Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 23-10-11, 02:40   #1

_CHARLOTTE_ üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
_CHARLOTTE_ Çevrimdışı
Varsayılan Yeni Kedi - Bir kaç soru...

Merhaba herkese ,

Bugün ne zamandır istediğim kedime kavuştum henüz 4 aylık. Bir kaç sorum olacaktı tecrübeli arkadaşlara.

Öncelikle kedim sürekli gırlıyor. Gırrrr gırrrrr gibi ama ağzıyla yapmıyor bunu gibime geliyor. Bu hastalık belirtisi midir ?

Forumda suyuna 1 çay kaşığı elma sirkesi katılırsa tüylerinin daha canlı olacağı ve dökülmesine karşı etkili olacağı yazıyordu. Bir doğruluk payı var mıdır ?

Tüy dökümünü engellemek için sadece profesyonel mama (proplan , hills , royal canin) vermek yeterli midir ? Tabi ki tarama işlemi de yapıyorum her gün...

Konserve mamayı ne sıklıkta vermek gerekir ?

Şimdiden çok teşekkür ederim .
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-10-11, 02:57   #2

İstanbul (Avrupa Yakası)
_CHARLOTTE_ Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Yeni Kedi - Bir kaç soru...

Flood yapmış gibi olmayım , son okuduklarımdan sonra proplan , hills ve royal canin-den vazgeçtim. Orijin ve Blue Buffalo -yu nasıl bilirsiniz ve nereden bulabilirim bu mamaları ?

Bu konu en son " 23-10-11 " tarihinde saat 03:32 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-10-11, 10:54   #3
ERO

ERO Çevrimdışı

_CHARLOTTE_ tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba herkese ,

Bugün ne zamandır istediğim kedime kavuştum henüz 4 aylık. Bir kaç sorum olacaktı tecrübeli arkadaşlara.
Gözünüz aydın

Birlikte uzun, sağlıklı ve mutluluk dolu yıllar geçirin

Öncelikle kedim sürekli gırlıyor. Gırrrr gırrrrr gibi ama ağzıyla yapmıyor bunu gibime geliyor. Bu hastalık belirtisi midir ?
Bu mutluluk hırıltısıdır Hastalık belirtisi olmadığı gibi tam tersine çok mutlu olduğunu gösterir. Bu hırıltıların büyük çoğunluğu sizinle temas ettiğinde, yemek yerken ve uykuya dalmadan önce olur. Kediler mutluluklarını bu şekilde ifade ediyorlar

Forumda suyuna 1 çay kaşığı elma sirkesi katılırsa tüylerinin daha canlı olacağı ve dökülmesine karşı etkili olacağı yazıyordu. Bir doğruluk payı var mıdır ?
Bunun doğruluk payının olup olmadığını bilmiyorum. Ama BEN OLSAYDIM bu tarz bir şey yapmazdım. Çünkü kullanacağınız kaliteli bir mama bu tarz şeylerin (sirke, ekstra besinler [sarımsaklı haplar gibi]...) hepsinden başarılıdır.

Tüy dökümünü engellemek için sadece profesyonel mama (proplan , hills , royal canin) vermek yeterli midir ? Tabi ki tarama işlemi de yapıyorum her gün...
Neden tüy dökülür? Bunun o kadar çok farklı cevabı var ki... Stresten bile kedilerin tüyleri dökülebilir Yani bunlar rastlanan şeyler. Mevsimsel değişikliklerden de dökülebilir...

Ama şu kesindir ki, siz kaliteli bir mama kullanırsanız... Ve kedinizi çok sevip ona bunu belli ederseniz... İnanın ki tüy dökülme olayını en az şekilde yaşayacaksınız.

Bu tüy dökme işini de kafanıza takmayın. Şuan aklınızda neler var ben bunu çok iyi biliyorum. Beni de zamanında o kadar çok korkutmuşlardı ki... Yok tüyler havada uçuşuyor dediler, yok evi çok pisletiyor dediler... Dediler dediler dediler... İnanın bunların %99 yalan! Çünkü dikkat edin, bunları söyleyenlerin tamamına yakını evinde kedi beslemez

Sonuçta kedilerde bir can taşıyor ve bu can onlara bazı sağlık sorunlarını da getiriyor. Nasıl stresten bizim saçlarımız dökülüyorsa bu kediler içinde geçerli olabiliyor. Bu tarz ekstra bir durumla karşılaşırsanız veterinerinize başvurursunuz ve sorun hal olur

Konserve mamayı ne sıklıkta vermek gerekir ?

.
Kaliteli bir mama kullacaksanız konserveye gerek yok. Tüm ihtiyacı olan besini kuru mamasından alacaktır.

Ama...

Kediler midelerine ve rahatlarına çok düşkün canlılardır ki bazıları da özellikle konserve mamaya bayılırlar Bunun için konserve mamayı ödül olarak haftada 1 kez kullanabilirsiniz.

Bazı kediler az su içerler. O zamanda konserve tavsiye edilir.

Ya da kediler hastalandıklarında zayıflarlar, biran önce eski formuna kavuşsun diye de konserve seven kediler için konserve verilir (bol bol yesin, kilo alsın diye).

Ama dediğim gibi bu şekilde ekstra durumlar haricinde kaliteli bir kuru mama kullanıyorsanız yaş mamaya hiç gerek yok. Ancak bunu ödül olarak verirsiniz ki bu da bana göre haftada bir kafidir..

Flood yapmış gibi olmayım , son okuduklarımdan sonra proplan , hills ve royal canin-den vazgeçtim. Orijin ve Blue Buffalo -yu nasıl bilirsiniz ve nereden bulabilirim bu mamaları ?
Aslında bu çok alengirli bir konu Siz gelin 5 kişiye "Hangi mamayı kullayayım" diye sorun size bu 5 kişi 5 farklı profesyonel mama ismi söyleyebilir. Ve daha da enteresanı bu 5 kişinin de dediği doğrudur

Ben Royal Canin kullanıyorum. Ve müthiş derecede memnunum. Kim sorsa, Royal Canin al diyorum.

Ama Hills kullanan arkadaşım var, oda çok memnun ve kedisi ciddi anlamda çok sağlıklı.

Orjin kullanan tanıdığımda var. O da çok memnun ve kedisi çok sağlıklı.

Gidin veterinere sorun diyecem ama... Her veterinerin bir mama firmasıyla anlaşması oluyor ve o mamayı tavsiye ediyor...

Uzun lafın kısası, profesyonel bir mama kullanın... gerisi çok da önemli değil...

Ama burada bazı kıriterleri kedinizde belirleyecektir.

Örneğin, Hills çok kaliteli bir mama olmasına rağmen her kedi bunu sevmez. Ya da Royal Caninin tadını çok seven kediler çoğunlıkta olmasına rağmen bu mamayı sevmeyenler de çıkıyor.

Profesyonel bir mama kullanın, ve gerisini de çok düşünmeyin.

Pet ürünlerini nereden almaya gelince... Ben İnternetten alışveriş yapıyorum ve çok memnunum. Hangi siteden alışveriş yaparsanız yapın illaki petshoplara nazaran aralarında bir hayli fiyat farkı oluyor ve ayrıca kargoyla ayağınıza kadar da geliyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-10-11, 11:00   #4

prensesmm üyesinin avatarı

merkez
prensesmm Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1

mutluluklar...kedinizle....benimde 1 ay 1 haftalık tatlı bi van kedim var..) her kedinin algılaması vücut yapısı farklı oluyor değişik yöntemler yerine arkadaşımızın dediği gibi iyi bir mama en iyi yöntemdir ve kedinize neyin gerektiğini deneyerek (tehlikeli olmadığı sürece) göreceksiniz...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-10-11, 11:12   #5

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Öncelikle kediniz hayırlı olsun umarım sağlıklı uzun yıllar birlikte olursunuz. Beslenme konusunda öncelikle profosyonel mamadan vaz geçmeyin.Ben kedimi bahsetmiş olduğunuz mamalarla büyüttüm veterinerlerin önerdiği de yine bu marka mamalar.Yaşına göre ve üzerindeki ölçüye göre verirseniz daha sağlıklı olur.Yaş mama içinde ben en fazla haftada 1 verdim.Siz yinede beslenme konusunda özellikle yaş mama ile ilgili veterinerimize sorun bölümünde veterinere sorun daha doğru bilgi verir.Tüy dökmesi herhangi bir sağlık problemi yok ise mevsim değişikliklerinde belirgin bir şekilde oluyor.Normal dönemlerde de oluyor ama yoğun değil.Kediniz küçük sizin şu an yapıcağınız en iyi şey kedinizi taramaya alıştırın.Furmanitör markalı tarak veya benzeri daha uygun fiyatlı taraklar var gerçekten kedinin üzerindeki ölmüş eve dağılacak tüyleri en güzel şekilde topluyor hem eve fazla dağılmıyor hemde tüyleri daha sağlıklı ve bakımlı oluyor ama tamamıyla ortadan kaldırmaz. Yanlız bence hergün taramayın fazla taramakta yıpratabilir Sirkeli suyu da bence veterinere sorun birde sarımsak takviyeli bir tablet var tüy dökümü için ben veriyorum faydasınıda gördüm ama sizin kediniz daha yavru vermek ne kadar uygun bence bununda veterinere sorun.

Gırrr gırrr yada mırrr mırrr kedide duymayı ençok sevdiğim ses genelde mutluluğun huzurun sesi Bazende gergin olduklarında yaparlarmış ama benim kedim kucağıma gelip sevmeye başladığım zaman bu sesi çıkarıyor.Sizinki de aynıdır.. En kısa zamanda miniğin fotoğraflarını paylaşın bizimle .Size mutluluklar diliyorum..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-10-11, 12:55   #6

GÜNEŞ-EYLÜL üyesinin avatarı

Van
GÜNEŞ-EYLÜL Çevrimdışı

arkadaşların hepsi yazacaklarımı yazmışlar sadece bana sadace kedinizle iyi keyifler geçirmenizi dilemek kalmış...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-10-11, 13:36   #7

bihter furby üyesinin avatarı

Balıkesir
bihter furby Çevrimdışı

yeni yavrunuz hayırlı olsun beraber mutlu ve saplıklı bir ömür yaşarsınız umarım.arkadaşlarıma tamamen katılıyorum.o çıkardığı ses gırgır çalmak diye adlandırılır genelde ve tamamen mutlulukla ilgili bir durum böyle sesler çıkarmazsa endişe duymalısınız bence.sirke meselesine gelince faydalımıdır değilmidir bilemem ama ben kocaman bir insan olduğum halde benim bile midemi yakıyorsa ki yavrunuz bir kedi bence böyle şeyler denemeyin.onun midesi biz insanlarınkinden çok çok daha hassas.ve ayrıca burda her okuduğunuzu bir uzmana danışmadan sakın uygulamayın.ben buna benzer bi hata yaptım burdan okuduğum birşeyi uyguladım bihterinden oluyordum nerdeyse.konserve mamaya gelelim konserve mama çoğu zaman ishale sebep olabiliyor bunu aklınızdan çıkarmayın.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-10-11, 23:02   #8

İstanbul (Avrupa Yakası)
_CHARLOTTE_ Çevrimdışı

Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim zira burada bu kadar çok yardımsever insan olduğunu bilmiyordum , egolarını traşlamış üstten üstten sallamayan insanlarla aynı platformu paylaşmak beni sevince boğdu

Şimdi söylediklerinize göre şöyle kararlar aldım ;

Sirkeden vazgeçiyorum , 2 gündür sirke ile veriyorum suyu bana mısın demiyor benim ufaklık ama sonradan sıkıntı çıkabilir bunu riske almayacağım.

Mama olarak yurtdışındaki forumlarıda iyice araştırdıktan sonra Blue Buffalo-ya karar verdim ancak bulması biraz sıkıntı olacak gibi , artık bir yolunu bulacağım

Tarak ise normal bir kedi tarağı aldım , furminator-ı duydum ancak fiyatı 120 felan yazıyordu forumda açıkcası şu an 120 TL veremem zira aşı , mama felan derken hafiften sınırları zorladık ancak bir daha ki ay furminator için zorlayacağım bütçeyi.

Gırlamaya gelirsek eğer Açıkcası ben herhalde kaburgası kırık filan sandım başta İçim rahatladı yazdıklarınızı okuyunca

Şimdi bir kaç sorum daha olacak ,

Benim kedi yiyor... Yani baya baya önüne koyunca mamayı anında vakumlu süpürge gibi mideye indiriveriyor , bende yine koyuyorum zira aç kalacak gibi geliyor çünkü. Sizce 4 aylık bir kediye ne kadar mama vermeli ? Günde 1-2 çay bardağı gibi ölçüler kullanırsanız daha iyi anlarım. Benim ki 3 çay bardağı filan yiyor ...

Bir başka sorunum ise yerde toz moz bir şey bulursa onlarıda yiyor ve bunu engelleyemedim 2 gündür. Önce mamayı bitiriyor sonra tatlı niyetine halılara dalıyor. Sizde de böyle sorunlar oluyor mu ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-10-11, 23:26   #9

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Furmanitör tarağa o kadar para vermeniz gerekmiyor hatta vermeyinde ben çok benzerini aldım 28 lira markası ''Elle''Ankara'da petshoplarda var nerdeyse furmanitör markanın aynısı sanırım yerli üretimmiş ben kullandım ve memnun kaldım.Şu an hangi marka mama veriyoranız üzerinde ayına veya yaşına göre ölçü vardır.Evinizde mutfakta kullanılan hassas terazi ile ölçerek bu ölçüde verebilirisiniz. Yada petshoplarda hatta bazı mama ve pet malzemeleri satan kliniklerde üzeri ölçülerle işaretli mama ölçü bardakları var onlardan alabilirsiniz.Ben mamayı verilen ölçüyü 1 seferde değil birkaç sefere bölerek veriyorum .Diğerlerini oyun olarak yapıyordur ama yinede boğazına başka şeyler kaçırmamasına dikkat edin.Son olarak kedi çimi ve macun gibi birşey bunlarda miğdesinde tüy yumağı oluşmasını dışkıyla yada kusark atmasını sağlıyor.Benim veterinerim bana öncelikle çimi önerdi daha doğal olduğu için.Bunlarda sağlığı için önemli...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-10-11, 00:02   #10

İstanbul (Avrupa Yakası)
_CHARLOTTE_ Çevrimdışı

Çok teşekkür ederim , bu kedi çiminden en kısa sürede edineceğim. Benim mama açık mama şu an kullandığım markasını unuttum ancak veterinerden aldım yani market maması değil , Whiskas gibi... Bu yüzden ölçeğini bilemiyorum ancak 3 çay bardağı yiyor günde. Fazla mı sizce ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-10-11, 10:32   #11

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Bence açık mama almayın veterinerden dahi olsa almayın Royal Canin,Hills veya pro plan en azından diğer istediğiniz mama elinize ulaşıncaya kadar yaşına uygun olanı alın onlarları verin.Tam bilmiyorum ama 3 çay bardağı az gibi geldi ama bundan emin değilim çünkü kediniz henüz 4 aylık.Verdiğiniz mamadan yeterince besin alamıyorsa birşeyler eksiz kalıyorsa evde gördüğü toz gibi şeylere yeme isteği sebepi bu olabilir.Mama konusunu ve miktarı burda veterinere sorun daha doğru bilgi vericektir.Çim pet shoplarda tohum olarak satılıyor alıp bir kapta ekersniz kısa zamanda da büyür kedinizin sağlığı için iyi olur
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-10-11, 11:13   #12

gojira üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
gojira Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 2

Miniğinizle uzun ömürler dilerim ben de birçok mamadan sonra Royal Canın'da karar kıldım. Hem sağlıklı hem lezzetli. Yaş mamada da yine aynı marka ürün kullanıyorum.Kediciklere kalsa sadece yaş mama yerler zaten ama epey zararlı olduğunu söyledi veterinerimiz. Haftada 1 kere veriyorum şimdi,bi ara her gün yaş ve kuru birlikte veriyodum,bacağının arka kısmında tomur tomur bişeyler çıktı,veterinerimiz yaş mamadan karaciğerinin yorulduğunu söyledi,o yüzden mümkün olduğunca kuru mama verin.Ben 3 gözlü bi mama kabı aldım,her göze farklı bi çeşidinden koyuyorum,kızım hangisinden isterse ondan yiyo,siz de öyle yapabilirsiniz. Sanırım bebek olduğundan doyduğunu pek anlamıyo,mama kabında her daim mama dursun,ölçüyle vermeye uğraşmayın derim Arıca kedi çimi çok yararlı bence,kzım tüy topaklarını o sayede kusabiliyor,bir de bayılıyo onları yemeye büyüdükçe yemesi,uyuması vb konularda zaten çok iyi tanıyacaksınız kedinizi. oynamayı,sevmeyi ve düzenli aşıya götürmeyi de ihmal etmezseniz,emin olun dünyanın en güzel sevgilerinden birini doyasıya yaşatacaktır miniğiniz..Sevgilerimizle..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-10-11, 22:42   #13

İstanbul (Avrupa Yakası)
_CHARLOTTE_ Çevrimdışı

Yahu şimdi aşı dediniz de aklıma geldi Benim veteriner bana dış parazit aşılarını verdi ben sana mesaj atınca ensesine damlatacaksın dedi. Bir de yarım hap verdi , bu da iç parazit için yemeğine kat yer o dedi. Bu işin normali bu mudur ?

Kasımda Lösemi ve Kuduz aşıları yapılacak işte , başka da bir şey yok bu sene dış parazitten başka.

Bu sırada sürekli sorular geliyor aklıma Benim kedi acayip el ısırıyor , başta acıtmıyordu ama şimdi baya baya ısırıyor yani Acaba dedim elime biber mi döksem ... Şaka bir yana bu gibi bir sorunu olup çözüm bulan var mı ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-10-11, 23:24   #14

bihter furby üyesinin avatarı

Balıkesir
bihter furby Çevrimdışı

İc dis parazitin 3ayda bir yenilenmesiazim.ense damlasida normal.asllinda kendi yapiyo vetler ama sende yapabilisin bildgm kdryla
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-10-11, 01:25   #15
ERO

ERO Çevrimdışı

Yahu şimdi aşı dediniz de aklıma geldi Benim veteriner bana dış parazit aşılarını verdi ben sana mesaj atınca ensesine damlatacaksın dedi. Bir de yarım hap verdi , bu da iç parazit için yemeğine kat yer o dedi. Bu işin normali bu mudur ?
Bence bu tarz bir yol izlemeyin.

1) Kediye hap yutturmak ciddi anlamda çok zor bir şeydir. Resmen bir yetenek ister.

2) Bu işi siz evde değilde, veteriner kliniğinde yaptırdığınız zaman bunlar kedinizin karnesine işlenir (yapılan aşı/verilen hap ve damlanın yapışkanı karneye yapıştırılıyor ve veteriner oraya kaşe vurup imzasını atıyor). Bu belki şimdi için işinize yaramayabilir ama ileride illaki bir yerlerde işinize yarıyacaklardır. Örneğin yurt dışına gitmek istediğinizde gümrükte ilk olarak kedinizin sağlık karnesini görmek istiyecekler ya da kedinizi bir yere bıraktığınız zaman (kedi pansiyonu gibi) ilk olarak yine sağlık karnesini görmek istiyecekler. Yani beyanınız hiç bir zaman bir işe yaramıyacak ve illaki sağlık karnesini görmek istiyecekler

Bu sırada sürekli sorular geliyor aklıma Benim kedi acayip el ısırıyor , başta acıtmıyordu ama şimdi baya baya ısırıyor yani Acaba dedim elime biber mi döksem ... Şaka bir yana bu gibi bir sorunu olup çözüm bulan var mı ?
Bu işte kolonya kurtarıcıdır

Kolonyadan nefret ederler. Kolonya sürdüğünüz yeri büyük ihtimalle ısırmayacaktır.

Bir de ısırdığı zaman canınızın yandığını belli edecek sesler çıkartın. O bunu anlayacaktır. Ve verdiğiniz tepkilere göre o da ısırma sınırını belirleyecektir.

İkincisi kedinizi kızdırmayın Yani parmaklarınızla onunla avcılık oynamayın Parmağınızı yakalaması için ondan kaçırdığınızda güdüsü gereği elinizi ısırabilir.

Ama dediğim gibi... Kolonyayı deneyin bence...
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları