Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 01-11-14, 06:05   #1

lelouchsama Çevrimdışı
Varsayılan Yeni kedi sahiplendim,yardımınız gerek!

Merhabalar,

Üniversite öğrenciyim,evde tek yaşıyorum.Kedi sahiplendim bugün,1.5 aylık civarı ve her ne kadar veteriner müdürlüğünden alsam da mezbaha gibi bir yerde onlarca kedi tıkıştırılmıştı kafese...

Kedimin aşılarını sordum ve yapılmadı dediler.Sanırım sokakta annesiz bulundu.Bugün eve aldım,kutudan çıkardım sütünü suyla karıştırıp koyayım derken fırladı ve.....!

Buzdolabının arkasına saklandı
Öyle böyle çıkarttım,arkadaşlar da yardıma geldiler.Sonra kedi kumunu aldım,bir leğen aldım.

Eve ilk gelince sağa sola dışkaladı,ama kedi kumunu alınca artık evin ucunda da olsa tuvaleti gelince oraya depar atıyor ve orada yapıyor.

Ama kafamda bazı sorular var,

Şu an sütü suyla karıştırıp,içine yumurta sarısı ve 1 küp şeker atarak karıştırıyorum.
Suyunu da koyuyorum.Yavru kedi maması almalı mıyım?

Sanırım üşütmüş,birkaç arkadaşlar geldiler onlar da bilgililer biraz,kusuyor kedi ara sıra.Süt çıkarıyor pıt pıt ağzından damla damla;bu durumda yıkamalı mıyım?

Aşıları olmadığından,beni 1-2 kez tırmaladı ilk dolaptan çıkarırken ve kanadı(derin değil,hafif);kuduz iğnesi olmam gerekli mi? Ayrıca onu sevdikten sonra sevdiğim elimle sigara da içtim yani bu onun tüylerini bir nevi yalamam demek.İğne olmam gerekli mi?

İlk geldiğinde çok hareketliydi,ona peteğin orada birkaç havlu sererek bir yer yaptıktan sonra yaklaşık saat 21:00'dan beri arada uyanarak bakınarak tekrar uyuyor,bu normal mi?

Teşekkürler.

Lelouch'un resimleri,

Bu konu en son " 01-11-14 " tarihinde saat 06:12 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-11-14, 11:09   #2

oyuncumiya Çevrimdışı
Talking Cvp: Yeni kedi sahiplendim,yardımınız gerek!

merhaba normal ona biraz zaman verin etrafı tanımaya çalışıyor anne sütünü yeteri kadar almamış heralde kusuyor demişsini tüymü kusuyor tuvaletini yapıyormu rahat buda önemli eğer annesinden erken ayrıldıysa ona bazı eğitimleri senin yapman gerek kuru mama için erken aslında ama birkutu yaş mama al azar azr ver ama ona alıştırma azar azar tatlı kaşığı kadar tadımlık giçi ve sütün içine ekmek doğra su katman iyi olmuş bu arada belki o küçük midesi sütü kaldırmıyordur mutfaktan peynir yoğurt ver ama yoğurdada azıcık su kat sütü soğuk verirsen ondanda olabilir mümkün olduğu kadar oyna hem aranızdaki baş artar hemde ortama hızlı ayak uydurur aman illa kucağıma gelsin otıriyim oyniyim diye sıkma yoksa daha fazla kaçar biliyorum evde minik bir yavru kedi varken bu biraz zor ama ve resimlerden gördüm o leğen ona büyük değilmi çıkıyomu yanilaka ve birde mutlaka ama mutlaka verinere götürmelisin o eniyisini bilir başka sorun varsa sorabilirsin kedin ile sana kedinle mutlu uzun ömürler diliyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-11-14, 12:30   #3

lelouchsama Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Yeni kedi sahiplendim,yardımınız gerek!

oyuncumiya tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
merhaba normal ona biraz zaman verin etrafı tanımaya çalışıyor anne sütünü yeteri kadar almamış heralde kusuyor demişsini tüymü kusuyor tuvaletini yapıyormu rahat buda önemli eğer annesinden erken ayrıldıysa ona bazı eğitimleri senin yapman gerek kuru mama için erken aslında ama birkutu yaş mama al azar azr ver ama ona alıştırma azar azar tatlı kaşığı kadar tadımlık giçi ve sütün içine ekmek doğra su katman iyi olmuş bu arada belki o küçük midesi sütü kaldırmıyordur mutfaktan peynir yoğurt ver ama yoğurdada azıcık su kat sütü soğuk verirsen ondanda olabilir mümkün olduğu kadar oyna hem aranızdaki baş artar hemde ortama hızlı ayak uydurur aman illa kucağıma gelsin otıriyim oyniyim diye sıkma yoksa daha fazla kaçar biliyorum evde minik bir yavru kedi varken bu biraz zor ama ve resimlerden gördüm o leğen ona büyük değilmi çıkıyomu yanilaka ve birde mutlaka ama mutlaka verinere götürmelisin o eniyisini bilir başka sorun varsa sorabilirsin kedin ile sana kedinle mutlu uzun ömürler diliyorum

çoook teşekkür ederim yorumlar için Dün gece 1 saat dolandı sonra yine uyudu,şimdi kalktı beni de kaldırdı halıya uzandı,beni sev diye mırıldandı,10 15 dakika onunla oynadım sevdim bir de kağıtı yuvarlak yapıp onu attım sağa sola onu yakaladı,sonra mayıştı severken,ben de tuttum peteğin oradaki "REİS BÖLGESİ" dediğim yere koydum,yine yumuldu uyuyor Saat 3 gibi arkadaş gelecek,ben de çıkıp kafes alacağım kediye.Geldikten sonra götüreceğim veterinere...

Ya dediğim gibi arkadaşlar şakasına da olsa korkuttular,yok kuduz kaparsın vs. diye
O hastalık haftalarca kuluçka dönemi var.Tabii Şöyle bir şey de var ki;lelouch 10 günden uzun yaşarsa,sorun yoktur.Kuduz kedide en fazla yaşam süresi 10 gün olarak verilmiş...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-11-14, 13:00   #4

dumiş üyesinin avatarı

dumiş Çevrimdışı

Kedi çok saldırgan değil Anladığım kadarıyla. Bir de yerde yuvarlanıp kendini sevdiriyor diyorsun yani böyle cana yakın bir kediyse kuduz olabilir mi sence Veterinere de mutlaka götür, hem aşılarını yaptır hem de muayne ettir sonuçta sokaktan gelmiş bir hastalığı falan varsa hemen tedavi edilsin erken Teşhis can kurtarır dimi Şimdilik kesinlikle süt vermeyin kusması da büyük ihtimalle sütten kaynaklıdır değilse de tüy yumağından kaynaklıdır. Yiyecek olarak beapharın veya gimpetin bebek sütlerinden hazırla yanında ek besin olarak haftada bir yumurta Sarısı, eğer seviyorsa 2günde 1 bir yemek kaşığı yoğurt, haftada birde haşlanmış tavuk ve suda bekletilmiş tuzu gitmiş peynir verebilirsin ama peyniri çok verme. Biraz Büyüyünce Islak mamaya başlarsın ama azar azar çok verirsen sonra kuru mamaya alıştıramazsın o Yüzden Islak mamayı da 3günde1 verirsin. Daha da Büyüyünce yavru kediler için olan kuru mamaya başlarsın. Onu sıcak tutmaya çalış bol bol oyna zamanla sana alışınca çok güzel bir kedi olacaktır bu arada taramayı da unutma

Bu konu en son " 01-11-14 " tarihinde saat 13:02 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir.... Sebep: Ekleme
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-11-14, 13:13   #5

gülhanım Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 8

Şu an sütü suyla karıştırıp,içine yumurta sarısı ve 1 küp şeker atarak karıştırıyorum.

Sanırım üşütmüş,birkaç arkadaşlar geldiler onlar da bilgililer biraz,kusuyor kedi ara sıra.Süt çıkarıyor pıt pıt ağzından damla damla;bu durumda yıkamalı mıyım?

Aşıları olmadığından,beni 1-2 kez tırmaladı ilk dolaptan çıkarırken ve kanadı(derin değil,hafif);kuduz iğnesi olmam gerekli mi? Ayrıca onu sevdikten sonra sevdiğim elimle sigara da içtim yani bu onun tüylerini bir nevi yalamam demek.İğne olmam gerekli mi?

İlk geldiğinde çok hareketliydi,ona peteğin orada birkaç havlu sererek bir yer yaptıktan sonra yaklaşık saat 21:00'dan beri arada uyanarak bakınarak tekrar uyuyor,bu normal mi?
merhaba,kediniz 2 ay civarı bir yavruya benziyor,süt yerine yaş mama ve kuru mama verebilirsiniz.kuru mamayı ıslatıp verebilirsinz.
kedinizi yıkamayın,sokaktan yeni geldiyse,üşütmüştür bir de banyo yaptırırsanız öldürürsünüz.kusması sindirim probleminden olabilir.süt gaz yapar o yüzden çıkarabilir.peynir ,haşlanmış tavuk,pişmiş kıyma verebilirsiniz.çiğ et kesinlikle vermeyin.
kuduz şehir kedilerinde pek görülmez,zaten kuduz olsa kedi bu şeklde olmaz.kuduzun belirtilerini biliyorsunuzdur.kedinize parazit tedavisi olarak hap yutturabilirsiniz.veterinerinizden aniprazol türü bir ilaç vermesini isteyin.aşıyı kaldıramayabilir.karma aşısını yaptırırsınızvarsa piresi ense damlası uygulatırsınız.
uyuması normal,yeni bulduysanız,günlerdir çektiği yorgunluğu bu şekilde atacaktır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-11-14, 17:32   #6

lelouchsama Çevrimdışı

Sağolun gerçekten Sütünü kestim,daha iyi gibi.Yoğurtla suyu karıştırdım,bir de yavru kedi mamalarından kuru alıp ıslatıp biraz ısıp vereceğim az sonra az miktarda.

Tavuk Göğsü alıp haşlarsam,o da olur sanırım.

bir de çok zayıf değil mi yahu,yürürken bir değişik ya da bana öyle geldi.

Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-11-14, 19:34   #7

dumiş üyesinin avatarı

dumiş Çevrimdışı

Çok Zayıf çok yemesi Lazım yakında kilo alır umarım Bu arada tavuk göğsünü de haşlayıp verirsen olur Kedinle mutluluklar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-11-14, 20:01   #8

lelouchsama Çevrimdışı

Ya yardımınız lazım,dediğiniz gibi katı kedi kumu maması aldım yavru için,hafif ıslattım ılık suyla ve süzdüm ama bir tane yiyip,kendini silkeledi.

Tavuk Göğsü haşladım,ufaladım biraz önüne koydum;yemek bile istemedi.

Peynir aldım,peyniri tabağa koydum onu bile yemiyor...

ve sürekli uyuyup,hareketsiz,gözlerini açınca bile şimdi oynama topu aldım ona,dışı hasır içinde tıkr tıkır sesler çıkaran ona bile sadece bakıyor,kovalama ihtiyacı yok.

Ayrıca,bacak kısmında,siyah noktalar var.

Veterinere pazartesi götüreceğim,ne yapabilirim?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-11-14, 20:09   #9

Özge Elibol Çevrimdışı

Islatmadan vermeyi denedin mi ? Bazıları ıslanınca sevmeyebilir. Ağzının yanından doğru koy bi tane tüm belki tıkırdatır ve yiyebilir o zaman.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-11-14, 20:14   #10

lelouchsama Çevrimdışı

yaptım,sadece yemeğe bakıyor...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-11-14, 20:33   #11

İstanbul (Anadolu Yakası)
Conservator Çevrimdışı

Çok bilgisiz ve bilinçsiz kalmışsınız, kediyi sahiplenmeden önce konu hakkında araştırmalar yapmalıydınız.

Öncelikle kedi 1,5 aylık. Fotoğrafından gördüğüm kadarıyla da zayıf kalmış. Sıkı bir şekilde beslenmesi gerekli. Sizin bahsettiğiniz sütü, su ile sulandırma işlemi; inek sütünün içerisinde bulunan laktozu biraz olsun seyreltme halidir. İçerisine yumurta sarısı ve küp şeker koymak ise seneler öncesinde bebek kedilere besin kaynağı olsun diye yapılıyordu ve artık "zararlı" bulunup yapılmıyor, çünkü "süt tozu" ve "bebek maması" bilinci aşılanmış durumda. Bunu da açıklamak gerekir size eminim ki; annesiz kalmış bebekler için ve emzirme döneminde olan anneler için hayvanlara özel bir süt tozu elde edilmiştir. Bir tanesinin ismi ise Kitty Milk'tir. Bebek maması derken de, Cici Bebe bisküvilerini kastetmiyoruz. Aptamil, Bebelac gibi insanoğlunun bebekleri için hazırlanmış olan süt tozlarını kullanıyoruz. Yani sütten kesilmiş, bebeklik evresi bitmiş ve 1,5 aylığa gelmiş bir kediye şu saçma karışımı yapmanızın mantığı, izahı yok.

Üşütmüş, falan filan değil. Kedide iç parazit olabilir. Zayıf kalmış olma sebeplerinden biri bu da olabilir. Veteriner kliniğine gidecek ve kedinin iç-dış parazit aşısı dahil olmak üzere yavaş yavaş tüm aşılarını yaptıracaksınız. Veriyor olduğunuz süt de ağır geliyor olabilir, hani içeriside; yağ, şeker, yumurta sarısı bulunan.

Aşıları olmadığından, beni 1-2 kez tırmaladı demek çok saçma, cümleyi yanlış kullanmış olmanıza veriyorum. Bir hayvan eğer kuduzsa, bu belli olur. 1-2 tırmık ile canınızdan olmazsınız. Çok evhamlıysanız gidip yaptırırsınız fakat her tırmık için 1 iğne olmakla geçmez hayat. Onu sevdikten sonra sigara içtim diyorsunuz, siz sigarayı tutmuyor da çiğniyor musunuz, ne demek yalamak?

Kedi koşturmuş o kadar peşinden, yorulmuştur, yorgundur, uyuyor olması anormal değil.

Bu arada kuru mama almak, tabii ki zorundasınız. Market mamalarından değil, kaliteli olanlarından. 15 kilogramı 200 TL'ye tekabül ediyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-11-14, 20:41   #12

lelouchsama Çevrimdışı

Conservator tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Çok bilgisiz ve bilinçsiz kalmışsınız, kediyi sahiplenmeden önce konu hakkında araştırmalar yapmalıydınız.

Öncelikle kedi 1,5 aylık. Fotoğrafından gördüğüm kadarıyla da zayıf kalmış. Sıkı bir şekilde beslenmesi gerekli. Sizin bahsettiğiniz sütü, su ile sulandırma işlemi; inek sütünün içerisinde bulunan laktozu biraz olsun seyreltme halidir. İçerisine yumurta sarısı ve küp şeker koymak ise seneler öncesinde bebek kedilere besin kaynağı olsun diye yapılıyordu ve artık "zararlı" bulunup yapılmıyor, çünkü "süt tozu" ve "bebek maması" bilinci aşılanmış durumda. Bunu da açıklamak gerekir size eminim ki; annesiz kalmış bebekler için ve emzirme döneminde olan anneler için hayvanlara özel bir süt tozu elde edilmiştir. Bir tanesinin ismi ise Kitty Milk'tir. Bebek maması derken de, Cici Bebe bisküvilerini kastetmiyoruz. Aptamil, Bebelac gibi insanoğlunun bebekleri için hazırlanmış olan süt tozlarını kullanıyoruz. Yani sütten kesilmiş, bebeklik evresi bitmiş ve 1,5 aylığa gelmiş bir kediye şu saçma karışımı yapmanızın mantığı, izahı yok.

Üşütmüş, falan filan değil. Kedide iç parazit olabilir. Zayıf kalmış olma sebeplerinden biri bu da olabilir. Veteriner kliniğine gidecek ve kedinin iç-dış parazit aşısı dahil olmak üzere yavaş yavaş tüm aşılarını yaptıracaksınız. Veriyor olduğunuz süt de ağır geliyor olabilir, hani içeriside; yağ, şeker, yumurta sarısı bulunan.

Aşıları olmadığından, beni 1-2 kez tırmaladı demek çok saçma, cümleyi yanlış kullanmış olmanıza veriyorum. Bir hayvan eğer kuduzsa, bu belli olur. 1-2 tırmık ile canınızdan olmazsınız. Çok evhamlıysanız gidip yaptırırsınız fakat her tırmık için 1 iğne olmakla geçmez hayat. Onu sevdikten sonra sigara içtim diyorsunuz, siz sigarayı tutmuyor da çiğniyor musunuz, ne demek yalamak?

Kedi koşturmuş o kadar peşinden, yorulmuştur, yorgundur, uyuyor olması anormal değil.

Bu arada kuru mama almak, tabii ki zorundasınız. Market mamalarından değil, kaliteli olanlarından. 15 kilogramı 200 TL'ye tekabül ediyor.

Bilgiler için teşekkürler,araştırıp aldım;ancak iç paraziti tahminim olan bir şey değildi.Kafam sıkışınca buraya yazdım,sizin bu saldırı dolu ithamlarınız da çok kabaca.

Öncelikle insanlarla konuşurken üslubumuza dikkat etmeliyiz.
Herkes bilgili olmuyor,internette edindiği bilgi kadarıyla,haliyle herkes veteriner ya da zamanla tecrübe ettiği çevrede büyümüyor.Çok sokak kedisi baktım,birisini eve alıp bakmak istemem sanırım bir ayıp değil?

Sigarayı içerken izmariti tutarsınız bir elinize,sonra o elinizde bakteri varsa izmarite geçer ve dudağınıza alıp çektiğinizde dudak çevresine yapışır.Daha sonra dudağınız kuruyunca yalarsınız ve içeriye girer.

Gerçekten ithamlarınız çok saldırgan.

Bilgiler için tekrar teşekkürler,iyi forumlar.

Bu konu en son " 01-11-14 " tarihinde saat 20:49 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-11-14, 22:25   #13

dumiş üyesinin avatarı

dumiş Çevrimdışı

lelouchsama tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bilgiler için teşekkürler,araştırıp aldım;ancak iç paraziti tahminim olan bir şey değildi.Kafam sıkışınca buraya yazdım,sizin bu saldırı dolu ithamlarınız da çok kabaca.

Öncelikle insanlarla konuşurken üslubumuza dikkat etmeliyiz.
Herkes bilgili olmuyor,internette edindiği bilgi kadarıyla,haliyle herkes veteriner ya da zamanla tecrübe ettiği çevrede büyümüyor.Çok sokak kedisi baktım,birisini eve alıp bakmak istemem sanırım bir ayıp değil?

Sigarayı içerken izmariti tutarsınız bir elinize,sonra o elinizde bakteri varsa izmarite geçer ve dudağınıza alıp çektiğinizde dudak çevresine yapışır.Daha sonra dudağınız kuruyunca yalarsınız ve içeriye girer.

Gerçekten ithamlarınız çok saldırgan.

Bilgiler için tekrar teşekkürler,iyi forumlar.
Tamamen Katılıyorum gerçekten cümleleriniz çok kaba Consevator. Başka bir konuda bu konuşulmuştu. Peki kurumdan bir kedi sahiplenmeden önce belki ölücek ve çok Zayıf diye Aldı peki bu durumda kediyi kurtarmadan önce gidip netten en kaliteli kedi maması ne diye mi araştırsın? Onuda geçtim daha önce kedi bakmış zaten. Karışımı yapması da o an kedi aç kalmasın diyedir. Veterinere götürecekmiş zaten o zaman iç paraziti yapılır. Kedi de 1gün de kurttan Ölmez diye düşünüyorum. Uyuma konusunda da Haklısınız ama üye de yorulup uyuduğunu akıl etmiştir heralde dimi? Sadece bu kadar uyuması fazla gelmiştir ve bir hastalığı olup olmadığını merak etmiştir. Amacım sataşmak değil sadece birbirimizin yanlışlarını düzeltmek.
Iyi Akşamlar

Bu konu en son " 01-11-14 " tarihinde saat 22:27 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir.... Sebep: ...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-11-14, 23:23   #14

gülhanım Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 8

İÇ paraziti aşı yaptırmayın hap verdirin.yoğun parazit durumlarında ki bütün sokak kedilerinin problemidir,parazitler vücuttan atılırken konak hayvanıda zehirleyip öldürür.bunun yerine 21 gün arayla çeyrek tablet yutturun,aşamalı olarak parazite müdahale edileceğinden hayvana zararı olmaz.evet çok zayıf kediniz,vitamin iğnesi de yaptırılabilir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-11-14, 22:37   #15

lelouchsama Çevrimdışı

Conservator tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Dumiş, boş boş konuşmayın. 2 kişi konuşurken 3. kişinin sıfatı bellidir.

Siz o saldırgan tavrı sonuna kadar hak ettiniz. Kediyi eve aldıktan sonra değil, eve almadan önce tüm bu bilgileri bilmeliydiniz. Burada 1 kusur yok, bin kusur var. O sebeple etme bulma dünyası diyoruz, biraz dikkatli olacaksınız.

Peki.Spontane gelişen bir olaydı,istersen zayıf bulduğum yavruyu orada bıraksaydım,2 güne hayatını kaybedip daha mutlu olurdu.Saçmalığı bırak lütfen,seni ciddiye almayı bırakıyorum.

Neyse,

arkadaşlar bugün lelouch ile veterinere gittik,veteriner de çok zayıf kaldığını farketti.Ateşi 34.5 derece imiş ve çok düşükmüş.
Vitamin ve antibiyotik iğnesi yaptı.

İç parazit için ağzından şırınga ile bir şey verdi,Cinsiyetinin tam belli olmadığını ama muhtemelen, bulduğu torbalardan erkek olduğunu söyledi.
Daha sonra bana Kediler için süt tozu ve multivitamin tozu verdi,bir de yavrular için mama verdi,ara sıra süte 3-4 tane atmam da zarar yokmuş.

Dış parazit damlası için şu an erken,biraz kendine gelsin dedi ve bana damlayı verip 10 gün sonra bunu ensesine damlat yarısı kadarını,diğer yarısını da 15-20 gün sonra damlat dedi.

Eve gelince sakinleşti biraz,delirdi orada.Şimdi pöfür pöfür uyuyor;ısınması için sıcak su torbası aldırdı,arada değiştirip uyuduğu sırada yanına yaslıyorum.

Verilen dozda toz ile suyu karıştırdım ve multivitamini yarım çay kaşığı koydum.Ama içmedi,belki de ihtiyacı yoktur.Suyu yanından aldım şimdi,sütünü temizleyip tekrar koyacağım 1 saate,belki suyu göremeyince içer.Ya da bir şeyler bulurum

edit: az önce sütü kana kana içti sonunda!

Bu konu en son " 02-11-14 " tarihinde saat 23:13 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları