Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 04-04-14, 00:34   #1

Konya
Yaserem Çevrimdışı
Exclamation Siyam Kedisi Besleyenler. . .

Daha önce hiç kedi deneyimim olmadı ilk kes besleyeceğim Allah izin verirse Siyam kedisi istiyorum besleyen arkadaşlar, Bakımı zor mu ? Çok hareketli olduğunu Duydum gece falan çok miyavlayip ses yapar mı ? Birde hırçın olduğu için zarar vermesi söz konusu mu ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-04-14, 02:17   #2

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Siyam Kedisi Besleyenler. . .

Ben bir siyam annesiyim ama kedilerin renginden cok karakter özelliklerine göre davrandiklarini biliyorum.
Mavisim (siyam kedim) hic öyle oyun canlisi degildi, yavruyken oynuyordu, 8 aylikdan sonra cok ilgilenmedi oyuncaklarla oyunlarla.

Ama hircindi biraz oynarken (yavruyken) can yakdiginin farkinda olmadiginda cizik icerisinde birakiyordu ellerimizi.
Kislik bir eldiven giyerseniz bu sorunda ortadan kalkiyor. Dedigim gibi büyüdügünde oyunlar tarihe karisiyor, ciziklerde ayni sekilde

Siz benim mavisime bakmayin her kedi ayni degildir, arkadasimin siyam erkek kedisi var ve inanilmaz sakin bir kedi, (yavruyken oyun oynarken) ne tirmaliyor ne isiriyordu.

Bakimida diger kedilerle ayni, hicbir degisiklik yok, hatta tüyü kisa diye tüy sorunuda diger kediler gibi yogun degil.

Miyavlamaya gelince, mavisim miyavlamiyor sessiz bir kedi.
Sadece veterinere götürmek icin arabaya koydugumuzda miyavliyor. Belki garip gelecek ama cok hosumuza gidiyor. Cünkü kedisimin sesi cok güzel ince kiz sesi ve biz o sese hasretiz

Veterinere gitmekden önceleri korkmuyordu ama her gittiginde asi falan olunca orda caninin yandigini iyi biliyor o yüzden hoslanmiyor.

Son olarak size dostca bir tavsiye, kedinizi petshopdan almayin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-04-14, 09:30   #3

tarçın_35 üyesinin avatarı

İzmir
tarçın_35 Çevrimdışı

tarçın erkek bir siyam kedisi,oldukça hareketli,oyunu çok sever hırçın bir kedi değil. benelif hanımın dediği gibi karakter özellikleri kediden kediye değişiyor,ırkla çok alakası olmuyor. tüy bakımı oldukça kolay,kaliteli bir mamayla beslenirse ve düzenli taraması yapılırsa sıkıntı yaratmıyor. tarçın çok insan canlısı değildir,kendisini sevdirmeyi,sıkıştırılmayı pek sevmez canı isteyince gelir kucağınıza oturur yettiğinde ufak bir ısırıkla belli edip gider. tırmalama huyu yok ama ısırmayı bazen oyun olarak kullandığı oluyor, ısırıp kaçıp onu kovalamamızı bekliyor,saklambaç oynamayı çok seviyor. tarçının geceleri miyavlayıp uyuyanı rahatsız etmek gibi bir durumu olmadı,sadece kızgınlık döneminde oldukça artmıştı kısırlaştırma operasyonu ertesi o huyuda bitti.dışarıda olmaktan çok hoşlanıyor,biz veteriner ziyaretlerinde hiç sıkıntı yaşamıyoruz sadece tırnak kesiminde problem yaşıyoruz o da tarçınla alakalı değil ilk gittiğimiz veterinerin hatasıyla çok korktuğu için şuan kimseye patilerini dokundurmaz. evimize gelen misafir çocuklarla hiçbir sıkıntı yaşamadık,genelde uzak kalmayı tercih ediyor.
ve benimde nacizane tavsiyem yuva arayan minicik onlarca yavru varken,petsoplardan satın almayın.

Bu konu en son " 04-04-14 " tarihinde saat 09:34 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-04-14, 14:06   #4

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

tarçın_35 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
tarçın erkek bir siyam kedisi,oldukça hareketli,oyunu çok sever hırçın bir kedi değil. benelif hanımın dediği gibi karakter özellikleri kediden kediye değişiyor,ırkla çok alakası olmuyor. tüy bakımı oldukça kolay,kaliteli bir mamayla beslenirse ve düzenli taraması yapılırsa sıkıntı yaratmıyor. tarçın çok insan canlısı değildir,kendisini sevdirmeyi,sıkıştırılmayı pek sevmez canı isteyince gelir kucağınıza oturur yettiğinde ufak bir ısırıkla belli edip gider. tırmalama huyu yok ama ısırmayı bazen oyun olarak kullandığı oluyor, ısırıp kaçıp onu kovalamamızı bekliyor,saklambaç oynamayı çok seviyor. tarçının geceleri miyavlayıp uyuyanı rahatsız etmek gibi bir durumu olmadı,sadece kızgınlık döneminde oldukça artmıştı kısırlaştırma operasyonu ertesi o huyuda bitti.dışarıda olmaktan çok hoşlanıyor,biz veteriner ziyaretlerinde hiç sıkıntı yaşamıyoruz sadece tırnak kesiminde problem yaşıyoruz o da tarçınla alakalı değil ilk gittiğimiz veterinerin hatasıyla çok korktuğu için şuan kimseye patilerini dokundurmaz. evimize gelen misafir çocuklarla hiçbir sıkıntı yaşamadık,genelde uzak kalmayı tercih ediyor.
ve benimde nacizane tavsiyem yuva arayan minicik onlarca yavru varken,petsoplardan satın almayın.
Bu cocuk konusu bizde cok problem malesef. Cocuklari özelikle kücük 5 yas alti cocuklari kovalamakdan keyif aliyor
Ayni bir köpekbaligi gibi sinsi sinsi yaklasiyor ve birden ataga geciyor. Bir cocuk geldimi köse kapmaca oynuyoruz. Kapilari kapatiyoruz ama misafir cok oldugunda o kapilar cok kapali kalmiyor, illaki aciliyor ve mavis yine cocuk avina cikiyor

Patisindeki tirnaklari cikariyor ve pespese birkac pati atiyor. Malum cocuklarda ciglik atiyor.
Cocuk dövmekden mutlu oluyor cadi. Mavis yapma diye kiziyorum ama bu anca 1 dk kadar durduruyor sonra yine devam.

Bir seferinde cocugu yatagin üstüne aldim, yanina oturdum, bakdim mavis yok, iyi dedim benden korkdu birakdi cocugun pesini . Sonra kapiyi kapattik. Cocukda cesaret aldi bizden, yatakdan indi odada dolasmak icin.

Meyer mavis yatak altinda pusuya yatmis cocuk ayagini yere basarbasmaz bir cikdi ayaklarina saldirdi, kucagimiza aldik mavis bacaklarimin etrafinda dolasiyor "birakin o cocugu yere" der gibi gözümün icine bakiyor.
Anlamis degilim neden yapiyor bunu.

Yigenimde var oda 4 yasinda kiz, o bana diyor "ben tosunpasayi seviyorum ama mavisden korkuyorum, o gelmesin".
Pasayi sever minciklar pasa yere yatar istedigi gibi sever yigenim, ama mavis yüzünden bunuda tam yapamiyor.
Biliyorsunuz mavis cok sessiz bir kedidir, yaramaz olan pasadir bizde ama cocuk oldumu durum degisiyor...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-04-14, 15:39   #5

Konya
Yaserem Çevrimdışı

Yok bende pet shop taraftarı değilim kuzenimin arkadaşının Siyamı doğum yapınca yavrusunu alacağım Allah izin verirse inşaallah, Yardımlarınız için çok teşekkürler bir de siyamlar yerde yatmayı sevmiyor mu ? - Tv ve Pc kablolarından nasıl uzak tutabilirim ?

Bu konu en son " 04-04-14 " tarihinde saat 19:42 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-04-14, 02:29   #6

İzmir
tarçın_35 Çevrimdışı

Benelif tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bu cocuk konusu bizde cok problem malesef. Cocuklari özelikle kücük 5 yas alti cocuklari kovalamakdan keyif aliyor
Ayni bir köpekbaligi gibi sinsi sinsi yaklasiyor ve birden ataga geciyor. Bir cocuk geldimi köse kapmaca oynuyoruz. Kapilari kapatiyoruz ama misafir cok oldugunda o kapilar cok kapali kalmiyor, illaki aciliyor ve mavis yine cocuk avina cikiyor

Patisindeki tirnaklari cikariyor ve pespese birkac pati atiyor. Malum cocuklarda ciglik atiyor.
Cocuk dövmekden mutlu oluyor cadi. Mavis yapma diye kiziyorum ama bu anca 1 dk kadar durduruyor sonra yine devam.

Bir seferinde cocugu yatagin üstüne aldim, yanina oturdum, bakdim mavis yok, iyi dedim benden korkdu birakdi cocugun pesini . Sonra kapiyi kapattik. Cocukda cesaret aldi bizden, yatakdan indi odada dolasmak icin.

Meyer mavis yatak altinda pusuya yatmis cocuk ayagini yere basarbasmaz bir cikdi ayaklarina saldirdi, kucagimiza aldik mavis bacaklarimin etrafinda dolasiyor "birakin o cocugu yere" der gibi gözümün icine bakiyor.
Anlamis degilim neden yapiyor bunu.

Yigenimde var oda 4 yasinda kiz, o bana diyor "ben tosunpasayi seviyorum ama mavisden korkuyorum, o gelmesin".
Pasayi sever minciklar pasa yere yatar istedigi gibi sever yigenim, ama mavis yüzünden bunuda tam yapamiyor.
Biliyorsunuz mavis cok sessiz bir kedidir, yaramaz olan pasadir bizde ama cocuk oldumu durum degisiyor...
şükürler olsun öyle bir durum yaşamıyoruz,2 senelik evliyiz ve artık bebek düşünüyoruz. tarçında maviş gibi olsa sanırım birimizin kucağında bebek,diğerinde tarçın yaşar gideriz. yazdığım gibi tarçın sevilmekten,sıkıştırılmaktan kesinlikle hoşlanmaz canı isteyip lütfederse okşayabiliyoruz ama çocuklara nedense tolerans gösteriyor. onlar severken ben ısıracak diye gerilirken tarçın guruldayıp duruyor veya araya mesafe koyuyor ) öyle maskaralıklar yapıyor ki ev müstakil olduğu için camda gören çocuk sevebilir miyiz diye geliyor,tarçında bayıla bayıla sevdiriyor kendini.
birde enteresan bir huyu var dediğim gibi ısırarak oynamayı sever tarçın,sevildiğinde sıkılırsa ufak bir ısırıkla belli eder ama evimize gelen misafirlere asla zarar vermiyor,aksine yapmadığı yılışıklık kalmıyor,biz kollarımız çizik içinde gezerken tarçının biraz huysuz bir kedi olduğuna inandıramıyoruz misafirleri. cinsi siyam ama Türk örf ve adetlerine çabuk uyum sağladı nasıl misafir ağırlanacağını iyi biliyor kendisi,bu yüzden çocuklu misafir eksik olmuyor evden,telefonla arayıp tarçını sevmeye geliyoruz diyenler var hal hatır sormadan )
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-04-14, 02:32   #7

İzmir
tarçın_35 Çevrimdışı

Yaserem tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Yok bende pet shop taraftarı değilim kuzenimin arkadaşının Siyamı doğum yapınca yavrusunu alacağım Allah izin verirse inşaallah, Yardımlarınız için çok teşekkürler bir de siyamlar yerde yatmayı sevmiyor mu ? - Tv ve Pc kablolarından nasıl uzak tutabilirim ?

tarçın yerde uyumaz genelde koltuk üstlerinde uyur. tv ye zarar vermez. çoğu kedi seviyor kablolarla oynamayı ve bu yüzden zarar gören elektrik çarpan kedi çok maalesef. tarçının hiç alakası yok kablolarla hiç oynamaya ısırmaya çalışmadı bu yüzden çok yardımcı olamam belki ama kablolar için önlem almak,duvara montelemek çözüm olabilir. eğer yavru öyle bir huy geliştirirse oyunla dikkatini dağıtmak ve her seferinde sert bir hayır sesiyle uzaklaştırmak işinize yarayabilir
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-04-14, 10:31   #8

Konya
Yaserem Çevrimdışı

Teşekkür ederim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-04-14, 00:01   #9

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

tarçın_35 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
şükürler olsun öyle bir durum yaşamıyoruz,2 senelik evliyiz ve artık bebek düşünüyoruz. tarçında maviş gibi olsa sanırım birimizin kucağında bebek,diğerinde tarçın yaşar gideriz. yazdığım gibi tarçın sevilmekten,sıkıştırılmaktan kesinlikle hoşlanmaz canı isteyip lütfederse okşayabiliyoruz ama çocuklara nedense tolerans gösteriyor. onlar severken ben ısıracak diye gerilirken tarçın guruldayıp duruyor veya araya mesafe koyuyor ) öyle maskaralıklar yapıyor ki ev müstakil olduğu için camda gören çocuk sevebilir miyiz diye geliyor,tarçında bayıla bayıla sevdiriyor kendini.
birde enteresan bir huyu var dediğim gibi ısırarak oynamayı sever tarçın,sevildiğinde sıkılırsa ufak bir ısırıkla belli eder ama evimize gelen misafirlere asla zarar vermiyor,aksine yapmadığı yılışıklık kalmıyor,biz kollarımız çizik içinde gezerken tarçının biraz huysuz bir kedi olduğuna inandıramıyoruz misafirleri. cinsi siyam ama Türk örf ve adetlerine çabuk uyum sağladı nasıl misafir ağırlanacağını iyi biliyor kendisi,bu yüzden çocuklu misafir eksik olmuyor evden,telefonla arayıp tarçını sevmeye geliyoruz diyenler var hal hatır sormadan )
Bizimki almanya topraklarinda dogdugu icin türk adetleri falan hic tanimiyor
Bazen mavisde isiriyor ama bu cok nadir oluyor. Kendini sevdirmeyi sevmez bizimkide bu huylari tutmus.
Ben nezaman sevmek istesem hemen topukluyor, dokundurmuyor kendisine. Ayni tarcin gibi kendi istediginde gelip sürtünüyor.

Acik söyleyeyim pasayi Türkiye´den getirmis olmasaydim mavis beni cok gözyaslarina bogardi.
Neden derseniz ben öpmek istiyorum sarilmak kucaklamak istiyorum mavis köse bucak kaciyor.
Hic keyfini bozmak zorla sevmek tarafdarida degilim o nedenle evde kedi dolasirken ben uzakdan bakmak zorunda kalacakdim, (belki size komik gelecek) ama bu beni cok aglatirdi.

Simdi pasam var, 6 aydir hayatimda, öpüsüyoruz mincikliyorum kucagimda uyuyor. Konusuyoruz ne desem cevap veriyor bana, ve göz bebeginden ne hissettigini cok iyi anliyorum.

Oysa mavis bir siyam kedisi ve insanlarin hayranlikla bakdigi bir kedi, ama cok soguk bir karakteri var.
Pasa ise istanbul sokaklarinda dogmus siradan bir kedi ama canimin parcasi. Sicacik bir kedi.
Bir daha kedi sahiplenirsem yine Türkiyede sokakdan birisini alip gelecegim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-04-14, 11:14   #10

Konya
Yaserem Çevrimdışı

Kedinin bize kendini sevdirmesi kacmamasi için ne yapmak gerek ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-04-14, 00:08   #11

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Yaserem tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kedinin bize kendini sevdirmesi kacmamasi için ne yapmak gerek ?
Kediler zorlama yada ihtar edilmeyi sevmiyorlar.
Ona mamasini siz verin kumunu siz temizleyin ama kesinlikle birseyi yapmamasi icin ona hayir diye bagirmayin.
Bu isi baskasina verin cünkü egitim verenleri sevmiyorlar
Siz sadece sevin, oynayin ailede en cok size düskün olacakdir tecrubelerim bunu ögretti bana
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-04-14, 09:53   #12

Konya
Yaserem Çevrimdışı

Ama yanında sürekli ben olucam yanlış hareketlerine ben Hayır demezsem kimse demez
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-04-14, 14:47   #13

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Ozaman sansa kalmis isiniz, evde ilgilenen, seven ama uyarmayan birini bulursa ikinci siraya düsersiniz
Ama ilgide sevgide encok sizden alirsa uyarilarinizda olsa size düskün olacakdir.

Aslinda kediler bulmaca gibiler zamanla cözebiliyorsunuz.
Mesela mavisimi ve pasayi egiten neyi yapmalari gerekdigini neyi yapmamalari gerekdigini tek ben söylerim.
Mavis bu yüzden yüzüme bakmaz. Onun sevgi listesinde ensonuncu benim. Kizim okuldan gelir saatlerce oynar minciklar öper hic sesi cikmaz, tam tersine sirt üste yatip karnini acar öpsün diye.

Herseyleriyle ben ilgileniyorum tuvalet temizlemeye kimse yanasmaz, hasta dahi olsam kalkip ben temizliyorum.
Ama gelin görünki yaramazlar evde, enson bana gelirler beni sev diye.

Tezgaha cikdiklarinda hayir in asagi diye kizan benim, birbirleriyle kavga ettiklerinde ayrilin diye kizan yine benim. Biri uyudugunda digeri gidip uyandiriyor buna izin vermeyen yine benim. Evin bekcisiyim
ee! bekcilerde cok sevilmiyor

Bazen bakiyorum sesler geliyor odadan, hemen gidiyorum tabi benim ayak seslerimi duyuyorlar heralde, odanin ortasinda hicbirsey yapmadan öylece beni beklerken buluyorum. Gözümün icine bakiyorlar "biz birsey yapmiyorduk ki" der gibi

Yani benim neye kizacagimi artik cok iyi biliyorlar ona göre sakliyorlar bircok seyi, yakalamak icin bekciden cok dedektif gibi olmaliyim artik, kedi deyip gecmemeli cok zeki canlilar...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-04-14, 22:03   #14

Konya
Yaserem Çevrimdışı

Inşaallah sevdirir kendini ne diyim o zaman Allah kolaylık versin sizede bana da
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-04-14, 10:38   #15

İzmir
tarçın_35 Çevrimdışı

evde ilgilenecekte,uyaracakta tek kişi siz olacaksanız. Bu yüzden sevilmek istediğinde yine size gelecek demektir. Evde tarçını uyaran,yeri gelince kızan benim ama yinede bana çok düşkündür.Eşime daha tahammülsüzdür sadece canı sert oyunlar oynamak istediğinde ona gidiyor. Huyları ne olursa olsun,ne kadar yaramazlık yaparlarsa yapsınlar evdeki varlıkları paha biçilemez
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları