Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 15-09-11, 20:55   #1

Paly Çevrimdışı
Unhappy Siz olsanız ne yapardınız ? Çok önemli

OOf Of nerden başlıcam bilmiyorum.. kedimi sokakta bulduğumda 1- 1,5 aylıktı. gözünde sorun vardı, karnı acayip şişti. anneme gösterdim yazıktır günahtır diye aldık, tedavi ettirdik evimizde beslemeye başladık prensesimi.. şu an 1 yaşına geldi. kızgınlıkta. çiftleştireceğim.. ama sonrası ve çevremdekilerin dedikleri düşündürüyor beni.. doğum yaptıktan sonra mecbur onu ve doğacak yavruları zamanı geldiğinde kısırlaştırıcam.. ama ne cesaretle ve vicdanla kısırlaştırıcam bilmiyorum.. çevremdekiler onu kısırlaştırma hakkım olmadığını söylüyor.. Allahın verdiği cinselliği ben nasıl alıcam ondan ?

bu nedenlerle annem ve babam kedimizi sokağa bırakmamı söylüyor.. ama ben ondan ayrılamam napar o sokaklarda evet zaten sokak kedisiydi, belli bi zamandan sonra sokağa alışır ama alışana kadar başına birşey gelirse ? düşünmekten başıma ağrılar giriyor.. ne yapacağım ben..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-09-11, 21:28   #2

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Siz olsanız ne yapardınız ? Çok önemli

Herşeyden önce o artık sokak kedisi değil ev kedisi olmuş.Siz ona 1 sene bakmış tedavi ettirmişsiniz.Özellikle evde yaşayan kediler için sokaklar büyük tehlike arabalar ,çocuklar köpekler size sokağa bırakın diyenler bunları bilmiyorlar sanırım.Kediniz sokakta çok acı çeker perişan olur asla sokağa bırakmayın çok yazık olur.Eğer istiyorsanız çiftleştirin yavruları olsun ama o yavruların tümüne bakabilecekmisiniz yada sahiplendericekmisiniz Bunları iyice düşünerek buna karar verin.Bakamıyacağınız yavruların dünyaya gelmesini anlamı yok hepsi sokakta perişan aç geziyor çok az insan bakmaya çalışıyor.Herkes bu konuda ahkam kesiyor günahtır hakkımız yok diye ama bakmaya geldim kimse yanaşmıyor.Kediniz dişi bir kez annelik duygusun tattırabilir yavru emzirmesine izin verebilirsiniz.Burda kedisi evde yavrulayan arkadaşlar var çok güzel bir duygu bunu birkez yapabilirsiniz .Ama sonra sokağa atmayın lütfen ,kısırlaştırın ve sizinle mutlu bir hayatı olsun kızınızın .Terkedilmek onun canının çok acıtır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-09-11, 21:31   #3
ERO

ERO Çevrimdışı

Evde büyümüş olan bir kedi KESİNLİKLE sokağa alışamaz. Ne kendini diğer kedilere/hayvanlara karşı savunabilir ne de karnını doyurabilir. Ve malesef başınada kötü şeyler de gelir.

Anlattığınız duruma bakılacak olursa...

Bana göre yapmanız gereken ilk ve en önemli husus kedinizin doğumu konusunda iyice düşünün... Kediniz belki 2 tane belki 3 tane belki 4 tane... doğuracak. Bu kadar yavruya ve kendi kedinize bakabilecek misiniz? Bu hem maddi anlamda da büyük rakamlar oluşturur size, hem de bütün kedilerle sevginizi paylaşıp oyun oynamaya kalktığınızda çok zamanınızda gider.

Benim de Angel isminde dişi bir kedim var. Ve en çok onu anne olarak görmek istiyorum. Yavrulayla olan paylaşımını gözlemleyebilmek en çok istediğim şey... Ama... Buna ne maddi olanaklarım yeter ne de o kadar vakit ayırabilirim... Ve mutsuz olurlar... İşte bu noktada duygusal değilde, mantıklı kararı vermek gerekiyor.

Yine siz bilirsiniz ama, eğer imkanınız varsa yine sokaktan bir yavru sahiplenin. Hemde bir can kurtarmış olursunuz...
Kısırlaştırma konusuna gelince... Ben kedimi kısırlaştırmadım. Çünkü hiç bir kedide görmediğim kadar uysal kızgınlık dönemi geçiriyor (Hatta dışarıdan biri görse, kızgınlık döneminde olduğunu anlamaz bile). Eğer kızgınlık döneminde çok ağlasydı, yerlerde yuvarlansaydı, yani bir şekilde kedimin ızdırab çektiğini sezinleseydim kesinlikle kısırlaştırırdım. Burada vicdan yapacağınız, üzüleceğiniz bir konu yok. Buna gerçekten inanın. Eğer kedileri kısırlaştırmazsanız ve bu kararınız sizi onları sokağa bırakmaya itecekse... Ki sokakta da onların başına mutlaka kötü bir şey gelecek... İşte o zaman vicdan yapıp üzüleceksiniz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-09-11, 19:40   #4

Paly Çevrimdışı

çok teşekkürler arkadaşlar cevap verdiğiniz için.. sokaktan tekrar kedi almaya annem izin vermiyor.. kedimizin yavruları olsun onlara bakarız diyor..

hulya; sanırım dediğin gibi olacak.. kedimiz yavrulayacak ve sonra kısırlaştıcam.. sonuçta kısırlaştırmayı zevk için yapmıyorum.. zevk için kötülük yapmıyorum.. vicdanımı böyle rahatlatıyorum ben de.. siz kısırlaştırdınız mı kedilerinizi ? eksileri ve artıları neler oldu sizin ve kediniz için ?

ero ; ilk 2 kızgınlığı nispeten sakin geçti.. ama bu seferki fena.. dediğim gibi bir kere yavrulasın sonra kısırlaştırıcam büyük ihtimalle.. umarım maddi ve manevi olarak güçlenirsin ve Angel da yavru yapar.. Bir de çiftleştirilmeyen her kızgınlıkta dişi kedilerin meme kanseri olma olasılığı artıyormuş.. duymuş muydunuz böyle bir şey ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-09-11, 19:50   #5

İstanbul (Anadolu Yakası)
kiki ve koko Çevrimdışı

Bencede Artık Ev Kedisi Olmuş Katılıyorum .bir Arkadaşım Saldı Sokağa Kedisini En Son Ziyaretimde Bir Gördüm ürkek Tüyleri Yolunmuş Bir Kedi Olmuş.kesinlikle Sokağa Bırakmayın Hem Kedinizi 2 Aylıkken Almışsınız Sokağa Hiç Alışmamış Bir Zamanda Yani O Bir Ev Kedisi.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-09-11, 21:05   #6

fthdlmn Çevrimdışı

iyi günler;
bende sizin gibi kedimi 1.5 aylıkken sokaktan aldım ve şuan 1.5 yaşında ve 4-5 kez kızgınlaştı ve bizde en sonunda dün kısırlaştırdık.Allah'ın verdiği hakkı biz alamayız doğru ama çiftleştirdiğinizde sürekli çiftleşmek istecek ye yavrularada bakmak zorunda kalacaksınız.Ayrıca sokak kedisiydi alışır demeyin alışamaz o ev hayatına alıştı artık asıl o zaman çok büyük günaha girersiniz.Ben kısırlaştırmak için fetvada aldım dini açısını da düşünüyorsanız rahat olun ve kısırlaştırın.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-09-11, 21:17   #7

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Paly tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
çok teşekkürler arkadaşlar cevap verdiğiniz için.. sokaktan tekrar kedi almaya annem izin vermiyor.. kedimizin yavruları olsun onlara bakarız diyor..

hulya; sanırım dediğin gibi olacak.. kedimiz yavrulayacak ve sonra kısırlaştıcam.. sonuçta kısırlaştırmayı zevk için yapmıyorum.. zevk için kötülük yapmıyorum.. vicdanımı böyle rahatlatıyorum ben de.. siz kısırlaştırdınız mı kedilerinizi ? eksileri ve artıları neler oldu sizin ve kediniz için ?

Benim kedim erkek ve ben altı aylık kısırlaştırdım.Bazı veterinerler 8 ay dan önce kısırlaştırmayın diyor bazıları ergenliğe ulaşınca kısırlaştırın diyor değişik fikirler var.Aslında sizin yapıcağınız en uygun olanı özellikle dişi kedilerde bir kez anne olsun emzirsin sonra kısırlaştırın sağlığı için en uygunu budur diyorlar.Üstelik sizinki 1 yaşında Kısırlştırdıktan sonra daha sakin oluyorlar şunu özellikle belirtmek isterim eğer sürekli çiftleştirmiyecekseniz onlarda bu kızışma döneminde çok acı çekiyor.Sinirli,saldırgan huzursuz hatta evden kaçıyorlar.Bildiğim kadarıyla erkek kedilere oranla dişi kedilerin ameliyatı ve iyileşme dönemi erkeğe göre daha uzun oluyor.Bu detayları burda veterinere sorun köşesinde sorarsanız veteriner daha detaylı bilgi verir .En azından doğumdan ne kadar zaman sonra kısırlaştırmak daha uygun olur öğrenmiş olursunuz.Bir arkadaşımın kedisinin yavruları 2,5 aylık olmuştu ve emziriyordu tekrar kızışma dönemine girip evden kaçmıştı.Kısırlaştırılmış kedinin tek farkı kızışma dönemi yaşamıyorlar erkek kedinin peşine takılıp gitmiyorlar daha sakin oluyorlar.En azından benim kedim öyle.Sadece beslenmelerine dikkat etmelisiniz çünkü kilo alıyorlar.Ya diyet mama vericekseniz yada mamayı azaltıcaksınız ki bu çok zor oluyor.Benimkinin iştahı çok açılmıştı mama bitince mamam bitti duygu sömürüleri bolca oluyor.Herşey olup bittikten sonra burdan ve veterinerinizden bilgide alırsınız.İçiniz rahat olsun kısırlaştırma onların sağlığı ve bakılmıyacak yavruların dünyaya gelmesine engellemek için en iyi seçenek.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-09-11, 21:39   #8

fthdlmn Çevrimdışı

Değerli üye hulya ;
dediğiniz bölümlerin sadece kısırlaştırma bölümüne katılabileceğimi söylemek isterim.Öünkü anneliği tatmış bir kedi kısırlaştırıldıktan sonra sahibine çok küsüyor ve barışmanız uzun sürüyor.Benimde dişi kedim var kısırlaştırdım dün 1.5 yaşında ve vicdanım gayet rahat.Ayrıca doğurucağı yavruları sokağa atıp yaşam mücadelesine sürüklemek ne kadar doğru tartışılır.Bence çiftleştirmeden kısırlaştırsın.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-09-11, 21:56   #9

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

fthdlmn tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Değerli üye hulya ;
dediğiniz bölümlerin sadece kısırlaştırma bölümüne katılabileceğimi söylemek isterim.Öünkü anneliği tatmış bir kedi kısırlaştırıldıktan sonra sahibine çok küsüyor ve barışmanız uzun sürüyor.Benimde dişi kedim var kısırlaştırdım dün 1.5 yaşında ve vicdanım gayet rahat.Ayrıca doğurucağı yavruları sokağa atıp yaşam mücadelesine sürüklemek ne kadar doğru tartışılır.Bence çiftleştirmeden kısırlaştırsın.
Acaba tüm kedilerde aynı problem oluyormu ? Bu biraz karakterle ilgilide olabilir bunu bilemiycem diğer yavrulamış ve kısırlaştırılmış kedisi olan arkadaşlarda bu konuda fikrini almalı.Ben ilk yorumumda yazmıştım bakabilecekseniz yavrulamısına izin verin bakamıyacağınız yavrular doğmasın demiştim .Ama annesi kedimizin yavruları olsun bakarız demiş .Bakabilecek sokağa atmıyacaklarsa yavrulayabilir.Bende kısırlaştırdım vijdanım rahat aslında sizinle aynı fikireyim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-09-11, 22:19   #10

fthdlmn Çevrimdışı

Değerli üye hulya ;
daha önceki yazınızı gerektiği kadar okuyamamışım özür dilerim.Ben kedimi bir keresinde acil rastgele bir veterinere götürmüştüm.Orada veterinerin kedisini çiftleştirmiş doğurmuş kedi kısırlaştırınca küsmüş ve çok zor olmuş barışmaları.Şimdi ise davranışları biraz sinirli gibi dedi.Eğer ölene kadar bakacaksa yada sahiplenecek birilerini bulabilirse çiftleştirsin yoksa yukarıdada dediklerimin arkasındayım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-09-11, 01:11   #11

Paly Çevrimdışı

Sevgili hulya ve fthdlmn teşekkürler fikirleriniz için.. kedimin 1 kez anne olup sonra kısırlaştırmak istiyordum fakat yukarda küstüğünü falan söylemişsiniz.. zaten hırçın, küserse çok kötü olur... :S

biliyor musunuz bnu söylediğim için utanıyorum ama, bazen keşke hiç bulmasaymışım diyorum kedimi... çocuğu da özgürlüğünden alıkoyuyorum diyorum.. bazen kabus görüyorum kedimle ilgili.. salıyım sokağa diyorum ama kıyamıyorum.. kısırlaştırıcam diye karar veriyorum ama iyice düşününce yapamam diyorum.. psikolojim bozuluyor yavaştan... bahçeli bi evim olsa kısırlaştırmazdım.. istediği kadar yavrusu olsun sorun değil.. Allah ne verdiyse bakardım..

ben apartmanın 3.katında yaşıyorum.. apartmanın altında çok küçük bi bahçe var.. bahçebile denemez aslında.. öyle topraktan bi yer.. benim devamlı baktığım sokak kedilerim var.. çevremdekiler de "kendi kedini de bırak, her gün böyle bakarsın" diyor.. ama kaçmayacağı ne malum... offf yine ağrı girdi başıma.. allahım bana akıl ver, yol göster...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-09-11, 11:24   #12

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Paly tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Sevgili hulya ve fthdlmn teşekkürler fikirleriniz için.. kedimin 1 kez anne olup sonra kısırlaştırmak istiyordum fakat yukarda küstüğünü falan söylemişsiniz.. zaten hırçın, küserse çok kötü olur... :S

biliyor musunuz bnu söylediğim için utanıyorum ama, bazen keşke hiç bulmasaymışım diyorum kedimi... çocuğu da özgürlüğünden alıkoyuyorum diyorum.. bazen kabus görüyorum kedimle ilgili.. salıyım sokağa diyorum ama kıyamıyorum.. kısırlaştırıcam diye karar veriyorum ama iyice düşününce yapamam diyorum.. psikolojim bozuluyor yavaştan... bahçeli bi evim olsa kısırlaştırmazdım.. istediği kadar yavrusu olsun sorun değil.. Allah ne verdiyse bakardım..

ben apartmanın 3.katında yaşıyorum.. apartmanın altında çok küçük bi bahçe var.. bahçebile denemez aslında.. öyle topraktan bi yer.. benim devamlı baktığım sokak kedilerim var.. çevremdekiler de "kendi kedini de bırak, her gün böyle bakarsın" diyor.. ama kaçmayacağı ne malum... offf yine ağrı girdi başıma.. allahım bana akıl ver, yol göster...

Kediler çok zeki ve hepsininde farklı farklı karekterleri olan canlılar.Küsme olayına çok takılmayın hepsi küsecek diye birşey yok.Benim arkadaşımda aynı sizin gibi düşündü ve kedisini çiftleştirdi.Çiftleştirmeden önce doğacak yavrulara ev buldu hatta o kadar çok isteyen olduk ki arasında seçim yapmak durumunda kaldı.Yavrular doğdu o kedileri isteyen herkes çeşitli sebeplerle almaktan vazgeçti.Bütün yavrular elinde kaldı anne kedi yavrular 2 ay olmadan tekrar kızışma dönemine girdi 3 kattan atladı ve gitti.1 hafta içerisnde perişan ayağı kırımış ve pislik içinde döndü.Anne kediyi tedavi yaptırdı eve getirdi evdeki yavrular istemedi evde kavga çıktı .Bunları da yaşayabilirsiniz ama hiçbirini yaşamaz herşey daha da kolay olabilir.Herşeye hazırlıklı olmak gerekli .Siz kesin çifleştircekmisiniz önce ona karar verin doğacak o yavrularında çifleştirme veya kısrlaştırma sorunu olucak onların veteriner kontrolü aşıları maması vitamini derken masrafları olucak zamanı gelicek hastalıkları olucak maddi manevi bunları karşılayabilecekseniz o zaman yavrulattırın.Yoksa kısırlaştırın bu sizin içinde onlar içinde en iyisi olur.Ama şunu sakın yapmayın evdeki kedinizi sokağa bırakmayın kediniz çok acı çeker.Kesinliklede keşke hiç almasaydım diye düşünmeyin.Benim kedimi ilk kardeşim aldı dogrusu buldu 20 günlük ya vardı ya yoktu.3 ay baktı çeşiti sebeplerle evden çıkması gerekiyordu o dönem ona çok kızdık niye aldı getirdi diye ama bizim ailede evdeki hiç bir hayvan geri verilmez sokağa atılmaz.Kedilerden korktuğum halde ben aldım.İlk günler benim içinde zordu ama şimdi iyiki getirmiş ve iyi ki bana gelmiş diyorum.Sizde böyle düşünün ve bakamıyacaksanız da kısırlaştırın kediniz kısırlaştırdıktan sonra sakinleşirde buna inanıyorum..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-09-11, 11:30   #13

İstanbul (Avrupa Yakası)
zippo Çevrimdışı

bu kediye bile bakmakta sıkıntılar var aileniz bırak dışarı diyor ve siz çiftleştirmekten bahsediyorsunuz bu tamamen bir çelişki
ev kedisi ya da köpeği dışarda yaşayamaz perişan olur öyle bahçede su ekmek vermeklede olmaz ayrıca hayvanlar sokakta yaşamaya çöpleri karıştırmaya bir içgdü ile doğmazlar dolayısıyla sokak kedileri köğekleride yaşıyor denmemeli nasıl yaşıyor neyle besleniyor ne eziyetlere maruz kalıyor biliyor musunuz sadece gözünüzle görmediğiniz için içiniz rahat öylede yaşıyorlar nasılsa oluyor. hiçbir gelişmiş ülkede sokakta kedi köpek göremezsiniz
başınıza ağrılar girecek bişey yok eve aldınız bir iyilik yaptınız sevaba girdiniz ama o zmanda düşüneliydiniz bu bir sorumluluk
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-09-11, 14:14   #14

Moda
retros Çevrimdışı

ev kedisi olmuş bir kedi asla dışarda yaşayamaz , burda bir kediciği kadın hamile diye evden atmışlar, bütün gün apartman önünde ağlıyordu, yürek dayanır mı?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-09-11, 01:04   #15

drmer üyesinin avatarı

Hatay
drmer Çevrimdışı

Kadın hamile diye kedinin atılması kadar saçma birşey olamaz, hayvan sevgisi olmayan insanların laf olsun diye kedi beslemeleri ne üzücü.Benim eşim de hamile, doğumu yaklaşıyor, hala kedimizle beraberiz, ikimiz de doktoruz ve ne yaptığımızı biliyoruz.Bebek gelecek diye ona olan sevgi ve ilgimizde de bir değişiklik olmadı,onun bize olan sevgi ve ilgisi de aynı Evde bakılmış bir kedi sokağa bırakılmaz, yavrulara bakılamayacaksa çiftleştirilmez, çiftleştirilmeyen bir kedinin kısırlaştırılmasında da dini açıdan bir sakınca olduğunu düşünmemekle birlikte kedinin ve ev halkının durumuna göre kısırlaştırılmadan beslenebilir veya kısırlaştırılabilir.Annelik duygusunu tatma meselesi de tartışmaya açık bir konu.Çünkü anne olmamış bir kedi annelik duygusunun ne olduğunu zaten bilmez, keşke anne olsaydım diye düşünmeyeceğinden emin olabilirsiniz
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları