi tutulurlar. The Wall Street Journal, Hill's şirketinin Amerika Birleşik Devletleri'nde eğitim veren 27 Veterinerlik Bölümünün her birinde besin konusunda yapılan araştırmalara ve özel eğitimlere yüz binlerce dolar harcadığını ve veterinerlerin Science Diet ve muayenehanelerinden satılan diğer ticari mamalardan %40'a varan oranda komisyon aldıklarını yazmıştır. Sözü geçen çıkar çatışmasından ötürü veterinerlerin sattıkları ticari mamaları savunmada öne sürdükleri argümanların doğruluk payı bulunmamaktadır.

Yani kısacası kuru mama sektöründe dikkate alınacak kişiler bu işten ticari rant sağlayan ve beslenme hakkında bilgisi olmayan veterinerler değildir. Kuru mama konusunda veterinerlere güvenmeyiniz çünkü kendi sattığı mamaları önereceklerdir. İçlerinde dürüstü yok mu? Elbetteki var ancak bunu da körü körüne inanmak yerine araştırarak ve sorgulayarak öğrenebilirsiniz.

Köpek mamaları hakkında daha önce yazdığım yazıyı okuyarak hangi mamayı almanız gerekeceği konusunda bilgilenebilirsiniz.

Kuru Mamalardaki Zararlı ve Olumsuz İçerikler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-07-13, 16:23   #2

İstanbul (Avrupa Yakası)
ggulsahh Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Veterinerlerin önerdiği mamalara kanmayın

peki siz eger inceleme imkanı bulduysanız hangi mamayı tavsiye ediyorsunuz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-07-13, 06:25   #3

Litminov Çevrimdışı

Benim yaptığım incelemelerde alınılabilir sadece 6-7 marka buldum mama seçerken ve incelerken şu esasları dikkate aldım. İncelediğim ve önerdiğim mamalar da orada yazmaktadır.

Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-07-13, 17:11   #4

Litminov Çevrimdışı

Eukanuba zararlı bir mamadır ve bu markanın firması hayvanlara işkence etmektedir. Bu nedenlerden dolayı da bu markadan uzak durulmasını öneririm.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-07-15, 16:57   #5

İstanbul (Avrupa Yakası)
betswegen Çevrimdışı

Litminov tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ülkemizdeki veterinerler Proplan, Hill's, Royal Canin, Dog Chow, Chicopee gibi markalar önermektedir. Peki bunlar ne kadar kaliteli? Veterinerler, kuru mamalar hakkında ne kadar bilgili?

Bildiğiniz gibi veterinerler de kuru mama satmakta ve hepsi genel olarak aynı markaları bulundurmakta... Eğer denk geldiyseniz bazı veterinerler sizin kullandığınız mamanın kalitesiz ya da yetersiz olduğunu ve kendi sattığı mamanın çok daha iyi olduğunu defalarca dile getirir. Aslında bu reklamı çok yapılan ve veterinerlerde satılan mamaların fiyatını haketmediği ve öyle ahım şahım mamalar olmadığını belirtmek isterim.

Bunlar genelde içeriğinde etten çok tahıl bulunan, maliyeti kısmak açısından gereksiz ve zararlı ürünlerle doldurulan mamalardır. Mama alırken öncelikle kimsenin tavsiyesini dinlememeniz gerekmektedir. Çünkü bu işten ticari rant sağlayan kimseler bulunmakta ve kendi sattığı mamaları övmekte ya da reklamı çok yapılan, pahalı mamaları en iyisi olarak kabul ederek bilgisi olmadığı halde herkese önerenler bulunmaktadır. Mama seçerken önceliğiniz kendiniz olmalısınız. Sağdan soldan değil internetten araştırmalı ve en doğrusunu bulmaya çalışmalısınız. Marka, reklam ya da tavsiyelere kulak asmamalısınız. X mamasını tavsiye eden bir kişi kendi kullandığı mamayı önerecek; Y mamasını tavsiye eden kişi de satmakta olduğu mamayı önerecektir.

Veterinerlerin çoğu evcil beslenmesi hakkında çok az bilgiye sahiplerdir. Çünkü veterinerlik bölümünde beslenme ile ilgili detaylı ders verilmemektedir. En fazla 1 ya da 2 ders verilmekte ve bunlar da seçmeli olarak verilmektedir. Yani bu derslerin bir önemi yoktur ve size sattığı mamayı öneren veterinerin bu derslere girip girmediğini de bilemezsiniz. Veterinerlik bölümünde seminerler düzenleyen ve sponsor olan firmaların veterinerlerde bulunan mamaların firmaları olduğunu biliyor muydunuz? 3 kilogramı 60-70 TL'ye satılan mamaların fiyatından dolayı çok mu kaliteli olduğunu düşünüyorsunuz? Peki hiç içeriğine bakma şansı buldunuz mu?

Veterinerlerin, mama üreten şirketlerden gelen finansal kaynaklar sayesinde yaşamını sürdüren meslek birlikleri ve üniversite fakülteleri tarafından etki altında bırakılmaktadırlar. Örneğin, Science Diet markasının yaratıcısı ve reçeteyle dağıtılan diğer pek çok yiyeceğin baş üreticisi Hill's Pet Nutrition, Amerikan Veterinerler Birliği'nin en büyük sponsorudur. Veterinerlik eğitimi alan öğrenciler sık sık, sponsorluğu ticari mama üreticileri tarafından yapılan besin eğitimlerine tabi tutulurlar. The Wall Street Journal, Hill's şirketinin Amerika Birleşik Devletleri'nde eğitim veren 27 Veterinerlik Bölümünün her birinde besin konusunda yapılan araştırmalara ve özel eğitimlere yüz binlerce dolar harcadığını ve veterinerlerin Science Diet ve muayenehanelerinden satılan diğer ticari mamalardan %40'a varan oranda komisyon aldıklarını yazmıştır. Sözü geçen çıkar çatışmasından ötürü veterinerlerin sattıkları ticari mamaları savunmada öne sürdükleri argümanların doğruluk payı bulunmamaktadır.

Yani kısacası kuru mama sektöründe dikkate alınacak kişiler bu işten ticari rant sağlayan ve beslenme hakkında bilgisi olmayan veterinerler değildir. Kuru mama konusunda veterinerlere güvenmeyiniz çünkü kendi sattığı mamaları önereceklerdir. İçlerinde dürüstü yok mu? Elbetteki var ancak bunu da körü körüne inanmak yerine araştırarak ve sorgulayarak öğrenebilirsiniz.

Köpek mamaları hakkında daha önce yazdığım yazıyı okuyarak hangi mamayı almanız gerekeceği konusunda bilgilenebilirsiniz.

Merhaba evet iyi güzel yazmışsınız ama veteriner hekimler ve doktorlar bu işi hayır için yapmıyorlar tabi ki para kazanacaklar. Firmalar ürünlerini tanıtmazlarsa, reklamlarını yapmazlarsa ürettikleri ürünleri nasıl satacaklar ? Örnek olarak doktorlarda reçeteler ile binlerce ilaç yazıyor ve neredeyse tüm ilaç firmaları doktorları benzer seminerlere, eğitimlere götürüyor onlara hediyeler veriyor. Bu Bayer'in , Pfizer'in kötü ve yararsız olduğunu mu gösterir ? Hayır firmalar hayatta kâr elde etmek için çalışırlar, en iyi ürünü en iyi reklamlarla kampanyalarla tüketicilere veya satış noktalarına ulaştırmaya çalışırlar. Mama sektöründe de durum aynı Veteriner Hekimler bu mesleği hayır için değil para kazanmak için yapıyor, aynı şekilde mama firmaları mamaları para kazanmak için üretiyor ve bizde bu ürünleri belirli bir ücret karşılığında alıyoruz. Bakkallar sağlığa zararlı çikolata ve şekerleri satmasın mı ? Yada avukatlar yargılanan kişileri savunmasın mı ? Veteriner kliniklerinde çiğ et ve tavuk mu satılmalıydı ? Eğer siz A firmasının kötü olduğunu veya pahalı olduğunu düşünüyorsanız B firmasını tercih edersiniz tavsiye edilen firmayı tercih etmezsiniz. Bana kalırsa düşünceniz tamamen yanlış ve ön yargılı.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-08-15, 06:34   #6

Heracnsu üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Heracnsu Çevrimdışı

Bende veteriner önerisi olan mamayı alıpta yedirmem. Royal canin vs zaten market mamasından farkı yok içerik olarak bakıldığı zaman . Veterinere Danışmak yerine insanlar mama icerikleri hakkında araştırma yapsa zaten hangi mama verilebilir anlarlar . Veterinere kalsa köpeğiniz kediniz hastalansa çok mu umrunda parayı yine o kazanıcak . Ama belirli en iyi markalar var tabi . Onlarda mı kusursuz Hayır ama bi çok mamaya göre verilebilir mamalar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-08-15, 12:21   #7

gofretgofret üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
gofretgofret Çevrimdışı

veterinerler için genelleme yapmak doğru olmaz ama dedıgınız bır bakımada dogru. ben veterinerimizden cok memnunum. kedıme olan duskunlugumu cok ıyı bıldıgı ıcın ona gore davranıyor. hıcbızmn paragoz oldugunu hıssetmedım. yerı geldı gofretı klınıgınde agırladı zamanlarda sıfır mamalar actı vs hıcbırındende para almadı.hastalık durumu cok sukur olmadı bızde kulak uyuzu ve kanlı ıshal dısında. o durumlardada en ıyı sekılde kızımla ılgılendı saolsun. ısını dogru duzgun yapan vet az artık. ben proplan kullanıyorum basından berı memnunumda. bır sorun yasamadım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-08-15, 17:25   #8

Heracnsu üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Heracnsu Çevrimdışı

gofretgofret tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
veterinerler için genelleme yapmak doğru olmaz ama dedıgınız bır bakımada dogru. ben veterinerimizden cok memnunum. kedıme olan duskunlugumu cok ıyı bıldıgı ıcın ona gore davranıyor. hıcbızmn paragoz oldugunu hıssetmedım. yerı geldı gofretı klınıgınde agırladı zamanlarda sıfır mamalar actı vs hıcbırındende para almadı.hastalık durumu cok sukur olmadı bızde kulak uyuzu ve kanlı ıshal dısında. o durumlardada en ıyı sekılde kızımla ılgılendı saolsun. ısını dogru duzgun yapan vet az artık. ben proplan kullanıyorum basından berı memnunumda. bır sorun yasamadım.
Tabi her veteriner aynı değil ama genel olarak çoğu para düşkünü. Bende Acana yı çok beğeniyorum ya . İçerik olarakta en iyi denilebilir mama bence
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-08-15, 15:32   #9

lulajale Çevrimdışı

gofretgofret tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Tamamen katılıyorum doğru veterineri bulduktan sonraki ben buldum önerdiği her mamayı alabilirsiniz ayrıca veterinerlerin bı kısmı işini hayvan ticaretine dönüştürüyor çoğu ilgili mesleklerini benimsemişler benim denk geldiklerim en azından bende proplan kullanıyorum veteriner önermişti memnunum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-02-16, 15:22   #10

goldenburcu Çevrimdışı

veterinerine bağlı olduğunu düşünüyorum.ticari kaygı taşımadan hayvanınızı kendi hayvanı gibi sahiplenen,onun durumunu zaman zaman sizden çok düşünebilen bir veteriner bu konuda dinlenebilir.çoğu zaman hayır o iyi değildir bu daha iyi iyidir diyen pek çok veterinerle karşılaştım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-02-16, 16:00   #11

barisdragon Çevrimdışı

alınmaz dediğiniz mamalar alınabilir dediklerinizden daha iyi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-02-16, 18:33   #12

goldenburcu Çevrimdışı

Gerçekten ben de anlayamadım zıtlığı, kaç yıldır Hill's kullanıyorum hiçbir problem yaşamadık, çok da severek yiyor, tüyleri de sağlıklı, o da mutlu ben de. Neden bu mamalara böyle bir yazı yazma gereği duydular onu anlamaya çalışıyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-02-16, 17:19   #13

terrysar Çevrimdışı

Kesinlikle mama kullanılması gerekiyor, kendiniz beslemeniz doğru değil, belki bazen mamasından sıkılırsa et yoğunluklu bişeyler karıştırabilirsiniz fakat onların alması gereken besinler hep içinde mevcut. Veterinerin önerdiği mamayı neden almamamız gerektiği de çok saçmaymış. benim veterinerim de hill's e başlattı egzama gibi problemlerden ötürü herkes mutlu.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-02-16, 17:29   #14

mikesal Çevrimdışı

Bütün veterinerlere genelleme yapmak biraz yanlış değil mi? Kuru mama veya ıslak baba, hayvanın en sorunsuz şekilde nasıl besleneceğine dair yardımcı olmaya çalışan, bu işi mesleki tatmininden dolayı da seçmiş olan birsürü veteriner var ki ben benim veterinerime başladığımda hiç tanışmıyorduk, hill's e geçirdi beni ve çok memnun kaldım, sorgulamadım açıkçası, şimdi gayet iyi arkadaşız kendisiyle, ve gerçekten hiçbir art niyetle bunu yapmadığına çok eminim!
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-03-16, 01:57   #15

Merii üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Merii Çevrimdışı

Ben de verilen mamanın içeriğine iyice bakılması gerektiğini savunanlardanım. çocuğunuz olsa ona sırf doktor önerdi diye bir şey vermezsiniz herhalde.Ben doktor ilaç yazdığında bile yan etkilerine bakıp faydası zararından fazlaysa kullanıyorum (acil ve gerekli durumlar dışında). O nedenle evet bir bilene danışmalı ama bilgi sahibi olmakta da yarar var. Neler beslediğiniz hayvan için gerekli neler gereksiz bilinmeli. Mesela siz sokağa bıraksanız hayatta özellikle seçip (aç kalmadığı sürece) yemeyeceği şeylerin bazı mamalarda olduğunu göreceksiniz, bu da onların yaratılışına ters en baştan. Ben çocuğum olsa ne yaparsam beş fazlasını kedime de yaparım çünkü o da bi can ve benle yaşıyorsa bakmakla yükümlüyüm. Az biraz okuyup faydalı yiyecekleri ya da zararlıları öğrenmek zor değil. zaten insan olmanın da getirisi bu; merak. sırf birileri söyledi diye kabul ettiğimiz şeyler yüzünden başımıza gelmeyen kalmıyor ki bahsettiğimiz bir can. O nedenle doktorunuza güvenin ama unutmayın ki en etkili sağlık ilişkisi interaktif ilişkilerdir. Yani iki tarafında bilgi sahibi olduğu etkileşimli ilişkiler.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları

Saat 11:21.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189