Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 05-01-09, 15:26   #1

pisicik üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
pisicik Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 13
Exclamation Trafik Kuralları ve Kediler

"Bu yazı, 5 Nisan 2004 Perşembe günü saat 4 sularında trafik kazası sonucunda kaybettiğimiz Solomuzun anısına adanmıştır."

Artık otoyollarda ezilmiş hayvanlar görüp üzülmekten bıkkın ve yorgunuz. Ne yazık ki, yazın da gelmesi ile bu istenmeyen kazalar artıyor. Otoyollarda, ana yollarda, sokak aralarında, her yerde ezilmiş, yaralanmış kediler, köpekler görüyoruz. Bu kazaların en önemli sebebi aşırı hız ve dikkatsizlik.

Kurtuluş Savaşında 35 bin, terörde son 15 yılda 30 bin ve depremde 50 bin vatandaşımızı kaybetmişken, trafik kazalarında son on yıldaki kaybımız 100 binin üzerine çıkmıştır. Tabii bu istatistiklere trafik kazasında hayatını kaybeden hayvanlar dahil değil.

Trafik kazaları her canlı için acı sonuçlar içeriyor. Kazada kaybedilenlerin yanında uzuv, organ kayıpları, uzun süreli rehabilitasyon sıkıntıları da unutulmamalı. Hem kendimiz için hem de diğer canlılar için trafik kurallarına uymamız gerektiğini izninizle hatırlatmak isteriz.

Hiç bir hayvanın trafik kazasına uğramaması dileğimizle bu hususta göstereceğimiz dikkat için bir kaç öneri :

8226; Arabanızı çalıştırmadan önce mutlaka arabanızın altında bir hayvan olup olmadığını kontrol ediniz. Özellikle kış aylarında üşüyen sokak kedileri arabaların görece sıcak kaput aralarına girmektedirler.

8226; Arabanızın eğer kaputuna bir şekilde kedi girmişse, arabanızı mümkünse hemen durdurup arabanızın neresine sıkıştığını tespit etmeye çalışın. Mümkünse bir battaniye/mont/bez ile onu tutmaya çalışın. Eğer sıkışmışsa özellikle onu tutmakta zorlanabilirsiniz. Bu yüzden bir battaniye, kazak, mont gibi bir şey size de kendisine de zarar vermeden onu tutmanızı sağlayacaktır. Sıkıştığı yerden çıkarmakta zorlanıyorsanız, zor da olsa lütfen tamirci çağırın, arabanızı çalıştırıp yola devam etmeyin. Zira bu hareket onun hayatına kast edecektir. Sıkıştığı yerden çıkardığınızda tıbbi müdehale gerekiyorsa onu en yakın veteriner hekime götürün. Herhangi bir zarar görmemişse ve yakaladıysanız, arabanıza bindiğini düşündüğünüz yere bırakmaya çalışın. Kent ortamında arabaya sıkışıp kırsal bir kesimde arabadan serbest kalan bir kedi için bu kez açlık sorunu baş gösterecektir.

8226; Araba kullanırken hız limitlerine uyun. Özellikle sokak aralarında daha ağır ve çevrenizi daha kontrol ederek arabanızı kullanın.

8226; Çöp bidonlarının yanından geçerken daha fazla özenli olun. Arabanızın çıkardığı gürültüden korkan bir kedi ya da köpeğin önünüze çıkma olasılığı olduğunu unutmayın.

8226; Karşıdan karşıya geçmeye çalışan bir kedi ya da köpek gördüğünüzde hızınızı azaltmak yerine mümkünse durmayı tercih edin. Zira kediler ya da köpekler siz hızınızı azaltsanız da tam bu anda yaşadıkları korkudan dolayı kararsız kalmakta ve kendileri için riskli olacak şekilde yolu geçmekte ya da geri dönmeye çalışmaktadırlar.

8226; Yoldan geçmeye çalışan bir kedi, köpek gördüğünüzde geçişini hızlandırmak için kesinlikle korna çalmayın. Unutmayın korna ikazını onlar anlamamaktadır ve böylesi bir ikaz onları korkutmakta ve kazalara sebep olabilmektedir.

Bütün canlılar için kazasız yaşanacak günler dileğimizle.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-01-09, 15:30   #2

pisicik üyesinin avatarı

pisicik Çevrimdışı

Hayat Kurtaran Trafik Kuralları

8226; Taşıt yolu bitişiğinde ve yakınındaki yaya yolu (kaldırım) yoksa banketlerden yürüyün.

8226; Karşıdan karşıya geçişlerinizi, trafik polisinin bulunduğu yerlerden o da yoksa yaya geçidi, okul geçidi gibi yerlerden yapın.

8226; Yaya geçidi, okul geçidi ve kaldırımların daima sağını kullanın.

8226; Karşıdan karşıya koşmadan ancak hızlı adımlarlar geçin.

8226; Trafik polisinin düzenleme çalışmalarına, trafik ışıklarına ve işaret ve levhalarına kesinlikle uyun.

8226; Karayollarına trafiği güçleştirecek, tehlikeye düşürecek ve mani olacak şekilde herhangi bir şey bırakmayınız ve dökmeyin.

8226; Trafik ışığı ve yetkilinin bulunmadığı yerlerde, taşıtların uzaklık ve hızını kontrol edip güvenliğinizi sağladıktan sonra en kısa doğrultudan en kısa zamanda karşıdan karşıya geçin.

8226; Yayalar için özel olarak yapılmış alt veya üst geçit, yaya köprüsü veya yaya tüneli gibi yerlerden karşıya geçin.

8226; Devamlı çizgilerde, virajlarda, tepe üstlerinde, dar köprü ve tünellerde ilerisi görünmeyen yerlerde önünüzdeki aracı geçmeyin.

8226; Birden fazla şeritli yollarda trafiği tehlikeye düşürecek şekilde işaret vermeden şerit değiştirmeyin.

8226; Yolun sol şeridini daima geçi için serbest bırakınız, sol şeridi devamlı olarak işgal etmeyin.

8226; Kavşaklardan ve tepe üstlerine yaklaşırken virajlı yollarda ilerlerken süratinizi azaltın.

8226; Yağışlı havalarda yanınızda zincir, takoz ve çekme halatı bulundurun.

8226; Önünüzdeki araç başka bir aracı geçmekte ise sizde onu geçmeye çalışmayın.

8226; Geceleri karşılamalarda kısa hüzmeli farlarla geçiş yapın.

8226; Alkollü iken araç kullanmayın.

8226; Önde giden araçları güvenli ve gerekli mesafeden takip edin.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-01-09, 15:32   #3

pisicik üyesinin avatarı

pisicik Çevrimdışı

Kazada Alınması Gereken Önlemler

8226; Kaza mahalline geldiğinizde otomobilinizi uzağına ve trafiği aksatmayacak şekilde park ederek dörtlü flaşörleri açın.

8226; Araçlardan biri yanıyorsa. yangının benzin tankına ulaşabileceğini unutmayın.

8226; İlk yardım gelene kadar yaralıların güvenli bir yere alınması ve kaza bölgesine yaklaşan diğer araçların güvenliği sağlanmalıdır.

8226; Kaza bölgesine yaklaşan trafiği her yönden uyarmak gerekir. Bunun için beyaz bir bez parçası veya bir el hareketiyle kazaya yaklaşan araçlar ikaz edilmeli.

8226; Kaza mahallinin 100 m ileri ve gerisine reflektör üçgeni koyarak ikinci bir güvenlik şeridi uygulanmalı.

8226; Kazaya karışan araçların motorları çalışıyorsa kapatın ve kontak anahtarlarını araçların üzerinde bırakın. direksiyonun kilitli olmaması gerekir.

8226; Kazaya karışan araçların el frenleri çekili değilse çekin. Benzin kaçağı olabileceği düşünülerek, kaza mahallinde sigara içilmemeli.

8226; Yaralıları araç içinden çıkarırken çok dikkatli olun ve yaralının vücudunun her noktadan destek verin.

8226; Yaralının nefes alıp almadığını kontrol edin. Boyun kısmından yakayı gevşeterek rahat nefes almasını sağlayın.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-01-09, 15:37   #4

pisicik üyesinin avatarı

pisicik Çevrimdışı

Sürücülerin Dikkatine

8226; İyi bir sürüş ve frenleme için lastiklerin dış yüzeyini ve stepne dahil tüm lastiklerin havasını mutlaka kontrol edin. Kötü bir lastik her zaman kaza sebebi olabilir. Ayrıca kabak lastikler, özellikle yağışlı havalarda direksiyon hakimiyetini tamamen sürücünün elinden alabilir. Kabak lastikleri değiştirin. Lastikleri iki ön veya iki arka şeklinde değiştirin. Her iki lastiğin de aynı desende olmasına dikkat edin. Unutmayın ki Lastik dış derinliklerinde eşit olmayan aşınma oluşması yani, lastiklerden birisinin ötekisine nazaran daha fazla ve normal olmayan biçimde yıpranması ön düzen sisteminde bir arıza olduğunun habercisidir.

8226; Fren hidrolik yağının seviyesindeki azalma bir arızanın habercisi olarak kabul edilmelidir. Fren pedalına basıldığında pedal önce bir yerde durup daha sonra bir gevşeme hissediliyorsa ciddi bir sorun var demektir. Fren pedalına basılınca bir yaylanma hissediliyorsa sistemde hava vardır . Hemen servise gidin.

8226; ABS fren sistemi, virajlarda ıslak yüzeylerde çakıl ve benzeri malzemeli yollarda daha iyi yol tutuşu sağlamaz. Yağdan fazla hızla virajlara girerken yol platformunda kalmanıza yardım etmez. ABS'nin ıslak yol yüzeyinde önünüzdeki aracı yakın takip ederken ortaya çıkan bir frenleme durumunda size bir yararı olmayacaktır.

8226; Emniyet kemerinin taşıtınızın orta direklerinde bulunan ayarlı tutucularından boyunuza göre ayarlayın. Emniyet kemeri kesinlikle boyun bölgenizin üzerinde olmasın. Bu tip kullanım kaza sırasında boğulmanıza sebep olabilir.

8226; Kış aylarıyla birlikte araçlarda elektrik sarfiyatı artar. Bu yüzden ilk olarak elektrik marş ve şarj dinamolarının kontrol ikinci olarak da akülerin bakımını yaptırın. Akü çok yoruluyorsa akü suyunu, suyundaki asit oranını ve kutup başlarını kontrol edin. Kutup başlarını gres yağı, bulunamıyorsa vazelin yağı ile silinin. Bir de araçların bakım kilometresi gelmese bile yaz çıkışı servise götürüp genel bakımdan geçirtin.

8226; Yakıt filtresini ve karbüratörü kontrolden geçirin. Yakıt filtresinin içine kaçacak suyun donması, aracın çalışmasını zorlaştırır. Karbüratörün içine kir ve tortuların girmezsi de yakıt sarfiyatını arttıracağı gibi aracınızın istenilen düzende çalışmasını engeller.

8226; Kışa giriş bakımına radyatöre antifriz koymakla başlayabilirsiniz. Sürücü olmanız hasebiyle bahse konu işlemi kendiniz yapabilseniz de yetkili bir servisin yardımına başvurmanızda faydalar olduğunu da unutmayın.

8226; Her zaman aracınızda mutlaka çekme halatı, takoz, zincir ve reflektör bulundurun Yağış anında kayganlaşan zeminde takip mesafesine uyun. Hız yapmayın.

8226; Soğuk havalarda aracınızın el frenini kesinlikle çekilmeyin. Eğer çekili unutulmuş ve donmuşsa aracı arkadan ve önden iterek sıkışan frenin açılmasına çalışın. Üzerine sıcak su dökerek açmak da bir çözüm yoludur. Aracın kilidinin donması durumunda kapıyı açarken anahtarı ısıtın.

8226; Kapıları sürekli olarak kapalı tutun. Şehirler arası yollarda seyahat ederken ayrıca kilitli tutmayı unutmayın. Kapı kollarını, elektrikli dikiz aynalarını ve antenleri vazelinle silerek donması önleyin.

8226; Kış şartlarına hazırlama eylemine cam sileceklerinden başlayın. Donan cama kesinlikle sıcak su dökülmeyin, cam çatlar. Normal çeşme suyu yavaş ama iyi bir buz çözücüdür. Tedbirlerin baştan alması durumunda, pratikliği bakımından camların dış yüzeyinin antifrizle silinmesi daha uygundur. İç yüzeylerin sıvı sabunla silinmesi durumunda buğulanma engellenir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-01-09, 16:53   #5

Mihav Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 10
Varsayılan Cvp: Trafik Kuralları ve Kediler

Pelinsu çok güzel bir konuya deyinmişsin,çok teşekkür ederim kendi adıma.. Bunu gözden kaçıran yada bazı ince detayları kaçırabilen bilerek yada bilmeyerek elbet vardır.. Minicik bir hata bile başka bir canın hayatına mal olabiliyor ki bunlar gerçekten özel ve çok güzel bilgiler yeniden teşekkürler..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-01-09, 20:39   #6

pisicik üyesinin avatarı

pisicik Çevrimdışı

Çok doğru, minicik bir hata bile gercekten cok kotu sonuclar dogurabılıyor
Rıca ederım..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-01-09, 16:55   #7

merve çağrı üyesinin avatarı

merve çağrı Çevrimdışı

bence de çok güzel bir konu..zaten hayvanların yüzde 90 ını bu yüzden ölüyor..yoksa o hayvanlar çok ciddiyim daha çok uzun yıllar yaşayabilirler..ama ben burda gerçekten bunları okuması gereken asıl insanların işinin olmadığını düşünüyorum..bizler zaten ^hayvan^denilince hemen duygusallaşan insanlarız tek bir ortak yanımız var hayvanları çok seviyoruz o yüzden buradayız ama ne yazıkk ki bu mesaj gitmesi gereken yere gitmeyecek..inşallah gider o da önemli değil inşallah okunduktan sonra dikkate alınır
bu da benim çok kötü bir anımdır ki,daha 10 yaşında falanım sokaktan yavruyken sahiplendiğimiz kapkara bi minnoşumuz vardı.büyüdü delikanlı oldu..tuvaleti için sokağa çıkardı geri gelirdi falan filan..yine bir gün dışarıda olan minnoşumuz kapının önünde bir arabanın altında apartman kapısının açılmasını beklerken beni gördü..ben de eve gidiyordum,o an bana koşmasıyla beraber ara sokaklarda yapılmaması gerken bir hızla geçen arabanın altında kalmıştı minnoşum ve kanlar içinde kucağımda öldü...uzun süre kedi sahibi olamadım,günlerce(çocuk aklı işte) sokaklarda ön tarafı plakası falan kan olmuş araba aradım ama bulamadım...şuan da minnoşu özlediğimi farkettim

Bu konu en son " 16-01-09 " tarihinde saat 17:10 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-01-09, 17:05   #8

Mihav Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 10

Çok haklısın.. Umalım ki okunsun ve dikkate alınsın..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-01-09, 15:17   #9

pisicik üyesinin avatarı

pisicik Çevrimdışı

merve çağrı tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
bence de çok güzel bir konu..zaten hayvanların yüzde 90 ını bu yüzden ölüyor..yoksa o hayvanlar çok ciddiyim daha çok uzun yıllar yaşayabilirler..ama ben burda gerçekten bunları okuması gereken asıl insanların işinin olmadığını düşünüyorum..bizler zaten ^hayvan^denilince hemen duygusallaşan insanlarız tek bir ortak yanımız var hayvanları çok seviyoruz o yüzden buradayız ama ne yazıkk ki bu mesaj gitmesi gereken yere gitmeyecek..inşallah gider o da önemli değil inşallah okunduktan sonra dikkate alınır
bu da benim çok kötü bir anımdır ki,daha 10 yaşında falanım sokaktan yavruyken sahiplendiğimiz kapkara bi minnoşumuz vardı.büyüdü delikanlı oldu..tuvaleti için sokağa çıkardı geri gelirdi falan filan..yine bir gün dışarıda olan minnoşumuz kapının önünde bir arabanın altında apartman kapısının açılmasını beklerken beni gördü..ben de eve gidiyordum,o an bana koşmasıyla beraber ara sokaklarda yapılmaması gerken bir hızla geçen arabanın altında kalmıştı minnoşum ve kanlar içinde kucağımda öldü...uzun süre kedi sahibi olamadım,günlerce(çocuk aklı işte) sokaklarda ön tarafı plakası falan kan olmuş araba aradım ama bulamadım...şuan da minnoşu özlediğimi farkettim
Sizi anlıyorum, ben daha 8 yaşımdayken babamla beslediğimiz Kara adında bir köpeğimiz vardı. Kar gibi beyaz olan göğsü dışında heryeri kapkaraydı. Onu alalı daha yaklaşık 1 sene olmuştu. Ben ondan biraz korksam da, babam beni Kara'ya alıştırmıştı.
Birgün babamlar işten geldi ve Kara korna sesini duyunca hemen karşıdan geçmeye çalıştı. Fakat bir araba...
O arabanın rengı lacivertti. Plakasını bile hatırlıyorum Babam adama bağırıyordu, annemle ben oğlumun başında ağlıyorduk. Babaannem Kara'yı sevmediğini iddaa ederdi. Ama onun bıle gozunden yas geldı. Mınıgımı bahcemızın kuytu bır kosesıne gomduk. Her gun gıdıp zıyaret edıyorum Onu cok sevıyorumm
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları