Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler


Cevap Yaz
Eski 11-02-10, 21:42   #1
 
inissiye üyesinin avatarı
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Şub 2009
Mesajlar: 386
inissiye Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1
Varsayılan Toksoplazma

biraz uzuuuuun bir alıntı oldu ama faydalı olacağını düşünüyorum.

Kedi tüyü kist yapar!
Kedi, hamile kadına düşük yaptırır!
Kedinin kılını yutarsan kist oluşur!
At şu hayvanı sokağa yoksa sonunda seni öldürür. Toksoplazma olursun. Bağırsakların delinir, kistler oluşur!

Bu sözleri duymayan bir kedi sahibi var mıdır? Konu-komşumuz, eş-dostumuz, en çok da ailemizden bazı kişiler parazit uzmanı, veteriner, laborant kadar bilgilidir. Veeee onlara göre kediniz canavardır, sizi öldürebilir.

Tüm bunlar safsatadır. Çiğ et yemeyen, parazit aşısı-ilacı düzenli olarak yaptırılan bir kedi, yukarıda sayılan suçlamalardan muaftır. Tüylü, peluş oyuncaklar kadar masumdur. Yani tüyleri, dışkısı size hiçbir şey geçirmez, sizi hasta falan da etmez!

Şimdi de işin bilimsel ispatı:

Pişmiş gıda veya kuru mama ile beslenen ev kedilerinde parazit olmaz. Kediniz sokağa çıkıyorsa, orada ne yiyip ne içtiğini bilemeyeceğiniz için tedbir olarak parazit aşısı yaptırabilir böylece onu ve kendinizi koruyabilirsiniz.

Yok ille de kedimden bana toksoplazma bulaşsın, kist sahibi olayım derseniz, kedinize boool bool çiğ et ve sakatat yedirin, parazit aşısı veya ilacı kullanmayın, çiftlik hayvanlarının dışkılarıyla haşır neşir olmasını sağlayın, hasta kuş veya fare yedirin. Bu kadar da yetmez, bir de dışkısını günlerce kum kabında bekletip, sonra da çıplak elle alıp atın ve ellerinizi yıkamadan yiyip için. Bu arada kedinizin toksoplazma bağışıklığı olmadığından da emin olun ki, bu saydıklarım işe yarasın. Bu saydıklarımı yapabilirseniz, bir ihtimal başarılı olabilirsiniz. Yani özel gayret gerekir!!!

TOKSOPLAZMA
Toksoplasmosis; Toksoplasma gondii adlı parazitin sebep olduğu, insana bulaşabilen bir paraziter hastalık.

Toksoplazma gondii, ilk kez 1908 yılında bulunmuştur. Hücre içi bir parazittir ve Eucoccidia sınıfındadır.

Toksoplazma gondii ismi Yunanca'da "kavis, kemer" anlamına gelen "toxon" kelimesi ve bir Kuzey Afrika-Avusturya faresi olan "gondii"den türetilmiştir.

Toksoplasma gondii, bütün dünyada birçok kuş ve hayvan türlerinde, özellikle de domuz ve insanlarda yaygın olarak hastalık yapan bir parazittir.

Toksoplazmanın Ookist formu, kedilerin dışkılarından geçen şeklidir. Kediler son konaktır. Etkenin infekte ettiği diğer canlılar ise, ara konak olarak rol oynarlar. Seksüel evre, kedilerin bağırsaklarında tamamlanır. Bu evrenin sonucunda gelişen infektif ookistler, dışkı ile atılırlar. Daha sonra, otçul ve etçil hayvanlarla insanlarda gelişebilen aseksüel evre başlar. Hastalık insana, ookistin ağızdan alınmasıyla, iyi pişmemiş veya çiğ et yenmesiyle, kontamine gıdaların ağızdan alımıyla, domuz eti yenmesiyle, anneden cenine kan yoluyla veya nadiren de olsa direkt şırınga edilmesiyle (kan nakli) bulaşır.

Şimdi bir düşünün, kedi dışkısını ağızdan alma şansınız ne? Dışarıda yediğiniz yeşillikler ne kadar iyi yıkanıyor, etler iyi pişiyor mu ve onlardan alma şansınız ne?

Enfeksiyonların büyük kısmı, bağışıklık sistemi normal kişilerde asemptomatiktir veya hafif bir üst solunum yolu enfeksiyonu gibi geçer. Toksoplazmozisin yol açtığı şikayetler, yorgunluk ve kas ağrısıdır, grip gibi hissedebilirsiniz. Bazı kadınlarda herhangi bir şikayet görülmez. Bir kere toksoplazma alan kişi, bağışıklık geliştirir ve bir daha etkilenmez. Bağışıklığı olan anneden, hamilelikte bebeğe de geçer ve bebekler de etkilenmez, bağışık olarak doğarlar.

Toksoplazma infeksiyonu, dünya üzerinde yaygın bir zoonozdur (hayvandan insana geçen hastalıklar). Amerikalı kadınların % 25 ila 45i, semptomlar görülmediği halde bu organizmayı taşımaktadır. Her 800-1400 gebelikte, 1 ceninin toksoplazmozis taşıdığı tahmin edilmektedir. Ülkemizde yapılan araştırmalarda, farklı yaş gruplarında bu oran % 10-50 arasında saptanmıştır. Fransa bu konuda en yüksek orana sahiptir.

Fransızlar genelde iyi pişmemiş, kanlı et yedikleri için olabilir mi? Yoksa kedi dışkısını en çok onlar mı ağız yoluyla alıyorlar?

Dünyanın değişik yerlerinde, kedilerin yaklaşık %1'inin ookist çıkardığı saptanmıştır. Ne kadar düşük bir oran değil mi? Ancak kediler olmasa da, etle beslenme ve konjenital infeksiyon gibi bazı faktörler, infeksiyonun kalıcılığını sağlamaktadırlar. Kuzuların % 10 ve domuzların yaklaşık %25'nin, doku kisti içerdiği ispatlanmıştır. Dana etinde ise, nadiren doku kistine rastlanmaktadır. Pastörize edilmemiş keçi sütü, midye ve yumurta ile de bulaşma olabileceği bildirilmiştir. Doku kisti içeren et, sebze ve diğer besinlerin yenmesi, etkenin insana geçişinde en önemli yol olarak görünmektedir. Toksoplazma gondii, bütün memeli hayvanlara ve kuşlara geçebilir. Özellikle domuz, kuzu, tavuk ve tüm avlanan hayvanların etinde toksoplazma ookistleri çok yaygın olarak mevcuttur. İneklerin toksoplazmaya karşı bağışıklıkları vardır ve bu paraziti yok ederler. Yani, dana etinde ve taze inek sütünde oositler bulunmaz.

Ev kedileri, enfekte kemirgen hayvanları ve kuşları yiyerek bu enfeksiyonu alır. Enfekte kediler, sağlıklı görülür ve hiç belirti vermezler. Bu parazit, ev temizlik ürünlerine dirençlidir. Çamaşır suyu, yüzey temizleyicileri paraziti öldürmeyebilir. Dışkıda 1 yıl canlı kalabilir.

Kediden toksoplazma alma ihtimali, neredeyse piyango çıkmasıyla aynı oranda. Neden mi?

Kedi, dışarı çıkıp bu paraziti taşıyan bir av (fare, kuş vb) bulup yiyecek. 2 hafta bu parazit kedinin bağırsağında çoğalıp üreyecek. Bunun için de parazitin dişisi ve erkeği aynı dönemde kedinin bağırsağında bir araya gelecekler ki, oositler oluşsun. Dışkısıyla dışarı attığı parazitin bulaşıcı olabilmesi için en az 5 gün geçecek. Çünkü ortalama 5 gün (minimum 24 saat iddiaları varsa da, bilimsel ispat 5 gündür) kalmış dışkıyla ancak bulaşabilir, daha önce bulaşıcılığı yoktur. Bu dışkıdaki parazit ağız yoluyla insana geçecek. Başka türlü bulaşamaz, tüy yutmakla falan olmaz çünkü yumurtalar tüyde kalamaz. Tek yolu ağız yoluyla girmesidir. Üstelik parazit aşılı kedi bunları yapsa bile, aşının koruyuculuğu nedeniyle zaten parazit vücudunda yaşayamayacağı için yumurta (oosit) de üretemez.

Diyelim ki hamile kaldınız. Gebeliğin başlarında bir toksoplazmozis testi yapıtırabilirsiniz (bu test Fransada zorunlu gebelik testidir) antikorları taşıdığınız saptanmadıysa, hastalık yok demektir. Antikor varsa, zaten bağışık olduğunuz için endişe etmenize de gerek yoktur. Enfeksiyonu sadece gebeliğin başlarında ve ilk kez olarak alırsanız, düşük yapabilirsiniz. Bu nedenle, eğer hamileyseniz ve toksoplazma testiniz negatif çıktıysa, kedinizi test ettirebilirsiniz. O da negatifse, sorun yoktur. Kedinizde test pozitif çıkarsa, test sonucu pozitif olan ama artık oosit yaymayan bir kediden enfeksiyon kapmanız mümkün değildir. Çünkü kazandığı bağışıklık, kedilerin %55'inde 6 yıla kadar devam eder. Bu nedenle, hamile kalmadan önce hem kendinizi, hem kedinizi test ettirmeniz önlemdir. Toksoplazma enfeksiyonu geçirmiş olan bir kedi, 6 ile 12 ay arasında dışkıyla oosit yaymaz. (fakat FIV ve FeLV gibi bağışıklık sistemini düşüren enfeksiyonlar, bu bağışıklığı ortadan kaldırır). Ayrıca oositlerin yayılması, enfeksiyonun ardından sadece 5 ile 14 gün sürer. Kediniz hala oositleri yayıyorsa bile, kediye dokunarak enfekte olma olasılığı, bugüne kadar sıfır olarak tespit edilmiştir. Bunun nedeni ise, oositlerin dışkıdan başka bir yerde bulunmaması ve kedi tüylerinde yapışıp kalmamalarıdır. Bunun dışında, dışkıyla yeni yayılmış oositler, bu kadar tazeyken enfeksiyona neden olamazlar. Bunun için, 25 derecede 5 gün veya 11 derecede 21 gün geçmesi gereklidir. 4º C'nin altında ve 37º C'nin üstündeki sıcaklıklarda sporulasyon zaten olmaz.

Yani kedi tuvaleti her gün temizlenirse; kedi, parazit aşısı ile düzenli aşılanırsa ve çiğ et yedirilmez, yemesi de önlenirse, enfeksiyon riski ortadan kaldırılmış olur.

Kediler bir numaralı risk değildir. Yaygın düşüncenin aksine, toksoplazma infeksiyonunun en büyük nedeni kediler değil, yeteri kadar pişmemiş et ve iyi yıkanmamış sebze-meyvelerdir. Ayrıca toksoplazma tehlikesi olan toprakla çıplak elle uğraşmak ve elleri iyice yıkamamak da, önemli bulaşma yollarındandır.

Bu nedenle çiğ et yenmemeli, kedilere de yedirilmemeli, çiğ et ellendiğinde eller hemen yıkanmalıdır. Kirli ellerin kesinlikle göz, burun ve ağızla temas etmemeleri gerekir. Sebze ve meyveler bol su ile yıkanmadan yenmemelidir. Bahçe işleri ile uğraşırken, mutlaka eldiven kullanılmalıdır.

KİST HİDATİK
Bir de kist meselesi var, yani kist hidatik yani Echinococcosis Hydatidosis. O da yukarıda anlatılandan ayrı, bir çeşit parazittir ama sıklıkla karıştırılır.

Hidatik kistleri hakkında ilk bilgiler, Anadolu hekimlerine (İstanköylü Hipopokrates) aittir. Ekinokokların 4 alt grubu vardır. Fakat en çok Echinococcus granulosus yaygındır.

Echinococcus granulosus; Halk arasında köpek kisti veya kist hastalığı diye de bilinir. Köpek, tilki, çakal, kurt gibi çiğ et yiyen hayvanlarla bulaşır. En büyük etken köpektir. Bu yüzden köpek kisti de denir. Bir tür parazitin oluşturduğu, hayvandan insana geçen ve ölüme kadar götürebilen, ciddi bir hastalıktır. Karaciğer kist hidatiği, insandan insana bulaşmaz. Hastalığın tedavisi ise, yalnız ameliyatla mümkündür.

Echinococcu'nun yumurtaları, paraziti bağırsaklarında taşıyan ana konakçı hayvanların dışkılarıyla dışarı atılırlar. Bu yumurtalar, yaklaşık 1 yıl canlı olarak kalır ve rüzgar, yağmur, hayvanların ayakları ile çevreye yayılır.

Bu yumurtaları içeren hayvan etleri veya sakatatlarının, köpek, çakal, tilki gibi ana konakçılar tarafından çiğ olarak yenmesiyle, onların bağırsaklarında 6-8 haftada erişkin şeklini alır ve yaklaşık 7 - 8 ay canlı kalırlar. Belirli aralıklarla yumurtlayarak da, infeksiyon zincirinin devamını sağlarlar. İnsana hastalığı bu yumurtalar bulaştırır.

Yumurtalar; toprak, su ve yumurta bulaşmış köpek tüyleriyle direkt veya kontamine sebze, meyvelerle endirekt olarak ara konakçılar tarafından ağız yolundan alınır. Alınan bu yumurtalar, bağırsaklarda açılarak bağırsak duvarını geçer, kan ve lenf yoluyla karaciğere (%60-70 oranında), akciğere, veya diğer organ ve dokulara yerleşerek, sadece kist formunda yaşamlarını sürdürürler. Etobur hayvanları seven bir parazit olduğu için, diğerlerinde kist açılmaz, kist koruma duvarında yaşar.

Kedilerde, parazitin olgunlaşmadan (normal olgun ve gebe halkalar gelişmeden) düştüğü, bu nedenle evcil kedilerin yaşam çemberinde yeri olmadığı sonucuna varılmıştır. Her nedense bu parazitin en büyük suçlusu kediler olarak adlandırılsa da, bu yanlıştır, çünkü bu parazit kedilerde infekte (bulaşıcı) hale geçemez.

İnsanlarda, köpek ve kedi tüylerinin karaciğer ve akciğere gidip yapışması sonucunda kist oluştuğu şeklindeki yaygın bir yanlış inanış vardır. Aslında kıllar kist yapmaz. Kist, yumurtaların ağız yoluyla insan vücuduna girmesiyle oluşur. Kıllar da burada yardımcı bir rol oynar. Köpeğin anüsü çevresinde bulunan yumurtaları yalaması ve daha sonrada diğer yerlerini yalamasıyla, kıllarına bulaşır (kedide bu olmaz, çünkü parazit gelişip yumurta atımı safhasına gelemez). Üzerine yumurtaların bulaştığı köpek kıllarının insanlar tarafından yutulmasıyla, kist hidatik insanlara geçmiş olur. Eğer köpek temizse ve kist yumurtası yoksa, yani çiğ et tüketmiyorsa ve parazit aşılıysa, bu hayvanların kıllarının insanın saçından farkı yoktur, tehlike içermez. Eğer köpeklere kist içeren et ve sakatatlar verilmez, etler iyice pişirilerek verilirse ve düzenli olarak parazit aşılamaları yaptırılırsa, bu infeksiyon zinciri kırılır.

Demek ki, köpeğimize veya kedimize çiğ et yedirmemeliyiz ve parazit aşılarını düzenli yaptırmalıyız. O zaman bu tür parazitlerden ve bize bulaşmasından korkmamız için bir neden de yoktur.

Eda Dağdeviren
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-02-10, 17:13   #2
 
lokum2009 üyesinin avatarı
 
İstanbul (Anadolu Yakası)
Üyelik Tarihi: Mayıs 2009
Yaş: 46
Mesajlar: 385
lokum2009 Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 2
Varsayılan Cvp: Toksoplazma

çok faydalı bir yazı olmuş sana teşekkür ederiz ( benim haricinde 20 küsür eşekcikde bu yazıyı okumuş ve bir teşekkür etmemişler ben onların yerine de edim ok)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-02-10, 17:42   #3
 
inissiye üyesinin avatarı
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Şub 2009
Mesajlar: 386
inissiye Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1
Varsayılan Cvp: Toksoplazma

rica ederim ne demek, olsun fayda görsünlerde varsın ben teşekkürsüz kalayım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-03-10, 13:44   #4
 
zynp_ak üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Ara 2009
Yaş: 29
Mesajlar: 22
zynp_ak Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Toksoplazma

evet ya gerçekten çok teşekkürler bende yeni gördüm dün geldim tatilden kusura bakma teşekkür etmek şimdi nasip oldu.elinize sağlık....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-03-10, 21:35   #5
 
pasaklikontes üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Kas 2009
Mesajlar: 14
pasaklikontes Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Toksoplazma

Emeginize saglik tsk faydali bilgileriniz icin.!
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-10-11, 18:24   #6
 
oguz34 üyesinin avatarı
 
Kırklareli
Üyelik Tarihi: Ağu 2011
Mesajlar: 29
oguz34 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Toksoplazma

3 gün önce kedi aldık. Eşim hamile. Veteriner hekime bugün kedimizi götürdük. Aldığıma alacağıma pişman etti beni. Bir veterinerin bu kadar fazla hayvan korkusu yayması bizi çok üzdü. Şu an kedimizi vermeyi dahi düşünüyoruz. Aşıları tamam olup, hiç dışarı çıkarılmamış bir kedi. Düzenli banyosu yaptırılmış ve kuru mama dışında birşey verilmemiş. Veteriner hekimi kedinin buna rağmen hamilelik için tehlike oluşturduğunu gerekirse bir odada tutulması gerektiğini söyledi. Yukarıdaki yazıyı defalarca okumamıza rağmen veterinerin içimize attığı korku yüzünden şu an ne yapacağımızı bilmiyoruz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-10-11, 20:22   #7
 
inissiye üyesinin avatarı
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Şub 2009
Mesajlar: 386
inissiye Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1
Varsayılan Cvp: Toksoplazma

Her iki bebeğinizin de hayırlı olmasını dilerim. Benim 3 kedim var henüz bebeğim yok. 1-2 seneye düşünüyoruz. Ama bebeğim kedilerimin içine doğacak, çünkü kedilerimden vazgeçemem. Evinden sokaktan aldığı kedisi olduğu halde hamile kalıp bebeğini sağlıklı şekilde büyüten arkadaşlarım var.

Sadece dikkat ekmeniz gereken şu, eşiniz hamilelike boyunca mümkün olduğunca kedinin tuvalet temizliğini yapmasın. Bir risk varsa eğer en önemli yer orası. Aşıları, iç-dış parazitleri düzenli olarak takip edilsin. Bir kedinin sizi, eşinizi, bebeğinizi (Allah korusun) hasta etme olasılığı yediğiniz sosisten, sucuktan, iyi yıkanmamış çiğ tükettiğiniz yeşilliklerden, mutfağını görmeden yemek yediğiniz birsürü restorantlardaki yemeklerden fazla değil.

Ama tabiki karar sizindir. Bir evcil hayvan ile büyüyen çocukların bağışıklık sistemi daha güçlüdür. Sorumluluk duygulsrı güçlü, merhametleri derindir. Anlayışlı olurlar, bencillik nedir bilmezler.

Kedinin de bir can olduğunu, hisleri olduğunu lütfen unutmayın. Mutlu bir ev bulma şansları giderek azalıyor. İnsanlar onları toplu hastalık kaynağı, iğrenç yaratıklar olarak görüyor ve göstermeye çalışıyor. Ama onlara sormadan, sevgilerini, derilerini, her türlü organlarını hatta canlarını sömürmekten geri kalmıyor.

O veteriner madem bir kedinin sağlıklı olmasını sağlayamayacak ve bunun garantisini veremeyecekse ne demeye veteriner olmuş, kasap olsaymış daha iyiymiş ((
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-10-11, 22:41   #8
 
oguz34 üyesinin avatarı
 
Kırklareli
Üyelik Tarihi: Ağu 2011
Mesajlar: 29
oguz34 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Toksoplazma

Kediyi almaktaki en önemli amacım bebeğimiz doğana kadar kedimin eve alışmasını sağlamaktı. Kediyi aldığım eski sahibi kedinin taşıma kabını kafes gibi kullanıp tutsak gibi bir hayat yaşatmış. Sürekli bizden ilgi bekliyor. Gözlerinin içine baka baka bir başkasına vermeyi kesinlikle düşünmüyoruz. İnşallah iki yavrumuzda uzun ömürlü olup bir arada yaşayacaklar. Bu arada paylaşımınız ve cevabınız için teşekkürler.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-10-11, 23:13   #9
 
drmer üyesinin avatarı
 
Hatay
Üyelik Tarihi: Ağu 2010
Mesajlar: 202
drmer Çevrimdışı
Varsayılan

Küçük bir düzeltme yapmak istiyorum. Parazit aşısı dediğimiz ilaçlar aslında aşı değildir, antiparaziter ilaçlardır ve kedilerde bağışıklık oluşturmadıkları gibi çoğu praziquantel içeren bu ilaçlar toxoplasma gondii'ye etkili değildir. Benim eşim de 8 aylık gebe ve gebeliği boyunca kedimizle beraberdik, şu an iş gereği ayrıldığımız için kedimizi ben aldım ve bir sorun yaşamazsak bebeğimiz de kedimizle beraber büyüyecek.Kedilerin bebek bahanesiyle atılmasına her platformda karşı çıktığım gibi bir sağlıkçı olarak tedbiri elden bırakmamanın gerekliliğini de hatırlatmak isterim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-11-16, 10:03   #10
 
Üyelik Tarihi: Kas 2016
Mesajlar: 5
Burcu Kaşdan Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Toksoplazma

Selam herkese webde toksoplazmayla ilgili yeterli bilgi bulamıyorum çoğunlukla hamilelik durumunda kabını elemeyin gibi bi öneri başkada birşey yok. Evinde hali hazırda toksoplazma pozitif kedisi olanlar için hijyen önerileri olan varsa paylaşırsa çok sevinirim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-03-17, 11:36   #11
 
Üyelik Tarihi: Mar 2017
Mesajlar: 19
Begalbi Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Toksoplazma

Kedim de toxoplasma var tedavisi var mıdır
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-07-17, 01:24   #12
 
Üyelik Tarihi: Oca 2017
Mesajlar: 2
nurlukedi Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Toksoplazma

Merhaba tedavi oldu mu kediniz nasil oldu merak ettim benimkilerde de cikti tedavi sureciniz nasil gecti paylasir misiniz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-07-17, 01:25   #13
 
Üyelik Tarihi: Oca 2017
Mesajlar: 2
nurlukedi Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Toksoplazma

Merhaba kediniz tedavi surecini paylasir misiniz benimkilerde de cikti ne yapicagimi bilmiyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Toksoplazmozis kar_delen_nur Kedi Sağlığı 6 06-08-12 05:11Saat 06:10.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204