Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 19-09-13, 20:06   #1
bsk

bsk üyesinin avatarı

Ankara
bsk Çevrimdışı
Varsayılan yasal haklarım

merhaba arkadaşlar
alt kat komşum bugün anneme kediniz evde gece koşuyor uyuyamıyorum demiş.
doğru kedim saat 12 de 10 - 15 dakika deli gibi koşuyor. nedenini bende bilmiyorum. ses yalıtımlı evde alt kata ne kadar iner onuda bilmiyorum ama.
annemde taviz vermeden evet bazen koşuyor demiş. kadın yok hergün geliyor demiş ses. annemde bebek o daha, büyüyecek o zaman koşmaz demiş.
şimdi benim sorum şu. birşey olcak değil ama önceden hazırlıklı olmakta fayda var. nedir yasal haklarım. hangi durumlarda evde hayvan beslemem bana yasal olarak problem çıkartır.
bilen arkadaşlar bir yardım etseniz.
yani bu şikayet devam ederse neler yapabilir. ayrıca dip not olarak şunu eklemek isterim. kadının abarttığını düşünüyorum. çünkü evimizde 4 yetişkin yaşıyor olmamıza rağmen gürültü yüzünden birkaç kere kapımıza dayandı. oysa çok sessiz bir aileyiz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-09-13, 20:43   #2

nilnehriyim üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
nilnehriyim Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: yasal haklarım

komşunuz sıfır ses istiyorsa kendine özel bir arazi alıp ev diksin orda otursun. bildiği yere şikayet etsin hiçbirşey yapamaz. kedinize sağlık karnesi yoksa çıkartın hemen. polis çağırırsa gösterirsiniz. ayrıcas komşunuzun evine desibel ölçmeye gelirler. belli bir sınırı geçen ses yoksa ki olduğunu hiç sanmıyorum polis de alamaz kedinizi. yasalara göre sizin malınız sayılıyor. size yasal haklarınızla ilgili birkaç bilgi vermek isterim.bende bunları bir siteden kopyalıyorum.

Hayvan sahibinin şikayetler karşı zor durumda kalmaması için alabileceği önlemler var mı?

- Kedi veya köpek ile ilgili bir şikayet söz konusu olduğu zaman şikayetçi olan komşu genellikle önce belediyeye telefon açar. Hayvan sahibi olan komşu bilinçsizce, zabıtaların gelip hayvana el koyacağı endişesi yaşar. Zabıtanın böyle bir hakkı yok. Hijyen kurallarını ihlal ediyorsanız zabıtanın sizi uyarma hakkı var. Aparman dairesine 10un üzerinde hayvan besleyenlerin elinden bile hayvanlar öyle el kol sallayarak alınamaz. Normal hayvan besleyenler içinse zabıtanın eve girip hayvan dışarıya çıkarması gibi bir şey söz konusu olamaz. Bu konut ihlaline girer ve cezası var. Zabıta uyarısı alanların yapması gereken tek şey, hayvan ya da hayvanlarının aşı karnelerini, varsa eğitim sertifikalarını alıp size ait olduklarını göstermek, hepsi bu kadar. Bu yüzden hayvan sahiplerinin ihmal etmemesi gereken en önemli şey aşı karnesine sahip olmak.

Peki iş mahkeme boyutuna geldiğinde hayvan sahibinin aşama aşama ne yapması gerekiyor?

- Apartmanın diğer sakinlerinin hayvandan rahatsız olup olmadığına bakmalı. Sorun gürültüden kaynaklanıyorsa, gürültü tespiti için bilirkişi gelir. Burada köpek sahibinin dikkat etmesi gereken önemli ayrıntılar var. Gürültü tespiti, şikayetçi olanın dairesinden yapılır. Hayvanın havlaması sürekli olmadığı sürece, hayvan sahibi seyrek havlamalara itiraz etme hakkına sahip. Şikayetin geçerli olması için gürültünün sürekli olması ve belirli bir desibelin üzerinde olması gerekiyor. Mahkemenin temyiz aşması da bitip, karar hayvanın tahkiyesi doğrultusunda çıktığında hayvanın tahliyesi için bir icra kararı çıkıyor ve tabii hayvanla birlikte yıllarca ona bağlanmış olan sahibi de yeni ev bakmaya başlıyor.

Komşusunun beslediği hayvanı öldüren ya da kendi köpeğini başkasının kedi veya köpeğine saldırtan var. Bu şekilde mağdur olan kişinin hakları nedir?

- Bazı köpek sahipleri köpeklerini bilinçli olarak diğer köpek ve kedilerin üzerine sürebiliyor, bunların hayvan beslememesi gerekir. Ya da hayvan sevmeyen bazıları, komşusunun hayvanını zehirliyor ya da vuruyor. Hayvanı öldürülen biri suç duyurusunda bulunup, öldüren kişinin 4 aydan 3 yıla kadar hapis cezası almasını sağlayabilir. Bu yasada sahipli hayvanların öldürmekle ilgili ciddi yaptırımlar söz konusu. Hayvan sahipleri, öldürülen hayvanları için maddi ve manevi tazminat davası açma hakkına da sahiptir. Unutulmaması gereke yeterli delile sahip olmak ve davayı söz konusu hayvana değil, sahibine açtığınızı göz ardı etmemek. Ne olursa olsun, suçlu olan saldırgan köpek değil, onun sahibidir. Saldırıya uğrayan ya da saldırıyı gerçekleştiren köpeğin aşı, eğitim durumu, olay esnasında tasmasız olup olmadığı gibi noktalar da oldukça önemlidir.

Bir genelleme yaparsak, hayvanlar aleyhine açılan davaların ne kadarını hayvan sahibi kazanıyor?

- Bundan 20 yıl öncesine kadar hayvan haklarına lüks gözüyle bakılıyordu. Türkiyede son 20 yılda kazanılan hayvan hakları oldu. O dönemde genelde tahliye kararları çıkardı, ancak şimdiki eğitim hayvanların tahliye edilmemesi yönünde. Hayvan sahibinin mahkemeye bilinçli çıkması çok önemli. 5199 numaralı kanundan birçok hakimin ve savcının haberi yok. Bu yüzden hayvan sahibinin bu yasayı mutlaka bilmesi lazım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-09-13, 20:49   #3

nilnehriyim üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
nilnehriyim Çevrimdışı

ayrıca komşunuz yüzünüzü çok yumuşak görmüş anlaşılan abuk subuk durduk yere kapınıza dayanma hakkı yok. ona bunu bildirmelisiniz bence. korkacak birşeyiniz yok köpek bile değil bir kedi besliyorsunuz. korkak davranmayın üstünüze gelip huzurunuzu kaçırmalarına izin vermeyin. diliyorsa gitsin şikayet etsin.kedinizin koşarak yada çok abartı ve uzun sürmediği sürece miyavlayarak o ses sınırını geçmesi mümkün değil. komşunuz un da kaprisleri biryerlerinde patlasın bölyece.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-09-13, 20:56   #4
bsk

bsk üyesinin avatarı

Ankara
bsk Çevrimdışı

aşı karnemiz var ve aşılarımız tamam o konuda sıkıntı yok. hijyen kuralları ile de ilgili olarak kedim apartmanı kullanmıyor. sadece dairemizi kullanıyor. yani dış dünya ile ilgisi yok. gürültüye gelince kedimi ilk aldığımda hasta oldu ve o günden sonra miyavlamıyor.bir yere sıkıştıysa falan çok düşük bir mırıldama gelir. sadece gece uyku vakti yaklaşınca strese giriyor gibi oysa hepimizin kapıları hep açık yalnız da kalmıyor ama yinede koşmaya başlıyor. bir kedi ne kadar koşabilir zaten. cevaplarınız için çok teşekkür ederim. içim zaten rahattı haklarımı bilmek dahada rahatlattı. bide başka bir soru sanırım bu sitede bir haber okudum. evcil hayvanlarınızı kayıt ettirin belediyeye diye böyle bir şey gerekli mi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-09-13, 20:57   #5

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

bsk tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
merhaba arkadaşlar
alt kat komşum bugün anneme kediniz evde gece koşuyor uyuyamıyorum demiş.
doğru kedim saat 12 de 10 - 15 dakika deli gibi koşuyor. nedenini bende bilmiyorum. ses yalıtımlı evde alt kata ne kadar iner onuda bilmiyorum ama.
annemde taviz vermeden evet bazen koşuyor demiş. kadın yok hergün geliyor demiş ses. annemde bebek o daha, büyüyecek o zaman koşmaz demiş.
şimdi benim sorum şu. birşey olcak değil ama önceden hazırlıklı olmakta fayda var. nedir yasal haklarım. hangi durumlarda evde hayvan beslemem bana yasal olarak problem çıkartır.
bilen arkadaşlar bir yardım etseniz.
yani bu şikayet devam ederse neler yapabilir. ayrıca dip not olarak şunu eklemek isterim. kadının abarttığını düşünüyorum. çünkü evimizde 4 yetişkin yaşıyor olmamıza rağmen gürültü yüzünden birkaç kere kapımıza dayandı. oysa çok sessiz bir aileyiz.
Pardon ama sizin komşu kafayı sıyırmış olmalı 3-4 kg tüy yumağı koşsa ne olur evde yerlerinizde halı yok mu olmasa da en olacak sanki. Bence hiç aldırış etmeyin evde gürültü varsa ispat etsin. Benzer şeyler bende yaşadım insanız ve sinirlerimiz bozuluyor ama o söylediği zaman boş boş bakın hiç yorum yapmayın konuşsun dursun .Evde kedi koşuyor gürültü oluyor diye şikayet etse ne olur bence hiç bir şey yapamaz ,konuşmaktan başka bu tip insanlarla yapılacak en güzel şey muhatap olmamak.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-09-13, 21:00   #6
bsk

bsk üyesinin avatarı

Ankara
bsk Çevrimdışı

hulya tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Pardon ama sizin komşu kafayı sıyırmış olmalı 3-4 kg tüy yumağı koşsa ne olur evde yerlerinizde halı yok mu olmasa da en olacak sanki. Bence hiç aldırış etmeyin evde gürültü varsa ispat etsin. Benzer şeyler bende yaşadım insanız ve sinirlerimiz bozuluyor ama o söylediği zaman boş boş bakın hiç yorum yapmayın konuşsun dursun .Evde kedi koşuyor gürültü oluyor diye şikayet etse ne olur bence hiç bir şey yapamaz ,konuşmaktan başka bu tip insanlarla yapılacak en güzel şey muhatap olmamak.
biliyorum bir şey yapamaz zaten sadece mide bulandırıyor. ne olur ne olmaz yasal haklarımızı bilelim ki bir daha söylendiğinde daha yasal konuşabilelim. zaten kedim miyavlıyamıyor bile. sadece koşuyor evde ses yalıtımı var annem bazen beni çağırınca bile duyamıyorum aynı evde.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-09-13, 01:22   #7

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Cok sinir oluyorum bu sacma sapan bahanelerle kapiya dayanan insanlara.
En sessiz yürüyen hayvanlar arasindadir kedi, ruh gibi gezer, pati alti yumusak oldugu icin ses yapma olasiligi cok cok az.
O komsuya demek lazim ne yaptiysak bizim kediyi topuklu ayakkabiyla gezmemeye ikna edemedik.

Bizdede ses yapiyorsunuz diye gelmisdi allahin manyak almani, ama ne garipdir ki, bizim üstümüzün üstünde oturuyor, gelde deli olma iste, salak cok malesef yapacak birsey yok.

Bir arkadas (ailecek görüsdügümüz bir ailedir) Onlarin alt katta bir alman devamli yildirmak icin öglen saatlerinde cikip geliyor ses yapiyorsunuz deyip gidiyordu.
Hatta onlari gidip bina ile ilgilenen büroya sikayet etmis.

Bizim türk bakmis basa bela, bir beyaz önlük giymis, üstünede tavuk kani bulastirmis, kocaman bir bicak almis, elini kolunu kana bulastirmis, beklemis.

Adam herzamanki gibi öglen gelmis arkadas bu sekilde kapiyi acmis agrasif hareketlerle yüksek sesle, ne istiyorsun sen bizden demis, beni delirtme, bir daha sikayet edersen sokaga cikdiginda arkani kolla demis
Alman zaten bizimkini öyle kanli görünce ses yapiyorsunuz demeyi birakin, korkudan donmus kalmis

Bir dahada sesi solugu cikmamis, nezaman gürültü icin sikayet deseler hep bu arkadas gelir aklimiza.
Insanlarin önünde sessiz durdugunuzda kendilerini yüksekde görüyorlar, ama az deli oldunmu aman bulasmayalim deyip uzak duruyorlar.
Bu her ülkede böyle malesef...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-09-13, 09:38   #8
bsk

bsk üyesinin avatarı

Ankara
bsk Çevrimdışı

haklısın annemde gayet yüz vermeden bebek o daha büyüyünce koşmicak demiş. tmm asistanda koşuyor koşmuyor değil ama ne kadar ses inebilir ki. zaten çoğunluklada koridor ve salonda koşuyo salonda mı yatıyorlar bilmiyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-09-13, 16:40   #9

BOXING üyesinin avatarı

Kayseri
BOXING Çevrimdışı

Benelif tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Cok sinir oluyorum bu sacma sapan bahanelerle kapiya dayanan insanlara.
En sessiz yürüyen hayvanlar arasindadir kedi, ruh gibi gezer, pati alti yumusak oldugu icin ses yapma olasiligi cok cok az.
O komsuya demek lazim ne yaptiysak bizim kediyi topuklu ayakkabiyla gezmemeye ikna edemedik.

Bizdede ses yapiyorsunuz diye gelmisdi allahin manyak almani, ama ne garipdir ki, bizim üstümüzün üstünde oturuyor, gelde deli olma iste, salak cok malesef yapacak birsey yok.

Bir arkadas (ailecek görüsdügümüz bir ailedir) Onlarin alt katta bir alman devamli yildirmak icin öglen saatlerinde cikip geliyor ses yapiyorsunuz deyip gidiyordu.
Hatta onlari gidip bina ile ilgilenen büroya sikayet etmis.

Bizim türk bakmis basa bela, bir beyaz önlük giymis, üstünede tavuk kani bulastirmis, kocaman bir bicak almis, elini kolunu kana bulastirmis, beklemis.

Adam herzamanki gibi öglen gelmis arkadas bu sekilde kapiyi acmis agrasif hareketlerle yüksek sesle, ne istiyorsun sen bizden demis, beni delirtme, bir daha sikayet edersen sokaga cikdiginda arkani kolla demis
Alman zaten bizimkini öyle kanli görünce ses yapiyorsunuz demeyi birakin, korkudan donmus kalmis

Bir dahada sesi solugu cikmamis, nezaman gürültü icin sikayet deseler hep bu arkadas gelir aklimiza.
Insanlarin önünde sessiz durdugunuzda kendilerini yüksekde görüyorlar, ama az deli oldunmu aman bulasmayalim deyip uzak duruyorlar.
Bu her ülkede böyle malesef...
Elif abla tamamiyle katılıyorum.Gerektiğinde böylelerine agresifleşmek lazım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-09-13, 17:00   #10

FATİH VOLKAN YENİTÜRK üyesinin avatarı

TUZLA-İSTANBUL
FATİH VOLKAN YENİTÜRK Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1

O kişi,ya kedi sevmiyor yada bu sevgiyi çekemeyen bir ruh hastası,siz bana göre o sizi bu kadar rahatsız ederken siz şikayetinizi yapın,öyle zırt , pırt kapınıza dayanamaz.Ben Elif in dediği gibi bir eylemi ben 18/Ağustos/1999 senesinde yapmıştım,ama mevzu kedi falan değildi,kötü bir laf etti bende sokağa çağırdım..sonra ne oldu biliyormusunuz-ihtiyarlığıma ver . diye,beni kahveye çağırdı ... barıştık.Şu anda bana sorun gibi gözüken bulunduğumuz binada kapıcının kızının ailurafobisinin(kedi korkusu) olduğuydu,ben onunla tatlı sert konuştum,tedavi yönteminin basit olduğunu..ileride kediseven arkadaşı olacağını,sorun yaşamaması için bir hekime danışması gerektiğini söyledim.O komşunuzu sert bir şekilde uyarın,olmadı kanuni haklarınızı arayın.. oadam sizin evde kedinizin olmasına takmış...ne manyaklar var yaa
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-09-13, 17:10   #11
bsk

bsk üyesinin avatarı

Ankara
bsk Çevrimdışı

aslında evde kedi olmasına takmamış üst katta birilerinin oturmasına takmış durumda çünkü kedim yokkende geldi. gürültü oluyormuş evde 4 kişiyiz ve 3'ü evden saat 8 de çıkıp 6 da giriyor ve en ufak bireyimiz 20 yaşında .ama şimdi belli olmaz apartmanda hayvan beslenmez diye gidip şikayet eder falan haklarımı biliyim dedim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-09-13, 22:32   #12

Hailey üyesinin avatarı

Hailey Çevrimdışı

Yani evimde bir canlı besliyorum, ona bakıp, emek veriyor, mamasını, suyunu hazır ediyor, evladım yerine koyuyorum. Oyununu oynatıyorum, ilgileniyorum... Sonra alt katta oturan bir komşunun gelip benim kedimi şikayet etmesi beni her durumda sinir ederdi. Bir kedinin o kadar yüksek ses çıkarıp ta alt katı rahatsız etmesi garip geldi. Kediler ses çıkarmaz, belki duyulabilir ama rahatsız edecek kadar değil. Ses yalıtımında bir sorun varsa bilemem. Ben kedimi korumak istediğimde, Benelif'in anlattığı öyküdeki gibi agresifleşirim. Haklarımı biliyorum ve bunları korumak istersem, rahatsız olması olası komşumun gece duyduğu tek ses kedi miyavlamaları olmaz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-09-13, 22:38   #13
bsk

bsk üyesinin avatarı

Ankara
bsk Çevrimdışı

Hailey tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Yani evimde bir canlı besliyorum, ona bakıp, emek veriyor, mamasını, suyunu hazır ediyor, evladım yerine koyuyorum. Oyununu oynatıyorum, ilgileniyorum... Sonra alt katta oturan bir komşunun gelip benim kedimi şikayet etmesi beni her durumda sinir ederdi. Bir kedinin o kadar yüksek ses çıkarıp ta alt katı rahatsız etmesi garip geldi. Kediler ses çıkarmaz, belki duyulabilir ama rahatsız edecek kadar değil. Ses yalıtımında bir sorun varsa bilemem. Ben kedimi korumak istediğimde, Benelif'in anlattığı öyküdeki gibi agresifleşirim. Haklarımı biliyorum ve bunları korumak istersem, rahatsız olması olası komşumun gece duyduğu tek ses kedi miyavlamaları olmaz
çok can sıkıcı oluyor. bende kedimin haklarını biliyorum. ve eve bir daha geldiğinde vereceğim cevabı da öyle.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-09-13, 10:27   #14

Hailey üyesinin avatarı

Hailey Çevrimdışı

bsk tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
çok can sıkıcı oluyor. bende kedimin haklarını biliyorum. ve eve bir daha geldiğinde vereceğim cevabı da öyle.
Tam destek veriyoruz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-10-13, 17:03   #15
Yaz

Yaz üyesinin avatarı

Yaz Çevrimdışı

Arkadaşlar benim de bu konuda bir sorunum var , aslında yok da olabilir

Biz şuanda kirada oturuyoruz ama eve çok eskiden taşınırken kira kontratında EVCİL HAYVAN BESLEMEK YASAKTIR yazıyordu.

Bizim site villalardan oluşuyor ama ikiz villalar yani birbirlerine yapışık evler.

Bu seneye kadar komşumuz yoktu. Sitede bir iki evde daha kedi var ama kediler çok sessiz olduklarından kimse bir şey demiyor.

Şimdi yan evimize yaşlı bir çift yerleşti ama hiç arkadaş canlısı değiller, tanımıyorum ama biraz cins insanlara benziyorlar. Bizim Sheba'nın da yaramazlıkları meşhur bazı zamanalar geceleri çok mız mızlıyor. Bizim evlerde çok ses geçiriyor malesef.

Şimdi bu yeni komşu şikayet eder diye çok korkuyorum malum kontratta da yazıyordu (2 sene önce imzalamıştık).

Böyle bir şey olursa biz ne yapabiliriz? Ev sahibimiz de kedi aldığımızı bilmiyor yurtdışında yaşıyor, o da çok pinpirikli bir adam evini kiraya vermek istemiyordu zaten bizim için çok uygun bir evdi araya tanıdık girince verdi.

Zaten seneye taşınacağız ama bir senede iki kere ev değiştirmek tüm aile için kabus olur.

Dediğim gibi şimlikik birsıkıntı yok sadece olası durumlara karşı hazırlıklı olmak istiyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları