Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 16-11-14, 10:43   #1

SanalCan üyesinin avatarı

Samsun
SanalCan Çevrimdışı
Varsayılan sokak kediciği eve çok alıştı :(

Selamlar,

Benim soğuk gecelerde evime aldığım sokağa salınmış güzel bir kedicik var. Eve alışmasını istemiyordum çünkü 4/4/4 ay şeklinde hep başka yerlerde oluyorum. İstanbul'a son ziyaretimde iyice şımardı ve uzun süre evde kalmaya başladı. Ben de pek sesimi çıkartmadım

Ben evde tek kalıyorum, ben evde yokken kedinin evde bulunmasından endişe ediyorum. Daha çok kedi kendine bir şey yapar diye çok korkuyorum. Benim evim tek oda, oturma, mutfak, yatak odası hepsi bir kenarda ve çok küçük. Bilgisayarcı olduğum için her yerde kablolar var. Her birini her gün tek tek fişten çekip sonra geri takmak zor oluyor ama kedicik için katlanıyorum

Her gün dışarıdan kirli ayaklarla bazen çamurlu eve girip, mutfağı, yatağımı, koltukları batırması beni çok üzüyor ama ona da bir şey diyemiyorum.

Geçtiğimiz ay içerisinde yanak ile çene arasında bir şişlik fark ettim. Veteriner müdahalesi, kan testi, veteriner müşahedesi filan derken yaklaşık 20 gün veterinerde kaldı.

Çıkınca da yine bizim eve yerleşti. Uzun süre kafeste kaldığından veya hala yorgun olduğundan çok atik değildi ama şimdi oldukça toparlandı. Hatta bir köpek görüp elimden kurtulup 5 metrelik düz ağaca tırmandı ve indi. Yine de eskiden tek sıçramada çıkacağı yerlere şimdi biraz temkinli çıkıyor.

İştahı iyi, kuru mamasını yiyor, suyunu içiyor çok nadiren yarım yaş mama veriyorum. Bayılıyor.

Ama evde sürekli yatıyor. Bunun nedeni benim sanırım oraya çıkma, buna tırmanma, o koltuğa çıkma diye her bir şeyine müdahale ediyorum. Ara sıra bir gezinip, ayakkabılıkta paspas üzerinde tırnak biliyor. Gelip sürünüyor, birazcık mıncıklıyorum. Sonra hemen yatıyor.

Evim giriş karı. Dışarıyla bağı kaybolmasın diye sabahları dışarı salıyorum (kendi çıkmıyor genelde, bir şekilde kandırıp çıkartıyorum) Bazen evde elektrik süpürgesi çalıştırıyorum, ona yaklaşınca çıkıyor. Ya da yaş mamayı dışarı koyuyorum ki onu yemek için çıkıyor.

Eskiden evde tuvalet yapmazdı, ben pencere açar açmaz koşar yapardı dışarıya. Ama şimdi çok uzun süreler tutuyor. Evden çıkınca akşama kadar geri giremecek biliyor galiba

Dışarı pencere yanına yuıvalar yaptım, yatmıyor. başka kediler yatıyor. Kuru mamasını dışarıda veriyorum yemiyor, illa eve girmeyi bekleyip dünkü mamayı yemeyi tercih ediyor. (zaten dışarı diğer kediler için sürekli mama koyuyorum, temiz su ile birlikte)

Dünya güzeli bir kedi bana göre. Sahibi bırakmak zorunda kaldı gitti. Bir başkası alsın da istemiyorum. Ama eskiden olduğu gibi dışarıda yaşasın, yine sadece ara sıra yemek yemeğe filan eve girsin istiyorum. Bir de yine çok soğuk gecelerde evde yatsa olur.

Şimdi ben öğleye doğru dışarı çıkartıyorum. Ama az hafa bozsa işi gücü bırakıp eve koşuyorum ki eve girsin diye. Benim de psikolojimi bozdu gerçekten

Ne yapsam bilemedim. Ben yine 4 ayım dolunca buradan gideceğim. O zaman ne olacak? Sokağa1 atılma sendromu yaşayacak yine. Mahalledeki herkes kedi sever. Herkes besliyor bunu ve diğer 10'larca kediyi.

Şu kediciği sürekli olarak tutabileceğim bir kedi evi yapabilsem ve pencereme yakın bir yerde barındırabilsem öyle mutlu olacağım ki anlatamam.

Bir fikir verebilecek olan var mı?

NOT:
Hatta şimdi fark ettim ki geçen sene de aynı şeyi sorumuşum. O zamanlarda eve bu kadar alışık değilmiş
Sokak kediciği eve girince saatlere uyuyor.
Eklenmiş Resimler
sokak kediciği eve çok alıştı :(-miyukjpg  

Bu konu en son " 16-11-14 " tarihinde saat 10:45 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir.... Sebep: ekleme
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-11-14, 02:35   #2

Angelpet üyesinin avatarı

Ankara
Angelpet Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: sokak kediciği eve çok alıştı :(

bence sahiplendirin hem yuvası olur hem içiniz rahatlar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-11-14, 02:37   #3

Ankara
Angelpet Çevrimdışı

çok tatlıymış bu arada şimdi o kadar süredirmi bakıyorsunuz yok artık iyice ev kedisi olmuş pisipisi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-11-14, 07:40   #4

Mırni Çevrimdışı

Keşke hıç alıştırmasaydınız eve soğukta kalmaya alışırdı bır şekılde ama eve alıştıktan sonra dışarda yasamaya alışması çok zor ya araba altında kalır ya kendını korumayı bılmedığı ıçın başına başka bır iş gelır muhtemelen...gıdecegınız zaman onu terkedersenız 2. kez bu duyguyu yaşıyacak bu onlar ıçın çok yıkıcı oluyor...bence sahıplenın bu kedıcığı onun ıçın bır çok şey yapmışsınız onu bırakıp gıdınce vıcdanınızın rahat edıcegını duşunmuyorum sureklı aklınıza gelıcek napıyor açmı başına bır işmı geldı vs...
kapalı bır kum kabı alın sızınle yasasın gıdecegınız yerlerde göturursunuz bırşekılde...
evden sokağa bırakılan kedılerın %85 lık bolumu fazla yaşayamaz kararınızı ona göre verın lütfen...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-11-14, 00:58   #5

Ankara
Angelpet Çevrimdışı

Evde her yer kablo diyor okumadınız herhalde tamamını. Sahiplendirsin sahiplenmek yerine.Aynı Fındığıma benziyor bu arada oda böyle yatar .
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-11-14, 11:12   #6

Mırni Çevrimdışı

eee?

Evde kablo olması sahıplenmeme nedenimi? ne alaka...

herşeyin çözümü var...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-11-14, 12:17   #7

Samsun
SanalCan Çevrimdışı

Angelpet tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
çok tatlıymış bu arada şimdi o kadar süredirmi bakıyorsunuz yok artık iyice ev kedisi olmuş pisipisi
Yok geçen sefer yazdığımda kediciğin sahibi hala burada oturuyordu, kısa bir süre sonra istanbul'dan ayrıldım ve 8 ay İstanbul'da değildim.

Şimdi ne yapacağımı bilemiyorum çok üzülüyorum. Dışarı da salamıyorum çünkü sürekli hasta oluyor. Dün sapasağlamdı, dışarı salmıştım, akşam derslerim bitince saat 10 gibi geldim, eve aldım. Oynadık biraz, sonra uyudum. Şimdi yine hasta olmuş yine yemek yemiyor.

Ben sürekli hareket ediyorum. Başka illerde ve başka evlerde kalıyorum. Kediciği yanımda götürebilmem mümkün değil.

Az iyileşsin diye bekedim, gayet de sağlıklı oldu . Sonra evde tuttuğum süreyi azaltıp dışarıya daha çok alıştırmaya çalışmak istiyorum ama o yine hasta olmuş işte

Bir çare bulamıyorum. üzülüyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-11-14, 12:28   #8

Birkedimvar üyesinin avatarı

Birkedimvar Çevrimdışı

Kablolara gitmemeyi ögretirseniz o tarafa dogru gitmezler ,biraz sert olmaniz lazim mesela elinizle isaret edip hayir o tarafa gidemezsin diyeceksiniz birkac kere bunu tekrarlayin kediler sizin inanamayacaginiz kadar sizi dinliyor,yapamadiklari tek´sey evde cok saat yalmiz kalirlarsa yerde kücükse atlama ziplama oynama imkanlarida yoksa o zaman oraya buraya saldirabiliyorlar.O zaman zaten ne mobilya kalir ne hali kalir ne duvar kalir ,biz bu yanlisi cok yaptik simdi egitiyoruz ve oluyor.Benim esim bu konuda benden cok sabirli onu hep dinliyorlar ama ben bazen ses tonumu yükseltiyorum o zaman esime dogru gidiyorlar ve beni muhatab almiyorlar ,bazen üzülüyorum ama her istediklerini yaparsam o zaman bana herseyi yaptirmaya calisiyorlar.

Eger kediyi 4 ay sonra yine birakacaksaniz ne kendinize ne eve alistirin,birakip gittikten sonra hem siz üzülürsünüz hem kedi disarda kalir ,mahalledeki komsularin bakmasiyla sizin eve alip bakmaniz bir olmuyor.Size alismis oluyor sizi taniyor bu sekilde kopmasi cok zor ,eger sizde onu cok sever yaninizda kalmasini isterseniz gideceginiz yere götürmeniz gerekir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-11-14, 13:16   #9
bsk

bsk üyesinin avatarı

Ankara
bsk Çevrimdışı

sizin yaşadığınız yerde oda yaşayabilir. durumunuzu tam bilmemekle beraber kendimce şu yorumu yapmak istiyorum. sonuçta yılın 12 ayı bir eviniz var. anladığım kadarıylada yalnız yaşıyorsunuz. yani siz nerde kalıyorsanız onuda oraya götürebilirsiniz sanırım. az metrekarem kedimle çok mutluluğum misali bence sahiplenin ve siz nerde yaşıyorsanız oda sizinle gidebilir. yılın 3-4 ayı ev halkıyla yazlığa giden pisicikler tanıyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-11-14, 07:33   #10

Samsun
SanalCan Çevrimdışı

Veteriner hekim, kedicik uzun süre (~20 gün) hastanede kaldıktan sonra toparlanması için bir süre evde kalması daha faydalı olur demişti. Kendine gelip tam toparlanana kadar evde kalsın, sonra salın demişti.

Tam toplarlanıyordu yine hasta olmuş. Yemiyor içmiyor, zor nefes alıyor gibi. Ben bunları gün içinde fark edip veterinere söyledim. Hasta oluyordur dedi vitamin önerdi aldım, ağızına nohut kadar sürdüm. Ama başka bişey yemedi içmedi. Belki ateşi vardır buz kalıbına oturtun 30 dk kadar dedi. yapamadım. Evden kaçtı o esnada.

Gece geldi, çok zorlanarak, Gece 12'den beri başındayım. Veteriner açılır açılmaz götüreceğim yine. Ağızı da biraz su damlatıyor. Çok korkuyorum. Kediyi taşımama apartman görevlimiz yardım ediyor. Ona haber verdim ama veteriner açılmadan bir şey yapamıyorum. Şu 2 sat bir geçse...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-11-14, 21:18   #11

İstanbul (Avrupa Yakası)
PcCat Çevrimdışı

son durum ne ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-11-14, 00:40   #12

Samsun
SanalCan Çevrimdışı

Kediciğimizi kaybettik.

Bir önceki mesajı attıktan sonra kapıcımızı kaldırıp veterineri çağırtmıştım. Veteriner polikliniğindeki görevli eve geldi kediciğimizi alıp götürdü. Durumu ağırlaşmıştı. Veteriner hekimin söylediğine göre büyük olasılıkla çok yüksek bir yerden dengesini kaybedip düşmüş. ciger ve diafram'da telafisi mümkün olmayan bir hasar meydana gelmiş. Kurtarılamazmış.

İnşallah gerçekten diğer dünya vardır. Ve inşallah kedicik kendisi hakkındaki bütün güzel hislerimi öğrenmiştir. İnşallah şimdi cennette, hiç bir acı, üzüntü ve keder olmadan oynuyordur ve günün birinde o diğer dünyada inşallah kendisini yine sevdirir bana.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-11-14, 00:49   #13

Ankara
Angelpet Çevrimdışı
Unhappy Cvp: sokak kediciği eve çok alıştı :(

SanalCan tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kediciğimizi kaybettik.

Bir önceki mesajı attıktan sonra kapıcımızı kaldırıp veterineri çağırtmıştım. Veteriner polikliniğindeki görevli eve geldi kediciğimizi alıp götürdü. Durumu ağırlaşmıştı. Veteriner hekimin söylediğine göre büyük olasılıkla çok yüksek bir yerden dengesini kaybedip düşmüş. ciger ve diafram'da telafisi mümkün olmayan bir hasar meydana gelmiş. Kurtarılamazmış.

İnşallah gerçekten diğer dünya vardır. Ve inşallah kedicik kendisi hakkındaki bütün güzel hislerimi öğrenmiştir. İnşallah şimdi cennette, hiç bir acı, üzüntü ve keder olmadan oynuyordur ve günün birinde o diğer dünyada inşallah kendisini yine sevdirir bana.
ö ö öldümü ? geçmiş olsun
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-11-14, 09:57   #14

Samsun
SanalCan Çevrimdışı

Maalesef vefaat etti

Ben bu duruma nasıl alışacağım bilemiyorum.
Eve girmek istemiyorum. koltuğunda uyurken göreceğimi sanıyorum. Sokağımıza girmek bile istemiyorum. Her an bir yerden fırlayıp yanımda yürüyecek gibi geliyor.

Ben normal dışında ailesine bağlı bir insanım. Yaşım çok büyük ama çok duygusalım bu konularda. Şimdi kendimi nasıl hissettiğimi bile bilemiyorum. Bu üzüntüden büyük bir şey.

Her gün telefonla kediciği soran yaşça çok büyük aileme ne diyeceğimi de bilemiyorum.

Veterinerimiz hastalığı ile ilgisi olmadığını, onun iyileştiğini. Bu durumun çok yüksekten dengesiz düşme gibi dışarıda geçirdiği bir kaza sonucu gelişmiş olabileceğini tahmin ettiklerini söyledi.

Her nasılsa da artık çok önemi kalmadı

iyi dilekleriniz için teşekkürler.

Ben bundan sonra Japon balığı bile besleyebileceğimi sanmıyorum artık. Bu kedicik aten komşumuzun kedisiydi. Ama ona çoook alışmıştım. Komşum da kediyi götüremeden taşınıcda benim kedim gibi olmuştu... Aslında ben onun insanı olmuştum.

Şimdi yağmurda üzerine şemsiye tutabileceğim bir dostumu kaybetmiş oldum. İnşallah yukarılarda bir yerlerde mutlu mesut yaşıyordur.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-11-14, 23:32   #15

Ankara
Angelpet Çevrimdışı

inşallah bence yeni bir dost bulabilirsiniz ama onun yerini tutmasada acınızı azda dindiricek biri unutmayınki o herzaman yanında sırat arkadaşın olacak
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları