Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 29-04-14, 02:04   #16

İzmir
Eosphoros Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: (: Scottish Fold :)

teşekkür ederim. Dışarıdan aldığım hayvanlar genel olarak viral hastalıklar nedeniyle güçsüz düşüp ölüyolar. Bunu kasdetmiştim. Tabiki düşüncem benim göze hitap etmesi. Ben istemediğim bir cinsi neden evimde besleyeyim ki zaten dışarıda onlardan tonlarca var. Ben yardım edebilirim sadece onlara. Bütün hayvanları seven bir kişiliğim. Madem hayat kurtarmak olarak düşünüyosunuz ben staff bull cinsi bir köpek edinicem belkide onu başkası alıp dövüştürme ihtimali var. Ona eziyet çektirme ihtimali var. Olaya tek açıdan bakarsanız saçma bir tartışma meydana getirmiş olursunuz. Ben bir şeyin arkasına sığınmıyorum ayrıca evet haklısınız gözüme hitap etmezse evimde barındırmak istemem. O yüzden seçici davrandım ve yurtdışından hem kedi hemde köpek aldım. Unutmayın bende bir canlının hayatını kurtardım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-04-14, 02:19   #17

İzmir
Eosphoros Çevrimdışı

Mushu tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Satın alarak başkalarının üretmesini teşvik etmiş olmuyor musunuz peki? Hani karşı değilim elbette ama mantık hatası varmış gibi geldi.

evet yardım etmiş oluyorum fakat, para kazanıcam diye hayvanın iliğine kadar kullananlara değil tabiki. Üretilmesinde hiçbir sakınca yok eğer uygun şartlar altında eşleştirilmiş güvenilir bir üreticinin elindeyse.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-04-14, 02:39   #18

İstanbul (Avrupa Yakası)
Fira Çevrimdışı

AndroidNavy fikrini belirtebilirsin ve saygı duyarız. Ancak başka bir insan seninle farklı düşünüyor diye mantığın şöyle saçma böyle saçma diyerek eleştiremezsin. O insanı tanımıyorsun, hayatını bilmiyorsun o yüzden nasıl bir mantık kurduğu hakkında fikir yürütmen yanlış ve açıkçası saçma falan demen ve kendi görüşlerine göre yargılaman saygısızca olmuş. Forum bilgi paylaşım yeridir, yargı değil. Fikrini söyleyip neden böyle düşündüğünü açıklaman daha uygun ve yapıcı olurdu ki başlığın açılma amacına bakarsak tamamen de yanlış bir yerde. Arkadaş scottish fold lar hakkında sorular sormak için konu açmış, sen bu konu altında gelip "cins seviyorsun sen demekki. Para veriyorsun, yanlış yapıyorsun." diye yargılamarda bulununamazsın. Ayrıca uslubun da (özellikle "bir mal gibi" kısmında) çok yalnış. O insanın kedisini veya köpeğini nasıl gördüğünü nereden biliyorsun?

Nitekim cins kedi sadece görsellik için değildir. ben sokaktan aldığım kedi de besledim ve etrafımda çok besleyen var ve şuan cins bir kedim var. Açıkça söylemek gerekirse sokaktan aldığımız kedilerin büyük çoğunluğu bazı cins kedilere göre daha "yabani" bir yapıya sahip oluyor. Tabii evde sorun çıkardığı için o kedileri ne ben ne de tanıdığım kişiler yolladılar ancak çok fazla sorun yaşadık. Scottish Fold gibi bazı cinsler ise uyumlulukları, ağırkanlılıkları ve sakinlikleriyle bilinirler. Önceden her yerimde tırmık iziyle dolaşırken, Hunter daha 1 kere bile tırnağını çıkarmadı. Eğitimi kolay vs vs. tabii her kedi aynıdır demiyorum ama benim tecrübelerim böyle. Bunları para vermiş olmamı savunmak için söylemiyorum ancak başkalarını yargılayıp "Asıl hayvan sever benim, bunlar bencil..kötü vs" tavrına girmeden önce durup o insan hakkında yorum yapabilecek konumda olup olmadığınızı düşünmeniz için söylüyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-04-14, 09:22   #19

İstanbul (Avrupa Yakası)
AndroidNavy Çevrimdışı

Fira tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
AndroidNavy fikrini belirtebilirsin ve saygı duyarız. Ancak başka bir insan seninle farklı düşünüyor diye mantığın şöyle saçma böyle saçma diyerek eleştiremezsin. O insanı tanımıyorsun, hayatını bilmiyorsun o yüzden nasıl bir mantık kurduğu hakkında fikir yürütmen yanlış ve açıkçası saçma falan demen ve kendi görüşlerine göre yargılaman saygısızca olmuş. Forum bilgi paylaşım yeridir, yargı değil. Fikrini söyleyip neden böyle düşündüğünü açıklaman daha uygun ve yapıcı olurdu ki başlığın açılma amacına bakarsak tamamen de yanlış bir yerde. Arkadaş scottish fold lar hakkında sorular sormak için konu açmış, sen bu konu altında gelip "cins seviyorsun sen demekki. Para veriyorsun, yanlış yapıyorsun." diye yargılamarda bulununamazsın. Ayrıca uslubun da (özellikle "bir mal gibi" kısmında) çok yalnış. O insanın kedisini veya köpeğini nasıl gördüğünü nereden biliyorsun?

Nitekim cins kedi sadece görsellik için değildir. ben sokaktan aldığım kedi de besledim ve etrafımda çok besleyen var ve şuan cins bir kedim var. Açıkça söylemek gerekirse sokaktan aldığımız kedilerin büyük çoğunluğu bazı cins kedilere göre daha "yabani" bir yapıya sahip oluyor. Tabii evde sorun çıkardığı için o kedileri ne ben ne de tanıdığım kişiler yolladılar ancak çok fazla sorun yaşadık. Scottish Fold gibi bazı cinsler ise uyumlulukları, ağırkanlılıkları ve sakinlikleriyle bilinirler. Önceden her yerimde tırmık iziyle dolaşırken, Hunter daha 1 kere bile tırnağını çıkarmadı. Eğitimi kolay vs vs. tabii her kedi aynıdır demiyorum ama benim tecrübelerim böyle. Bunları para vermiş olmamı savunmak için söylemiyorum ancak başkalarını yargılayıp "Asıl hayvan sever benim, bunlar bencil..kötü vs" tavrına girmeden önce durup o insan hakkında yorum yapabilecek konumda olup olmadığınızı düşünmeniz için söylüyorum.
Uzun uzun yazamiycam ama sizin goruslerinize de katilmiyorum. Sadece fikrimi soyluyordum. Uslubuma bir sey diyemeyecegim bence sert bir tutum yok. Sacma lafını sadece bir kere kullanmisim ki o da bahanesini sacma bulmamdi. Acik sözlü bir insanim bazi seyleri kivirmaktansa direk soylemeyi yegliyorum. Ayrica bunun hayatini bilmekle ne alakasi var ? Bence insanin onceliklerine gore zaten anlasiliyor neyin ne oldugu. Ayrica bir mal gibi dedigim yeri anlayamadiniz galiba. Hayvani bir mal gibi para ile almadan bahsediyorum. Ve evet oyle bir can bir malmiscssina sstin alınıyor. Satin almayi da birak yurt disindan siparis ediliyo tek hak verdigim konu insanlari yargilamak kimseye dusmez. Kendime hakim olamadim dusuncelerimi yazmak istedim. Bu yaptigim biraz yargilama gibi olmus olabilir ama o an yazdigimda hic oyle gelmemisti
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-04-14, 21:27   #20

Sinop
ezgizeybekss Çevrimdışı

ben o ırkı çok severim . şimdiden hayırlı olsun
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-04-14, 21:47   #21

Pıtırsonic Çevrimdışı

AndroidNavy tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kesinlikle katiliyorum. Bence cins hayvan sevginiz yuksek. Bir cani alirken nasil para vermeye cekinmiyor bir insan anlayamiyorum. Satin alidginiz yer belki sürekli disiyi hamile biraktiriyor ki para kazansinlar diye. Hic orada ki canlar dusunulmuyor. Petshop da olsa herhangi bir evde cogaltilip da satilsa yanlis bir sey. Ve maalesef sizin gibi insanlar oldukça da faaliyetleri surecek. Size tabii ki bir sey diyemiyorum cunku cins hayvanlarin cogu satiliyor. Yuva arayan zor durumda cins cok az var. Aslinda sokaktaki sıradan bir kediyi/kopegi sevmeniz ve muhtaç olani sahiplenmeniz cok daha iyi fakat oncelikleriniz goze hitap etsin aman sevdigim cins olsun oldugu icin muhtaclara sadece yardim ederim evimde olmesini istemem gibi sacma bir bahane arkasina saklanmissiniz. Elbette sokaktakilerr yardim edicez fakat en azından bir cani kurtarma sansiniz var sahiplenerek. Evinizde niye ölsün gerekli tedavileri asilari yapildiktan sonra . Herhalde parayla aldığınız canlarin olmeyecegini falan dunuyorsunuz ya da nasil olsa parasini verdim olebilir evimde gibi bir mantiginiz var Olan olmus alinan alinilmis bir mal gibi. Kesinlikle amacim bir polemik yaratmak degil sadece bu konuda biraz hassasim. Size iki yeni arkadasinizla sağlıklı bir omur diliyorum
yazmayayım dedim ama dayanamadım son kelimesine kadar katılıyorum. eğer bir canlıyı alıp satıyorsanız, onu artık canlı olarak görmüyorsunuz demektir. sokaktaki kedilere yabani diyenlere dilerlerse kedilerimin videolarını gönderebilirim. onlar evimizde obje değil, yine kendi yarattığımız tehlikelerden korumak için evimizde ağırladığımız canlılardır. ayrımına varmakta fayda var. insanın karşısına yardıma muhtaç cins bir kedi çıkar ve alır, buna saygım sonsuz. ancak özellikle cins satın almak için gidip alınıyorsa, bu hayvan sevmek değil cins sevmektir ve satın alınan can taşıdığı için değil o cinste olduğu için seviliyordur. şimdi tüm cins hayvan sahipleri tarafından topa tutulacağım ama dediğim gibi yazmayayım dedim, olmadı.. çocuğunuz çirkin doğarsa ya da hırçın olursa ne yapacaksınız gibi bir soru sorsam buna da "ikisi bir mi?" gibi bir cevap alacağım. bence tüm canlılar bir, bu yüzden cinsi veya engeli umurumda değil ama tabii ki kedisini/köpeğini aile üyesi olarak göremeyen (zaten görebilen onu ticaret metası yapmaz) kişiler için ikisi asla bir olamaz. herhalde cins sevmekle canlı sevmek arasındaki en büyük fark da bu.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-04-14, 23:10   #22

İstanbul (Avrupa Yakası)
AndroidNavy Çevrimdışı

Pıtırsonic tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
yazmayayım dedim ama dayanamadım son kelimesine kadar katılıyorum. eğer bir canlıyı alıp satıyorsanız, onu artık canlı olarak görmüyorsunuz demektir. sokaktaki kedilere yabani diyenlere dilerlerse kedilerimin videolarını gönderebilirim. onlar evimizde obje değil, yine kendi yarattığımız tehlikelerden korumak için evimizde ağırladığımız canlılardır. ayrımına varmakta fayda var. insanın karşısına yardıma muhtaç cins bir kedi çıkar ve alır, buna saygım sonsuz. ancak özellikle cins satın almak için gidip alınıyorsa, bu hayvan sevmek değil cins sevmektir ve satın alınan can taşıdığı için değil o cinste olduğu için seviliyordur. şimdi tüm cins hayvan sahipleri tarafından topa tutulacağım ama dediğim gibi yazmayayım dedim, olmadı.. çocuğunuz çirkin doğarsa ya da hırçın olursa ne yapacaksınız gibi bir soru sorsam buna da "ikisi bir mi?" gibi bir cevap alacağım. bence tüm canlılar bir, bu yüzden cinsi veya engeli umurumda değil ama tabii ki kedisini/köpeğini aile üyesi olarak göremeyen (zaten görebilen onu ticaret metası yapmaz) kişiler için ikisi asla bir olamaz. herhalde cins sevmekle canlı sevmek arasındaki en büyük fark da bu.
Ben de size katiliyorum. Kesinlikle bir birey icin en onemli olan sey beraber yasayacagi dostunun dis gorunusu olmamali. Vicdanen rahat olmak isteyen bir insan sokaktaki/barinaktaki/ilanlardaki (ucretsiz) zordaki bir cani alir ve der ki " Ben bu canin hayatini degistirdim, hayata kazandirdim var mi benden daha mutlusu? " Ben de cins hayvan cok seviyorum ozelikle kedilerde scotish fold ve chinchilla. Ama onlari tutup da satin almayacagim. Cunku hayvan ticaretine karsiyim. Karsi olmak da mantiksiz bir sey degil keske herkes karsi olsa satislar dursa. Evet belki petshoplardaki hayvanlarda yardima muhtac fakat onlari alarak satanlara " aa tuketim var daha fazla cins kapatalim da satis yapalim" deme hakkini sunuyoruz. Ve tek sucu cins olan hayvanlar maalesef ki satin alanlar yuzunden cogaltilip satilmaya da devam ediyor. Ayrica Fira arkadasin dedigi huyu yuzunden yabani sokak kedilerini verdim yerine daha uysal ve tirmalamayan bir scotish fold aldim ve bir tirmik bile yok lafi da zaten bana cok ters. Kedidir bu yani tirmalayacak da isiracakda yanlış yere de tuvaletini yapacak kizginliga girdiğinde bagiracak da. Acaba ayni tirmalamayi scotish fold kediniz de yapsa kapi disari eder miydiniz cok merak ediyorum. Ayrica her kedinin karakteri bir degildir. Cinse gore genelleme yapabilirler ama yine de hayvandan hayvana degisir. Ayrica konuyu acan arkadas da sokak hayvanlarinin viral hastaliktan öldüğünü soylemis. (Gercekten sert konusmak icin demiyorum ama aklima baska cumle gelmiyo nasi yziyim) sen bakmayi bilmiyorsundur belki. Sonucta su da bir gercektir ki sokaktaki kirma hayvanlar safkan cinslere gore daha dayanikli ve saglikli olurlar. Sonucta hayvan ticareti ve parayla satin alinma kesinlikle yanlistir ve tartisilmaya acik bir konu bile degildir. Neyse almis olsun sahip olmus olsun ben butun hepsini seviyorum ve herkese arkadaşı ile uzun saglikli yillar diliyorum. Sadece satin alma gibi bir hata yapanlarin ikinci kere boyle bir hata yapmamalarini temenni ediyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-04-14, 23:44   #23

Pıtırsonic Çevrimdışı

artık petshoplardaki sağlıktan yoksun yaşamlarını, daha ülkemize gelirken daha kaç tanesinin öldüğünü ve öleceklerini bildikleri için de fazladan yollandıklarını, üretim çiftliklerindeki damızlık kullanılan dişileri ve işlevlerini yitirip vücutları tükenince sokağa atıldıklarını, cins diye eve alınıp el altı üretildiklerini, kurtardığını düşünüp satın aldıktan hemen sonra vitrinde bir diğerinin yer alacağını anlatmak da bir fayda sağlamıyor. görmek istemeyen görmüyor. hadi babalarınıza fiyat biçin dese biri dayak yer, net. peki ailenizin üyesi olacak kediye fiyat biçilmesi niye kimsenin zoruna gitmiyor? ayrıca neden sokaktakiler çirkin olsun? 4 tane birbirinden güzel kediye sahibim, umarım daha fazlasına bakacak gücüm olur. biri yalayarak uyandırır, diğeri uykusu gelince birlikte uyuduğumuz için beni çağırır, diğeri arada bir ısırsa da kucakta oturup üstümü başımı yalamaya bayılır.. hani yabanilikleri, çirkinlikleri? en küçüğü 6 yaşında, hepsi de (nazar değmesin) turp gibiler. bir canlıyı güzel görmek bakan kişinin kalbiyle ilgili. yani bu konu gerçekten çok hassas ve savunulacak yanı olmayan bir konu. lütfen körü körüne hiçbir şeyi savunmayın ve sorgulayın. ayrıca lütfen canlıları karşılıksız sevmeyi öğrenin, sırf can taşıdıkları için bile sevilmeye değer olduklarını görün. daha ötesi var mı artık, bilemiyorum. yine bile aksi bir çok yorum gelecek, adım gibi eminim.. nasıl savunulabildiğini anlamıyorum, anlamak da istemiyorum..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-04-14, 23:56   #24

İstanbul (Avrupa Yakası)
AndroidNavy Çevrimdışı

artık petshoplardaki sağlıktan yoksun yaşamlarını, daha ülkemize gelirken daha kaç tanesinin öldüğünü ve öleceklerini bildikleri için de fazladan yollandıklarını, üretim çiftliklerindeki damızlık kullanılan dişileri ve işlevlerini yitirip vücutları tükenince sokağa atıldıklarını, cins diye eve alınıp el altı üretildiklerini, kurtardığını düşünüp satın aldıktan hemen sonra vitrinde bir diğerinin yer alacağını anlatmak da bir fayda sağlamıyor. görmek istemeyen görmüyor. hadi babalarınıza fiyat biçin dese biri dayak yer, net. peki ailenizin üyesi olacak kediye fiyat biçilmesi niye kimsenin zoruna gitmiyor? ayrıca neden sokaktakiler çirkin olsun? 4 tane birbirinden güzel kediye sahibim, umarım daha fazlasına bakacak gücüm olur. biri yalayarak uyandırır, diğeri uykusu gelince birlikte uyuduğumuz için beni çağırır, diğeri arada bir ısırsa da kucakta oturup üstümü başımı yalamaya bayılır.. hani yabanilikleri, çirkinlikleri? en küçüğü 6 yaşında, hepsi de (nazar değmesin) turp gibiler. bir canlıyı güzel görmek bakan kişinin kalbiyle ilgili. yani bu konu gerçekten çok hassas ve savunulacak yanı olmayan bir konu. lütfen körü körüne hiçbir şeyi savunmayın ve sorgulayın. ayrıca lütfen canlıları karşılıksız sevmeyi öğrenin, sırf can taşıdıkları için bile sevilmeye değer olduklarını görün. daha ötesi var mı artık, bilemiyorum. yine bile aksi bir çok yorum gelecek, adım gibi eminim.. nasıl savunulabildiğini anlamıyorum, anlamak da istemiyorum..
Umarım ben de sizin gibi, sokaktaki sıradan (!) kedi(ler)imle beraber mutlu bir şekilde yaşarım bir gün. Ve maaşallah daha nice 6yıllar görürsünüz umarım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-04-14, 02:08   #25

tarçın_35 üyesinin avatarı

İzmir
tarçın_35 Çevrimdışı

artık petshoplardaki sağlıktan yoksun yaşamlarını, daha ülkemize gelirken daha kaç tanesinin öldüğünü ve öleceklerini bildikleri için de fazladan yollandıklarını, üretim çiftliklerindeki damızlık kullanılan dişileri ve işlevlerini yitirip vücutları tükenince sokağa atıldıklarını, cins diye eve alınıp el altı üretildiklerini, kurtardığını düşünüp satın aldıktan hemen sonra vitrinde bir diğerinin yer alacağını anlatmak da bir fayda sağlamıyor. görmek istemeyen görmüyor. hadi babalarınıza fiyat biçin dese biri dayak yer, net. peki ailenizin üyesi olacak kediye fiyat biçilmesi niye kimsenin zoruna gitmiyor? ayrıca neden sokaktakiler çirkin olsun? 4 tane birbirinden güzel kediye sahibim, umarım daha fazlasına bakacak gücüm olur. biri yalayarak uyandırır, diğeri uykusu gelince birlikte uyuduğumuz için beni çağırır, diğeri arada bir ısırsa da kucakta oturup üstümü başımı yalamaya bayılır.. hani yabanilikleri, çirkinlikleri? en küçüğü 6 yaşında, hepsi de (nazar değmesin) turp gibiler. bir canlıyı güzel görmek bakan kişinin kalbiyle ilgili. yani bu konu gerçekten çok hassas ve savunulacak yanı olmayan bir konu. lütfen körü körüne hiçbir şeyi savunmayın ve sorgulayın. ayrıca lütfen canlıları karşılıksız sevmeyi öğrenin, sırf can taşıdıkları için bile sevilmeye değer olduklarını görün. daha ötesi var mı artık
, bilemiyorum. yine bile aksi bir çok yorum gelecek, adım gibi eminim.. nasıl savunulabildiğini anlamıyorum, anlamak da istemiyorum..
yazdıklarınıza sonuna kadar katılıyorum. Adı üzerinde HAYVANSEVERLİK aksi olsaydı bizimde cinselere ayrılmamız gerekirdi,siyam severler, scotish severler, tekir severler vs. umarım biran önce eksiklikleri ve yanlışları giderilerek hazırlanan yasa geçer ve petshoplarda hayvan satışı yasaklanır. alacak olanlarda satanlarda denildiği gibi bir eğitimden geçerek o şekilde hayvanlarla temasta bulunabilirler.
tıpkı bende sizin gibi yazmayayım dedim ama okuduklarım kanımı dondurdu ''Tabiki düşüncem benim göze hitap etmesi. Ben istemediğim bir cinsi neden evimde besleyeyim ki zaten dışarıda onlardan tonlarca var.gözüme hitap etmezse evimde barındırmak istemem '' bu ne demektir bir hayvana vereceği sevgiyi cinsiyle ölçenler,para verdikleri canlara değer verecek olanlar sahiplenmesin canlı ne olur. gidip marka çanta ve ayakkabılarla köreltsinler heveslerini. göze hitap eden kediniz zamanı gelip yaşlandığında veya sağlık sorunları baş gösterdiğinde gözünüze hitap etmemeye başladığında,afedersiniz ishalini,kusmuğunu,salyasını temizlemek zorunda kaldığınızda ne yazıkki şuan egonuzu okşayan kediniz o kadarda kıymetli olmayacak o zaman ne yapacaksınız sahiplendirip,sokağa bırakıp veya barınağa atıp yeni bir cins peşine mi düşeceksiniz?
yazdıklarım sert olabilir,kediniz cinstir ama gözünüzde size hoş gelecek bir tatmin aracı değildir anlarım. evdeki kedinizi cins tercih edip sokaktakilere de can gözüyle bakıp el uzatırsınız anlarım ama evde hastalıktan mikroptan ölüyorlar ne demektir? alerjik durumunuz vardır buna uygun bir cins arayışına geçerseniz takdir ederim.hayvan korkunuz vardır yenmek amacıyla sevimli bir cins arayışına girmişsinizdir sesimi çıkarmam. ama sırf gözünüze hoş gelecek diye bu kanlı ticarete ortak olmak ne demektir,bunun izahı nedir,hayvanseverlik neresindedir? siz ben bir canlı kurtardım diye kendinizi avuturken sizin aldığınız yavrunun yerini alacak kaç yavru üretime geçmiş,kaç tanesi yollarda telef olmuş,kaç tanesi bulundukları bölmeyi pisletmesin diye aç susuz bırakılmış,anneleri kimbilir kaçıncı kez gebe bırakılmıştır. yapmayın,bir cana fiyat biçmeyin barınaklarda,sahiplendirme ilanlarında o kadar çok ''cins'' hayvan varki görseniz şaşırırsınız.
bu kadar lafa rağmen senin kedin cins diyecekler çıkacaktır. kedimi barınaktan sahiplendim. yavruluğuna,cinsine kanıp çok kısa süre tahammül edebilen sahibinin barınağa terkettiği,besinsizlikten küçücük kalmış,üşütmüş,göz enfeksiyonu yaşayan bir yavruydu

Bu konu en son " 30-04-14 " tarihinde saat 02:11 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-05-14, 00:57   #26

İzmir
Eosphoros Çevrimdışı

ben sevmediğim insanı bile evime sokmuyorum.. değer vermek veya sevmek değil olay.. açık sözlüyüm sadece.. görende katliam yaptım sanıcak.. ne demek kanım dondu.. param var alıyorum arkadaş bitti.. haa ayrıca olay o olsa hergün kedi pisliği temizlemezdim yada yardıma muhtaç yavruyu evime alıp tedavisini üstlenmezdim.. sen kedi tüyünden kaç kadının çocuksuz kaldığını biliyo musun ? Buna sebebiyet verende sokaktan eve getirilen aşıları tam kediler.. Benim bi nişanlım var onunda sağlığını ön planda tutmak zorundayım.. petshop gerçeği acı bir gerçek fakat bütün petshoplar aynı diyemezsin.. sen evine hayvan alırken onun taşıdığı hastalıkları bilerek mi alıyosun ? insanlar maymunların HIV virüsünü taşıdığını bilselerdi soykırım yaparlardı.. bırak sen bu sevgi dolu iyimser yaklaşımları.. gerçek dünyada yaşıyoruz.. madem hayvan sevgin bu derece üst düzeyde.. afrikada açlıktan ölen çocuklara neden yardım etmiyosun ? maddi durumum el vermiyo diyemezsin elbet fırsatın vardır ayrıca ibadette, kabahatte gizlidir.. millete sokaktan kedi aldım kurtardım ben iyi bir hayvan severim modunda dolaşma.. Ben konuyu boy/kilo tablosu olarak açtım konu nerelere geldi.. sen benim aldığım hayvanın nereden geldiğini annesinin kaçıncı gebeliği olduğunu biliyo musun da konuşuyosun ? Beni neyle suçluyosun ? töbe töbe.. hakaret etseydin bide.. hem sen hayvan sevgin değil acıdığın için kediyi almışsın.. olay sahiplenmekse bende hayvan sahibiyim.. tek farkımız ben yardıma muhtaç olana yardım edip, GÖZÜME hitap eden sevdiğim CİNS hayvanı sahiplenirim canım

Bu konu en son " 01-05-14 " tarihinde saat 01:20 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-05-14, 01:48   #27

Pıtırsonic Çevrimdışı

hiv'le hangi kedilerden insanlara bulaşan hastalığı kıyasladınız acaba? sırf bu cümlenizden bile kediler hakkında en ufak bir bilgiye sahip olmadığınız anlaşılıyor. iç parazit sadece sokak kedilerinde görülmez ve iç paraziti olan kedi tedavi sonrasında (ki çok kısa sürer tedavisi) düzelir. kiste sebep olan da iç parazittir. belirtisi de dışkıda oldukça açık görülmesine rağmen veterinere kedisini götürmeye zahmet etmeyen kadın da kedi sahiplenmeyiversin. ben de kadınım, ben de sağlığımı önemsiyorum elbette ama sağlığımı tehdit etmediklerini okuyup araştırdığım için, kulaktan dolma şeylerden bilgi edinmeye çalışmadığım için biliyorum. aynısını size de tavsiye ederim. şu gerçeği de bilmiyorsanız aklınızda bulundurun. cins kediler anne altından çok erken alınır, dolayısıyla bağışıklıklarını kuvvetlendirecek olan anne sütünü yeterli miktarda alamazlar ve hastalıklara çok daha fazla açık olurlar. kedinizin sağlığına bu yüzden dikkat etmenizi tavsiye ederim. ayrıca ibadet de kabahat de gizliyse kimsenin kime ne yardım yaptığını sorgulamak size düşer mi? burada yorum yapanlar haklı olarak hayvan ticaretini eleştiriyor, yardım yapıp yapmamanızı değil. eleştiriye açık değilseniz, farklı düşüncelerin bir arada bulunduğu ve belirtilebildiği platformlara yazmayacaksınız. her petshop da aynı sistemle çalışır. petshop sahibi iyidir ya da kötüdür, bununla ilgili değil bu. ticaretin sistemi her yerde aynı. ya yerli üretim çiftliklerinden ya da çoğunlukla yapıldığı gibi yurt dışından cins hayvanlar getirilir. bazen de el altı evde üretim hayvanlar ucuza alınıp daha pahalıya satılır. zaten bunlar kayıt dışı olduğu için herhangi bir tedavi ya da aşı yapılmaz. yurt dışından gelirken de belli sayıda hayvanın yolda öleceği bilinerek yollanır, bu yüzden siparişten daha fazla sayıda gönderilir. üretim çiftlikleri de genelde damızlık dişi kullanır, vadesi dolunca ya sokağa atar ya da barınaklara yollanır. çoğu boylarına ve hareket etme gereksinimlerini karşılamaya uygun olmayan kafeslerde bir arada, gece bile kalırlar. bunun başka yolu yöntemi yok. zaten bunun yanlışlığını tartışmanın mantığı da yok. yıllardır pek çok ülkede yasak bu ticaret, hiç sordunuz mu neden diye? ülkemizde de şimdilik bazı yerlerde, umarım yakın zamanda ülke genelinde yasaklanacak. hayır, sormadınız. çünkü "paranız var alıyorsunuz, bitti." sizin için bu kadar basit. gözünüze güzel geleni almak için o canlıların bu durumları yaşamasını destekliyor olmayı umursamıyorsunuz. daha size kim, neyi anlatsın. üslubumu sizin gibi senli benli, "canım"lı hale çevirmeyi düşünmüyorum. tartışmanın tadının kaçmaması adına size de aynısını tavsiye ederim.

Bu konu en son " 01-05-14 " tarihinde saat 01:51 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-05-14, 04:00   #28

İstanbul (Avrupa Yakası)
Fira Çevrimdışı

Daha önce sizi bu konuda kibar dille uyardım. Anladığınızı düşünmüştüm ama ne yazıkki yanılmışım. Konudaki yeni mesajları okuyunca aslında kendi kendime "Bırak takılsınlar" dedim ama bu forumda vakit geçirmeyi ve üyelerini sevdiğim için bir kez daha açıklayacağım. Umarım anlayabilirsiniz.

Düşünceleriniz, evet, çok güzel şeyler ve bir çoğuna bende katıldığımı söylemek isterim. Benim uygunsuz bulduğum noktalar şunlar. Lütfen okuyum ve anlayamaya çalışın.

*** Öncelikle, burası bilgi alışverişi yapılan bir forum, her forumda olduğu gibi. Dolayısıyla her üyenin istediğini bilgiyi elde etmek amaçlı soru sorma hakkı vardır. Bu konuyu açan arkadaş sahip olduğu bir kedi cinsi hakkında bu konuda daha tecrübeli insanlardan bilgi istemiş. Bu konuda hem fikiriz sanırım? Şimdi dönüp yazdıklarınıza bir bakın. Yaptığınız forum adabına tamamiyle ters düşüyor. Bunu bir yabancı sitelerde bir web master ve moderatör olarak söylüyorum. Bu arkadaşın sırf cins kedisi var diye bilgi almak istediği bir sorunun bulunduğu konuda bu şekilde tartışma çıkarmanız ve yargılayıcı tutumda bulunmanız düzenli bir forumda uyarı gerektiren bir davranıştır. Konuyu açan kişiye hakarettir. Düşünün bakalım siz bir konuda bilgi almak istiyorsunuz, soru sordunuz ve konunun içinde 2 kişi alakasız bir şekilde sizi hedef göstererek tartışma başlattı.

Bu konuda tartışmak istiyorsanız lütfen ayrı bir konu açınız ve orada tartışalım diyorum yoksa bir moderatöre danışacağım bu konuda.

Bu genel mesajdan sonra şimdi mesajlarınızdaki argümanlara geliyorum ve bu mesajdan sonra bu konunun burada uzamamasını diliyorum. Dediğim gibi konu açarsanız orada konuşuruz. ben buarada bu arkadaşlar Scottish Fold'u konuşacağım.

Aslında genel olarak yaptığınız tek hata insanları bilip bilmeden yargılamak.

1-

Buradaki ön yargılar korkunç. Evet böyle insanlar vardır, yok demiyorum ancak kimin ne olduğunu bilemezsiniz. Her cins kedi sahibi böyle değildir. Buarada hangi taraf kimi topa tutuyor iyice bir bakın bence. Argümanlarınıza karşılık ben sizin aksinize genelleme yapıp herkesi yargılamayacak, sadece kendimden ve tecrübelerimden bahsedeceğim.

Ben kedimi satın aldım. Doğru. Ancak bu onu canlı olarak görmediğim anlamına gelmiyor. benim kedim benim için çok değerlidir. Ben ona pet'im değil, ev arkadaşım derim ve öyle davranırım. Benim kedim benim yemek masamda benimle beraber oturur. Benim yatağımda benimle beraber uyur. Ben kedilerim için kendi ailemi karşıma aldım ve ailem kesinlikle evde hayvan sevmeyen insanlar. Daha yüksek maaşlı iş bulup ayrı eve çıktım.

Neden satın aldım? Cins takıntım mı var? Cins olmayan kedilerin çirkin olduğunu mu düşünüyorum?

Aslında ben Scottish Fold'um Hunter'ı gördüğümde aklımda böyle birşey yoktu. Sokaktan aldığım bir kedi yaşlılık dolayısıyla hayatını kaybedince (evet o hırçın diye attın dediğiniz kedi) başka kedi almadım ancak bir arkadaşımla sokak hayvanlarına mama almak amaçlı pet shop gezerken orada Hunter'ı gördüm. Hali kötüydü. Ufacık yere sıkıştırılmıştı, pislik vardı vs. Benimde aklım kaldı ve döndüm ve onu aldım. Cins olarak ben kedilerde Bengal, Serval, Bombay, Siyam gibi atletik hatlı kedileri severim. Scottish Fold hiç aklımda yoktu. Nitekim aldım.

Çocuk ile ilgili verdiğiniz örnek ile ilgili benim görüşüm yine sizin düşündüğünüz gibi değil. Kulağa kötü gelebilir ancak ben çocuklara pek tahammül edebilen bir insan değilim. Kedimi hiç kuşkusuz herhangi bir çocuğa tercih ederim. Bence ikisi bir. Hatta çocuk çok daha mühim bir konu. Hırçın kedi ve hırçın çocuk tedavi ettirilmedilir.

Kedimi ticaret metası yapmadığımı buradan anlamışsınızdır sanırım.

2-

AndroidNavy tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ben de size katiliyorum. Kesinlikle bir birey icin en onemli olan sey beraber yasayacagi dostunun dis gorunusu olmamali. Vicdanen rahat olmak isteyen bir insan sokaktaki/barinaktaki/ilanlardaki (ucretsiz) zordaki bir cani alir ve der ki " Ben bu canin hayatini degistirdim, hayata kazandirdim var mi benden daha mutlusu? " Ben de cins hayvan cok seviyorum ozelikle kedilerde scotish fold ve chinchilla. Ama onlari tutup da satin almayacagim. Cunku hayvan ticaretine karsiyim. Karsi olmak da mantiksiz bir sey degil keske herkes karsi olsa satislar dursa. Evet belki petshoplardaki hayvanlarda yardima muhtac fakat onlari alarak satanlara " aa tuketim var daha fazla cins kapatalim da satis yapalim" deme hakkini sunuyoruz. Ve tek sucu cins olan hayvanlar maalesef ki satin alanlar yuzunden cogaltilip satilmaya da devam ediyor. Ayrica Fira arkadasin dedigi huyu yuzunden yabani sokak kedilerini verdim yerine daha uysal ve tirmalamayan bir scotish fold aldim ve bir tirmik bile yok lafi da zaten bana cok ters. Kedidir bu yani tirmalayacak da isiracakda yanlış yere de tuvaletini yapacak kizginliga girdiğinde bagiracak da. Acaba ayni tirmalamayi scotish fold kediniz de yapsa kapi disari eder miydiniz cok merak ediyorum. Ayrica her kedinin karakteri bir degildir. Cinse gore genelleme yapabilirler ama yine de hayvandan hayvana degisir. Ayrica konuyu acan arkadas da sokak hayvanlarinin viral hastaliktan öldüğünü soylemis. (Gercekten sert konusmak icin demiyorum ama aklima baska cumle gelmiyo nasi yziyim) sen bakmayi bilmiyorsundur belki. Sonucta su da bir gercektir ki sokaktaki kirma hayvanlar safkan cinslere gore daha dayanikli ve saglikli olurlar. Sonucta hayvan ticareti ve parayla satin alinma kesinlikle yanlistir ve tartisilmaya acik bir konu bile degildir. Neyse almis olsun sahip olmus olsun ben butun hepsini seviyorum ve herkese arkadaşı ile uzun saglikli yillar diliyorum. Sadece satin alma gibi bir hata yapanlarin ikinci kere boyle bir hata yapmamalarini temenni ediyorum.
Dediğiniz şey çok güzel "Ben bu canlıyı kurtardım var mı benden mutlusu?". Konudan biraz uzaklaşsada şunu belirtmek isterimki psikiyatrik araştırmalara göre insan yapısı gereği bencil bir varlıktır ve her şeyi kendini tatmin etmek için yapar. Yani sizin bir arkadaşınızı sevmenizin nedeni o sevgi duygusunun sizi iyi hissettirmesidir. Bu şekilde bir kediyi kurtarmış olmanız da psikolojik olarak analiz edildiğinde, melek olduğunuz ve diğer insanlardan daha iyi olduğunuz için değil, o yardım duygusunun sizi iyi hissettirip tatmin etmiş olmasıdır. (Daha fazla bilgi için Adler ve Bireysel Psikolojiyi araştırın )

Fira arkadaşın dediği gibi....diye girerek bir cümle yazmışsın. Yabani sokak kedilerini verdim? Verdiğimi kim söyledi? Verip de yerine cins aldım? Bunu kim söyledi? İşte demeye çalıştığım "Bilip bilmeden yargılama" budur. Ben hiçbir kedimi vermedim, vermem de. Scottish Fold'umu da onun yerine almadım. Nitekim huyunu da bilmiyordum alınca gördüm ve sadece kendi tecrübe ettiğim bir şeyi paylaşmak istedim. Uysal tekir kedi yok mu? Tabikide var ve benim ve yakınlarımda olan hiçbir tekir kedi tam olarak böyle değil sadece bu. Bu benim gözlemimdir ve bunu söylemiş olmam tekirlerin kötü olduğunu düşündüğüm ve evimden attığım anlamına gelmiyor. İnsanları yar-gı-la-ma-yın. Yazdığım bir cümle üzerinden benim hakkımda bu sözleri sarf etmiş olmanız gerçekten çok yanlış.

Kimseye sen bakmayı bilmiyorsun diyemezsin. Sen onun kedisine veya kedilerine nasıl baktığını biliyor musun? Belki böyle bir tecrübe yaşadı, elinden geleni yaptı ancak olmadı. Böyle de olabilir. Dediğin gibi olamaz demiyorum ama olmayadabilir ve yine hakkında birşey bilmediğin insana böyle bir söz sarf etmen çok yanlış. Yargı yargı yargı.

Tartışmaya açık bir konu değildir demişsin. Kime göre neye göre? Sana göre olmayabilir ama ben belki tartışmak istiyorum, veyahut başka birisi istiyor. Belki bu konuda başkalarının fikirlerini almak istiyorum. Madem tartışmaya açık bir konu değil, neden fikirlerini belirtip ayrılmak yerine tartışmaya girdin? Bireysel fikirlerinizi lütfen yasalaştırmaya çalışmayın. Herkes istediği gibi düşünür, saygı çerçevesi içinde istediği gibi tartışır.

İyi dileklerin için teşekkürler.

[artık petshoplardaki sağlıktan yoksun yaşamlarını, daha ülkemize gelirken daha kaç tanesinin öldüğünü ve öleceklerini bildikleri için de fazladan yollandıklarını, üretim çiftliklerindeki damızlık kullanılan dişileri ve işlevlerini yitirip vücutları tükenince sokağa atıldıklarını, cins diye eve alınıp el altı üretildiklerini, kurtardığını düşünüp satın aldıktan hemen sonra vitrinde bir diğerinin yer alacağını anlatmak da bir fayda sağlamıyor. görmek istemeyen görmüyor.hadi babalarınıza fiyat biçin dese biri dayak yer, net. peki ailenizin üyesi olacak kediye fiyat biçilmesi niye kimsenin zoruna gitmiyor? ayrıca neden sokaktakiler çirkin olsun? 4 tane birbirinden güzel kediye sahibim, umarım daha fazlasına bakacak gücüm olur. biri yalayarak uyandırır, diğeri uykusu gelince birlikte uyuduğumuz için beni çağırır, diğeri arada bir ısırsa da kucakta oturup üstümü başımı yalamaya bayılır.. hani yabanilikleri, çirkinlikleri? en küçüğü 6 yaşında, hepsi de (nazar değmesin) turp gibiler. bir canlıyı güzel görmek bakan kişinin kalbiyle ilgili. yani bu konu gerçekten çok hassas ve savunulacak yanı olmayan bir konu. lütfen körü körüne hiçbir şeyi savunmayın ve sorgulayın. ayrıca lütfen canlıları karşılıksız sevmeyi öğrenin, sırf can taşıdıkları için bile sevilmeye değer olduklarını görün. daha ötesi var mı artık, bilemiyorum. yine bile aksi bir çok yorum gelecek, adım gibi eminim.. nasıl savunulabildiğini anlamıyorum, anlamak da istemiyorum..
(Burada nereye dikkat çekeceğimi şaşırdım)

Ben bir kedi, köpek vs... sahibi olan hiçbir insanın, bu sözünü ettiğiniz pet shot ticareti yüzünden hayvaların başına gelenleri savunacağını sanmıyorum. Bunları savunmak için bir canlının acı çekmesinden rahatsız olmayacak kadar bozuk bir psikolojiye sahip olmak gerekir. Siz şimdi cins kedimiz var diye bizi bununla mı yargılıyorsunuz? İnsanların sorgulamasını istemisşin. Çok doğru. Ancak bunu söylerken sen uygulamıyorsun. Bir sorgula bakalım satın alan herkes böyle mi? Belki benim gibi acıdı da aldı? Belki bu ticaret sürecinde hayvanların neler çektiği hakkında hiçbir bilgisi yok? Belki pazarlama oyunlarına kandı? belki aldı ve daha sonra bilgilenince yanlış olduğu düşüncesine vardı? Belki de farkında ve umrunda değil. Baktı pahalı ben bunu üretir iyi para kırarım dedi. Herşey olabilir. İnsanlar hakkında yargıda bulunmadan siz de düşünün ve sorgulayın. Dünya siyah ve beyazdan oluşmuyor. Herkes yanlış yapar ancak yanlış yapan bireyin kötü biri olup olmadığını bilemezsin.

Sürekli insanlardan örnek veriyorsunuz. Bana kalırsa nasıl kedilerimizi kısırlaştırıyoruz, bazı insanların da çoğalmalarını önlemek gerek. Karaktersiz yine karaktersiz birey yetiştirir. İnsanlarla ilgili her düşünceme girmiyim yoksa bu sefer ben topa tutulucam.

Daha çok yazacak şeyim var ancak çok uzatmiyim yeterince uzadı. Zaten tüm bu yazdıklarımın tekrar boşa gitmesinden çekiniyorum.

Konuyu açan arkadaşım başka sorun varsa yardımcı olmak isterim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-05-14, 09:21   #29

tarçın_35 üyesinin avatarı

İzmir
tarçın_35 Çevrimdışı

sayın fira yazdıklarınız iyi hoş,ama kendi yazdıklarınızın boşa gitmesinden çekinirken,sadece bu konuda kendi düşüncelerini savunan ve size aksi yönde görüş bildiren kişilerin yazdıklarınızı okumak yerine konuyu açan arkadaşın yazdıklarına da dikkat ederseniz o kişinin de yazdıkları boşa gitmez diye düşünüyorum. zira herkesin kendi tercihi,parası ve zamanıdır hiçkimse bunun için kimseyi yargılayamaz daha öncede yazdığım gibi herkesin satın almaktaki sebebi farklıdır ve inanın beni hiç ilgilendirmez. Ama kötü şartlardan kurtardığını düşünmek,ama ona yardım elini uzattığını varsaymak,ama görünüşüne kanmak. YALNIZ GÖZÜME HİTAP ETSİN DİYE ALDIM DEMEK,içerisinde iyi niyet barındırmadan sadece ego tatmini amacıyla böyle davrandığını savunmanın tutulur veya savunulur tarafı nerede acaba merak ettim. webmasterlığını ve moderatörlüğünü yaptığınız yabancı sitede üslup önemli değil midir? kendi düşüncesini savunan birine amiyane tabirle mahalle ağzıyla cevap vermek,saygı sınırlarını aşmakta forumdan uzaklaştırılma sebebi değil midir sizce? evet doğru söylüyorsunuz burası bilgi paylaşımı amacıyla açılmış bir forum ve gün içerisinde onlarca kişi kedi sahiplenmeden önce bilgi almak amacıyla burayı ziyaret ediyor ''sen kedi tüyünden kaç kadının çocuksuz kaldığını biliyo musun ? Buna sebebiyet verende sokaktan eve getirilen aşıları tam kediler..'' siz bu yorumdan sonra kaç bayanın evinDE sokaktan yardıma muhtaç bir kediye yardım etmekten vazgeçeceğini,kaç bayanın hamilelik sürecinde evindeki kedisinden kurtulmaya çalışacağının farkında mısınız? körü körüne savunmaktan vazgeçip yeri geldiğinde yanlış gördüklerinize de ayrıntılı cevaplar verin lütfen. sadece görselliği yüzünden hayvan sahiplenen biri sanırım sağlıkla ilgili araştırma yapmamış ama sokaktaki kedi hastalıklıdır kadınların bebek kaybetmesine sebep olur,cins kedi parayla alındığı için ne kendisi hasta olur ne kadınları bebeklerinden eder gibi bir mantık olabilir mi Allahaşkına?
sokaktanda gelse,satın da alınsa bakımı yapılmaz aşıları ihmal edilirse,sağlıksız besinlerle beslenirse her kedinin parazit taşıma ihtimali vardır bu parazit yüzünden kadınların çocuksuz kalma ihtimali de iyice yıkamadan yedikleri sebze ve meyveyle,dışarıdan sağlıksız restoranlarda yedikleri salatalarla,gerekli önlemi alınmamış sağlıksız ve yeterince pişirilmemiş etlerden bulaşacak aynı hastalıktan bebek sahibi olamaması veya bebeğini kaybetme olasılığyla aynıdır,lütfen bilginiz olmayan konuda fikriniz de olmasın ki yanlış yönlendirme yapmayın.
konu dışına sapmaya gelince,bu kadar çok insanın karşılıklı konuşmaya fikrini paylaşmaya çalıştığı bir ortamda mutlaka konudan sapmalar olacaktır ama karşılıklı saygı korunduğu sürece bunun kimseye zararı olacağını düşünmüyorum. bir yazılan cevaplara birde konu sahibinin üslubuna bakarsanız eğer ne demek istediğimi anlarsınız. Eleştiriyi gerektiği gibi kabul edebilmekte erdemdir.
SON OLARAK CİNS HAYVANA ASLA KARŞI DEĞİLİM HERKESİN KENDİ TERCİHİ KENDİ BAKIŞ AÇISIDIR SAYGI DUYARIM.CANDIR SONUÇTA SOKAKTAKİ DE BİR EVDEKİ DE.YALNIZCA ANLATMAYA ÇALIŞTIĞIM BU KANLI TİCARETE PRİM VERMEMEK BU ÜLKEDE HAYVANLARLA İLGİLİ BİŞEYLER YOLUNA GİRENE KADAR YENİ YAVRULARIN PARA KARŞILIĞINDA HASTALIKLI,ANNESİNDEN ERKEN AYRILARAK,KÜÇÜCÜK VÜCUDUYLA ÖLÜM YOLLARINA ÇIKMASINA,MERDİVENALTI ÜRETİME PRİM VERMEYİN,GÖZÜME HOŞ GÖRÜNECEK DİYE O YAVRULARIN EZİYETİNE ORTAK OLMAYIN OLMAYIN Kİ İŞİN KARI KAÇTIĞI ZAMAN BU İŞTEN KAÇACAK OLANLAR AYIKLANSIN Kİ İŞİNİ HAKKIYLA YAPACAK BİR CANA HAKETTİĞİ DEĞERİ VERECEK,SAĞLIKLI ÜRETİM YAPACAK ÇİFTLİKLER YAYGINLAŞSIN YAVRULAR AÇLIKTAN,HASTALIKTAN,SEFALETTEN ÖLMESİN DİYORUZ NERESİ YANLIŞ? YALNIZ BİR CANLI EVDE GÖZÜME HOŞ GÖRÜNÜYOR DİYE BULUNDURULUYORSA EĞER,BUNUN KULAKLARI GÜZEL ZARAR GELMEZ SOKAKTAKİ GÖZÜME HOŞ GÖRÜNMEDİ KESİN HASTALIKLI BANADA NİŞANLIMA DA ZARAR VERİR GİBİ BİR BAKIŞ AÇISI İNATLA SAVUNULUYORSA BENCE SİZDE YAZILANLARI TEKRAR TEKRAR OKUYUP BİR DURUM DEĞERLENDİRMESİ YAPIN DERİM.
http://www.mihav.com/forum/kedi-maka...duyarli-38766/ buyurun okuyun ve ne söylemeye çalıştığımızı anlamaya çalışın lütfen saygılarımla

Bu konu en son " 01-05-14 " tarihinde saat 09:45 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-05-14, 13:23   #30

Pıtırsonic Çevrimdışı

Fira, yorumlarımda tek bir hakaret yok. saygısızlıkla, yargılamakla suçlarken hakaret eden kendinizsiniz. ayrıca yazdığım tüm yorumları üzerinize alınmışsınız, benden bir önceki yorum yapan kişiye yönelik olduğunun algılanabileceğini düşünmüştüm. yazdığım ve yargı dediğiniz her şeyi bir önceki yorumda kişi kendisi söylüyor, kendi söylediğini soru şeklinde yönelterek tekrar ediyorum ve yargı mı oluyor? bence de tüm yorumları sakin kafayla bir okuyun ve üslubunuza dikkat ederek, hakaret etmeden cevaplayın cevaplayacaksanız.
Fira tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Sürekli insanlardan örnek veriyorsunuz. Bana kalırsa nasıl kedilerimizi kısırlaştırıyoruz, bazı insanların da çoğalmalarını önlemek gerek. Karaktersiz yine karaktersiz birey yetiştirir.
ben de katılıyorum buna ama saygı sınırlarını aştığı için asla bu tür cümlelerle yanıt yazmıyorum. bu üslupla konuşan kimse de muhatabım değildir.

Bu konu en son " 01-05-14 " tarihinde saat 13:43 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları