Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 03-01-12, 13:45   #1

özgeee83 üyesinin avatarı

özgeee83 Çevrimdışı
Varsayılan yardim lütfennn:(

selammm

forumu baya bi okudum, yeni üye oldum ve sizlerden yardim istiyorum...

gecen sene yazin sokaktan bi tekir yavrusu buldum ve aldim, oda pesime takildi zorla götür beni dedi, esimi kandirdim ve eve aldik simdi kedim 1 bucuk yasinda, erkek tekir, kisirlastirdik. kedim evin her yerini gezebiliyor, bi kisitlama yok, yanimizda yatiyor hatta yastigin üstünde, bi kafasini bana dayiyor bi dönüp esime dayiyor. ilk aldigimizda disari birakiyorduk, burdaki kedilerle oynuyordu falan, keyfine göre bazen cagrinca geliyordu, bazende pesinden kosturuyorduk. kisirlastirildiktan sonra doktor daha disari birakmayin dedi eve alissin dedi. bunun üstüne bende hamile kaldim, bebek bekliyoruz suan...

ama kedim arada bir kapiya yapisip agliyor, cikmak istiyor. sanki cani evde sikiliyormus gibi geliyor bana,ama simdi bebek bekledigimiz icin disarida birakmak istemiyorum ama sanki hapis etmisim gibi geliyor onu. bizede küs degil sanirim, cünkü geliyor bize sürtünüyor, ayagima sakadan saldiriyor oynuyor yani, esimde bende mümkün oldugunca oynuyoruz onunla.

diyorum arada disari cikarsak ama esim karsi geliyor bebek icin, cikarsa daha giremez eve diyor, mikrop bulasir diye korkuyor. ama baze zamanlar oluyor, kedim resmen depressionda gibi geliyor bana, mihavlayip duruyor, balkona cikip asagdaki kedileri seyrediyor, cok aciyorum ona, hapis etmisim gibime geliyor. sizce ne yapmaliyim, acaba diyorum biraksam özgürlügünemi kavussa diyorum, kapida beslerim onu diyorum, ama havalar soguk, hasta olur ölür diye korkuyorum. anlicaniz aklim cok karisik, burda kedilerden anlayan cok var okudugum kadariyla, lütfen arkadaslar yardimci olun bana, kafam kedim tarafindan rahatlasin istiyorum artik...

biraz uzun oldu ama iyice anlatmak istedim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-01-12, 14:13   #2

GÜNEŞ-EYLÜL üyesinin avatarı

Van
GÜNEŞ-EYLÜL Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: yardim lütfennn:(

benim güneşim hiç dışarıya çıkmamış bir kedidir bazen bahçeye indirdiğimde bana düşman oluyordu evde parçalayacak gibi davranıyordu, onun en sevdiği yer balkondu havasınıda alıyordu dışarıyıda izliyordu hep. ama şuan konteynırda kaldığımız için kızım burada çok sıkılıyor ev gibi değil tabi önceden istediği odada gezebiliyordu burada öyle bir şansı olmadığı için kapıya yanaşıyor başlıyor bağırmaya beni çıkartın diye bizde bu duruma çok üzülüyorum ama ev ortamına alışmış bir can dışarıda yaşayamazki çünkü vücut ısıları ev ortamına alışmış, kendini korumayıda bilmiyor bu nedenle bence ev kedilerini dışarıda yaşaması için bırakmak katillik olacaktır. kızım kapının önünde çok fazla bağırınca kucağıma alıp bahçede bir tur atıyorum bazen kara bırakıyorum bir kaç adım atıyor sonra tekrar içeri giriyoruz mecburen. isterseniz sizde böyle deneyin bi, çok bağırınca kucağınızda bi gezin sonra eve dönüm dışarıyı izleyebileceği bir yer yapın camın önüne belki buda işe yarayabilir. bu arada bebeğinizde hayırlı olsun
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-01-12, 14:23   #3

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Benim kedim de 1,5 yaşına yaklaştı kısrlaştırdım ve erkek hiç dışarı çıkarmıyorum sadece evde yaşıyor.Dışarısı onlar için tehlike ile dolu başka kedilerden dayak yer, insanlar kötü davranır veya bir köpek saldırısına uğrayabilir.Evet başka bir kedi ile kavga ederse mikropta kapabilir aşılar birçok şeyden koruyor ama bu tip durumlarda ne kadar koruyucu olabilir onu bilmiyorum.Dışarıdan aldığı mikrobun ne kadarını insan taşır onu burdaki veterinere bir sorun isterseniz.Doğrsusu sokakta gezip heryere basıp yerlerde yuvarlandıktan sonra evime gelip koltukta yatakta gezmesine bende çok sıcak bakmıyorum.Korumalı kendi bahçem olsa belki o zaman olabilir diğerini bende istemiyorum.Bence çıkarmayın benim kedim dışarıyı hiç bilmediği halde bizim dışarı çıkıcağımızı hissettiği an kapıda beklemeye başlıyor ama izin veremem çünkü onun için tehlikeli olabilir.Şunu deneye bilirsiniz gerçi kedilerin alışması zor oluyor bebekken deneseydik olabilirdi ama ben halen deniyeceğim göğüs tasması o zaman benim kontrolümde olabilir o zaman çıkarabilirim.Ama sakın dışarı bırakmayın onun için çok zor olur hatta yaşamayabilir .Bırakın sıkılsın top paket lastiği ne varsa atın önüne oynasın asılında en güzeli ikinci bir kedi o zaman oynarlar eğer yapabilseniz onu deneyin.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-01-12, 16:24   #4

özgeee83 Çevrimdışı

yakinda bir bebegimiz olucaga icin eve malesef ikinci bir kedi suan kesinlikle alamayiz... ama bu gezdirme tasma isi iyi fikir aslinda, evet bide onu denemek lazim, belki bir ise yarar.. aslinda bizimkide disariya cikicam diye parcalanmiyor, bizim cikcamizi anladigi zaman kapiya mihavlamaya basliyor... ama su tasma isini bi denemek istiyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-01-12, 16:43   #5

Kontesss Çevrimdışı

tasma güzel bir çözüm ama yukarıda arkadaşlar belirtmişler zaten eve alışan bir yavru asla dışarıda yaşayamaz, hatta birdaha görememeniz söz konusu olabilir, yeni oyuncaklar tırmalama tahtaları ödül mamaları, zaman geçireceği yeni şeyler alın oyalayın, aşılanmış dahi olsa dışarıda hırpalanmalar söz konusu olabilir hertürlü tehlikeye açık bir ortam ne yazıkki nerdeyse dışarıda hiç hırplanamamış yada engelsiz bir kedicik göremiyorum, dışarıya bırakmayın
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-01-12, 16:47   #6

nimu üyesinin avatarı

Kocaeli (İzmit)
nimu Çevrimdışı

öncelikle hamileliğinizde kedinizden vazgeçmediğiniz çok sizi kutluyorum...kediniz sıkılıyor olabilir evde eğer siz de ev hanımıysanız ara sıra kedinizi balkona çıkarın o bile kedinize iyi gelecektir.bir de arkadaşlara katılıyorum göyüs tasması ile ara sıra dışarı çıkarabilirsiniz.sokağa çıkmazsa daha iyi olur benim bir kedim sokağa çıkıyor hiç istemiyorum ama elimden bir şey gelmiyor.çıkmaması sizin ve bebeğinizin sağlığı açısından en faydalı olanı.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-01-12, 19:03   #7

özgeee83 Çevrimdışı

etrafdan cok duyuyorum, iste kediyi napcaksin, bebekle kedi bi arada olmaz, resmen at gitsin diyorlar. birkere bebek icin kediyi atmayi düsünmedim, yani sonucta kedimi okadar cok seviyorumki, bunu kendime yapamam, onu bebek geliyor diye disari atmak, kendi insanligimdan utanirim. bide ben almanyada dogdum büyüdüm, evlendim istanbula geldim. nerdeyse her almanin evinde kedi köpek vs besleniyor ve cocuklarini böyle büyütüyorlar. ben ilk kez burda karsilastim, bebek olunca hayvani at diyen kisilerle ve bu beni cok sinirlendiriyor, atmiyorum kedimi biz 4. katta oturuyoruz, balkonda yerden 10 cm yukari bosluklar var ve kedim kafayi ordan cikarip disariyi seyrediyor, assagdaki kedilere bakiyor. nezaman keyfi istese cikariyorum balkona, tuvaletide orda zaten, düsme gibi tehlikeside yok.

bide su tirmanma agaclari varya, yerden tavana uzaniyor, aranizda onu kullanan varmi?? acaba diyorum ondan alsammi, bizimki dolaba falan cikmaya bayiliyor, belki onunla oynamak hosuna gider...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-01-12, 19:08   #8

nimu üyesinin avatarı

Kocaeli (İzmit)
nimu Çevrimdışı

tabiki değişik oyun evleri falan var aslında atılganpet.com.tr mutlaka bakın bir de adrememama.com ve petsatis.com sitelerine bir göz atın.atılgan pet gerçekten çok hoş bu konuda değşik tırmalamalar var.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-01-12, 19:11   #9

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

özgeee83 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
yakinda bir bebegimiz olucaga icin eve malesef ikinci bir kedi suan kesinlikle alamayiz... ama bu gezdirme tasma isi iyi fikir aslinda, evet bide onu denemek lazim, belki bir ise yarar.. aslinda bizimkide disariya cikicam diye parcalanmiyor, bizim cikcamizi anladigi zaman kapiya mihavlamaya basliyor... ama su tasma isini bi denemek istiyorum

İkinci kedi konusunda size hak veriyorum sorumluluğu ağır birde bebek olunca zor gerçekten.Ayrıca kedinizden vazgeçmeediğniz için de sizi kutluyorum onlarda bir bebek çünkü.Benim kedimde çıkıcam diye parçalanmıyor ama gözü kapıda biryere gidip gelelim evden çıkmamız yani ondan kaçmamız tam bir komedi adrenalin yaptırıyor yaramaz bize.Onların ki biraz da dışarıya çıkma merakından çok kapalı kitli kapının arkasını merak ve şımarıklık olsun diye yapıyor.Bazen bizimki apartmanın içine kaçıyor büyük bır hızla ordan oraya koşuyor yerlerde yuvarlanıyor benden kaçıyor bir kovalamaca ama bir tıkırtı duysun aynı hızla eve giriyor.Siz onun bu haline takılmayın hatta aldırış etmeyin evet evde kapalılar ama tehlikelerden uzak karınları tok sıcak bir ortam ve seviliyorlar evde olmanın artıları çok onlar için onlar bunun ne kadar farkında bilemiyorum ama biz onlara dışarıda yaşanılacak çok doğada bırakmadık.Bırakın sadece güvende evde yaşasın.Göğüs tasması evet güzel ama onuda kedierinin özellikle bu yaştaki kedilerin alışması zor ama ben yinede alıp deniyeceğim.Eğe alışırsa çıkarırız yoksa evde olucaklar yapıcak birşey yok.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-01-12, 19:16   #10

nimu üyesinin avatarı

Kocaeli (İzmit)
nimu Çevrimdışı

köpük de apartmana kaçıyor bugünlerde ok gibi fırlıyor nasıl kokluyor her yeri herkes ordan gidiyor diye mi bu takıntı anlamadımbir de biz çantamızı elimize alınca köpük hemen kapıya gidiyor onu içerde bırakınca da küsüyor bana.oğlum çok hassas kendini insan sanıyor sanırım sürekli peşimde bir tek dışarı çıkamıyor benimle küsmesi de cabası
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-01-12, 19:27   #11

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

nimu tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
köpük de apartmana kaçıyor bugünlerde ok gibi fırlıyor nasıl kokluyor her yeri herkes ordan gidiyor diye mi bu takıntı anlamadımbir de biz çantamızı elimize alınca köpük hemen kapıya gidiyor onu içerde bırakınca da küsüyor bana.oğlum çok hassas kendini insan sanıyor sanırım sürekli peşimde bir tek dışarı çıkamıyor benimle küsmesi de cabası
Bunlar bir alem aynen Minnoş ta öyle çantayı almayı bırakın dolabın kapısın açıp hazırlanmaya başlıyalım kapıda bitiyor.Çok zor kaçıyorum kapıyı kapatıp dışarıdan kitlemey başlayınca içeriden kapıya atıp açmaya başlıyor.Eve girerken boş bir poşet alıyorum poşeti havaya hızla vurunca kaçıyor ama hemen dönüyor sanırım beni kızdırdığını düşünüyor boylu boyunca yatıp göbeğini açıyor önce beni sev sonra geç diyor çok tatlılar bunlar...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-01-12, 19:37   #12

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

özgeee83 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
etrafdan cok duyuyorum, iste kediyi napcaksin, bebekle kedi bi arada olmaz, resmen at gitsin diyorlar. birkere bebek icin kediyi atmayi düsünmedim, yani sonucta kedimi okadar cok seviyorumki, bunu kendime yapamam, onu bebek geliyor diye disari atmak, kendi insanligimdan utanirim. bide ben almanyada dogdum büyüdüm, evlendim istanbula geldim. nerdeyse her almanin evinde kedi köpek vs besleniyor ve cocuklarini böyle büyütüyorlar. ben ilk kez burda karsilastim, bebek olunca hayvani at diyen kisilerle ve bu beni cok sinirlendiriyor, atmiyorum kedimi biz 4. katta oturuyoruz, balkonda yerden 10 cm yukari bosluklar var ve kedim kafayi ordan cikarip disariyi seyrediyor, assagdaki kedilere bakiyor. nezaman keyfi istese cikariyorum balkona, tuvaletide orda zaten, düsme gibi tehlikeside yok.

bide su tirmanma agaclari varya, yerden tavana uzaniyor, aranizda onu kullanan varmi?? acaba diyorum ondan alsammi, bizimki dolaba falan cikmaya bayiliyor, belki onunla oynamak hosuna gider...

İşte bizde böyle siz onlara hiç aldırış etmeyin onlara sorsanız en müslüman onlar ama küçük bir cana verilecek değeri bile bilmiyorlar sokağa at diyorlar.Kediden, yok tüyünden ,yok kumundan huylanır ama insanlarımıza sorsan haftada bir dış fırçılar leş gibi kokan terle dolaşır.Biraz ağır bir eleştiri oldu ama bunlar gerçek.Siz kedinizi doğru beslediğiniz ve aşılarını aksatmadığınız sürece sorun olmaz .Eminim birçok Avrupa ülkesinde daha güvenli sokağa çıkarabilir sonra eve alabilirsiniz burdan daha temiz ve güvenlidir bizde öyle değil ne yazık ki.Bebeğiniz de kediniz de sağlıkla büyütün ...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-01-12, 20:05   #13

Van
GÜNEŞ-EYLÜL Çevrimdışı

özge kutluyorum sizi sanki beslediğimiz melekler can taşımıyor cansız biblo zora girince hemen bırak diyebiliyorlar. nasıl bırakılabilirki evin bir ferdi... burada da bizim üstümüze gülen çok neymiş millet kendine kalacak yer bulamıyormuş biz onlarıda peşimize takmışız en son patladım dedim size ne ya zorsada biz çekiyoruz sanki onlara ne bide boş çadırı sokaktaki meleklere ayırdık die geçenlerde bi teyze bana diyo yakacam ben o çadırı dedim o çadırın başına bişey gelirse seni süründürürüm valla bu insanları anlamak çok zor çoookkkk
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-01-12, 23:41   #14

özgeee83 Çevrimdışı

evet evet bizimkide öyle üstümüzü giymeye baslayalim hemen kapinin önünde bitiyor komik olan, mesela esim gidicek, bizimki kendini parcaliyor, kapi kilidine falan atliyor, kapi acmaya calisiyor falan, sonra mesela esim cikiyor ya evden, hemen dönüp yemek kabina gidip yemek yemeye basliyor bunu neden yapiyor anlamiyorum

yok ya hayvan sevmeyen bizi hic bir zaman anlamaz malesef bir canli olarak görmüyorlarki.. benim babamda bizi hayvan sevgisiyle büyüttü, evde kus hamster kedi falan oldu, bunun etkisi bence cok büyük.. tabi bende korkuyorum, cirmalar isirir falan diye bebegi ama ona görede önlemimi alcam, tüglerindende biz tirasliyoruz kedimizi bebek odasina sokmuyorum ama beyefendi arada bir gidip kapi önünde mihavliyor, merak ediyor iceriyi...

bu forumu iyiki bulmusum ya icim rahatladi valla, cok sikinti olmustu aklimda sizin güzel cevaplarinizada cok tsk ederim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-01-12, 23:45   #15

Van
GÜNEŞ-EYLÜL Çevrimdışı

trip atıyo size sıkıntıdan kendini yemeğe veriyodur
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları