Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Köpek Forumları > Köpek Beslenmesi

Cevap Yaz
Eski 16-06-14, 23:31   #106

Köpek Eğitmeni üyesinin avatarı

Fatih Semti
Köpek Eğitmeni Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Köpeklere çiğ et ve kemik vermek doğrumudur?

köpeklere çiğ et verebilirsiniz ancak günlük kesilmiş taze et ise verebilirsiniz vermeden önce eti iyice yıkamanız tavsiye edilir çig et yiyen köpekler vahşi olur diye bir şey yoktur alakasıda yoktur ancak çiğ et köpeklerde iç parazitlere neden olur ancak özel mama yiyen köpeklerde de iç parazit oldugunu düşünürseniz çok önemli değil 2 ayda bir iç parazit şurubu kullanın yada veterinerinizden yardım alın kemik yeme konusuna gelince köpekler kemikleri çok severek yeselerde kemikler köpeğinizin dişlerinin çatlamasına diş sağlıgının zamanından önce bozulmasına neden olacaktır . tavuk kemiği yiyen köpeklerde bagırsaklarda delinmeler görülür kırılan tavuk kemiğinin ucu iğne görevi görür bagırsakta ters dönen tavuk kemiği köpeğinizin bagırsaklarını mutlaka deler veterinere en çok bu yüzden hasta köpekler gelir tavuk kemiğinden kesinlikle uzak durulmalı ( Köpek eğitmeni mahmut çelik 0536 785 07 43 istanbul köpeklerde tuvalet eğitimi köpek eve geldiği gün başlar tuvalet eğitimi mutlaka köpeğin yaşadığı evde verilmesi gereken bir konudur . tasmalı tasmasız eğitim köpek altı aylık iken başlar dileyene kendi mekanında özel eğitim verilir isteyenin köpeğiini kendi yerimizde eğitiyoruz - köpek yıkama köpek kuaförü - köpek oteli için 0536 785 07 43 istanbul fatih çapa semti
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-10-14, 15:34   #107

meltem_2003_dagkilic üyesinin avatarı

Ankara
meltem_2003_dagkilic Çevrimdışı

Çiğ etin köpeği saldırganlaştırdığı yalan bilgidir ...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-12-14, 12:57   #108

İstanbul (Avrupa Yakası)
Baturalp91 Çevrimdışı

THEONE tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Barf ve Cig Diet Istatistikleri burda oranlar barf ve cig diet kulanan ulkeler oranlaridir.

% 80 Avustralya
% 54 Amerika
% 48 Avrupa

Bakteri ve parazitlere gelecek olursak..

Kedi ve köpeklerdeki mide enzimleri ve kısa bağırsak yapısının zararlı bakterilerle baş etmede yeterli olduğunu düşünmektedirler. Örneğin, bozuk ticari köpek mamasından bulaşan bir salmonella salgını sırasında 62 insanda enfeksiyona rastlanırken bozuk mamayı yiyen hayvanlarda hiçbir belirti saptanmamıştır

Güvenilir kaynaklardan kaliteli et elde etme ve eti buzlukta saklayıp dışarıda fazla bekletmeme bakteri azalmasına yardımcı olabilir. Çiğ ette yararlı parazitler de bulunmaktadır ve ticari mamaların yapım aşamasında bu yararlı parazitler de bakterilerle birlikte yok olmaktadırlar. Kimi çiğ diyet rejimleri, etleri dondurmayı ve bu sayede parazit oluşum potansiyelinin büyük miktarda önüne geçmeyi önerir.

Bu da gosteriyorki toplumumuzda bir cok sey kulaktan dolma bilgiler ile maalesef dolduruluyor bu da bizim yararli olana ulasmamizi engeliyor.. Ben her zaman 3-5 kisinin dedigin degil bilgi kaynak ve arastirma taraftariyim. Size bu sekilde hareket etmenizi oneririm..
Merhabalar yazdıklarınıza tamamen katıldığım için sizden alıntı yaparak cevaplamak istedim....
Öncelikle ülkemizde bu kadar bilinçsiz köpek sahibinin olması çok üzücü ama onların da suçu yok çünkü Veterinerleri ne derse inanıyorlar...Şunu bilmiyorlar ki veterinerlere beslenme dersini Kuru Mama Firmaları gelipte veriyor. Köpeklerin bundan yaklaşık olarak 90 yıl önce ömürleri 20 ile 25 yıldı şimdi ise malesef maximum 15 yıla düştü.Bunun nedeni ne olabilir....Aaaaa evet yaaa Kuru Mama fabrikaları açıldı..Birde köpekler evrimler geçirdiler işte hem et hem ot obur oldular..Bu yüzden en faydalı besin dengeli olarak kuru mamada bunu savunan arkadaşlar o zaman her öğün önlerine bir tabak salata bol yeşillikli bir ölçekte kuru mama koyup yesin üstünede mide suyunu tamamen çektiği için bir damacana su içsin...Sonuçta dengeli beslenme... Ben köpeklerin karbonhidrat ihtiyacı yok demiyorum elbetteki var ama yarı sindirilmiş yani öldürdüğü hayvanı. Midesinde bağırsağında kaldığı kadarıyla bunlarda vücuduna enzim olarak geri dönüş yapar...Ha bir aklımdan çıkmadan söyliyim...Bu kuru mamalar köpeklerimizin sindirim sistemindeki yararlı bakterilerin bir çoğunu öldürüyor...Bu yüzden iç parazit hapı yapılması gerekiyor...Barfta buna lüzum yoktur ona da geri dönücem.Kuru mama yiğen köpeklerin kesinlikle 1 ölçek yarım çay kaşığı Kefir ya da ev yapımı yoğurt vermesini şiddetle tavsiye ederim...Yararlı bakterilere ihtiyaçları var çocuklarımızın ziraa.Barfa tekrar dönücek olursak yada Raw food a yapmanız gereken tek şey Elma Sirkesi katmaktır sirke doğal antiseptikdir. Aynı zamanda içinde yararlı bakteriler bulunur. Geçenlerde bir veterinerle tartışırken bana çok komik bir şey söyledi köpeklerin kül ihtiyacı vardır.Onu nasıl alıcak dedi? Burdan da ne kadar biligisiz olduklarını bir kez daha belli etmiş oldular Kül dedikleri şey çiğ halde gelmiş besini yakıp yok ettiğinizde geriye kalan vitamin ve mineral yani neredeyse hiç bir şey demektir.Bu yüzden işte yok Özel veteriner mamaları yok Z/D işte takviye vitaminler gibi hiç bir işe yaramayan sinsice köpeğinizi zehirleyen gıda takviyeleri yer alır. Merak etmeyin benim babam kasap falan değil yani bu söylediklerimi gerçekleri bilin diye söylüyorum. Yıllarca köpeklerinizin kaka yemesini davranış bozukluğu olarak adlandırdık...Köpekler obur değildir onların doyma hissi yoktur çünkü onlar beslenmek için yerler...Doğada yabani köpekler uyanır ilk ihtiyaç olan suya gidip susuzluklarını giderir ardından avlanmaya çıkarlar..Çiğ et yiğen köpek saldırganlaşıpta tavuklara ya da kendi dışkısını yemeye kalkışmaz çünkü besin kaybı olmaz vücudunda. Bu arada köpekler hakkında yanıldığınız bir durum daha var köpekler aslında kemiği sindiremezler...Doğada sindirebilen tek canlı Sırtlanlardır.Ama iliğe ulaşabilmek için parçalarlar ben o yüzden kıyma olarak vermenizi yada hindi boyun olarak verilmesini daha uygun bulurum sakatat ve karbonhidrat önemlidir yarı sindirilmişini bulamıyacağınız için kaynayan suya atıp çıkarmanızı tavsiye ederim azda olsa işe yarar.Onun dışında haftada 2 kez balıkla besleyemiyorsanız balık yağı vermenizi tavsiye ederim...Yazımı bitirmeden önce bşr arkadaşımız av köpeklerinin avı yeme ihtimali olduğunu söylemiş onun nedeni çiğ et yemesi değil doğasıdır.Av köpeği nedense bir çok insan için Avcının yanında duran köpek gibi anlamdırılır aslında öyle olsaydı onun adı Avcı köpeği olurdu bu Av köpeği yani kendi avlanandan gelmiştir günümüze.Bu hayvanlar avlıyacağı hayvanın önce dışkısına bularlar kendilerini bu bir çeşit kafa karıştırma tekniğidir. Yerler demiyorum bularlar diyorum.... O yüzden sizlere verebileceğim en büyük tavsiye google bir bilgi çöplüğüdür. parçaları düzgün seçip kullanırsanız işinize anca yarar...

Saygı,Sevgi

Köpek Cemiyeti Eğitmeni

www.köpekcemiyeti.org
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-12-14, 12:57   #109

İstanbul (Avrupa Yakası)
Baturalp91 Çevrimdışı

THEONE tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Barf ve Cig Diet Istatistikleri burda oranlar barf ve cig diet kulanan ulkeler oranlaridir.

% 80 Avustralya
% 54 Amerika
% 48 Avrupa

Bakteri ve parazitlere gelecek olursak..

Kedi ve köpeklerdeki mide enzimleri ve kısa bağırsak yapısının zararlı bakterilerle baş etmede yeterli olduğunu düşünmektedirler. Örneğin, bozuk ticari köpek mamasından bulaşan bir salmonella salgını sırasında 62 insanda enfeksiyona rastlanırken bozuk mamayı yiyen hayvanlarda hiçbir belirti saptanmamıştır

Güvenilir kaynaklardan kaliteli et elde etme ve eti buzlukta saklayıp dışarıda fazla bekletmeme bakteri azalmasına yardımcı olabilir. Çiğ ette yararlı parazitler de bulunmaktadır ve ticari mamaların yapım aşamasında bu yararlı parazitler de bakterilerle birlikte yok olmaktadırlar. Kimi çiğ diyet rejimleri, etleri dondurmayı ve bu sayede parazit oluşum potansiyelinin büyük miktarda önüne geçmeyi önerir.

Bu da gosteriyorki toplumumuzda bir cok sey kulaktan dolma bilgiler ile maalesef dolduruluyor bu da bizim yararli olana ulasmamizi engeliyor.. Ben her zaman 3-5 kisinin dedigin degil bilgi kaynak ve arastirma taraftariyim. Size bu sekilde hareket etmenizi oneririm..
Merhabalar yazdıklarınıza tamamen katıldığım için sizden alıntı yaparak cevaplamak istedim....
Öncelikle ülkemizde bu kadar bilinçsiz köpek sahibinin olması çok üzücü ama onların da suçu yok çünkü Veterinerleri ne derse inanıyorlar...Şunu bilmiyorlar ki veterinerlere beslenme dersini Kuru Mama Firmaları gelipte veriyor. Köpeklerin bundan yaklaşık olarak 90 yıl önce ömürleri 20 ile 25 yıldı şimdi ise malesef maximum 15 yıla düştü.Bunun nedeni ne olabilir....Aaaaa evet yaaa Kuru Mama fabrikaları açıldı..Birde köpekler evrimler geçirdiler işte hem et hem ot obur oldular..Bu yüzden en faydalı besin dengeli olarak kuru mamada bunu savunan arkadaşlar o zaman her öğün önlerine bir tabak salata bol yeşillikli bir ölçekte kuru mama koyup yesin üstünede mide suyunu tamamen çektiği için bir damacana su içsin...Sonuçta dengeli beslenme... Ben köpeklerin karbonhidrat ihtiyacı yok demiyorum elbetteki var ama yarı sindirilmiş yani öldürdüğü hayvanı. Midesinde bağırsağında kaldığı kadarıyla bunlarda vücuduna enzim olarak geri dönüş yapar...Ha bir aklımdan çıkmadan söyliyim...Bu kuru mamalar köpeklerimizin sindirim sistemindeki yararlı bakterilerin bir çoğunu öldürüyor...Bu yüzden iç parazit hapı yapılması gerekiyor...Barfta buna lüzum yoktur ona da geri dönücem.Kuru mama yiğen köpeklerin kesinlikle 1 ölçek yarım çay kaşığı Kefir ya da ev yapımı yoğurt vermesini şiddetle tavsiye ederim...Yararlı bakterilere ihtiyaçları var çocuklarımızın ziraa.Barfa tekrar dönücek olursak yada Raw food a yapmanız gereken tek şey Elma Sirkesi katmaktır sirke doğal antiseptikdir. Aynı zamanda içinde yararlı bakteriler bulunur. Geçenlerde bir veterinerle tartışırken bana çok komik bir şey söyledi köpeklerin kül ihtiyacı vardır.Onu nasıl alıcak dedi? Burdan da ne kadar biligisiz olduklarını bir kez daha belli etmiş oldular Kül dedikleri şey çiğ halde gelmiş besini yakıp yok ettiğinizde geriye kalan vitamin ve mineral yani neredeyse hiç bir şey demektir.Bu yüzden işte yok Özel veteriner mamaları yok Z/D işte takviye vitaminler gibi hiç bir işe yaramayan sinsice köpeğinizi zehirleyen gıda takviyeleri yer alır. Merak etmeyin benim babam kasap falan değil yani bu söylediklerimi gerçekleri bilin diye söylüyorum. Yıllarca köpeklerinizin kaka yemesini davranış bozukluğu olarak adlandırdık...Köpekler obur değildir onların doyma hissi yoktur çünkü onlar beslenmek için yerler...Doğada yabani köpekler uyanır ilk ihtiyaç olan suya gidip susuzluklarını giderir ardından avlanmaya çıkarlar..Çiğ et yiğen köpek saldırganlaşıpta tavuklara ya da kendi dışkısını yemeye kalkışmaz çünkü besin kaybı olmaz vücudunda. Bu arada köpekler hakkında yanıldığınız bir durum daha var köpekler aslında kemiği sindiremezler...Doğada sindirebilen tek canlı Sırtlanlardır.Ama iliğe ulaşabilmek için parçalarlar ben o yüzden kıyma olarak vermenizi yada hindi boyun olarak verilmesini daha uygun bulurum sakatat ve karbonhidrat önemlidir yarı sindirilmişini bulamıyacağınız için kaynayan suya atıp çıkarmanızı tavsiye ederim azda olsa işe yarar.Onun dışında haftada 2 kez balıkla besleyemiyorsanız balık yağı vermenizi tavsiye ederim...Yazımı bitirmeden önce bşr arkadaşımız av köpeklerinin avı yeme ihtimali olduğunu söylemiş onun nedeni çiğ et yemesi değil doğasıdır.Av köpeği nedense bir çok insan için Avcının yanında duran köpek gibi anlamdırılır aslında öyle olsaydı onun adı Avcı köpeği olurdu bu Av köpeği yani kendi avlanandan gelmiştir günümüze.Bu hayvanlar avlıyacağı hayvanın önce dışkısına bularlar kendilerini bu bir çeşit kafa karıştırma tekniğidir. Yerler demiyorum bularlar diyorum.... O yüzden sizlere verebileceğim en büyük tavsiye google bir bilgi çöplüğüdür. parçaları düzgün seçip kullanırsanız işinize anca yarar...

Saygı,Sevgi

Köpek Cemiyeti Eğitmeni

www.köpekcemiyeti.com
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-02-15, 10:47   #110

barisdragon Çevrimdışı

Veteriner kemik kesinlikle vermeyin iç organlarına batabilir diyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-02-15, 22:27   #111
Moderatör

ilkerdagasan üyesinin avatarı

Çünkü insan Sen KÖTÜSÜN
ilkerdagasan Çevrimdışı

ciğ et diyeti doğru uygulanırsa mukemmel olur o ayrı bir konu
kemik meselesine gelirsek ince kemikler bagırsakta sıkıntılar yapar ( balık ve bazı tavuk kemıklerı)
barfı bende çok düşündüm fakat kuru mama daha olumlu geldi sebebi ise belli oranda et vermeniz gerekiyor ki bunu nasıl tutturacaksınız ? fazla kacarsa az olursa bunlar hep sıkıntılı durumlar rıske girmeye değermi bence hayır aynı masrafla kuru mama almanız daha mantıklı geliyor
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-02-15, 22:44   #112

İstanbul (Avrupa Yakası)
wolfmen Çevrimdışı
Smile Cvp: Köpeklere çiğ et ve kemik vermek doğrumudur?

Öncelikle hic bir kemik cig bir sekilde zararli degildir. Öyle olsaydı bu hayvanların dogada nesilleri kalmazdı. Dogru oranda et tuketimi de yanlis bir bilgidir cunku yine oyle olsaydi dogada hic bir canli kalmazdi. Digelim ki tum canlilar dogru oranli ve dengeli beslenmeli... O zaman insanlara da kuru mama uretimi baslamali ki saglik problemlerimiz ortadan kalksin.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-02-15, 22:46   #113

İstanbul (Avrupa Yakası)
wolfmen Çevrimdışı

Ki siz kuru mamalarda kullanilan et urunlerini ve protein oranlarini hic gidip incelememissiniz cok belli. gorseydiniz muhtemelen bu fikriniz tamamiyla degisirdi. Kuru mamalarin neredeyse hepsinde kopekleri icin gereksiz ve ihtiyac disi tahillar icerir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-03-15, 02:40   #114
Moderatör

Çünkü insan Sen KÖTÜSÜN
ilkerdagasan Çevrimdışı

gereksiz olan tahıl hangisi peki ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-07-15, 06:19   #115

Kürşat Çevrimdışı

Öncelikle selamlar, konuyu tekrar hortlatmış oluyorum kusura bakmayın. 8 sayfayı büyük bir zevkle okudum lakin kimin dediği dogru kimin dedigi yanlış bir türlü karar veremedim. 4 aylık Kangal cinsi köpegime Sabahları kuru mama akşam da sebzeyle desteklenmiş kaynamış suda 5 ila 10 dk kaynattıgım eti veriyorum. Şimdi bu şekilde beslemeye devam mı etmem gerekiyor yoksa akşam menüsünü çig ete mi çevirmem gerekiyor. Tecrübesi olmayıp da sağdan soldan duyduklarıyla ahkam kesenler yazıp da bilgi kirliligi yapmazlarsa sevinirim. Saygilar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-07-15, 18:40   #116
Moderatör

Çünkü insan Sen KÖTÜSÜN
ilkerdagasan Çevrimdışı

sen düşün her gün cığ veya kaynamıs et yediğini :S sence
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-07-15, 12:07   #117

çakıl38 üyesinin avatarı

Ankara
çakıl38 Çevrimdışı

ilkerdagasan tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
gereksiz olan tahıl hangisi peki ?
KEDİ VE KÖPEKLER İÇİN TAHIL GEREKSİZDİR! Kedi ve köpekler etçil hayvanlar olup tahılla beslenmelerine gerek yoktur. Siz nasıl bir ata et yedirip beslenme ve yaşam fonksiyonlarını olumsuz etkilerseniz kedi ve köpekler için de aynı şey geçerlidir. Nasıl bir kurda ot yedirmezseniz köpeklerinize de yedirmemeniz gerekir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-07-15, 12:11   #118

çakıl38 üyesinin avatarı

Ankara
çakıl38 Çevrimdışı

Kürşat tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Öncelikle selamlar, konuyu tekrar hortlatmış oluyorum kusura bakmayın. 8 sayfayı büyük bir zevkle okudum lakin kimin dediği dogru kimin dedigi yanlış bir türlü karar veremedim. 4 aylık Kangal cinsi köpegime Sabahları kuru mama akşam da sebzeyle desteklenmiş kaynamış suda 5 ila 10 dk kaynattıgım eti veriyorum. Şimdi bu şekilde beslemeye devam mı etmem gerekiyor yoksa akşam menüsünü çig ete mi çevirmem gerekiyor. Tecrübesi olmayıp da sağdan soldan duyduklarıyla ahkam kesenler yazıp da bilgi kirliligi yapmazlarsa sevinirim. Saygilar.
Kangal cinsi bir köpeğiniz varken bence en doğrusu çiğ diyete geçmeniz olur. Aslan gibi köpeğiniz var aslan gibi beslensin Öncelikle bir kasaptan ve ya marketten taze et alarak 2 gün buzlukta bekletip beslenme vaktinden yaklaşık bir saat önce oda sıcaklığında çözünmeye bırakırsanız zaten 1 saat içinde çözülmüş olur. Köpeğiniz de afiyetle yiyebilir. Çiğ et ve tavuğun asla suda çözündürülmemesi gerekir. Su bakterileri çoğaltır. Köpeklerin Atası kurttur. Köpekler etçil hayvanlardır ve etle beslenmeleri gerekir. Ayrıca zaten köpeğinizin aşılarını düzenli yaptırırsanız parazit gibi bir riski en aza indirgemiş olursunuz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-08-15, 17:35   #119

Heracnsu üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Heracnsu Çevrimdışı

Köpekler doğada çiğ et yiyerek beslenen canlılar. Doğalarında kuru mamayla beslenmek diye bişey yok onları alıştıran biziz. Düzenli iç ve dış parazit aşısı olan bi hayvanda çiğ et kesinlikle parazite yol açmaz. Aksine barf beslemek köpekler için daha sağlıklıdır. (Beyaz et kırmızı et sakatat çiğ yumurta ve çiğ sebze meyve) çiğ tavuk parazit yapmaz ama pişmiş tavuk egzama bile yapar. Asıl pişmiş ürün daha sağlıksız ve zararlı
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-03-17, 15:35   #120

Mustafa05 Çevrimdışı

wolf1 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
bilende bilmeyende konuşuyor .39-0 seneden fazla çiğ besliyorum..yüzlerce köpeğim oldu..10 sene köpek üretimi yaptım hep çiğ besledim....1 tane köpeğim haslanmadı...
bilende bilmeyende konuşuyor..heleki köpeğin ne olduğunu bilmeden yazıyor insanlar şaşırıyorum...
köpekler etcildir..mide ve sindirim sistemleri buna göredir.
Bende k9 alman kurdu var 6 veya 9 aylık ben sakatattıçıdan tavuk kemiği aldım ama kemikte baya eti ve derisi var bunu çiğ versem sıkıntı olurmu acaba?
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları