Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Köpek Forumları > Köpek Beslenmesi


Cevap Yaz
Eski 25-01-11, 02:55   #1
Yönetici
 
Kutay üyesinin avatarı
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Mayıs 2008
Mesajlar: 27
Kutay Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 2
Varsayılan Köpekler için zararlı yiyecekler

Çoğu köpek sahibi, çikolatanın köpeklerini hasta edebileceğini bilir, ancak soğanın öldürücü olabileceğini bilmezler. Soğanın tüm renkleri, sarımsak ve pırasa gibi akrabaları da dahil.

varbak.com - Köpeklerimiz İçin Zararlı Besinler (Okuyunuz)
Boylarına bağlı olarak, hasta olmaları için köpeklerin çok miktarda soğan yemeleri gerekmez. 25 gr. soğan 10 kiloluk bir köpeği hasta edebilirken, iri bir köpek, hastalanıncaya kadar çok daha fazla miktarda soğan yiyebilir.

Belki şimdi kendi kendinize şu soruyu soruyorsunuz: "Beyni olan hangi köpek zaten soğan yer ki?" Ama soğanların çiğ olması gerekmez. Kızartılmış olabilirler, hazır çorbalardaki gibi kurutulmuş olabilirler veya herhangi başka bir şekilde pişirilip hazırlanmış olabilirler. Bir arkadaşım, köpeği Max'i, hafta sonu tatiline çıkarken, kızarmış ve kuru soğanların bulunduğu odada bırakmış. Bir gün sonra eve döndüğünde, boş bir tabak ve yerde salyalar görmüş. Tabakta ne olduğunu bilmediği için önemsememiş, ancak köpeği bayılınca bize getirmişti.

Pek çok teşhis geçirildi ve kanında kanıtı bulduk. Soğan yemişti, hem de çok fazla. Soğanlar, kırmızı kan hücrelerindeki hemoglobini okside ederek zehirlenmeye yol açar. Hemoglobin, akciğerlerdeki oksijeni emer, sonra besinin enerjiye dönüştürülmesi için beden dokularına bırakır. Hemoglobin okside olduğunda, oksijeni aynı şekilde taşıyamayan kütleler oluşur. Bu küçük kütleler, mikroskop altında incelendiğinde kırmızı kan hücrelerinde görülebilir.

Veteriner hekimler çok sayıda kırmızı kan hücresinde kütle gördüklerinde, soğan zehirlenmesinden kuşkulanırlar. Normalde birkaç kırmızı kan hücresinde kütleler olabilir, ama Max'in durumunda, çoğu kırmızı kan hücresinde bunlar vardır.

Kütleler, genelde kendi başlarına yaşamı tehdit eden sorunlar oluşturmazlar, kırmızı kan hücreleri hâlâ oksijeni taşımaya devam ederler, ama artık o kadar başarılı değillerdir. Aslında daha çok, kırmızı kan hücrelerinin ömürlerini kısalttıkları için sorun oluştururlar. Sonuçta, soğan yiyen köpek anemik olur. Eğer bir köpek, bir seferde çok miktarda soğan yerse, birkaç gün sonra ani anemi oluşabilir. Eğer, köpek pek çok gün üsüste az miktarda soğan yerse, haftalar ya da aylar sonra yavaş yavaş anemik olur.

Soğan zehirlenmesi yaygın değildir. Mutfak artıkları içinde az miktarda verildiğinden, köpeklerde veteriner hekime götürmeyi gerektirecek kadar ağır belirtiler ortaya çıkmaz.

Çoğu köpek, teşhis testleri gerektirecek kadar hasta edecek miktarda soğan yemez. Ayrıca veteriner hekim sarımsak yiyen köpekler de görmezler. Oysa sarımsak da, soğan gibi aynı sonuçlara neden olabilir, ancak sarımsak genellikle çok küçük miktarlarda verildiğinden, köpeklerin zehirlenecek kadar yeme olasılıkları çok düşüktür.

Soğan zehirlenmesinin belirtileri, anemi ve bedende düşük oksijen ile aynıdır; halsizlik, zayıflık, kırmızı renkte idrar, enerji düşüklüğü, soluk ya da mavimsi diş etleri, özellikle idmandan sonra. Soğan zehirlenmesi, bu belirtilerin yaygın bir nedeni olmasa da, gördüğünüz vakit göz önünde bulundurun.

Köpeğiniz çok miktarda soğan yer ise, onu derhal veteriner hekime götürün. Veteriner hekim kusmasını sağlayabilir ya da zehirlenme belirtilerini hafifletecek bir ilâç verebilir.

Zehirlenmeye yol açacak kadar çok miktarda soğan yenilmiş ise, birkaç gün hastanede kalması da gerekebilir. Anemi durumu ağır ise, köpeğin kan nakline ihtiyacı olabilir. Max'e yapıldı ve hayatı kurtuldu.

Köpekler tedaviye iyi yanıt verir ve hızla iyileşirler. Ama köpeğinizi bu riskten korumak için basit bir yola başvurabilirsiniz; soğanları kendiniz yiyin. Onlar sizin için faydalı.

Mutfaktaki Diğer Tehlikeler

Mutfaktaki tek tehlike soğanlar değildir. Bazı başka yiyecekler de köpeğinize zehir olabilir.

Çikolata
Kusma, ishal, depresyon, kalp aritmisi, kas kasılmaları, bayılma, koma.

Küflenmiş Yiyecekler
Alerji.

Peynir
Reaksiyonlar.

Elma Çekirdekleri
Kusma, solunum güçlüğü.

Kiraz Çekirdekleri
Kusma, solunum güçlüğü, koma.

Patates Kabuğu
Ağız kuruluğu, kusma, ishal.

Tütün
Kusma, baş dönmesi, salyalanma, kalp atışında hızlanma.

Köpeklerimiz İçin Zararlı Besinler (Okuyunuz)

Alıntı 2 : Yapay tatlandırıcı içeren şekerler XYLITOL: (yapay tatlandırıcı)
National Animal Poison Control Center tarafından Temmuz 2004'te risk olarak tanımlanmış. Karaciğere zarar veriyor ve ölümcül olabiliyor.

SOMON:
Çiğ somonun tüketilmesinden 5 ila 7 gün içerisinde ortaya çıkıyor. Semptomları lethargy (uyuşukluk diye biliyorum ama tıpta başka anlamı varsa yanlış olmasın) ve aneroksiya. İlk 2 gün vücut sıcaklığı 40- 41 dereceya çıkart sonra normale döner. 4. gün sürekli kusma hali görülür. Kusmayı kanlı ishal takip eder. Dışkı genellikle parlak sarı renktedir. Önlemesi ise basittir, köpeğinize çiğ balık verilmeyecektir.

SOĞAN SARIMSAK:
Köpekler soğan tükettiklerinde hemolitik anemi görülür. Soğanın pişmiş ya da çiğ olmasının bu durumda pek de bir etkisi yoktur. Köpekler küçük dozlardaki soğanı tolere edebilirler. Dr. Richards'a göre (kimdir bilmiyorum) köpeğe pişmiş soğan verilmesi pek de zararlı değildir ancak soğan içeren bir gıdada et suyu tarzında soğan içeren birşeyler eklenilmemelidir.

ÜZÜM- KURU ÜZÜM:
Üzüm ve kuru üzümlerin fazlası köpeğimiz için toksik. Belirtileri kusma ishal böbrek yetmezliği olarak ilk 24 saat içinde kendini gösteriyor. Köpeğin kurtulma şansı yüksek ancak böbreğe zarar verebiliyor. 3-4 adet üzüm zehirlemeye yol açmıyor ancak masadan 1 tabak dolusu üzüm kaybolursa paniklemenizde hiç sakınca yok.. Hemen veterinerinizi arayın.

MANTAR:

Birkaç tip mantarın tüketilmesi toksik etkiye yol açıyor. Amanita Phalloides en zehirli olanı. Diğer Amanita tipleri onun kadar zehirli değil. Karaciğer ve nerolojik rahatsızlanmalara yol açar..


BROKOLİ:
Dietteki brokoli miktarının %10u geçmesi gastrointestinal rahatsızlıklara neden olur. Bu oran %25in üzerinde çıkarsa ölümcüldür. Brokolideki toksik ingredient (içerik)Bothiocyanate'dır. (Cyanate siyanür değil miydi?)
Ancak brokoli içerdiği bioflavinler ve kansere karşı koruyucu etkisi olması sebebyile az da olsa diyette verilmelidir.
Alıntı 3:Soru: Köpeklerimiz için Zararlı gıdalar nelerdir?

Cevap: İnsanların yedileri bazı gıdaların çeşitli hayvanlarca da yenmesinde sakınca yoktur ama köpeklerin farklı metabolizmaları yüzünden onlarda tehlikeli olabilir.
Bazıları sadece basit sindirim sorunlarına yol açar halbuki bazıları ciddi hastalıklara sebep olur,hatta ölüme bile yol açabilir.

Köpekler aşağıda ki listedeki gıdalarla (Kasten yada istemeyerek) beslenmemelidirler

Alkollü meşrubatlar = Sarhoşluk, koma, ve ölüme sebep olabilir.


Bebek maması = Soğan tozu içerebilir.Köpeklerde zehirlenmeye sebep olabilir.Fazla miktarda verilmesi beslenme sorunlarına yol açabilir.

Balık Kılçığı,Kümes hayvanları kemikleri ve diğer et kaynakları kemikleri = Sindirim sistemini tıkayabilir yada yırtılmalara sebep olabilir.

Kedi Maması = Genel olarak çok yüksek protein ve yağ ihtiva eder. Egzema ya ve yağlanmaya sebep olur.

Çikolata,Kahve,Çay ve diğer kafeinler = Köpekler için Zehirli olabilen ve kalbi ve sinir sistemini etkileyebilen kafein, theobromine, veya theophyllineyi içerir..

Turunçgil özütleri (limonata vs) =
Kusmaya sebep olur

Yağlı Garnitürler = Pankreas ı yorar ve pankreatit hastalığına sebep olur

Üzüm ve kuru üzüm = Böbreklere zarar verebilen bilinmeyen bir toksini içerir

Şerbetçiotu = bilinmeyen bileşiği Soluğun kesilmesine,kalp atışının hızlanmasına,yüksek ateşe,nöbet ve felçe hatta ölüme sebebiyet verir.


İnsanlar için olan demir içeren vitaminler = Sindirim sistemine zarar verir ve Karaciğer ve böbrekler dahil pek çok organ için zehirlidir.


Karaciğer (Fazla miktarda) = Kasları ve kemikleri etkileyen A vitamini zehirlenmesine sebep olur.

Fındık-ceviz türevleri = Sindirim sistemini,sinir sistemini ve kasları etkileyen zehir içerir.

Haşhaş-Kendir-Kenevir = Kusma ile sinir sistemine baskı uygular,kalp hızını artırır.

Süt ve Süt ürünleri = Bazı büyük köpekler ve kediler Laktoz u sindirecek yeterli enzim e sahip değildir.Bu diyare ye sebep olur. Evcil hayvanlarımız için Lactose-free süt ve süt ürünleri bulunmaktadır.

Küflü , Bozuk Gıdalar = Çeşitli ve fazla toksin zehirlenmeye,kusmaya diyareye sebep olur ve pek çok organı etkiler.

Mantar = İçeriğindeki toksinler tüm vücut sistemini etkiler..Şoka hatta ölüme sebep olabilir.

Soğan ve sarımsak (çiğ,pişmiş yada tozu) = İçeriğindeki sulfoxide ve disulfide kırmızı kan hücrelerine hasar verir ve kansızlığa sebep olabilir.Kediler köpeklere oranla bu gıdalara daha duyarlıdır.
Sarımsak,Soğana nazaran daha zehirsizdir.

Trabzon Hurması = Çekirdekleri bağırsakta tıkanmaya ve incebağırsak iltihabına sebep olabilir.

Şeftali ve erik çekirdeği = Sindirimle ilgili risalenin engeline sebep olabilir

Patates,Ravent,Domates ve Patates 8211; Domates püresi = Sindirim,sinir ve üriner sistemi etkileyen oksalat ( oksalik asit) içerir. Daha çok çiftlik hayvanları için sorundur.

Çiğ Yumurta = Avidin denen bir enzim içerir,Biotin azalmasına sebep olur (bir B vitamini) Bu cilt ve tür problemleri görülmesine sebep olabilir.
Çiğ yumurta Salmonella ya sebep olabilir

(Salmonella.= zehirlenmeye sebep olan bir mikrop/bakteri)

Çiğ Balık = Thiamine (Bir B Vitamini) eksikliğine sebep olur. Buda iştah kaybına,Nöbet ve felçe,ciddi vakalara hatta ölüme sebebiyet verebilir.
(Ne kadar çok çiğ balık verilirse bu ortak sonuçlara o kadar yaklaşılır)

Tuz = Fazla alındığında eletrolit dengesini bozar.

Taze Fasulye = Sindirim sistemini tuzağa düşürür. Yabancı vucut bağı da denir.

Şekerli Gıdalar = Obeziteye,diş problemlerine ve şeker hastalığına sebep olabilir.

Artık Yemekler = (Masadan arta kalanlar) = Artık yemekler dengeli beslenme öğesi değildir.
Kendi beslenme gıdalarının %10 unu asla geçmemelidir.Et atıkları yağ içerebilir,kemikler ise besin değildir.

Tütün = İçeriğindeki nikotin sindirim ve sinir sistemini etkiler.Kalp ritminde aşırı hızlanmaya,inmeye,komaya ve ölüme sebep olabilir.

Mayalı Hamur = içeriğindeki gazlar sindirim sisteminde sorunlara,ağrıya ve mide-bağırsak yırtılmalarına sebep olabilir.

Alıntıdır..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-01-11, 03:22   #2
 
ilkayyy17 üyesinin avatarı
 
Çanakkale
Üyelik Tarihi: Eki 2010
Mesajlar: 106
ilkayyy17 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Köpekler için zararlı yiyecekler

öncelikle yazınız için teşekkür ederim. bunları istemeden de olsa yediriyoruz köpeklerimize. fakat şu da var annemin köyünde bir çoban köpekleri var şu ana dek gördüğüm bütün kangallardan daha iri. sahbine ne ile beslediğini sorduğumda biz nee yiyorsak onla dedi yemek artıklarını veririm hep yal da yaparım ama tek mama vermedim dedi. görseniz inanamazsınız köpek 13 yaşında ve ben 185 boyundayım ayağa kalkınca 2metre oluıyor çok rahat.hiç bir sağlık sorunu da yok. bu nasıl oluyor ? açıklarsanız sevinirim. iyi günler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-02-11, 20:58   #3
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Kas 2010
Mesajlar: 56
semagvn Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Köpekler için zararlı yiyecekler

arada bir verilen bir diş çiğ sarımsağın zararı yok...
köpekler için sarımsak tabletleri satılıyormuş..... ben görmedim,,, almadım.....ama bir diş çiğ sarımsak, yemeği ile birlikte veriyoruz..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-02-12, 18:13   #4
Yönetici
 
ASRIN üyesinin avatarı
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Nis 2009
Mesajlar: 678
ASRIN Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Köpekler için zararlı yiyecekler


Geçenlerde denk gelmiştim, ne yasak ne değil tartışması yaşanıyordu (kedi için miydi köpek içinmiydi bilemedim şimdi) ama forum içerisinde ufak bi araştırma yapılsa tüm konulara ulaşılabildiğini bilmek lazım

((=

  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-03-12, 20:11   #5
 
kadıköy
Üyelik Tarihi: Oca 2012
Mesajlar: 4
ceylanyayla Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Köpekler için zararlı yiyecekler

köpeğim fıstığı çok seviyor, zehirlenir mi?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-06-16, 04:25   #6
 
Üyelik Tarihi: Haz 2016
Mesajlar: 1
koozmo Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Köpekler için zararlı yiyecekler

Okudukca bir seyler öğrenmek yerine aklım karışıyor. Başka bir sitede zehir etkisi yapar diye saydığınız seyler takviye besin diye yazılıyor. Sizde farklı seyler. Fakat sarımsak konusunda size katılmıyorum tabi tahlil yapmış değilim fakat bir çok kez zayıfladığında yada hasta olduğunu hissettiğimde ben sürekli veriyorum ve faydasını gördüm. Belki benim köpeklerim biraz büyük ondan sorun olmadı ama sarımsak iyi gelmiş olmalı diye düşünüyorum. Bu kadar çok faklı yazı varken özellikle besin konusunda ne yapmalıyız. Tam anlamı ile bununla ilgili bir bilgi vermeniz mümkünü.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-01-17, 01:49   #7
 
Üyelik Tarihi: Oca 2017
Mesajlar: 1
duhans355 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Köpekler için zararlı yiyecekler

Hocam trabzon vurması geldi bize goldene zararlımıdır
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Barf & çiğ Diet wolf1 Köpek Beslenmesi 86 13-09-14 22:27
Köpeklere Fısıldayan Adam Fr1qu3n35 Köpekler 46 25-07-14 01:57
Gizli yönleri ile enbüyük Türk Atatürk meneldur Paylaşım - Sohbet 6 24-07-14 08:33
Balıgımız Hasta mı? Hasta ise tedavisi nasıl olmalı ? Mihav Balık Sağlığı & Beslenmesi 11 24-04-12 13:34
Sahibini Mutlu Etmek İçin Çalışan Köpek Var Mıdır? Küçük Cezve Köpek Eğitimi ve Psikolojisi 0 02-09-08 01:59Saat 18:52.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203