Markamama.com

Cevap Yaz
Eski 29-10-13, 12:44   #1

Mehmed üyesinin avatarı

Eskişehir
Mehmed Çevrimdışı
Smile Tuvalet?

Merhaba arkadaşlar,
Sizlere danışmaya karar verdim. Birkaç gün önce bulduğum kedimi evde besliyorum ve çok mutluyuz fakat tek sorunumuz var şuan o da tuvalet. Tuvalet alışkanlığını kazandı, kuma yapıyor fakat kumu benim odamda ve ona alıştı. Fakat tahmin edebileceğiniz gibi tuvaleti aşırı koku yapıyor ve benim açımdan da sağlıklı olmadığını düşünüyorum. Şimdi ortada 2 tane planım var ama karar veremiyorum sizlere danışmak istiyorum aynı zamanda da yorumlarınızı bekliyorum evin de kirlenmemesi lazım yani kimse halısında kaka görmek istemez

Şimdi ilk öneri babamdan geldi, ev senin evin ben karışmam ama bence balkonda yaşasın dedi, yani gündüzleri balkonun kapısını açarsın evde yaşar ama geceleri yatmadan balkona çıkarırsın balkonda yuva yaparız, orada yatar, tuvalet içinde balkona alıştırırsın dedi. Fakat bu benim içime hiç sinmiyor, bende dedim ki , kedimi balkona salacağıma antreye yuva yapayım, antrede yatsın geceleri , kendi tuvaletime de tuvaletini yapayım, gece tuvaleti geldiğinde de o tuvalete gider. Şimdi ben biraz kıl bir insan olduğum için böceklerden çok korkarım. Öyle böyle değil bayılacak seviyede, buna fobi de diyebilirsiniz. Bu korkum yüzünden geceleri kapım hiç açık olmaz, hatta kapının altına da birşey örterim böcek girmesin diye. Bu yüzden kediyi dışarı alıştırsam, odamda kalsa bile gece tuvaleti gelirse ne yapacağımı bilmiyorum. Bunun için yuvasını da oraya taşımam gerekiyor. Şimdi sormak istediklerime geliyorum;

1) Bu 2 seçenekten hangisini seçmeliyim? Başka bir yolu var mı?
2) 3-4 gündür odama alıştı, odamdaki kuma yapıyor, kumunun yerini değiştirirsem halılara falan yapar mı ?
3) Okuduğum bir kitapta ön patilerini nereye sürterseniz oraya yapar diyordu, tuvaletinin yerini değiştirdiğimde gerçekten o kuma tam olarak alışır mı yoksa alışana kadar tuvaletini eve yapar mı ?

Anlayacağınız tüm sorularım temizlik ile ilgili. Kokusu cidden rahatsız edici, aslında filtreli tuvalet alacaktım ama odanın kenarında tuvalet durması bir garip oluyor, arkadaşlarım veya ailem geldiğinde, bayramlarda misafir geleceğinde gelenin, kenarda bir tuvalet görmesi, o tuvaleti yani kedinin kakasını görmesi iğrendirici oluyor + odada yemek yiyemiyorum ki bilgisayarın başında yemek yemeyi çok severim, tam yemek yerken yapıyor kakasını kerata, iştahım kaçıyor

Gerçekten siz tecrübeli kedi bakıcılarından yardım almam gerekli, ne yapmalıyım? Kedi geceleri balkonda mı kalsın yoksa antrede mi kalsın, ya da tuvaletini balkona veya benim tuvaletime alırsam gece tuvaleti geldiğinde odadan çıkamayınca halıya yapar mı yoksa beni mi uyandırır? Alışana kadar tuvaletini dışarı yapar mı?
Dediğim gibi tuvalet eğitimi var, yani var derken 3-4 gündür benimle ve odamdaki kuma yapıyor.
Aynı soruyu defalarca sordum, hasta bir adam gibi göründüm mazur görün

Yorumlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkür ederim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-10-13, 12:54   #2

canancan Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Tuvalet?

balkonda üşütüp hasta olabilir o yüzden balkon seçeneğini eleyelim.kuma yapmaya alıştığı için siz kum kabını nereye koyarsanız koyun ona yapacaktır yani yeri kediniz icin problem olmaz.bugun kedinizin tuvaletini banyonun önüne koyun bir gün boyunca oraya yapsın yarında banyonun içine koyarsanız.aşamalı yaparsanız o zaman hiç sorun olmaz.geceleri odanıza almamaya alıştırsanız kediniz bunu sorun etmez.odanızın kapısını kapatırsınız.o antrede diğer odalarda dolanır.tuvaleti gelincede banyoya girer.tabii banyo kapısının kapanmaması için kapının önüne terlik vs koyun.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-10-13, 13:04   #3

İstanbul (Anadolu Yakası)
reiki2002 Çevrimdışı

Canancan ın tüm yazdıklarına katılıyorum. Ben de kedilerimi ilk aldıgımda tuvaletleri odamdaydı, alışabilmeleri açısından, sonra kademeli olarak, önce hole , sonra kendi tuvaletime götürdüm hiç sorun olmadı.şimdi orayı kullanıyorlar. Önümüz kış ve balkon olayı kedicigi hasta edebilir, daha çok sorun olur..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-10-13, 16:59   #4

Mehmed üyesinin avatarı

Eskişehir
Mehmed Çevrimdışı

canancan tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
balkonda üşütüp hasta olabilir o yüzden balkon seçeneğini eleyelim.kuma yapmaya alıştığı için siz kum kabını nereye koyarsanız koyun ona yapacaktır yani yeri kediniz icin problem olmaz.bugun kedinizin tuvaletini banyonun önüne koyun bir gün boyunca oraya yapsın yarında banyonun içine koyarsanız.aşamalı yaparsanız o zaman hiç sorun olmaz.geceleri odanıza almamaya alıştırsanız kediniz bunu sorun etmez.odanızın kapısını kapatırsınız.o antrede diğer odalarda dolanır.tuvaleti gelincede banyoya girer.tabii banyo kapısının kapanmaması için kapının önüne terlik vs koyun.
reiki2002 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Canancan ın tüm yazdıklarına katılıyorum. Ben de kedilerimi ilk aldıgımda tuvaletleri odamdaydı, alışabilmeleri açısından, sonra kademeli olarak, önce hole , sonra kendi tuvaletime götürdüm hiç sorun olmadı.şimdi orayı kullanıyorlar. Önümüz kış ve balkon olayı kedicigi hasta edebilir, daha çok sorun olur..
Yorumlar için teşekkür ederim, peki şunu sorayım. Banyoya alışsa yani banyoya tuvaletini götürsem, ön patilerini kuma sürttürsem falan, ve gece benim odamda kalsa, gece tuvaleti geldiğinde kumuna gidemediği için evin içine yapar mı yoksa beni uyandırır mı?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-10-13, 17:14   #5

canancan Çevrimdışı

kuma yapmayı öğrenmiş bir kediye patlerini kuma sürtme hareketini yapmanıza gerek yok artık.yavru kediler çok sık tuvalete çıkar.ya oda kapınızı açık bırakacaksanız istediği zaman tuvalete gidecek yada kazayla tutamayıp odaya yaparsa kızmayacaksınız.balkondan kaçıp geri geldi ama sadece evde bakacaksanız balkonunuzu kapatmanızı öneririm.atlarken ayağı incinebilir yada herzaman eve dönecek kadar şanslı olmayabilir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-10-13, 17:38   #6

Mehmed üyesinin avatarı

Eskişehir
Mehmed Çevrimdışı

kuma yapmayı öğrenmiş bir kediye patlerini kuma sürtme hareketini yapmanıza gerek yok artık.yavru kediler çok sık tuvalete çıkar.ya oda kapınızı açık bırakacaksanız istediği zaman tuvalete gidecek yada kazayla tutamayıp odaya yaparsa kızmayacaksınız.balkondan kaçıp geri geldi ama sadece evde bakacaksanız balkonunuzu kapatmanızı öneririm.atlarken ayağı incinebilir yada herzaman eve dönecek kadar şanslı olmayabilir.
Çok teşekkür ederim değerli yorumunuz için. O hâlde yatana kadar odamın kapısını açık tutar, yatarken onu antreye bırakırım, başka çarem kalmıyor çünkü.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-10-13, 17:41   #7

Mehmed üyesinin avatarı

Eskişehir
Mehmed Çevrimdışı

Peki son bir soru sorayım, gece odamda yatırırken kumunu odama getirsem, gündüz banyoya çıkarsam kedi gündüz banyoya gece odamdaki kuma yapar mı? Yoksa tuvaletinin bir yerde sürekli durması önemli mi?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-10-13, 17:49   #8

canancan Çevrimdışı

odanızda kum olması sağlıklı değil.kazarken toz oluyor sizde solumak zorunda kalırsınız.kum etrafa sıçrıyor odanız kirlenir banyoda olursa kolay temizlenir.ayrıca gece kaka yaptığında o iğrenç kokuyu içinize çekmek istemezsiniz sanırım sonuçta kum bu en iyisi bile koku yapıyor.kediler ezbere yaşar.yani kum kabının hergün yer değiştirmesi onun kafasını karıştırabilir.böcek fobinizi kedinizle yenebilirsiniz.kedili evde hiçbir böcek,sinek sağ kalamaz.mutlaka öldürürler.zaten kış mevsimine girdik artık böcek olmaz.ben antalyada yaşıyorum bahçeli bir evde burada yazları çok böcek oluyor.kedilerim hepsini öldürüyor.kış gelince böcek sorunu zaten olmuyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-10-13, 18:09   #9

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Arkadaslar güzel aciklamis cok dogru seyler yazmislar.

Bizdede kizim kapisi kapali yatar, ama mavisde odasinda dursun ister.
Ne kapidan vazgeciyor ne kediden
Bu yüzden bazi geceler kumunu suyunu odasina koyuyor, mavisde onunla uyuyor, sabahda okula giderken kumunu koridora koyuyor.

Bizde kum koridorda ve filitreli kapali tuvalet, hickimsede fark etmiyor, koridor uzun oldugu icin, misafirler bile tuvaleti nerde diye soruyorlar, koridorda diyorum hic fark etmedik diyorlar.

Bir sprey var kedikumunun üstüne SIKIYORSUNUZ, eserlerken ne toz cikiyor nede koku oluyor.
Cicek kokusu yayiliyor etrafa, ben cok memnunum, Türkiyede vardir denemenizi tavsiye ederim.

Koridorda olacagi icin kapali tuvalet almalisiniz, cok kullanisli.
Bu kapi kapatma durumundada karar vermelisiniz ya kapi acik kalacak kediniz evde dolanirken sizin odanizada gelip yatacak, yada kapi kapali olacak kediniz oda disinda uyuyacak.

Bu son secenek eyer kediniz sizin odanizda yatmayi kafasina koyduysa cokda gecerli degil bence.
Kapiyi acana kadar miyavlar, (bizimkiler öyle)

Kediler toplamda 12 saat cislerini tutabiliyorlar ama bu böbrekleri icin iyi degil, odanizdada kalsa, kuma alisan bir kedi kolay kolay cisini yapmaz, tutar ama hakikaten kediye eziyettir bu.

Son olarak kediler bir odada tutulmamali, evde rahat gezmeli, canlari nerde istiyorsa orda uyumali.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-10-13, 18:18   #10

Bursa
matmazeelll Çevrimdışı

canancan'a katılıyorum kediler böcekleri ve sinekleri sağ bırakmıyorlar kediniz sayesinde bunu da yenebilirsiniz, şöyle bir önerim olabilir odamın kapısını açık bırakamam diyorsunuz bir kedi kapısı alabilirsiniz böceklerin ordan gireceğini sanmıyorum ki dediğimiz gibi görünce öldürüp yerler böceği. Balkon fikri kötü çünkü kediniz kaçmış, olası bir durum, tekrar kaçabilir bu yüzden antre iyi fikir bence de kedinizin kumunu sürekli değiştirmek iyi bir fikir değil
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-10-13, 18:20   #11

Mehmed üyesinin avatarı

Eskişehir
Mehmed Çevrimdışı

Yorumlar için tekrar teşekkür ederim. Kediyi henüz yıkamadığım için kedi tek odada ve antrede gezebiliyor, özellikle mutfağa sokmuyorum. Yarın yıkayacağım sonra bütün evde gezebilir zaten. Şimdi evim o kadar büyük değil. Gece kediyi antreye saldığımda bir tek mutfağa gidebilir bir de upuzun antremizde durabilir, banyoya tuvaletini koyacağım, gecede onu antreye salacağım odanın kapısını kapatacağım. Böyle onu kapı dışarı etmiş gibi hissedecek olsam da bundan başka çarem yok, dediğim gibi aşırı böcek fobim var odanın kapısının altını bile kapatırım, yoksa açık bırakırdım sorun çözülürdü.
Birde Benelif için diyorum ki, bizim kedinin daha miyavladığını duymadım. Arada çoook acıktığında ufak miyavlıyor ondada sesi kısık geliyor, yavru olduğundan sanırım.

Ha bir de gündüz kapılar zaten açık odama girebilir, sadece gece kapı dışarı edeceğim. İçim rahat etmeyecek ama ne yapalım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-10-13, 18:30   #12

canancan Çevrimdışı

sprey vs gibi ürünler var ama arkadaşın yaşı gereği öğrenci olduğunu düşünüyorum ve ithal ürünler gereğinden fazla pahalı.ayrıca sprey parfüm hepsi kimyevi kapısı kapalı bir odada yine solumak zorunda kalacak ben sağlıklı bulmuyorum kimse için.tabi kullananların kendi seçimi.kedinizi yıkamanızı önermiyorum.illa yıkayacaksanız çok iyi kurulanmış olması gerekiyor yoksa hasta olur.tüyleri zor kurur kedilerin.iç dış parazir aşılarını ihmal etmeyin.dış paraziti yeni yaptırdıysanız kediyi yıkadığınızda etkisi gider.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-10-13, 18:32   #13

Mehmed üyesinin avatarı

Eskişehir
Mehmed Çevrimdışı

sprey vs gibi ürünler var ama arkadaşın yaşı gereği öğrenci olduğunu düşünüyorum ve ithal ürünler gereğinden fazla pahalı.ayrıca sprey parfüm hepsi kimyevi kapısı kapalı bir odada yine solumak zorunda kalacak ben sağlıklı bulmuyorum kimse için.tabi kullananların kendi seçimi.kedinizi yıkamanızı önermiyorum.illa yıkayacaksanız çok iyi kurulanmış olması gerekiyor yoksa hasta olur.tüyleri zor kurur kedilerin.iç dış parazir aşılarını ihmal etmeyin.dış paraziti yeni yaptırdıysanız kediyi yıkadığınızda etkisi gider.

Evet, üniversite öğrencisiyim ve gün boyu evde değilim.
Aslında ailemle de yaşadığım söylenemez. Arada sırada gelir benle kalırlar, çoğu zaman kendim kalırım. Kedi gün boyu yalnız ama bunu sorun etmiyorum, ipiyle oynuyor işine bakıyor. Tek sorunumuz tuvaletti, gece onu antreye salmak acımasız geliyordu bana ama onu da çözeceğim, salacağım antreye. Yanına oyuncaklarını da bırakırım, sıkılırsa oynar, uykusu gelirse uyur. Hem böcekleri de temizler dediler iyice rahatladım

Bu arada dış parazit ilacı 1 hafta önce yapıldı, kedi pireliydi pireleri temizlendi. Veteriner de 1 hafta sonra yıkayabilirsiniz dedi, ondan yıkayacağım.

23 ekim çarşamba günü.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-10-13, 18:36   #14

canancan Çevrimdışı

baştan antrede uyumaya alışırsa sorun etmez.artık böcekler sizden korksun çünkü koruyucu bir kaplanınız var mama kabını ve suyunu boş bırakmayın.hatta yedek su kabı koyun çünkü yavruyken koşuştururken döküyorlar bazen suyu.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-10-13, 18:39   #15

Mehmed üyesinin avatarı

Eskişehir
Mehmed Çevrimdışı

baştan antrede uyumaya alışırsa sorun etmez.artık böcekler sizden korksun çünkü koruyucu bir kaplanınız var
Kaplan.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları