Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 27-03-14, 21:43   #1

İstanbul (Avrupa Yakası)
AndroidNavy Çevrimdışı
Varsayılan Yeni Kedi Sahiplendim,Sorularım var :)

Arkadaşlar, bir arkadaşımın dişi kedisi 5 yavru doğurmuş ve şuan 2 haftalıklar bir dişiyi sahiplendim fakat 1 ay sonra alıcam kediyi -şöyle bir anne sütünden kesilsin- fakat şimdiden yarın gelecekmiş gibi heyecanlıyım.Eve geldiğinde tırmalama tahtası,kum,mama kabı,su kabı, oyuncak ve dilediği zaman saklanabileceği karanlık bir ortam hariç herhangi bir şeye ihtiyac duyar mı ?
Ayrıca kedi kumunu ne sıklıkla ve nasıl temizliycem? Kumu içinde bulunduğu tuvaletten nası çıkartıp dökücem torbaya falan? Ayrıca çok fazla koltuk perde tırmalar mı ? Tırmalamaması için ne yapıcam ? Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-03-14, 22:02   #2

bodrum
rüyatürker Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Yeni Kedi Sahiplendim,Sorularım var :)

Kedi kumu nasıl kullanılır? - UZMANTV izle .. topaklaşan kum daha iiyi bence .. bıde kokulu olanlar var
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-03-14, 23:31   #3

İstanbul (Avrupa Yakası)
AndroidNavy Çevrimdışı

rüyatürker tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kedi kumu nasıl kullanılır? - UZMANTV izle .. topaklaşan kum daha iiyi bence .. bıde kokulu olanlar var
Buna baktim ama deneyimsizlik iste yeterli gelmedi bu video. Kumu temizleme nasil yapilcak tuvalet kokulari nasil yukarda saydigim haricinde biseye ihtiyac duyar mi ve en onemlisi bu malzemeleri nereden temin etmeliyim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-03-14, 23:45   #4

deemeow üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
deemeow Çevrimdışı

Tuvaletiyle birlikte küçük bir kürek oluyor genelde, yoksa alınabilir ayrı olarak, onunla topaklanan kumu alıp atabilirsiniz. Kaka yaptıkça kakasını temizleyebilirsiniz, kristal kumları 2 haftada bir değiştirmek gerekiyormuş. Diğer kum hakkında bir bilgim yok ne yazık ki.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-03-14, 16:28   #5

lizbourne Çevrimdışı

AndroidNavy tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Arkadaşlar, bir arkadaşımın dişi kedisi 5 yavru doğurmuş ve şuan 2 haftalıklar bir dişiyi sahiplendim fakat 1 ay sonra alıcam kediyi -şöyle bir anne sütünden kesilsin- fakat şimdiden yarın gelecekmiş gibi heyecanlıyım.Eve geldiğinde tırmalama tahtası,kum,mama kabı,su kabı, oyuncak ve dilediği zaman saklanabileceği karanlık bir ortam hariç herhangi bir şeye ihtiyac duyar mı ?
Ayrıca kedi kumunu ne sıklıkla ve nasıl temizliycem? Kumu içinde bulunduğu tuvaletten nası çıkartıp dökücem torbaya falan? Ayrıca çok fazla koltuk perde tırmalar mı ? Tırmalamaması için ne yapıcam ? Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.
Kum, kum kabı, mama, mama kabı, su kabı, oyuncak... Hepsini söylemişsin zaten, başka acil bir şeye gerek yok, sonradan bir ihtiyacın olursa da o zaman düşünürsün, bunlar hemen alınması gerekenler...

Biz kumu çok fazla koymayarak, 4-5 günde bir değiştiriyoruz, yoksa koku yapıyor. Bir paket 3 sefer gidiyor, belki daha uzun kullanan vardır ama bizim kız iran kedisi olduğu için tüyleri çok uzun ve koku tüylerine siniyor, koku yapmaması için sık değiştiriyoruz öyle.

Temizlemeye gelince, zaten kaka yaptığı anlaşılıyor Kokuyor zaten anlaşılmaması imkansız Alıyorsun kabı götürüyorsun, arkadaşın dediği gibi kürek var, yanında almadıysan da sonradan da alınabiliyordur muhtemelen, toprağın içinde kakasını buluyorsun ve kürekle alıyorsun, küreğin altında süzgeç gibi boşluklar var, küreği sallayıp fazla kumu kaba bırakıyorsun, işte o kakayı da bir şeye koyup çöpe atabilirsin ya da sifonu çekersin üstüne falan orası senin bileceğin iş aslında o kadar zor bir şey değil göreceksin

valla bizim ki koltuk perde deli gibi tırmalıyor ama tırmalama tahtası yok o yüzden belki, tırmalama tahtası olanlar da azalıyor galiba
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-03-14, 17:39   #6

Kocaeli (İzmit)
Gizem-Pasa Çevrimdışı

ben paşa için bir sprey aldım ondan alabilirsin tırmalama tahtası var fakat yüzüne bakmıyor bizimki
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-03-14, 20:47   #7

İstanbul (Avrupa Yakası)
Merve Nisa Çevrimdışı

Tırmalama tahtası ve catnip spreyi alırsınız. Tırmalama tahtasına spreyi sıkarsınız kedi kısa süredr tırmalama tahtasına alışır. Ve mümkünse bi kaç tane farklı şekilde kullanabileceği tırmalama tahtası alın. Başka yerleri tırmalayınca kararlı bi şekilde hayır diyin izin vermeyin. Tırmalama sorununu çözersiniz diye tahmin ediyorum yoksa her kedi tırmalar tabiki perdelere koltuklara dadanmayı denicek silika yani kristal kumlarda kanser riski var. O yüzden topaklaşanları tercih edin. Kediniz yavru olduğu için kazması kolay olsun minik paticiklerini zorlamasın diyr ince kum tavsiye ederim biraz dağılır ama idare edin artık yaş ilerledikçe kalın kuma geçiş yaparsınız
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-03-14, 22:33   #8

İstanbul (Avrupa Yakası)
AndroidNavy Çevrimdışı

lizbourne tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kum, kum kabı, mama, mama kabı, su kabı, oyuncak... Hepsini söylemişsin zaten, başka acil bir şeye gerek yok, sonradan bir ihtiyacın olursa da o zaman düşünürsün, bunlar hemen alınması gerekenler...

Biz kumu çok fazla koymayarak, 4-5 günde bir değiştiriyoruz, yoksa koku yapıyor. Bir paket 3 sefer gidiyor, belki daha uzun kullanan vardır ama bizim kız iran kedisi olduğu için tüyleri çok uzun ve koku tüylerine siniyor, koku yapmaması için sık değiştiriyoruz öyle.

Temizlemeye gelince, zaten kaka yaptığı anlaşılıyor Kokuyor zaten anlaşılmaması imkansız Alıyorsun kabı götürüyorsun, arkadaşın dediği gibi kürek var, yanında almadıysan da sonradan da alınabiliyordur muhtemelen, toprağın içinde kakasını buluyorsun ve kürekle alıyorsun, küreğin altında süzgeç gibi boşluklar var, küreği sallayıp fazla kumu kaba bırakıyorsun, işte o kakayı da bir şeye koyup çöpe atabilirsin ya da sifonu çekersin üstüne falan orası senin bileceğin iş aslında o kadar zor bir şey değil göreceksin

valla bizim ki koltuk perde deli gibi tırmalıyor ama tırmalama tahtası yok o yüzden belki, tırmalama tahtası olanlar da azalıyor galiba
Verdiğiniz bilgiler için sağolun.Umarım koltuk perde tırmalama huyu olmaz korkarım ki yuvalandırmak zorunda kalırım. Amacım zaten geçici yuva olmak ama ben alışırsam kalıcı istiyorum.Eğer yırtma huyu olursa kalıcı olamam malesef
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-03-14, 22:34   #9

İstanbul (Avrupa Yakası)
AndroidNavy Çevrimdışı

Gizem-Pasa tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
ben paşa için bir sprey aldım ondan alabilirsin tırmalama tahtası var fakat yüzüne bakmıyor bizimki
Çoğu kişi bundan şikayetçi tırmalama tahtası var ama bakmıyor. Umarım benimki bakar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-03-14, 01:26   #10

Kocaeli (İzmit)
Gizem-Pasa Çevrimdışı

Umarım bakar bizimki benim odamda bir koltuk var onu tırmalıyor o da kızınca
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-03-14, 01:49   #11

Pıtırsonic Çevrimdışı

Verdiğiniz bilgiler için sağolun.Umarım koltuk perde tırmalama huyu olmaz korkarım ki yuvalandırmak zorunda kalırım. Amacım zaten geçici yuva olmak ama ben alışırsam kalıcı istiyorum.Eğer yırtma huyu olursa kalıcı olamam malesef
geçici yuva olacaksanız yavru size gelmeden önce yeni yuva aramaya başlayın. küçük olduğu için zaten bir çok talip bulursunuz, aralarından iyi bir yuva seçmek için de zamanınız olur. "bir süre bende kalsın, büyüyünce veririm" gibi bir düşünceye girerseniz büyüyünce yuva bulmanız çok zorlaşır. ayrıca şunu da belirteyim, kedilerin çoğu eşyaları tırmalar. bu onların doğasında var. bundan şikayet edecekler kesinlikle kedi sahibi olmamalı. kedi sahibi olacaklar oluşabilecek olumsuzlukları baştan göze almalı. bir süre tırmalamayan, eşyalara zarar vermeyen, uysal olan kedilerin bile huyu zaman içerisinde değişebiliyor. göze alamayan kişiler de huyu değişince yeni yuva aramaya koyuluyor ki bu kedilerin psikolojisini çok fazla etkiliyor. bu yüzden baştan kabullenmeli ya da sahiplenmemelisiniz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-03-14, 02:47   #12

lizbourne Çevrimdışı

Ama bir şey söyleyeyim mi bence tarama tahtası da olsa başka şey de olsa bir yerleri tırmalarlar kesinlikle, bunun pek sıfıra ineceğini ben sanmıyorum. Yani göze almak lazım böyle şeyleri, asla tırmalamaz gibi bir şey imkansız benim gözümde. Bak mesela kedilerde esneme hareketi var ya şu;
http://i.hizliresim.com/x8VPqk.jpg
Mesela bizimki bunu koltuklara tutunarak yapıyor, başka nasıl yapar bilemiyorum. Acaba tırmalama tahtası olunca ona mı yapıyorlar bilemiyorum gerçi... Yani özet geçecek olursam Etrafı tırmalamanın ne olursa olsun tamamen 'sıfıra' ineceğine ben inanmıyorum.

Bir de bence bunu tırnakları sık sık kestirerek de halledebilirsin, yani en azından uzandığı ufaktan belli olunca hemen kestir. Kısa tırnaklar en azından daha az zarar veriyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-03-14, 12:55   #13

İstanbul (Avrupa Yakası)
AndroidNavy Çevrimdışı

Pıtırsonic tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
geçici yuva olacaksanız yavru size gelmeden önce yeni yuva aramaya başlayın. küçük olduğu için zaten bir çok talip bulursunuz, aralarından iyi bir yuva seçmek için de zamanınız olur. "bir süre bende kalsın, büyüyünce veririm" gibi bir düşünceye girerseniz büyüyünce yuva bulmanız çok zorlaşır. ayrıca şunu da belirteyim, kedilerin çoğu eşyaları tırmalar. bu onların doğasında var. bundan şikayet edecekler kesinlikle kedi sahibi olmamalı. kedi sahibi olacaklar oluşabilecek olumsuzlukları baştan göze almalı. bir süre tırmalamayan, eşyalara zarar vermeyen, uysal olan kedilerin bile huyu zaman içerisinde değişebiliyor. göze alamayan kişiler de huyu değişince yeni yuva aramaya koyuluyor ki bu kedilerin psikolojisini çok fazla etkiliyor. bu yüzden baştan kabullenmeli ya da sahiplenmemelisiniz.
Ayri eve cikabilecek durumda degilim. O kadar cok seviyorum ki kedileri kendi evim olsa isterse paramparca etsinler esyalarimi umrumda bile olmaz ama ailemle yaşadığım icin onlar sıkıntı yaparlar diye korkuyorum. Fakat tirnaklarini duzenli kesip gerekirse bir sey takikiyor ya tirnaklara plastik gibi kucuk kucuk onlardan takicam ve dediginizi dikkate alip yuva ariycam geldigi gibi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-03-14, 17:44   #14

İstanbul (Avrupa Yakası)
AndroidNavy Çevrimdışı

lizbourne tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ama bir şey söyleyeyim mi bence tarama tahtası da olsa başka şey de olsa bir yerleri tırmalarlar kesinlikle, bunun pek sıfıra ineceğini ben sanmıyorum. Yani göze almak lazım böyle şeyleri, asla tırmalamaz gibi bir şey imkansız benim gözümde. Bak mesela kedilerde esneme hareketi var ya şu;
http://i.hizliresim.com/x8VPqk.jpg
Mesela bizimki bunu koltuklara tutunarak yapıyor, başka nasıl yapar bilemiyorum. Acaba tırmalama tahtası olunca ona mı yapıyorlar bilemiyorum gerçi... Yani özet geçecek olursam Etrafı tırmalamanın ne olursa olsun tamamen 'sıfıra' ineceğine ben inanmıyorum.

Bir de bence bunu tırnakları sık sık kestirerek de halledebilirsin, yani en azından uzandığı ufaktan belli olunca hemen kestir. Kısa tırnaklar en azından daha az zarar veriyor.
Tabii ki de doğaları gereği tırmalamayı sıfırlamayacaktır en azından koltuğu delik deşik etmesin perdeyi ortadan ikiye ayırmasın yeter Bu gerinme harketini yaparken koltuğa çok zarar vereceğini düşünmüyorum haksız mıyım ? Ayrıca tırnaklarını düzenli kestirip kesinlikle tırmalama tahtasına alıştırmaya çalışıcam.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-03-14, 19:19   #15

Pıtırsonic Çevrimdışı

tırnaklarına bahsettiğiniz yumuşak şeyleri takmayı doğru bulmuyorum. bu kediyi oldukça rahatsız edecektir. tırnaklarını törpülemesini ve temizliğini yapmasını da engelleyecektir. tırnaklarını küçükken düzenli kesebilirsiniz ama büyüdükçe kestirmemeye başlayacak. yani bunlara güvenerek almayın kediyi. biraz daha bekleyin, kendi evinize çıkınca sahiplenirsiniz o zaman. geçici yuva olup direkt sahiplendirmekle bir süre bakıp sahiplendirmek arasında çok fark var. geçici yuva olduğunuzda size alışmadan veriyorsunuz kediyi. aksi takdirde bu kediyi de olumsuz etkiler. demem o ki, ailenizin olumsuzluklar karşısında kediyi göndermesi gündeme gelecekse hiç kalıcı sahiplenmeye kalkıp da kediye yazık etmeyin. çünkü kedi bu; perdeyi de yırtacak, koltukların ipliklerinin çıkmasına da neden olacak, hastalanıp etrafa tuvaletini de yapacak, tüy çıkarırken yerlere kusacak, bütün kırılabilecek eşyaları da bir güzel kıracak.. yapmayacağının garantisi yok, aksine büyük ihtimalle yapacak bunları.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları