Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 19-02-16, 18:39   #1

Ankara
birminnakmiyav Çevrimdışı
Varsayılan tüylere çözüm yok mudur?yardımlarınızı bekliyorum

selam arkadaşlar. ankara kedim var malum baya tüylü bir ırk eskiden bu kadar dökülmeyen tüyler büyümeye başlasıyla(6aylık) bollaştı annem çıldırıyor artık bi çözüm bul atıcam diyor(bunu lafta söylüyor biliyorumda) çok korkuyorum whiskas kullanıyodum cat shef e geçtim açıkca konuşulacaksa benim öyle proplan alacak param yokveterinere soruyoruz pat alıyo proplan mamayı önümüze koyuyo bunu alın kökten çözer diye bu tüy olayının başlıca nedeni mama biliyorum ama uygun fiyatta olupta memnun olduğunuz bir mama varsa paylaşın lütfen ha birde temizmama.com da satılan bonacibo kullananlara da sesleniyorum iyi oluyor mu tüy dökmesini engeller mi?şimdi 3 kilo onu getittiririm şimdi de daha kötü yaparsa diye korkuyorum
annemle sürekli tarıyoruz siliyoruz ama nafile uzun tüylü olduğu için havada uçuşurken baya belli oluyor ancak böyle silmeyle falan olcak iş değil başlıca nedenini bulmak lazım ha birde kedimin tüylerini kestirsem çözüm olur mu? yani dökülmesine engel olur mu?yoksa tam gaz devam mı ederiz?şu vitamin verme olayı varmış bi de
bu sorduklarım arasında en azından 1ini biliyorsanız söyleyin lütfen yardımlarınızı bekliyorum kedimden sırf tüyü için ayrılmam mümkün değil
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-02-16, 19:19   #2

İstanbul (Anadolu Yakası)
AllyNewt Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: tüylere çözüm yok mudur?yardımlarınızı bekliyorum

bonacibo satıcısından "tester" iste. (veya onu satan yerden 1 kg lık al önce) bonacibo kullanmadım ama methini okudum. Proplandan ziyade Acana veya N&D , Orijen iyi mamalardır. Ama top class olduklarından pahalıdırlar. Proplan Nestlenin (şirketler grubu) ürettiği mamadır.
İkincisi vitamin biraz daha keser. üçüncüsü ilk başta her gün düzenli fırçalaman gerek, zamanla aralıkları düşürebilirsin. fırçayı arada ıslat ki, kedin statil elektrik tüy yumağı olmasın XD
Şimdi gelelim tüylere: Kusura bakma Ankara kedisi, uzun tüylü ise tüy üretme konusunda uzman bir kaç kediden biridir. Chincilla, iran (persian), himalayan, gibi longhair olan tüm kediler tüylerinin maşallahı vardır. Hoş diyeceksin Shorthair (kısa tüylüler) sanki farklı mı? Bazısı farklı.
Bazı kısatüylü cinslerin tüy dökümü o kadar azdır ki sık temizlik yapmana veya taramana gerek yoktur. Kesmek çözüm mü? :/ koltuk üstündeki tüyleri koli bandı ile temizleyebilirsin. Lakin bu sorun özellikle tüy dökme mevsiminde doruk noktasına ulaşacak. Kolay gelsin. (beslediğim bir cinsti biliyorum)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-02-16, 10:07   #3

calypso üyesinin avatarı

calypso Çevrimdışı

Hiç tüy dökmeyen kedi hastadır. Doğası gereği her kedi tüy döker, uzun tüylü kediler daha çok döker.
Sizin tüy dökümünüz normal mi değil mi önce ona bakmak lazım. Belki de çok dediğiniz oran Ankara kedisine göre normaldir.
Genel olarak kedilerin tüy dökme nedenleri alerji, stres, beslenme, parazit kaynaklı, mevsimsel, hamilelik/emzirme, hipertiroid şeklindedir. Kedinizde bu nedenlerden hangilerinin olmadığına emin olmanız lazım. Alerji misal, yediyi mamaya karşı da alerji oluşabilir kedide. Stres veya kedinizin stresten uzak bir hayatı olduğuna ne kadar eminsiniz? Parazit, hamilelik, hipertiroid yoktur diyelim. Geriye bir de mevsimsel ve beslenme kalıyor. Mevsimsel nedene bir çare bulamazsınız. Beslenme kaynaklı ise daha iyi bir mamaya geçiş yapmak sorunu çözümüne yardımcı ola bilir. Mamaların tüy dökümüne katkısı 100% her kedide aynı olmaya bilir. Bir marka mama filan kedinin tüy dökümünü azaltırken öbürüne fayda etmeye bilir/hatta çoğalta bilir. Deneme yanılma yöntemi ile kediniz için uygun mamayı bulmalısınız.
İran kedilerini traş ettirirler genelde bu tüy sorunu yüzünden. Ben doğru bulmuyorum, yani tüyleri uzun ve güzel diye sahiplenilen bir kedi için sonradan traş/tüy kesimine gidecekseniz ilk başta kısatüylü bir ırk sahiplenmeniz gerekirdi diye düşünüyorum kendi adıma. Yine de fayda sağlaya bilir.
Sarımsaklı vitamin hapları vardı bu forumdan bir kaç arkadaş memnun kalmıştı. Deneye bilirsiniz siz de.
Bide nacizane tavsiyem temizlik işini annenize bırakmamanızdır. Ben kedim ilk geldiği gün anneme "artık evi ben temizleyeceğim" dedim. O gün bu gündür annem elektrik süpürgesine elini sürmemiştir, düzenli olarak temizliği ben yaparım. Annem de tüy yüzünden sorun çıkaramıyor haliyle. Bizim gibi tembellere iş yapmak zor gelir tabi ama bu kadar büyük koz da verilmez anneye. Tüy yüzünden sahiplendirilen/evden atılan çok kedi var, bu sorunu küçümsememek lazım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-02-16, 12:41   #4

GÜNEŞ-EYLÜL üyesinin avatarı

Van
GÜNEŞ-EYLÜL Çevrimdışı

Ben güneşime bonacibo nun light olanını kullanıyorum . Tüt dökmesi var tabiki ama anlattığınız kadar çok değil birde annem her sabah ve öğleden sonra ameliyat eldivenleriyle güneşi tımar ediyor sonra ellerini biraz nemlendirip kalan tüyleri alıyor ve bunu bir gün bile aksatmıyor .
Ben ofisteki kedileri hergğn tarıyamıyorum ama yaradığım Zaman'lar baya fark ediyor.
Vitaminde önemli bu konuda Güneş'ime ofistekilere aksatmadan vitamin veriyorum ve eskiye göre daha az döküyorlar . Gimpet in multi vitamini var onu çöl severek yiyorlar .
Kuzenimin kedisinde çok tüy döküyordu oda sarımsaklı bir tablet kullanıyor adını tam bilmiyorum ama oda memnun ondan.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-02-16, 23:42   #5

Ankara

normal olamdığına eminim hiç dökmemesi anormalliktir elbette ama son 1 aydır fazla döküyor bu kadar whiskas ı bırakıp cat shef e geçtik bir miktar azaldı gibi birde şuan 6.ayında acaba hani hormonel olaylardan mı dökülüyor ki? internette bununda bir neden olduğunu söylüyorlar bu vitamin şeysileri pahalı mı?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-02-16, 23:52   #6

Ankara

calypso tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Hiç tüy dökmeyen kedi hastadır. Doğası gereği her kedi tüy döker, uzun tüylü kediler daha çok döker.
Sizin tüy dökümünüz normal mi değil mi önce ona bakmak lazım. Belki de çok dediğiniz oran Ankara kedisine göre normaldir.
Genel olarak kedilerin tüy dökme nedenleri alerji, stres, beslenme, parazit kaynaklı, mevsimsel, hamilelik/emzirme, hipertiroid şeklindedir. Kedinizde bu nedenlerden hangilerinin olmadığına emin olmanız lazım. Alerji misal, yediyi mamaya karşı da alerji oluşabilir kedide. Stres veya kedinizin stresten uzak bir hayatı olduğuna ne kadar eminsiniz? Parazit, hamilelik, hipertiroid yoktur diyelim. Geriye bir de mevsimsel ve beslenme kalıyor. Mevsimsel nedene bir çare bulamazsınız. Beslenme kaynaklı ise daha iyi bir mamaya geçiş yapmak sorunu çözümüne yardımcı ola bilir. Mamaların tüy dökümüne katkısı 100% her kedide aynı olmaya bilir. Bir marka mama filan kedinin tüy dökümünü azaltırken öbürüne fayda etmeye bilir/hatta çoğalta bilir. Deneme yanılma yöntemi ile kediniz için uygun mamayı bulmalısınız.
İran kedilerini traş ettirirler genelde bu tüy sorunu yüzünden. Ben doğru bulmuyorum, yani tüyleri uzun ve güzel diye sahiplenilen bir kedi için sonradan traş/tüy kesimine gidecekseniz ilk başta kısatüylü bir ırk sahiplenmeniz gerekirdi diye düşünüyorum kendi adıma. Yine de fayda sağlaya bilir.
Sarımsaklı vitamin hapları vardı bu forumdan bir kaç arkadaş memnun kalmıştı. Deneye bilirsiniz siz de.
Bide nacizane tavsiyem temizlik işini annenize bırakmamanızdır. Ben kedim ilk geldiği gün anneme "artık evi ben temizleyeceğim" dedim. O gün bu gündür annem elektrik süpürgesine elini sürmemiştir, düzenli olarak temizliği ben yaparım. Annem de tüy yüzünden sorun çıkaramıyor haliyle. Bizim gibi tembellere iş yapmak zor gelir tabi ama bu kadar büyük koz da verilmez anneye. Tüy yüzünden sahiplendirilen/evden atılan çok kedi var, bu sorunu küçümsememek lazım.

alerji olunca mamadan direk tepki gösteriyor ihsal oluyor mesela bi mamada olmuştu yani alerjik plduğunu sanmıyorum stres onda bir gram yok o kadar mutlu ki yani bu ihitmal de yok belki de bu dediğim gibi hormoneldir ama bu mevsimselde traş ettirmeyi düşünüyorum çünkü oa da eziyet tüyleri dök yala dur ben zaten sürekli traş yaptırcam demiyorum şuanda sanırım vitaminle halledicem ama mevsimselde traş ettirmeyi düşünüyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-03-16, 21:41   #7

alpenglow Çevrimdışı

bence sorunun kaynağının mama olduğunu biliyorken boşuna vitamine para vermeyin. whiskas hayatımda gördüğüm en kötü mamaydı. tavuk ve patates haşlayarak (tuzsuz, yağsız) besleyebilirsiniz. royal canin gibi mamalar açık olarak düşük gramajda daha ucuza satılıyor o şekilde de alabilirsiniz. market mamaları gerçekten çöp ile eşdeğer.
tüy temizliğini tamamen disiplin haline getirip üşenmeden yaparsanız hallolur aksi şekilde insanı sinir ediyor. bir kedi ile yaşayıp bir miktar tüy olacağına da alışmak gerekiyor tabi ki
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-03-16, 00:43   #8

kedisever56 Çevrimdışı

Burada yazılanların yanında furminatörde iyi olabilir
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-03-16, 17:28   #9

lokumzade Çevrimdışı

evdeki tüylerin temizliği için bu videoyu izlemenizi tavsiye ederim

cleanmyspace.com/pet-hair/
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-03-16, 17:53   #10

Puffik üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
Puffik Çevrimdışı

Biz bayıltmadan özel kedi köpek kuaförü bulup kısalttırdık tüylerini. Kesilmesini ben de istemiyordum, ilk sahiplendiğimizde traş ettiler çok üzülmüştüm ama bu sefer kısalınca tüyleri resmen hayvan sevinç taklaları attı. Artık tüyler o kadar uzamıştı ki poposunu yalayıp temizlenemiyordu. Patilerini bile yalamak isterken göğsündeki yele tüyleri ağzına girip engel oluyordu. Düzenli taranan bir hayvan olmasına rağmen de kıtıklar oluştu maalesef uzun tüylü kedilerin zahmeti çok ama insan gibi düşünün. Bizim de saçımız dökülüyor, erkekler hergün traş oluyor. Her canlının bazı gereksinimleri var. Çözülemeyecek bir sorun değil. Ama bu konuda mama 1 numaralı etken maalesef. Biz şuan brit care ve happy Cat karıştırıp kullanıyoruz ortalama kilo fiyatı 25TLye geliyor sanırım ama dediğiniz mamalardan bin kat kalitelidir. Kedi sonuçta yetişkin mamasına geçince 1-2 sene aynı mamayı yiyecek ve en mantıklısı 4 kg 10 kg gibi büyük paketler almak. Maddiyat olarak da kredi kartınız varsa taksit yaparsınız ve o zaman aylık ödeyeceğiniz meblağ şuankinden daha az olur ve bu tür besleyici mamalar ile daha az mamayla doyar. Biz Acana da kullandık zamanında öyle tüylerde değişik bir etkisi olmamıştı çünkü hep düzenli vitamin kullandık. Şuan Beaphear kullanıyoruz memnunuz.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları