Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kemirgen Forumları > Kemirgen Bakımı


Cevap Yaz
Eski 07-03-09, 16:37   #1
 
Üyelik Tarihi: Haz 2008
Mesajlar: 1.301
Mihav Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 10
Wink Tavşanlarda tuvalet eğitimi

Tavşanlarda tuvalet eğitimi olur mu acaba diye bir çok kişi düşünebilir.Evet böyle bir eğitim verebilmek mümkün.Öncelikle burada tavşanımızın yaşıda önem kazanıyor.Tavşanlar 3 aylıktan önce aldıkları eğitimleri tam alamıyorlar.Yani iyi bir eğitimin verilebilmesi için tavşanımızın 3 aylık bir yaşı geçmesi gerekiyor.Bu yaştan önce tabii alıştımalara devam etmeliyiz.Ama eğitimin sonuçlarını 3 aylık bir yaştan sonra alabiliriz.

Tavşanlara tuvalet eğitimi verirken bilmemiz gereken bazı şeyler var.Tavşanlar stres olduklarında dışkılama eğilimi göstermektedirler.Onu kafesinin dışındayken fazla strese sokmamalıyız.Bize alışması için zaman tanımalıyız.Özellikle başlangıçta bize gelmekten,kucağa alınmaktan hoşlanmayabilirler.Bu yüzden o bize gelmeden,kucağımıza çıkmayı kendi istemeden onu zorlamamalıyız.Bir süre sonra zaten kendisi bize gelmeye çalışacaktır.Aksini yaptığımız sürece tavşanımız strese girecek ve olduğu bölgeye dışkılamaya çalışacaktır.

Normalde tavşanlar kafeslerinde bir bölgeye tuvaletlerini yapma eğilimindedirler.Ona bir tuvalet kabı aldıktan sonra içine bir miktar talaş koymalısınız.Daha sonra kafesinin içindeki dışkıları bu kaba koyun.ayrıca bir kısım talaşıda idrarı ile ıslatarak bu tuvalet kabının içine koyun.Bu uygulamayı tuvalet kabına yapıncaya kadar uygulamalısınız.Tavşanınız ilk olarak size geldiğinde tuvalet eğitimini tam almadıkça,kafesinin dışarısında fazla dolaşmasına izin vermeyin.Mesela günlük olarak kafesinin kapısını açık bırakın 1-2 saat,kafesinden dışarı çıkması içinde onu zorlamayın,bırakın o istediği zaman dışarı çıksın.

Tavşanınızın kafesinde de yemliği biraz yüksek bir yere takın.Yoksa tuvaletini bu kaba yapma eğilimine girebilir.Eğer tuvaletini buraya yapmaya başladı ise,bu kabı tuvalet kabı olarak kullanmaya devam edin.yem koymak için başka bir kap kullanmaya başlayın.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-04-09, 23:12   #2
 
>Ferik ve Bulut< üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2008
Yaş: 37
Mesajlar: 1.532
>Ferik ve Bulut< Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Tavşanlarda tuvalet eğitimi

Tavşanımızı nasıl tuvalete alıştırırız?

Tavşanlar yaratılış itibariyle temiz hayvanlardır.Tuvalaet alışkanlığı geliştirmek çok klaydır çünkü çişlerini hep aynı yere yaparlar. Bu içgüdüsel bir harekettir ve çişlerini yaptıkları yeri güvendikleri ve düşmanların onları çiş kokularından bulamayacakları bir yer olarak algılarlar.

Bulundukları odada veya kafeste bir tuvalaet kutusu bulunmas gerekir. Sağlam bir plastik tas bu iş için yeterlidir. Bunun dışında biraz da tavşanların sindiriminden söz etmekte fayda var. Tavşanlar iki tür kaka yaparlar. Birincisi küçük tanaecikler halinde yapılan kakadır. Evet, bu meşhur 'Tavşan bo... gibi, ne kokar ne bulaşır'' sözüne konu olan kakadır. Tavşanın boyuna göre ufak misketler gibi görünürler ve ve sahiden de ne kokarla rne de bulaşırlar. Büyük bir kısmını tuvaletine yapar ama evinin etrafına da birkaç tane bırakabilir. Gün içinde sürekli üretim halindedirler ve Hansel ve Gratel gibi minik kakalarını bırakabilirler. Kemirme alışkanlıkları gibi bu huyları da bir yaşlarından sonra azalıyor.

Diğer tür kaka ise yumuşak kakadır (Cecotrepes) Bunu günde bir defa yaparlar ve bunu yaptıktan sonra tekrar yemeleri gerekmektedir. Yumuşak kaka tavşan için çook önemli besinler içerir ve bu kakayı tekrar yememeleri halinde yeterli gıdayı almamı olurlar. Çoğunlujla yumuşak kakalarını arkalarından doğrudan yalayarak aldıkları için ortalıkta yumuşak kakaya rastlamazsanız meraklanmayın.

Tavşanlar çok fazla yeşillik ve sebze yediklerinde ishal olabilirler. Bu yukarıda bashettiğimiz yumuşak kakadan farklıdır ve tavşanlar bunu tekrardan yemezler. Bu durumda sebze ve yeşilliği kesip kuru ot, saman ve kuru mamaya geçmek gerekir. İshal bir iki gün içinde durmazsa hemen veterinere götürmekte fayda var.

Tuvalet Kutusu Nasıl Olmalıdır?

-Kutunun yerini sabit bırakın.
-İçlerine kedi tuvaletlerinde kullanılan kokulu talaşlardan veya kumlardan koymayın, koku tavşanı şaşırtır ve çişini başka bir yere yapmak isteyebilir. Ayrıca ince kumların ve talaşın tavşanın sindirim sistemini bloke ettiği ve ölümüne yol açtığı söylenmektedir.
-Kutu içine gazete kağıdı koymak yeterrlidir. Gazete kağıdı üzerine kağıt havlu da koyabilirsiniz. Gazete kağıdı üzerindeki boylardan dolayı sağlık açısından risk oluşturmaktadır ama emicilik açısından yeterlidir.
-Kutunun içindeki kağıt koku oluşturmaması için her gün değiştirmelidir.
-Kutuyu arada yıkarken ağır kimyasal kullanmaktan kaçınılmalıdır.
-Tavşanlar temiz hayvanlardır ve eğer tuvaletini değiştirmezseniz rahatsız olup tuvaletlerini etrafa yapabilirler.


Tuvalet Alışkanlığı Olmayan Bir Tavşanı Nasıl Alıştırırız?

Tavşanlara tuvalet alışkanlığı kazandırmak çok kolaydır. Bunun için bir kaç günlük gözlem ve deneme yanılma yöntemidir. Bu sırada dikkat edilecek nokta tuvalet alışkanlığı kazanana kadar tavşanın bildiği ve hep bulunduğu mekanalrda tutulması ve fazla yer değiştirilmemesidir.

Tavşan tuvaletini nereye yapmak istediğine kendi karar verecek ve bunu size gösterecektir. Kutuyu buraya yerleştirince kendiliğindne kutyu kullanmaya başlayacaktır. Bundan sonra yukarıda bulunan tavsiyelere uyarak tuvalet işini kolayca halledebilirsiniz.


Eğer arada ufak tefek kazalar olursa sakın kızıp bağırmayın ve çişleri hemen temizleyin. Eğer çiş yapılmış bölümü hemen silip kokuyu yok etmezseniz o noktaya tekrar çişini yapabilir.
-Alıntı/Derleme
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-07-10, 07:43   #3
 
derya_bjk üyesinin avatarı
 
Ankara
Üyelik Tarihi: Tem 2008
Yaş: 31
Mesajlar: 36
derya_bjk Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Tavşanlarda tuvalet eğitimi

ya ben tavşanımı yeni aldım.aslında geçici bakıcam ama sevdim ve kalsın istiyordum taki çişini her yere yapıncaya kadar =) şimdi onu 40 cm ebatlarında kare bi kartona koydum ve kartonun altına sürekli çöp poşeti koyuyorum işedikçe günde en az 3-4 kez deiştiriyorum.. ama bi kap falan yok. yiyeceklerin üstüne işiyor,yattıgı yere işiyor vs. bu tuvalet alışkanlığı bu kutunun içinde de olur mu acaba ... biraz toprak koymuştuk dağıttı.. peçete koydum parçaladı :S çişinden dolayı ayaklarıda batıyo ve ben yıkıyorum ama geri batıyo çıldırcam çok seviyorum ama tiksinmeye başladım :/ acaba alışır mı? =(

Bu konu en son " 27-07-10 " tarihinde saat 07:46 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-07-10, 18:54   #4
 
Karışık İndigo üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Tem 2010
Mesajlar: 389
Karışık İndigo Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Tavşanlarda tuvalet eğitimi

Bence üst tarafta yazılanları bir daha okumalısın
Çünkü yazıya göre tavşanlara tuvalet eğitimi verilebiliyormuş. Alışıyorlarmış. Bunun için sabırlı davranıp birkaç gün beklemeniz gerekiyormuş öreneğin.
Tavşan tuvaletini yapacağı yeri kendi seçermiş. Nereyi seçtğini görmek için bekleyecekmişsiniz. Sonra seçtiği yere bir tuvalet kutusu koyacakmışsınız. Ama bu sizin seçtiğiniz gibi bir karton olmamalıymış. Plastik bir kap bu işi görürmüş. Çöp poşeti koymuşsunuz ya o da olmazmış. Kutunun üstüne gazete kağıdı ya da peçete koyarsanız daha iyi olurmuş. Ayrıca bunu hergün değiştirmeliymişsiniz. Yoksa rahatsız olup etrafa yapabilirlermiş.

Yine de yazıyı okuyun bence eğer okumadıysanız. Çünkü sorularınızın cevpları orada var.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-07-10, 21:26   #5
 
derya_bjk üyesinin avatarı
 
Ankara
Üyelik Tarihi: Tem 2008
Yaş: 31
Mesajlar: 36
derya_bjk Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Tavşanlarda tuvalet eğitimi

elbette okudum yazılanları... sanırım benim biraz sabretmem gerek..
tavşanı evde bırakıyorum koşsun oynasın diye.. evet cirit atıyor tabiri caizse =) ama sonra kuytu bi yere çekiliyor.kanepelerin arkasına yada yatakların alında en uç köşeye vs.. çişini de ne zaman gelirse orda bırakıyor.. hatta bi kere severken kucağımda bıraktı iğrenç bişeyyy =) yani onun tercih yerini belirleyemiyorum ki.. zor oluyo ama zamanla tanışcaz onunla belki de... =)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-07-10, 23:32   #6
 
derya_bjk üyesinin avatarı
 
Ankara
Üyelik Tarihi: Tem 2008
Yaş: 31
Mesajlar: 36
derya_bjk Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Tavşanlarda tuvalet eğitimi

benim odam da kalıyoruz tavşanımla balkon çıkışı yok maalesef =) tavşan benden kaçıyordu ilk zamanlar şimdi kaçmıyor.. hatta bazen kendi yanıma geliyor.. belki bana alışıp sonra tuvalete alışacak bilemem evi yadırgıyor olabilir ama bir an evvel öğrenmesi lazım yoksa bu şekilde evde bakılacak olmaktan çıkıyor.. =) hayır her şeyi anladım da yiyeceklerin üstüne işiyo ona şaşıyorum çarpılcak yahu D::
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-08-11, 23:09   #7
 
K.a.a.N üyesinin avatarı
 
Eskişehir
Üyelik Tarihi: Haz 2011
Yaş: 27
Mesajlar: 20
K.a.a.N Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Tavşanlarda tuvalet eğitimi

bizimki kafes altındaki danino kutularına yapıyordu klozet gibi kullanıyordu yani
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-10-11, 14:39   #8
 
siba04 üyesinin avatarı
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Eyl 2011
Yaş: 35
Mesajlar: 62
siba04 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Tavşanlarda tuvalet eğitimi

tavşanlara tuvalet eğitimi veriliyor fakat tavşandan tavşana değişir.sabırlı olmk lazım.bazı tavşanlar annesinden bile öğrenebilir.
benim lop tavşanım gölge 1 haftada öğrendi ada tavşanım chiko 2 aydır hala kaçırıyor

ama bütün eğitimini tamamlaması 6 ayla-1 yıl arasındadır.zaten çok temiz hayvanlar hep aynı yere yapıyorlar...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-05-13, 19:29   #9
 
Üyelik Tarihi: Mayıs 2013
Mesajlar: 4
klşi Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Tavşanlarda tuvalet eğitimi

çişini yaparken hemen altına gazete kedi kumuda oluyo koy koku sinince aynı yere yapar.
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Köpeklerle İlgili Sık Sorulan 14 Soru: beyzosh Köpek Eğitimi ve Psikolojisi 12 06-01-15 00:24
Tuvalet eğitimi ve çok karşılaşılan sorunlar pisicik Kedi Eğitimi ve Psikolojisi 27 07-12-14 23:01
Köpeklerde Tuvalet Eğitimi ( Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi ) Mihav Köpek Eğitimi ve Psikolojisi 12 10-10-13 01:25
Kedilerin tuvalet yapma stilleri pisicik Kediler 27 03-08-13 23:01
tuvalet eğitimi -_özge_- Köpek Eğitimi ve Psikolojisi 2 22-09-09 15:38Saat 12:50.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203