Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Köpek Forumları > Köpek Beslenmesi

Cevap Yaz
Eski 10-08-10, 09:31   #16

THEONE üyesinin avatarı

Kaunas
THEONE Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Barf & çiğ Diet

Barf hakkinda biraz daha bilgi..

BARF Diyeti Vitamin&Mineral Kaynakları

Sebzeler (ıspanak,brokoli,havuç,sarımsak ve diğer mevsim sebzeleri)
Meyveler(elma,armut,böğürtlen,muz,avokado,şeftali)
Sarımsak
Sarımsak Barf diyetinde önemli bir yer tutarEnfeksiyonlara karşı antibiyotik görevi yaparİç ve dış parazitlere karşı korurMide ve bağırsak solucanı oluşmasını engellerKanser oluşumunu önler
Elma Sirkesi
Elma Sirkesi de Barf diyetinin vazgeçilmezlerindendirMidedeki asit oranını dengeler,sindirime ve besin emilimine yardımcı olurMide gazını önler ve bağırsak kokusunu azaltırİdrar yolu enfeksiyonlarını engellerHer 30 kilo için bir sofra kaşığı sirke,yemeklere yada suya karıştırılmalıdır

SEBZE VE MEYVELER

Hazırlayacağınız her sebze yemeğinin içine bir miktar sarımsak koyun25 kg bir köpek için her gün bir diş sarımsak yeterli olacaktırSarımsak parazitlerle savaşmada antibiyotik görevi yaparAyrıca her yemeğe elma sirkesi ekleyinHer 30 kilo için bir sofra kaşığı sirke yeterlidirMeyveleri ve sebzeleri mevsim sebze ve meyvelerinden seçinMeyve olarak elma kullandığınızda çekirdeklerini çıkarınKullandığınız sebzelerin iyi yıkanmış olmasına dikkat edin

Kullanmayı tercih ettiğiniz sebze ve meyveleri püre haline getirinIspanak,brokoli ve havuç mutlaka kullanılmalıdır Bunlara mevsim sebzeleri ve patates ekleyebilirsinizÇok koyu bir karışım elde edersiniz biraz su ekleyebilirsinizSebze ve meyveleri püre haline getirmeniz şarttır çünkü bu hayvanın sindirimi için gereklidir
Elde ettiğiniz karışımın içine bir yada iki yumurta ekleyinYumurtaları kabuklarıyla birlikte kullanabilirsinizYumurta kabukları kalsiyum açısından zengindirSebze karışımlarınıza bir miktar elma sirkesi,balık yağı yada bitkisel yağlardan katmalısınızYağın miktarı bir öğün için bir yada iki çay kaşığı olabilirBu miktar yeterlidir
Sebze yemeğini köpeğinize tek başına verebilirsiniz yada et yemeğiyle birlikte yedirebilirsinizBu uygulayacağınız diete bağlıdırEt ve sebze yemeklerini bir arada vermek isterseniz sebzenin içine yumurta karıştırmayınHaftanın 3 günü sebze diğer günlerde et verebilirsinizBu karışımları her öğün hazırlamak zor olabilirBu durumda fazla hazırlayıp derin dondurucuda saklayabilir ve öğünlerde çözdürerek kullanabilirsinizBu tamamen güvenlidir
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-08-10, 09:32   #17

THEONE üyesinin avatarı

Kaunas
THEONE Çevrimdışı

ET&KEMİK YEMEKLERİ

Barf dietine ilk başladığınızda en uygun et tavuk yada hindi boynu olacaktırBu etlerde kemik ve et oranı hemen hemen yarı yarıyadırHaftanın 2 yada 3 günü beyaz et kırmızı kemikli etlerle değiştirilebilirTavuk yada hindi butu kullanılabilirTavuk kemiğinin köpeklere zararlı olabileceği bilinmektedirAma bu yalnızca pişirilmiş kemikler için geçerlidirPişmemiş tavuk kemikleri kolay
yenebilir haldedirlerSakatat Barf diyetinin vazgeçilmezlerindendir
Haftada bir kaç gün küçük porsiyonlar olarak kullanılmalıdırTavuk yada dana yürek,böbrek,ciğer kullanılabilirYukarıdakiler barf diyetinin en temel uygulamalarıdırDeğişik ırklardan,farklı yaş ve ağırlıklarda köpeğin ihtiyaçları da farklı olacağından köpeğinizin neyi ne kadar yemesi gerektiğini veteriner hekiminizden öğrenmeli ve Barf yemeklerini ona göre hazırlamalısınız

Aşağıda örnek olarak normal kiloda yetişkin bir Cocker Spanielin 1 günlük Barf yemek reçetesini bulacaksınızKendi köpeğiniz ve kediniz için uygun Barf dietini öğrenmek için lütfen hekiminize danışın
*3-4 adet tavuk kanadı yada 5-7 adet tavuk boynu yada 1 adet hindi boynu
*Eşit miktarda brokoli,ıspanak ve havuçtan hazırlanmış 2 tas sebze püresi(küçük bir diş sarımsak,1 yada 2 çay kaşığı balık,zeytin yada ayçiçek yağı ve sirke sebze karışımına eklenmelidir)
* Yemekten en az 2 saat önce yada sonra küçük bir muz,elma,şeftali,bir avuç böğürtlen gibi meyveler verilebilir
*Tavuk yada hindi eti yerine haftada bir kez bir parçalara ayrılmış dana yüreği,dana böbrek yada dana ciğeri,haftada 2 gün 2-3 dana pirzola kullanılabilir(diğer kemikli etler uygun miktarda kullanılabilir)
*Zaman zaman et yerine yoğurt ve peynir verilebilir
*Kemikli etler yerine zaman zaman parçalara ayrılmış yada kıyma halinde kırmızı yada beyaz et kullanabilirsiniz fakat bunu sıkça yapmanız köpeğin kalsiyum alımını engeller
*Köpeğinize ödül bisküvileri yerine,havuç,elma yada muz verin
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-08-10, 09:33   #18

THEONE üyesinin avatarı

Kaunas
THEONE Çevrimdışı

Bakin buna dikkatinizi cekerim bu bilgiler oyle kafadan degil dunyaca kanitlanmis bilgilerdir.. biz hep yanlis biliyormusuz. Tavuk kemigi kopegi oldurur yok oyle bir sey..

Tavuk kemiğinin köpeklere zararlı olabileceği bilinmektedirAma bu yalnızca pişirilmiş kemikler için geçerlidirPişmemiş tavuk kemikleri kolay
yenebilir haldedirler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-08-10, 09:34   #19

THEONE üyesinin avatarı

Kaunas
THEONE Çevrimdışı

Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-08-10, 10:02   #20

THEONE üyesinin avatarı

Kaunas
THEONE Çevrimdışı

Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-08-10, 14:23   #21

Karışık İndigo üyesinin avatarı

Karışık İndigo Çevrimdışı

Bu konularda kesinlikle ahkâm kesme hevesim bile olamaz. Veteriner hekimlerimiz ve eğitimciler varken bana lâf düşmez zaten.

Ama şahsi fikrim iki diyeti birlikte kullanmak. Zira ben de Tıbbi Bilimciyim. Bana ait olmayan yine de öğrendiğimi sandığım için bilgilerim dedim şeyler kullanmaya kullanmaya eskimeye başladı. Bu yüzden de yazılanları okumama rağmen ve evcil hayvanların da doğala yakın beslenmesi gerektiğine inanmama rağmen çiğ et konusunda benim de endişelerim var.

Belki de bu Türkiye'de yaşamaktan kaynaklı bir şey bilemiyorum. Kardeşim de Gıda Mühendisi ve girdiği işlerden paragöz ticarethane sahipleri dediklerini uygulamadıkları için çıktı. Yani veteriner hekim Müjgan Hanım'ın yaşadıklarının benzerini o da yaşadı. Belki yurt dışında etler daha daha sıkı kontrollerden geçiriliyor ve ciddi önlemler alınıyordur.

Ama açıkçası bizim ülkemizde ne bileyim pek güvenmiyorum. Ancak ve ancak et kaynağı olacak hayvanı alıp kestirip eti o şekilde saklayacaksınız ki güvenebilesiniz. Bu da uygulanması kolay bir şey değil.

Yani iki arada bir derede kaldım fikren. Kuru mama bana da daha güvenilir geliyor ama doğal besin kaynakları elbette daha faydalıdır.

Ha bu arada diyette dikkatimi çeken en önemli şey sarmısak oldu. Bunu ilk defa duyuyorum. Köpeklerini mamayla besleyen evcil hayvan sahipleri antibiyotiği tek başına da verebilirler mi? Bunu merak ettim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-08-10, 14:33   #22
Veteriner Hekim

İstanbul (Avrupa Yakası)
vetcevik Çevrimdışı

Ha bu arada diyette dikkatimi çeken en önemli şey sarmısak oldu. Bunu ilk defa duyuyorum. Köpeklerini mamayla besleyen evcil hayvan sahipleri antibiyotiği tek başına da verebilirler mi? Bunu merak ettim.[/quote]

Sarımsak kedi ve köpekler için oldukça faydalı bir besindir. Hatta deri-tüy bakımı için hazırlanan tablet ve tozlar sarımsak mayası adı altında satılır. Günde 1 diş sarımsak vermeniz hem direncini arttırır hem de daha sağlıklı ve parlak tüylere sahip olmasını sağlar
Eski 10-08-10, 14:37   #23

Teşekkür ederim Müjgan Hanım.

Gerçekten ilk defa duyuyorum. Hani bizler için faydalı tabii de.. Dostlarımız için de öyle olması harika!

Yeniden kedi beslersem eğer bunu kesinlikle göz önünde bulunduracağım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-08-10, 15:23   #24

THEONE üyesinin avatarı

Kaunas
THEONE Çevrimdışı

Konunun ilgi cekmesi guzel ve sevindirici.. Sarmisak denildigi gibi cok yararli bir besin hayvanlarimiz icin ozellikle biz buldoglarimiza gunder bir dis seker gibi veririz tuy dokulmesi ve tuylerin parlakligini saglayan muhtesem bir dogal besin !!
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-08-10, 16:12   #25

Onu bunu bilmem sizin Bulldoglar çook tatlılar. Doyulmuyor bakarken.
Bizim yörede daha çok kangal bulunur. Kangalları da severim.
Ama taa çocukluğumdan beri reklâmlarda, orda burda fotoğraflarını görüp ''o buruşuk suratı alıp yiyeceksin'' dediğim köpekler meğer Bulldoglarmış.
Çok samimiyim ilk defa öğrendim.
Daha önce size anlattığım şekilde de bir Bulldog'u ilk kez gördüğümde yaşananlar sanırım çocukluğumdan kalma hafıza kayıtlarıyla ilgili.

Siz bizim Bulldoglar deyince kıskanıyorum anlayacağınız.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-08-10, 16:18   #26

THEONE üyesinin avatarı

Kaunas
THEONE Çevrimdışı

Pekala o zaman hepimizin buldoglari diyelim..

Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-08-10, 00:01   #27

wolf1 üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
wolf1 Çevrimdışı

değerli hocam sakın yanlış anlamayın
bende asla sizinle bir polemiğe girmem..sonuç itibarıyla bu sektördeyiz vede..bir çok hekim dostum arkadaşım var..ailece görüşürüz..konu ayrı tamamen forum şeklinde konuşuyoruz tartışıyoruz..
saygıda asla kusur edilmez..amacımız tamamen paylaşımdır...

sponsor derken yanlış anlaşılma olmuş..yurtdışında mama firmaları başarılı öğrencilere sponsor olurlar okurken..bunlar okul içinden seçilir..mezun oluncada belli miktarda prescription mama hediye edilir..ki mezun olunca bunu önersin ve o markayı önersin yeni yavrulara diye..
neyse bunlar ayrı konular..

kliniğinizi bilmiyrum..tabelanızı mama firmaları yaptımı merak ettim.?
yaptılarsa sizde bende iyi biliyoruz ki bu firma mamasının daha çok önerilmesi ve daha çok tarafınızdan alınması için yapılır..ki bunu yıllarca bu şekilde yaptık...

çalışma şeklinizi bilmediğim için birşey diyemeyeceğim kar marjı olarak..
ancak dediğinize katılıyorum normalde çok azdır..ve bir sürüde para bağlarsınız bir ayda da geri ödemesi vardır minimum..
ama iyi kötü üç beş çevirir..yoksa hiç bir hekim bu yükümlülüğü almaz borca da girmez..
heleki şuanki fiatlarla...

ev yemeği konusunu anladım ..ancak ona zaten hiç girmeyelim..evde özel tencere kaynatılmayacaksa ..yemek artıklarının verdiği zararları zaten iyi biliyoruz.....

size şöyle söyleyeyim..
bilimsel araştırmalar hala yapılmaktadır..ve geçmişte bir sürü barf üretip satan firma kuru mama firmaları tarafından aynen sizin söylediğiniz bilimsel sebeplere dayanarak şikayette bulundular mahkemeler açtılar ve hepsi kaybetti...
belli hijyen kuralları uygulandığı takdirde üretimde sorun yoktur köpekler çiğ et tüketebilirler dendi..ve paketlerin üzerinede bunlar yazıldı..ne şekilde tüketeleceği gibi ..
yani aynı bizim marketten hazır köfte balık almamız gibi oldu..nasıl ordan alıp kuralına uyarak pişirip yiyorsak aynı o şekle getirildi kısaca...

''şuanda dünyanın yarısı çiğ dietle besleme yapıorsa daha konuşulacak birşey yok demektir..
araştırılması zaten yapılmış birşeydir..tekrardan araştırmaya gerekte yoktur..'''
Bu konuda dünyada ciddi bir akım olduğunu kabul ediyorum ama bilimsel gerçeklerden bahsediyorsak, her konu araştırılmaya açıktır ve araştırmalar sayesinde bilim ilerlemektedir. En basitinden yumurta ve kolesterol konusunda bugün tamamen tersi savunulmaktadır ki bu da araştırmaların devam etmesi sonucu olmuştur.

ayrıca market hekimliğinde de göstermiş olduğunuz duyarlılığıda takdir ettiğimi belirtmek isterim keşke bütün meslektaşlarınız bu zincirin aksaklıklarını dile getirip bu konuda bir direniş gösterebilseler..de toplum sağlığı konusunda..bir adım atılmış olsa...

salmonellayı tabikide biliyorum ve bilmek zorundayım..

bir kuru mama firması bir seri ürününde salmonella oluşması sebebiyle piyasadan ürünlerini toplattı..köpekler ve sahipleri hastanelik oldular diye...

çünkü şundan..
ben kendime bir yavru köpek alacağım zaman..
pahalı alırım..en iyisini en zekisini en çalışkanını alırım.buna yıllarca eğitim veririm birşeyler öğretirim ..bu yavru iki yaşına geldiği zaman değeri 5000 euro olur..
şimdi ben böyle bir değeri hem can hemde karakter olarak kaybetmeyi göze alabilirmiyim sizce..kusura bakmayın bazı şeyleri anlatabilmek adına bir rakam koydum ortaya...
yani normal insanların köpeklerinden oldukça fazlasıyla daha değerlidir benim ve ya bizlerin köpeği diyeyim....
ben aylık rutin ekstradan tahlil ve analizlerini ortada hiç bir sebep yokken yaptırırım.
efor testlerini yaptırırım..ve daha bir sürü şeyler..

elbette parazitlerin yaşam çemberinden haberim var...ancak uygulamalarda farklılıklar vardır..
maalesef hocam..veterinerler eğitim ve davranış konularında fazlaca ahkam kesiyorlar..hemde çok...belki siz yapmıyor olabilirsiniz ama buna çok şahit oluyoruz...

ancak veteriner hekimlerin bir çoğunun kışın ev kedisine bile pire kene damlası yaptığını da biliyoruz....
egzema nın ana sebeplerinde stres ve allerjenler...evt ..ancak kuru mama yiyen köpeklerde de sıklıkla rastlanıyor..her ne kadar üretim kalitesi iyi dahi olsa...
stresle birlikte aktivite eksikliğiyle birlikte tetikleyebiliyor...
ancak dengeli bir şekilde çiğ dietle beslenen bir köpekte bunları gözlemleyemezsiniz kolay kolay gözlemleseniz bile ya miktarı fazla veriyordur birde üstüne yeteri kadar egzersiz yaptırmıyordur..bilirsiniz milletimiz tombik iri yavrulara köpeklere bayılırlar....
kuru mamalarda yanlış tedarik edilmiş ve işlenmiş etler..kalitesiz etler..artık etlerde tetiklerler diye söylenmektedir....

tahılara yaşam destek olarak ihtiyaç duymazlar sıralamada ilk değildir demek istemiştim..
öncelik et türevli protein kaynakları gelmekte...ki zaten katılıyorsunuz etçil olduklarına...

ben hekimlikle ilgili kesin bir yargıda bulunmuyorumki zaten...
ve sizede mama savunucusu da demiyorum..
ancak verebileceğiniz öneriler içinde tek alternatifiniz olduğunuda biliyorum..aldığınız eğitim ve piyasanın sistemi gereği..

hocam birde şunda anlaşalım..
4-5 arkadaşımın ne şekilde mezun olduklarını çok iyi biliyorum..ve en önemlisi 14 dersten kalmış bir arkadaşın mezun olmasına hala hayret etmekteyim...
mesela besin hijyeninden bülent hocanın büyük özverili yardımları olmuştu bu arkadaşın mezun edilmesinde müthiş bir çalışma yapmıştı kendisi....
şimdi siz bana bu semineri vermeden mezun olamazsınız demeyin sakın..
bir arkadaşımda konservatuvara gidiyordu..6 dersten takıldı..
tek tek hocaları dolaştı ki samimi olduğum bir iki hocaya da birlikte çıktık..rica ettik..
arkadaş veterinerlik yapmayacak müzik yapacak artık emekleri heba olmasın diye..
ve o şekilde geçti okulu ...
ama veterinerlik yapıyor şimdi bu iki arkadaş maalesef..
okulunuzdan iğne yapmayı bilmeden yapamadan hatta mezun olduktan sonra stajyer olarak çalışırken bile .iğne yaparken korkudan ağlayanı gördüm...
onun için bana okulun mezuniyet kalitesinden asla bahsetmeyin...
sahada hekimleri yıllarca gördüm..
colie ırkına hassas olduğunu bile bile yapıp öldüren hekim gördüm ve bile bile ben bunu nasıl yaptım diye ağlıyordu..bunun gibi size birçok örnek gösterebilirim...ki eğitim kalitesini falan siz benden daha iyi biliyorsunuz..
müfredatın hangi hayvanlar ağırlıklı olduğunu falan..
ülkemizde yeni yeni kedi köpeğe eğilinildi..son on onbeş senedir..birşeyler yapıılıyor..
bildiğim kadarıylada diploma edirneden öteye kabul görmüyor...
ancak uludağ üniversitesi bu konuda nilüfer hocanın atılımlarıyla birşeyler yapmaya başladılar ve yapıyorlarda...

ayrıca ahkam kesmek le de alakası yok maalesef..lütfen eleştiri kabul etmesini de yeri geldiğinde bilin..gerçekleri konuşmayı bilin..birçok meslektaşınız böyle konuşmuyor dürüstçe eksiklikleri herşeyi ifade edebiliyor...lar..

kaç senedir kedi köpek beslenmesi ana bilim dalı mevcut okuldaki..eskiden yoktu..5-6 ene önce ve bu kadar kısa sürede sayın hocalarınız nasıl kendilerini yetiştirdiler..
hangi buluşa katkı yaptılar..yoksa yurt dışından gelen makaleleri çevirerek mi size sunuyorlar ne gibi bir çalışmaları olmuştur...
mesela kaz etinin köpekte ne gibi ekstra faydası olduğunumu tespit edip dünyaya sunmuşlardır ...bana bilim adına birşeyler yapıyor derseniz böyle şeyler koyun önüme..
ama yok çeviri bilgileri size okuyup anlatıp birde kitaplaştırıyorlarsa..
bana bilim yapıyor demeyin ...bu taklit ve tekerrürdür türkçesi..

eğer okulda aldığınız eğitimler sonucu diplomada yeterlidir yazıyorsa bu resmen bir katliamdır
ki hali de ortadadır ülke hayvancılığına bakıldığında...
ve mezun olur olmaz çıkış belgesiyle klinik açılabiliyorsa..
buda bir katliamdır...böyle bir mantığın yürüdüğü yerde ben bilimden bilim etiklerinden söz edemem bilim adamı göremem daha doğrusu....
çünkü böyle bilim olmaz....
bilim gelişmiş ülkelerde yapılmaktadır...oraya baktığınız zaman gerçek bilimin nasıl yapıldığını görürsünüz ve görüyoruzda...
anatomi atlası bile yoktu yeni yeni geldi...
birçok fakülte gezdim...hele gidin birde kayseriyi görün..kliniğini görün....

kafkas üniv mezunu bir meslektaşınız kedi köpek çiftleşmesini bana soruyorsa mezun olduktan sonra..eh ne diyeyim ve bu insan istanbulda klinikçilik yapıyor..
okul hayatı boyunca görmemiş bu hayvanları ve birçok şeyi bilmiyor..bütün gün klinikte kitaparı karıştırıyor...öldürdüğü hayvan sayısını söylemeyeyim en iyisi...

evet sayın hocam..genel olarak manzarayı anlattım ancak tabiki içlerinde hocalarımızın istisnalarda vardır bunları da bilioyoruz....

evet iki aşı yapmak tan ibaret değilde nedir...koruyucu hekim değilmidir mezun olan hekim arkadaşların serbest veteriner hekim olarak ünvanları...
bunu kitaptan açıklamasını siz yaparsanız yetki ve sorumluluklarını belirtirseniz seviniriz..
elbette aşı yapmaktan ibarettirler prosedür olarak...

osteosentez yapabilirmi eğer o konuda belgesi yoksa..yetkisi varmıdır..
ancak barfı takip etmediğiniz kesindir..aksi takdirde şuanda böyle söylemezdiniz..çiğ ete karşıyım demezdiniz...
birçok mama firması yan firma olarak başka isimlerle barf üretimine başladılar bile sayın hocam dünya genelinde gizli gizli..çünkü bir dönüşüm söz konusu..
belki bir zaman sonra klinikleri uygun olan yerlerde barf paketleri bile görebileceğiz....

o zamanda ne diyecek karşı olan arkadaşlar bilemiyorum...ama şöyle diyeceklerinden eminim

efendim bilim yaptığı son çalışmalar neticesinde bu tip beslenmenin havyan beslenmesinde en uygun olduğunu söylemekte işte belgeeri...buyrun..
ben sadece aracıyım..diyip yine kenara çekilecektirler...
sonuçta her köşe başında bir klinik olursa.
çıkış belgesiyyle herkes klinik açabilme hakkına sahip olursa...
burda hayvan sağlığından değil hekimin cüzdan sağlığından bahsetmek durumu söz konusu olur
buda ticaretin temelidir..ticarette bu böyledir..

şuna tüm kalbimle inanıyorumki barfı yeteri kadar bir bilim adamı olarak takip etmemektesiniz ..
çünkü her yeni şeye atlamayacak kadar kuşkucu araştırmacı bir bilim adamıyım diyorsunuz.
bilseydinizki 40 seninin üzerindedir barf....hazırlaması ve o günün koşulundaki etlerin kalitesinden dolayı hızlı yükselişi engellenmiştir..
ancak belçikadaki 50 senelik aile şirketi olan bir çiftlik sahibi şöyle der..

babam 25 sene once haftalık buraya etler alırdı kanları yerlere akar dolaplara koyardı köpeklere verirdi..hem üretimdekilere hemde eğitimdekilere.....çocuktum o zamanlar..iğreniyordum tiksiniyordum...yadırgıyordum hatta..
sordum ve anlattı...sonra mama aldım babam ölünce..ve izledim ikisi arasındaki farkı..babam haklıymış bilim ilerledi ama köpeklerde daha çok sorunlar gözüktü performansı düştü bu çiftleşmedede belli oldu üretim kalitesi düştü..köpeklerde de kalite düştü (burda çalışan iş köpeklerinden bahsediyor)
ve hemen derin dondurucu dolaplar alarak çiğ beslenmeye döndüm...şimdi köpeklerim ve üretimlerim ün üst seviyelerde...

bu kişi fransa ve belçikada çok ünlü bir yetiştiricidir üreticidir eğitim hocasıdır...
dünya şampyonalarında adı geçer köpekelri hala ünlüdürler..kan olarak....

ancak 58 senelik kuru mama ticari mamayı bu kadar kısa sürede yakalamışlardır ve geçeceklerdirde barfçılar....

gerçek bir bilim insanı bu kadar gelişmeyi gözden kaçırmaz asla ve takip eder..ve hiçbirzamanda direk net konuşmaz...ki dünyada bu kadar hızlı barf konusunda gelişme yaşanırken....
şöyle der ..ATEŞ OLMAYAN YERDEN DUMAN ÇIKMAZ..

saygılarımla...

not:yazdıklarımı kişisel olarak sakın algılamayın...değildir...
genel olarak bir pencereden sektöre bakış da diyebiliriz...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-08-10, 00:08   #28

wolf1 üyesinin avatarı

wolf1 Çevrimdışı

et ve sebze ürünleri ni ayrı kaplarda bir miktar elma sirekesinde bekletip çıkardıktan sonra dolaba koyabilirsiniz...hijyen sağlamada önemi çoktur..
çiğ dietle beslenen hayvnaların bağışıklık sistemleri daha güçlüdür...
çiğ dietle beslenen hayvanlar yedikleri miktarın neredeyse tamamına yakınını kullanırlar ve öğütürler..
yani harcadığınız para kemik ununa kan ununa nem e kül e gitmez..çiğ kemiklerdende vitamin ve minerallerini alırlar..işlenmiş fırınlanmış kemiklerde hiç bir vitamin yoktur sadece doldu maddesi işlevi görürler ve buna ek olarakta hariçten vitamin ve mineral katkısı kullanırlar ticari mamaalar...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-08-10, 12:32   #29
Veteriner Hekim

İstanbul (Avrupa Yakası)
vetcevik Çevrimdışı

Sayın Wolf1, konuyu öyle bir hale getirdiniz ki, fakülteler boşuna var, yetişenler zaten veteriner hekim değil, işin doğrusunu ve en iyisini siz biliyorsunuz. 3-5 kişiyle o fakülteler çamurlanamaz. Üniversite eğitiminden sonra kendini yetiştirmeyen insanlarla da hekimlik ölçülemez. Barfı savunuyorsanız, artılarıyla eksileriyle ortaya koyun lütfen. Özellikle de Türkiye gerçeklerinde çiğ ete karşıyım diyen bir veteriner hekimi de alt etmek çabası içinde veteriner hekimleri kötülemeye çalışmayın. Her meslekte maalesef çürük elmalar var. Ama çok iyi hekimler de var. Beslenmeyle ilgili ders almadığımızı iddia ettiniz, size ders programımızı gönderdim, bana karşı savunma yapmak adına 2-3 kişiyi hocalar mezun etmiş diyerek bu eğitimi almadığımızı ispatlayamazsınız.
Tekrar söylüyorum, sektördeki tecrübenize saygı duyuyorum ama bir-iki mesleğini taşıyamayan (ki bunu da siz değil hekimler kendi aralarında tartışır. Siz sadece o kişilere hayvanınızı emanet etmezsiniz) veteriner hekimle genelleme yapmayınız. Ben eleştirilere açık birisiyimdir. Benimle ilgili tartışabiliriz. Ancak eğitimini ve hocaların desteğiyle bile almadığınız diplomanızı ortaya koymadan veteriner hekimleri karalamayınız.
Veteriner kliniklerine mama firmalarının tabela yapması yasak. Yurt dışını takip ettiğiniz kadar Türkiye yi de takip etmenizi bekliyorum. Ayrıca beni tanımadığınız için söylüyorum, muayenehanemi ayakta tutan mama ve malzemeler değil, sadece muayene odası!
Saygılarımla.
Eski 12-08-10, 01:52   #30

wolf1 üyesinin avatarı

wolf1 Çevrimdışı

hocam buradan yazarak anlaşmak oldukça zor oluyor..gerçekten yanlış anlaşılmalar oluyor.

ben fakülteler boşuna var gbi birşey demedimki..ama siz öyle demişim gibi yorumluyorsunuz
olurmu hiç öyle şey..
yanlızca yetişenlerin mezun olduktan sonra ne kadar yeterli olup olmadıklarını konuşuyorum.
siz dürüst söyleyin dün mezun olmuş ertesi günü klinik açmış bir hekime hasta köpeğinizi emanet edermisiniz? güvenebilirmisiniz..operasyon izni verirmisiniz.....

ben sahada yıllarını vermiş sizden fazla olay ve vaka görmüş bir kişi olarak gözlemlerimi anlatıyorum
sanırım bir vatandaş olarak bunu yapmaya hakkım var..illa ir vet diplomam olması gerekmez
siz diyorsunuz ki mesleki durumları ancak hekimler aralarında tartışırlar..
bunu hep yapıyorlar zaten hocam..tartışıyorlar..ama sonuç maalesef yok yaptırım yok iyileşme yok..
ben doğrusunu biliyorum demiyorum gözlemlediğim i yazıyorum ..sistemin bozukluğunu yazıyorum ki bundan hekimler değil sistemi bu hale getirenler suçludur en başta..
düşünebiliyormusunuz ben yarın okuldan mezun olsam gelip sizin yanınızdaki dükkanı tutup klinisyenlik yapabiliyorum..böyle şey olurmu...olursa sonuçları ne olur ve bu kime ne şekilde zarar verir..

benim anlatımım kişilerle yada mesleklerlede değil..TAMAMEN SİSTEMLEDİR DİKKAT EDERSENİZ..
maalesefki sizde iyi biliyrsunuzki okuldan sonra birçok hekim diplomasını alıp asınca..tamam işte ben oldum bittim diyip yan gelip yatıyor..
hiç bir klinikte ekstra yayın kitap döküman görmedim ben yıllarca..hep gördüğüm size okulda ne verildiyse kitap olarak hep onlar var..yanına bir yenisi eklenmemiş..

ben çiğ ete karşıyım diyen bir veteriner hekimi alt etmek gibi bir düşüncem olamaz neden bu kanıya kapıldıınız onu anlamadım..ne çıkarım olabilirki bir hekimi üzmekten ne kazancım olabilirki..bilakis benim şuan normal arkadaşlarımdan fazla hekim arkadaşım var..

ailecve ve kliniklerinde hep görüşürüz konuşuruz..ama hepsi açık sözlü ve durum neyse hiç gocunnmadan net konuşan kişilerdir..
elbetteki son derece dürüst iyi niyetli hekimlerde mevcuttur ama forumları okursanız insan ve hayvan hareketlerini izlerseniz..
insanların davranışlarından sektör hakkında genel bir bilgi gözlem yapabilirsiniz
nereyee kadar gidecek peki bu tüccar zihniyetli hekimlerin çoğalması ..kime zarar verecek en başta..
elbetteki sizlere verecek..benim istemediğim şey budur..kabullenemediğim de budur..
ben dünya genelinde hekimlerimle gurur duymak istiyrum
diplomalarının bütün gelişmiş ülkelerde tanınmasını istiyorum
aksi beni üzüyor çünkü..

ama hekim arkadaşlarımı bir nebze üzmüyor ne hikmetse iyileştir me ve düzeltme adına tek bir kişinin bile kılı kıpırdamıyor..
iki üç kişiyi sadece konu uzamasın diye örnek verdim hocaların mezun ettiği daha bir sürü var
hemde hepsi kendi anlatmıştır onları kendileri anlattı diye asla deşifre etmem edememde..

mesleğini taşıyamayan veya hekimlik yetisine sahip değildir diye bu kişilerin alnında ibre yoktur işarette yoktur..
kedi köpek gider orda ölür..bu yüzdendir ki..deneme yanılmayla hayvan kaybetmeye insanların tahammülü olamaz..kavun değilki millet koklasın...
anlattım size mezun olduktan sonra aşı dahi yapamayan ağlayan insanlar var ve muayene hane açabilme yetkileri var..

peki meslektaşlarınız bu durumu aralarında bilimsel olarak tartışmıyorlarmı buna bir önlem almak için bir çalışma yapmıyorlarmı...

veteriner hekimleri karalamak gibi birşey yok ortada...çünkü bu genelleme olurki hiç hoş şey değil..ben sistemin durumunu ortaya koyuyorum....
dışardanda gazel okumuyorum sıradan bir köpek sahibi gbi..

tabela yapmak yasak dyorsunuzda hala mama firmasının logosunun bulunduğu tabelası olan klinikler var bunasıl bir yasaktır..
şimdi yapılıyormu yapılmıyormu bilmiyorum..ben beş sene oldu sektörden ayrılalı..

elbetteki yurt dışını takip ediyorum daha ziyade çünkü mesleğimle işimle ilgili bilgiler deneyimler tecrübeler orda..
ordan alıp uygulamalarımla ülkeme faydalı oluyorum...

eğer mama satışından ziyade hekimliğinizle ayakta duruyorsanız..
ağırlıkla hekimlik yapıyorsanız sizi tebrik ederim..
üç kişiyi bilirim istanbulda yakınen tek bir mama dahi bulamazsınız kliniklerinde tamamen hekimlik le ayakta durabilen ve çalışan..

söylediklerimi de sakın yanlış anlamayın bu ülke hepimizin bu hayvanlarda öyle bu sektörde öyle herşey kötüye gidince siz nerde klinisyenlik yapacaksınız ortada hayvan kalmayınca..
ben bunların derdindeyim daha ziyade..kalitenin peşindeyim...
isterimki her evde hayvan olsun..
ama maalesef olmuor..
petshop hekimleri bile hayvanların bir aylıkken satılmasına göz yumuyorlar bu ülkede..
hocam eğer istemeyerek kalbinizi kırıp incittiysem özür dilerim gerçektende..
kesinlikle kişisel en ufak bir durum yok olamazda..
tamamen sistemi dir eleştirim..
hekimlerinde sıkıntılarını iyi bilen birisiyim..
ama dikkat edin araştırın ki göreceksiniz..hekimlerin yaşadığı birçok sıkıntının kaynağı yine hekimlerdir..

sonsuz saygılarımla...
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları