Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 08-05-15, 18:36   #1

İstanbul (Anadolu Yakası)
mcqueen Çevrimdışı
Varsayılan Uyutmuyor!

Selamlar herkese.

1 yaşında, kısırlaştırılmış, erkek bir chinchilla cinsi kedimiz var. Ekseriyetle sakin, sağa sola zarar vermeyen sevimli bir kedi Mcqueen.

Lakin şöyle bir sıkıntısı var bizimkinin.. Özellikle son bir kaç aydır her sabah mütemadiyen yatak odamızın kapısına dayanıp hiç bıkmadan usanmadan miyavlıyor. Bizimle beraber yatıramıyoruz çünkü hareketli olduğu için uyutmuyor. Hafta içi haftasonu hiç farketmeden aynı saatte miyavlamaya başlıyor. Odasına da kilitlemek istemiyoruz orada da miyavlıyor çünkü. Artık bizi geçtim komşuları rahatsız edeceğinden endişeliyiz.

Tavsiyesi olan var mı?

Bu konu en son " 08-05-15 " tarihinde saat 18:39 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-05-15, 18:49   #2

mervegulistnbl üyesinin avatarı

mervegulistnbl Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Uyutmuyor!

Her kedi sahibiyle olmak, yalnız kalmamak ister yaşı kaç olursa olsun siz ilgilenmeyince susup ayakucunuzda uyuması lazım aslında ama demekki birazda oyun istiyor.akşamları daha fazla ilgilenmeye çalışın.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-05-15, 12:58   #3

İstanbul (Anadolu Yakası)
mcqueen Çevrimdışı

Ah maalesef kıvrılıp kenarda uyuyan bir kedi olmadı hiç bir zaman

Bir kaç kez bizim odamızda yatırmaya çalıştık ama nafile, yaramaz çok hareketli.

Garip olan bu adetinin 1 aylık, yeni olması..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-05-15, 13:19   #4

vivelaamour Çevrimdışı

Yanlış anlamayın ama koşullu kedi sevmeyi anlayamıyorum ben. Yani "yatağa almıyoruz çünkü çok hareketli" gibi cümleleri.... Bizim kedimiz gece üstümüzde zıplar hele de acıkmışssa yapmadığı şebeklik kalmaz ama hiçbir zaman kapıyı yüzüne kapatıp uyumayı düşünmedim. Kediler ne kadar bağımsız hayvanlar olsalar da sevilmek isterler hem de koşulsuzca. Kediniz de daha çok sevilmek istiyor hepsi bu...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-05-15, 20:43   #5

sanon Çevrimdışı

vivelaamour tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Yanlış anlamayın ama koşullu kedi sevmeyi anlayamıyorum ben. Yani "yatağa almıyoruz çünkü çok hareketli" gibi cümleleri.... Bizim kedimiz gece üstümüzde zıplar hele de acıkmışssa yapmadığı şebeklik kalmaz ama hiçbir zaman kapıyı yüzüne kapatıp uyumayı düşünmedim. Kediler ne kadar bağımsız hayvanlar olsalar da sevilmek isterler hem de koşulsuzca. Kediniz de daha çok sevilmek istiyor hepsi bu...
İnsanları tanımadan, şartlarını bilmeden kendi bakış açımızdan bu kadar net yargılamayı hiç anlamamışımdır bende... Yatağa almak istememenin, hemen "koşullu kedi sevmek" şeklinde tanımlanması neye dayanarak yapılabiliyor bu örnekte mesela? "Koşulsuz kedi sevmek", kişilerin en temel yaşamsal ihtiyaçlarından sonuna kadar mahrum kalmayı kabul etmeleri şartıyla mı olabiliyor ancak? Uykusu hafif olanlar ve kedisi yatağa gelmek isteyenler, koşulsuz sevme eylemini tam olarak yerine getirmek için hayatlarının geri kalanını uykusuz mu geçirsin mesela? Ya da ne bileyim, sevişirken kedi yatağa gelip 20cm mesafeden izlemek ya da üzerimize çıkmak falan istiyorsa ve biz kediyi odadan dışarı çıkarıyorsak gene koşullu mu sevmiş oluyoruz? Tuvaletten çıktığı ve "kokusu üzerinde" patisiyle yeni kurulmuş yemek masasında çatalın, tabağın arasında/içinde geziniyorsa ve masadan indiriyorsak gene koşullu mu oluyor sevgimiz?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-05-15, 21:05   #6

sanon Çevrimdışı

mcqueen tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Selamlar herkese.

1 yaşında, kısırlaştırılmış, erkek bir chinchilla cinsi kedimiz var. Ekseriyetle sakin, sağa sola zarar vermeyen sevimli bir kedi Mcqueen.

Lakin şöyle bir sıkıntısı var bizimkinin.. Özellikle son bir kaç aydır her sabah mütemadiyen yatak odamızın kapısına dayanıp hiç bıkmadan usanmadan miyavlıyor. Bizimle beraber yatıramıyoruz çünkü hareketli olduğu için uyutmuyor. Hafta içi haftasonu hiç farketmeden aynı saatte miyavlamaya başlıyor. Odasına da kilitlemek istemiyoruz orada da miyavlıyor çünkü. Artık bizi geçtim komşuları rahatsız edeceğinden endişeliyiz.

Tavsiyesi olan var mı?
Öneri:
Kedilerin istenmeyen davranışlarının değiştirilmesi, önce daha çekici alternatifler sağlayıp sonra onları teşvik ederek oluyor genelde. Buradan yola çıkarak...
Yatağınızın yakınlarına uyuması için hoşuna gidecek bir yer yapabilirsiniz ya da içinde rahat minderi olan bir kedi yatağı koyabilirsiniz. Yatağın içine geceleri ödül maması bırakabilirsiniz. (Birçok kedi bir şeylerin içinde olmayı ister. Yani kapalı bir şey olursa sanıyorum daha çekici olur onun için, bkz. Jumbo Filzi Kedi Yuvası ) Bunu tercih edip yanınıza gelmekten hemen vazgeçebilir. İçine girdiği anda ödül maması verip daha da teşvik edebilirsiniz bu davranışı. Yatağınıza gelmeye devam ediyorsa, zıpladığı anda sevmediği bir ses çıkarabilirsiniz (kovanoz içinde metal paraları çalkalamak vb.) ya da sevmediği bir kokuyu doğrudan ona yöneltmeden bir iki fıs sıkabilirsiniz. Yatağına geri döndüğü anda da gene ödül mamasından verebilirsiniz. Bir süre sabrettikten sonra muhtemelen yeni yuvasında yatmayı tercih edecektir. Sonra yavaş yavaş o yuvayı da yatağınızdan uzaklaştırabilirsiniz...

Bu konu en son " 10-05-15 " tarihinde saat 00:26 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-05-15, 22:46   #7

vivelaamour Çevrimdışı

sanon tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
İnsanları tanımadan, şartlarını bilmeden kendi bakış açımızdan bu kadar net yargılamayı hiç anlamamışımdır bende... Yatağa almak istememenin, hemen "koşullu kedi sevmek" şeklinde tanımlanması neye dayanarak yapılabiliyor bu örnekte mesela? "Koşulsuz kedi sevmek", kişilerin en temel yaşamsal ihtiyaçlarından sonuna kadar mahrum kalmayı kabul etmeleri şartıyla mı olabiliyor ancak? Uykusu hafif olanlar ve kedisi yatağa gelmek isteyenler, koşulsuz sevme eylemini tam olarak yerine getirmek için hayatlarının geri kalanını uykusuz mu geçirsin mesela? Ya da ne bileyim, sevişirken kedi yatağa gelip 20cm mesafeden izlemek ya da üzerimize çıkmak falan istiyorsa ve biz kediyi odadan dışarı çıkarıyorsak gene koşullu mu sevmiş oluyoruz? Tuvaletten çıktığı ve "kokusu üzerinde" patisiyle yeni kurulmuş yemek masasında çatalın, tabağın arasında/içinde geziniyorsa ve masadan indiriyorsak gene koşullu mu oluyor sevgimiz?
Sapla samanı karıştırdığınızın farkında mısınız ? Oldu olacak sevişirken kediyi de yatağa alalım! Tekrar ediyorum uyurken evimizdeki canlıyı sıcağımızda, şefkatimizle yanımızda tutumak başka sizin verdiğiniz uç örnekler başka. Ben kedinin suratına o kapıyı kapatıp rahat uyuyamam ve evet bu bana göre koşullu sevmektir. Ama kedimin kakalı patisini falan yalamıyorum ya da sevişirken izlettirmiyorum kendimi koşulsuz sevmek adına.....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-05-15, 00:24   #8

sanon Çevrimdışı

Sapla samanı karıştırdığınızın farkında mısınız ? Oldu olacak sevişirken kediyi de yatağa alalım! Tekrar ediyorum uyurken evimizdeki canlıyı sıcağımızda, şefkatimizle yanımızda tutumak başka sizin verdiğiniz uç örnekler başka. Ben kedinin suratına o kapıyı kapatıp rahat uyuyamam ve evet bu bana göre koşullu sevmektir. Ama kedimin kakalı patisini falan yalamıyorum ya da sevişirken izlettirmiyorum kendimi koşulsuz sevmek adına.....

Uç örnek vermedim ki ben... "Pati yalama" falan diye siz kendiniz uçlaştırmışsınız.
Sizin mantığınızla kediyi her gün ev ahalisinin çevresinde toplaştığı yemek masasında oluşan sıcaklık, mutluluk, aile saadeti ortamından alıp aşağı koymak da yüzüne kapıyı kapatmak kadar koşullu seviş ifade eden bir hareket olabilir.

İnsanları sizin gibi düşünmedikleri için "hayvanını koşullu sevenler" olarak yargıladığınızın farkında mısınız siz asıl?

Bu konu en son " 10-05-15 " tarihinde saat 00:29 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-05-15, 11:44   #9

vivelaamour Çevrimdışı

Uç örnek vermedim ki ben... "Pati yalama" falan diye siz kendiniz uçlaştırmışsınız.
Sizin mantığınızla kediyi her gün ev ahalisinin çevresinde toplaştığı yemek masasında oluşan sıcaklık, mutluluk, aile saadeti ortamından alıp aşağı koymak da yüzüne kapıyı kapatmak kadar koşullu seviş ifade eden bir hareket olabilir.

İnsanları sizin gibi düşünmedikleri için "hayvanını koşullu sevenler" olarak yargıladığınızın farkında mısınız siz asıl?
Yaa evet sevişirken kediye izletmek uç olmamış da benim örnek uç olmuş. Burası özgür bir forum isteyen istediğini yazar ve ben kendi fikrimden ötürü size savunma yapmak zorunda değilim. Önce sapla samanı ayırt edebilmeyi öğrenin sonra bakarız.

Uykusu çok hassas olan narin bünyelere de bir sorum var, çocuk yaptıklarında ağlayınca ne yapacaklar ? Kapıyı kapatıp uyumaya devam mı edecekler ? Ha ama pardon siz kedi ve çocuğu bir tutmayan hayvanseverlerdensiniz sanırım. Kedi kediliğini bilecek öyle di mi ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-05-15, 15:29   #10

canancan Çevrimdışı

mcqueen tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Selamlar herkese.

Tavsiyesi olan var mı?
siz uyumadan 2-3 saat önce mama kabını kaldırın.yatma saatinize yakın mama verin.yedikten sonra oyun oynayıp enerjisini atacak sonrada uykuya dalacaktır.
muhtemelen gece mama yedikten sonra enerji atmak adına sizinle oynamak istediğinden uyandırmaya çalışıyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-05-15, 16:06   #11

Doğu Bey üyesinin avatarı

Antalya
Doğu Bey Çevrimdışı

Kediler çeşit çeşit olduğu gibi insanlar da öyle aslında. Nasıl ki kedilere saygı duyup seviyorsak insanları da sevmeli ve tercihlerine saygı göstermeliyiz. Kimisi uzaktan sever ilgi gösterir bakımını yapar kimi koynunda uyusun ister. Bu bir tercih meselesi. Asıl hayvanseverlik bir canlıyı koynuna sokupmyatmak değildir. O canlıya saygı duymak ve bakımının sorumluluğunu almaktır bence.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-05-15, 18:59   #12

sanon Çevrimdışı

canancan tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
siz uyumadan 2-3 saat önce mama kabını kaldırın.yatma saatinize yakın mama verin.yedikten sonra oyun oynayıp enerjisini atacak sonrada uykuya dalacaktır.
muhtemelen gece mama yedikten sonra enerji atmak adına sizinle oynamak istediğinden uyandırmaya çalışıyor.
Jackson Galaxy kedinin döngüsünü şöyle ifade ediyor (bu da sizin ifadenizle biraz çelişiyor):
Uyu>Kalk>Avlan (ev kedisi için oyun)>Ye>Temizlen>Uyu
Buna göre oyunla efor sarfettirip sonra mama vermek uykuya doğru doğal bir gidiş oluşturuyor...
Zaten doğal koşullarda kedigiller tok karna avlanmaz; açken avlanır yemeğini yiyip yatar... Evde de bunu taklit etmek bana mantıklı geliyor.

Bu konu en son " 10-05-15 " tarihinde saat 19:24 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-05-15, 19:14   #13

sanon Çevrimdışı

Yaa evet sevişirken kediye izletmek uç olmamış da benim örnek uç olmuş. Burası özgür bir forum isteyen istediğini yazar ve ben kendi fikrimden ötürü size savunma yapmak zorunda değilim. Önce sapla samanı ayırt edebilmeyi öğrenin sonra bakarız.

Uykusu çok hassas olan narin bünyelere de bir sorum var, çocuk yaptıklarında ağlayınca ne yapacaklar ? Kapıyı kapatıp uyumaya devam mı edecekler ? Ha ama pardon siz kedi ve çocuğu bir tutmayan hayvanseverlerdensiniz sanırım. Kedi kediliğini bilecek öyle di mi ?
Forumun özgürlüğünü niye vurguladınız anlamadım. "İstediğinizi yazamazsınız" diyen olmadı ki zaten.
Sapla samanı ayırt edemeyen ben değilim ama görecelilik ve kişilik farklılıkları olarak ifade edebileceğimiz kavramların ayırdına varamayan sizsiniz. (Nasıl ki kedilerin farklı mizaçları olabileceğini biliyoruz ve saygı gösteriyoruz. Aynı durum insanda da var, bilginize. Herkesin sizin açınızda olmasını umup olmayanları negatif bir şekilde yargılıyorsunuz. Farkına varın.)

Sevişirken kediyi odada tutma örneğini siz uç bulmuşsunuz; ben bunu hiç uç bulmayan insan biliyorum. Dolayısıyla böyle kriterler üzerinden hayvanseverlik yargılanmaz. Siz onu uç bulursunuz başkası da uyurken odaya almayı, başkası da sofrada gezdirmeyi...

"Kapıyı kapatıp uyumaya devam mı edecekler ? Ha ama pardon siz kedi ve çocuğu bir tutmayan hayvanseverlerdensiniz sanırım. Kedi kediliğini bilecek öyle di mi ?"

Bakın gene aynı acayiplik. Beni tanımıyorsunuz, kedimin odamda uyuduğunu, yatağıma geldiğini, uykumun sık sık bozulduğunu, WC'sinin de odamda olduğunu bilmiyorsunuz, kafanıza göre atıp tutuyorsunuz, yargılıyorsunuz. Ayrıca böyle olmayabilirdi de. Bu gene size kimseyi yargılama hakkı vermiyor. Umarım anlamışsınızdır.

Cevap vermek için okumak yerine anlamak için okuyup biraz düşünseniz daha iyi olur sanırım.

Bu konu en son " 10-05-15 " tarihinde saat 19:23 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-05-15, 20:36   #14

canancan Çevrimdışı

Jackson Galaxy kedinin döngüsünü şöyle ifade ediyor (bu da sizin ifadenizle biraz çelişiyor):
Uyu>Kalk>Avlan (ev kedisi için oyun)>Ye>Temizlen>Uyu
Buna göre oyunla efor sarfettirip sonra mama vermek uykuya doğru doğal bir gidiş oluşturuyor...
Zaten doğal koşullarda kedigiller tok karna avlanmaz; açken avlanır yemeğini yiyip yatar... Evde de bunu taklit etmek bana mantıklı geliyor.
evdeki kedilerim yemek yerler,enerjilerini atmak adına koşup oynarlar ve uyurlar.bazende galaxynin dediği gibi yer,temizlenir,uyurlar.kedi psikolojisiini çözmüş bir adam olabilir fakat ne galaxy nede başka biri ile illa aynı fikir noktasında bulunmak zorunda değilim değil mi.benimde gözlemlerim bu yönde.öneriler sunulur.konu sahibi uygular yada uygulamaz kendi tercihidir.zaten söylediğimde uygulaması zararlı bir yöntem değil.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-05-15, 20:47   #15

vivelaamour Çevrimdışı

Uykusu hafif olanlar ve kedisi yatağa gelmek isteyenler, koşulsuz sevme eylemini tam olarak yerine getirmek için hayatlarının geri kalanını uykusuz mu geçirsin mesela?
demişsiniz ve ben de cevap olarak ;

"Uykusu çok hassas olan narin bünyelere de bir sorum var, çocuk yaptıklarında ağlayınca ne yapacaklar ? Kapıyı kapatıp uyumaya devam mı edecekler ? Ha ama pardon siz kedi ve çocuğu bir tutmayan hayvanseverlerdensiniz sanırım. Kedi kediliğini bilecek öyle di mi ?"

diye cevap vermişşm, yani sizin kedinizle olan ilişkiniz ve tutumlarınızı BİLİP BİLMEDEN eleştiren cümleler çıkmamış tarafımdan.

Sırf muhalefet ermek için balıklama atladınız ve ben de sabahtan beri bu anlamsız diyaloğu sürdürüyorum sizinle, bende de hata var. İdrak sorunu olan da bence ben değilim. İyi günler.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları