Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedime Eş Arıyorum

Cevap Yaz
Eski 29-07-14, 23:50   #91

Kocaeli (İzmit)
Gizem-Pasa Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Yavrulari ne yapiyorsunuz??

kimin tatlım noldu kim ne yapmış yine bana ya ne ayıp ne ayıp benim gibi bir kıza hemde ))))
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-07-14, 00:18   #92

mighty Çevrimdışı

Tirnak icinde senin cumlenle ornek vermis arkadas) shift tusu ztn daha unutamadim hihihi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-07-14, 01:37   #93

Kocaeli (İzmit)
Gizem-Pasa Çevrimdışı

valla niye böyle ya sorunu kendimde aramam lazım bence 1 değil 2 değil..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-07-14, 01:46   #94

Kocaeli (İzmit)
Gizem-Pasa Çevrimdışı

şuna bir bakın nolur Korkunç olay! Zavallı kediyi fırında pişirdi! içim bir fena oldu.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-07-14, 11:10   #95

mighty Çevrimdışı

Nekadar hasta ruhlu pislik var bu dunyada 1000 yil dusunsem aklima boyle bisey gelmez ya yemegi bile 1 dkka koyuyosunda nasil pisiyo orda yavrum benim 5 dkka koymus bide allahindan bul pislik
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-07-14, 11:34   #96

Göztepe
kedimgiller Çevrimdışı

Hala sözümün arkasındayım. 3 gün sonra memleketime Muğlaya gidiyorum. yine bakacağım onca sokak kedisi bizim evde kedi kumu yemi olduğu halde ''aa kapalı mekan bir kenara kıvrılayım'' mı diyecek yoksa yemden yemekten sütten hırsızlama yapıp kendi yerine mi dönecek? Bizim oralarda her kapı açık (kış hariç )ama hiçbir sokak kedisi evleri seçmez, karnını doyurur gider. Kedi kendine iyi olanı bilemiyor ama biz insanlar biliyoruz öyle mi? )) Ben cins kedilerimi bile oraya götürüyorum ki en azından bir kaç hafta toprağa yatsın böcek tutsun ağaca çıksın otları dişlesin. Orada İstanbuldakinden çok daha huzurlu ve mutlu oluyorlar. Vicdanınız yoksa hadi gördüğünüz sokak kedilerini evlerinize alın mesela 5-6 sokak kedisini eve tıkın 10 gün gözleyin evet çok mutlu görünüyorlar diyen olacak mı merak ediyorum. 10 günden sonra kapıyı açın, bakalım kaçı evde kalmayı tercih edecek? )) Kediler en hisli hayvanlar. Her apartman kapısı açılınca bir kedi içeri girmiyorsa elbet bir sebebi var çünkü sokakları kendilerine daha uygun buluyorlar..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-07-14, 12:26   #97

Pıtırsonic Çevrimdışı

kimse size sokakta varlığını sürdürebilen kedileri alıp da eve kapatın demiyor ki.. yuva ihtiyacı olan evden atılmış, engelli, annesiz vb.. durumlardaki kedileri alıp besleyin. kedilerim cins olmadığı için cins olmayan kedilerin eve adapte olup olamayacağı konusunu soranlar oluyor, hatta en son bir iki gün önce sormuş biri.. herkese söylediğim, yetişkin ya da sokakta varlığını sağlıklı şekilde sürdürebilen bir kediyi eve kapamamaları gerektiği. bir kişi de çıkıp aksi yorum yaptığımı söyleyemez. burada da aynı şey yazılmışken siz kendinize göre yontup işinize gelen cevapları veriyorsunuz, söylenen "ihtiyacı olanları sahiplenmek" kısmını görmezden geliyorsunuz.

5 adet sokak kedisini sizin tabirinizle eve tıkmış biri olarak sokak kedilerinin evde yapıp yapamayacağı konusuna da cevap vereyim. çok tehlikeliler, yabaniler, inanın kapımı kilitlemeden yatamıyorum gibi bir durum söz konusu bile değil. siz kediniz sırf cins olduğu için eve uyum sağlayabildiğini düşünüyorsunuz ancak o eve alıştığı için eve uyum sağlıyor. sokağa alışsaydı sokağı isteyecekti. sokakta yaşayan yetişkin van kedisini de alıp eve koyun, "ben cinsim zaten, benim yuvam elbette ki burası" demeyecek; dışarı çıkmak isteyecektir. ömründe hiçbir cins olmayan kediyle evini yıllarca paylaşmamış kişilerin kendi ön yargılarını gerçek buymuş gibi yansıtması cins kedi beslemesine "ama onlar evde yapamıyorlar, çok mutsuzlar" kılıfını uydurmaya çalışmasından ileri geliyor. ayrıca madem mutsuzlar, kapı açıkken benimkiler niye kaçmıyor diye sormadan edemiyorum.. madem yerleri sokak ve bunu biliyorlar, kaçsalar ya sokağa?

siz zaten fikrinizi değiştirmeyin, sıkı sıkı savunun fikrinizi. sizin yerinize de biz ek olarak ihtiyacı olan sokak hayvanlarını sahipleniyoruz, yakında barınağa dönecek evimiz zaten. bırakın onları ayırt etmeyen, hepsine can taşıdıkları için eşit mesafede duran insanlar onları sahiplensinler. en azından sonradan yine kılıflar bulunup sokağa atılmazlar. bana göre onlar için en iyisi bu..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-07-14, 12:46   #98

mighty Çevrimdışı

Kedileriniz cinsse sokaktan gelmediyse ev kediso oluyorsa cins kedileriniz ozaman topraga basmasin bocek avlamasin otlamasin agaca cikmasin yabani degil o unuttunuzmu ev kedisi ev!
Niyeyse bizim yazlikta evin icine girmek icin kendilerini yirtiyorlar demek sizin orlarda bi sorun var sokak kedisi evi sevmez diye nasil bir dusuncedir bu allahim gulsemmi aglasammi bilemedim Sokaklar daha uygun onlar icin eve girmezlermis vah vah bizimkiler sokaktan nasibini almamis demekki evde yasiyor pardon biz kapattik eve ve suan cok mutsuz demek ))
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-07-14, 12:54   #99

mighty Çevrimdışı

Bu arada sizde kapinizi acin bakalim kim.nereye gidiyor ))
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-07-14, 13:03   #100

Kocaeli (İzmit)
Gizem-Pasa Çevrimdışı

mighty tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Nekadar hasta ruhlu pislik var bu dunyada 1000 yil dusunsem aklima boyle bisey gelmez ya yemegi bile 1 dkka koyuyosunda nasil pisiyo orda yavrum benim 5 dkka koymus bide allahindan bul pislik
dün gördüm şok oldum valla çok fena yaa. Allah kahretsin onu.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-07-14, 13:04   #101

mighty Çevrimdışı

Ha bu arada onceki kedilerimizden biri yanlis anlasilmasin cins degil hergun babamla 4 kat asaga inerdi babam arabanin kapisi acardi kendi binerdi tasma filan yok ofise giderlerdi aksamda babamla geri gelirdi zorlama filan yok bu bahsettigim bildiginiz sokak kedisiydi ha bu arada onlar disari cikip geri geliyorlar eve sokakta mutlu degiller ve tehlikeli diye biZ cikartmiyoruz ayrica parazit kapma ihtimalleride artiyor niyeyse benim besledigim.evimin onundeki kediler beni sokagin basinda taniyor markete gidip geliyoruz birlikte evime 5_6 kedi tikmiyorum evimin durumu musait olsa emin olun onuda yaparim cunku sevgi sadece sokakta verilmiyor mamayla suyla verilmiyor anneniz babaniz onunuze suyla yemek koymadigi gibi onlarinda bir kalbi bar benle aglayan kedim vardi sokak kedisiydi sizin tabirinizle ama size bunlari anlatmak bos
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-07-14, 13:12   #102

Kocaeli (İzmit)
Gizem-Pasa Çevrimdışı

kedimgiller tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Hala sözümün arkasındayım. 3 gün sonra memleketime Muğlaya gidiyorum. yine bakacağım onca sokak kedisi bizim evde kedi kumu yemi olduğu halde ''aa kapalı mekan bir kenara kıvrılayım'' mı diyecek yoksa yemden yemekten sütten hırsızlama yapıp kendi yerine mi dönecek? Bizim oralarda her kapı açık (kış hariç )ama hiçbir sokak kedisi evleri seçmez, karnını doyurur gider. Kedi kendine iyi olanı bilemiyor ama biz insanlar biliyoruz öyle mi? )) Ben cins kedilerimi bile oraya götürüyorum ki en azından bir kaç hafta toprağa yatsın böcek tutsun ağaca çıksın otları dişlesin. Orada İstanbuldakinden çok daha huzurlu ve mutlu oluyorlar. Vicdanınız yoksa hadi gördüğünüz sokak kedilerini evlerinize alın mesela 5-6 sokak kedisini eve tıkın 10 gün gözleyin evet çok mutlu görünüyorlar diyen olacak mı merak ediyorum. 10 günden sonra kapıyı açın, bakalım kaçı evde kalmayı tercih edecek? )) Kediler en hisli hayvanlar. Her apartman kapısı açılınca bir kedi içeri girmiyorsa elbet bir sebebi var çünkü sokakları kendilerine daha uygun buluyorlar..
kedilerinizi bu kadar seviyorsanız ve doğada çok mutlu oluyorlarsa buyurun efendim salın sokağa mutlu mutlu yaşasınlar.. ? insan sevdiği herşeyin mutlu olmasını ister.. cins kedi eve layık evde mutlu olur sokak kedisi sokağa layık sokakta mutlu olur diye bir şey olamaz. bu hayvanın karakterine bağlıdır. özgür ruhlu kedi ev kedisi dahi olsa onu evde tutamazsınız. onlar insanlardan korkuyorlar çünkü onların yaşadığını biz görmüyoruz insanlara güvenemedikleri için öyle her yere girmiyorlar. canını yakan kim olursa olsun kediler sadık değildir köpek gibi kendi keyfine göre yapar her şeyi. insan gibi bakılmazsa ev kediside evi terkedecektir. acısını anlatmaya dili olmayan varlıklar sokağı o hayatı haketmiyorlar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-07-14, 13:20   #103

mighty Çevrimdışı

Bizimkiler apartman kapisini acincada giriyor hatta her yil apartmanda doguran kedi oluyor apartmanca kimse bisey demiyor onlar buyuyup apartmandan cikincada ilaclattiriyoruz kapimizin onunde su var mamalarini ben koyuyorum bir kac kiside arada sirada sosis sucuk salam koyuyor yani onlar iceri girmeyi seviyorlar.bizden kacmiyorlar annesinin gozunun.onunde yavrularini sevebiliyoruz neymis apartmana girmezmis kedi sizin ordako CINS insanlardan girmiyor olmasin?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-07-14, 16:54   #104

Tekirdağ
LEO59 Çevrimdışı

aslında bu konuda yazmaktan vazgeçmiştim ama bazıları hala bana dokundurmalar yaptığı için birkaç şey yazıcam.

öncelikle mighty, siz ne yapmaya çalışıyosunuz?o konunun muhatabı siz değilsiniz.gizem hanım inandı ya da inanmadı ama konuyu kapattık biz.kimsenin de gizem hanıma bir kastı yok.tartışma nasıl olur?her düşünce sahibi,karşı tarafın görüşlerini çürütmek;kendi görüşlerini tanık ya da kanıt göstermek veya da en azından mantık yürüterek savunmak suretiyle kendi haklılığını kabul ettirmek ister.iki taraf da haklı olmayabilir ve fakat orta yolda bir doğru sonuç elde edilebilir.ya da hiç anlaşmaya varılamaz.ama ne olursa olsun kimsenin kimseye düşüncelerinden ötürü saygısızlık yapmaya hakkı yok.biz şimdi gizem hanımın değil de konuyla hiç alakası olmayan bi kişinin sözlerinden mi yola çıkalım?

O kadar kısır bi tartışma oldu ki bu!o kadar soru sordum bi kişi de çıkıp çözüm bu diyemedi.bizim düşüncelerimizle,sözlerimizle dalga geçerek hiç bi yere varamazsınız.o kedilere faydanız da dokunmaz.

Gizem hanım,her ne kadar chinchilla kelimesini daha çok sevdiğim için kedime öyle desem de aslında benimki bir persian yani iran.tarihi 1500lü yıllara kadar dayanıyor.günümüzde gördüğümüz haliyle bile 100 yılı geçkin süredir var. Ve diğer birçok tür genlerinde değişiklik yapılarak değil farklı türlerle çiftleştirilerek üretilmiştir.laboratuar ortamında değil.bu olay da kedilere özgülenemez.insanlar da farklı ırklardan,renklerden insanlarla evlenmiyor mu?misal ben Türk olduğum için kendi atalarımı örnek göstereyim,kavimler göçünden önce daha iri yapılı,çekik gözlü,daha koyu tenlilerdi.şimdi biz öyle miyiz?sırf sizin sözlerinizden yola çıkarak,o kadar hassas çok kolay hastalanan bi kedi diğerlerinden daha çok bakıma muhtaç değil midir?her gün tüylerinin taranması gereken,gözlerinin silinmesi gereken; hastalığa diğer türlerden daha açık olan bu canların sokakta hayatta yaşama ihtimali nedir?soyları tükensin demiyosunuz ama evde bakanları eleştiriyorsunuz.alımı-bakımı karneye mi bağlansın?yoksa bikaç kişide numunelik mi kalsın?hani biz onu demiyoruz biz bunu demiyoruz diyosunuz ya siz ne diyosunuz?nedir çözüm?

Tamam ben bi sokak kedisi alıyım engelli ya da engelsiz,siz bi tane alın o bi tane alsın bitmez!bitmeyeceği gibi azalmaz bile.bakın ben ülkenin yarısına yakın şehrinde bulundum.değişik yörelerin folklorüyle her zaman ilgilenmişimdir.diyebilirim ki evinde kedi-köpek besleyen insanlar büyük oranda batı anadoluda ve/veya sahil kesiminde.geri kalan yerlerde çok nadirdir.bu yüzden iç kesimlerde veterinerliklerin sayısı bile azdır ve bunların çoğu da besi hayvanlarıyla ilgilenir.

İnsanları hayvanlarla bir tutamazsınız mighty.müslümanlıktan dem vurduğunuz için söylemeden edemiycem,Allah insanları yaradılanların en hayırlısı olarak addetmiş,onları yeryüzündeki halifesi kılmıştır.yaradılanların ilki olan Hz. Adem,peygamberdir.O ve ondan sonra gelen hiçbir insan hayvan gibi yaşamamıştır.insanlar hiçbir zaman başı boş da bırakılmamıştır.peygamberler de insanlara öğrettikleri kuralları Allahtan; Onun vahiyleri yoluyla öğrenmişlerdir.başka dine ya da felsefeye inanan ve hatta hiçbir inanca mensup olmayanlara saygım var.sizin dininiz size benim dinim bana.bu sözlerim Müslüman olan arkadaşlara.bi iki ayet yazıcam,bakın insanların ortamı neresiymiş: Allah,evlerinizi sizin için bir huzur ve sükun yeri yaptı ve sizin için davar derilerinden gerek göç gününüzde gerekse konaklama gününüzde kolayca taşıyacağınız evler;yünlerinden,yapağılarından ve kıllarından bir süreye kadar (faydalanacağınız) bir ev eşyası ve bir ticaret malı meydana getirdi (16/NAHL-80) Biz Musa ile kardeşine şöyle vahyettik :kavminiz için Mısırda birtakım evler hazırlayın ve evlerinizi kıbleye karşı yapın ve namazı kılın ve müminlere müjde verin (10/YUNUS-87) eğer inanıyorsanız ayetleri inkar etmezsiniz.gördüğünüz gibi insanlara hadi dağılın ormana dağa bayıra denmemiş.

Dracarys,sokakta yaşamaya çalışan kedilerin sorumluluğunu bize yüklüyorsunuz .evinde hiç kedi beslemeyen hatta sokakta onlara acı çektirenlerden daha fazla olarak hem de.benim bir tane kedim var,yavru.çiftleştirmedim ama sonuçta ben de birinden aldım.

Leoyu bana veren insanların da hayvanseverliğine laf ettiniz.ben şu gün hala whatsapptan fotoğraflarını yolluyorum o insanlara.irtibatı koparmadık.yavrularının akıbetini takip ediyorlar.

Her kedinin farklı karakteri olabilir ama aynı cins kediler kendi cinsleri içinde diğerlerine nazaran daha çok benzeşirler.iran kedilerinin daha ağırbaşlı daha uysal olması gibi.bakın bunla ilgili örnek veriyim ,bundan birkaç hafta önce birbuçuk aylık kadar tekir bi kediyi eve getirdim.bi arabanın motorundan çıkarılmış,annesi yok.eve gelene kadar yolda hep parmağımı emdi.sonra eve geldik,yavaş yavaş tanıştırmaya çalışıyorum.fizik olarak bizimkinin 3te biri; yaş olaraksa yarısı kadar.hemen başladı bizimkine tıslamaya,pençe atmaya.leo garibim tıslamayı da bilmiyo.koklamaya arkadaşlık kurmaya çalışıyo ama küçük yaklaştırmıyo.küçük için ayrı mama kabı koydum,gitti leonun kabından yedi.leo hiç ses çıkarmadı.başka zaman küçük kendi kabından yerken leo yaklaştı diye öyle bi hırladı ki ben korktum.sanki yavru kedi değil de aslan.öyle böyle günler geçti,ne bizimkiyle bir arada durabildi ne de uysallaştı.sonuçta bizde kalamadı.

Evrime mi inanıyosunuz yoksa yaratılışa mı bilmem ama hiçbir görüşe göre doğadaki hayvanların üremesinin kaynağı biz değiliz.belki doğmuş olanlara yardım edebiliriz.ama onların kontrolsüzce üremelerine müdahale edilmedikçe evinizde 5 değil 50 kedi baksanız da dışarıda yeni kediler doğmaya devam edecek.bunun sonu yok.sanki onlar bizim hiç umrumuzda değilmiş gibi konuşamazsınız. Kedimgillerin dışarıda baktığı kediler varmış,benim de işyerimizin bahçesinde.sorarım size,siz evinde hiç kedi beslemeyen tanıdıklarınızı da suçluyor musunuz?onların düşünceleriyle de dalga geçiyor musunuz?sizinle aynı görüşü paylaşmayan kedimgillerden önce sadece ben vardım.damarıma basılıp kendimi kaybedene kadar da herkese karşı sakin ve saygılı hitap ettim.o olaydan sonra da herkesten özür diledim,öfkemi kontrol edemeyip ortamı gerdiğim için.şimdi kedimgiller de ben de ılımlı yaklaşıyoruz size.siz neden böyle davranmayı denemiyorsunuz?bu kin neden?

Bakın ülkemizde hayvanları koruma kanunu var.hanginiz bu kanun maddelerine dayanarak onların refahı,sağlığı ya da can güvenliği için büyük bir adım attınız?bakın seçerek-kısaltarak yazacağım birkaç örnek:

MADDE 4. - Hayvanların korunmasına ve rahat yaşamalarına ilişkin temel ilkeler şunlardır:
j) Yerel yönetimlerin, gönüllü kuruluşlarla işbirliği içerisinde, sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların korunması için hayvan bakımevleri ve hastaneler kurarak onların bakımlarını ve tedavilerini sağlamaları ve eğitim çalışmaları yapmaları esastır.
k) Kontrolsüz üremeyi önlemek amacıyla, toplu yaşanan yerlerde beslenen ve barındırılan kedi ve köpeklerin sahiplerince kısırlaştırılması esastır. Bununla birlikte, söz konusu hayvanlarını yavrulatmak isteyenler, doğacak yavruları belediyece kayıt altına aldırarak bakmakla ve/veya dağıtımını yapmakla yükümlüdür.

MADDE 5. - Bir hayvanı, bakımının gerektirdiği yaygın eğitim programına katılarak sahiplenen veya ona bakan kişi, hayvanı barındırmak, hayvanın türüne ve üreme yöntemine uygun olan etolojik ihtiyaçlarını temin etmek, sağlığına dikkat etmek, insan, hayvan ve çevre sağlığı açısından gerekli tüm önlemleri almakla yükümlüdür.
Hayvan sahipleri, sahip oldukları hayvanlardan kaynaklanan çevre kirliliğini ve insanlara verilebilecek zarar ve rahatsızlıkları önleyici tedbirleri almakla yükümlü olup; zamanında ve yeterli seviyede tedbir alınmamasından kaynaklanan zararları tazmin etmek zorundadırlar.
Ev ve süs hayvanı satan kişiler, bu hayvanların bakımı ve korunması ile ilgili olarak yerel yönetimler tarafından düzenlenen eğitim programlarına katılarak sertifika almakla yükümlüdürler.
Ev ve süs hayvanlarının üretimini ve ticaretini yapanlar, hayvanları sahiplenen ve onu üretmek için seçenler annenin ve yavrularının sağlığını tehlikeye atmamak için gerekli anatomik, fizyolojik ve davranış karakteristikleri ile ilgili önlemleri almakla yükümlüdür.
Ev ve süs hayvanları ile kontrollü hayvanlardan, doğal yaşama ortamlarına tekrar uyum sağlayamayacak durumda olanlar terk edilemez; beslenemeyeceği ve iklimine uyum sağlayamayacağı ortama bırakılamaz. Ancak, yeniden sahiplendirme yapılabilir ya da hayvan bakımevlerine teslim edilebilir.

MADDE 6. - Sahipsiz ya da güçten düşmüş hayvanların, 3285 sayılı Hayvan Sağlığı Zabıtası Kanununda öngörülen durumlar dışında öldürülmeleri yasaktır.
Sahipsiz hayvanların korunması, bakılması ve gözetimi için yürürlükteki mevzuat hükümleri çerçevesinde, yerel yönetimler yetki ve sorumluluklarına ilişkin düzenlemeler ile çevreye olabilecek olumsuz etkilerini gidermeye yönelik tedbirler, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı ile eşgüdüm sağlanarak, diğer ilgili kuruluşların da görüşü alınmak suretiyle Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelikle belirlenir.
Hiçbir kazanç ve menfaat sağlamamak kaydıyla sadece insanî ve vicdanî amaçlarla sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanlara bakan veya bakmak isteyen ve bu Kanunda öngörülen şartları taşıyan gerçek ve tüzel kişilere; belediyeler, orman idareleri, Maliye Bakanlığı, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından, mülkiyeti idarelerde kalmak koşuluyla arazi ve buna ait binalar ve demirbaşlar tahsis edilebilir. Tahsis edilen arazilerin üzerinde amaca uygun tesisler ilgili Bakanlığın/İdarenin izni ile yapılır.

MADDE 8. - Bir hayvan neslini yok edecek her türlü müdahale yasaktır.
Ev ve süs hayvanının dış görünüşünü değiştirmeye yönelik veya diğer tedavi edici olmayan kuyruk ve kulak kesilmesi, ses tellerinin alınması ve tırnak ve dişlerinin sökülmesine yönelik cerrahi müdahale yapılması yasaktır.

MADDE 14. - Hayvanlarla ilgili yasaklar şunlardır:
a) Hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak, bakımlarını ihmal etmek, fiziksel ve psikolojik acı çektirmek.
b) Hayvanları, gücünü aştığı açıkça görülen fiillere zorlamak.
c) Hayvan bakımı eğitimi almamış kişilerce ev ve süs hayvanı satmak.
d) Ev ve süs hayvanlarını onaltı yaşından küçüklere satmak.
l) Pitbull Terrier, Japanese Tosa gibi tehlike arz eden hayvanları üretmek; sahiplendirilmesini, ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak; takas etmek, sergilemek ve hediye etmek.

MADDE 17. - Bu Kanun hükümlerine uyulup uyulmadığını denetleme yetkisi Bakanlığa aittir. Gerektiğinde bu yetki Bakanlıkça mahallin en büyük mülkî amirine yetki devri suretiyle devredilebilir.
Yerel yönetimler, ev ve süs hayvanları ile sahipsiz hayvanların kayıt altına alınması ile ilgili işlemleri yapmakla yükümlüdürler.

MADDE 18. - Özellikle kedi ve köpekler gibi sahipsiz hayvanların kendi mekânlarında, bulundukları bölge ve mahallerde yaşamaları sorumluluğunu üstlenen gönüllü kişilere yerel hayvan koruma görevlisi adı verilir. Bu görevliler, hayvan koruma dernek ve vakıflarına üye ya da bu konuda faydalı hizmetler yapmış kişiler arasından il hayvan koruma kurulu tarafından her yıl için seçilir. Yerel hayvan koruma görevlileri görev anında belgelerini taşımak zorundadır ve bu belgelerin her yıl yenilenmesi gerekir. Olumsuz faaliyetleri tespit edilen kişilerin belgeleri iptal edilir.
Yerel hayvan koruma görevlileri; bölge ve mahallerindeki, öncelikle köpekler ve kediler olmak üzere, sahipsiz hayvanların bakımları, aşılarının yapılması, aşılı hayvanların markalanması ve kayıtlarının tutulmasının sağlanması, kısırlaştırılması, saldırgan olanların eğitilmesi ve sahiplendirilmelerinin yapılması için yerel yönetimler tarafından kurulan hayvan bakımevlerine gönderilmesi gibi yapılan tüm faaliyetleri yerel yönetimler ile eşgüdümlü olarak yaparlar.

MADDE 21. - Bir hayvana çarpan ve ona zarar veren sürücü, onu en yakın veteriner hekim ya da tedavi ünitesine götürmek veya götürülmesini sağlamak zorundadır.

MADDE 22. - İşletme sahipleri ve belediyeler hayvanat bahçelerini, doğal yaşama ortamına en uygun şekilde tanzim etmekle ve ettirmekle yükümlüdürler. Hayvanat bahçelerinin kuruluşu ile çalışma usul ve esasları Tarım ve Köyişleri Bakanlığının görüşü alınmak suretiyle Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelikle belirlenir.

MADDE 27. - İdarî para cezalarının ödenme süresi cezanın tebliği tarihinden itibaren otuz gündür.
Ceza vermeye yetkili merciler tarafından, Bakanlıkça bastırılan ve dağıtılan makbuz karşılığında verilen para cezaları, ilgilileri tarafından mahallin en büyük mal memurluğuna yatırılır. Yatırılan paranın % 80'i ilgili belediyeye takip eden ay içinde aktarılır. Bu para, tahsisi mahiyette olup amacı dışında kullanılamaz.

ŞimdiGerçekten o kadar ateşli birer hayvansever iseniz tüm bu kanunu zaten araştırmışsınızdır.ya da umarım hiç yoktan üşenmeyip benim yazdıklarımı okumuşsunuzdur.bu kanun maddeleri TBMMnin kabul ettiği hayvanları koruma kanunundan alıntıdır.her kanun için olduğu gibi bu kanuna aykırı hareket de yine yasama organının koyduğu birtakım yaptırımlarla karşılaşır.bu kanuna aykırılıklar için muhtelif miktarlarda idari para cezaları konmuştur.tahsil edilecek paralar da yukarda yazdığı gibi %80 oranında belediyelere aktarılacak ve bu hayvanlar için kullanılacaktır.soruyorum size:

1)Aranızda,bizi eleştiren kaç kişi yerel hayvan koruma görevlisi olarak çalışıyor yahut da bunların görevlerini yerine getirip getirmediğini takip ediyor?

2)etrafınızdaki hayvan bakımevlerindeki,pet shoplardaki eksikliklerin giderilmesi,yanlışların düzeltilmesi ile ilgili olarak, denetleme görevini haiz mahallin en büyük mülki amirliğine hiç başvurdunuz mu?

3)siz hiç kesik kulaklı iri köpeklerden görmediniz mi?şikayette bulundunuz mu?

4)o çok eleştirdiğiniz evde beslediği kedisini çiftleştirip çoğaltan insanları,belediyeye kayıt yaptırmadıkları için şikayet ettiniz mi?

5)bir pet shopa girip sertifikası var mı diye sordunuz mu?

6)bir köpeğe ya da kediye çarpıp kaçan arabanın plakasını aldınız mı?

7)kendi düşüncenizde olan insanlarla birlik olarak sokak kedilerini rehabilite etmek,bakımını sağlamak maksatlı tesis kurmak için yetkili kamu tüzel kişiliklerinden size arazi tahsisinde bulunmasını istediniz mi?

Bunları yapsaydınız gerçek ve daha büyük,daha kalıcı faydalar sağlamış olurdunuz.tahsil edilecek cezalar,sizin onlar için harcayabileceğinizden çok daha fazla olurdu.En azından bizi sebebi biz olmadığımız durumlar için eleştirmek yerine hiç kedi bakmayan insanlara kedi sevgisi aşılamaya çalışsanız onlar için iyi bir şeyler yapmış olursunuz.

Peki Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesini duydunuz mu?Ya da Ev Hayvanlarının Korunmasına Dair Avrupa Sözleşmesinin ülkemizce 99da imzalanıp 2003te onaylandığını biliyor musunuz?Gelişmiş ülkelerde sokak hayvanlarına yönelik mevzuatın ve uygulamanın nasıl olduğunu araştırdınız mı?kalıcı çözümler,insanların sokaktan birer ikişer hayvanı evine almasıyla sağlanmıyor.bunlar iyi bir planlama ve yüksek maliyetlerle ve ancak kamu kudretiyle sağlanabilir.sizinse başarılı olduğunuz yegane konu -tavırlarınızdan ötürü- hayvanları insanlardan daha çok sevmemizi sağlamanızdır.

Yazık ki milletçe böyle her konuda birbirimize düşürülüp;ayrıştırılıyor,ötekileştiriliyoruz.Karşı t görüşlere tahammülümüz kalmamış.

Saygı çerçevesi içinde görüş beyan edenlerinize ben de saygılarımı sunarım..Diğerleri içinse kötü söz sahibine aittir diyorum.

Not:yazdıklarımdan özellikle isim isim belirtmediğim konularda genele hitaben yazdım.herkesi kastetmedim.kendinize uymayan durumlar için alınmayın.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-07-14, 17:23   #105

mighty Çevrimdışı

Simdiye kadar siz ve bey olarak hitap ettigim sahis
Yazdiklarini savunuyorsan en basta silmiceksin yazdiklarini bir tane kafa yapin ayni insani bulunca burda tekrar mudahil olmayacaksin ayrica gizeme yaptigim sakayida ustune almicaksin BENIM MUSLUMANLIKTAN DEM VURDUGUM SANA DUSMEZ hayvanlari koruma kanunlarimi varmi sence bu ulkede sen orda yazanlara inaniyormusun
O.cocugunun biri kedisinin karnini desip internete yukledigi gece ben sabaha kadar uyumadim sen nerdeydin
Hayvan haklari icin yuruyus yaptim sen nerdeydin
Ben dernege uyeyim takip etmedigimi nerden biliyorsun???
Cebimdeki son parami gece yarisi buldugum kopegi veterinere goturcem diye taksiye verdigimi 2 saat eve yurudugumu nerden biliyorsun ki gelip benim muslumanliktan dem vurdugumu soyluyorsun
Facebookta en cok takip ettigim insanlar arasinda hayvan haklari derneginin basindaki insanlar oldugu biliyormusun? Sokakta adanada bekediye tarafindan yapilan su icme yerlerinin samandiralarinin bazen bozuldugunu icine ekmek atildigini pislendigini temizlenmesi gerektigini bunlari benim antalyadan bile takip ettigimi biliyormusun? Sen kimsin oturup google arastirmacisimi oldun
Karsinda gecen gun bahsettigin cocukta yok senin daha benim dinle ilgili bahsettiklerime muslumanliktan dem vuruyorsun demek benim dusunceme saygi duymuyosun demektir ki demekki senin benim dinime bile tahammulun kalmamis yazik
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları