Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 18-10-14, 23:22   #1

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı
Varsayılan Sokak Kedisi mama yerken Sokak köpeği parçaladı/ Mama koyduğumuz yerler güvenli mi?

Cumartesi sabah saat 8'de sokaktan gelen acı bir miyavlama ve köpek havlaması sesiyle uyandım. Haftasonu olduğu için erken kalkmamıştım.
Önce kedim Şeker'in çok tuhaf miyavlamasını duydum,uyku sersemiydim sesin evden geldiğini düşündüm,ama köpek sesi de olunca balkondan dışarı baktım ki ...

4 TANE ÇOK İRİ KÖPEK. SARI-BEYAZ UFAK BİR KEDİNİN ETRAFINI SARMIŞ. Kedicik, köpeklerden en irisinin ağzında, köpek kedinin boğazından yakalamış kafasını hızla sağa sola sallıyor. Diğer vahşi köpekler de adeta ona alkış tutarcasına havlıyor.
Elime çakmak geçti,balkondan çakmağı attım,köpek hemen ağzındaki kediyi bıraktı,4'ü de derhal kaçtı.
Aşağı inip baktığımda kedicik yerde cansız yatıyordu,hemen oracıkta kaka yapmış ve yerde vücut sıvıları çiş,barsaktan gelen sıvılar vs vardı, barsakları dışarı çıkmıştı,kalça da koyu renkteydi kan mı başka sıvı mı anlamadım.
Kedicik cansız yerde yatarken gözleri açıktı ve pırıl pırıldı. Ağzı da yarım açıktı,minicik sivri beyaz dişleri parlıyordu. Sanki insan gülümser ya aynen öyleydi ağzı.
Dokundum,belki yaşıyordur birşeyler yapılabilir belki dedim . Ağlıyordum başında. Yanımdan geçen bir bayan beni sakinleştirdi,baktı öldüğünü söyledi ve eline alarak bir kenara bıraktı.

Kendime gelemiyorum.
Hayatımda ilk defa psikiyatrik ilaç aldım.
Bu kadar iri köpeklerin ANKARA/ÇANKAYA/ DİKMEN'de , başkentin merkezinde bu kadar vahşice dolaşıp katliam yapması dayanılamaz bir durum.

En kısa zamanda belediyeye sahipsiz köpeklerle ilgili şikayetlerimi yapacağım.
Şimdi hiç kimse "aman köpeklerin ne suçu var, bu içgüdüsel bir durum,sokak kedisini seviyorsun da köpeği niye sevmiyorsun .." vs demesin.

Ben,kedim Şeker ile tanıştığımdan beri kedi ve köpek tüm sokak hayvanlarıyla ilgileniyorum. Köpeklerden daha iyi anlayan bir arkadaşımla organize çalışıp her ay çuval çuval köpek maması siparişi veriyorum aşağı mahalleye. AMA ARTIK YOK !! Artık bu vahşi sokak köpeklerinin kedilere ve insanlara zarar vermemesi için ne lazımsa yapacağım ve yapmalıyız.

O kedinin son nefesteki çığlığını,köpeğin ağzında sağa sola savruluşunu hayatım boyunca unutamayacağım kesin.
Yaklaşık 3 aylık bir kediydi,son günlerde tanışmıştık, koyduğum mamayı yemeye gelirdi,sessizce yer giderdi. Bizim sokağa sadece mama için gelirdi.

Bu konuyu açma nedenim ah vah demek de değil..
Bu olayda varsaydığım kendi hatamdan bahsedip sokak kedilerini besleyen arkadaşların SOKAK KEDİLERİ İÇİN MAMA KOYDUKLARI YERE ÇOK DİKKAT ETMELERİ konusunda uyarmak.

Tamam,biz iyi niyetle bir yerlere mamayı koyuyoruz ama mama koyduğumuz yeri düzenli olarak takip etmeliyiz. Takip edemeyeceksek mama koymamak daha iyidir.

Gerek oturduğum semtte gerekse iş yerimin bulunduğu semtte birkaç tane beslenme noktası oluşturdum. Buralarda yavru-yetişkin çeşitli kedilerle ilgileniyorum,
Bunlardan bir tanesi de bizim apartmanın hemen dibindeki otoparkın önü.
Diğer beslenme noktaları genellikle bahçe içi,yüksek duvar üstü vs olduğu için güvenli.

Bizim apartmanın bahçesinde sık sık kedi olur. Çok güvenlidir. Bahçenin demir parmaklıklarından köpek giremez. Parmaklıklar o kadar sık ki tel örgü şeklinde kedi de giremezdi ama bir yerde bir karışlık boşluk var,ordan giriyorlar.. Bahçeye biz apartman sakinleri de giremeyiz.
Evet, balkondan bahçeye saatim düşse,çamaşır asarken düşürsen alamazsın. Ancak saatlerce yönetime veya kapıcıya dil dökeceksin .. Neyse uzun hikaye.
Geçen yıl kışın ayazda bahçeye kedilere bir tabak ciğer koymak istemiştim anahtarı istemiştim, apartman ayağa kalktı. Toplantıda yönetimle,apartman sakini denilen yaratıklarla çok tartıştım ancak izin çıkmadı. Vicdansızlık bazılarının sıfatı olmuş artık.
Ben de madem bahçeye inemiyorum bahçeye her gün et ve peynir atarak bahçedeki kedileri düzenli olarak beslerim. Şu an anne ve yavru kedileri var, köpek giremediği için burda yuvalanıyorlar.. Ancak kuru mamayı bahçeye avuç avuç attığımda çoğu zaman bulamıyorlar,çamura çimene karışıyor.. Hem bahçemizin kedisi olmayıp sokaktan geçen diğer kedilere de faydam olsun diyerek
bizim apartmanın önündeki otoparkın oraya akşamları mama ve su kabı koyuyorum.

Birçok kedi alıştı gelip yiyor,her gün bu döngü devam ediyor.

Mamayı koyduğum yerin dikkat çekmemesi gerekiyordu. Koyduğum yer iki apartmanın bahçesinin ortasına denk gelen otopark.. Dikkat çekmemek için hep şeffaf kaplara koyarım ve duvarın üzerine koymak aklıma gelmesine rağmen yine insanlar itiraz eder diye oraya koyamam.

KEDİLER mama yerken veya uyurken sırtlarını boşluğa vermezler. Çünkü arkadan gelen tehlikeyi kontrol etmek isterler.
İşte hatam bu noktadaydı.
Mamayı yerken kedilerin pozisyonu hep arkası dönük oluyordu.

Ben orada kediler yerken anî bir durum olunca ya arabaların altına girerler ya da parmaklıkların arkasına kaçarlar diye düşünmüştüm.
İşte anî durum çok fazla anî olunca kedi kaçamıyor bile. O mamayı yemeye dalmışken köpek gelip arkadan yakalıyor.

Eklediğim fotoğrafta da göreceğiniz gibi mamayı koyduğum noktayı güvenli sanıyordum. Güvenli değilmiş.
Kedicik mama yerken Köpek arkadan saldırmış,ilk boğuşma ve yakalama zaten orda olmuş ...
Mama kabı uçmasın diye hep içine taş koyardım. İlk defa kap ters dönmüş,mamalar dağılmış...
Bu noktada ilk etapta görebilseydim keşke balkondan

Lütfen fotoğrafı inceleyin...

Konuyu fazla uzun yazmışım,sabırla okuyanlar olursa şunu rica ediyorum:
Sokak kedileri için mama koyduğunuz noktaların fotoğraflarını ekleyin buraya.. Bu noktaların uygunluğunu konuşalım, eleştirelim ve güncel tutalım.

Şu anda yaşadığım vicdan azabını tarif edemem. Mamayı demir parmaklıkların ardındaki duvarın üzerine koymalıydım ve etraftaki sataşma ve eleştirileri duymamalıydım diyorum. Ama bazen sıvı şeyler de koyuyorum mecburen kap içinde oraya koydum. Hem duvara koysam dar duvarda kediler devamlı yüksekten bahçeye düşecekti hem de kap sürekli bahçeye düşecekti etrafı kirletme bahanesi vs vs..

Hâliyle yemek yerken az çok dalgın olur herkes. Ufak bir kedi de tabiki yerken arkadan gelen köpeği farketmemiş muhtemelen. Sürekli olayın nasıl olduğuna dair senaryolar üretiyorum.

Kış geliyor.. Şimdi insanlar kedi evi yapma gayretine düşecek.
Geçen sene günlerce uğraşıp straforlarla,kartonlarla besleyip metalik bantlarla defalarca üstünden geçip 2 tane kedi evi yapmıştım,koymaktan vazgeçmiştim. Çünkü bilinçsiz bir hareket herşeyi mahvedecek,ev yapmak bişey değil de o evi asla köpeğin girmeyeceği bir yere koymak mesele. Yoksa direk kediyi köpeğin ağzına vermiş oluyoruz. Kedicik kaçacak yer bulamıyor. Eve 2 tane kapı yapsan bu sefer soğuk oluyor.

Son olarak şunu tekrarlamak istiyorum... Sizce mama kabını koyduğum yer çok mu tehlikeliydi?
Lütfen beni eleştirin. Hatta gerekiyorsa bana kızın.
Ağlamaktan kendimi alamıyorum. Ben acil durumda kedi arabaların altına veya demirin arkasına kaçar veya diğer bahçeye atlar vs diye düşünmüştüm...
Sizler de mama koyduğunuz ve güvenli olduğunu zannettiğiniz yerlerin fotoğrafını ekler misiniz?
Eklenmiş Resimler
Sokak Kedisi mama yerken Sokak köpeği parçaladı/ Mama koyduğumuz yerler güvenli mi?-imagejpg  
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-10-14, 23:54   #2

isis* üyesinin avatarı

Ankara
isis* Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Sokak Kedisi mama yerken Sokak köpeği parçaladı/ Mama koyduğumuz yerler güvenli

Duyarliligini cok iyi anliyorum. Berbat biseye tanik olmussun okurken ben yasamisim gibi hissettim. Allah sabir versin. Ama artik olan olmus yapabilcegimiz bisey yok giden can icin malesef. Yenileri icin onlemler alalim birlikte. Oncelikle suc burda kesinlikle kopeklerde degil. Onlara yasam alani birakmayan bizlerde. Heryer apartman heryer beton ankarada. El kadar yesil alanda da ya ipsiz sapsiz tipler takiliyo. Hicbi canin geceyi yanlarinda gecirmelerini kesinlikle istemem. Birileri kapi onlerinden kovuyo birileri sitelerinde istemiyo. Yeni dogan yavrular kutulara konulup cope atiliyo. Inanin ben de tahammul edemiyorum artk. Sokakta tedirgin yuruyorum. Birinin ihtiyaci olur sesini duymaliyim diye dikkat kesiliyorum. Gozlerim hep araba altlarinda cali diplerinde. Aracla giderken kalbim tekliyo her kose donuslerinde. Aman birine bisey olmasin. Yagmurlu havalara bayilirdim nefret ediyorum artik soguktan. Evdekiler sicak yataginda, digerleri neden soguk islak taslarda tedirgin bi sekilde yatmak zorunda diye kendimi sorguluyorun surekli. O yuzden cok iyi anliyorum sizi. Ama artik kendinizi uzmeyi birakin. Cunku bazen naparsaniz yapin olmuyo iste
Yemekleri kuytu koselere birakmakta fayda var. Sahsen ben sokaktaki canlara mama goturdugumde onlar yiyene kadar yanlarinda bekliyorum. Cok yaklasmiyorum sevmeye calismiyorm. Insanlara alismasinlar bana kalirsa. Gardlarini indirmesinler kimseye. Onlari ayakta tutan bu icguduleri cunku. Bir de durumu olan arkadaslar icin diyorum bunu. Sokaktaki canlari beslemekten cok cok daha iyi bisey yapabiliriz ki o da kisirlastirmak. Kontrollu cogalmalari cok onemli. Yoksa herseyden siz koruyamazsiniz. Sokaklar onlar icin guvenli degil. Kopekler arabalar kotu niyetli insanlar ruh hastasi cocuklar vs. Yasayacaklari yeri ellerinden aldik artk o yuzden once kisirlastiricaz sonra kalanlari sahiplendiricez. Ta ki sokakta tek bi patili kalmayana kadar. Ben onlar icin daha guzel bi gelecek hayal edemiyorum artik.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-10-14, 02:26   #3

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Sokak Kedisi mama yerken Sokak köpeği parçaladı/ Mama koyduğumuz yerler güvenli

Haklısınız,Ankara'da sokak hayvanlarının yaşayabileceği hiç bir güvenli ortam olmadığı gibi insanları da sokaktaki canlara bilhassa kedilere karşı kin içinde. Şimdi kedi-köpek ayrımı yapmayım diyorum ama maalesef özellikle kedilere karşı büyük bir vurdumduymazlık hatta vicdansızlık var.
Çankaya'da bu durum had safhada. Bir kap su koyduğum yerde 1 saat sonra o suyu göremiyorum.
Vicdansız,sadece kendini düşünen yaratıklarla dolu.
Ne büyükşehir belediyesinin ne de Çankaya belediyesinin umrunda değil.
İnsanlar köpek gezdirmeye çok meraklı. Ama bu köpek gezdirenket dahi sokağa mama koymamıza sıcak bakmıyor. Bir kısım hayvansever de grup grup köpek besleyip beslediği köpekleri kontrolsüzce ortaya salıyor. Bu köpekler de geceleri SADECE KEDİ AVINA ÇIKIYOR.
Benim gördüğüm dışında kim bilir daha kaç kediyi katlettiler.

** Tamam, köpeklerin suçu yok diyoruz ama ben,insanlarda nasıl kişilik farkı varsa hayvanlarda da bu fark var diye düşünüyorum..
Sokak köpeklerini sever,onlara acır ve onlar için de birşeyler yapardım. Şu anda farklı düşünüyorum. Yalnız gezen gariban aciz köpeklerin zararsız olduğunu düşünüyorum. Ancak grup hâlinde gezen iri ırk köpekler,hem insanlar hem de kediler için hayatî tehlike oluşturuyor. Hayvansever diyemeyeceğim ama bazı köpekseverlerin beslediği sokak köpekleri o kadar doyurulmuş ki rastladığımda asla verdiğim mamayı kabul etmiyor. Daha önceleri yine bir sokak köpeğinin bir kediyi kovaladığına kedinin ağaca kaçtığına şahit olmuştum, köpeği ordan uzaklaştırmak için vermediğim et,mama,hatta aroması yüksek konserve mama işe yaramamıştı, illa kediyi yakalayacak, 3 saatten fazla ağacın altında takıntılı şekilde beklemişti kediyi boğazlamak için.
Bu sadece iç güdü meselesi değil. Ekmek derdi olmadığı için etrafa sataşmak bir çeşit..

Sadece kedi boğmak için gece gezintisine çıkan bu saldırgan köpekleri ya Ankara Büyükşehir belediyesi ya da Çankaya Belediyesi'nin kontrol altına alması gerek.

Mamaları kuytu köşelere koymak da çare değil. Köpekler kedi kokusunu alınca direk oraya geliyor.
Asla mama kokusuna değil. Çünkü çok rastladım, yiyecek bişey bulunca koklayıp geçiyor karnı tok.
Mamayı da koklayıp geçiyor. Ama bir tahtanın ya da bir taşın arkasına,arasına,kuytulara bakmayı didik didik etmeyi ihmal etmiyorlar. Çünkü KEDİ ARIYORLAR.

Artık balkondan sürekli takipteyim,devamlı kedi aradıkları belli.

İnsanla hayvanı eşdeğer tutmak gibi algılansa da şunu söylemek istiyorum:
Nasıl topluma zarar veren katil,vahşi, ruh hastası, eşkıya tipler hapisteyse aynen bu potansiyeli bulunan köpeklerin de ya yerlerinin değiştirilmesi ya da başka şekilde bağlanarak kontrol altına alınması gerekir.

Bu arada eklediğim fotoğrafta arabanın tekerinin ön kısmına gelen yerde ters dönmüş mama kabı ve dökülmüş mamalar var dikkatlice bakınca..
Kedilere koyduğum mama bitinceye kadar başında bekleme imkanım olmuyor çünkü buranın yerli kedilerinin yanısıra sırf yemek için transit gelen kediler de çok oluyor.
Yarım saat arayla farklı kediler gelip yiyip gidiyorlar saatlerce açık lokanta gibi.

** LÜTFEN YÜKSEK DUVARLAR,KÖPEĞÜN GİREMEYECEĞİ DEMİR PARMAKLILAR ARASI GİBİ YERLER DIŞINDA YERLERE MAMA KOYMAYIN.
** MAMAYI KOYDUĞUNUZDA KEDİNİN MAMAYI YEME POZİSYONU ASLA ARKASI DÖNÜK OLMASIN. MAMAYI YERKEN SIRTI DUVARA VEYA ÇOK GÜVENLİ BİR YERE GELSİN. ÇÜNKÜ SOKAK KÖPEKLERİ HAVLAMADAN SESSİZCE GELİYOR
** KARTONDAN KEDİ EVİ YAPTIĞINIZDA KEDİLERE YUVA YAPTIĞINIZI ZANNETMEYİN.
O EVİ FARKEDEN BİR KÖPEĞİN, EVE GİRECEK OLAN KEDİYİ PARÇALAMAK İÇİN FIRSAT KOLLADIĞINI UNUTMAYIN.
Sadece kedinin girdiği bir alan varsa oraya asla köpek giremiyorsa olabilir.. Onun dışında bir yere kedi evi koymayın.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-10-14, 18:34   #4

dumiş üyesinin avatarı

dumiş Çevrimdışı

Ben bir yerde asla kedilee yolun ortasında vermemem gerektiğini okumuştum. Çünkü bazen o kadar aç oluyorlarmış ki direkt otoyola atlıyorlarmış. Bizim evimiz sitenin içinde olduğundan ve bahçeli olduğundan kapımızın önüne koyuyorum yolun kenarına da koymuyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-10-14, 23:05   #5

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Sevgili şeker yaşadıklarını okuyunca inanılmaz üzüldüm
Ayrıca seni çok iyi anlıyorum çünkü o sokak köpekleri benim de kabusum. Gözlemlerin çok doğru ayni şeyleri ben de gözlemledim. Benim oturduğum semte de aynı şekilde sürü halinde gezen köpekler var ve çok iriler . Gece 11 den sonra çıkıyorlar özellikle camdan izledim çöplerden mama aramıyorlar bahçelere girerek kedi arıyorlar. Eve geç döndüğüm bir akşam köpeklerle karşılaştım arabadan bir süre çıkamadım . Tam arabanın kapısını açtım bir patırtı duydum evimizin arka bahçesinden çıktılar oradaki duvarlarda yüksek oraya nasıl çıkıp atladılar çok şaşırdım ve çok irilerdi. Uzun bir zamam izledim koşa koşa her bahçeye girip çıktılar özellikle kedi olan bahçelerde daha uzun kaldılar. Gece evimize gelen ve yürüyerek dönecek olan herkesi köpekler konusunda uyarıyorum. Küçük bir yanlış hareketlerinde saldırabiler. Bende de dağ başında değil şehrin merkezine yakın Aydınlıkevler de oturuyorum. Evimizin olduğu cadde de belediye otobüslerinin geçtiği işlek bir yer. Mahallede yaşayan köpeklerde var onlar kedilerle dost. Köpeklerde can ama özellikle sürü halinde yaşayanlar beni de korkutuyor
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-10-14, 23:35   #6

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Bizimde sokakta beslediğimiz çok kedi var mama koyma konusunda zorlanıyorum. İnsanlar camlarının dibinde istemiyor. Bahçe duvarının dışına koyuyorum orada köpekler ve bazen mama yüzünden birbirletini kovalıyor caddeye fırlıyorlar. Ne yapacağımı bilemiyorum. Mahallede çok da beyaz ağırlıklı kedi var gece melek gibi görünüyorlar ama tehlikeye de çok açıklar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-10-14, 15:01   #7
bsk

bsk üyesinin avatarı

Ankara
bsk Çevrimdışı

Çok şaşırtıcı Ankara Etimesgut'ta oturuyorum. gördüğüm tek köpek sokağın başında oturan abinin evinde beslediği iki köpek. hiç sokak köpeğimiz yok burada bir sürü pisiciklerimiz var. insanlar mama su koymama pek bir şey söylemezler alt komşum hariç oda taşındı zaten. hatta insanlar birbirlerinden görerek bişeyler yapıyolar. bazen su kaplarımı başkaları doldurmuş oluyo yada mama kaplarıma birşeyler koyuyorlar sanırım çok şanslıyım. bende insanların bazen kaplarımı atmalarına kızıyordum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-10-14, 15:14   #8

gülhanım Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 8

bende bu korkuyla sokak kedilerini, yapı marketin bahçesinin telle çevrili ,insan ve köpeğin giremeyeceği bir yerde besliyorum .hat.bir ta ben bile giremiyorum elimin sığacağı kadatr bir boşluk var ordan veriyorum.bir de cadde var.bu tarafa geçmesinler diye sabah akşam öğünlerini aksatmadan veriyorum.bir kaç kez bahçemize girdiklerini de gördüm.çok üzüldüm,8 yaşında böyle bir olay başıma gelmişti,kedi sanırım felç oldu,bizden büyük biri alıp veterinere götürdü,en acısıysa yapan bizim köpeğimizdi.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-03-15, 15:02   #9

barisdragon Çevrimdışı

Bu yüzden köpekleri çok sevemedim zevk için kedi boğuyorlar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-03-15, 19:24   #10

Mina44 üyesinin avatarı

Beylikdüzü
Mina44 Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1
Exclamation Cvp: Sokak Kedisi mama yerken Sokak köpeği parçaladı/ Mama koyduğumuz yerler güvenli

Bu dediğin hiç doğru değil. Köpekler zevk için köpekleri boğmaz hatta hiç boğmak bile istemezler.
Kediler şımarıktır ama dışarıdan nankör gibi görülür. Meğer kediler zeki, sevimli ve güvenlirdir. Kediler kurnazlıklar için pek hazır değildir ama iç açıdan biraz kurnazlıkları görülebilir. Köpekler bazı güvensizlik durumlarında kendilerini korumak için havlarlar ve kediler bu havlayışları duyunca zekilikleri açısından korunmaya çalışır. Bazen görüldüğünde kedilerde köpeklere saldırabilir bu sırada köpekler kedilere olan en özel tarafından etkilenir ve buna kıskançlık denir. Köpek dayanamaz ve saldırıya geçer ve olay kedinin pişmanlık duygusu ile biter..

Bu konu en son " 13-03-15 " tarihinde saat 19:43 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-06-15, 13:35   #11

papatyakokulukedi Çevrimdışı

Ya inanamıyorum okurken gözlerim doldu resmen ben önümde kediye tekme attılar diye 2 ay düzelemedim onu görseydim..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-06-15, 23:28   #12

Antalya
Cjxx Çevrimdışı

Ya gerçekten çok üzüldüm,kedinin o hali aklıma geliyor,hayal ediyorum ve ağlayacak gibi oluyorum.Köpekleri en az kediler kadar severim ama bu sorunları bende yaşıyorum.Eskiden Köpekler gelsin bahçemizde yatsın diye bahçenin kapısını açardım.Ancak son zamanlarda kendimle sokaktaki anımı yaşadıktan sonra asla köpeklere yakın olamadım.Çok üzüldüm ve gerçekten dikkat edeceğim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-06-15, 00:53   #13

lulajale Çevrimdışı

Yaşadıklarınız gerçekten pek çok duyarlı insanın kaldıramıyacağı şeyler ama lütfen köpekleri beslemekten vazgeçmeyin eğer kedilere güvenli yerde köpeklerede kedilerden uzak yere yemek koyarsanız sorun çıkacağını sanmam zaten apartmanınız kediler için güvenliymiş lütfen ikiside can ve onların yemek bulması bir kediye göre daha zor
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları