Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler


Cevap Yaz
Eski 11-09-08, 22:30   #1
 
pisicik üyesinin avatarı
 
İstanbul (Anadolu Yakası)
Üyelik Tarihi: Ağu 2008
Yaş: 21
Mesajlar: 637
pisicik Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 13
Cool Yavru kedi

Evinizi ve hayatınızı paylaşacağınız daha ismini bile koyamadığınız kedi yavrunuz evinize girdiği ilk saniyeden itibaren sevimliliği ve heyecanıyla sizleri etkilemeye başlamıştır bile. Kedi yavrunuz erkek mi yoksa dişi mi? ne fark edecek ki gibi alışıla gelmiş söylemlerin aksine ev yaşantınız ve özel yaşantınızla doğrudan ilgili bir unsur olan kedi yavrunuzun erkek veya dişi olması...
Yavru kedinizin ilk aylarında Erkek ve dişi farkı gözükmezken kediniz büyümeye başladığı aylarda bu fark bariz biçimde gözükmeye başlayacaktır. Erkek kedilerin size olan düşkünlüğü dişi kedilerde gözükmeyebilir. Bu bağ davranış olarak açık biçimde ortaya konurken kedinizin iç dünyasında olup bitenleri bilmeniz olanaksızdır. Erkek kediler size bağlılıklarını ve sevgisini çok açık bir biçimde ortaya koyacaklardır ancak dişi kediler ile aranızda her zaman bir mesafe bulunacaktır. Dişi kedilere güveninizi bir kez ispatladınız mı o güven kolay kolay yıkılmayacak ve gerçekten erkek kedilerden daha fazla bağlanacaktır size ( mesafe her zaman olacaktır ).
Erkek ve dişi kediler arasında ki bu ufak ayrımdan daha çok önemli bir iki fark daha bulunmaktadır.
Erkek kedilerin baskın yapısı ev yaşantınızda etrafta efelene efelene dolaşan bir canlının olmasına alışmanızı gerektirecektir. Kısırlaşmamış erkek kediler dışkılarını sizin belirleyeceğinizden farklı yerlere yapabilirler. Alanlarını belirlemede kullandıkları bu davranış kısırlaştırıldıktan sonra ortadan kalkabilir. Mobilyalarınıza, duvarınıza veya saksınıza idrar fışkırtma davranışları her iki cinstede gözükebilir.
Erkek kedilerin daha hareketli ve hırçın, dişi kedilerin daha sakin ve yumuşak huylu oldukları kesin kanıtlarla olmasa da genellikle izlenim bu şekildedir

YAVRU KEDİ SEÇİMİ
Yaşamınızı paylaşacağınız bir kedi yavrusu almaya karar verdiniz. Burada size düşen görev nasıl bir kedi yavrusu alacağınıza karar vermeniz olacaktır. Safkan özel cins bir kedi mi yoksa sıradan bir sokak kedisi mi? her iki seçenekte de belirli farklar ve belirli sorumluluklar olacaktır. Safkan kedilerin karakter ve huyları bir yere kadar bilinirken sokak kedilerinin huyları tahmin edilemeyebilir. Sokak kedileri genellikle melez oldukları için anne ve babalarının genetiklerini almış olurlar ve huy olarak anne ve babalarının huylarını gösterirler. Sokak kedilerinin safkan cins kedilerden üstün yanları sağlık ve dirençleridir. Melez ırklar olduklarından hem anne hemde babanın genetiklerinin birleşmesinden doğan üstün özelliklerini kullanırlar. Evinize aldığınız saf kan cins bir yavru kedinin daha ilk aylarından itibaren oluşan sağlık problemlerine hazırlıklı olun.
yavru kedimizi nereden alalım sorusuna verilen ilk yanıt Petshop' lar olmaktadır. Tehlike burada başlamaktadır işte. Sağlıksız ortamlarda yetiştirilen ve aynı kafesin içine konulan değişik kedi yavrularının birbirlerine virütik bir hastalık bulaştırması çok kolaydır. Bu hastalıklarda genellikle ölümle sonuçlanmaktadır. Anne ve babası bilinen, veteriner hekim kontrolünden geçmiş ve geçen, dış görünüşü sağlıklı bir kedi yavrusu almak hem sizin hem de evdeki diğer hayvanlar için oldukça güvenli bir yöntem olacaktır. Sokaktan aldığınız bir yavru kedi için ilk yapacağınız iş hemen veteriner hekiminize danışmak olacaktır. Unutmayın sokakta doğmuş bir yavru kedi her bakımdan safkan bir yavru kediden hastalıklara karşı daha dirençli olacaktır.

YAŞAM ALANI
Yavru kedinizin yaşam alanı büyük ihtimalle eviniz olacaktır ve evinizi yavru kediniz için uygun bir hale getirmeniz gerekecektir. Yavru kediler oldukça oyuncu, meraklı ve yaramazlığa çok yatkındırlar. Göz açıp kapantıncaya kadar başlarını belaya sokabilirler.
- Düşmek yavru bir kedi için oldukça kolay bir iştir. Tehlikeli düşüşleri engellemek için evinizin pencerelerini kapalı tutmanız gerekebilir. Yavru kedinizi balkonlardan ve yüksek yerlerden uzak tutunuz.
- Yavru kediniz oldukça becerikli ve meraklıdır, dolap kapaklarını açabilir. Yavru kedinizin ulaşacağı yerlere tıbbı malzemeler, temizlik malzemeleri ve zehirli malzemeler koymayınız. ( antifriz - deterjanlar - dezenfektanlar - gübre - ilaçlar - naftalin - boya ve tiner - böcek ilaçları - fare zehirleri ... )
- Yavru kediler dışında bütün kedileri ilgilendiren ev bitkilerine dikkat etmemiz gerekmektedir. Bazı ev bitkileri kediler için oldukça zehirli olabilmektedirler. ( amaril - açelya - at kestanesi - kene tohumu - ak asma - mısır bitkisi - siklamen - fulya - defne - difenbahya - yüksük otu - gülhatmi - süsen - sarmaşık - zambak - ökse otu - gündüz sefası - nergis - zakkum - philodendron - atatürk çiçeği - boncuk ağacı - orman gülü - kauçuk - benjamin - porsuk ağacı )
- Klozet kapakları yavru kediler için açık bir tehlike oluşturabilir. Tuvalete düşüp kapağı ardından kapatabilirler.
- Çöp torbalarını ve plastik diğer torbaları etrafta bırakmayın, içine girip boğulabilirler.
- Elektrik kabloları ortalıkta olmamalı, yavru kediler bu kabloları kemirip çarpılabilirler.
- Yavru kediniz tarafından yutulabilecek ufak nesleri ortalıkta bırakmayın. ( düğme, iğne, bilye, iplik v.b ) yutulmaı ile oluşan boğulmalar olabilir.

UYKU YERİ
Yavru kedinizin evinizde rahat etmesi için kendine ait bir yatağı olması zorunluluktur. Kediler yatacakları yerleri dikkatle seçerler. Yavru kedinizin ilk yatağının pahalı hazır yataklar yerine basit evde hazırlayacağınız bir yatak olması daha uygun olacaktır. Kedinizin yatma biçimini, yatağının zeminini, büyüklüğünü ve yumuşaklığını deneme yoluyla öğrenip ileride tam kediniz için bir yatak almanız doğru olacaktır. Kediniz yatağının yerini kendi seçecektir ama gürültüden uzak, cereyan almayan bir yer kediniz için uygun bir yer demektir.

İSİM KOYMAK
Yavru kediniz için isim ararken bir iki ufak bilgi aktarmak istiyorum. Kedinizin isminin fazla uzun olmamasına dikkat ediniz. Kedinize daima ismiyle hitap ediniz ve bunu yaparken yumuşak bir ses tonu kullanınız. Kediniz bu isimle sevildiğini öğrenip, isminin sevgiyle aynı şey olduğunu bilirse ismini çabuk öğrenecektir. Kızdığınız zaman sesinizi yükselterek ismini kullanmayınız. Sizin istediğiniz bir şey yaptığı zaman ismini kullanarak yumuşak bir şekilde okşayabilirsiniz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-09-08, 17:20   #2
 
pisicik üyesinin avatarı
 
İstanbul (Anadolu Yakası)
Üyelik Tarihi: Ağu 2008
Yaş: 21
Mesajlar: 637
pisicik Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 13
Varsayılan Cvp: Yavru kedi

What ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-06-11, 23:41   #3
 
gizem77 üyesinin avatarı
 
İzmir
Üyelik Tarihi: Mayıs 2011
Mesajlar: 18
gizem77 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Yavru kedi

balkon konusunda aynı şeyi düşünmüyorum ceviz her gün balkona çıkıyor hatta başını bile çıkartıyor ama bişey olmuyor. kedileri kapatmamak gerek dışarıyı da öğrenmesi lazım ama evde yalnız kalınca tabi kapatılmalı...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-06-11, 19:58   #4
 
spartacusferit üyesinin avatarı
 
Antalya
Üyelik Tarihi: Haz 2011
Mesajlar: 149
spartacusferit Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Yavru kedi

günümüzde, iran kedisini bile sokağa terk ediyorlar ya da başka birine vermek için ilan veriyorlar. pet shop, hayvan sahiplenmek için uğranabilecek son yer bile olmamalıdır.
bu yazıyı siz mi yazdınız, alıntıladınız mı bilmiyor olsam da, sizin yazdığınızı farz edip: katılmadığım yerleri sıralamak isterim.
gerekli önlemler alındığı takdirde, balkonlardan uzak tutulmamalıdır hayvan. güneş görmelidir, d vitamini için elzemdir bu.
kediler düşmesi kolay canlılar olsalar da, salak canlılar değildirler. geçenlerde miyavlama sesine gittim. pencereden balkona geçmiş, beni buradan al diyordu. elbette her zaman bu kadar şanslı olmayabilir... yedinci katta oturuyorum, demirli ve ferit'in geçebileceği aralıkları olan balkonlara sahibim. aynı zamanda çiçeklerim de balkonda olduğu için, hem çiçeklerimi hem de ferit'i güvence altına almam daha doğru. bu nedenle tel örgü yapacağım balkon demirlerinin dışına. herkes istediği kadar güneş alabilecek böylece.

uyku yerine de katılmıyorum. yavru kedi ve ayrı yatmak? mümkün mü ve neden?
ten temasına ihtiyaç duyuyorlar ve zaten kedi kendi seçiyor, gelip kıvrılıveriyor yatağınıza-yanınıza. şimdilik bu kadar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-07-11, 07:06   #5
Siteden Uzaklaştırıldı
 
Üyelik Tarihi: Tem 2011
Mesajlar: 595
No[t]hinG Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Yavru kedi

Herkesin fikri görecelidir, tamamını okumadım yazının ama alıntı olduğu belli.
Kedinin tamamen kişiliğine ve karakterine, biraz da yetiştirilme tarzına göre değişken olduğunu düşünüyorum bu tür durumların ve istisnalar her zaman vardır.
Ferit'in de dediği gibi; kediyi, size alışıncaya kadar asla eve kapatmamak gerekir. O da bir canlıdır, psikolojisi ve kemik sağlığı için güneş görmelidir. Kalıplaşmış cümlelerle millete gelmeyin..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-10-11, 14:43   #6
 
prensesmm üyesinin avatarı
 
merkez
Üyelik Tarihi: Eki 2011
Mesajlar: 162
prensesmm Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1
Varsayılan Cvp: Yavru kedi

arkadaşlar bence kedilerin hepsi aynı olamaz ve kimse bi kedinin yada herhangi bir canlının içini tamamen bilemez en iyi teşhis yaparak yaşayarak deneyerek öğrenmektir benim gözlemlerimce (van yavru kedim var)kedimin ishal hastalığı olmuştu bol suyu enjektörle gece gündüz verdim(kesinlikle istediği derecede verdim) kakası koyulaştı iyileşti.. çok zor durumda kalmadıkça sakıncalıdır banyo ve kediniz tırmalıyo ısırıyor hırlıyorsa bu çok normaldir ısırıp tırmalamasına kızmayıp bununla beraber cok yüz verilmemelidir...1 haftalık gözlemlerim
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Çok acil yardım!.. Yavru köpeklerle ilgili!. Bu Okul Bitmez Köpek Beslenmesi 28 06-08-14 21:56
Yavru köpek bakımı ve eğitimi... ASRIN Köpek Eğitimi ve Psikolojisi 6 22-07-14 21:29
Yavru Kedi Psikolojisi.. Mihav Kedi Eğitimi ve Psikolojisi 12 11-07-12 00:46
Kedi Sözlüğü merveminnoss Kediler 4 29-06-12 16:12
Yavru bir kedi bulduğunuzda ne yapacağınızı biliyor musunuz? Mihav Kediler 3 11-09-11 22:11Saat 14:35.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203