Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Köpek Forumları > Köpek Beslenmesi


Cevap Yaz
Eski 05-12-10, 23:38   #76
 
DG... üyesinin avatarı
 
Tokyo
Üyelik Tarihi: Kas 2010
Yaş: 27
Mesajlar: 6
DG... Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Barf & çiğ Diet

wolf1 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
BARF VE ÇİĞ DİET KULLANMANIN...
avantajarı; bizim doğal yiyeceklerimizin hiçbiri ilk başta pişmiş değildir. Bu büyük bir avantajdır çünkü çiğ etler piştiğinde enzimleri öldürülür, vitaminleri etkisiz hale getirir ve yağ doymuş hale gelir.
Protein ve doğal yağlar çiğ tavuktan, sığır ve kuzu etinden kazanılır. İdeal amino asit örgüsünü elde etmek için çok az yumurtanın beyazından kullanmak gerekir. Yetişkin bir köpek için 10 amino asit gereklidir. Fakat hala gelişim dönemindeyse daha fazlasına gereksinim duyarlar. Yani genç köpekler 10 yerine 12 amino asite ihtiyaç duyarlar. Doğada yada doğal yapılan yiyeceklerde böyle bir sorununuz yoktur çünkü taze et yeterli düzeyde verildiği takdirde tüm amino asitleri karşılar. Özellikle kümes hayvanlarından elde edilen doymamış yağ gerekli olan yağ asitini sağlar. Bizler buna çiçek yada bitki yağlarıyla da katkıda bulunabiliriz.
Barfa uygun hazırlanan hazır yiyecekler birçok işlemden geçmeleri ve dondurulmaları sayesinde enzimler, doğal vitaminler, mineraller ve küçük besin maddelerini olduğu gibi korurlar.

Et in suyu sadece hazmı kolaylaştırmaz bunun yanında bol bol vücut için gerekli olan suyu verir ve deriyi nemlendirir.
Eğer farklı yiyecekler dahi veriyorsanız, yemeğinin hemen ardından doğal bir şeyler verin ki; bir yandan zevkle uğraşırken bir yandan da sağladığı enzimlerle hazmını kolaylaştırsın.

İÇERİK :
İşkembe, yürek, çok fazla olmamak şartıyla böbrek ve ciğer, tahıl gevreği, ve farklı sebzeler
Basit proteinler: kaynak: sığır eti kasları ,kalbi, ciğeri, akciğeri, böbrekleri, işkembesi ve tavuk.
Doymamış yağ ;enzim, hücre ve hormon sağlar : kaynakları :sığır yağı, tavuk yağı, çiçek yağı,balık yağı

KURTTAN EVCİL KÖPEĞE DOĞRU
Y üzyıllardır insan ve köpek birbirlerinden ayrılamaz parçalardır. Bir insan için köpek büyük bir eğlence kaynağı ve sıkı bir dosttur. Sadece sadık bir dost değil ayrıca iyi bir çalışma arkadaşıdır. Bunların yanında iyi bir avcı, koruyucu ve insanın savunucusudurlar.
İnsanlar ve köpekler arasında bu bağın oluşmasını anlamak için çok eskilere köpeklerin ataları olan kurtlara bakmak gerekir. İnsanlarla kurtların çok fazla ortak noktaları vardır. Bunlardan bir tanesi ikisinin de hayatlarını sürdürmeleri için avlanmak zorunda kalmalarıdır. Avlanırken ikisi de birbirlerinin bölgelerine girdiler ve zamanla birbirlerinin varlıklarına alıştılar, hatta yavrular insanlara yakın yerlerde büyürlerdi.
Bizlerin evcil köpekleri işte bu ilişkiden doğdu. Zamanla davranışları ve yapıları vahşi ataları olan kurtlardan farklılaştı. Her şeye rağmen dişleri ve sindirim sistemleri değişmeden kaldı.
Köpekler etoburdurlar ancak sadece et vermek yeterli değildir. İlk olarak birer avcıdırlar. Bu yüzden şunu kabul etmeliyiz ki köpeklerimiz için en ideal yemek vahşi doğada kuzenlerinin beslendikleri gibi yani tamamen av vermektir. Kurtlar sadece kaslı kısımlarla organları yemekle yetinmezler, ayrıca mide ve bağırsakları da yerler. Avın midesi hazmı kolaylaştıracak tahıl, sebze ve meyvelerle doludur.
4 aya kadar yavrular çok itinalı beslenmelidir. Başlarda sade yemelidirler çünkü çok yemeleri gereklidir. Bu farklı bir mama yemeliler anlamına gelmez sadece daha fazla yemelidirler. Yaşlı ve şişman bir köpek daha az hareketlidir bu yüzden daha az verilmelidir.


JANE ANDERSON
İnsanlar çiğ diyet ve kuru mama kullanımı arasında kararsızlık yaşarlar. Eğer sizinde kafanız karışmış durumdaysa ticari mamaları almaktan vazgeçip, köpeğiniz için en iyisi hangisidir diye düşünmeye başlayın. Size yardımcı olmak için aşağıda birkaç örnek sunacağım.
Basitten başlayalım. İlk önce farklı etli kemiklerle ya da tercihe göre tavuk, bıldırcın,balık yada yumurta ile başlayabiliriz.* Birçok çiğ diyet uygulayıcısı için en büyük payı tavuk alır. Bunun yanında kuzu,sığır, ördek, geyik eti, tavşan ve bütün çiğ balık verilebilir. Dikkat edilmesi gereken konu besi hayvancılığıyla üretilmemiş sığırlar olmasıdır.tercih edilmesi gereken olabildiğince doğal ve organik olandır.
Dikkat : Köpeklerin sindirim sistemleri tahıllarla mücadele edecek kadar güçlü değildir. Tahıllar alerjilerin baş sebebidir. Tahıllar köpek maması üreten şirketlerin başlıca ürünüdür. Çoğu insan görmüştür ki; alerji sorunu olan köpekleri için kullandıkları mamayı bırakıp çiğ beslenmeye geçenler köpekleri bu alerji sorunundan kurtulurlar. Bu çok genel görülen bir olaydır.
Çiğ beslenme sadece ticari mamalardan ucuz değildir, ayrıca böyle alerjiler yüzünden gidilen veteriner masraflarından da kurtarmış olur bizleri.
Peki şimdiye dek şu soruyu hiç kendinize sordunuz mu; niye veterinerimiz bunu bize daha önce önermedi ki ?* Evet ben bu soruyu onlara da sordum. Maalesef çoğu veteriner şu cevabı verdi, çünkü veterinerlik fakültesinde çiğ diyet konusunda herhangi* bir alan yok, ya da mama şirketlerinin kendilerine savundukları konularda bilgi verdiler. Bence öncelikle şunu araştırın derim, acaba veterineriniz size gerçekten objektif cevaplar veriyor mu ya da çoğu veteriner gibi eğitiminin sponsorluğunu bir mama şirketimi üstlenmişti?
Çiğ diyetin çok fazla yararı vardır hatta bunlar ticari mamaların erişemeyeceği türde yararlardır. Bunları şöyle sıralayabiliris.

Ticari mamalardan vazgeçip çiğ diyete başlayan köpek sahipleri şu bulguları paylaşırlar :
-*****************1.* Çiğ diyete başladığımdan çok geçmeden,önceleri uyuşuk ve tembel olan köpeğim gitti sanki yerine yepyeni bir köpek geldi.
-*****************2.* Kuru mamadan oluşan alerjisi birden kayboldu.
-*****************3.* Eklem iltihabı büyük ölçüde azaldı ve yok olmaya başladı.
-**************** 4** Daha iyi kilo kontrolü
-*****************5.* Artık köpeğim kokmuyor!
-*****************6. Daha önce ticari mamalarla beslediğim köpeklerimden çok daha uzun yaşıyor.
-*****************7.* Dişi köpeklerim çok daha kolay geçirdiler hamileliklerini
-*****************8.* Yavrularda daha ideal kilo ve daha çok hayatta kalma oranı
*
Ticari mamalarla ilgili bir çok eleştiri var, fakat ben ancak özetle başlıkları yazacağım:
1.*** Bir köpeğin maması asla pişirilmemelidir. Doğadaki gibi doğal verilmelidir.köpeğin mamasını pişirmek bir çok besinler değeri yok eder.

2.*** Köpekler çiğ kemikle tanışmalılar.bu dişlerini temizleyecektir, boynunu, çenesini, kaslarını güçlendirecektir.ayrıca çiğneme hareketi onların midelerini gelecek olan besin kütlesine hazırlayacaktır. Hem kemiği çiğneme yiyeceğini hemen bitirmesini engelleyecektir.

3.*** Ticari mamalar katkı maddeleriyle doludur, bunlar boya, tuz ve koruyuculardır. Bunlar mamanın daha çok yenmesi için lezzetini arttırır.

4.*** Ticari mamalar içlerinde çok fazla karbonhidrat barındırırlar.* Fazla karbonhidrat şişmanlığa, diabete gibi birçok probleme neden olur.
5.*** Veterineriniz büyük olasılıkla size maddi sebeplerden ticari mamaları önerecektir ve çiğ diyet konusunda yeterli bilgi sağlayamayacktır.
*
Şunu düşünebilirsiniz, eğer öyleyse neden hala birçok insan köpeklerini hazır mama ile besliyorlar?
Evet bu benim kafamı da çok karıştırıyor. Mama şirketlerinin reklamları gerçekten çok iyiler. Her yönden pazarın içindeler. Bazı şirketlerle, üreticiler ve veterinerler çok büyük iskonto ve komisyona sahipler.* Köpek showlarına sponsor olurlar, hayvan dergilerine reklam verirler, ulaşabilecekleri çok geniş kitleler vardır mesela veterinerler gibi
Şu çok açıktır ki; ben size çiğ diyeti önerdiğim için hiçbir yerden para almıyorum. Yani hiçbir türlü finansal çıkarım olmadığından önerilerimden komisyon almıyorum.
Size çiğ diyeti öneriyorum çünkü istiyorum ki köpeğinizin sağlığı gelebileceği en üst noktaya ulaşsın.
*
Fakat köpeğimi ne kadar besleyeceğimi nereden bileceğim?
*
Köpeğinizi enerji seviyesine göre besleyin. Aktif çalışma durumuna ve metabolizmasına göre ayarlayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; benim olgun erkek boxerım bir öğün bir tavuk yer ve arada bir kaç parça bir şeyler daha veririm ek olarak.* Toy poodleım günde üç tane tavuk boynu yer eğer o gün çok aktifse biraz daha fazla verebilirim.* Köpeğinize bakın ve size biraz kilolu geliyorsa öğününü kısabilirsiniz, eğer zayıfsa çoğaltarak dengeyi sağlayabilirsiniz. Bir süre buna dikkat edilirse kısa zamanda rayına oturacaktır.
*
TAVUK KEMİĞİ TEHLİKELİ DEĞİLMİ ?
Bu tamamen yanlış bir düşüncedir.* Çiğ tavuk kemiği köpek için ideal bir yiyecektir. Kolayca bükülebilecek kadar yumuşaktır ve kolayca sindirilebilsin diye küçük parçalara kırılabilir.
Fakat; pişmiş tavuk kemiği gerçekten bir problemdir ve uyarıyorum kesinlikle pişmiş tavuk kemiği verilmemelidir!
Bazı insanlar kemiklerden boğulacaklarını düşünerek endişelenirler. Bu tarz olaylar çok nadir gerçekleşmesine rağmen ben daha büyük kemiklerin verilmesini destekliyorum hatta mümkünse bütün olarak bir tavuk ya da tavşan verilebilir.
*
Çiğ beslenmede bakteri konusunda;
Bakteriler her yerde bulunmaktalar. Köpekler bütün bakterileriler ile baş edebilecek* kadar güçlü, inanılmaz bir bağışıklık sistemine sahiptirler. Sağlıklı çiğ beslenmede köpekler bu bakterilerle hiç sorun yaşamadan beslenebilirler.
e-coli, salmonella, vs çiğ tavukta görülebilen mikroplardır, ancak bu mikroplar sizlerin buzdolabınızda, lavabonuzda ,döşemenizde, arka bahçenizde, arabanızda, kaldırımlarda, parklarda hatta yatağınızda bile görülebilir. Ayrıca bu tarz mikroplardan ölen köpeklerin genelde ticari mama ile beslendiği bilinir.
Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, köpeğinizi besledikten sonra ellerinizi güzelce yıkamanızdır hatta bunu kendi yemeğinizi hazırlarken kestiğiniz etler içinde yapmalısınız. Bizim sindirim sistemimiz köpeklerinki kadar dirençli değildir, bu yüzden kendimizi korumamız gerekir.
Dezenfekte ihtiyacı duyduğum zamanlar için yanımda bir sprey şişesinde beyaz sirke bulundururum.
*
Fakat veterinerim çiğ beslenmeyi desteklemiyor:
Demek ki veterineriniz eğitim konusunda kendini geliştirmesi gerekiyor. Veterinerler üniversitede beslenme konusunda yeterince eğitim almıyorlar. Aslında bazı üniversitelerde eğitim programının bir parçası olarak mama şirketlerinden gelip beslenme konusunda bilgilendiriyorlar.* Ve veterinerler mama perakendeciliğinden çok güzel paralar kazanırlar.
*
Jane köpeklerine çiğ diyet olarak neler veriyor?
-çiğ kemik ve bütün olarak verilen tavuk, kuzu, haftada en az bir kez bütün çiğ balık, sığır eti ve tavşan
-kabuklu bütün çiğ yumurta( kabuklarını köpeğin kendisinin kırmasına fırsat verin)
-organ etleri
Benim köpeklerim ayrıca balık kafası, yılanbalığı, karides,kalamar gibi alabildiğim diğer et ürünlerini de yiyerek beslenirler bu bazen gerçek av hayvanları dahi olabiliyor.
Dikkat:* köpekler etoburdurlar. Sebze ve meyveye gereksinim duymazlar.
*
Tahıllar :
Ben daha önce köpeklerime hiç tahıl vermedim. Bunlar; yulaf, buğday,pirinç, ekmek, mısır gibi..
Köpeklerin sindirim sistemleri tahılları öğütemiyorlar.* Çoğu kuru mamanın içeriği %50 tahıldır.* Bu yüzden de alerjilerin baş sebebidirler.
Benim köpeklerim aynı doğadaki gibi protein destekli beslenirler, karbonhidrat destekli değil.
*
Bu ürünleri nerden temin edebilirim:
Mahalle kasabınızla, tavuk işletmeleriyle anlaşabilirsiniz. Çiğ diyet besleyicileri için mükemmel olan kalıntılar onlar için işe yaramaz çöpe atılacak parçalardır. Bunla tavuk boynu, kafası, bacakları için de geçerlidir. Bu konuda yaratıcı olabilirsiniz.
*
Hamile köpeğime bunları verebilir miyim?
*
Tabi ki, hatta onun için yapabileceğiniz en iyi şey bu olur. Hamile köpek çok fazla yemek istemezler , kendi ihtiyaçlarını kendileri ayarlayabilirler.yle
sıralayabiliriz :
1.*** Köpek kokusu oluşmaz
2.*** Doğal temiz dişler- diş fırçalama gerektirmez, tartar temizleme istemez ve diş eti hastalıklarından korur
3.*** Çiğ etli kemiği kemirmeye çalıştığı süre ona midesi için uygun asitlerin geçmesini sağlar
4.*** Çok daha az dışkı bırakır. Birkaç gün içinde yumuşak olan dışkı sert bir şekil alır ve kireçli bir renk alır.
5.*** Veteriner masraflarını yok denecek kadar azaltır çünkü köpeğiniz çok sağlıklıdır
6.*** Köpek yiyeceğini daha az harcamış olursunuz çünkü ticari mamalar inanılmaz pahalılar
7.*** Doğada bir köpek nasıl olursa onu yansıtır köpeğiniz
8.*** Yavrular daha uygun bir oranda çoğalırlar ve hızlı büyüme çabası ortadan kalkar. İyi bir besleyici yavrunun çabuk büyümesini istemez.
9.*** Kemiği kemirme ve kırma, çeneyi, boynu ve omuz kaslarını çok düzgün geliştirir.
10.********************* Ticari köpek mamaları hiçbir zaman kasları bu şekil geliştirecek bir ürün içermezler.Basit beslenme şekilleri:
1. Beslenmeyi basit tutun. Karışık beslemenin çok fazla faydası yoktur, ayrıca gerçek çiğ diyet o kadar da karmaşık bir iş değildir.
2. Başlangıç için kolay ürünleri seçin. Çoğu insan kolay bulunabildiği içi tavuğu tercih ederler.
3. Eğer tavuk boynu ve kanatları büyük parçalarla birlikte değilse vermeyiniz. Biz olabildiğince büyük parçalarla beslemeyi öneriyoruz.
4. Haftada en az iki kez balık veriyoruz,mümkünse her gün.
5. Ne verirsek verelim bütün vermeye özen gösteriyoruz, bunlar bütün tavuk, tavşan, balık( kafaları dahil) ve güvercin vs.
6. Beslenmenin bir bölümü olarak çeşitliliğe dikkat etmeliyiz. Sürekli tavukla beslemeyin mesela.
7. Haftada bir gün et olarak böbrek, ciğer, yürek gibi organları verin. Yaklaşık bir buçuk* kilo bir hafta boyunca yetecektir.
8. Köpeklerinize etli kemikler verebilirsiniz. Fakat bu konuda çok dikkatli olun ve büyük parçalar halinde verin. Kemiğin üstünce bolca et olsun ve sırf et parçasıyla beslemeye kalkışmayın.
Bluegrace Portuguese Water Dogs
DR. TOM LONSDALE ( Royal veterinary collegedan 1972 de mezun olmuştur) Avustralyada* hastalarına karşı kuru ve konserve mama yerine doğal diyeti önerir.
Ian Billinghurst ün araştırmalarına katkıda bulunarak daha da açık ve gelişmiş bir hale getirmiştir araştırmalarını. Tomun bilimsel araştırmalarıyla bulmuş olduğu olgular; sadece ağız hijyenini sağlayıp, ağız içi hastalıklarını önlemekle kalmamakla birlikte, sağlık düzeyini en üst düzeye çıkarır, güç, zindelik verir ve* aktivite limitini arttırır. Bunların doğruluğunu kanıtlamak için bir çok araştırma ve deney-gözlem yapmıştır. Ağız hastalığı olanlarla birlikte diğer köpeklerin hepsi için, özellikle taze, çiğ etli kemikleri ağırlıklı olarak kullanır.* Mantığı hayvanların doğada nasıl beslenmelerine yönelikti.* Düzenli olarak doğal beslenmek* plak oluşumunu engelleyerek dişleri temizler ve aralarındaki yiyecekleri çıkarmasını sağlar, tartar ve diğer klinik hastalıkları da minimize eder.
Dr. Lonsdale kendinie ve Allan Bennet ve Jason Pollard gibi meslektaşlarına doğal beslenmenin mucizevi etkilerini günümüzde özellikle veterinerler tarafından oldukça önerilen suni mamalara karşı kanıtlamıştır. Dr. Lonsdale elde etmiş olduğu klinik bulgularıyla bu konuda öncülüğü korumaktadır.* Sağlık ve zindeliğin yanında, diş ve dişeti hastalıklarına karşı özel bir terapiyle savaşıyordu. Kanıtlanan sendromlar şunlardır; lenfosit/plasmasitik yastık ayakları, alarji vakaları, beyaz köpek sendromu, kedigillerin azalan üriner sistemleri bu bulgulardan sadece bir kaçıdır. Çiğ diyetle beslenenlerde büyük oranda gastrik sorunlarda azalma görülür.
Kısaca Lonsdale şunu der; tek başına kullanılan ticari mama kesinlikle yetersizdir. Çiğ etli kemikler beslenmede şart olan yardımcılardandır.
Richard Malik BVSc DipVetAn MVetClinStud PhD FACVSc MASM
Post Graduate Foundation in Veterinary Science of the University of Sydney
Dr. Ian Billinghurst :
Vücut fonksiyonlarını*iyileştiren yaşayan enzimler proteinlerdir ve sadece çiğ*yiyeceklerde bulunur. Enzimler ancak canlı*oldukları*takdirde vücuda yararlıdırlar. Yiyecekler pişirildiği ya da işlendiği durumla artık canlı* enzimler içermez. Canlı*enzim içermeyen yiyecekler pankreası* gerekli olan proteini üretmesi için strese sokar. Çiğ diyet içindeki yaşayan enzimler sağlığı restore eder, yapılandırır ve daha iyi durumda olmasını sağlar. Hayvanlar enzim sistemlerini çiğ işlenmemiş yiyecekler yiyerek yeniden tamamlarlar. Hayvanlar yaşayan enzimlerini fotokimyasallar, antioksidanlar ve işlenmemiş amino asitlerde korurlar. Köpeğinizin uzun dönem sağlığı işte bu faktörlere bağlıdır, uzun, sağlıklı bir yaşam garantiler.
Köpeklerin barf diyetiyle beslenmesinden anlaşılacak en iyi şey çok daha kaliteli bir hayattır!
· Daha sağlıklı deri, kürk ve tırnaklar.
· Daha yüksek enerji seviyesi
· Güçlenmiş bağışıklık sistemi
· Sindirim sistemi sağlığı
· Böbrek ve kalp sağlığını iyileştirir
· Ciğerleri, pankreası ve bağırsakları iyileşir
· Kireçlenmeyi en aza indirir
· Çok sağlıklı dişler
· Kötü nefes kokusunu yok eder
· Yağsız vücut kütlesi
· Dışkı ve kokusunu azaltır
· Gaz kokusunu azaltır
· Yorulmuş organ hastalıklarına yakalanma şansını en aza indirir ( kanser , kalp, ciğer gibi)
· Pire ve iç parazitlere karşı muhteşem dayanıklılık
· Hem dişi hem erkekler için çok daha iyi üreme durumu
· Çok daha sağlıklı ve büyük yavrular

köpeklerin ve kedilerin en doğal ve sağlıklı beslenme şekli olarak..bilginize sunulur...
bir sitedenmi aldınız?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-05-12, 15:56   #77
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Oca 2012
Mesajlar: 7
Barf Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Barf & çiğ Diet

Barf Diyeti artık Türkiye'de...
Barf Cat & Dog Food
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-08-12, 03:13   #78
 
wolf1 üyesinin avatarı
 
İstanbul (Anadolu Yakası)
Üyelik Tarihi: Ağu 2010
Yaş: 54
Mesajlar: 93
wolf1 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Barf & çiğ Diet

Bluegrace Portuguese Water Dogs
DR. TOM LONSDALE ( Royal veterinary collegedan 1972 de mezun olmuştur) Avustralyada* hastalarına karşı kuru ve konserve mama yerine doğal diyeti önerir.
Ian Billinghurst ün araştırmalarına katkıda bulunarak daha da açık ve gelişmiş bir hale getirmiştir araştırmalarını. Tomun bilimsel araştırmalarıyla bulmuş olduğu olgular; sadece ağız hijyenini sağlayıp, ağız içi hastalıklarını önlemekle kalmamakla birlikte, sağlık düzeyini en üst düzeye çıkarır, güç, zindelik verir ve* aktivite limitini arttırır. Bunların doğruluğunu kanıtlamak için bir çok araştırma ve deney-gözlem yapmıştır. Ağız hastalığı olanlarla birlikte diğer köpeklerin hepsi için, özellikle taze, çiğ etli kemikleri ağırlıklı olarak kullanır.* Mantığı hayvanların doğada nasıl beslenmelerine yönelikti.* Düzenli olarak doğal beslenmek* plak oluşumunu engelleyerek dişleri temizler ve aralarındaki yiyecekleri çıkarmasını sağlar, tartar ve diğer klinik hastalıkları da minimize eder.
Dr. Lonsdale kendinie ve Allan Bennet ve Jason Pollard gibi meslektaşlarına doğal beslenmenin mucizevi etkilerini günümüzde özellikle veterinerler tarafından oldukça önerilen suni mamalara karşı kanıtlamıştır. Dr. Lonsdale elde etmiş olduğu klinik bulgularıyla bu konuda öncülüğü korumaktadır.* Sağlık ve zindeliğin yanında, diş ve dişeti hastalıklarına karşı özel bir terapiyle savaşıyordu. Kanıtlanan sendromlar şunlardır; lenfosit/plasmasitik yastık ayakları, alarji vakaları, beyaz köpek sendromu, kedigillerin azalan üriner sistemleri bu bulgulardan sadece bir kaçıdır. Çiğ diyetle beslenenlerde büyük oranda gastrik sorunlarda azalma görülür.
Kısaca Lonsdale şunu der; tek başına kullanılan ticari mama kesinlikle yetersizdir. Çiğ etli kemikler beslenmede şart olan yardımcılardandır.
Richard Malik BVSc DipVetAn MVetClinStud PhD FACVSc MASM
Post Graduate Foundation in Veterinary Science of the University of Sydney
Dr. Ian Billinghurst :
Vücut fonksiyonlarını*iyileştiren yaşayan enzimler proteinlerdir ve sadece çiğ*yiyeceklerde bulunur. Enzimler ancak canlı*oldukları*takdirde vücuda yararlıdırlar. Yiyecekler pişirildiği ya da işlendiği durumla artık canlı* enzimler içermez. Canlı*enzim içermeyen yiyecekler pankreası* gerekli olan proteini üretmesi için strese sokar. Çiğ diyet içindeki yaşayan enzimler sağlığı restore eder, yapılandırır ve daha iyi durumda olmasını sağlar. Hayvanlar enzim sistemlerini çiğ işlenmemiş yiyecekler yiyerek yeniden tamamlarlar. Hayvanlar yaşayan enzimlerini fotokimyasallar, antioksidanlar ve işlenmemiş amino asitlerde korurlar. Köpeğinizin uzun dönem sağlığı işte bu faktörlere bağlıdır, uzun, sağlıklı bir yaşam garantiler.
Köpeklerin barf diyetiyle beslenmesinden anlaşılacak en iyi şey çok daha kaliteli bir hayattır!
· Daha sağlıklı deri, kürk ve tırnaklar.
· Daha yüksek enerji seviyesi
· Güçlenmiş bağışıklık sistemi
· Sindirim sistemi sağlığı
· Böbrek ve kalp sağlığını iyileştirir
· Ciğerleri, pankreası ve bağırsakları iyileşir
· Kireçlenmeyi en aza indirir
· Çok sağlıklı dişler
· Kötü nefes kokusunu yok eder
· Yağsız vücut kütlesi
· Dışkı ve kokusunu azaltır
· Gaz kokusunu azaltır
· Yorulmuş organ hastalıklarına yakalanma şansını en aza indirir ( kanser , kalp, ciğer gibi)
· Pire ve iç parazitlere karşı muhteşem dayanıklılık
· Hem dişi hem erkekler için çok daha iyi üreme durumu
· Çok daha sağlıklı ve büyük yavrular
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-08-12, 17:03   #79
 
Hermes üyesinin avatarı
 
Antalya
Üyelik Tarihi: Nis 2012
Yaş: 31
Mesajlar: 515
Hermes Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Barf & çiğ Diet

baştan sona bütün yazışmaları okudum çok güzel açık ve ayrıntılı yazılmış emeğinize sağlık ama hala bazı tereddütlerim var şimdi ilk sorum burada hep köpeklerden bahsediliyor ben kedim için uygulamayı düşünüyorum kedi için hazırlanacak barf yemeğinin hazırlanışı veya içeriği farklımı balığın-tavuğun kafası, ayakları ya da kemiği kediyede yedirilir mi bir kaç kedi barf yemeği videosu izledim lop etten yapılıyordu ve hep balık yağı taurin ve kapsül vitamin ekleniyordu ama burada ne yazışmalarda ne de videoda bu takviyelerden bahsedilmemiş bunlar sadece kedilere hazırlanan yemeklere mi konuluyor bu kadar çok takviyeyi mamaların yanında kullansak yeterince sağlıklı olmazlar mı
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-08-14, 03:57   #80
 
İzmir
Üyelik Tarihi: Nis 2014
Mesajlar: 24
Eosphoros Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Barf & çiğ Diet

işin açıkcası ben bu barf olayını köpeğimi verdikten sonra duymuştum ve hep uygulamak istedim.. Meğer çok istemişim ki staffbull yavrum kuru mama yemeği red eden ilk evcil hayvanım oldu 2 aydır bende ama 2 aydır kuru mamaya yediremedim bi türlü.. hayvan yerden bile isteksiz.. aldığım mamayı sürekli tırtıklayıp bıraktı ve bende barf uygulamaya karar verdim.. 2 haftadır çok güzel gidiyo, hayvanın iştahı artmış durumda.. Umarım bi sorun olmaz salmonella beni tedirgin eden tek unsur.. Uygulamaya 3 ay 11 günlük olan yavrum için şöyle bi menü hazırladım..

Haftanın 2 günü

150 gr tavuk göğüs
25 gr tavuk ciğer
25 ton balığı
pirinç lapası, kabak, havuç, elma, marul, bezelye ve sarımsak.. Eğer ton balığı vermiyosam yoğurt..

2 günü

200 gr kılçıksız balık
50 gr sakat at
patates, kabak, havuç, elma, marul, bezelye ve sarımsak..

3 günü ise ;

Sabahları :
100 gr kemikli et
100 gr kıyma
50 gr sakat at
pirinç lapası, kabak, havuç, elma, marul, bezelye, sarımsak ve yoğurt

köpeğim ~5kg olduğunu var sayarsak günlük 400 gr lık bir beslenme tablosu hazırladım.. umarım düzgün bir tablodur ayrıca kaynamış yumurta kabuğuda eklemeği ihmal etmiyorum, ayrıca tüy gelişimide görede balık yağı vermeyi düşünüyorum.. Şuan için kesin bir sonuç elde edemidiğim için balık yağı konusunda kararsızım.. Besin tablomu inceleyip eleştiren olursa sevinirim

Bu konu en son " 17-08-14 " tarihinde saat 04:01 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-08-14, 09:57   #81
 
Üyelik Tarihi: Haz 2014
Mesajlar: 2.221
mighty Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Barf & çiğ Diet

Ben cig etteki bakterilerin -18 de yok oldugunu duymustum hatta taze balikta cok fazla bakteri varmis bunlari yok etmek icin -18 derece min.24 saat bekletip daha sonra cozdurulup yemek gerektiginide bu izledigim programda duymustum
Barf diyeti satilan siteye baktim onlarda dondurucuda saklaniyor sanirim cozdurup yedirin diyor salmonella yok yaziyor acaba kilit nokta dondurup cozdurup yedirmektemi bunu bilemedim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-08-14, 11:38   #82
 
Amsterdam
Üyelik Tarihi: Mar 2014
Yaş: 28
Mesajlar: 37
TevazuKervani Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Barf & çiğ Diet

Evet benim kedilerimde barfla besleniyolar, dogduklarindan beri barftalar.
Yanliz ben menumu kendim hazirlamiyorum, barf satan dukkanlar var Mighty dediginiz gibi derin dondurucuda satiliyo 1 veya yarim kiloluk rulolar halinde.
Ben onu porsiyonlara ayirip hergun yicekleri kadar cikarip eritiyorum.
Ben Muezzaya bebekliginden beri barf yediriyorum o yuzden diskisi hicmi hic kokmuyo ve vucuduna yaradigi icin cok az bisey cikartiyo, az ve kokusuz.
Ama Uhudu 3 aylikken aldigimda kuru mamaya alistirmisti onceki sahibi ve diskisini gordugumde sasirmistim kocaman ve acayip kokuyodu.
Onuda barfa alistirdigimda ise hersey normale dondu diskisinda gozle gorulur cok fark var.
Zira hareketlerindede oyle, cok hareketli neseliler.
Tugleri inanilmaz derecede yumusak ve cok dokulmuyo.
Bu bozuk turkcem icin lutfen kusura bakmayin..
Hazir barf rulolari disinda ton baligi, somon, yumurta, tavuk boynu, tavuk cigeri vs. Veriyorum bayiliyolar.
Onlarinda cok saglikli oldugunu arastirdim ve biliyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-08-14, 11:53   #83
 
Üyelik Tarihi: Haz 2014
Mesajlar: 2.221
mighty Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Barf & çiğ Diet

Cnm onlarda oyle satiyorsa demekki benim izledigim sey dogru olabilir hatta insanlar icindi anlatilanlar ama sonucta hayvanlarda cig etten mikrop kapabiliyor biz normalde kasaptan et aldikmi direk yeriz iste hani kalani filan dondurucuya atariz onu bile yemeden _18 de dondurun bakteriler sogukta oluyor sonra cikarin pisirin filan dediler mesela normalde baligi tazemi diye cok sorariz alirken taze balikta cok bakteri varmis onuda temizleyin dondurun sonra cozdurup yiyin dediler
Ben barf olarak beslemiyorum kendim ztn cok et balik tavuk tuketin bi tip degilim baligi ztn agzima surmeyi birak posetini bile tutmam
Sen yapabiliyomussun ne mutlu sana saglikli oldugunu ztn tuyunden kakasindan anlasiliyor sende memnunsan gerisinde sorun yok
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-08-14, 12:17   #84
 
Amsterdam
Üyelik Tarihi: Mar 2014
Yaş: 28
Mesajlar: 37
TevazuKervani Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Barf & çiğ Diet

Ya aslinda ben vejeteryanim bende ete dokanamazdim ama bunlar sayesinde alistim.
Dokaniyorum ama tabiki hala yiyemiyorum.
Sizin duydugunuzu bende duymustum o yuzden balik yada tavuk boynu aldigim zaman bende once dondurucuya atiyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-08-14, 15:20   #85
 
Üyelik Tarihi: Haz 2014
Mesajlar: 710
gülhanım Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 8
Varsayılan Cvp: Barf & çiğ Diet

Barf kedi maması | Kedili bir hayat, yaşanmaya daha çok değer!
online satış doğal olarak yok ama Türkiyede de hazır barf satışı varmış artık.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-08-14, 16:48   #86
 
Üyelik Tarihi: Haz 2014
Mesajlar: 710
gülhanım Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 8
Varsayılan Cvp: Barf & çiğ Diet

tavuk göğüs,boyun,tavuk ciğer ,kemik çok küçükte sarımsağı robotta çektim.kıyma makinam yok çünkü.bir iki yaladı gitti dori bey.sırf göğüs eti verdim önce oynadı etle sonra yedi.yaptığım mamayı diğerlerine de verdim onlar güzelce yedi.ama çok az yediler.sanırım sarımsak kokusunu sevmediler.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-09-14, 22:27   #87
 
Üyelik Tarihi: Ağu 2014
Mesajlar: 25
shelea Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Barf & çiğ Diet

Hocam bizim tarladaki köpeğimizi ve dağdaki davar için kullandığımız 4 kangalımız 1 malaklımız var tarladaki köpeğimiz pitbull şuan için kuru mama kullanıyoruz dağlık köpeklerimizede çiğ diyet ile beslemeyi planlıyorum ancak çok iyi beslenemiyorlar iki üç günde bir sürüyü getirirsek beslene biliyorlar ve çok dengesiz bir şekilde oluyor genelde üç günde bir geliyorlar sürüden 4 gün de olmasa onları baya idare ede bilecek şekilde nasıl bir yiyecek önerirsiniz 4 kangalın hepside 2 yaşında bir tek malaklı 3 yaşında hepsi erkek
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
BARF Diet For Cat? chrisboli Cats 4 27-07-08 17:21
Feeding my dog a BARF diet? springersrock Dogs 2 24-07-08 23:55
Is Science Diet the best dry cat food? Karen M Cats 5 20-07-08 11:17
I know, I know... another dog diet question. But it's important!? naturegirl1831 Dogs 0 17-07-08 20:48
Dog's poop volume too high with Science Diet...What do you think of Natural... rassgrass Dogs 3 17-07-08 20:23Saat 00:25.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204