Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Köpek Forumları > Köpek Beslenmesi


Cevap Yaz
Eski 09-08-10, 17:00   #1
 
wolf1 üyesinin avatarı
 
İstanbul (Anadolu Yakası)
Üyelik Tarihi: Ağu 2010
Yaş: 53
Mesajlar: 93
wolf1 Çevrimdışı
Thumbs up Barf & çiğ Diet

BARF VE ÇİĞ DİET KULLANMANIN...
avantajarı; bizim doğal yiyeceklerimizin hiçbiri ilk başta pişmiş değildir. Bu büyük bir avantajdır çünkü çiğ etler piştiğinde enzimleri öldürülür, vitaminleri etkisiz hale getirir ve yağ doymuş hale gelir.
Protein ve doğal yağlar çiğ tavuktan, sığır ve kuzu etinden kazanılır. İdeal amino asit örgüsünü elde etmek için çok az yumurtanın beyazından kullanmak gerekir. Yetişkin bir köpek için 10 amino asit gereklidir. Fakat hala gelişim dönemindeyse daha fazlasına gereksinim duyarlar. Yani genç köpekler 10 yerine 12 amino asite ihtiyaç duyarlar. Doğada yada doğal yapılan yiyeceklerde böyle bir sorununuz yoktur çünkü taze et yeterli düzeyde verildiği takdirde tüm amino asitleri karşılar. Özellikle kümes hayvanlarından elde edilen doymamış yağ gerekli olan yağ asitini sağlar. Bizler buna çiçek yada bitki yağlarıyla da katkıda bulunabiliriz.
Barfa uygun hazırlanan hazır yiyecekler birçok işlemden geçmeleri ve dondurulmaları sayesinde enzimler, doğal vitaminler, mineraller ve küçük besin maddelerini olduğu gibi korurlar.

Et in suyu sadece hazmı kolaylaştırmaz bunun yanında bol bol vücut için gerekli olan suyu verir ve deriyi nemlendirir.
Eğer farklı yiyecekler dahi veriyorsanız, yemeğinin hemen ardından doğal bir şeyler verin ki; bir yandan zevkle uğraşırken bir yandan da sağladığı enzimlerle hazmını kolaylaştırsın.

İÇERİK :
İşkembe, yürek, çok fazla olmamak şartıyla böbrek ve ciğer, tahıl gevreği, ve farklı sebzeler
Basit proteinler: kaynak: sığır eti kasları ,kalbi, ciğeri, akciğeri, böbrekleri, işkembesi ve tavuk.
Doymamış yağ ;enzim, hücre ve hormon sağlar : kaynakları :sığır yağı, tavuk yağı, çiçek yağı,balık yağı

KURTTAN EVCİL KÖPEĞE DOĞRU
Y üzyıllardır insan ve köpek birbirlerinden ayrılamaz parçalardır. Bir insan için köpek büyük bir eğlence kaynağı ve sıkı bir dosttur. Sadece sadık bir dost değil ayrıca iyi bir çalışma arkadaşıdır. Bunların yanında iyi bir avcı, koruyucu ve insanın savunucusudurlar.
İnsanlar ve köpekler arasında bu bağın oluşmasını anlamak için çok eskilere köpeklerin ataları olan kurtlara bakmak gerekir. İnsanlarla kurtların çok fazla ortak noktaları vardır. Bunlardan bir tanesi ikisinin de hayatlarını sürdürmeleri için avlanmak zorunda kalmalarıdır. Avlanırken ikisi de birbirlerinin bölgelerine girdiler ve zamanla birbirlerinin varlıklarına alıştılar, hatta yavrular insanlara yakın yerlerde büyürlerdi.
Bizlerin evcil köpekleri işte bu ilişkiden doğdu. Zamanla davranışları ve yapıları vahşi ataları olan kurtlardan farklılaştı. Her şeye rağmen dişleri ve sindirim sistemleri değişmeden kaldı.
Köpekler etoburdurlar ancak sadece et vermek yeterli değildir. İlk olarak birer avcıdırlar. Bu yüzden şunu kabul etmeliyiz ki köpeklerimiz için en ideal yemek vahşi doğada kuzenlerinin beslendikleri gibi yani tamamen av vermektir. Kurtlar sadece kaslı kısımlarla organları yemekle yetinmezler, ayrıca mide ve bağırsakları da yerler. Avın midesi hazmı kolaylaştıracak tahıl, sebze ve meyvelerle doludur.
4 aya kadar yavrular çok itinalı beslenmelidir. Başlarda sade yemelidirler çünkü çok yemeleri gereklidir. Bu farklı bir mama yemeliler anlamına gelmez sadece daha fazla yemelidirler. Yaşlı ve şişman bir köpek daha az hareketlidir bu yüzden daha az verilmelidir.


JANE ANDERSON
İnsanlar çiğ diyet ve kuru mama kullanımı arasında kararsızlık yaşarlar. Eğer sizinde kafanız karışmış durumdaysa ticari mamaları almaktan vazgeçip, köpeğiniz için en iyisi hangisidir diye düşünmeye başlayın. Size yardımcı olmak için aşağıda birkaç örnek sunacağım.
Basitten başlayalım. İlk önce farklı etli kemiklerle ya da tercihe göre tavuk, bıldırcın,balık yada yumurta ile başlayabiliriz.* Birçok çiğ diyet uygulayıcısı için en büyük payı tavuk alır. Bunun yanında kuzu,sığır, ördek, geyik eti, tavşan ve bütün çiğ balık verilebilir. Dikkat edilmesi gereken konu besi hayvancılığıyla üretilmemiş sığırlar olmasıdır.tercih edilmesi gereken olabildiğince doğal ve organik olandır.
Dikkat : Köpeklerin sindirim sistemleri tahıllarla mücadele edecek kadar güçlü değildir. Tahıllar alerjilerin baş sebebidir. Tahıllar köpek maması üreten şirketlerin başlıca ürünüdür. Çoğu insan görmüştür ki; alerji sorunu olan köpekleri için kullandıkları mamayı bırakıp çiğ beslenmeye geçenler köpekleri bu alerji sorunundan kurtulurlar. Bu çok genel görülen bir olaydır.
Çiğ beslenme sadece ticari mamalardan ucuz değildir, ayrıca böyle alerjiler yüzünden gidilen veteriner masraflarından da kurtarmış olur bizleri.
Peki şimdiye dek şu soruyu hiç kendinize sordunuz mu; niye veterinerimiz bunu bize daha önce önermedi ki ?* Evet ben bu soruyu onlara da sordum. Maalesef çoğu veteriner şu cevabı verdi, çünkü veterinerlik fakültesinde çiğ diyet konusunda herhangi* bir alan yok, ya da mama şirketlerinin kendilerine savundukları konularda bilgi verdiler. Bence öncelikle şunu araştırın derim, acaba veterineriniz size gerçekten objektif cevaplar veriyor mu ya da çoğu veteriner gibi eğitiminin sponsorluğunu bir mama şirketimi üstlenmişti?
Çiğ diyetin çok fazla yararı vardır hatta bunlar ticari mamaların erişemeyeceği türde yararlardır. Bunları şöyle sıralayabiliris.

Ticari mamalardan vazgeçip çiğ diyete başlayan köpek sahipleri şu bulguları paylaşırlar :
-*****************1.* Çiğ diyete başladığımdan çok geçmeden,önceleri uyuşuk ve tembel olan köpeğim gitti sanki yerine yepyeni bir köpek geldi.
-*****************2.* Kuru mamadan oluşan alerjisi birden kayboldu.
-*****************3.* Eklem iltihabı büyük ölçüde azaldı ve yok olmaya başladı.
-**************** 4** Daha iyi kilo kontrolü
-*****************5.* Artık köpeğim kokmuyor!
-*****************6. Daha önce ticari mamalarla beslediğim köpeklerimden çok daha uzun yaşıyor.
-*****************7.* Dişi köpeklerim çok daha kolay geçirdiler hamileliklerini
-*****************8.* Yavrularda daha ideal kilo ve daha çok hayatta kalma oranı
*
Ticari mamalarla ilgili bir çok eleştiri var, fakat ben ancak özetle başlıkları yazacağım:
1.*** Bir köpeğin maması asla pişirilmemelidir. Doğadaki gibi doğal verilmelidir.köpeğin mamasını pişirmek bir çok besinler değeri yok eder.

2.*** Köpekler çiğ kemikle tanışmalılar.bu dişlerini temizleyecektir, boynunu, çenesini, kaslarını güçlendirecektir.ayrıca çiğneme hareketi onların midelerini gelecek olan besin kütlesine hazırlayacaktır. Hem kemiği çiğneme yiyeceğini hemen bitirmesini engelleyecektir.

3.*** Ticari mamalar katkı maddeleriyle doludur, bunlar boya, tuz ve koruyuculardır. Bunlar mamanın daha çok yenmesi için lezzetini arttırır.

4.*** Ticari mamalar içlerinde çok fazla karbonhidrat barındırırlar.* Fazla karbonhidrat şişmanlığa, diabete gibi birçok probleme neden olur.
5.*** Veterineriniz büyük olasılıkla size maddi sebeplerden ticari mamaları önerecektir ve çiğ diyet konusunda yeterli bilgi sağlayamayacktır.
*
Şunu düşünebilirsiniz, eğer öyleyse neden hala birçok insan köpeklerini hazır mama ile besliyorlar?
Evet bu benim kafamı da çok karıştırıyor. Mama şirketlerinin reklamları gerçekten çok iyiler. Her yönden pazarın içindeler. Bazı şirketlerle, üreticiler ve veterinerler çok büyük iskonto ve komisyona sahipler.* Köpek showlarına sponsor olurlar, hayvan dergilerine reklam verirler, ulaşabilecekleri çok geniş kitleler vardır mesela veterinerler gibi
Şu çok açıktır ki; ben size çiğ diyeti önerdiğim için hiçbir yerden para almıyorum. Yani hiçbir türlü finansal çıkarım olmadığından önerilerimden komisyon almıyorum.
Size çiğ diyeti öneriyorum çünkü istiyorum ki köpeğinizin sağlığı gelebileceği en üst noktaya ulaşsın.
*
Fakat köpeğimi ne kadar besleyeceğimi nereden bileceğim?
*
Köpeğinizi enerji seviyesine göre besleyin. Aktif çalışma durumuna ve metabolizmasına göre ayarlayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; benim olgun erkek boxerım bir öğün bir tavuk yer ve arada bir kaç parça bir şeyler daha veririm ek olarak.* Toy poodleım günde üç tane tavuk boynu yer eğer o gün çok aktifse biraz daha fazla verebilirim.* Köpeğinize bakın ve size biraz kilolu geliyorsa öğününü kısabilirsiniz, eğer zayıfsa çoğaltarak dengeyi sağlayabilirsiniz. Bir süre buna dikkat edilirse kısa zamanda rayına oturacaktır.
*
TAVUK KEMİĞİ TEHLİKELİ DEĞİLMİ ?
Bu tamamen yanlış bir düşüncedir.* Çiğ tavuk kemiği köpek için ideal bir yiyecektir. Kolayca bükülebilecek kadar yumuşaktır ve kolayca sindirilebilsin diye küçük parçalara kırılabilir.
Fakat; pişmiş tavuk kemiği gerçekten bir problemdir ve uyarıyorum kesinlikle pişmiş tavuk kemiği verilmemelidir!
Bazı insanlar kemiklerden boğulacaklarını düşünerek endişelenirler. Bu tarz olaylar çok nadir gerçekleşmesine rağmen ben daha büyük kemiklerin verilmesini destekliyorum hatta mümkünse bütün olarak bir tavuk ya da tavşan verilebilir.
*
Çiğ beslenmede bakteri konusunda;
Bakteriler her yerde bulunmaktalar. Köpekler bütün bakterileriler ile baş edebilecek* kadar güçlü, inanılmaz bir bağışıklık sistemine sahiptirler. Sağlıklı çiğ beslenmede köpekler bu bakterilerle hiç sorun yaşamadan beslenebilirler.
e-coli, salmonella, vs çiğ tavukta görülebilen mikroplardır, ancak bu mikroplar sizlerin buzdolabınızda, lavabonuzda ,döşemenizde, arka bahçenizde, arabanızda, kaldırımlarda, parklarda hatta yatağınızda bile görülebilir. Ayrıca bu tarz mikroplardan ölen köpeklerin genelde ticari mama ile beslendiği bilinir.
Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, köpeğinizi besledikten sonra ellerinizi güzelce yıkamanızdır hatta bunu kendi yemeğinizi hazırlarken kestiğiniz etler içinde yapmalısınız. Bizim sindirim sistemimiz köpeklerinki kadar dirençli değildir, bu yüzden kendimizi korumamız gerekir.
Dezenfekte ihtiyacı duyduğum zamanlar için yanımda bir sprey şişesinde beyaz sirke bulundururum.
*
Fakat veterinerim çiğ beslenmeyi desteklemiyor:
Demek ki veterineriniz eğitim konusunda kendini geliştirmesi gerekiyor. Veterinerler üniversitede beslenme konusunda yeterince eğitim almıyorlar. Aslında bazı üniversitelerde eğitim programının bir parçası olarak mama şirketlerinden gelip beslenme konusunda bilgilendiriyorlar.* Ve veterinerler mama perakendeciliğinden çok güzel paralar kazanırlar.
*
Jane köpeklerine çiğ diyet olarak neler veriyor?
-çiğ kemik ve bütün olarak verilen tavuk, kuzu, haftada en az bir kez bütün çiğ balık, sığır eti ve tavşan
-kabuklu bütün çiğ yumurta( kabuklarını köpeğin kendisinin kırmasına fırsat verin)
-organ etleri
Benim köpeklerim ayrıca balık kafası, yılanbalığı, karides,kalamar gibi alabildiğim diğer et ürünlerini de yiyerek beslenirler bu bazen gerçek av hayvanları dahi olabiliyor.
Dikkat:* köpekler etoburdurlar. Sebze ve meyveye gereksinim duymazlar.
*
Tahıllar :
Ben daha önce köpeklerime hiç tahıl vermedim. Bunlar; yulaf, buğday,pirinç, ekmek, mısır gibi..
Köpeklerin sindirim sistemleri tahılları öğütemiyorlar.* Çoğu kuru mamanın içeriği %50 tahıldır.* Bu yüzden de alerjilerin baş sebebidirler.
Benim köpeklerim aynı doğadaki gibi protein destekli beslenirler, karbonhidrat destekli değil.
*
Bu ürünleri nerden temin edebilirim:
Mahalle kasabınızla, tavuk işletmeleriyle anlaşabilirsiniz. Çiğ diyet besleyicileri için mükemmel olan kalıntılar onlar için işe yaramaz çöpe atılacak parçalardır. Bunla tavuk boynu, kafası, bacakları için de geçerlidir. Bu konuda yaratıcı olabilirsiniz.
*
Hamile köpeğime bunları verebilir miyim?
*
Tabi ki, hatta onun için yapabileceğiniz en iyi şey bu olur. Hamile köpek çok fazla yemek istemezler , kendi ihtiyaçlarını kendileri ayarlayabilirler.yle
sıralayabiliriz :
1.*** Köpek kokusu oluşmaz
2.*** Doğal temiz dişler- diş fırçalama gerektirmez, tartar temizleme istemez ve diş eti hastalıklarından korur
3.*** Çiğ etli kemiği kemirmeye çalıştığı süre ona midesi için uygun asitlerin geçmesini sağlar
4.*** Çok daha az dışkı bırakır. Birkaç gün içinde yumuşak olan dışkı sert bir şekil alır ve kireçli bir renk alır.
5.*** Veteriner masraflarını yok denecek kadar azaltır çünkü köpeğiniz çok sağlıklıdır
6.*** Köpek yiyeceğini daha az harcamış olursunuz çünkü ticari mamalar inanılmaz pahalılar
7.*** Doğada bir köpek nasıl olursa onu yansıtır köpeğiniz
8.*** Yavrular daha uygun bir oranda çoğalırlar ve hızlı büyüme çabası ortadan kalkar. İyi bir besleyici yavrunun çabuk büyümesini istemez.
9.*** Kemiği kemirme ve kırma, çeneyi, boynu ve omuz kaslarını çok düzgün geliştirir.
10.********************* Ticari köpek mamaları hiçbir zaman kasları bu şekil geliştirecek bir ürün içermezler.Basit beslenme şekilleri:
1. Beslenmeyi basit tutun. Karışık beslemenin çok fazla faydası yoktur, ayrıca gerçek çiğ diyet o kadar da karmaşık bir iş değildir.
2. Başlangıç için kolay ürünleri seçin. Çoğu insan kolay bulunabildiği içi tavuğu tercih ederler.
3. Eğer tavuk boynu ve kanatları büyük parçalarla birlikte değilse vermeyiniz. Biz olabildiğince büyük parçalarla beslemeyi öneriyoruz.
4. Haftada en az iki kez balık veriyoruz,mümkünse her gün.
5. Ne verirsek verelim bütün vermeye özen gösteriyoruz, bunlar bütün tavuk, tavşan, balık( kafaları dahil) ve güvercin vs.
6. Beslenmenin bir bölümü olarak çeşitliliğe dikkat etmeliyiz. Sürekli tavukla beslemeyin mesela.
7. Haftada bir gün et olarak böbrek, ciğer, yürek gibi organları verin. Yaklaşık bir buçuk* kilo bir hafta boyunca yetecektir.
8. Köpeklerinize etli kemikler verebilirsiniz. Fakat bu konuda çok dikkatli olun ve büyük parçalar halinde verin. Kemiğin üstünce bolca et olsun ve sırf et parçasıyla beslemeye kalkışmayın.
Bluegrace Portuguese Water Dogs
DR. TOM LONSDALE ( Royal veterinary collegedan 1972 de mezun olmuştur) Avustralyada* hastalarına karşı kuru ve konserve mama yerine doğal diyeti önerir.
Ian Billinghurst ün araştırmalarına katkıda bulunarak daha da açık ve gelişmiş bir hale getirmiştir araştırmalarını. Tomun bilimsel araştırmalarıyla bulmuş olduğu olgular; sadece ağız hijyenini sağlayıp, ağız içi hastalıklarını önlemekle kalmamakla birlikte, sağlık düzeyini en üst düzeye çıkarır, güç, zindelik verir ve* aktivite limitini arttırır. Bunların doğruluğunu kanıtlamak için bir çok araştırma ve deney-gözlem yapmıştır. Ağız hastalığı olanlarla birlikte diğer köpeklerin hepsi için, özellikle taze, çiğ etli kemikleri ağırlıklı olarak kullanır.* Mantığı hayvanların doğada nasıl beslenmelerine yönelikti.* Düzenli olarak doğal beslenmek* plak oluşumunu engelleyerek dişleri temizler ve aralarındaki yiyecekleri çıkarmasını sağlar, tartar ve diğer klinik hastalıkları da minimize eder.
Dr. Lonsdale kendinie ve Allan Bennet ve Jason Pollard gibi meslektaşlarına doğal beslenmenin mucizevi etkilerini günümüzde özellikle veterinerler tarafından oldukça önerilen suni mamalara karşı kanıtlamıştır. Dr. Lonsdale elde etmiş olduğu klinik bulgularıyla bu konuda öncülüğü korumaktadır.* Sağlık ve zindeliğin yanında, diş ve dişeti hastalıklarına karşı özel bir terapiyle savaşıyordu. Kanıtlanan sendromlar şunlardır; lenfosit/plasmasitik yastık ayakları, alarji vakaları, beyaz köpek sendromu, kedigillerin azalan üriner sistemleri bu bulgulardan sadece bir kaçıdır. Çiğ diyetle beslenenlerde büyük oranda gastrik sorunlarda azalma görülür.
Kısaca Lonsdale şunu der; tek başına kullanılan ticari mama kesinlikle yetersizdir. Çiğ etli kemikler beslenmede şart olan yardımcılardandır.
Richard Malik BVSc DipVetAn MVetClinStud PhD FACVSc MASM
Post Graduate Foundation in Veterinary Science of the University of Sydney
Dr. Ian Billinghurst :
Vücut fonksiyonlarını*iyileştiren yaşayan enzimler proteinlerdir ve sadece çiğ*yiyeceklerde bulunur. Enzimler ancak canlı*oldukları*takdirde vücuda yararlıdırlar. Yiyecekler pişirildiği ya da işlendiği durumla artık canlı* enzimler içermez. Canlı*enzim içermeyen yiyecekler pankreası* gerekli olan proteini üretmesi için strese sokar. Çiğ diyet içindeki yaşayan enzimler sağlığı restore eder, yapılandırır ve daha iyi durumda olmasını sağlar. Hayvanlar enzim sistemlerini çiğ işlenmemiş yiyecekler yiyerek yeniden tamamlarlar. Hayvanlar yaşayan enzimlerini fotokimyasallar, antioksidanlar ve işlenmemiş amino asitlerde korurlar. Köpeğinizin uzun dönem sağlığı işte bu faktörlere bağlıdır, uzun, sağlıklı bir yaşam garantiler.
Köpeklerin barf diyetiyle beslenmesinden anlaşılacak en iyi şey çok daha kaliteli bir hayattır!
· Daha sağlıklı deri, kürk ve tırnaklar.
· Daha yüksek enerji seviyesi
· Güçlenmiş bağışıklık sistemi
· Sindirim sistemi sağlığı
· Böbrek ve kalp sağlığını iyileştirir
· Ciğerleri, pankreası ve bağırsakları iyileşir
· Kireçlenmeyi en aza indirir
· Çok sağlıklı dişler
· Kötü nefes kokusunu yok eder
· Yağsız vücut kütlesi
· Dışkı ve kokusunu azaltır
· Gaz kokusunu azaltır
· Yorulmuş organ hastalıklarına yakalanma şansını en aza indirir ( kanser , kalp, ciğer gibi)
· Pire ve iç parazitlere karşı muhteşem dayanıklılık
· Hem dişi hem erkekler için çok daha iyi üreme durumu
· Çok daha sağlıklı ve büyük yavrular

köpeklerin ve kedilerin en doğal ve sağlıklı beslenme şekli olarak..bilginize sunulur...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-08-10, 17:03   #2
 
THEONE üyesinin avatarı
 
Kaunas
Üyelik Tarihi: Ağu 2010
Mesajlar: 201
THEONE Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Barf&çiğ Diet

Turkiyede Kopek beslenmesi ve egitimi konusunda belli adi ve yeri olan tek kisiyi burda gormekten gercekten gurur duyuyorum !!
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-08-10, 17:10   #3
 
THEONE üyesinin avatarı
 
Kaunas
Üyelik Tarihi: Ağu 2010
Mesajlar: 201
THEONE Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Barf & çiğ Diet

Çiğ Et Diyeti evcil köpek ve kedileri pişmemiş et, yenilebilir kemik ve organlarla beslemeyi esas alan bir diyet çeşididir.

Çiğ Et Diyetini destekleyenler, vahşi doğada milyonlarca yıllık evrim testinden geçerek oluşan bu doğal beslenme modelinin hayvanlar için en uygunu olduğuna inanmaktadırlar. Dengeli bir çiğ et diyetinin evcil hayvanları daha sağlıklı tüyler ve daha temiz dişlere kavuşturduğuna, ağız kokusunu önlediğine, hayvanın dışkısının miktar ve kokusunda azalma sağladığına inanan çiğ beslenme taraftarları, evcil hayvanlarını doğa kanunları doğrultusunda beslemekte, hayvanın sağlığına zarar verdiğini düşündükleri ticari mamalara karşı çıkmaktadırlar.

Çiğ et rejimini destekleyici deneylerin sayısı fazla değildir. Çiğ et yanlıları, bu durumun ticari mama üreticileri ve bu sektörden kazanç sağlayan veterinerlerin isteksizliğinden kaynaklandığını düşünmektedirler.


Ticari Mama Karşıtlığı [değiştir]

Ticari hayvan maması üretiminde kullanılan son derece yüksek ısı, vitaminler, mineraller ve enzimler gibi besleyici pek çok maddeyi yok etmektedir.[4] Fareler üzerinde yapılan testler, kedi mamasındaki amino asitlerin sindirilebilme oranının, ısıtma işlemi yüzünden gözle görülür oranda değiştiğini kanıtlamıştır.[5] Mama üreticileri ısı işleminden sonra besin değeri azalan maddeleri desteklemek adına eklemeler yapmak zorundadırlar. Çiğ beslenmeyi destekleyenler, bu ek besin maddelerinin, hayvanların organizmalarına çiğ ete kıyasla gereken katkıyı yapmadığını ve çiğ ette bulunan besin değerlerinin bu eklemelerle elde edilemeyeceğini belirtirler. Aynı mantıkla evde pişirilmiş besinlere de karşı çıkarlar.

Ticari hayvan besinleri ve özellikle kuru mamaların çoğu zaman büyük miktarda hububat içermesi, çiğ et taraftarlarının bu yiyeceklerin kedi ve köpekler için uygun olmadığını düşünmelerine yol açmaktadır. Özellikle kedilerin tamamen etobur olduğu gerçeğini göz önünde bulunduran çiğ beslenme yanlıları, çiğ et bazlı bir diyetin, kedilerin köpeklere oranla hububat sindirimine daha da az yatkın bünyeleri açısından son derece faydalı olduğuna inanmaktadır. Kuru kedi mamasındaki proteinleri konu alan araştırmalar, et bazlı proteinlerin mısır bazlı proteinlere oranla sindirilebilirliğinin daha yüksek olduğunu kanıtlamıştır.[6]

Diş ve Kemik Sağlığı [değiştir]

Çiğ et diyeti taraftarları çiğ kemikle beslenen hayvanların ağız sağlığında gözle görülür bir ilerleme olduğunu, çiğneme esnasında hayvanın dişi ile yediği kemik arasında oluşan aşınmanın diş plağını temizlediğini, kıkırdak, lifler ve tendonların doğal bir diş macunu görevi üstlendiğini belirtmektedirler.[11] Çiğneme ve parçalama işlemi aynı zamanda çeneyi, boynu ve omuz kaslarını güçlendirmekte, sindirim sıvısının aktif halde kalmasını sağlamakta ve nörolojik sistem ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir. [12] Öğütülmüş kemik yanlıları, kas çiğnenmesinin dişleri temiz tutmak için yeterli olduğunu öne sürmektedirler.
Bakteri, Virüs ve Parazitler

Çiğ et rejiminin savunucuları bakteri riskinin abartıldığını ve kedi ve köpeklerdeki mide enzimleri ve kısa bağırsak yapısının zararlı bakterilerle baş etmede yeterli olduğunu düşünmektedirler. Örneğin, bozuk ticari köpek mamasından bulaşan bir salmonella salgını sırasında 62 insanda enfeksiyona rastlanırken bozuk mamayı yiyen hayvanlarda hiçbir belirti saptanmamıştır.
Güvenilir kaynaklardan kaliteli et elde etme ve eti buzlukta saklayıp dışarıda fazla bekletmeme bakteri azalmasına yardımcı olabilir. Çiğ ette yararlı parazitler de bulunmaktadır ve ticari mamaların yapım aşamasında bu yararlı parazitler de bakterilerle birlikte yok olmaktadırlar. Kimi çiğ diyet rejimleri, etleri dondurmayı ve bu sayede parazit oluşum potansiyelinin büyük miktarda önüne geçmeyi önerir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-08-10, 17:18   #4
 
wolf1 üyesinin avatarı
 
İstanbul (Anadolu Yakası)
Üyelik Tarihi: Ağu 2010
Yaş: 53
Mesajlar: 93
wolf1 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Barf & çiğ Diet

grubumuzu kuralım hocam..halkımız bilgilensin...
yorumların için çok teşekkürler..
kesinlikle katılıyorum sana...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-08-10, 17:19   #5
 
THEONE üyesinin avatarı
 
Kaunas
Üyelik Tarihi: Ağu 2010
Mesajlar: 201
THEONE Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Barf & çiğ Diet

Site cok yeni oldugu icin.. yoneticiden yardim istemek lazim grup kurma isi nasil oluyor sagolsunlar hep yardimci oluyorlar..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-08-10, 17:27   #6
 
wolf1 üyesinin avatarı
 
İstanbul (Anadolu Yakası)
Üyelik Tarihi: Ağu 2010
Yaş: 53
Mesajlar: 93
wolf1 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Barf & çiğ Diet

ben bi deniyorum gruplardan bakalım nasıl olacaktır....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-08-10, 18:52   #7
Veteriner Hekim
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Tem 2010
Mesajlar: 5.789
vetcevik Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Barf & çiğ Diet

Merhabalar,
Verdiğiniz bilgileri büyük bir dikkatle okudum. Şimdi de benim yorumlarım
1) Bir veteriner hekim olarak, barf diyetinden haberim var ve herhangi bir mama firması sponsorum değil.
Sanıldığının aksine veteriner hekimler mamalardan ciddi paralar kazanmazlar.
2) Veteriner hekimler illa mama yiyecek demezler, ev yemeği vermeyin derler. Çünkü bizim insanımız balık kılçıkları, sofra artıklarını, yağ-salça-baharat yüklü yiyecekleri yemek olarak vermektedir.
Benim hasta sahiplerime uyarım ev yemeği verecekseniz ona özel etiyle-sebzesiyle, günlük hazırlanan diyetler olmalı.
Mama vereceklerse kaliteli olanı tercih etmeleri. Evde hazırlanan dengeli diyetle, kaliteli mamanın günlük ücreti arasında çok fark yok. Mamalar kimyasalları içeriyor, bu inkar edilemez. Ancak araştırmacılar evcil, ev hayatına adapte köpeklere barf diyeti verilmesi konusunda 2 ye bölünmüş durumdalar. Tercih edenlerle, mama yedirenler arasında yapılacak senelerce sürecek birçok araştırma sonucunda net konuşmak mümkün olacaktır.
3)Barf diyetine karşıyım, tamamen çiğ olduğu için, özellikle sakatatların bakteri-parazit bakımından riskli olduğunu düşünürsek. Salmonella köpeklerin bile tolere edemeyeceği tehlikeli hastalıklara yol açabilen bir bakteridir. Çiğ etlerin %80 oranında salmonella bakterisini içerdiği çalışmalarla tespit edilmiştir. Bu bakteri insan sağlığı için çok ciddi sorunlara yol açmaktadır. Ayrıca ekinokok kistleri ülkemizde yaygındır. En azından bir taşım kaynatılmasında fayda var.
4) Kuru mama yedirirken egzama yaşayan birkaç hastamda barf diyetine geçildikten bir süre sonra aynı sorunlar yaşandı. Ayrıca parazit sorunu da yaşadıkları için paraziterlerini 45 günde bir uygulamaya başladık.
5) Kuru mamaların tahıl içerdiği doğrudur, evden çiğ meyve-sebze desteği yapılmasını herzaman önermişimdir. Yalnız tahıllar diyette yer alması gereken karbonhidrat ve lif kaynağıdırlar. Eklenmesinde fayda vardır.
6)Yazınızda biz diyorsunuz, bütün samimiyetimle soruyorum siz kimsiniz? Bu konudaki eğitim, bilgi, tecrübe kaynaklarınız nelerdir?

Sonuçta; veteriner hekim olarak çiğ diyeti önermiyorum. İnsanların tercih hakkına saygı duyuyorum ve kuru mamaların sakıncaları ile çiğ etin sakıncalarını iyi karşılaştırmalarını ve ona göre karar vermelerini öneriyorum.
__________________
Vet.Hek.Dr.Müjgan Çevik Aksay
Gizmovet Veteriner Muayenehanesi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-08-10, 19:37   #8
 
wolf1 üyesinin avatarı
 
İstanbul (Anadolu Yakası)
Üyelik Tarihi: Ağu 2010
Yaş: 53
Mesajlar: 93
wolf1 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Barf & çiğ Diet

merhabalar...
Verdiğiniz bilgileri büyük bir dikkatle okudum. Şimdi de benim yorumlarım
1) Bir veteriner hekim olarak, barf diyetinden haberim var ve herhangi bir mama firması sponsorum değil.

mama satıyormusunuz kliniğinizde ki mutlaka satıyorsunuzdur klinik yapıyorsanız..tabelanızı standınızı da vermişlerdir..para kazanıyorsanız sponsor olmuş demeklerdir..geçiminize katkı sağlıyorsa mama satışınız..

veteriner hekimler satış kotalarına ve alımlarına göre ciddi paralar kazanırlar..
az satan hekimler yada petshoplar belli bir kar marjiyla alıp satarlar..
bu tamamen sizin aylık yıllık satış kotanıza bağlı şeylerdir..

biz yazımızda ev yemeğinden bahsetmiyoruz zaten sayın hocam...bu konu dışı tamamen..Mama vereceklerse kaliteli olanı tercih etmeleri. Evde hazırlanan dengeli diyetle, kaliteli mamanın günlük ücreti arasında çok fark yok. Mamalar kimyasalları içeriyor, bu inkar edilemez. Ancak araştırmacılar evcil, ev hayatına adapte köpeklere barf diyeti verilmesi konusunda 2 ye bölünmüş durumdalar. Tercih edenlerle, mama yedirenler arasında yapılacak senelerce sürecek birçok araştırma sonucunda net konuşmak mümkün olacaktır.

şuanda dünyanın yarısı çiğ dietle besleme yapıorsa daha konuşulacak birşey yok demektir..
araştırılması zaten yapılmış birşeydir..tekrardan araştırmaya gerekte yoktur..

3)Barf diyetine karşıyım, tamamen çiğ olduğu için, özellikle sakatatların bakteri-parazit bakımından riskli olduğunu düşünürsek. Salmonella köpeklerin bile tolere edemeyeceği tehlikeli hastalıklara yol açabilen bir bakteridir. Çiğ etlerin %80 oranında salmonella bakterisini içerdiği çalışmalarla tespit edilmiştir. Bu bakteri insan sağlığı için çok ciddi sorunlara yol açmaktadır. Ayrıca ekinokok kistleri ülkemizde yaygındır. En azından bir taşım kaynatılmasında fayda var.

siz karşı olabilirsiniz sayın hocam tamamen size saygı duyarım...
etlerin riskli olduğunu söylüyorsunuz..

sorarım size bu etleri aldığmız yerlerde VETERİNER KONTROLÜNDEN GEÇMİŞTİR kontrol edilmektedir diye yazıyor..
salmonella riskini bilmekteyim..e coli gibi başka risklerde vardır ancak bu konuşulanlar sadece etlerden değil başka şeylerden de bulaşmaktadır..
sizin bahsettiğiniz salmonellalı etleri ben 25 senedir kendi köpeklerime veriyorum..
birçok arkadaşımda yıllardır veriyor
ve yüzlerce de yeni müşterim benim beslenme dietimi uyguluyor.
kendi üretimim olan yavru köpeklerde bu şekilde beslenmeye gittikleri yerde devam etmişlerdir ve çok sağlıklılardır..
bir tanesiyle hala görüşüyorum yurt dışında olmasına rağmen...
4 yaşındaki köpeklerle oynuyor ve en ufak bir hastalıkta bu yaşına kadar yaşamadı...
birçoklarıda yaşamıyor..
eğitim çalışmaları esnasında sakatlanmalar dışında...


4) Kuru mama yedirirken egzama yaşayan birkaç hastamda barf diyetine geçildikten bir süre sonra aynı sorunlar yaşandı. Ayrıca parazit sorunu da yaşadıkları için paraziterlerini 45 günde bir uygulamaya başladık.

sayın hocam parazit tedavisi...45 günde bir olmaz..yapılmaz..yapılamaz..böbrek lere zararlıdır..
nerden biliyorsunuz derseniz...BAYER İLAÇ davetlisi olarak türkiyeye 96 ylında bu drontal plus ve droncit enjektbl ı bulan prof gelmişti ben o dönemde ordaydım ve 5 gün türkiyede kaldı..
uzun uzun kendisiyle konuştuk ve hatta orjinal kitabı da bence mevcuttur...

sizlere ilk bu ilacın tanıtımını da biz yaptık zamanında..satışını da..
sizin hastalarınız parazit sorunu yaşadığını söylüyorsunuz..
nasıl bu kadar kısa zamanda oluştu bu parazitler..
bunun bir oluşma evrimi var biliyorsuuz..

ve nasıl gördünüz ekinokokus gronolus yumurtalarını dışkıda elektron mikroskopla mı baktınız.
ve daha önce bu hastada periyodik kür uyguluyorsanız..nasıl oluştular peki..
ve en önemlisi bu hastanız etleri nerden temin etti...hangi etleri kullandı..

egzemayla barf dietinin bir bağlantısı yoktur zaten..burda yanlışınız var..
egzema nın sebepleri neydi..
tahıl alerjisi nden bahsediyoruz biz yazımızı okuduysanız..tahıl a bağlı ve protein sentez kaynaklı sorunlardan..
bunların da tamamına iyi gelir diye de birşey denmiyor ancak %70 ine iyi geldiği kanıtlanmıştır.5) Kuru mamaların tahıl içerdiği doğrudur, evden çiğ meyve-sebze desteği yapılmasını herzaman önermişimdir. Yalnız tahıllar diyette yer alması gereken karbonhidrat ve lif kaynağıdırlar. Eklenmesinde fayda vardır.

tahıl ve lif kaynaklarının olmaması da hiçbir sorun yaratmazlar..eser miktarda sindirim kolaylaştırıcı olarak kullanılır..yanı olmasa da olurlar bu tamamen köpeğin sindirim şekline bağlıdır...sindirim kuvvetine..köpekler bunlara aman aman ihtiyaç duymazlar...6)Yazınızda biz diyorsunuz, bütün samimiyetimle soruyorum siz kimsiniz? Bu konudaki eğitim, bilgi, tecrübe kaynaklarınız nelerdir?

evet biz derken..
ben..30 senenin üzerinde köpek eğitimi ,,üretimi yapmış bir kişiyim..
uzun yıllardırda yurt dışından eğitim üretim uzmanlarıyla çalışmakta ve görüşmekteyim..
6 yıl bayer ilaç veteriner şubesinde çalıştım bölge temsilcisi ve satıcısı olarak..
2 yılda royal canın mama satışında..ki türkiyede ilk kuru mama tanıtımını ve satışını da bu şekilde yapan bir kişiyim..
2 yılda veteriner ilaçları ve ekipmanları satışında bulundum......
kendi tavsiyemle ki türkiyedeki veteriner fakültelerindeki eksiklikten yola çıkarak..
KÖPEK BESLENMESİ konsunda fransadan beslenme uzmanlarının katılımıyla ilk beslenme seminerini yapan kişiyim (5) kez.
ve bunun yanında da yine beslenme konularında seminerlere iştirak etmiş bulunmaktayım..
ve yine halada gelişmiş ülkelerden beslenme uzmanlarıyla irtibat halindeyim...

kısaca ben 30 senedir..kendi ürettiğim ve kendi köpeklerimde bu beslenmeyi uygulayan bir kişiyim....halada uygulamaktayım..türkiyede ilk kuru mamayı tanıtan ve satan kişi olarak..hemde çok ucuz tedarik etmeme rağmen....

köpekler etçil hayvanlardır..doğaları gereği böyledirler...onları ev içine girdiler diye gerçek beslenme şeklinden alı koymak..tamamen ticari mamalara yöneltmek..tuhaf bir mantıktır.
bugün GDO yüzünden mamalar geri gidiyor..bazı ürünler se ülkeye giremiyor..
daha önce leri...bu mamalar tüketilmişti bu ülkede köpekler tarafından..

geçmişte gözlemlenmeyen bir çok hastalıklar artık köpeklerde gözlemlenmektedir..

sayın hocam tüm samimiyetimle soruyorum..
sizin kedi köpek beslenmesiyle ilgili..tecrübeniz bilginiz nedir..
okulunuzda bu konuyla ilgili ana bilim dalı varmıddır..
şuanda da yakınım fakültede okumaktadır..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-08-10, 21:35   #9
 
THEONE üyesinin avatarı
 
Kaunas
Üyelik Tarihi: Ağu 2010
Mesajlar: 201
THEONE Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Barf & çiğ Diet

Dunyada %42 kopek uretici barf ve cig diet kullaniyor.. Sonucta kendimizi dunyadan izole edemiyecegimize gore.. Secim tabiiki kopek besleyenlerin ancak ornekleri ve bilgileri edinip karar vermelerinde yarar var.. Dunyanin denedigi ve kullandigi bir beslenme sistemin direkt olarak olumsuz bakmamaliyiz...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-08-10, 21:37   #10
 
THEONE üyesinin avatarı
 
Kaunas
Üyelik Tarihi: Ağu 2010
Mesajlar: 201
THEONE Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Barf & çiğ Diet

Ev yapimi barfin yapilisi ..

  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-08-10, 21:44   #11
 
wolf1 üyesinin avatarı
 
İstanbul (Anadolu Yakası)
Üyelik Tarihi: Ağu 2010
Yaş: 53
Mesajlar: 93
wolf1 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Barf & çiğ Diet

hocam ellerinize sağlık fatihçim yine döktürdün vallahi..
desene anlatmak için baya bi resim ekleyeceğiz...

sayın vet müjgan hocam..
dünyadaki durumu pek bilmiyor doğal olarak farkında değil sanırım...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-08-10, 23:22   #12
 
THEONE üyesinin avatarı
 
Kaunas
Üyelik Tarihi: Ağu 2010
Mesajlar: 201
THEONE Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Barf & çiğ Diet

Hayvanseverlerin bilinclenmesi icin elimizden ne gelirse hep birlikte yapacagiz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-08-10, 23:27   #13
 
wolf1 üyesinin avatarı
 
İstanbul (Anadolu Yakası)
Üyelik Tarihi: Ağu 2010
Yaş: 53
Mesajlar: 93
wolf1 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Barf & çiğ Diet

kesinlikle öyle..elimizden geldiğince anlatmaya çalışacağız
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-08-10, 02:52   #14
Veteriner Hekim
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Tem 2010
Mesajlar: 5.789
vetcevik Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Barf & çiğ Diet

'''mama satıyormusunuz kliniğinizde ki mutlaka satıyorsunuzdur klinik yapıyorsanız..tabelanızı standınızı da vermişlerdir..para kazanıyorsanız sponsor olmuş demeklerdir..geçiminize katkı sağlıyorsa mama satışınız..'''

'''veteriner hekimler satış kotalarına ve alımlarına göre ciddi paralar kazanırlar..
az satan hekimler yada petshoplar belli bir kar marjiyla alıp satarlar..
bu tamamen sizin aylık yıllık satış kotanıza bağlı şeylerdir..'''

Aslında amacım polemiğe girmek değil ancak bazı konulara da cevap vermeden olmayacak gibi.
Evet mama satışım var, yine belirtiyorum ne okurken ne de şu anda mama firması sponsorum yok. Bugüne kadar hiçbir firmayla kotalı vs çalışmadım. İstediğim kalemleri alırım. Kar marjı dediğiniz şey çok komik rakamlar ve asla bir kliniği çevirmez, ayakta tutamaz.

''biz yazımızda ev yemeğinden bahsetmiyoruz zaten sayın hocam...bu konu dışı tamamen..'''
Ev yemeğinden bahsettiğinizi söylemedim zaten, neden veteriner hekimler evden önermez, neden mamaya yönelirler bundan bahsettim, tekrar okursanız anlaşılır diye düşünüyorum.

''şuanda dünyanın yarısı çiğ dietle besleme yapıorsa daha konuşulacak birşey yok demektir..
araştırılması zaten yapılmış birşeydir..tekrardan araştırmaya gerekte yoktur..'''
Bu konuda dünyada ciddi bir akım olduğunu kabul ediyorum ama bilimsel gerçeklerden bahsediyorsak, her konu araştırılmaya açıktır ve araştırmalar sayesinde bilim ilerlemektedir. En basitinden yumurta ve kolesterol konusunda bugün tamamen tersi savunulmaktadır ki bu da araştırmaların devam etmesi sonucu olmuştur.


''siz karşı olabilirsiniz sayın hocam tamamen size saygı duyarım...
etlerin riskli olduğunu söylüyorsunuz..

sorarım size bu etleri aldığmız yerlerde VETERİNER KONTROLÜNDEN GEÇMİŞTİR kontrol edilmektedir diye yazıyor..'''
Evet çiğ et verilmesine karşıyım, mutlaka bir işlem görmeli. Veteriner kontrolünden geçen etler, maalesef düzgün olmayan koşullarda marketlere ve kasaplara taşınmaktadır. Kontaminasyon olayı engellenememektedir. Bu durum ülkemizdeki denetimsizliğin ortaya çıkardığı acı bir gerçektir. Şu an klinisyen hekim olarak çalışmaktayım ama market veteriner hekimliği de yaptım. Koşullarını beğenmediğim ve etin soğutucuya girmesini kabul etmediğim için işten çıkartıldım.

'''salmonella riskini bilmekteyim..e coli gibi başka risklerde vardır ancak bu konuşulanlar sadece etlerden değil başka şeylerden de bulaşmaktadır..
sizin bahsettiğiniz salmonellalı etleri ben 25 senedir kendi köpeklerime veriyorum..
birçok arkadaşımda yıllardır veriyor'''
Ya şanslısınız ya da salmonellanın ne olduğunu bilmiyorsunuz


'''sayın hocam parazit tedavisi...45 günde bir olmaz..yapılmaz..yapılamaz..böbrek lere zararlıdır..
nerden biliyorsunuz derseniz...BAYER İLAÇ davetlisi olarak türkiyeye 96 ylında bu drontal plus ve droncit enjektbl ı bulan prof gelmişti ben o dönemde ordaydım ve 5 gün türkiyede kaldı..
uzun uzun kendisiyle konuştuk ve hatta orjinal kitabı da bence mevcuttur...'''
Bu noktada tecrübelerinize ve sektör içindeki yıllarınıza saygı duysam da haddinizi aştığınızı düşünüyorum. İlaçların metabolizmalarını, parazitlerin yaşam çemberlerini bilmeden sadece bir-iki isimle bu şekilde konuşamazsınız. Eğitim konusunda veteriner hekimler ahkam kesiyor mu? Bizler konumuz dışındaki şeyler hakkında bu kadar kesin konuşulmaması gerektiğini biliriz.

'''nasıl bu kadar kısa zamanda oluştu bu parazitler..
bunun bir oluşma evrimi var biliyorsuuz..'''
Parazitler konusunda bilgi sahibi olmadığınız ve yaşam çemberlerini bilmediğiniz ortada.

''ve nasıl gördünüz ekinokokus gronolus yumurtalarını dışkıda elektron mikroskopla mı baktınız.''
Çalıştığım özel laboratuvarlar çalışma tarzlarını size bildirebilirler.

'''egzemayla barf dietinin bir bağlantısı yoktur zaten..burda yanlışınız var..
egzema nın sebepleri neydi..'''
Egzama kaynaklarının başında stres ve diet gelir. İlk sıradaki alerjenler de protein kaynaklarıdır, tahıllar değil. Burada bahsettiğim konu barf diyeti de olsa rahatsızlık görülebileceğidir.


'''tahıl ve lif kaynaklarının olmaması da hiçbir sorun yaratmazlar..eser miktarda sindirim kolaylaştırıcı olarak kullanılır..yanı olmasa da olurlar bu tamamen köpeğin sindirim şekline bağlıdır...sindirim kuvvetine..köpekler bunlara aman aman ihtiyaç duymazlar...'''
Köpeklerin etçil olduğunu kabul ediyoruz ve tahıllara da ihtiyaçları olduğunu biliyoruz.

''evet biz derken..
ben..30 senenin üzerinde köpek eğitimi ,,üretimi yapmış bir kişiyim..
uzun yıllardırda yurt dışından eğitim üretim uzmanlarıyla çalışmakta ve görüşmekteyim..
6 yıl bayer ilaç veteriner şubesinde çalıştım bölge temsilcisi ve satıcısı olarak..
2 yılda royal canın mama satışında..ki türkiyede ilk kuru mama tanıtımını ve satışını da bu şekilde yapan bir kişiyim..
2 yılda veteriner ilaçları ve ekipmanları satışında bulundum......
kendi tavsiyemle ki türkiyedeki veteriner fakültelerindeki eksiklikten yola çıkarak..
KÖPEK BESLENMESİ konsunda fransadan beslenme uzmanlarının katılımıyla ilk beslenme seminerini yapan kişiyim (5) kez.
ve bunun yanında da yine beslenme konularında seminerlere iştirak etmiş bulunmaktayım..
ve yine halada gelişmiş ülkelerden beslenme uzmanlarıyla irtibat halindeyim...'''
Çalışmalarınıza ve emeğinize saygı duyarım ama veteriner hekimlikle ilgili bir eğitim almadığınızı düşünürsek, hekimlikle ilgili kesin yargıları kullanmamanızı beklerim.

'''köpekler etçil hayvanlardır..doğaları gereği böyledirler...onları ev içine girdiler diye gerçek beslenme şeklinden alı koymak..tamamen ticari mamalara yöneltmek..tuhaf bir mantıktır.
bugün GDO yüzünden mamalar geri gidiyor..bazı ürünler se ülkeye giremiyor..
daha önce leri...bu mamalar tüketilmişti bu ülkede köpekler tarafından..'''
Yazdıklarımı mama savunucu olarak algılamanıza şaşırdım doğrusu, mamalar %100 iyidir demiyorum dikkat ederseniz. Sadece barf hakkındaki düşüncelerimi belirtiyorum, bu durumda bu kısım benim için anlamsız!

'''sayın hocam tüm samimiyetimle soruyorum..
sizin kedi köpek beslenmesiyle ilgili..tecrübeniz bilginiz nedir..'''
Mezun olmadan önce seminer veriyoruz ve bu seminer verilmeden mezun olamazsınız. Benim konum kedi-köpek beslenmesi, mamaların yararları ve zararları üzerineydi. 9 senedir klinisyen hekim olarak çalışmaktayım. Ayrıca farmakoloji ve toksikoloji doktorasına sahibim ve tezim besin destekleriyle hastalıklarla ilişkili. Bu konuda çalışmalarıma ve projelerime 2 ayrı üniversiteyle bağlantılı olarak devam etmekteyim.

'''okulunuzda bu konuyla ilgili ana bilim dalı varmıddır..
şuanda da yakınım fakültede okumaktadır..'''
İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi

İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi

Verdiğim adresleri kontrol edecek olursanız beslenme konusunda aldığımız eğitimleri görürsünüz, çünkü o adreslerde o derslerin ana bilim dalları yer almaktadır. Ama bu konuda ahkam kesmek en doğal hakkınız, çünkü bu ana bilim dalında, kendini bu konuda yetiştiren sayın hocalarım bu platformlarda yer almadığı sürece siz veteriner hekimliği 2 aşı, 2 iğne yapan kişi olarak görmeye devam edersiniz.

Kendini yetiştirmeye çalışan, mikrobiyoloji ve parazitoloji eğitimi almış bir hekim olarak çiğ et verilmesine karşıyım. Bu barfı ya da dünyadaki mesleğimle ilgili akımları takip etmediğim anlamına gelmez. Zannettiğinizden çok daha fazla şeyin farkındayım ve her yeni şeye atlamayacak kadar, mantık ve eğitimlerimden elde ettiğim süzgecimde tartarak takipten yanayım.
Saygılarımla...
__________________
Vet.Hek.Dr.Müjgan Çevik Aksay
Gizmovet Veteriner Muayenehanesi

Bu konu en son " 10-08-10 " tarihinde saat 02:58 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-08-10, 09:28   #15
 
THEONE üyesinin avatarı
 
Kaunas
Üyelik Tarihi: Ağu 2010
Mesajlar: 201
THEONE Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Barf & çiğ Diet

2010 Dunya Sampiyonu sadece Barf ve cig diet ile beslendi farklari gorebiliyorsunuz sanirim..
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
BARF Diet For Cat? chrisboli Cats 4 27-07-08 17:21
Feeding my dog a BARF diet? springersrock Dogs 2 24-07-08 23:55
Is Science Diet the best dry cat food? Karen M Cats 5 20-07-08 11:17
I know, I know... another dog diet question. But it's important!? naturegirl1831 Dogs 0 17-07-08 20:48
Dog's poop volume too high with Science Diet...What do you think of Natural... rassgrass Dogs 3 17-07-08 20:23Saat 17:27.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203