Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Köpek Forumları > Köpek Beslenmesi

Cevap Yaz
Eski 15-06-13, 16:30   #1

Litminov Çevrimdışı
Varsayılan Kuru Mamalardaki Zararlı ve Olumsuz İçerikler

Arkadaşlar hepinize merhaba,

Ben biyoloji bölümü okudum ve 4 yıldır kuru mamalar hakkında araştırma yapıp yabancı kaynaklardan, bilimsel verilerden, üniversite çalışmalarından, klinik testlerden, veterinerlerden, evcil beslenme uzmanlarından aldığım fikirleri, yazıları, bilgileri aktarmaya çalıştığım bir blog sitesi açmış bulunmaktayım. Ayrıca mama firmalarının evcil beslenme uzmanları ve veterinerleriyle görüşüp ürünleri hakkında daha fazla bilgi almaktayım. Fark ettim ki yabancı ülkelerde mamalar hakkında gerçekten pek çok evcil sahibi bilinçli ve bilgi sahibi ancak Türkiye'de ne yazık ki mama konusunda hiç bilgisi olmayan insanlar var. Ben de bildiklerimi, araştırdıklarımı ve öğrendiklerimi en basit haliyle size anlatmak istedim.

Kuru mamaların içeriği, mamanın kalitesini ve besin değerlerini belirler. Bir mamayı kaliteli yapan şey içeriği, analiz değerleri, kuru mamanın üretim teknolojisi, ürünleri v.b gibi faktörlerdir.

Günümüzde pek çok kuru mamada zararlı, kanserojen ve beslenmesine uygun olmayan ürünler konulmaktadır. Bunlar genel olarak şu şekildedir:

1. Tahıllar ve tahılsal yan ürünler
2. Hayvansal proteinler
3. Hayvansal yağ
4. Hayvansal yan ürünler
5. Dijest
6. Ethoxyquin, BHA, BHT
7. Kimyasal maddeler
8. Koruyucu ve katkı maddeleri
9. Gluten içeren tahıllar
10. Et oranının az olması
11. Bitkisel protein izolatı
12. Soya ve soya ürünleri
13. Süt ve Süt ürünleri
14. Yapay tatlandırıcılar
15. Pirinçte bulunan kanerojen madde arsenik
16. Etten çok tahıl bulunması
17. Renklendirici boya ürünleri
18. Karbonhidrat oranının fazla olması
19. Besin değerlerinin yapay kaynaklardan sağlanması

Olarak adlandırabiliriz. Bunların neden zararlı olduklarını sıralayacak olursak şu şekilde başlayabiliriz:

1. Köpekler etçil canlılar olduklarından besin ihtiyaçlarının pek çok kısmını hayvansal kaynaklardan sağlamaktadırlar. Geri kalan vitamin ve mineral gibi ihtiyaçlarını ise meyvelerden ve sebzelerden sağlamaktadır. Ancak besin ihtiyaçlarının büyük bir bölümünü hayvansal kaynaklardan sağladıkları için ete göre daha az oranlarda meyve ve sebze ile beslenmektedirler.

2. - 3. Kuru mamalarda yazan hayvansal yağların ölü, ötenazi yapılmış, kaza sonucu can vermiş hayvanlardan, mezbaha atıklarından oluşturulduğuna dair bir yazı okudum ve bunun ne kadar doğru olup, olmadığını araştırdım. Bunu araştırırken karşıma hayvansal proteinlerin nelerden elde edildiğiyle ilgili youtube'da bir video çıktı ve şok oldum.

Videoyu 18 yaşının altındakiler ve hassas kişilerin kesinlikle izlememesini öneriyorum.

İçeriğinde hayvansal yağ ve hayvansal protein bulunduran mamalardan uzak durunuz. Eğer hayvansal yağın ne olduğu belirtilmediyse içeriğinin uygunsuz koşullarda oluşturulma ihtimali çok yüksek.. Balık yağı, tavuk yağı, keten tohumu yağı gibi ürünler uygun yağ türlerindendir.

Hayvansal proteinler ise yine belirtilmediği müddetçe uygunsuz ürünlerden oluşturulma ihtimali çok yüksek.. Bunun dışında hayvansal protein belirtilse dahi (Örneğin kanatlı proteini) videoda gördüğünüz şekilde hayvanın yenmeyen kısımlarının öğütülmesiyle oluştuğundan kalitesiz ve zararlı bir üründür.

Son olarak da ne idüğü belirsiz markaları köpeğime yaradı, fiyatı çok ucuz diye araştırmadan kesinlikle almayın. En azından buraya sorun ben elimden geldiğince yardım etmeye ve araştırmaya çalışıyorum. Köpeklerimizin sağlığıyla oynayan kişilere istemeden de olsa prim vermeyelim.

4. Hayvansal yan ürünler hayvanın yenmeyen kısımlarını içeren ürünlerdir. Tüy, kemik, gaga, ayak gibi kısımları içermektedir ve bu kısımların öğütülmesiyle oluşmaktadır. Mama içeriklerinde hayvansal yan ürünler olarak geçmekte, yabancı dilde ise meat by product, chiken by product v.b gibi geçmektedir. Yani "by product" yazan mamalardan uzak durunuz.

5. Dijest, hayvansal yan ürünlerin kimyasal yollarla dehidrize edilip sıvı haline getirilmesine denir. Sıvı şekline getirilip mama tanelerine tat ve koku vermesi için dış katmanlarına püskürtülür. Kimyasal yollarla elde edilen, köpekler için zararlı bir ürünüdür. Genellikle içerikte animal digest olarak yazar.

6. - 7. - 8. Kimyasal maddeler genellikle mamanın s.k.t süresini uzatmak ve korumak amacıyla kullanılmaktadır. Kimyasal maddeler çoğunlukla kanserojen ve zehirli maddelerdir. Ethoxyquin, BHA, BHT gibi kimyasal maddeler böcek ilacı yapımında ve lastik üretiminde kullanılan zararlı ve kanserojen maddelerdir. Ethoxyquin genellikle somonlu ve balıklı mamaları korumak amacıyla katılmaktadır. Bu maddeler köpeklerin sağlığını son derece tehlikeye sokan kimyasal ürünlerdir. Kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir ve bilindiği kadarıyla ProPlan adlı marka ethoxyquin kullanmaktadır.

9. Gluten, tahıllardan sağlanan bir protein grubudur. Bitkisel protein olarak da adlandırılabilir. Genellikle mamalarda gluten unu, mısır gluten unu olarak yazılmaktadır. Köpekler ihtiyacı olan proteini hayvansal kaynaklardan almalıdı ve gluten köpeklerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir. Gluten, köpekler için protein kalitesi ve sindirilebilir protein oranı olarak çok düşük bir orana sahiptir.

10. Daha önce de bahsettiğimiz gibi köpekler çoğunlukla et ağırlıklı beslenir ve ihtiyacı oldukları kaliteli, yüksek sindirilebilirlik oranı sunan proteinlere hayvansal kaynaklardan yani etlerden elde eder. Düşük et oranına sahip bir mama yani tahıl ağırlıklı bir mama köpeklerde idrarın alkali bir hal almasını sağlar. Bu ise böbreklerde kum, taş gibi nesnelerin oluşmasına ve boşaltım kanallarında mikrop üremesine neden olmaktadır. Bu yüzden aldığınız kuru mamaların %40 ve üzeri et olmasına dikkat etmelisiniz.

11. Bitkisel protein izolatı, hayvansal proteinler gibi bitkilerden elde edilen proteinleri içermektedir. Mamaya bitkisel protein izolatının konulmasının sebebi analiz değerlerindeki proteini yükseltmektir. Analiz değerlerindeki protein oranının yüksek olması protein kaliteli olmadıkça hiçbir işe yaramamaktadır. Çünkü köpekler bitkisel proteinlerle ihtiyaçlarını karşılayamaz ve yukarıda yazdığımız gibi sağlık sorunları oluşur. Bu yüzden proteinler kaliteli ve sindirilebilirlik oranı yüksek olmalıdır. Bunlar da daha önce dediğimiz gibi ancak ve ancak etten sağlanan proteinlerle gerçekleşebilir.

12. Soya ve soya ürünleri neredeyse kuru mamaların büyük bir çoğunluğunda kullanılmakta ve insanlar için dahi son derece zararlı bir ürün olmaktadır. Soya bildiğiniz gibi her alanda kullanılan besin değerleri bakımından zengin bir fasülyedir. Soya ürünleri günümüzde süpermarketteki her hazır gıdada bulunmaktadır. Ucuz ve kullanım alanı çok geniş bir alan olduğundan neredeyse her üründe kullanılmaktadır.

- Soya'daki besin değerleri köpekler için yeterli değildir çünkü soya yüksek besin değerlerine sahip olmasına rağmen köpeklerde çok zor sindirilmektedir ve köpekler için doğal besin kaynağı sunmamaktadır. Soyada ya da herhangi bitkisel üründe bulunan protein köpekler için kaliteli bir protein kaynağı değildir. Çünkü köpekler hayvansal kaynaklı proteinlere ihtiyaç duyar. Bunun nedeni ise hayvansal kaynaklı proteinlerin kalitesi ve sindirilebilirlik oranının köpeklerde daha fazla olmasıdır.

- Soya içeren mamalar köpeklerde hazımsızlık ve gaz gibi şikayetler doğurabilir ve alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Yüksek fitatlar içeren soya, tripsin enzimini yavaşlatarak hayati minerallerin kana geçmesini engeller. Amerika'da üretilen soyanın %89'unun genetiği böceklere karşı dayanıklı olacak şekilde değiştirilmektedir.

- Ve belki de en önemlisi soya, içerdiği izoflavon bileşiği yüzünden östrojen hormonunun artmasına neden olur. Bu da köpeklerde gelişimi ve üremeyi engelleyen bir faktördür. Bildiğiniz gibi östrojen hormonunu dişiler salgılar ancak fazla salgılanan hormon bir dişi için bile zararlıdır. Erkeklerde ise böbrek üstü bezinde az miktarda östrojen hormonu bulunur. Ancak soya tüketimi yapan erkek bireylerde üremeyi, gelişmeyi engeller, yağlanmaya ve kas kütlelerinin azalmasına ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına sebep olur. Ayrıca yukarıda yazdığımız gibi ürenin alkali bir hal almasını sağlar ki köpeklerin idrarı asidik bir halde olmalıdır çünkü bu mikropların üremesini engeller ve böbrek taşı gibi hastalıkların oluşmamasını sağlar.

- Mama almadan önce mutlaka içerine bakınız. İçerikte soy, soybean, soybean meal olarak geçer. Daima paketin arkasında yazan İngilizce kısma bakın çünkü satış sitelerinde bazen içerikteki zararlı ürünleri silebiliyorlar ya da Türkçe kısmında yazmayabiliyor.

- Soya ve soya yan ürünlerini kullanan bildiğim mamalar: Royal Canin, Hill's ve ProPlan'dır.

13. Süt ve süt ürünleri köpeklerde hazımsızlığa, gaz şikayetlerine ve ishale yol açar. Çünkü köpeklerde laktozu sindirebilecek kadar yeterli laktaz enzimi bulunmamaktadır. Dolayısıyla köpekler için yararlı bir besin değildir. Artemis markası gibi bazı mamaların içeriğinde süt ve süt ürünleri bulunmaktadır bu mamalardan da uzak durmalısınız.

14. Yapay tatlandırıcılar yukarıda da yazdığımız dijest v.b gibi ürünlerdir. İçeriğinde yapay tatlandırıcı ibaresi bulunan mamalardan uzak durunuz.

15. Pirinç toprakta yetişen bir bitki olduğundan topraktaki ve sudaki maddeleri içine çektiğinden arsenik de pirinçte doğal olarak bulunan kanserojen bir maddedir. Bu köpek mamalarında kullanılan pirinçleri de içerdiğinden pirinçli kuru mamalardaki arsenik oranları büyük risk içermektedir. Pirinçteki yüksek arsenik oranlarını büyük olasılıkla daha fazla duyacağız.

Arseniğin ne olduğunu soracak olursanız eğer arsenik, kimyasal ve kanserojen bir maddedir. İşin garip yanı ise bu madde doğal olarak toprak ve yeraltı sularında bulunmaktadır. Arseniğin canlılarda ne gibi zararlara yol açacağını da söyleyecek olursak:
Mesane kanseri
Akciğer kanseri
Cilt kanseri
Karaciğer kanseri
Böbrek kanseri
Prostat kanseri
Gibi hastalıklara yol açacağı bilinmektedir. Arsenik, Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı tarafından, yüzden fazla yer alan kanserojen maddeler arasında birinci grupta bulunmaktadır. Çevrede doğal olarak bulunduğundan pirinç gibi bazı bitkiler tarafından oldukça fazla emilir. Ayrıca arsenik, 1980'li yıllarda arsenik böcek ilacı olarak kullanılırdı.

En çok hangi pirinç türünde arsenik oranı fazla diye soracak olursanız esmer pirinç, beyaz pirince göre daha az arsenik oranı bulundurmaktadır. Bunun nedeni ise toksinlerin, pirincin dış tabakasında konsantre eğilimli olmasından kaynaklanmaktadır. Beyaz pirinçte, esmer pirince oranla 1,5 - 2 kat daha yüksek oranlarda arsenik bulunmaktadır.

Diğer araştırmalarda ise bir porsiyon pirinç yiyen bir insanın idrarından yapılan testte arsenik oranının %44 oranında arttığı görüldü. 2 veya daha fazla türde pirinç tüketen bir insanda ise hiç pirinç ürünü tüketmeyen bir insana göre %70 daha fazla arsenik oranı olduğu görüldü.

Dolayısıyla köpeğinizi sürekli, yüksek oranda pirinç bulunan bir mamayla beslemenizi tavsiye etmiyoruz. Özellikle yavru köpekleri pirinç ürünleri ve pirinçli mamalardan uzak tutmanız gerektiğini de unutmamalısınız. Malesef ki arsenik konusunda titiz davranan bir kurum bulunmamakta ve bu konu gereğince kontrol altına alınmamaktadır. FDA, 2011 yılında pirinçte bulunan arsenik oranına bir sınır getirmiştir ve bu konu hakkında başka hiçbir şey yapılmamıştır. Yüksek miktarda pirinç bulunan mamalardan uzak durunuz.

16. Etten çok tahıl bulunması köpeklerde olumsuz etkilere yol açmaktadır. Bunları 1,9,10,11,12 ve 15. maddelerde daha önce açıkladım.

17. Renklendirici boya ürünleri kimyasal maddelerden sağlanmaktadır ve mama tanelerinin renkli olmasını sağlamaktadır. Kanserojen ve zehirli olan bu renklendirici maddeler içeren köpek mamalarından uzak durunuz. Bildiğim kadarıyla Chappi, Dog Chow gibi ürünler renklendirici kimyasal maddeler içermektedir.

18. Köpeklerin en son ihtiyaç duyduğu temel besin gereksinimi karbonhidrattır. Çünkü köpekler ihtiyacı olduğu karbonhidratları aminoasitlerden sentezleyerek üretebilmektedir. Dolayısıyla besinlerde az miktarda karbonhidrata ihtiyaç duyarlar ve doğal ortamlarında düşük karbonhidratlı beslenirler. Karbonhidratın fazlası köpeklerin vücudunda yağ olarak depo edilen ilk maddedir. Köpekler de düşük miktarda karbonhidrata ihtiyaç duyduğundan yüksek karbonhidratlı mamalar köpeklerde obeziteye neden olabilmektedir. Karbonhidrat genellikle tahıllı mamalarda çok fazla oranda bulunmaktadır. Karbonhidrat oranını nasıl hesaplayacağım diyorsanız şu şekilde hesaplayabilirsiniz:

100 - (protein oranı) - (yağ oranı) - (nem oranı) - (lif oranı) = Karbonhidrat oranı

Eğer karbonhidrat oranı 40 ve üstünde çıktıysa mama yüksek karbonhidrat içeriyor demektir. Eğer düşük çıktıysa köpek beslenmesine uygun demektir. Karbonhidrat oranı fazla köpek mamalarından uzak durunuz.

19. Besin değerlerinin yapay kaynaklardan sağlanması köpeklerde sindirim sisteminin düzgün çalışmamasına, hazımsızlığa, dışkı problemlerine ve yaşamsal fonksiyonlarının çalışmasının zayıflamasına ardından da ölümcül sonuçlara neden olabilir. Şu an için kuru mamalarda kullanılan bildiğim yapay ürün Menadione Sodium Bisulfite Complex'tir. Bu ürün sentetik K vitamini anlamına gelmektedir ve ProPlan adlı mamada bulunmaktadır. Yapay kaynaklar bulunan köpek mamalarından da uzak durmanız gerekmektedir.

Genel olarak dikkat edilmesi gerekilen noktalar bunlar. Blog sitemde de bu yazıların daha ayrıntılı açıklaması ve mama incelemeleri bulunmaktadır. Amacım evcil köpek sahiplerine yardımcı olabilmek ve köpeklerin daha sağlıklı mamalarla beslenmesini sağlamaktır. Umarım yardımcı olabilmişimdir yaptığım araştırmalardan hiçbir çıkar ya da kazanım elde etmemekteyim. Sadece bir hayvan sever olarak tüm hayvan severleri bilgilendirme niyetindeyim. Yazılarımın devamı için bu blogu takip edebilirsiniz.

kopeklerdebeslenme.blogspot.com

Bu konu en son " 15-06-13 " tarihinde saat 16:37 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-07-13, 00:17   #2

Ankara
veno187 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kuru Mamalardaki Zararlı ve Olumsuz İçerikler

bu saydıklarınızın bulunmadığı bir köpek maması buldunuz mu acaba
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-07-13, 17:44   #3

Litminov Çevrimdışı

Türkiye'de sadece 6-7 marka bulabildim.

İlk olarak Orijen, N&D, Acana markası dediklerimin hepsine harfiyen uyuyor. Bu 3 marka şu anda Türkiye piyasasında satılan en iyi mama markalarıdır.

Bu markalardan sonra Taste of the Wild gelmektedir. Ancak bu markada domates püresi var ve glucosamine ile chondroitin yok. Domates ürünleri bazı hayvanlarda alerji yapablir ve glucosamine ile chondroitin takviyeleri kalça çıkığı gibi hastalıklara meyilli köpekler için ¨gerekli bir takviyedir. Yani glucosamine ile chondroitin'i tablet alarak ek takviye yaparsanız ve köpeğinizin de domatese hassasiyeti yoksa alabilirsiniz ancak hem daha pahalıya mal olur hem de yukarıdaki 3 markayı alabilecekken neden bu marka alınsın..

Brit Care Carnilove serisi %70 et %30 meyve ve sebze içeren kaliteli bir mamadır ancak tek eksiği glucosamine ve chondroitin oranlarının çok düşük olmasıdır.

Bunların fiyatı çok pahalı denirse eğer yazdıklarıma (tahıl dışında) uyan diğer iki marka ise Profine ve Brit Care'dir. Profine'da pirinç yok %60 oranında et ve sebze içeriyor düşük tahıllı bir mama.. Brit Care ise %40 oranında et içeriyor tahıl olarak sadece pirinç var. Fiyatına göre kaliteli ve ekonomik mamalardır.

Son olarak da yerli malı olan Bonacibo veterinerlerde ve petshoplarda satılan mamalardan daha kaliteli ve daha ucuzdur. Eğer yukarıdaki markaların hepsi pahalı geldiyse en son seçenek bu marka düşünülebilir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-07-13, 15:51   #4

Ankara
veno187 Çevrimdışı

teşekkürler ben köpeğime pro plan kullanıyordum ama sanırım yanlış yapıyormuşum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-07-13, 00:09   #5

Litminov Çevrimdışı

Proplan'ın sanırım 3 kg paketlerinin 70 liradan aşağı fiyatı yok ama Bonacibo'nun 5 kg paketi 25 lira ve Proplan'dan kat kat daha kaliteli bir mama ancak veterinerler ve bazı mama fanatikleri bu durumu kendilerine yediremediği için bu markaları fütursuzca taşlama çabasına giriyorlar. Proplan, Royal Canin ve Hill's markalarından uzak durun ve söylenenlere geçerli bir kaynakları olmadan inanmayın. Onun dışında veteriner, petshop ve marketlerden kuru mama almayın çünkü saydığım markalar yok ve kaliteli değiller.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-08-13, 01:05   #6

frtr07 Çevrimdışı

Kardeşim kesinlikle katılıyorum kuru mama nın içindeki pislikleri yavaş yavaş öğreniyorum sence neyle beslemeliyim köpeğimi ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-08-13, 14:36   #7

Litminov Çevrimdışı

Benim önerdiğim markalar

Orijen, N&D, Acana, Taste of the Wild, Brit Care Carnilove markalarıdır. Bu önerdiğim markalarda saydığım zararlı şeyler bulunmamaktadır ve içeriği kaliteli ürünlerden oluşmaktadır. Et çoğunluktadır.

Daha ucuz olarak ise Profine fiyatı bakımından kayıtlıdır. Bu markadan sonra Brit Care ardından da Bonacibo öneririm.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-09-13, 15:50   #8

guneskocak Çevrimdışı

valla birçok marka denedik, hills te karar kıldık, herkese rahatlıkla önerebilirim. aksine gayet besin değerleri yüksek ve dengeli bir mama, çok memnunuz şimdilik...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-09-13, 18:03   #9

Litminov Çevrimdışı

Hill's mamasındaki olumsuz içerikler:

Et oranı %20 ve daha düşük oranlardadır.
Karbonhidrat oranı çok yüksektir.
4-5 adet tahıl çeşidi barındırmaktadır.
Alerjen madde olan gluten içermektedir.
Zararlarını ilk mesajta anlattığım soya ve soya yağı kullanılmaktadır.
Yapay ve kimyasal maddeler barındırmaktadır.
Etten çok tahıl içermektedir.
Kimyasal ve zararlı madde olan dijest içermektedir.
Protein kalitesi ve sindirilebilir protein oranı oldukça düşüktür.
Yüksek miktarda pirinç ve mısır içermektedir.
Glucosamine ve chondroitin değerleri oldukça düşüktür.

Hill's te yararlı denebilecek herhangi bir madde bulunmamaktadır ve bu mamanın besin değerleri yüksek değildir. Bu kanıya nereden vardığınızı anlayamıyorum. Bu kadar şey yazdıktan sonra karar vermek size kalmış.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-09-13, 21:58   #10

İstanbul (Avrupa Yakası)
fisun Çevrimdışı

bende daha yeni yeni bilnçlemye başladım bu mamalr konusunda ve geç kalmışım anlaşılan..kedilerim sürekli royal yediler alıştılar acanayı bir kedim yiyor ama diğer 2 kedim yemiyorlar ama bu belli başlı ve çokta rağbeti olan royal hills proplan gibi mamalr gerçeğiyle yüzleştikten sonra bile bile yeniden aynı mamalarını yedirmekte istemiyorum artık daha sağlıklı beslensinler diyorum ama acana aldım bir kedim bayıldı diğer 2 si yemiyor ama yılmak yok bunu yemezlerse ikinci seçenek nd yi deneyeceğim.acana mamasının kısrılaştırılmış kediler için ayrı maması yok sanırım ama buda zaten içeriğinde karbonhidrat ve tahıl barındırmadığı için olabilirmi acaba? çünkü acanayı severek yiyen kedim kısırlaştırılmış içeriğinde tahıl ve karbonhidrat olmadığına göre bu yüzden üreten firma kısırlaştırılmış kediler için diye bir ayrıştırma yapmamış olabilirmi?herşeyi geçtim fiyatlarıda öyle ucuz olmamasına rağmen kailteli standartlarda bilinen mamalrda bulunan kimyasallar korkutuyor insanı..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-09-13, 20:03   #11

Litminov Çevrimdışı

Valla sizi tebrik ediyorum. Çoğu kişi ay bunun içinde çok fazla yağ var kilo yapar diye karbonhidrat oranı en yüksek mamaları alıyorlar halbuki karbonhidrat oranının yüksek olması ve glisemik indeksi yüksek pirinç, mısır gibi tahılları içermesinin şişmanlamanın ilk faktörü olduğunu bilmiyorlar. Aynen dediğiniz nedenden dolayı Acana özel durumlar için bir mama çıkartmıyor çünkü mamaları obezite dahil her hastalık için uygun.. Ancak diğer mama firmaları öyle mi..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-09-13, 19:03   #12

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı

Bu bilgiler için teşekkür ediyorum sayın Litminov.
Köpeğim yok ancak yavru kedim var. Bu bahsettiğiniz uyarılar kedi mamaları için de geçerli olsa gerek. Bu yüzden bu bilgi ve uyarıları kedisever dostlarımızın bulunduğu kedi forumu'na da yazmanızı ve diğer minik dostlarımızın da istifade etmesini isterim.
Gerçi yavruma hep kendim özel yemek hazırlıyorum ama arada bir acil durumlarda kuru mamaya ihtiyaç oluyor. Bilmekte fayda var.
Mamalardan çok emin olamadığım için, yanlış bir mamaya takılı kalıp yavrumu alıştırmaktan korktuğum için hep kendim hazırlıyorum. Tabi et-tahıl-sebze oranını, dengesini acemice ayarlamaya çalışıyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-03-16, 02:09   #13

Merii üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Merii Çevrimdışı

Kesinlikle söylediklerinize katılıyorum, önerdiğiniz mamalardan olan acanayı ben de kullanıyorum çok uzun araştırmalar yaptım ben de. orijen de çok iyi zaten acanayı üreten aynı firma üretiyor. Fiyatları bir çok kişiye fazla geliyor ama aynı sürede diğer mamalardan iki paket bitiriyorsa acanadan bir paket bitiriyor çünkü fos içeriği yok. doyurucu ve besleyici olması onları diğer mamalardan yediklerinden daha az miktarda yediklerinde bile doyuruyor. Ayrıca etçil bir hayvan için ağır olan şey protein değildir aksine tahıllardan, şekerden vs den aldığı gereksiz yüklemelerdir. Asıl onların vücudunu yoran bunlardır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-04-16, 16:21   #14

terrysar Çevrimdışı

Arkadaşlar tahılsız mamalar zararlı demiyorum fakat zararlı olduğu idda edilen maddelerin zararlı olduğuna dair kesin bir kanıt bulunmamakta bence bu da önemli bir detay. Tahıl, meyve gibi bazı lifli maddeler öğütmeyi kolaylaştırmak ve günlük besin ihtiyaçlarını karşılamak için ekleniyor.
https://www.temizmama.com/tahil-icer...sindeki-konumu
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-04-16, 16:25   #15

mikesal Çevrimdışı
Smile Cvp: Kuru Mamalardaki Zararlı ve Olumsuz İçerikler

terrysar tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Arkadaşlar tahılsız mamalar zararlı demiyorum fakat zararlı olduğu idda edilen maddelerin zararlı olduğuna dair kesin bir kanıt bulunmamakta bence bu da önemli bir detay. Tahıl, meyve gibi bazı lifli maddeler öğütmeyi kolaylaştırmak ve günlük besin ihtiyaçlarını karşılamak için ekleniyor.
https://www.temizmama.com/tahil-icer...sindeki-konumu
Bence video gayet net, tahılsız mamaların neden bukadar tahıl içerikli mamaları kötüleme üzerinden bir reklam stratejisi yürüttükleri gayet net anlaşılıyor. Ki yıllardır hills kullanıyorum hiçbir zararı dokunmadı ne hikmetse.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları